4 Weekblad ?a» Vlaamse gewest Stadscentrum wordt volgend jaar erug grondig gewijzigd VERBOND VAN DEKENIJEN HAAT TOT ARTIE OVER Hoe hoger nen gaat9 ioe dieper nen valt Honderd jaar Sint-Maarteninstituut nota zet veel hwaad bloed Editie Aalst mint - ai Bontmantels R. VERGEYLEN ZOON Manufactuur van Bontmantels "parking bezet, personeel te laat aureaat poëziewedstrijd 'oont in Erembodegem V^KëgRSÉf^ÉKfïiÉ op- elÉeKT Her srSpsse-srocnz. he. ötiÊSjeiKS ««UWÉ. Toé. VRIJDAG 24 OKTOBER 1880 33' JAARGANG NR. 42 - 24 F UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 Tel 052-21 40 60 Bankrek KB 442 8601481 36 Molenstraat 58-60 9300 AALST ziet er naar uit dat het Aalsters stadscentrum in de loop 1981 terug grondig van uitzicht zal veranderen. Dit kan in alleszins toch besluiten uit allerlei informatie die her der, en op dit ogenblik nog eerder sporadisch, opgevan- n wordt. n de van 1t de nder itam vernamen wij uit welin- ilichte bron dat de Natio- ile Bank van België, die op Keizerlijk Plein gehuis- st is, de aanpalende wo- ng van de heer Luc Kie ns (in 1980 nog figuur van it jaar) aankocht. Deze aan- top geÖfeurde natuurlijk et het oog op een belang- ke uitbreiding van de bu- npak roni- het :hin-, >ren. per zijn eloppervlakte. In het nieu- gebouw werd een gara- voorzien waarin de be- VjrMIngrijke geldtransporten, inder vrees voor één of idere overval, vlot zullen innen in en uit rijden, isitief lijkt ook dat van de itionale Bank geëist werd it het nieuwe gebouw in zelfde stijl en met dezelfde aterialen opgericht wordt het huidige gebouw, lartegenover zou dan weer aan dat een deel van de prachtige binnentuin n de bank en van de aan- ilende woning zou ver vers vijnen. hetzelfde Keizerlijk Plein u nog een ander belang- k deel van een tuin aan euwbouw opgeofferd wor- tn. Ditmaal gaat het om de tbreiding van de BAC zetel. rechtover de Nationale Bank. Deze steeds groeiende bankinstelling is op dit ogen blik blijkbaar te eng behuisd en vermits ook gedacht wordt aan de vermeerdering van het personeelseffektief, kan ondanks het struktuur- plan en mits de nodige dis- kussies, ook deze prive- spaarkas aan bouwen denken. Ook in de Nieuwstraat blij ken enkel wijzigingen op til. Of volgend jaar overgegaèn wordt tot het verkeersarm maken van deze straat we ten wij op dit ogenblik nog niet, maar alleszins zullen de bouwwerken aan de nieuwe C en A volgend jaar voltooid zijn. In het aanpalende Kei- zerstraatje werd anderzijds de bouw van een aantal wo ningen voor ouden van da gen en gehandikapten ge pland. Naar wij vernamen zullen deze woningen niet langer meer door de stad zelf gebouwd worden (mis schien om financiële rede nen) maar zouden onder handelingen aan de gang zijn met de sociale bouw maatschappij Veilig Wonen om tot de realisatie van het projekt over te gaan. Ook over de binnentuin van het vroegere huis Moyersoen zijn op dit ogenblik, besprek- kingen en diskussies aan de gang. De enen wensen de tuin in zijn huidige vorm behouden te zien, terwijl anderen dan weer voorstander zijn van de inplanting van een aantal kleinschalige woningen, die na realisatie een soort van klein-Begijnhof zouden vormen. Misschien gaat 1981 ook heel wat verandering bren gen in de aanpalende De Ridderstraat. Daar staat voor zichzelf dat enkele grote im- mobiliëngroepen hun gretti- blikken werpen op deze reusachtige eigendom mid den het stadscentrum. Men zou er immers een groot winkelcentrum met