tz WELLCOME FOUNDATION S CENTENARY GRANTS Beste van Roemenië: Aalst: Benone Damian Vlaams publiek is zoveel leuker... Als Dor Zemme Na feest is ganse Karnavalwereld door Nieuw bestuur V.U.-afdeling Aalst-Centrum VU mandatarissen in feest en P.P.J. in de kijker 6 - 31.10.1980 - De Voorpost Op woensdag 5 november te 17 u. zal in de Universitaire stichting, Marsveldstraat 30 te 1050 Brussel, de officiële uitreiking van de «vier Grants» die een bedrag van 1.300.000 fr. vertegenwoordigen, plaatsgrijpen. Bij de aan vang van het jaar 1980 besloot de firma Wellcome deze vier onderscheidingen toe te kennen in België teneinde het wetenschappelijk onderzoek op het gebied van de klinische farmakologie voor humane- en diergeneeskunde te steu nen. Om de objektiviteit en de onpartijdigheid te waarbor gen was één der kommissies van het Nationaal Fonds voor Wetenschappelijk Onderzoek (N.F.W.O.) belast met de aanduiding van de laureaten. In juni jongstleden heeft het N.F.W.O. de namen van de vier onderscheiden winnaars bekendgemaakt.' Voor humane geneeskunde zijn dat Dhr. Mare Bogaert, geassocieerde Hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Gent en Dhr. Carol Deby, «Premier Assistant» aan de Université de l'Etat te Luik. Voor diergeneeskunde zijn het Dhr. Michel Debackere, Gewoon Hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Gent en Dhr. Charles Gerday, «Chef de Travaux et Maïre de con férences» aan de Université de l'Etat te Luik. De voorzit ter van het N.F.W.O. Profes- seur Hoste, zit de uitreikings ceremonie voor en de spre kers ter dezer gelegenheid zijn dhr. Coosemans, Profes sor Peeters, Professor Bacq en Dhr. Trevor Jones. Minis ter van Economische Zaken Willy Claes zal de «vier Grants» overhandigen. Professeur Debackere, die in sportmiddens zeer gekend en soms ook wel gevreesd is, handelt in zijn bekroonde werk over de klinische far makologie in de dierenge- neeskunde. Met betrekking tot een studie op dit vlak worden twee onderzoeks- projekten gepland en voor gesteld: enerzijds een pro- jekt bij de herkauwers, waar bij de aandacht vooral zal gaan naar de rol van de pens bij een eventuele opname van bepaalde geneesmid delen. Het tweede projekt zal de niet-herkauwers behandelen (bv. de paarden) en hierbij zal aandacht besteed wor den aan de stofwisselings processen ten overstaan van bepaalde geneesmiddelen. Voor wat betreft het eerste projekt zal worden nage gaan door middel van expe rimenten, wat de werking van de nitro-imadazolen in zich houdt. Deze geneesmid delen hebben hun degelijk heid reeds bewezen bij pro- tozoaire aandoeningen bij pluimvee, evenals bij my- koplasmose bij varkens. De resultaten van de experi menten moeten uitwijzen of deze preparaten schadelijk zijn voor de pens ofwel of zij door de pens geinaktiveerd worden ofwel of zijn kunnen gebruikt worden voor de be handeling van infekties. Het tweede projekt moet de rol van Butanilicaine (een lo kaal verdovend middel) bij orthopedische aandoenin gen proberen aan te tonen. Verder zal men pogen uit te vissen welke kombinatie men met dit geneesmiddel zou kunnen aangaan en hoe lang een renpaard op stal moet blijven vooraleer, het zonder gevaar van op do ping betrapt te worden, te rug in kompetitie mag ko men. Een nog dieper door gedreven onderzoek zou dan later nogmaals in twee fasen gesplitst worden. Professor Gerday, die zich bezig houdt met het opspo ren van vergiftigingsoorza ken bij jonge kweekvogels, werd bekroond voor het voorstellen van een speciale therapie die drie verschillen de punten omvat: de studie van de bioblogische effekten van een vergifting op de darmslijmen en een onder zoek naar specifiek tegen strijdige substanties die een genezend effekt kunnen ver oorzaken; een produktie van antilichaampjes die de behandeling van zieke vo gels door middel van een serumtherapie moest moge lijk maken en een vergifti ging moet teniet doen; het op punt stellen van een immunisatie systeem van ernstig zieke wijfjes teneinde een preventief effekt bij het