lAR V.Z.W. VOOR STEDELIJKE [ESTELIJKHEDEN! 1ALSTERSE RIJKSSCHOLEN ifORDEN VERDER VERNIEUWD Als Liliane van huis is zingt het Corum meh pikkels of .eindpunt van stadssecretaris forceert de beslissing eft gebouwenfonds ooit al van struktuurplan gehoord? De Voorpost - 31.10.1980 - 3 NfeölW EISKSDTOK' iWMtMa Ook aan het Rijksinstituut voor Buitengewoon Technisch Onderwijs is buitengewoon ijverig MEH DA 'T meiren nog ne kier Allerhoylegen es, hem ek al 'n ghiel weik gepeisd op de mensjen die der naa nimmer 'n zèn en die dor allemol ba ien liggen op 't keirhof. Mor oeik op den toyd as die mensjen der nog wel woren en op sommegste dinges die g'a nog van heer 't best rappeleirt. Want dad es azoei. imand die ge kentj hei zuveil joren mah of névest aa geleefd, mor 't er zen mor ienegste momenten of gebeirtenissen die g'a dor nog kentj va rappeleiren. Vanoyges, 't ien bleift a beiter boy as 't ander, mor 't es toch vies, dagge a van zeikere mensjen allien mor 't goed en van ander allien mor 't slecht herinnert. Gelèk as meh Petje Jef. Petje Jef die ghiel zè leven noyg gewerkt hooi, was toch in zè pinsjoeng gerokt. In zennen hof vont 'n zè plezier en dor kost 'n in froeten op 't gemaksken oon. Patatten of legumen dad 'n kwikten hè ni zee. mor plantjes en blomme- kes, da was zè lank leven. Mor woor dat 'n nog mier van haafden, da was zè kleinkindj. Doeken zoy 'n dor teigen. En die twie 'n woren van makanderen ni weg te sloon. Petjen hooi ver Doeken al eh klein kerrewoagsken gemokt en eh ghiel klei keireken. En domei mocht Doeken hem tèn helpen. Gès weg voeren en zoei. En Doeken peisden vanoyges dat 'n domei Petjen goe kost helpen. En Petjen monkelden as 'n de kleinen azoei beizeg zag. En ge most die twie tegoor in heer weir gezing hemmen! Schoein om zing. En Petjen hooi dor ne pereleer stoon woor dat de peren attoyd noyg heg hinken. En Doeken hooi al lank eh koppel schoein peren in de goten. Volges zèn goeste 'n kosten de die ni rap genoeg roypen, want hè wist wel da Petjen hem dor gink loten va proeven. Hè hooi al gespannen da Petjen dor reige- lier ne kier gink on voelen en hè was da tèn vanoyges oeik ne kier doeng. Zeg Petjen, zoy 'n, woveir gojje dor attoyd on voelen hè? Awei, zoy Petjen, ik gon dor ne kier on weigen ver te zing of da z' al zwoor genoeg zèn ver op t'eiten - En dad hooi in Doeken zen oeiren geklonken. 'K zag schoein dat 'n reigelier oeik ne kier gink weigen. En meh zèn klein fiemen was 'n on 't heffen en heffen, en attoyd mor hoeiger... tot as da stelken afbrak en Doeken stond meh 'n peer in zen hannen. -Petjen, naa es ze zwoor genoeg zee, want z'es afgevallen! - En wa kost Petjen anders doeng as ne kier lachen en hem die peer mor loten opeiten, newoor. Want Doeken mocht van hem vanalles doeng, door hooi 'n zè plezier in. Mor op nen andere kier hooi Doeken toch iet ooitge- stoeken woor da Petjen ni zu noyg 'n kost meh lachen. Opsooin van 't hoois hooi Petjen tulpen geplant en de die stonten schoein te blommen. On de veirkant groeidjen der fiolleètjes woor da Petjen oeik hoeiveerdeg op was. want azekken koleir 'n stonten der in ghiel de gebirte ni. Aal meh ne kier komt Doeken afgeloeipen. Petjen, petjen, naa moeije ne kier komme zing. Azekken schoein tulpen dagge naa hedj! - En Petjen kwamp zing. En woorlèk, azekken tulpen, dad 'n hooin toch oeik nog ni gezing. Milledjie, peisden hè, da zen na dobbel tulpen, de die 'n hem ek nog ni gekwikt. 