'rins Paul I Kandidaat Prins van Oost-Vlaanderen BETEKENIS VAN DE ST.-MARTINUSKERK TE AALST ;dVALST VERBROEDERT MET iINT-GILLIS DENDERMONDE Vaderlandse plechtigheden aalsterse flitsen WORDT FEESTKOMITEE EINDELIJK V.Z.W.? Krijgt Kattestraat parking voor einde jaar? NIEUW POLITIEKANTOOR TE NIEUWERKERKEN TEJATER '80 MET «ZWIJG KLEINE» EN TENTOONSTELLING C0RUM ALOSTUM IMPERIALE KEERT NAAR TIJD VAN TOEN TERUG De Voorpost - 24.10.1980 - 5 aterdag 15 november richten de A.K.G. Gaa Lowies Aalst rw r - Om te mogen deelnemen sters Karnavalverbond. prins van aan deze verkiezing hoef je Twee maal had ik het geluk ost-Vlaanderen. We gingen even praten met de enige alsterse Kandidaat Prins Paul groots! Nu nog even terug komen op 15 november, hoe zie je eigenlijk de verkiezing zelf? Het eerlijke aan deze verkie zing is dat de prins verkozen wordt door een jury van 11 leden. Ik zou het anders als Aalstenaar, niet moeilijk hebben om in mijn stad ver kozen te worden. prins van uw stad te zijn U verkozen te worden als Miss bent nu prins van de stad Voil Jeanette. Ik ben nu nog Aalst. Deze stad heeft de re- aktief lid van de Chevaliers, putatie «de» Karnavalstad Als prins vertegenwoordig- van België te zijn. Geef je U de ik Aalst zo een 170 maal. zelf kans om Prins van Oost- Ik bleef vooral in de streek Vlaanderen te worden? van Aalst. Ik blijf echter als Prins Paul: Als ik naar een prins dezelfde wie ik vroeger verkiezing ga, dan ga ik om was. Het is niet naar mijn te winnen. Alles hangt er kop gestegen, echter van af wat mijn me- Heb je nu iets tot de Aalster- Wat de show zelf betreft: dekandidaten op het podium se Karnavalisten te zeggen? mijn nummer op het podium kunnen brengen. Winnen is Karnavalisten doe voort duurt 16 minuten, mijn doelstelling alhoewel ik zoals je bezig bent. Aan alle Een deel zal bandwerk zijn, niet van mijn oren zal maken karnavalisten wens ik dat ze als iemand anders een bete- eens het geluk mogen ken- re show brengt dan ik en hij nen verkozen te worden als met de titel gaat lopen. Prins Karnaval. Ik hoop dat de beste zal Maak van Oilsjt Karnaval iets winnen. Mogen we U vragen Uzelf' even voor te stellen? Ik ben iemand die niet ge makkelijk over mezelf praat. Ik ben Paul de Wever. Mijn andere naam Polle Keiper- noagel is al even goed in Aalst gekend. Ik ben sinds dertig jaar in de karnavalwereld ingebur gerd. De laatste jaren ben ik ondervoorzitter van het Aal een ander deel doe ik life. Ik dacht vooral in de wereld van de clown. Ik wil er echter op wijzen, dat ik voor mijn optreden bij niemand ben ten rade geweest om hulp te vragen, alles wat ik doe komt van mezelf. Als slotvraag, wat verwacht je nu van de mensen van Aalst zelf? Indachtig wat ik tijdens dit prinsenjaar gedaan heb voor Aalst hoop ik dat ze in grote getale zullen aanwezig zijn op -^e verkiezing. Toch weet ik nu reeds dat ik kan reke nen op de medewerking van niet minder dan 17 Aalsterse Komische groepen. Zijn er mensen die graag komen, ze kunnen vanaf nu reeds kaar ten komen halen aan de prijs van 70 fr. HJM nd vaj te b« svrucf ge tt het or se», verdei 19 ol ge eui recht] Jio uit sdemiJ fenaai et pro] Hierbi' n ovei iet St. Eei indiei ït het] voor- iterdag ging in café Gil- inhuis te Sint-Gillis Den- irmonde een verbroede- igsfeest door tussen Kar- ivalisten van Aalst en de latselijke groeperingen, of de Aalstenaars weer inwezig waren. Om maar 'iele namen te noemen, Destereers, Weir, De Ma len, De Snottebellen, Dor mme Na, De Schramoeil- irabbers. De Dekenij Kool- lat. Allen zorgden ze er r dat de kleine gemeente ibij het paardendorp even smaak kreeg van ons Aal- sters Karnaval. Onze Prins Paul I en de prins van Oost- Vlaanderen Enrico I kwamen in vol ornaat. Op de dans vloer ontmoetten wij de Jet stones van Morstel. Mag het opgemerkt worden dat nie mand van «stad» Dender- monde op de avond aanwe zig was. 