zogen te bereiken. De menselijke geneeskunde wordt vertegenwoordigt in de persoon van Professor Dr. Mare Bogaert, met zijn onderzoekingen omtrent ni traten. Deze geneesmidde len die reeds meer dan één eeuw in zwang zijn en vroe ger gebruikt werden ter ge nezing van een vernauwing van de koronaire bloedva ten, worden nu ook aange wend bij hartinsufficiëntie. Dit zijn toestanden waar ten gevolge van een onvoldoen de. samentrekking van de hartspier de zieke zich moe voelt, kortademig is, gezwol len voeten heeft enz. On danks het feit dat nitraten op verschillende vlakken als ge neesmiddel kunnen gebruikt worden blijven er toch nog enkele vraagtekens open. Wat is bijvoorbeeld het wer kingsmechanisme van deze stoffen? Hoe zit het met het probleem van de tolerantie in het organisme van de pa tiënten? Het onderzoek over nitraten is vooral gericht op de af- braakprodukten ervan en de vraag of deze produkten in een later stadium niet zelf als geneesmiddel zouden kunnen dienen. Eén pro- bleerff dat hierbij speciale aandacht zal krijgen is de inwerking van nitraten op de aders of de venen. In zijn onderzoek zal Professor Bo gaert verder streven naar een methode om de reeds bestaande geneesmiddelen ber aan te wenden en beter te bestuderen. De laatste in de rij is Profes- sor Deby die ook een drie puntenprogramma heeft sa mengesteld. Vooreerst is er de studie van de gevoelige plantaardige mechanismen; dan het opzoeken van de natuurlijke remmingen door plantaardige veranderingen en deze resultaten tenslotte zullen worden toegepast in de menselijke geneeskunde. Deze vier wetenschapsmen sen, die zich met hart en ziel wijden aan hun taak, probe ren om de genezende faktor zoveel mogelijk te verminde ren en hem te herleiden tot een preventief optreden. De vruchten dat dergelijk werk met zich brengt zijn een eer voor de onderzoekers en dienen tot heil van het aard se bestaan. Zaterdag 8 november 1980 gaat voor de eerste I in Aalst een verklede rockfuif door. Het zal pit I mm vinden in kafé The Galsy, Boterstraat 5. Voor de muziek zorgt D.J. Francis. Er wordt vt|ejnvee brilcrème gezorgd. stelde De inkom is gratis. Het is de eerste realisatie van e' Keize nieuwe karnavalgroep «Ja watte Jong». nage w Op 22 november zal voor de derde maal het prins gesteld karnavalbal van Prins Michel doorgaan. Zoals vorige jaren zal hij hiervoor geholpen worden d A.K.V. de Kornissesloipers. De Family Band zal va BSÉ 20 uur zorgen voor de ambiance in zaal Sint Ar Roklijf. Een derde Kandidaat voor de titel Prins Karnaval 1 V meldt zich aan. We weten reeds dat hij in het A.I BBS bestuur zetelt. Dat hij lid is van A.K.V. Weir. En dat I zich opgeeft als kandidaat Prins Karnaval Kris I. "JE Veel sukses aan deze jongeling (22 jaar)! Op 10 november in zaal Madeion zijn alle Pieten £301 Sint Maartens verwacht door de prinsencaemere. I -fJES orkest «The Vocation» nodigt ons ten dans uit vai /T 21 uur. Er wordt die avond onder het hoog gezelscl >r/w van «Heiligen» en «Pieten» de mooiste en de gek 'ij Sint en Piet verkozen. Aan de laureaten wordt een 5 en een geldprijs van 3000 fr. geschonken. Mensen die Prins Enrico I, prins van Oost-Vlaandei 1980, willen steunen of helpen om de titel van Pri Van België te behalen nemen met hem kontakt a Wil je met de bus mee naar Deurle aan de Ltr verwittig dan Prins Enrico. Aalstenaars we zorgen! voor dat deze zo begeerde titel voor de eerste maall onze stad komt! Zijn we niet de grootste karnavf st.d van België? Iin876s De nieuwe karnavalvereniging A.K.V. de Snottebellf deelt mee dat zij reeds nieuwe Karnavalstickers aanPark" er prijs van 20 fr. verkopen. Verzamelaars haast U. fe hoen De eerste hit voor het komend Karnaval: «We zijn r™'gf filosofen» en «den afwas doen». Dit wordt gebrao. r door Freddy, prins uit Oudegem. Het is een eigentijL muz 36. Roemenië; een land dat de toerist enorm veel te bieden heeft; zonovergoten stranden aan de Zwarte Zee, de levendige stad Boekarest, unieke heuvels en bergen, onver getelijke kloosters in