mm 4 I TEEN- EN MARMERHOUWERIJ IN BREDESTRAAT RIJGT SLECHTS BEPERKTE VERGUNNING 'aterzuivering n bevolking Parkeren: moet zaterdagmarkt verhuizen i Jf Dirk Martensprijs 1980: «Welkom in mijn onderwereld» van Paul Snoek bekroond Editie Aalst VLA stelt zich heel wat vragen Antigone van De Catharinisten VAN LIMBERGEN VAN LIMBERGEN Boon, Eros en de eenzame man: weerzin of deernis voor seksueel anders-zijn Derde keer langste keer Groepsfoto met Galle Prijsaanpassing informatieweekbladen ner n iok he te uit ou ogeïijl aar dj ïngen jinger denl moei id di<£ ceerd. echti VRIJDAG 31 OKTOBER 1980 33' JAAR6AN6 NR. 43 - 24 F UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel 052-21 40 60 Bankrek KB 442 8601481 36 BRUIDSLIJSTEN Hoogstraat 28 AALST ,Tel. 21.23.22 Kattestraat 73 Tel. 21.56.00 AALST jgelijl i zo'n ken. cker's stand Ie uit-j sn al: is da I. Hoe Ide Werkgroep Leefmilieu Aalst (beter bekend als WLA) ig opjongste tijd geen info-blad meer publiceerde, betekent Us ik dat deze gekende leefmilieuvereniging momenteel op eg ga' lauweren rust. Meer dan ooit voorheen worden dit ™BBa de openbare onderzoeken commodo et incommodo, lan de gevel van het stadhuis uitgehangen zijn, op de gevolgd. nelijl Ajax, ugla- hui van deze onderzoeken verder uitbaten van deze bij de Werkgroep op dit werkplaats, die bestaat uit iblik heel wat vragen rij- twee zaagmachines, een Ci- Het gaat om een kleine seleer machine, twee aan ,V en marrnerhouwerÜ schuurmachines en een rot ogen aan de hoek van de lende hefbrug met een geza- lestraat en de Weverij- menlijke kracht van 35,5 PK. at te Aalst. In mei 1979 In het Info-blad nr. 7-1979 d de eigenaar de heer van de Werkgroep Leefmi- >lf Coen, Brouwerijstraat lieu Aalst stelde deze zich de lalst een aanvraag tot het vraag of «dergelijke steen- en marmerhouwerijen nog thuis horen in een woonzo ne. De lawaai- en stofhinder dient alleszins in de exploita tievoorwaarden tot een mi nimum beperkt te worden» aldus WLA. Normaal worden dergelijke vergunningen zeer vlug toe gekend, maar opvallend was dat het nu tot 14 mei 1980 duurde vooraleer de be stendige deputatie van Oost- Vlaanderen besliste om de exploitatietoelating te geven. De verbazing binnen de leef milieuvereniging was echter groot toen zij enkele maan den later aan het stadhuis een bericht zag uithangen dat meldde dat de heer Adolf Coen beroep aangete kend had tegen bovenver melde beslissing «waarbij aan hemzelf toelating ver leend werd om een steen en marmerhouwerij te exploite ren». Waarom gaat iemand in beroep tegen een vergun ning die hem verleend werd? zo vroeg men zich binnen het WLA-bestuur af. Men was van mening dat er blijkbaar iets beslist werd door de Provinciale Over heid waarmee de uitbater brens in een volgende bijdrage een overzicht te geven de stand van zaken in verband met het waterzuive- ïjsstation te Hofstade en de collectoren met behulp ^rvan minister Galle tegen eind 1985 de Dender wil juiverd hebben, kan het zijn nut hebben om vooraf in het t de achtergrond of het kader weer te geven waarin 3 zaak past. De natuurlijke cyclus van het water is boende bekend uit de schooltijd. 'te omloop wordt door de Jnselijke gemeenschap ptoord door vervuiling. Jnneer een waterloop, de lider bijvctorbeeld, een zo Ite hoeveelheid afval al- fiande meevoert dat een male natuurlijke zuive- uitgesloten is, spreekt van vervuiling. Daar ht dan nog bij dat de Den- een zwak debiet heeft prdoor de verontreiniging in de hand wordt gewerkt. De «dood» van de waterloop is het gevolg. Om dit tegen te gaan bestaat er slechts één oplossing: de hoeveel heid organische stoffen die in het water wordt geloosd verminderen. Het afvalwater moet dus voor de lozing van een deel van de biologisch afbreekbare stoffen gezui verd worden. Deze functie wordt vervuld door de zuive ringsstations. In de praktijk beperkt men zich tot een ge deeltelijke en naar gelang van de omstandigheden min of meer grondige behande ling, terwijl de uiteindelijke voltooiing van dit werk aan de natuur wordt overgela ten. De veelvuldig gebruikte uitdrukking «zuivering van een waterloop» is dan ook in feite foutief. Inderdaad, de zuivering wordt slechts in zovere doorgevoerd dat het afval water geen schade meer kan berokkenen aan de fauna en de flora van de ontvangende rivier. Men is van mening dat een Lees door pag. 4 zich niet akkoord kon ver klaren. Een tipje van de sluier werd zopas gelicht door een be richt van het Kollege