't Is nochtans niet ver om even naar Sint-Gillis te komen! Waren de man nen van Dendermonde mis schien bang dat de Aalste naars van de gelegenheid zouden gebruik willen ma ken om het veulen van de Kopvlieseters, bij onze Aal sterse Merrie te brengen? Heel bijzonder willen we hier ook Keizer Jules I vermel den. Hij is zo wat het werk paard van het Halfvastenko- mité van Sint-Gillis. Zeer sympathiek was ook de jeugdprins van het komité. Al bij al was deze dansavond geslaagd en misschien bij een volgende gelegenheid zullen we de Stalmeesters van Dendermonde eens ont moeten! HJ.M. In het kader van de 500e verjaardag van de St.-Martinus- kerk belichtte onze stadsgenoot Joris Bogaert dit merk waardig gebouw als volgt. «Meestal wordt aan deze on- Opdrachtgevers, architekten afgewerkte katedraal achte- en bouwmeesters hebben loos voorbijgegaan of gere- immers de door hen eraan den. Anderen kennen ze wel gehechte betekenis willen in het belijden van hun ge- vereeuwigen. Door middel loof, enkelen scherpen hun van zandsteen zijn ze daar esthetisch genoegen aan het dan ook ten volle in ge- bewonderen van dit ge- slaagd. wrocht en anderen gebrui- Voor de gelovige is de kerk ken het noordportaal ge- de plaats waar de bood- woon als urinoir. schap wordt verkondigd en Toch is en blijft de St.-Marti- doorgegeven. Filosofisch nuskerk een hoogtepunt van simboliseert zij de kosmos het Aalsters kultuurpatrimo- en de alcemist wil er verbor- nium, ook boeiend voor de gen boodschappen in ont- niet-gelovige. dekken. Deze kerk brengt ons in kon- Het eigenaardige van deze takt niet enkel met het reli- kerk is haar on-af zijn. Noch gieuze maar eveneens met gewoon kerk noch katedraal. het profane, het filosofische. Het meest karakteristiek ge- het wetenschappelijke en deelte, de toren, ontbreekt het artistieke. inderdaad. Evenals een De St.-Martinuskerk is heel groot deel van het schip wat wat meer dan een hoop de onteigening heeft voor steen, dan gewoon een ge- komen van het eerste linker- bouw. Ze is inderdaad «in blok van de Lange Zout- steen gehakte betekenis», straat. Gestuite groei zonder toren staat dan tegenover ge dempte overtreffing met ba- rokversierselen. De St.-Martinusparochie was en blijft de meest welva rende van de stad. Zinne beeld tijdens een laatmiddeleeuwen van de wereldlijke macht is het bel fort en van de kerkelijke macht St.-Martinus. De kerk verzekerde gedeelte lijk de eenheid van de paro chianen door de wekelijkse kerkgang. Er was trouwens een zeer streng protokol in verband met het betreden van de kerk. Elke bevolkings laag had haar eigen ingang. Bij grote katedralen gaan geestelijken, adel en notabe len in strenge hiërarchische orde langs het schip binnen. De anderen komen via de zijbeuken. Elke klasse had ook een ei gen plaats. De rijkste gilden hebben een eigen kapel». LH Het is een publiek geheim dat er reeds afdankin gen bij Amylum zijn gebeurd. Een zware konkur- rentiestrijd is in deze sektor aan de gang. Maar ook in het bedrijf Gilbos vlot het niet al te