de nodi ge kantoorgebouwen kun nen inplanten. Lees door pag. 4 Volgende week uitgebreide reportage eds lang kent Aalst een parkeerprobleem, ledereen is eds gekonfronteerd met lang zoeken om zo dicht moge- k bij de plaats van bestemming een parkeerplaatsje te nden. Stilletjes aan bezetten de éénpotige geldslikkers Ie trottoirs. Op grotere parkeerplaatsen werden parkeer- itomaten geplaatst. Resultaat: de parking aan de Pont raat blijft veelaal onderbezet. De lang parkeerders zoeken irder op gratis parkeergelegenheid. Van een parkeertoren diezelfde straat is allang geen sprake meer. De stadskas leeg en een privaatpersoon om een dergelijk parkeerge- >uw te realiseren vindt men waarschijnlijk ook niet. Is er dens de werkdagen in de cite van de stad niet zo'n angend parkeerprobleem meer voor de kooplustigen, •oral 's zaterdags wordt het een warboel. En daar is het irbond der dekenijen zeker niet gelukkig om. Lees door pag. 4 irlijks organiseert het litteraire tijdschrift «Appel» ai.v. het Stadsbestuur van St. Truiden en onder auBpi- ën van de kulturele raad een poëziewedstrijd. Uit de 315 izendingen werden er 42 geselekteerd door de redaktie in Appel. Uiteindelijk haalde Eddy Kindt, woonachtig in embodegem. het nipt voor Frank Pollet uit Belsele met ïedicht» en Ludo Vanroy uit Elewijt met «Om voor te agen als ik de 65 haal». Voorpost vond dat dit een proficiat waard was en ging larom de dolgelukkige winnaar eens opzoeken in de •mhofstraat (tussen Station en kerkhof). Onmiddellijk eek de winnaar een gezellige man, zo'n huiselijk type, cht voor de vuist. Kijkt wat onwennig als ik hem aan- •reek met «winnaar». Hij vindt het leven blijkbaar een oeiend avontuur en geeft de mensen rondom hem een arm gevoel, ook al daalt buiten het kwik tot onder nul... Lees door pag. 4 Op vrijdag 17 oktober 1980 vond in het Oud-Hospitaal de vooropening van de tentoonstelling «Honderd jaar St.- Maarteninstituut» plaats. Dit betekende eveneens het startsein voor een hele reeks van vieringen welke pas op 17 oktober van het volgende jaar zullen afsluiten. In aanwezigheid van tal van hebben ingezet om dit hon- prominenten wees superior derdjarig bestaan tot een Marcel Van Spaendonck er groot succes uit te bouwen, tijdens de inleiding op dat Van beide sprekers die op reeds een drietal jaar gele- deze avond aan bod kwa den de eerste stappen tot dit men, beklom de heer Vos eeuwfeest werden gezet, eerstaanwezend assistent Onder de bezielende leiding aan de KUL, als eerste het van de heer Van Bockstaele, gestoelte. Als thema had hij leraar geschiedenis, werd «Het geschiedkundig ge- het plan opgevat om van dit deelte van de school in een feest geen ijle viering te ma- ruimer kader», ken, maar een op historische Bij het belichten van de his- feiten gebaseerd geheel. Su- torische achtergronden die perior Van Spaendonck voorafgaan aan het oprich- dankte dan ook onverwijld ten van het St.-Maarteninsti- alle leerkrachten, leerlingen, tuut, ging Dhr. Vos terug tot oud-leerlingen, werkgroe- in de jaren 1840-1850. Tij pen en het overige perso- dens die periode heerste er neel van de school die zich, een katholiek-liberale tegen- samen met de heer Van stelling. Op dat moment Bockstaele, onverpoosd ging de kerkelijke overheid over tot het oprichten van katholieke scholen waarin vooral geestelijken les ga- van. Zo zagen we dat de in de jaren 1847-1848, 83 van de scholen in Vlaanderen ka tholiek waren en in België 60 Op dat ogenblik ontston den ook de studierichtingen van het korte en van het lange type. Tien jaar later, in 1857-1858, telde Vlaanderen nog maar 60 aan katholieke scholen en België 43 In de periode van 1876-1894, welke door een zesjarig liberaal bewind werd gekenmerkt, vond de oprichting van het St.