ZO IS VOETBAL (7) De ANDERE match Doping voor een oude man VOETBALKALENDER ie I Je mag het vragen Aktueel hri 22 - 24.10.1980 - De Voorpost De trainer is dood! Leve de trainer! Het begint eigenlijk al allemaal als je nog kind bent. Nauwelijks kan je alleen je broek aantrekken of de volwassenen komen al aandraven met hun problemen. «Wat zou jij willen worden, jongen?» Steevast antwoord je dan «groot» of «dik» of zoiets, maar dat lijkt een volkomen verkeerd antwoord te zijn. Met de vraag wordt bedoeld: «Welk beroep zou jij ooit willen uitoefenen?». Met onthutste kinderogen wordt de beroepslijst dan overlopen. Garagist want ik speel graag met Dinky Toys (hoewel die ook al failliet zijn. Misschien is dat te wijten aan die volwassen vraag?), of piloot, want mijn broer heeft een vlieger... Ik wou altijd al vlieg worden, of vlooi. Maar nooit dacht ik eraan een voetbaltrainer of een scheidsrechter te worden. De eerste is een zondebok, de andere een zwart schaap. Ze hebben met andere woorden dus veel gemeen. Wanneer ik mensen hoor zeggen dat ze liefst een beroep vol afwisseling zouden willen leiden dan schotel ik hen altijd een karrière voor in de voetbalwereld. Ten eerste kan je er veel geld verdienen. Het is goed voor je gezondheid en je wordt niet verplicht in je vrije uurtjes nog eens aan sport te doen om het buikje kwijt te raken. Bovendien ben je meestal in de buitenlucht. Op het eerste gezicht zou je denken een droom van een job te hebben. Maar er zitten addertjes onder het voetbalgras. En op de lege tribunes moet je opletten voor vuurspuwende blikken en harde vuisten. Om de trainer te beschermen heeft men zelfs een serieuze afrastering moeten aanbrengen. Trainers moeten iets te maken hebben met de vroeg-kristenen. De leeuwen zijn er weliswaar niet meer, maar het systeem blijft hetzelfde. En wat moet er gebeuren wanneer het publiek mort? En het bestuur mistevre den is? En de spelers slecht akteren? En de invallers van de ene bank naar de andere schuiven? En het gras te lang wordt? Dan moet de oefenmeester de plaats ruimen! Op school was het anders. Was de meester niet goed genoeg dan verhuisde het kind naar een andere school. Trainers worden met of zonder gouden handdruk uitgewuifd. De slechte is weg en de goeie is aan het komen. Zie de kranten en hun visie over het probleem. Er wordt met inkt gegooid naar de trainer die het echt niet onder de markt heeft, en de nieuwe spelleraar wordt met wierook en luister de trappen van het stadion opgeschreven. Neem nou Grijzenhout. We weten allemaal dat het met het Nederlandse voetbal bitter slecht gaat, het lijkt wel een groot kerkhof: Van der Kuylen, Van der Korput, Willy Van der Kerkhof en dan nog een chef die Zwartkruis noemt (en van Grijzenhout is vervaardigd!). Deze Nederlander kreeg zonder veel handgeschud (één gouden is voldoende om nog enkele maanden voort te boeren) de bons en werd veertien dagen later met veel tromgeroffel bij de Buffalo's binnengehaald. In Beveren Creveerden de Gentenaars, maar voorlopig was dat niet Grijzenhouts fout. Bij Brugge wordt dan vlug een luitenant-trainer gepro moveerd tot majoor (enkel Happel kon het in Brugge tot kolonel brengen) maar even later moet die zijn strepen laten aan Gress, die er in Marseille uitgebonjourd werd. Dag jan, of Han? In Wetteren is de toestand al niet veel rooskleuriger. De Racingers puurden uit zeven wedstrijden al twee punten. Maar volgens ingewijden is dat net iets te weinig. Dus En het grappige is dat er iets heel fundamenteels gebeurt wanneer de trainer de laan uitgestuurd wordt. Er volgt namelijk een psychologische shock! Gent vliegt buiten en de week erna worden die van Happel en Bollen de lucht ingeblazen (en dat zonder wafel). Shock noemt men zoiets. Ik heb uit doorgaans goed ingelichte bron vernomen dat een klub die elke week een nieuwe trainer aanwerft de grootste kans maakt kampioen te