best. Tijdens de algemene ledenvergadering heeft de SP-leiding zijn onrust uit gesproken i.v.m. de dreigende moeilijkheden bij Gilbos. Er is sprake van afvloeiing en deeltijdse werkloosheid, zelfs van de 300 werkplaatsen te moeten redden. Bij onze Aalsterse minister werd aangedrongen om zo spoedig mogelijk de nodige kredieten ter be schikking te stellen om de eigen technologie van dit bedrijf te steunen. Een stuwende kracht achter het Willemsfonds te Aalst is zeker Mark De Jode. Hij is druk bezig enkele merkwaardige gebouwen van Aalst te beschrijven Zo ook stelt hij momenteel de historiek op van «De Graaf van Egmont». Het Aalsters CVP-gemeenteraadslid Chris Lie- vens-Borms werkte mee aan een nationale bro chure van zowat 150 bladzijden over de Veiligheid in de Gemeente. Dit lijvig dossier dat degelijk geïllustreerd is, bevat in feite grote richtlijnen waardoor de veiligheid in de gemeente kan bevor derd worden. Rekening houdend met het steeds stijgend aantal ongevallen binnen iedere gemeente, kunnen wij deze brochure zeker als een «must» voor iedere verantwoordelijke van deze materie op het gemeentelijk vlak aanbevelen. Binnenkort worden terug een aantal aanbestedin gen gehouden voor openbare werken. Op 24 oktober is er aldus de aanbesteding voor ruimingswerken aan onbevaarbare waterlopen 3e kategorie op het grondgebied van de stad Aalst en dit voor een geraamd bedrag van 663.309 fr. Op 14 november gebeurt dan een nieuwe aanbeste ding voor enerzijds het afwerken van de zolder aan het stadsgebouw oude vismarkt (geraamde kost prijs: 2.323.156 fr.) en anderzijds voor het vernieu wen van het dak voor ditzelfde gebouw (geraamde kostprijs: 1.849.836 fr.) De laatste aanbesteding heeft plaats op 12 december 1980. Hierbij gaat het om de installatie van centrale verwarming en klimatisatie in het Kultureel Cen trum voor een geraamde kostprijs van 48.062.789 fr. en om de bouw van afvalwaterkollektoren, regen- wateroverstorten en bijbehorigheden (koliektor I sektoren A/B) welke 'gepaard zou gaan met een uitgave van 49.478.105 fr. Op 21 november 1980 gebeurt anderzijds een her aanbesteding, ditmaal voor de elektrische installatie aan het Kultureel Centrum (raming: 36.599.070 fr.) Ook hebben in de burelen van Openbare Werken twee offerteaanvragen plaats. De eerste heeft betrek king op het grondmechanisch onderzoek voor het bouwen van een rioolwaterzuiveringsstation te Hof- stade (prijs: 2.740.848 fr.). De tweede betreft de aankoop en het opstellen van kinderspeeltuigen voor de speelpleinen Astridpark, Gijzegem, 't Slotje en Stadspark, (raming: 488.998 fr.). ua bevlagging en spelen van de «Braban^onne» en «de laamse Leeuw» rijzen allerlei vraagtekens bij de naderen- -t vaderlandse vieringen. Gegeven richtlijnen hadden het ver de Vlaamse Leeuw op 11 juli en de Vlaamse vlag (rode lauwen en de tong) en op 21 juli het nationaal volkslied leen met enkel de driekleur en de plaatselijke vlag. p ale andere plechtigheden zouden beide liederen dienen "l worden gespeeld en drie vlaggen uitgehangen: de riekleur te midden, rechts de Vlaamse Leeuw en links de •kale vlag. it de opgemaakte inventa- Aalst zou echter blijken dat er 9.40: optocht vanuit de bin- dan vlaggen te kort zul- nenkoer van het stadhuis 10 2'ln- naar de St.