-Maar- teninstituut plaats. De verne derlandsing werd vlug door gevoerd; er werden zelfs sporen gevonden die er zou den op wijzen dat dit voor de eerste W.O. gebeurde. Lees door pag. 4 De jongste Algemene Vergadering van de Aalsterse Stedelijke Jeugdraad heeft alvast klaarheid gebracht: de anonieme motie die vorige week onder de benaming «nota van het kristelijk geïnspireerd jeugdwerk van Aalst» aan pers en gemeenteraad overhandigd werd, is in werkelijk heid het werk van enkelingen geweest. De meeste kristelij- ke jeugdverenigingen nemen afstand van dat dokument, waarvan ze zoals bleek in vele gevallen langs de pers pas het bestaan vernamen, ook al werd het mede in hun naam geschreven. Tevoren had jeugdraadvoorzitter Michel De Gols reeds via een open brief kordaat gereageerd en ook schepen Monsieur gaf op de A.V. in een verklaring lucht aan zijn verontwaardiging. Voor een weekblad dat op vrijdag verschijnt is een ver slag van een dinsdagavond- vergadering wat moeilijk. Uit gebrek aan tijd en kolom geen standpunt ingenomen, hoewel de zaak wel betreurd wordt. Niet in het minst is men ontsteld omdat wel pers en gemeenteraad en «oppositie» spelen tegen voorstellen die besproken werden met goedkeuring van hun afgevaardigden in het bestuur. De representativiteit van de «nota» wordt in vraag gesteld. Wat de inhoud betreft «kan elk aangehaald feit weerlegd worden». Lees door pag. 4 een uitgave van menruimte, kunnen we pas niet bestuur van de jeugd- in ons volgend nummer ver- raad de nota ontvangen heb- slag uitbrengen over wat ben. (Dit zou pas op de A.V. met de subsidies 1980 ge- gebeurd zijn, maar%door de daan werd, wat men met de heftige reaktie binnen het Baardegemse hoeve wil, wat KGJ zelf, werd hiervan afge- in het pas uitgebrachte Jaar verslag staat, enz. 't Moge volstaan met erop te wijzen dat de A.V. dat agenda toch konstruktief kon afwerken, zien.) Ten persoonlijken titel schreef M. De Gols wel een «open brief aan het kristelijk geïnspireerd jeugdwerk van en dat aan de «nota» geen Aalst», waarin hij op diverse ganse vergadering besteed punten de «nota» weerlegt werd. Maar goed, niet uit -(zie hierover ons nummer sensatiezucht (die aan de van vorige week), pers in deze zaak verweten Hij stelt vast dat «het werd, er zal wel wat van aan doorspelen van de informa- zijn) maar om woord en we- tie van de KGJ-vertegen- derwoord gelijke publikatie- woordigers in het bestuur, kans te geven, pikken we de aan hun basis te wensen reakties op de «nota» er al overlaat». Daarmee doelt hij voor dit nummer uit. niet enkel op regelmatige af- U I r, .-I wezigheden op bestuursver- el De Gols gaderingen (waardoor men m open brief sowieso van informatie ver- Het bestuur van de jeugd- stoken blijft), ook laakt hij raad heeft in de kwestie een dubbelzinnige houding: UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vesl 34 9330 Dendermonde Tel. 05221.40.60 Bankrek KB 442-8601481-36 Prijs voor los nummer 24 F Jaarab. 1 080 F 6 maand 580 F 3 maand 300 F Verantwoordelijke uitgever A. DE CUYPER Redaktie - Pontstraat 64 9300 Aalst Tel. 053/70.41.19

De Voorpost | 1980 | | pagina 1