hof stade, gijiegem ooo VRIENDENKRING IS VASTE WAARDE IN KB Jubelkoordag werd feestdag voor koorliefhebber JONGENSSCHOOL TE GAST BIJ MINISTER GALLE PALLIETER KIEST VOOR BETERE FILM Halve eeuw BGJG del Ml 8 - 24.10.1980 - De Voorpost Sinds zijn ontstaan in 1973 is de vriendenkring van de Kredietbank beetje bij beetje de kinderschoenen ontgroeid en is nu een vaste waarde geworden. Het idee om de talrijke pendelaars uit het Aalsterse die hun dagelijkse boterham verdienen in de hoofdstad Brussel, eens broeder lijk en zusterlijk te verenigen, heeft gedurende geruime tijd gesluimerd. In april 1973 slóegen enkele moedigen de handen in elkaar en hielden een stichtingsvergadering te Aalst. Het werd een echte brainstorming en de eerste vergadering leverde in amper één uurtje tijd zoveel ver schillende schitterende ideeën op dat het eerste jaarprog ramma meteen gevuld was. De geestdrift van de pioniers werkte zodanig aanstekelijk dat in minder dan twee weken ongeveer 270 leden van het personeel lid werden van de Vriendenkring Gewest Aalst Informeel De enige band tussen de le den onderling is er in gele gen dat zij allen de zelfde werkgever hebben. Dienst verhoudingen komen in de kring echter niet ter sprake. Een van de doelstellingen was precies deze hiërarchi sche verhoudingen weg te werken, iets waarin men nu volledig is geslaagd. Tijdens de bijeenkomsten wordt het werk van de bank niet be sproken, maar omgekeerd gebeurt het natuurlijk wel dat tijdens de dienst overleg gepleegd wordt over zaken die de vriendenkring aanbe langen. Het hoofddoel dat wordt nagestreefd en dat nooit uit het oog wordt ver loren, bestaat in de collegia le ontspanning op cultureel, sportief en sociaal gebied, en dat alles met vermijding van alle pleegvormen of for maliteiten. Een eerste nei ging om van de vrien denkring een soort beleg gingsclub te maken, werd al spoedig verlaten onder druk van de huidige voorzitter. De jaarkalender omvat tel kens een bepaald aantal vas te activiteiten maar steeds opnieuw wordt gepoogd iets anders te brengen. In de loop van het zevenjarig be staan konden reeds verschil lende uitschieters genoteerd worden. Kort na de start werd in het kader van het Dirk Martensjaar een muzi kale aanloop genomen door het bijwonen van een uit voering van het Cappela Antiqua uit Munchen in de reeks van het festival van Vlaanderen. Nadien volgden nog met grotere belangstel ling, een geleid bezoek aan de tentoonstellingen «Boek drukkunst in het Oud Hospi taal en «veiligheidsdruk» in de succursale te Aalst. Ook leden met een meer sportie ve ingesteldheid zijn altijd al in ruime mate aan hun trek ken kunnen komen. Meer dan eens vertrokken over de honderd liefhebbers van de natuur voor een ontspan nende wandeling door het Zoniënwoud. Muzielliefheb- bers konden hun hart opha len bij een optreden van «Up With People» te Wieze. Stilaan begint het idee van een café chantant vaste vorm aan te nemen, terwijl er ook al plannen besproken worden voor een kleinkun- stavond. De ruime plaats die aan de muziek wordt toege kend in de schoot van de KB- vriendenkring, heeft wellicht iets te maken met het feit dat zowel de voorzitter, de on dervoorzitter en talrijke le den, veel genoegen beleven aan deze vorm van ontspan ning. In de loop van het vol gende jaar gaat onder de impuls van de voorzitter waarschijnlijk een jazzavond op stapel worden gezet, en nadien, een operettenamid dag. Dit laatste wordt dan georganisseerd om tege moet te komen aan de ver zuchtingen van de secretaris die meer voelt voor dat gen re... Wanneer bij dat al nog wordt aangestipt dat in het verleden een bezoek werd gebracht aan de mijn van Waterschei, dat de Lesse per kajak werd afgevaren, dan zal het duidelijk zijn gewor den dat de meest uiteenlo pende interessesferen aan bod komen Het cultureel evenement van dit jaar was de India-avond, ingericht door de vriendenkring van het gewest Aalst. Miss Oo- palee Operajita, befaamd voor haar vertolkingen