Moldavië, een uiterst fijne en verzorg de keuken, degelijke wijnen, en folkloristische muziek. Vooral dit laatste vond Jebron de moeite waard en nodigde daarom de Roemeense groep Benone Damian uit om een Roemeense folk-avond te verzorgen. En blijkbaar geen slechte keuze, want ongeveer een tweehonderd luisteraars wilden voor de eerste keer of opnieuw kennis maken met Roemenië en speciaal met de Roemeense folkloristische muziek. En ze hadden geen ongelijk: gedurende ongeveer twee uur zorgde de groep Benone Damian met de beste panfluitspeler uit Roemenië, Nicolae Pirvu, voor een onver getelijk gebeuren... Al van bij het begin bleek de groep de vertegenwoordiger van een vriendelijk volk, dat de buitenlander met belang stelling en sympathie tege moet treedt. Een volkje van muzikanten; prachtige ke rels met markante koppen, diepe groeven in hun ge taande gelaat en forse hangsnorren. Dit laatse ont brak wel bij het vijftal, maar daarom gaven ze helemaal geen mindere opvoering ten beste. De muziek werd op talrijke wijzen ten gehore ge bracht, met herdersfluiten, zelfs met uitsluitend de tong, maar ook met violen, accor deons, fluiten en niet te ver geten de wereldbekende panfluiten. Ion Cirstoiu, een van de leden van de groep bespeelde zelfs eens de «tilnea», een specifieke Roe meense fluit zonder mond stuk en gaten. Tesamen met Mihai Scarlat, die de «tara- got» (een soort klarinet) op een ongelooflijke vaardige wijze bespeelde, gaf Ion een enorm geslaagd nummer ten beste, dat de volledige waardering van de zaal ge noot. Ook kwa kleding wa ren de musici op hun Paas- best. d.w.z. in hun kostums, steeds verschillend naarge lang de streek en steunend op eeuwenoude tradities. Hun kledij bestond uit smal le, witte broeken, lange witte hemden met gordel en kwis tig versierd met fijn borduur werk. Verder bemerkte het publiek aan de kleding de vele accessoires en versie ringen, kortom het was een bonte mengeling van ver schillende gewestelijke kle derdrachten. De Roemeense groep Beno ne Damian liet zich vooral kenmerken door het opzwe pende ritme( en bijgevolg bekruipt je steeds de on weerstaanbare goesting om je benen even uit te gooien. Spijtig genoeg heeft Jebron daar niet aan gedacht...) Al vanaf het eerste nummer da verde de zaal van bijval en de bewondering kon je zo op het gelaat van het publiek aflezen. Als tweede nummer van hun uitgebreid repertoi re bracht de groep, afkom stig uit Boekarest, een totaal ander nummer. Men veran derde van instrumenten en onze aandacht ging vooral uit naar de panfluit; deze klanken waren exotisch en bevreemdend en riepen het beeld op van het pittoreske Bistrita gebergte en van de zuidelijke Karpaten. De we reldberoemde Nicolae Pirvu (de beste panfluitspeler van Roemenië) begon reeds van- lodie werden enkel naar waarde geschat in langzame werken (van lange adem), terwijl de buitengewone vir tuositeit van deze artiest slechts schitterde in snelle dansmelodieën. Deze vir tuoos bracht enkele van zijn beste nummers; het opwin dende «Ca La Orodel», «Pe- lin Beau, Pelin Maninc» en tenslotte «Hora Muntenas- ca». Hij probeerde vooral klanken uit de natuur op te roepen (meestal hemsele klanken) en slaagde er won heden hebben hun eigen scholen, waar in het lager onderwijs een eigen taal wordt gegeven. Zij beweer den dat de Roemeense volk kunst haar verscheidenheid dankte aan de zeer verschil lende tradities. Over hun muziek zei Benone Damian dat sedert de oudste tijden een rijke en veelvuldige volksmuziek leeft in Roeme nië. Door haar harmonie en ekspressiviteit is zij in staat alle gevoelens van de mens weer te geven; vreugde. De Roemeense avond in het Sint-Augustinusinstituut werd een sukses. (Per) af de leeftijd van 14 jaar de panfluit te bespelen (samen met Fanica Luca, een van de belangrijkste en suksesvol- ste muzikanten uit de perio de tussen de twee wereld oorlogen in). De warme klanken en de specifieke me- Zaterdag II. ging in café 't Land van Aalst, voor de vijfde maal (echter alti|d in een ander lokaal) de