spelen. Ik twijfel aan de gefundeerdheid van dat beton. Meneer De Meester misschien niet, ik wel! Lichten we voor de tweede maal Wetteren uit het provinciale kluwen. Het verwisselde De Vrieze voor Gomaar De Gussen, en na twee wedstrijden is het opschrikkings- of verrassingselement er nog niet. Van welk laken zal daar dan een voetbalbroek moeten gemaakt worden? TrainerEen erg labiele job. Liever met de anderen gewoon naar een match gaan kijken. Ik vind het principe trouwens niet erg gezond. Als je een opkikker nodig hebt dan ga je best te rade bij een psycholoog. Dat een trainer een ploeg oefent is niet meer dan normaal. Hij wordt ervoor betaald. Maar dat een oefenmeester ontslag moet nemen omdat de ploeg goed draait is verkeerd. Stel dat de arbeiders hun ontslag moeten nemen opdat de fabriek terug zou gaan draaien. Ik hoor Houthuys (heeft die iets te maken met Grijzenhout?) en Debunne hun objekties al formuleren. En dan rest er nog het nationaliteitenprobleem (nu we toch op syndikaal ijs zitten). Zeven van de achttien oefenmeesters uit de hoogste nationale voetbalafdeling komen uit Nederland, daarnaast lopen nog enkele Joegos- laven rond, een Oostenrijker... Werk in eigen streek? Ja, maar niet voor trainers. De Belgische bonzen steken in de lagere klassen, liefst mét Heizeldiploma. Wellicht is Elegeert nu een gelukkig man. Zijn ploeg (Ninove) heeft in de Bevorderingsreeks nog geen enkel punt uit de handen laten glijden. Zeven matchen werden gespeeld en er werden veertien punten opgeraapt. Vorig jaar slaagde die er met Aalst in nul punten te halen uit zeven wedstrijden! De jaren hebben veel verschil. Schellebelle en Sporting Merelbeke verloren tot nu toe ook nog geen punt. Daar zullen de oefenmeesters vrolijk in de handen wrijven. En die doen dat met des te meer genot daar ze vorig jaar zwarte sneeuw zagen. Maar wat moeten de mensen denken van een trainer als die van Oordegem? Zeven wedstrijden werden afgehaspeld en er werden amper negen punten behaald. En toch staat de ploeg van de ratten- en muizengemeente bovenaan de top van de rangschikking. Ga bij die trainer nou maar eens je biecht spreken. In Knesselare en Stormvogels Deinze, en een gloednieuw ploegje uit Oostakker (deze trainer moet dringend naar Lourdes) is de toestand voor de trainers bepaald alarme rend. Geen van de drie ploegen slaagde erin een puntje te bemachtigen. Blank nul, zero, niets, noppes! Het bestuur moet geen winstpremies uitbetalen, maar voor de rest valt er niet te pochen op de gang van zaken. De trainer wordt niet alleen door klubbesturen en door supporters belaagd. In zijn eigen gilde staat hij er ook al niet te zelfverzekerd bij. De kollega die je vandaag de hand schudt, kan morgen in jouw plaats de ploeg leiden. Wroeging of medeleven spelen hoegenaamd geen rol. De slimsten onder hen kunnen uiteraard een bom geld verdienen. Grijzenhout zal zo zijn boterhammetje wel meepakken. Een dubbel salaris, zo van de ene dag op de anderehet scheelt een aardige slok op de borrel. Dan zijn er ook ploegen die een alternatieve koers gaan varen. Ik denk dan vooral aan de Beerschotters. De ene na de andere, de manager voor de klubdirekteur (Heyndricks deed teveel Weyn in het klubwater), maar trainer Knobel die eigenlijk al volop naar een andere ploeg uitkijkt kan het niet veel schelen wat er met zijn team aan het gebeuren is. Want als ie zelf ontslag zou nemen moeten de paarswitten van Antwerpen hem een pak geld. Ten laatste hebben we ook nog af te rekenen met de zogenaamde tandems. Een beetje koers in het voetbal kruidt het spektakel, niet? Goethals-Pauwels doen het meer dan behoorlijk maar naar het schijnt staat Braems voor de voetbalpoort te snuffelen en die andere tandem (heren dubbel) Haesaert-Vacenovsky wordt ook al met scheve blikken nagekeken. Uiteraard dat de dames volkomen ontbreken op het appel. Zelfs de nationale vrouwenploeg moet