van volkstraditionele dansen, was de grote attraktie van de avond. Een mijlpaal voor de Aalsterse vriendenkring van de KB'ers was de geboorte van een echt Sic-je, het le denblad. Van het mini- blaadje dat het oorspronke lijk slechts was, groeide het uit, mettertijd, tot iets dat de vorm en de allures van een beperkte krant begon aan te nemen, dat vier maal per jaar verschijnt en dat aan de leden wordt bezorgd op hun administratief adres. Kinderfeest De kleinsten kunnen er zich zeker niet over beklagen dat ze in de hoek worden ge duwd of dat ze zonder be langstelling aan hun lot wor den overgelaten. Zo bijvoor beeld werden zij bedacht met een onvergetelijke op voering van de Bremer Stadsmuzikanten door het Brusselse schooljeugdthea- ter. Op dit ogenblik echter gaat alle aandacht uit naar het kinderfeest dat op zater dag 22 november 1980 zal plaats vinden in de zaal Oka pi te Aalst. Vroegere jaren ging dat alleen door te Brus sel, maar doordat gezocht werd naar een nieuwe for mule om de jaarlijkse orga nisatie een nieuw leven in te blazen, om de ietwat verwa terde toestand op een ande re leest te schoeien, werd de zorg voor het geheel dit jaar in handen gegeven van het gewest Aalst. Er konden reeds ongeveer 1700 in schrijvingen genoteerd wor den. Dat heeft tot gevolg dat nu reeds kan worden voor zien dat de zaal Okapi zeker niet voldoende plaats zal bieden. Daarom zal men ver plicht zijn een bijkomende tent te plaatsen voor nog eens een vijfhondertal per sonen. De muzikale omlijs ting van het programma zal gebeuren door de fanfare van de KB Hasselt, zesender tig man sterk. Het circus Johnny zal de jeugd verma ken en tijdens de pauze is er uitdeling van speelgoed. Mee-organiserende vrijwilli gers zijn altijd welkom. De vergaderingen hebben in beginsel plaats, elke laatste vrijdag van de maand in café Landhuis op de Grote Markt te Aalst. Weliswaar heeft het bestuur veel werk, maar de voldoening voor hetgeen verwezenlijkt kan worden is groot. Belangstellenden, jonge mensen, nieuwe ideeën zijn steeds welkom in de vriendenkring die zijn kin derziekten en leerjaren ach ter de rug heeft en die nu in de Kredietbank een vaste waarde is geworden. A.D.B. Het Sint Martinuskoor uit Gijzegem viert dit jaar zijn vijfentwintigste verjaardag. Te Dezer gelegenheid werd op zondag 19 oktober 1980 een jubelkoordag gehouden in de feestzaal van het Sint Vincentiusinstituut, een decor dat een dergelijke concert meer dan waardig was. Vier koren werden uitgenodigd om het beste van zichzelf te geven: Het Rozenbergkoor uit Waasmunster, Canticorum uit Moorsel, laat Blijde Weergalmen uit Aalst en Chorale Sainte Cecille uit Membach. Hoe feestelijk ook, toch hing er een schaduw over de dag. De heer F. Houtekete, de huidige dirigent, kon wegens hartstoornissen waaraan hij sedert een paar weken lijdt, niet aanwezig zijn. Voor hem, die jarenlang het koor leerde zingen en die naar deze dag had toege- leefd als niemand anders, zal het ongetwijfeld zeer pijnlijk geweest zijn. Hij werd vervangen door de Heer Herman Timmerman, eveneens een bekend koor leider, die de taak op zich nam om het koor uit Gijze gem uit de nood te helpen. Hij werd voor zijn ten zeerste gewaardeerd gebaar van harte bedankt, evenals het publiek dat het koor gedu rende 25 jaar moreel had gesteund, en dat ook nu zeer talrijk aanwezig was. Levendig Slechts op een paar herha lingen hadden zangers en dirigent de gelegenheid om op elkaar ingespeeld en in gezongen te geraken. Toch werd dit nagenoeg perfekt voor elkaar gebracht en er werd een technisch gave uit voering ten gehore ge bracht. In het bijzonder «Drei gute dinge» van Daniël Fri- derici leende zich voor een levendige vertolking. Spijtig genoeg werd ze gestoord door een paar eeuwige te- laatkomers die nog steeds niet schijnen geleerd te heb ben dat de striktheid een vorm van beleefdheid is. Hetgeen het Sint Martinus koor onder de vaste hand van de Heer Herman Tim merman uitvoerde, was ech