GEMEENTEPOLITIEK Gemeentepolitiek wablieft? HET (WEL EN) WEE VAN DE BEGROTING IN DE BAN VAN DE RING 0.C.M.W.-KENNIS Wét-/-.- 4; «JOEPIE, SINDS DE FUSIE GAAT ALLES STEENGOED!» TOT SLOT... Enkele voorzieningen 3 - 24.10.1980 - De Voorpost vast doer wore Gemeenteraadsleden zullen het zich wei eens afvra gen... De verslagen van wat ze op hun vergaderingen zoal zeggen en beslissen worden zorgvuldig opgete kend, de pers zegt er ook het hare over, maar... in hoeverre raakt dat gedoe echt de bevolking? Afge zien van de in ruime kring verspreide wens dat die bevolking meer inspraakkansen zou krijgen en ge bruiken, is er de vraag: is men geïnformeerd over het gemeentebeleid? Wat weet men ervan? De betrokkenheid van de tussen de opgeslagen bevolking t.a.v. het ge meentebeleid uit zich op twee vlakken: de graad van geïnformeerd zijn, en het daadwerkelijk partici peren. Zoaks kon gekon- stateerd worden uit de voor dit onderzoek verza- kennis van het gemeen tebeleid en de bereidheid tot participeren daaraan. M.a.w. de wil om te gaan inspreken, om zijn me ning te kennen te geven heeft als belangrijke voorwaarde: voldoende melde gegevens, is er nu voorkennis over dat ge- een zeer sterk verband meentebeleid We blijven deze keer stil staan bij dit geïnfor meerd zijn. Uiteraard blijkt dat sommige aspek- ten beter dan andere ge kend zijn. Niettemin is het goed om in het ach terhoofd te houden, dat: mensen die meer gestu deerd hebben, die bij een vereniging zijn of in klein- Aalst wonen doorgaans beter geïnformeerd zijn dan andere. Omtrent de rol van de deelgemeente: in klein-Aalst weet men er (doorgaans) meer van dan in Erembodegem en Nieuwerkerken, deze dan weer meer dan in de overige gemeenten. Niet elke bevolkings groep «bezit» dus even veel informatie over het gemeentebeleid. Het hoeft dan ook weinig te verwonderen, dat men in (nog) ongelijke(re) mate gaat participeren. Eén van de redenen is im mers voorsprong resp. achterstand op gebied van geïnformeerd-zijn. Daarnaast schenken we ook aandacht aan de opinie die men over di verse beleidsaspekten te berde bracht. (Peter) Met de Aalsterse financiën gaat van langs om slech ter. Ondanks de belastingsverhogingen waartoe het Aalsterse bestuur besloot, wordt het deficiet van de stad van jaar tot jaar groter. Wat de begroting 1980 betreft, worden de in komsten op 1 miljard, 199 miljoen terwijl de uit gaven anderzijds 1 mil jard 364 miljoen bedra gen. Een tekort dus van 164 miljoen. Rekening houdend met de vorige dienstjaren komt men tot een tekort van 356 mil joen frank. Bijna iedereen is het er dan ook over eens dat er dient bezui nigd te worden, maar wanneer men naar konkrete maatregelen gaat zoeken wordt het heel wat moeilijker. De twee grote uitgaveposten van de stad zijn immers het personeel en de Zoals onderhand wel al geweten, heeft Aalst een (verkeers-)ring rond zich gekregen, die (nog?) niet rond is. Volgens vroege plannen zou dat resterende stukje door het Osbroeknatuurgebied komen. Op het fel verzet van een natuurliefhebbende bevolking tegen deze zware milieuslag, werd dan uitgepakt met een (eerste) alternatief: de ring zou afgesloten worden net achter de Osbroek. Milieuverenigingen bleven in vraag stellen of hiermee de Osbroek wel gered zou blijven, en de polemiek bleef. Uit onze enquête blijkt dat de kwestie ook in bre der kringen dan een schare verenigingen leeft. 