Dor Zemme Na avond door Jules keizer van Sint Gillis Dendermonde luisterde door zijn aanwezigheid de avond op. Hoofdattraktie van de avond was het optreden van Houdini. Houdini in de persoon van William Herreman, slaagde erin zich te bevrijden uit alle knopen. Ook zijn goochelnummers kwamen goed over. Opgemerkt moet worden dat hij hiervoor zwaar gehinderd was door materiële omstandigheden. Zo stonden er heel wat mensen gewoon naast het podium. Toen Houdini door de muur stapte was dit voor iedereen ongelooflijk. Het gastoptreden van Prins Paul I toonde nog maar eens aan dat men als Prins van Aalst echt vast op de planken moet staan. Paul bracht op zijn gekende manier twee echte Aalsterse Karnaval- shlagers. Jeanneken Pale Ale zorgde ervoor dat de tombolabiljetten aan de man geraakten. Heel smakelijk waren ook de boterhammen met kop. Alle genodigden kregen van de organiserende groep als aandenken een pot ajuintjes, naar analogie van de spotnaam van de Aalstenaars. De karnavalgroepen, de Snottebellen, de Pikante Kastaars, de dekenij Koolstraat, de Toisers, de Destereers, de Prinsencaemere en de Kornissesloipers zorgden ervoor dat er tot laat in de avond (zeg vroeg in de morgen) veel ambiance was. H.J.M. der goed in deze feilloos weer te geven. Met zijn ei gen doordringende klank en zijn typische klankkleur kreeg hij gezwind de zaal op zijn handen. Voor de pauze gaf de Roe meense groep ook nog het minder gekende «Ciocirlia», het knappe «Hora Sapte Sca- ri» ten beste en zij verlieten het podium onder een uit bundig applaus van een uit erst dankbaar publiek. Spij tig genoeg konden de luis teraars geen typische Roe meense gerechten of dran ken proeven. (Zelfs voor een typisch Vlaams drankje, een ordinair pintje, moesten de luisteraars de sobere zaal verlaten en hun toevlucht zoeken in een café aan de overkant...) Velen stelden zich de vraag waarom de organisator Jebron hen niet in de mogelijkheid stelde eens te nippen van een heer lijke Roemeens wijntje (een fles Murfatlar bijvoorbeeld) of eens te proeven van een of andere lekkernij; bv. clati- te cu brinza de vaci si stafide (de wereldbekende flensjes met kwark en rozijnen). Ver der was het ook wel wense lijk geweest enkele foto's of posters te tonen of op te hangen zodat de mensen niet alleen zouden aangewe zen zijn op hun gehoor en verbeeldingskracht om de het unieke landschapschoon van Roemenië te kunnen be wonderen; een kwart van de oppervlakte van het land is immers bedekt met prachti ge bossen. Tevens bieden de Oost-Karpaten en de Transsylvanische Alpen en kele van de fraaiste berg landschappen van de we reld. Ook de fantastische mooie Roemeense tapijten met bloemmotieven (uit Moldavië) en geometrische figuren (Maramures) en de fijne keramiek (uit de streek van Garvan) zouden niet misstaan hebben om de so bere zaal wat te kleuren... De Voorpost ging ook even een babbeltje slaan met het kwintet uit Roemenië. In vloeiend Frans vertelden zij ons dat deze folklore het le vende dokument is van hun oude kuituur. De Roemeen se taal wordt gesproken door de ganse bevolking, maar de nationale minder- smart, liefde en de vrijheids zin, die men weervindt in de «doina» van de liederen. Voor hen betekent hun mu ziek een samenbindende faktor ter verdediging van hun oorsprong en met dit soort manifestaties beogen zij het autochtone en het na tionalistische karakter te be klemtonen. Op de vraag wat zij vonden van het Aalsterse publiek gaven zij zonder aar zelen een voor de hand lig gend antwoord: «Sinds en kele maanden vertoeven we reeds in België en dat valt uitstekend mee. Ook hier in Aalst zijn de mensen zeer geïnteresseerd in de Roe meense folklore. We spelen voor een aandachtig publiek en dat geeft ons veel plezier en voldoening. Ik vind zelfs het Vlaamse publiek heel wat leuker en gezelliger dan het Waalse,... maar dat mag ik eigenlijk niet verklappen want ik weet dat er hier wel wat moeilijkheden zijn met die talenkwestie... «Ook zeg den ze dat ze hier speelden voor een