het klaren met een mannelijke trainer, een kommendant dan nog! Zodat die ook al niks in de pap te brokkelen hebben. In de voetbalwetenschap blijft maar één zaak zo klaar als een klontje. Elke ploeg moet oefenen. Trainers zullen er dus altijd wel zijn, in de toekomst misschien aangevuld met psychiaters, sociaal assistenten, tolken en andere tovenaars en waarzeggers. Het aantal mensen die voortdurend de oefenmeesters als vlooien in de haren zitten vormen een onuitputtelijke voorraad en aangezien de bal rond is en dus altijd zal rollen zal voetbal nog een hele periode bestaan. Dus, wat is er nu aan de hand, en waarover maken we ons druk? «De trainer is dood! Leve de trainer!» galmt er in de stadions en Gress zal er geen gras over laten groeien. Paul DE MOOR orde iden. )ai to scon sterke niet a Tem! tege beten lie. R' lUt w Guy :af Ai de fei Je mu ise op heel ès lan eerste fuitbli toch I ;twee< ise dc id te I 'Aalsti Staf paal 1 i en e pt va pe lo ■overz jf me ken z je T hee jersch lite B Óor h illend reed (van voett _fl et ichop rdeel _J toe van In de Isreg of d be Er is nogal wat te doen over de gele en rode kaarten. De reden waar om een speler tegen één van beide magische kaartjes opkijkt kan ver schillen en daar hebben we het later nog over. Vraag is: wanneer mag een ref de kartonnetjes uit de zak opdiepen. Hij kan dat ook tijdens de rust. Jawel. Wanneer de match afgelopen is, moet de scheidsrechter hoe dan ook zijn kaartjes op zak houden. Je hoort soms vertellen over een rode of gele kaart bij het verlaten van het terrein. Het MAG gewoon niet. Wel dient een verslag op gemaakt en naar het be voegd komitee gestuurd dat de zaak zal onderzoe ken en eventueel de be- trokkene(n) op het matje roepen. Wat gebeurt er als de scheidsrechter zomaar fluiter is niets onre gelmatigs gebeurd en toch heeft iedereen dui delijk de verstrooide professor het spel ho ren onderbreken? Niets aan te doen: er moet herbegonnen wor den met scheidsrech terbal (de bal op de grond laten vallen) op de plaats waar de bal was op het ogenblik van het fluitsignaal. Een speler wordt foutief aangevallen, blijft over eind, de ref laat doorspe len om voordeel toe te kennen, diezelfde aanval ler krijgt nog een tweede fikse duw van weer een andere vijand blijft nog in het bezit van de bal, schiet naar doel maar de bal vliegt naast. Kan de scheidsrechter op dat ogenblik nog fluiten om één van de vooraf gaande fouten te be straffen? Neen. Hij heeft het risiko van ue voordeelsregel genomen en het is fout gegaan, maar op zijn stappen terugkeren mag hij niet. De grensrechter heeft de Dal over de doellijn zien jaan (naast de goal) en wijst hoekschop (corner) aan. De referee is er van overtuigd dat een aan valler het laatst de bal heeft gespeeld. Moet hij ingaan op het advies van de vlaggeman of mag hij terzake een andere be slissing nemen. Het reglement is duide lijk: in geen geval mag de ref ingaan op het advies van de man met het vlag getje als hijzelf duidelijk gezien heeft dat zijn as sistent in de fout ging. Moet de scheidsrechter met een armgebaar to nen dat hij in een bepaal de faze de voordeelsre gel laat spelen? Nee, maar het is hem ge raden: zo zal het iedereen duidelijk zijn dat hij goed gezien heeft wat voorge vallen is. De ref is geen sffbwman, doch een so ber gebaar kan veel mis verstanden uit de wereld helpen. Moet de scheidsrechter fluiten voor alle spelher- nemingen? Neen. Hij is dat wel ver plicht wanneer onderbro ken werd tijdens de spe- levolutie. Bijvoorbeeld bij een begane fout, buiten spel, incidenten. Maar voor een inworp of een doelschop kan hij ge woon laten herbeginnen zonder lawaai te maken. De scheidsrechter is af wezig. Wat nu? Als er officiële grensrech ters zijn, zal de eerste grensrechter de match leiden. Zijn geen vlagge- mannen aangewezen, dan is het vanzelfspre kend zoeken naar een vervanger. Als zich offi ciële