70,5 van de on dervraagden had er weet van (vergelijk: 47,4 wist dat er jeugdver- keersbrigadiers opgeleid worden; 58,3 kent woonerven). Voor 51,7 is één en ander belangrijk genoeg om een petitie (pro of kontra) te onder tekenen. (21,3 weet het niet en 27 vindt het niet de moeite waard). Intussen bleef de werk groepen- en aktiegroe- penbevolking niet bij de pakken zitten. Vooreerst was er de publikatie van het voorontwerp struk- tuurplan Aalst-rechter- oever, uitgewerkt door het wijkkomitee aldaar. In deze studie vormde de grote ring rond Aalst een belangrijke rol, vermits een groot deel van deze ring (Leopoldlaan en H. Hartlaan) een echte barri ère vormt tussen de ver schillende delen van de wijken Mijlbeek en H. Hart. Konkrete voorstel len voor de verbetering van de verkeersveiligheid op korte termijn werden dan ook opgesomd (vb. middenberm, verkeers lichten, enz). Op lange termijn werd dan weer geopteerd voor een doortrekking van de ringlaan achter de Os broek, en dit op een eko- logisch verantwoorde manier. Daardoor zou het trajekt tussen de kerken van Mijlbeek en Heilig Hart kunnen afgeschaft worden en zou dit trajekt als verbindingsweg tus sen de wijken kunnen funktioneren. Nadat de jongsocialisten even later hun visie gege ven hadden op de ring- problematiek, werd in fe bruari II. door de Werk groep Stadsherwaarde- ring een alternatief uitge werkt voor de Aalsterse ringlaan. Dit alternatief werd onderschreven door alle belangrijke leef milieuverenigingen, die zich tegen de doortrek king van de Aalsterse ringlaan verzetten, met name: de Wielewaal, Ral des, Werkgroep Bomen Park, Werkgroep Leefmi lieu Aalst en wijkkomitee Aalst-rechteroever. Hier bij zou de ringlaan tussen Heilig Hart en Mijlbeek omgetoverd dienen te worden in een laan met ondergrondse bedding, omzoomd door wooner ven. Aan de kerkpleinen zou het verkeer onder gronds dienen aange bracht te worden, zodat deze pleinen terug ideale woonomgevingen wor den. Meteen zou de ring laan ook niet hoeven doorgetrokken te worden door de Osbroek; het zou bij een zgn. «tangent- weg» blijven. Deze doortrekking kwam trouwens nogmaals ter sprake toen de Werk groep Bomen Park verko zen werd als figuur van het jaar door de Aalsterse persmedewerkers. Toen werd door de leden van de werkgroep gesteld dat de doortrekking de dood steek zou betekenen van het Osbroek als natuurre servaat. Het jongste evenement dat betrekking had op de Aalsterse ringlaan was het herkomst-bestem- mingsonderzoek, dat georganiseerd werd door het Ministerie van Open bare Werken. Onder druk van de leefmilieugroepen werd het eerst geplande onderzoek naar een late re datum verschoven, omdat anders de resulta ten niet helemaal zouden overeengestemd hebben met de werkelijkheid, ge zien de eerste maal zowel de Zwarte Hoekbrug als de Sint-Annabrug geslo ten waren voor alle verkeer. Intussen blijft het wach ten op een oplossing. Die is er overigens wel nodig, om verkeerstechnische, maar ook om veiligheids redenen. Het laatste werd onderstreept door de Wijkkomitee Aalst-Rech- ter-Oever, dat gekon- stadsschuld, waar in teite geen besparingen moge lijk zijn. .Stilaan bereikt de Aal sterse stadsschuld de twee miljard, zodat de oppositie er zelfs toe ge komen is om alle nieuwe leningen niet goed te keuren. Ondanks het feit dat de rekeningen van de stad steeds een beter resul taat geven dan de begro tingen, kan niet ontkend worden dat de Aalsterse financiële toestand kata- strofaal is en dat er drin gend efficiënte maatre gelen noodzakelijk zijn om aan de huidige toe stand te verhelpen. Ook de bevolking is op de hoogte dat begrotings wee. Voor de raming 1979 wisten 40 van ondervraagden dat toenmalige begrotin een tekort noteerde tui sen 250 en 350 miljoejjj frank. Nog eens 33,8 dacht dat het om me<« dan 350 miljoen frar ging. Amper 1,4 meeit( de dat er van evenwiclj sprake was. Heel wat personen bract ten konkrete voorbeelde aan van waar volger hen door stadsdienste geld verspild werd. W komen daar op terui wanneer de