ter voldoende om deze klei ne ergernis vlug te doen ver geten. «Alpenherder» een lied van Frans Abt, was het derde nummer. De zwakke kente kenen van zenuwachtigheid van in het begin, vooral dan tijdens «La chasse», waren toen volledig vergeten. De tonen ademden als het ware een echte alpensfeer uit door de manier waarop so pranen, tenoren en bassen in hun samenzang harmo- niërden. Het slotnummer, «Brugge die scone» liet het jubilerende koor toe om de kwaliteiten die in 25 jaar werden opgebouwd volledig tot hun recht te laten komen. Op de juiste plaatsen wer den door crescendo's en di minuendo's de dode noten van de partituur tot leven gebracht, vol gevoel, leven en nuance. Het applaus dat dirigent en koor te beurt viel na het slotakkoord was de beste graadmeter voor de waardering van het publiek voor de geleverde prestatie. Dat het handgeklap zo luid en lang was, was zeker maar voor een heel klein deel toe te schrijven aan het feit dat men voor eigen mensen op trad. Integendeel, de kwali teit en het nieveau van deze uitvoering staan borg voor succes om het even waar. Membach Gijzegem is sedert jaren ver broederd met Membach. Het lag dan ook voor de hand dat de Chorale Sainte Cecile uit laatstgenoemde gemeen te op deze dag zou worden uitgenodigd. Hun dirigent, de Heer H. Laschet had het niet gemakkelijk om aan de hoge verwachtingen die door het eerste optreden waren gewekt waar te ma ken. Daar kwam nog bij dat het koor uit Membach enkel mannelijke leden telde ter wijl het Gijzegemse koor ge meend is en alsdusdanig een voller geluid heeft. De zangers uit Membach kon den echter door hun bezet ting andere stukken aan, het geen de afwisseling van het programma ten goede kwam. «Die 12 Rauber» een compositie van Friedrich Zimmer, om een voorbeeld te geven, was voor de bas partij een goede gelegen heid om in de gunstige zin in de belangstelling te komen. Schakeringen en accenten werden minder in de inter pretatie van de dirigent te ruggevonden. Het is dan ook niet uitgesloten dat er in de zaal koorliefhebbers zullen gezeten hebben die de in druk hadden dat in Mem bach iets meer belang ge hecht wordt aan een techni sche zuivere weergave van hetgeen gecomponeerd werd dan wel aan een per soonlijke benadering. Het laatste koor voor de pau ze was het Rozenbergkoor uit Waasmunster. Zij vieren binnenkort hun twintigjarig bestaan. Voor dit optreden is men gaan grasduinen in het repertorium en de keuze viel op een waaier van liederen waarvan er enkele bekend in de oren klonken. Het «Lied van mijn Land» zoals het werd vertolkt heeft- geen ver dere toelichting nodig. De titel spreekt inderdaad voor zichzelf. Een van de solisten, Mevrouw De Clercq zong «Loch Lommond». Het stuk had een sterk melancholi sche stemming met een Schots tintje dat niemand ontging. «Ecce Gratum» uit de Carmina Burana van Carl Orff kan als volgt worden omschreven: kijk hoe met de lente alles herleeft en alle dingen mooier gaan lijken. Inderdaad, de bewerking gaf een steeds aangroeiende vrolijke noot die voortdu rend intenser werd om te eindigen in een machtige apotheose. «Odi et Arno» is een populair en een betrek kelijk kort koorwerk, even eens van Carl Orff. We had den echter de indruk dat het te braaf en niet krachtig ge noeg werd uitgevoerd Het werk is geschreven om zon der aarzelen en met durf ver tolkt te worden. Omdat het Rozenbergkoor goed thuis is in de romantische melo dieën, was «Mattone Mia» van Orlando di Lasso in dit optreden goed op zijn plaats. Het werd een liefdes serenade van een landsknecht maar op zijn Ita liaans. Er werd besloten met «De Gypten - Zigeunerle- ben». Hierin werd het zigeu nerleven op een treffende wijze getekend op tekst van Guido Gezelle. De muziek van Schumann zetten dit on rustige en ontstuimige leven nog beter in de verf, dit alles onder de pianobegeleiding van Mevrouw Stoop-Sae- rens. Canticorum Als voorlaatste maakte het gemengd koor Canticorum uit Moorsel zijn opwachting. De