-Martinuskerk al- TDlksvertegenwoordiger waar mis en Te Deum. Bege- "hisleen Willems stelde aan leiding door het muziek- minister de vraag hoe het korps van de brandweer, lenlijk hoort met die liede- Bloemenhulde aan het en vlaggen. Of er een Astridmonument, Vrede- jemene richtlijn komt of plein. Te 11 u. overhandi- ijkt zoals men het nu doet. gjng van de Vredefakkel, :us en elders totaal an- toespraak en bloemenhulde. Met steeds een aantal 1 -|.10: optocht naar het stad- hpnpii""*^e9 die het (even- huis en op het binnenplein p Llee',..afst°ppen: u -1 toespraak door de burge- e ee1erbij, schematisch, de pro- meester en uitreiking van eretekens. stelleryamma's van de herden- n ant1ng van de wapenstilstand 'j de verschillende deelge- Baardegem skken. ;l duiteenten. Markt 9.45 u.: optocht van aan café Fies naar de kerk met de Kon. Harmonie H. Mis het Te Deum waarna optocht naar het kerkhof. Bloemenhulde aan het monument en uitrei king van eretekens. Erembodegem-Centrum 9.15 u.: optocht van in de Denderstraat naar de kerk begeleid door de Kon. Fanfa re St.-Cecilia. H. Mis en Te Deum te 9.30 u. Daarna plechtigheid aan het monu ment, bloemenhulde en uit reiken van eretekens. Terjoden H. Mis te 9.30 u. met Te Deum. Na de mis naamaf- roeping aan het monument, bloemenhulde en uitreiken van eretekens. De optocht wordt begeleid door «De Terjodenaren» door Ge- raardsbergse- en Ninove- straat. Gijzegem te 10 u. H. Mis met Te Deum. lat het Aalsterse feestkomitee sinds zijn bestaan tot heden idisch niet «in orde» is, is geen geheim. Al een twaalftal '•ren is er sprake van, deze inrichter van karnavalfestijnen n jaarbeurzen, Lentekontakten e.d. in een v.z.w.-kleedje te toppen, maar zover kwam het nooit, erst de VU en later de SP zorgde voor politieke tegen- rind. Binnenkort, zo vernamen we, wordt (opnieuw) een ergadering belegd met vertegenwoordigers van de ver- chillende politieke partijen. K het deze keer tot een akkoord zal komen, is nog niet zo aker. ft jaar nog kwam een voor- lel van ontwerp tot v.z.w. anwege het schepenkolle- e, meer bepaald de sche- tn van feestelijkheden. Het fcam tot geen akkoord hier- mtrent. Sleutelpersonen Ie we hierover bevragen, fnden of wilden ons niets èrtellen waar precies voor kvreesd werd. Enkel hoor den we de opmerking dat deze v.z.w. op dezelfde leest zou geschoeid zijn als met het stedelijk sportkomitee gebeurde, wat moeilijk zou opgaan voor een feestkomi tee. Dat gelet op partijpo litieke ongenoegens nog wel andere bezwaren mee speelden, hoeft geen betoog. Of aan de hoedanook juri disch onzuivere toestand spoedig een einde zal ko men is nog een open vraag. Het Volk van 13 oktober schreef «Nu blijkt het dat de topinstanties van de partijen toch akkoord gaan met een dergelijke wijziging, zodat over kort de officiële mede deling mag verwacht wor den». Er zouden zelfs al bij enkele meerderheidspartijen vertegenwoordigers aange wezen zijn om in de v.z.w. te zetelen. We konden dit be richt niet verifiëren; wel blijft men in het Feestkomitee sceptisch over dat mogelijk akkoord, 't Zou wel mooi zijn, zo'n feestelijke v.z.w. als eindejaarsgeschenk... (Peter) Daarna optocht met de Kon. Fanfare «Vreugde en Vre de», bloemenhulde en uitrei ken van eretekens. Herdersem Samenkomst te 9.45 u. aan café St.-Antonius. Te 9.55 u. bloemenhulde bij de ingang can de kerk waarna Mis en Te Deum. Na de mis optocht naar het kerkhof met bloe menhulde en uitreiking van eretekens. Hofstade Te 10 u. H. Mis met Te Deum waarna aan het monument bloemenhulde en uitreiken van eretekens. Optocht naar de begraafplaats en rond gang. Meldert Te 9.20 u. optocht naar de kerk begeleid door de Fanfa re St.