begroting 'I aktueel wordt (oktobd^ e.k. wanneer de gemeer. teraad er zich over ga.j uitspreken). (VEHE en Pete woo Ond «gro Wanneer de Aalsterse ring voltooid zal zijn, zal er van de groene zone tussen de niets van, en kwam aan autostrade en de Brusselsesteenweg niet veel over zijn. (Per) Het openbaar Centrum voor Maatschappelijk Welj'(en' zijn, dat in iedere gemeente de eigentijdse versie vateen de vroegere Commissies voor Openbare Onderstanj'vra< vormt, is een belangrijke medisch-sociale voorzie^,7 ning. In hoevere KENT de bevolking deze dienst? ho°' 42,3 De juiste betekenis van mum door het OCM\Ap|an de afkorting OCMW kon verzekerd wordt. 83,4 <*25,7 door 62,6 responden- dat bejaarden geplaatsjsted ten gegeven worden, worden. 72,4 dat voojregit Nog eens 27,2 wist hospitalisatie gezorg<41,7 vaag waar het mee te wordt. 94,5 wist af vaihooi maken had, maar kon de dienst warme maaltijdorp toch niet helemaal juist den. 68,1 was op dfderii de letterbetekenis geven, hoogte van de dienst fa58,3 10,2 wist er volslagen miliale hulp. 97 niets van, en kwam aan- 17*2 meende dat meiM, draven met vraagtekens er ook terecht kan voo of «openbare commissie de regeling 97,3 maa 59,4 voor middenstandswei- pensioenaanvragen. 31,spe€ vaart» of zo. dat er OCMW-kindetBesl De voorzitter van het kribben. 5,5 dat minkenr OCMW, Martin Vander dervaliden er hun aarjken Speeten, werd door 67,4 vraag kunnen doen. 19 goed geraden uit 5 namen. Belangrijker is of men tiatii sent dat er OCMW-peutertu nen zijn. Dat is dus te c kens niet zo. Bevoegc bela een zicht heeft op de heidsverwarring met ar funkties die door het dere diensten is er du OCMW uitgeoefend wor- wel in zekere zin; in ee den. Zo'n 30 kon volle- ander verband wezen ta dig juist of met 1 foutje rijke respondenten o funkties aanstrepen een onoverzichtelijk dee Achter het stadspark zal binnenkort de Aalsterse ring het natuurgebied openscheuren (Per) uit een lijst van tien. 79,8 wist dat steunver lening erbij hoort. 56,4 dat het bestaansmini- nen zijn! van diensten. Een brc chure zou op dit gebie wel wegwijzerend kur (Petei fronteerd met de talrijke van de H. Hartkerk een verkeersongevallen via te alternatief verkeersbord hoge snelheid ter hoogte met snelheidsbeperking plaatste in juni II. (VEHE en Peter) Zo'n uitroepen konden we niet terugvinden tussen de antwoorden. Hoewel een kwart van de onder vraagden vindt dat de fusieoperatie zowel voor Aalst als voor de eigen deelgemeente een goede zaak geweest is, blijft het toch op de maag van velen liggen. In de enqueteringsperio- de was de fusie zowat 2,5 jaar een feit. Ook het jaar van het dorp dat de kultu- rele eigenheid van elke deelgemeente benadruk te, was voorbij. Er wer den geen polemieken meer gevoerd over de «van 9 naar 1»-operatie, die realiteit geworden was. Die realiteit bracht niettemin ervaringen en daar schreven de steek- proefmensen over: ge nuanceerder wellicht dan twee jaar eerder het ge val zou geweest zijn, maar dikwijls toch (nog) met veel bitterheid. Overzicht Zoals reeds aangestipt vond 25,4 de fusie over de ganse lijn een goede voor de deelgemeenten goed. 42,1 was er vol ledig tegen, (maar: van ALLE personen ver klaarde 35 geen me ning te hebben. Dezen zijn niet in hogervermel- de percentages inbe grepen). Als voornaamste voorde len werden aangehaald: de lasten van de cen- trumfunktie worden nu door iedereen gedragen een rationeler en vak kundiger beleidsaan- pak wordt mogelijk Aalst heeft meer poli tieke armslag gekre gen (hetzij wat de ei gen bestuurskracht betreft, hetzij wat de relatie met de hogere overheid aangaat) zaak. 32,5 achtte he A|s nade|en werd voora| het is een financieel nadelige operatie, vooral voor