scheidsrechters tus sen het publiek bevinden, dan komt de hoogste in rang in aanmerking. Is er slechts één officiële scheidsrechter in de buurt, dan is de keuze snel gemaakt. Bevindt zich niemand in de klu- binstellingen die een offi ciële scheidsrechter- skaart pp zak heeft, dan heeft de bezoekende ploeg voorrang om ie mand uit eigen rangen aan te wijzen die met fluitje, gele en rode kaart het karwei moet pogen te klaren. Twee spelers bezondi gen zich tegelijkertijd aan gevaarlijk spel (de voet te hoog heffen, bij voorbeeld). Wat doet de scheidsrechter? Hij moet bestraffend op treden en dus het spel onderbreken. Omdat bei de tegenstanders een ge lijkaardige fout begaan hebben, kan hij aan nie mand een vrije schop toekennen. De oplossing is zo simpel als het ei van Colombus: hij herneemt met scheidsrechterbal op de plaats van het dubbele misdrijf Een speler geeft achter de rug van de scheids rechter een tegenstander een slag of schop. De grensrechter steekt de vlag in de hoogte, de ref fluit en verneemt van zijn assistent wat er gebeurd is. Kan de scheidsrechter de daderde rode kaart tonen? Inderdaad. Het zou trou wens tegen de meest simplistische logika (en :egen het reglement) in druisen als hij dat niet doet. De scheidsrechter heeft het (volgens bepaalde supporters) wat al te bont. Er zijn zelfs inci denten te vrezen na de match. Wat moet er ge beuren? De thuisklub moet alles in het werk stellen om zowel de ref als zijn li nesmen te bescher men. Als de dirigenten menen dat ze mankracht genoeg in huis hebben om de veiligheid van de officiëlen te garanderen, is dat hun recht. Voorzien ze al te erge moeilijkhe den, dan kunnen ze een beroep doen op rijks wacht en (of) politie. Niet vergeten dat de thuisklub ook moet instaan voor de bescherming van de spelers. De scheidsrechter komt niet opdagen en ie mand andersneemt dan maar de deiikate taak op zich. Nadat de match reeds een poosje op gang is, strijkt de offi cieel aangewezen referee dan toch neer. Wat nu? De gelegenheidsscheids- rechter moet de leiding afstaan aan de echte ar biter Dat kan echter niet holderdebolder ge beuren: er moet een spelstilstand afgewacht. De gelegenheidsref zal alle nuttige informatie aan zijn opvolger doorspelen: het aantal reeds gespeelde minu ten, de score, en even tueel de namen van de spelers die tegen een ge le en een rode kaart moesten opkijken. (vervolg) Marcel Van Hauwer- meiren Zijn er vragen omtrent de spelregels, stuur die gerust op paar De Voorpost, sportredaktie, Oude Vest 34, 9330 Dendermonde. Het antwoord op die prob lemen volgt prompt. (MVH) Daar heb je het: ergens verloren tussen de faits- divers stond de mededeling dat Muhamet Ali, in betere tijden de fiere Cassius Clay, een boete kan aangesmeerd krijgen. Na afloop van zijn kamp tegen Holmes werden sporen van verscheidene sti mulantia in de urine van de ex-wereldkampioen gevonden. Doping voor een oude man... Een «has been» die in een boks ring niets meer te zoeken had dan een pak miljoenen. En het risico levensgevaarlijk toegetakeld te worden door een knaap die zoveel sterker, zoveel jonger, zoveel ambitieuzer is, doch die al na al medelijden had met iemand waar hij steeds bewonderend naar opkeek. Ali was gewaarschuwd. Uit alle hoeken. Doch hij sloeg de raadgevingen in de wind. Zijn geteisterde bankrekening moest dringend opgekalefaterd en te gen dat motief woog geen enkel zinnig argument op. Duizenden gooiden er een pak bankjes tegenaan om de klucht bij te wonen. Miljoenen betaalden zich blauw om in een of andere zaal het «topevenement» op het grote schermte kunnen zien. Nog meer naievelingen (mea culpa) kropen rond drie uur Europese tijd uit bed en stemden af op de Duitse zender voor de rechtstreekse teeveereportage. Allen hebben de beschamende afgang kunnen zien van wat eens een halfgod was, doch nu zijn imago zelfs niet meer kan oppoetsen met wat zielige