van Burgemeester en Schepe nen waarbij bekend gemaakt wordt dat «het beroep inge steld door de heer Adolf Coen, Brouwerijstraat 5, Aalst tegen de beslissing van de Bestendige Deputatie van de Provincie d.d. 14.5.1980 waarbij aan hem vergunning verleend werd voor twee jaar om te Aalst, Bredestraat 54, een steen- en marmerhouwerij te ex ploiteren bij Koninklijk Be sluit van 12.9.1980 onont vankelijk werd verklaard». Konkreet betekent dit dat be langhebbende slechts maximum 2 jaar verder mag werken op het bovenver meld adres. Gezien het be roep bij de Koning onont vankelijk verklaard werd is de beslissing van de Be stendige Deputatie normaal gesproken definitief. Door onszelf over deze be slissing gekontakteerd, deel de de eigenaar ons mede dat het volgens hem nog te vroeg was om over deze ge schiedenis een artikel te schrijven. Verder kommen- taar wenste betrokkene niet te leveren tenzij misschien het feit dat het dossier op nieuw onderzocht werd op hoger niveau. Binnen WLA wordt alleszins met spanning uitgezien naar het verder verloop in deze zaak omdat het hier om een test-case gaat. In hoevere zijn dergelijke (in dit geval weliswaar een mini-firma) bedrijven die geklasseerd worden in de sektor van ge vaarlijke, hinderlijke en on gezonde bedrijven, immers nog langer toelaatbaar bin nen de woonzone? VEHE In de editie van volgende week week zal er een uitgebreide reportage verschijnen van deze knappe produktie. (Per) «Aalst kent een parkeerprobleem in het stadscentrum». Het wordt voor waarheid verteld. Het Verbond van Deke nijen voelt het probleem zelfs zo sterk aan, dat het tot daden overgaat. Zo werd op 20 oktober, een maandagoch tend, de parking achter het stadhuis en van het Administra tief Centrum (Graanmarkt) bezet. Die moeten maar eens opengesteld worden voor het publiek in de weekends, meent het Verbond, en «beloofd (op 21 april door het Stadsbestuur) is beloofd!» Intussen komt er in de Katte straat wel een voorlopige parking op de oude C.O.O.-grond want zowat iedereen is het erover eens: «nieuwe parkeer plaatsen zijn broodnodig in het centrum». Is dat echter zo? De Aalsterse politie voerde een parkeerenquète uit. De cijfers daarin doen wel eens nadenken... De situatie is gekend: de in te «Parkeerenquète» komt het struktuurplan van 1976 de Aalsterse politie daaraan opgenomen 21 parkings zijn tegemoet. In 77 blz. wordt er nog niet. Dat zorgt voor onderzocht of er werkelijk kwaad bloed bij midden- van een parkeerprobleem standers uit het centrum, die sprake is; het antwoord is hun kopers vruchteloos zien «ja en neen». zoeken naar een dicht plaatsje. Ze zetten hun eisen kracht bij, waarom niet ook, maar een duidelijke om schrijving van het parkeer probleem in Aalst 1980, een degelijke behoeftenpeiling was er tot voor kort niet. Met de resultaten van een recen- n artikel dat op 30 mei 1980 verscheen op de voorpagi- 'an dit weekblad schreven wij reeds dat in de stad Aalst 't ee dat ogenblik een ganse reeks openbare onderzoeken an. ommodo et incommodo» gehouden werden betreffende p (fivragen tot het verder uitbaten van pluimveeslachte- ïn. Toen was het reeds opvallend dat al deze slachterijen legen waren op het grondgebied van de Faluintjesge- 'inten. Deze vaststelling werd ondertussen bevestigd r een ganse reeks nieuwe onderzoeken, die wij ontdek- in de glazen kastjes aan de gevel van het Aalsterse Ihuis. mei maakten wij melding rfjn wettelijke vergunning, i 5 openbare onderzoe- Het gaat om de heer Kamiel p die toen lopende waren. Buyl, Bisschopsweg 4, Mei zover ons bekend dert die op 9.10.1980 van het l tot op heden slechts Schepenkollege de toelating i van de vijf aanvragers Lees door pag. 4 Lees binnenin: voetpad aan de Overbroekstraat te Hofstade of beter juister gezegd het ontbreken van een voetpad aldaar, eft voor de omwonenden een toestand geschapen waar- e ze zich steeds minder kunnen verzoenen. Als deze stand gedurende de week voor ongemak zorgt, dan is des te meer het geval op de zondag wanneer op het etbalterrein in de onmiddellijke omgeving een wedstrijd rdt gespeeld. De talrijke voertuigen van de voetballief- ibers zorgen er dan voor dat zelfs de kleinste plaats Jet is zodat het aan de voetgangers wordt overgelaten n plan te trekken. Wekelijks en dagelijks moet de voetganger zich ter plaat se ergeren aan de bestaande situatie. Het spreekt vanzelf dat men daarover in de Overbroekstraat evenals in de Sint Annastraat niet te spreken is. Nu