de deel gemeenten de afstand tussen be stuur en bestuurden is te groot geworden en inspraak wordt daardoor bemoeilijkt er is anonimiteit en een administratieve rompslomp van gekomen de diensten zijn te ge centraliseerd in (klein- )Aalst en ze vormen een onoverzichtelijk geheel de vergrote gemeente heeft een te grote di versiteit De deelgemeente waar men woont oefent een grote invloed uit op deze opinies. In klein-Aalst zijn proportioneel meer voor standers van de fusie te rug te vinden dan in de 8 andere deelgemeenten. (Peter) Stedelijk landelijk landschap. (Per) wel voor Aalst, maar niet genoemd: Zonder kommentaar, de antwoorden op de vraag: «meent u, alles welbeschouwd, voldoende ingelicht te zijn over het gemeentebestuur (via plaatselijke persorganen, stadsaankondigingen en -brochu res,...)? belooft haar best te doen. Jazeker: 0,7 en voor de andere Grotendeels wel: 1,4 nieuwsbronnen verho- Ja en nee: 24,1 pen we hetzelfde. Uit Er wordt veel achterwege heel deze resem cijfers gehouden: 33,8 en woorden, kan dan We worden zeker en vast toch dit onthouden te weinig ingelicht: 40,0 worden: er is nood aan degelij- 73,8 meent dus dat er te ke en voor alle bevol- weinig informatie door- kingsgroepen begrijpelij- stroomt. Uw streekkrant ke informatie, die liefst al komt op een ogenblik dat inspraak nog mogelijk is. zowel om die kennis te vergroten als om tot inspraak te komen, is het verenigingsleven zeer belangrijk. Niettemin mo gen niet-gegroepeertien daarbij niet over het hoofd gezien worden. de afstand tussen be volking en gemeentebe stuur is, geografisch zo wel als intellektueel-kul- tureel, vaak (te) groot. bij de uitbouw van de bestaande participatie- struktuur zou eigenlijk bijzonder op achtergeble ven bevolkingsgroepen Op domeinen jeugd, sport, en kuituur zijn door het stadsbestuur een aantal nieuwe voorzienin gen en initiatieven gekomen. Gevraagd werd of deze ook gekend zijn. Meteen werden ook een paar veelbesproken maar nog toekomstmuzika- le zaken in het lijstje opgenomen. Van de vermelde jeugdvoorzieningen zijn voor al de vakantiespeelpleinen bekend (70 Daar op volgen het jeugdservicentrum (50,8 de stedelijke raad voor jeugdvorming (31,7 de v.z.w. Aalsterse jeugdorganisaties (24,2 en het tijdschrift «Jeugd en Stad» (21,7 Deze cijfers zouden uiteraard merkelijk hoger gelegen hebben, wanneer enkel jongeren zouden be vraagd zijn. De sportschuur in Erembodegem is bij 28,1 gekend. De sportweek bij 45 Het Priester-Daensmuseum (dat er toen nog niet was) was desalniettemin bij 60 gekend. Het Kultureel Centrum (dat... inderdaad) was bij 86,9 bekend. De Ambachtsmarkt bij 55,6 en het Reizend Stadspoppenteater bij 36,2 Om af te ronden nog twee weetjes. 70,7 weet waar het tweede Aalsterse zwembad komt. 71,8 weet het voor het nieuwe stedelijk hospitaal. Als u het niet zou weten, dan bent u toch in gezelschap van de overige 30 (Peter) moeten gelet worden. (Schematisch: niet-ver- enigden, sociaal-ekono- misch «lager» gesitueer den, inwoners van bui tengemeenten). Hopelijk, kan de slogan «Aalst, je hoort ervan, je geeft erom, je doet er wat aan» die in stadspubli- caties circuleert dan zo vnlledin monpliiW ho- waarheid worden. Alle mogelijke bedenkin gen en kommentaren voorstellen en vermaninj gen van gelijk wie - zijn welkom. Zolang dï Grote Markt nog speakerscorner is, zorgj De Voorpost voor ruim1^' te! Men zegge het, voort... (Petpr 00 rz gezc volk forn Sug 102 woo vraa nog van Naa klac lijke bedi zoec kort mer ond we wille bekf v, verk talri nine bou' legd bou' wel prijz r (bv. gen, schr len padi van akti( r gen r •arrr nen, len), voo f teru op 2 onte düsl toch verp de c p.v zaai c [nine waa

De Voorpost | 1980 | | pagina 6