'k Goon mennen bril ne kier holen, want dad es woorlèk iet vies As 'n verom kwamp meh zennen bril was Doeken al de poyp ooit en wa zag Petjen? Van binnen in elke tulp stak er 'n blommeken van eh fiollétjen... Da was wel 'n schoein kombinoosje zee, mor Petjen 'n kost er ni noyg meh lachen. En naa lei Petjen in nen anderen hof. Veil groeier en woor dat er meiren gralèk veil blommenen zeilen te zing zen. Ver ienen dag mor. En misschien zal Doeken oeik ne kier rèzzekes tot ba Petjen goon en hem blommekes meibringen. Mor 't zeilen gien tulpen zen meh van binnen fiollétjes ingedaven. En lank 'n zal Doeken dor ni vertoeven. Want Doeken es na oeik al vooir en ge wetj hein, meh kinjeren... Da zen azoei allemol van die dinges woor da mensj nog ne kier op peist as 't teigen Allerhoylegen goot. En da 'k ik gien peren stoon hem woor dat er 'n Doeken van op de grond zol oon kennen. En tulpen 'n hem ek oeik ni stoon, toch ni van de die woor dagge andere blommekes kentj insteiken. En doboy, de kleinkinjeren van vandaog 'n zollen heer domei nimmer kennen amezeiren De die hemmen ander klodden vandoeng Mier verfandj en meh mekanik of ellentrik. En die loter ni gaa nimmer 'n zeilen klappen of peizen oever heer Petjen. Ikzelf ben na iene kier zu onnoeizel da 'k all die hoekskes hier ooitsnoyn en ba-ienhaaf. Want ge 'n kentj ni weiten dat er da loters ne kier nog imand in zen hanne pakt en leist... En tèn missching zeit: womei haafden meh Petjen hem allemol beizeg. Want oever 't algemien blei ven de Petjes dezelste... mor de Doekes veranderen! DOLF :de stedelijke feestelijkheden zou een V.Z.W. in de vdzijn. z® weken geleden was het in elk geval weer gaan egn van geruchten dat het er nu eindelijk toch zou van fafo: de «top», dat zijn de P.V.V.-S.P.-V.U.-mensen die i liet stadsbestuur zitten, zou belist hebben dat de igde schepen De Bisschop er nu maar eindelijk eens moest van maken. Jaar kwam ineens deze ijver? Wij gingen tons licht opsteken in van het stadsbe- N en van het feestco* ischiedenis opgezochte be- cringen vernamen wij het nu al jaren /erhaal over de weinig loxe werkwijze van het imité. (vele jaren is het vooral :retaris Chr. Wil- maar mét hem ook ideren, die er de be iers van de stad en de Ivan het feestcomité bij herhaling op wijzen dat de werking van het feestcomité vooral op het gebied van zijn geldelijke verrichtingen, niet strookt met de heersende wetgeving. En dat is dan nog zacht uitgedrukt. Eigenlijk schijnt iedereen het hierover reeds lang eens te zijn. Er werden zelfs al ontwerpen van v.z.w.-statuten opge steld om hieraan te verhel pen, nog in de vorige be stuursperiode, en deze vindt men trouwens terug in de mooie fusie-inventaris van Aalst die ter gelegenheid van de overgang van negen gemeenten naar één op 1.1.77 werd uitgegeven. De kwestie werd op tal van ver gaderingen toegelicht, ook in het feestcomité zelf, we ten sommige oude comitéle den zich nog te herinneren. Maar dat alles situeert zich vooral in de laatste maan den van de vorige be stuursperiode. Vrij vlug stond de bestuursover- dracht van 1.1.77 vlak voor de deur en daarom gebeur de er niets meer. Na de fusie bleef het ook nog een tijdlang stil rondom deze kwestie. Men had blijk baar andere katten te gese len. Langzamerhand, na ver loop van enige maanden, hernam zich dan hetzelfde scenario van de vorige legis latuur. En nu is het vooral in de laatste jaren dat de zaak weer zeer accuut geworden is. Er werd weer duchtig over gepraat. Zij werd eens te meer op alle mogelijke plaatsen toegelicht, in de ge meenteraad, op het sche pencollege, in commissie vergaderingen, in het feest