vriendenprijsje, want dat de waarde van hun groep onbetaalbaar is. (Ge lukkig was de platenverkoop behoorlijk). Na de pauze vervolledigden ze hun optreden met num mers zoals «Ca La Breza» en «Sirba Oltenesca». Met hun eigen en vreemde klankkolo- riet maakten zij ons duidelijk dat het leven is als een dier bare bloem, maar dat de muziek de heerlijke geur is van deze bloem. Door een natuurlijke, rustige melancholie toonde de Roe meense groep ons dat zij een hekel hebben aan luid ruchtigheid en vulgariteit. Dit gevoel wordt in het Roe meens uitgedrukt met een onverstaanbaar woord «doi» en een mengeling van dolor (pijn) en desiderium (verlangen) dat ongeveer overeenkomt met het Engel se «Spleen», maar eenvou diger en onbevangen is. De rijkdom en de kontinuiteit van deze Roemeense folklo re is gemakkelijk uit te leg gen, indien je ze plaatst te gen de achtergrond van een ekonomie, en een levenswij ze die tot op heden in wezen die van herders, boeren en bergbewoners is gebleven. J.D.B. In de werkhallen Diddens van Asten worden er heel wat mooie souveniers vanwe9v vorige Karnavaljaren bewaard. De bedoeling hiervan is ooit eens een karnavalmuj zeum te beginnen. Tot grote ergernis van vele Karnavallisten hebben onbekenden nu op die plaats ingebroken. Ze vernielden er de prachtige werkstukken in isomop^« i polyester, papier... I Door dit feit ging menig karnvalgroep onder de bijl. De politie stelde een onderzoek in. Uit dit gebeuren kunnen we alleen leren dat er binnen onze eigen stad nog steeds mensen zijn die niet karnaval minded zijn. Of zijn het vandalen? vrijdag HJHHet A PS plaa g besta vrijdag schept r Claus i schep Chtige I Op dinsdag 21 oktober 1980 VOND DE EERSTE VERGADE RING VAN HET NIEUWE V.U. bestuur-afdeling Aalst-Centrum plaats. Het dagelijks bestuur, bestaande uit Kamiel Boel, voorzit ter, Marcelle Tack-De Ganck, sekretaris; Arseen Carlier, pen ningmeester, Frans Roggeman, public-relations; Willy Alloo, dienstbetoon en volksvertegenwoordiger Jan Caudron als man dataris, coöpteerde nogmaals vijftien gekozen leden De defini tieve samenstelling bestaat uit zestien mannen en drie vrouwen. Daarna werd overgegoan tot de verdere verdeling van de taken. Voor profxjganda staan Herman Van Laethem, Paul Luyckx en Julien Hoffelinck in. De organisatie valt ten deel aan Emiel Vereecken en Alfons Van Leuven. De persverant- woordelijke is Simone Van De Velde. Voor de jeugdwerking zorgen Marie-Claire Slagmul der Mare Willems. De manda tarissen zijn, naast Jan Cau dron en Arseen Carlier, Jan De Neve, Paul Vanderbeke en Wil ly Van Mossevelde De overige leden vinden we terug in de persoon van Herman Doel man, Paul De Vis, Gustaaf Slagmulder en Andries Muy- laert. Het afdelingsblad is «WIJ», het sekretariaat is ge huisvest in de Pontstraat 27 te Aalst en als lokaal werd voor «Het Gulden Vlies geoptet Onenigheid! Alvorens kon worden ovj gaan tot de verdeling taken ontspon zich een v dentwist tussen Willy Allol Emiel Tavernier. Eerstger de legde het voorstel totl ming van een dagelijks fc ter tafel. Emiel Tavernier Ij te zich tegen deze prop< Beiden haalden de voorj nadelen naargelang standpunten, van dergelijk stuur aan. Een stemming, I al of niet, bracht tenslott™ oplossing. Het voorstel goedgekeurd en hierop vJI Emiel Tavernier de vergj ring. Op zaterdagavond 25 oktober 1980 had in de F.F.R. het dertiende Volksuniebal plaats. In samenwerking met het orkest «De Gensters» werd voor een jolijtige sfeer gezorgd. Alle vooraanstaande Aalsterse Volksunie prominenten waren aanwezig en waagden ook enkele pasjes op de dansvloer. Naarmate de uurtjes vorderden en het gerstenat rijkelijker vloeide werd het plezier nog groter. Het was daarom ook dat de talrijke aanwezigen pas in de vroege zondagochtenduren de bedstee opzochten. Naar jaarlijkse gewoonte vond men de ludieke noot in de bar met een flinke steek onder water aan het adres van Ghis Willems. Wij konden hem (gratis!!) proeven en vonden het zeker geen «zever»!. R.G. kna|

De Voorpost | 1980 | | pagina 6