dirigent, Rudi Tas, die de kern van het koor om zo te zeggen ontdekte op kerstdag 1976, heeft een zeer gede gen conservatoriumoplei ding achter de rug. Samen met het goed bezet en even wichtige koor vormde dat een ploeg die tegemoet kwam aan de wensen van de veeleisende koorliefhebber. Vooral mag niet vergeten worden de nadruk te leggen op het zeer degelijke vocale werk dat geleverd werd door het handvol basstemmen. Rudi Tas had zijn koor in handen op een manier die weinig dirigenten het hem die namiddag hebben voor gedaan. Toen in 1965 «Laat blijde weergalmen» in Aalst werd gesticht, was het alleen de bedoeling om kerkelijke feesten op te luisteren. Aan het ondoelmatig zingen werd door de dirigent, Karei Van Daele, een artistieke waarde gegeven. Zodoende werd het mogelijk om deel te nemen aan een jubelkoor dag zoals die te Gijzegem. Het programma dat werd aangeboden bewees dat de plaats in de ere-divisie ver diend is. Als laatsten waren zij in geen geval de minsten. Moeilijke stukken gingen zij niet uit de weg. «Exultate Deo» van Scarlatti bijvoor beeld is zeker geen eenvou dige opgave, alleen al door de meerstemmigheid die op geen enkel ogenblik een chaotische indruk gaf. Zowel het organiserende en jubilerende Sint-Martinus- koor als de vier gastkoren, hebben zich volledig inge zet. Laatstgenoemden heb ben de eer die hun door de uitnodiging werd aange daan beantwoord met een luisterrijk optreden en het in hen gestelde vertrouwen werd niet beschaamd. Na af loop werden alle dirigenten op het podium geroepen om bloemen in ontvangst te ko men nemen. A.D.B. De Hofstaadse Bond voor Grote en Jonge Gezinnen bestaat dit jaar een halve eeuw. Te dier gelegenheid werd een jubileumviering gehouden in het RIBTO; in aanwezig heid van de nationale voorzitter de heer Frans Van Mechelen. De vlag, hier met fierheid gedragen door Oscar De Schepper, is het symbool van de vereniging van de Bond, en van de rechten en de plichten. Een eerste plicht is die van dankbaarheid voor wat de bond in 50 jaar deed voor de leden. Mettertijd is men uitgegroeid tot een servicedienst die 25 elementen omvat. Is dat alles nu nog nodig, zo werd de vraag gesteld. Ja! Nu nog meer dan vroeger, want niet alleen worden bevochten materiële voordelen aangevochten, maar tevens wordt de zin van het huwelijk, het idee zelf van het huwelijk als basis van de maatschappij aangetast. Daarom moet de Bond in de toekomst een gezinssyndicaat zijn voor het afslaan van de aanvallen op het gezin en tevens een service-element voor de jonge gezinnen, de avonturiers van dit ogenblik, wier kinderen de pioniers zijn van de volgende eeuw. A.D.B. De Gemeentelijke Lagere School en meer bepaald het derde leerjaar, was vorige week te gast op het kabinet van de Minister van Het Vlaamse Gewest, Mare Galle en dit in het kader van de week van het bos. Tijdens de laatste oudervergadering was er sprake over de wijze waarop de leerlingen iets zou kunnen bijgebracht worden over het bos. De heer Herman Arijs stelde de leraar van het derde stu diejaar, de Heer De Wever Jos, voor om documentatie te bezorgen over de week van het bos. Dit voorstel werd onmiddellijk aanvaard. Er werd contact opgenomen met Eddy Dierickx, kabinets medewerker van Minister Galle en deze deed de nodi ge stappen om het nodige in Hofstade te laten bezorgen door de ministeriële chauf feur. Aldus kon aan de leer lingen een zeer uitgebreid pakket documentatie met leerrijke informatie worden bezorgd. Per leerling werd een dertigtal brochuurtjes uitgedeeld. Door middel van een schrijven van Christo- phe Arijs werd de Minister bedankt voor zijn vrijgevig gebaar en deze brief was er uiteindelijk de oorzaak van dat het derde leerjaar door Mare Galle op zijn kabinet in de Belliardstraat te Brussel werd uitgenodigd. Directeur Paridaens aarzelde niet de uitnodiging aan te nemen en het oudercomité verleende een tussenkomst in de reisonkosten. De reis gebeurde per trein hetgeen voor verschillende