comité, enz... Weer geraakte iedereen te lange laatste overtuigd. Men dronk een glas, men... een plas, en al les N6ef zoals het was. Stadssecretaris Chr. Wil- lems distantieert zich Het zou wellicht zo nog en kele maanden zijn blijven doorgaan, was er niet een verklaring tussengekomen van stadssecretaris Willems, gericht aan het schepencol lege op 30 september jl. waarin hij «uitdrukkelijk ver klaart» dat de werkwijze van het feestcomité inzake zijn geldverrichtingen op vele punten niet comform is met de wet» en verder «dat hij door zijn mede-onderteke ning, die hij niet kan weige ren, geen andere verant woordelijkheid dienaan gaande op zich kan nemen». In bestuurskringen van de stad schijnt men nu eindelijk ernstig rekening te houden met dit standpunt van stads secretaris Willems, die niet alleen, ook in deze zaak, een geduldige man is met begrip voor de menselijke (soms kleine) kanten van de zaak, maar ook een stipte ambte naar en een uitmuntende ju rist. Men begrijpt dat hij, zoals alle andere verant woordelijken, zich niet lan ger meer veilig mogen voe len met de gevolgde werk wijze: het feestcomité werkt immers niet volgens de re gels van de kunst en het verzet op die manier per jaar ettelijke miljoentjes. Deze zaak is ook al sinds te veel jaren zo alombekend, dat geen enkele verantwoorde lijke zich nog kan wegduiken achter onwetendheid. Het standpunt van secretaris Willems komt bij het bestuur des te overtuigender over, aangezien het vergezeld is van een uitvoerige vraag om advies gericht aan de Vere niging van Belgische Steden en Gemeenten en een gede tailleerd antwoord van deze laatste. Waarop wacht schepen De Bisschop? Sinds de tijd dat Marcel De Bisschop schepen van fees telijkheden werd is hij ge confronteerd met deze zaak. Men zou zich kunnen de vraag stellen waarom hij al niet eerder iets ondernam. Nadat hij hierbij ge counterd werd, scheen hij te zijn stilgevallen. Sinds de zaak opnieuw een maand geleden actueel werd, is het op de dag van heden weer verdacht stil geworden in de hoek van schepen De Bis schop. Zodat wij ons nu af vragen of de titel van dit artikel wel met een uitroe pingsteken moet geschre ven worden, dan wel met een vraagteken. ndertf 3ad Het corum Alostum Imperiale zong in het Landhuis, zoals steeds sukses verzekerd (Per) Menig kroeggast kreeg dan ook behoefte om zelf mee te zingen, 's Avonds kreeg men bezoek van de dekenij Kool straat met prins Antoine. Ze brachten enkele van hun be kende liedjes. Zondag kreeg men bezoek van de Prinsen- caemere. Ik denk dat de koorleden tevreden waren dat het zondagavond was, velen zagen er echt ver moeid uit, café houden is een zwaar karwei. H.J.M. rij hier verleden week reeds in het artikel over het :entrum vermeldden i.v.m. de rijksschool in de 'Straat, wordt grotendeels gevestigd in het antwoord linister van Nationale Opvoeding Calewaert aan zijn jenoot Mare Galle stuurde aangaande de situatie van ilsterse Rijksscholen. Over het huidig domein dat in in de drukste winkelstraten van het centrum gelegen rdt lakoniek geantwoord dat het dient uitgebreid te in «daar de diensten van Stedebouw weigeren toela- verlenen voor de oprichting van nieuwbouw». im heeft de provinciale tadsf Oost-Vlaanderen van ibouwenfonds van de holen in overleg met 1st vjnkoopcomité schikkin- it zifletroffen voor de aan- le zavan t,'jl<ornende perce- welke percelen het 'ermeld Minister Cale- niet, maar blijkbaar is gebouwenfonds, dat ^kenners een «staat in njnjiaat» genoemd wordt, «z5 onwetend over de hui- problemen