-Cecilia. H. Mis en Te Deum. Daarna aan het mo nument bloemenhulde en uitreiken van eretekens. Moorsel Te 9.50 u. optocht naar de kerk begeleid door de Kon. Harmonie St.-Cecilia. H. Mis met Te Deum. Bloemenhul de en uitreiken van erete kens aan het monument. Optocht naar het kerkhof met bloemenhulde bij de monuementen. Nieuwerkerken Te 9.15 u. optocht naar de kerk vanuit «De Volkskring». H. Mis en Te Deum. Naamaf- roeping, bloemenhulde en uitreiking van eretekens. Op tocht naar de begraafplaats. LH Het ziet er naar uit dat de reeds vroeger aangelegde tijdelijke parking op de terreinen van de vroegere KOO-gebouwen in de Kattestraat voor de eindejaars feesten zal kunnen gerealiseerd worden. Na de sloping van de gebouwen, begin dit jaar trok de Federale Verzekeringen, die eigenares is van de gron den, haar vroeger ingediend projekt tot het bouwen van een winkelpand in. Zij wenstte rekening houdend met de huidige ekonomische toestand een minder luxueus winkelpand op te richten. Volgens sommige bronnen zou nu een vereenvoudigd projekt aan het stadsbestuur, de diensten van stedebouw en de kom missie voor monumenten en landschappen voorge legd worden. Anderen zijn dan weer van mening dat de plannen heel wat volumineuser zijn dan voorheen. Zo zou de bebouwing met zowat 40 stijgen zodat de argumenten die oorspronkelijk door de Federale Ver zekeringen gebruikt werden slechts schijnargumenten waren. Alleszins blijkt dat ingevolge heel wat op- en aanmer kingen niet met de werken begonnen wordt binnen de twee jaar. Aldus wordt het voor het stadsbestuur meteen lonend om de braakliggende terreinen af te huren van de Federale Verzekeringen en te nivelleren met een grintbedekking. Volgens schepen De Neve kan dit alles gerealiseerd worden voor de maand december. Op de hoek van De Ridderstraat en de Kattestraat zou er eveneens een groenhoekje aange legd worden. Nog voor de winter hoopt men ook het dak van de uitgebrande doch geklasseerde Heilige Geestkapel, die ook eigendom van de bovenvermelde immobiliën- maatschappij te kunnen herstellen. Het dossier dat terzake ingediend werd door de Federale Verzekerin gen werd immers goedgekeurd. Binnen het jaar na de voorlopige herstelling van het dak volgt dan het dossier voor de definitieve restauratie van de kapel. VEHE Op donderdag 16 oktober vond in de Schoolstraat te Nieuwerkerken de Officiële opening van een nieuw politie kantoor plaats. Dit gebeurde in aanwezigheid van burge meester Louis D'haeseieer en van schepenen Anny De Maght, Toon Blommaert en Jan De Neve. Deze vooraan staanden werden verwelkomd door hoofdpolitiecommis saris Cottyn en de deskundige uitleg, over het functioneren van het nieuwe kantoor, werd verstrekt door commissaris Buyle. In dit nieuwe kantoor zullen specifiek de verkeerson gevallen behandeld worden. Op het moment van in dienst treding (22 september) tot 15 oktober werden 130 verkeersongevallen geregistreerd. Alleen al 115 daarvan werden door de agenten van dit nieuwe bureau behandeld. :rd tel e na- n de )e orongerie in het Park Ter Linden werd met zandstralen schoongespoten. Blijkbaar v> een paar vuile ruiten die ook een beurt nodig hadden... (Per) tads- Tejater '80 is een realiteit geworden. Op 13, 14 en 15 december brengt dit gezel schap een oeuvre van Fitz gerald Kusz «Zwijg kleine» op de planken. Het is een^ relaas van een kommunie- feest gebracht in het Aal sters. Vorige