clownstreken. Holmes had het toneelstukje reeds na enkele minuten naar een definitieve en voor Ali desastreuze ontkno ping kunnen punchen. Hij was evenwel pienter genoeg om te beseffen dat de betalende massa een poosje in het ongewisse diende gelaten. Schrik van een kwalijke slag moest de nieuwe superstar niet fokken: Clay kon amper een vuist maken en wat bedreigingen simuleren. Na dit boerenbedrog kan je zich afvragen of het allemaal nog zin heeft. Ofwel wordt een tegenstan der gespaard, ofwel zit de kans er dik in dat hij de weg opgaat van vele anderen en van Owens, de Brit met de flaporen, die ergens in een of andere kliniek ligt te sterven aan de gevolgen van een knock-down tijdens ook al een wereldkampioenschap. We lazen onlangs in een krant een interview met neuroloog Dr. Karei Ringoet en boksleraar manager Jef Van Driessche: uiteraard pleiten beiden voor het voortbestaan van de edele kunst van de zelfverdedi ging. Doch ze wijzen op de gevaren: een rake klap op het hoofd inkasseren kan in een hersenschudding resulteren, want je krijgt een gewicht van 250 kilo gram met een snelheid van 80 kilometer per uur tegen je aan... Boksen kan mooi zijn. Straatvechten is weerzinwekkend. Als de noble art of self defense dan toch overleven wil, dienen strenge normen gehan teerdAlleen kerngezonde atleten mogen de ring in, en zodra één van de twee tegenstanders als aambeeld gaat fungeren voor de andere, moet onverbiddelijk ingegrepen worden. Dat daarvoor verzet rijst bij sommige bloeddorstige en op sensatie azende «fans», mag de koude kleren van de verantwoordelijken niet raken. Marcel Van Hauwermeiren Oeker |ermi reen ag c initié kwar d op rrebi r de s va w c !9 nee; de L feld valle razi itee dan aarc Is r ende Kij In (zondag 26 oktober om 15 uur) I Nationale Beerschot - SC Lokeren (25.10 om 20 uur) (Delacour) SK Beveren - Antwerp (Van Volcem) II Nationale Seraing - SK Sint-Niklaas (Segers) Eendracht Aalst - Harelbeke (Deroulou) III Nationale A Racing Tienen Jong Lede (Hutsebaut) Eendracht Zele - Union (Goris) Bevordering A VW Hamme - Eeklo (Bosschaerts) I Provinciale SK Lebbeke - KAV Dendermonde (Arnou) Boulare - Kemzeke (Van den Abeele) Lokerse - FC Ronse (Meganck) II Provinciale A Olympia Gent - Temse (Lambrecht) Heirnis - Robur (De Winne) Gandasparta - Sint-GillisWaas (Coppens) Destelbergen - Vrasene (Vermassen) Excelsior Wippelgem (Staes Luc) Adegem - Sint-Pauwels (Kielemoes) II Provinciale B Oudegem - Appelterre (Balthazar) Eendracht Meldert - Buggenhout (Kneuvels) Moerbeke - SK Aalst (Okladnicoff) III Provinciale C Burst - Bambrugge (De Bruyn) Eist - Terjoden (Lievens) Vlierzeke - Nieuwerkerken (De Meyer) Mere - Boekei (Dobbelaere) III Provinciale D Grembergen - Waasmunster (Van Hayer) Stekene - Bazel (Loeman) Klinge - Haasdonk (Jansspns) Kallo Melsele (Melkebeeck) Berlare - HO Kalken (Van Leuven) Wilskracht Moorsel - Thor Meldert (Opdecam) Eendracht St.-Gillis Wieze (De Kimpe) Baasrode - Sinaai (Staes Mare) IV Provinciale C Edeboys - Schellebelle (Dierckx) Tenstar Meile - SK Overmere (Van Droogenbroeck) Valentino's Overmere Th. Destelbergen (Van Hoy- weghen) IV Provinciale G Ede - Smetlede (Cooreman) Edixvelde - Welle (Michiels) Aaigem - Erpe (De Clercq) Ol. Wetteren - Serskamp (Leroy) Westrem - Ordegem (De Bruyne E.) IV Provinciale H Lutterzele - Rapide Lebbeke (Dierickx) Baardegem - Wichelen (Drieghe) Doggen - Schroevers Moorsel (Speleers) Opstal Hofstade (Van Extergem) Gijzegem - Opdorp (De Keyser) Appels Erembodegem (Redant) Boonwijk - Herdersem (Lambertin) IV Provinciale I Sombeke - Verrebroek (Bracke) Kieldrecht - Kruibeke (Rottiers) Meerbeke - Meerdonk (Burm) Rupelmonde - Klein Laar Vrasene (Fierens) Gerda - Heikant Zele (Teugels) SK Lokereh - White Boys (Van Damme) Eksaarde - Straatje Stekene (Reyniers) ?pee V: :al< 'ge lege 0 niet en n Gen moe E Sers ook C

De Voorpost | 1980 | | pagina 22