scholieren die nog nooit op die manier hadden gereisd een belevenis op zichzelf was. Op het kabinet werd het gezelschap opgewacht door E. Dierickx door wie elkeen aan de Minister werd voorgesteld. Zonder de aan wezigheid van de begelei dende volwassenen onder hield Mare Galle zich met de jeugd die ondertussen iets te drinken kreeg aangeboden. Opmerkelijk was de onge dwongenheid waarmee de ze kinderen met de bewinds voerder omgingen en van gedachten wisselden. Voor het begeleidend personeel was slechts een tiental mi nuten uitgetrokken omdat werken, op het departement, ste gaande houden. hun kameraden yan buiten het ten slotte de klas was die de problemen van de water- In elk geval zal het voor het de school: «Wel ik sprak er werd uitgenodigd. Ook daar zuivering, en soortgelijke derde leerjaar een belevenis gisteren nog over tegen de ging het gesprek zeer infor- kwesties die de aandacht zijn geweest. Daags na dien Minister en hij verzekerde meel over de manier van van Minister Galle ten zeer- hoorde men ze zeggen tegen mij. Minister Galle ontving de Hofstaadse kinderen op zijn kabinet De jeugdklub Pallieter uit Hofstade Is vorige week opnieuw gestart met filmvoorstellingen. Daarom is het ogenblik geschikt om in het kort duidelijk te maken wat er met deze vertoningen nu juist wordt bedoeld. In de eerste plaats wil het bestuur van de klub de kans bieden om films te zien aan prijzen die binnen hun bereik liggen. Welke 16- of 17-jarige kan zich in de commerciële biosko- pen een filmvertoning van 100 of 120 frank veroorloven zonder zich nooit financieel pijn te moeten doen? Eerste zaak dus: film aan haalbare prijzen. Een tweede zaak die voor ogen staat is het aanbieden van goede ontspannende films. Daar om werd gekozen voor een aantal films die wat betreft ontspanning hun pluimen meer dan verdiend hebben. Ontspanning heeft men ech ter niet willen opvatten in de oppervlakkige betekenis van het woord. Zelfs bij de films die de humoristische rich ting uitgaan werd er geko zen voor wat genoemd wordt «de betere film», films dus waarmee iedereen over weg kan en waarbij een gro te filmervaring niet absoluut noodzakelijk of onontbeerlijk is. Zowel de sporadische filmkijker als de echte cine fiel moet volgens de doel stellingen de projektiezaal verlaten met een bevredigd gevoel. Probleemfilms werden ech ter niet uit de weg gegaan omdat men niet bevreesd is om film te draaien waarbij achter het oppervlakkige verhaaltje ook enkele door- dendertjes verweven zitten. «The turning point» Een eerste dergelijke pro bleemfilm was «The turning point». Twee vrouwen, e^ns samen ballerina, ontmoeten elkaar tijdens een ballettour nee. De ene vrouw Emma, gaf haar leven voor een pracht carrière als sterdan seres. Daardoor miste ze het familiale leven dat haar vrie- din Deedee als levensdoel gekozen had. Emma benijdt Deedee daarom. Er ontstaat een soort liefde-, haat-, wrok- en jaloezieverhou ding. De problemen spitsen zich toe als Emma er zich bewust van wordt dat haar loopbaan feitelijk is afgelo pen als ze 40 jaar is. Proble men duiken dan ook weldra op. Filmisch gezien is «The turning point» zeker geen hoogvlieger. Niemand zal er ooit aan denken deze film in grote letters de filmgeschie denis in te sturen. Toch is het een goede film. Wie al leen maar heeft willen «kij ken» zal zeker tevreden ge weest zijn: de balletscènes waren hoogstaand van kwa liteit dank zij de bekwaam heid van de dansers, maar het was niet alleen dat. De filmische verwoording bezal een zo grote kracht dat he voor niemand mogelijk is geweest om onaangeroerc te blijven kijken. Er staat nog een ganse reeks vertoningen op het pro gramma waarop de eerst volgende op vrijdag 31 okto ber: «La Dentellière». Een abonnement voor 4 verto ningen kost 100 fr. voor wie drager is van een lidkaart. Leden betalen per afzonder lijke vertoning 30 fr. en de niet-leden 40 fr. De prijs van de lidkaarten bedraagt 20 fr. A.D.B.

De Voorpost | 1980 | | pagina 8