week kwam een eer ste uitgave van Tejater '80 van de pers. Een net verzorgd maand- bladje met een interview met Anton Cogen omtrent de eerste PACT produktie «6 personages op zoek naar PACT». Naast een toneelagenda werd er ook plaats gespaard voor een aankondigend arti kel i.v.m. «Zes disciplines in een expo». Zes léden van Tejater '80 stellen in het Krooncenter in de Korte Zoutstraat werken tentoon vanaf 31 oktober tot 11 november. Alexandra De Beul brengt borduurwerk. Geertje De Beul stelt kleurtekeningen tentoon, Hugo Klinck ver zorgt de afdeling beelden. Luk Van den Broeck expo seert schilderijen. Marc Van de Putte laat zijn nieuwste foto-sekwensen zien en ten slotte is er nog Katrien Ver- meersch met weefwerk. Het wordt beslist een tentoon stelling waar effe moet bij stil gestaan worden. Er zal gewerkt worden in vier groepen van vier man en wil komen tot werkelijke specia listen in het vak. Het blijft daarom niet enkel bij de vaststelling van een onge val. Ook de verhoring van de burgerlijke partijen, de ou ders van de minderjarigen enz. is een onderdeel van het werk. Om tijd uit te sparen op de plaats van het ongeval wordt door de technische dienst een moederplan ont worpen. Het ongeval dat zich heeft voorgedaan wordt geprojecteerd op dit plan en zo kan men snel tot de juiste en sluitende conclusies ko men. Tevens worden er van ieder dodelijk verkeersonge val foto's genomen, deze op dracht neemt hoofdinspec teur De Rijcke voor zijn reke ning, welke later aan het rap port worden toegevoegd. Ook wordt er van elk kruis punt dat Aalst rijk is een schets gemaakt. Commissa ris De Smet had daar in vroegere tijden reeds een begin meegemaakt, doch door de fusie was dit werk teniet gedaan.* De huidige schetsen laten toe, indien er op een bepaald punt zich abnormaal veel ongevallen voordoen, in te zien wat er mank loopt. Zodoende kan men overgaan van de «ge nezende» functie naar de preventieve functie. Tot slot zullen alle rapporten bij el kaar gebracht worden die tot degelijk gestructureerde en overzichtelijke statistieken moeten leiden. Politiecommissaris Buyle pleitte ook nog voor uitbrei ding van het nu reeds be staande kader (20 man) en voor een grotere mobiliteit van het materiaal. Ook sche pen Anny De Maght kwam met een primeur voor de dag. Er zijn namelijk twee agenten verbonden aan de dienst voor leefmilieu. Deze houden zich vooral bezig met zaken zoals boomkap- pingen, autowrakken enz. Voorwaar een degelijk initia tief dat een ruime aandacht verdient. Er werd besloten met een rondleiding welke de gele genheid liet om het bureau van de technische dienst (met bijbehorende tekenta fels), de bureau's van de hoofdinspecteur, de agen ten, de veldwachter en de donkere kamer aanschou wen. Een investering die zijn geld wel degelijk waard is!!! Op zaterdag 25 en zondag 26 oktober wordt de herberg achter 't Betfort 't Landhuis, uitgebaat door het Corum Alostrum Imperiale en dit doorlopend vanaf 9uur tot zondagavond uur. «Het Hot» wordt gedurende dit weekeinde omgeto verd in een «Café Chantam», De «Goede oude tijd» wordt geévokeerd met sofa- en koorzang door de zingende kelners- Muziekwijsjes uit de periode van 1900-1914, aangepaste versiering en kledij van de uitbaters zullen wel voor de nodige stemming zorgen. Het Aalsters komisch koor dat reeds 8 jaar bestaat nodigt langs deze weg alle Aalstenaars uit er meerder pintjes te komen proeven. i/EHF

De Voorpost | 1980 | | pagina 5