in Aalst de overkoncentratie vonlcholen binnen de city- in Af 0e nieuwbouw, die in aats van de huidige ge len zou moeten komen, JO miljoen kosten en is ind voor 1981. Bn bovenvermelde city- ns bevinden zich nog twee se re rijksscholen, met na- jd iet Koninklijk Atheneum iet Koninklijk Lyceum, ihet Atheneum aan de imarkt betreft wordt igedeeld dat de voor- nieuwbouw volledig is icht. Er zou wel nog probleem bestaan op ibied van de sportinfra- :uur, maar vroeger steeds beweerd dat dit probleem een oplossing zou vinden met de sporthal, die gebouwd werd aan de César Haeltermanstraat. Deze sporthal van het grote type is op dit ogenblik ge bruiksklaar en op 15 septem ber jl. werd aan het Bestuur van de Materiële en Financi ële Organisatie opdracht ge geven om een vergadering te beleggen met de school- direkties van het sekundair onderwijs in verband met de uurverdeling volgens de be staande vakperiodes licha melijke opvoeding. Ondanks dit alles werd toch op 13 mei 1980 aan een pri- vé-ontwerper opdracht ge geven om een sportzaal spe ciaal voor het Athenuem op te richten. De openbare aan besteding van deze sport zaal zou doorgaan in het eer ste semester van 1982. Wat het Lyceum betreft; meldt de minister van natio nale opvoeding dat er geen lokalennood is. Wel zijn op dit ogenblik grootse renova tiewerken in uitvoering, wat trouwens iedereen die eens door de Pontstraat gereden heeft duidelijk zal opgemerkt hebben. De werken aan het sportkompleks aan de Cesar Haeltermanstraat schieten goed op. (Per) Technisch onderwijs Wat het Rijksinstituut voor Technisch Onderwijs voor meisjes aan de Ledebaan betreft, wordt melding ge maakt van het feit dat de hotelafdeling, die een drietal jaren geleden opgericht werd in deze lokalen gehuis vest is. Voor de inrichting van de gewone en de specia le lokalen werd op 27 juli 1979 aan de architekt Cam- mu opdracht gegeven voor de uitwerking van nieuwe plannen. Deze privé archi tekt heeft het aanbeste dingsdossier in opmaak en de werken worden aanbe steed begin 1981. Buiten de inrichting van de hotelafde ling werden ondertussen al le noden gelenigd in deze school. In verband met het Hoger aan Rijksinstituut voor Tech nisch Onderwijs aan de Wel vaartstraat vernemen wij dat de ontbrekende nieuwbouw- vleugel 2de schijf voorzien is in de planning van 1981. De kostprijs hiervan zou 100 miljoen bedragen. Om in af wachting de lokalennood op te vangen werden voorlopi ge paviljoenen opgericht. Tenslotte weze nog vermeld dat het Rijksinstituut voor Bijzonder Technisch Onder wijs aan de Zijpstraat te Hof- stade geen iokalenproble- men heeft daar de gevraag de konceptie uitgevoerd werd. VEHE Frans Wouters op de muzikale toer, (Per) Zaterdag en zondag ging in 't Landhuis voor de eerste maal het week-end van het Corum Alostum Imperiale door. Het lag in de bedoeling van de organisatoren om even terug te doen denken aan de goeie oude tijd met het café Chantant. De muur bekleding met echte oude affiches, een ouderwetse telefoon en de muziek droe gen er toe bij dat deze sfeer geëvokeerd werd. De kel ners droegen dan ook te recht klederen die deden denken aan de jaren 1900. Vanaf zaterdag 9 uur hadden de leden van het koor, han den tekort om de dorstigen te laven. Rond 11 uur werd het standbeeld ene zekere Mr. Remy onthuld dit naar analogie van een vroeger ca fébaas. In de namiddag kwa men zelfs mensen uit Duits land, de Aalsterse sfeer proeven. Waar het Corum is, daar is humor, echte Aalster- se humor.

De Voorpost | 1980 | | pagina 3