heeft men niets tegen het feit dat er voetbalwedstrijden ge speeld worden. Integendeel, er wonen ter plaatse ver schillende liefhebbers van deze sport die graag een goede match zien. Echter, de wagens daar worden langs de beide zijden van de straat opgesteld zodat de voetgan ger niet anders kan dan zich op de rijweg begeven. Het gevaar dat een dergelijke handelwijze met zich mee- De jury van de Dirk Martensprijs van de stad Aalst, bestaande uit de letterkundigen Willem M. Roggeman, Hugo Bousset, Frans-Jos Ver doodt en Marcel Wauters heeft dit jaar de dichtbundel van Paul Snoek Welkom in mijn onderwereld bekroond. Een bijzondere vermelding ging naar het werk van Walter Haesaert, met als titel Een warme holte brengt spreekt voor zichzelf. Omwonenden konden ons verzekeren dat het uitzicht door twee rijen wagens ten zeerste beperkt wordt en dat de toestand gevaarlijk is. Vooral de autobussen storen zich aan niets en rijden daar tegen een snelheid waarvan moeilijk kan beweerd wor den dat ze aangepast is aan de omstandigheden. Natuurlijk worden werken van die aard niet uitgevoerd zonder dat daar soms aan zienlijke sommen mee ge moeid zijn, maar in de Sint Annastraat en de Overbroek straat is men over het alge meen van oordeel dat er ge meenschapsgelden worden besteed aan zaken die zeker geen dringend karakter heb ben, terwijl er voor hen geen voetpad afkan. Een van de gevolgen daarvan is dat men soms probeert te rea geren tegen de bestuurders die hun wagen daar parke ren en die onrechtstreeks de Lees door pag. 4 een uitgave van en niemand zal dat wel be twisten, bevat een eerlijk en objektief onderzoek brood- noodzakelijke nuttige infor matie. «Het parkeren is een cen traal probleem voor de city, met de oplossing waarvan het voortbestaan van dit stadsdeel is gemoeid», zegt de inleiding. Daarom ver schijnt deze studie, volgend op één omtrent het dubbel- richtingsverkeer op de city- ring. Voor de twijfelaars die het belang van een parkeer plaats zouden ontkennen, wordt gesteld dat een perso nenwagen jaarlijks gemid deld 18.000 km. aflegt. Als dit met een gemiddelde snelheid gebeurt van 50 km/ u., dan is die wagen 260 uren op de weg. M.a.w. slechts 4 van een etmaal (nog geen vol uur!) is hij in beweging. Voor de overige uren is een opstelplaats no dig: stallingsplaatsen (bij of in de woning), parkeerplaat sen voor langparkeerders (bij het werk; een ganse of halve werkdag), voor kort- parkeren (boodschappen, bliksembezoeken en korte zakenbezoeken. 20 minuten tot 1,5 u. is meestal voldoen de) en middellangparkeren (uitgebreid winkelen, bezoe ken, bioskoopbezoek..., 1 u. tot 3.5 u.). Gegevens Het onderzoek is gebaseerd op gegevens verkregen door «huis-aan-huis-ondervragin- gen». De parkeerbehoeften werden berekend aan de hand van cijfers en normen van het Ministerie van Open vlakte van kantoorgebou- bare Werken. Er wordt uiter- wen?...). Of er uiteindelijk aard voortgegaan op de wat moet en kan veranderen «realiteit», maar er wordt re- staat niet in een enquête- kening gehouden met te ver verslag, maar is zaak van de wachten wijzigingen: beleidvoerders. Niettemin, Lees door pag. 4 Leefbaarheid van de «city» Technici dus ook enquè- tespecialisten hebben nooit het laatste woord. Hun cijfers gaan altijd wel terug op veronderstellingen (bv. hoeveel parkeerplaatsen zijn nodig per 50 m2 vloeropper- UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel.: 052/21 40.60 Bankrek KB 442-8601481-3 Pnis voor los nummer 24 F Jaarab. 1.080 F 6 maand 580LF 3 maand 300 F Verantwoordelijke uitgever A DE CUYPER Redaktie - Pontstraat 64 9300 Aalst Tel. 053/70.41.19 Op 13 aktober werd de verkoopprijs van de dagbladen van 12 op 13 fr. gebracht De prijs van de nieuwsweekbladen (type dagblad), die het tot op heden moeten stellen zonder staatssubsidie zoals de dagbladpers, mag volgens een ministeriele machti ging het dubbele bedragen van de dagbladprijs. Op 7 •november wordt de verkoopprijs van de informatie weekbladen 26 fr. Deze verhoogde verkoopprijs komt voor een deel de verkoper ten goede terwijl anderzijds de recente prijsopslag van het papier en de drukinkt, samen met de stijgende loon- en produktiekosten, de uitgever noodzaken tot deze prijsaanpassing De prijs voor het jaarabonnement 1981 wordt bepaald op 1.170 fr. Wij danken de vele trouwe lezers voor hun blijvende interesse die zij tegenover hun weekblad betonen. De Uitgever A. De Cuyper

De Voorpost | 1980 | | pagina 1