ofstade. gijzegem root.lede lede hork EESTAKTIVITEITEN VAN JIU-JITSU KLUB CMBV: FEESTEN OF VASTEN allieterfilm stelt voor Ouderkomitee maakt balans op lourdes NUTTIGE TIPS VOOR ENERGIEBESPARING 'i eA.C.W. Feest Lede LICHT VOOR ALLE VOLKEREN DE HEKELEERS De Voorpost - 31.10.1980 - 9 I kondigi e sture lat 16, lire C i in Ere ifdelin< t als o /vacht tweede gespreksavond die door de CMBV-Hofstade d georganiseerd, kende door het interessante onder- rp dat weer werd aangesneden een even grote belang- ling als de eerste toen de verzekeringskennis werd icjewerkt. Trouwens, het CMBV-bestuur heeft in het eden meermaals aangetoond een soort feeling te heb- voor het uitzoeken van tema's waarvoor een algemene resse bestaat. snoei ind n< iO. probleem dat op elk iblik kan behandeld len, maar dat in het licht de komende kerst- en bwjaarsfeesten in een bij- iiezaalPer daglicht komt te ;.A.V. (K is dat van de voeding, jdaar de titel waaronder [uiteenzetting en de dis- sie plaats vond: «Je bent liezaalj je eet». Mevrouw Tack Bring Aarsele had een uitste lde dia-montage bij de id om, waar nodig, haar órden met beelden te ver- nezaalljeijjken. avond j /ang 2tbijt ontbijt, zo vernemen de qgho^oorders, is de belang- trachtfte maaltiid- ln feite ziJ'n lek aair maalt'iden Per da9 te tciezen boven drie, maar dergelijk schema is eilijk vol te houden, om dat bijna de hele wereld een schema heeft van drie maal tijden per dag. Op zijn minst zou men het oude Engelse gezegde moeten kunnen ter harte nemen: ontbijt als een koning, eet je middagmaal tijd als een prins en eet 's avonds als een bedelaar. Jammer genoeg hebben ve len de neiging om die volg orde om te keren. Als men een van de drie maaltijden laat vallen, dan zou dat in ieder geval de avondmaaltij den moeten zijn. Het engelse woord voor ontbijt «break fast», geeft de betekenis pre cies weer: de tijd om de periode van vasten die acht of tien uur daarvoor begon nen was te doorbreken. De nacht is de langste periode die we hebben zonder dat wij eten. Dus is het ook niet te verwonderen dat het ont bijt de belangrijkste maaltijd moet zijn. Als we naar het werk vliegen zonder te eten, of een sneetje brood of een beschuit naar binnen slok ken, dan is dat vragen om moeilijkheden. Halverwege de morgen is de fut er dan uit en men voelt zich moe, gejaagd en vaak is men moeilijk in de omgang. Veel van de persoonlijke moeilijk heden op kantoor of in de fabriek zouden wel eens het resultaat kunnen zijn van het feit dat zoveel personeelsle den 's morgens niet ontbe ten hebben. Er werd dan ook sterk benadrukt dat een goed ontbijt een goed begin van de dag is. Een derde tot de helft van de dagelijkse essentiële voedingsstoffen zou moeten verschaft wor den door deze eerste maal tijd. Op die manier krijgt het lichaam de nodige brandstof om aan de eisen van de ko mende dag tegemoet te ko men. De klacht is dikwijls dat men 's morgens helemaal geen honger heeft. Probeer in dat geval, aldus mevrouw Tack de avondmaaltijd eens een paar dagen te laten staan en men zal 's morgens vanzelf honger krijgen. Het kan wel een week duren om aangepast te geraken, maar men mag de moed niet op geven. Wie aan matigheid of onthouding denkt, moet geen dramatisch vasten voor ogen hebben. In plaats daarvan moet men het hou den bij dagelijkse soberheid. Het resultaat van een derge lijk schema, zo werd geleerd, is mentale en morele kracht, een scherp waarnemings vermogen en de mogelijk heid om snel de juiste beslis sing te nemen. Men moet deze manier van leven een maand of twee proberen en dan beslissen of men het systeem voorgoed zal over nemen. Beperkt vasten is nuttig, immers, de maag heeft elke dag korte perio den van rust nodig en drie tot vijf uur om het voedsel te verwerken. Tussen de maal tijden moet er vijf uur zijn. Niets, absoluut niets moet er gegeten worden tussen de vaste maaltijden. Zelfs een appel of een handvol noten zullen het verteringsproces vertragen en het voedsel te lang in de maag houden. Als de spijsverteringsorganen voortdurend in beweging blijven, dan kan dat niet an ders dan vroegtijdige sleet ten gevolge hebben. Drinken Elkeen zou dagelijks vol doende hoeveelheden water moeten drinken. De hoeveel heid hangt natuurlijk af van het weer en van de aktiviteit die verricht wordt. Op een hete dag verliest men via de lingen en de huid twee of meer liter vocht. Het is dus duidelijk dat we de hoeveel heid water die dient opgeno men te worden daarmee verband moet houden. Ge middeld zes glazen per dag werden aanbevolen. Acht zou zelfs nog beter zijn. De nieren gedragen zich als een schitterend filtersysteem maar ze kunnen hun werk alleen maar goed verrichten als ze voldoende water toe gevoerd krijgen. Aldus werd aangeraden twee glazen te drinken bij het opstaan twee tussen het ontbijt en het middagmaal en nog eens twee tijdens de middag. Er werd niet aangeraden om te drinken tijdens de maaltijd. De vloeistof vermindert de speekseltoevoer en verdunt de maagsappen die nodig zijn om het voedsel te ver werken. Het is verstandig om helemaal geen ijskoude dranken te gebruiken. Ze stoppen de spijsvertering totdat het systeem weer vol doende opgewarmd is om zijn taak te hervatten. Het is dan ook beter een glas water te drinken zo uit de kraan. Er is ten andere nooit een drank gemaakt die de vol maaktheid van water ook maar in de verte kan bena deren, maar toch blijft men het proberen. De gaven van de natuur worden vermeden en men probeert koffie, thee, frisdranken enz. De nationa le dorst naar frisdranken heeft alarmerende propor ties aangenomen. Tien jaar geleden reeds beliep de Amerikaanse frisdrankenre kening vijf miljard dollar.-De gemiddelde burger spoelt ongeveer 390 flessen per jaar naar binnen en het blijft stijgen, vooral bij jonge mensen. Met een suiker ge halte van tien tot vijftien pro cent kan frisdrank nauwe lijks voedsel genoemd wor den. De honderd caloriën in een gewoon flesje bevatten zo goed als geen voedings stoffen en het zijn groten deels «lege caloriën». Erger nog, de frisdranken hebben goede voeding zoals melk, fruit en vruchtensappen uit het dieet verdrongen. Vooral bij kinderen vormt dit een ernstig probleem en dan wordt de schade die aan het gebit wordt toegebracht nog buiten beschouwing gelaten. lugd w Op haar hongste vergadering maakte de oudervereniging van de Gemeentelijke Lagere School van Hofstade de balans op van de voorbije aktiviteiten. Deze werden afge sloten met een batig saldo zodanig dat opnieuw kon worden overgegaan tot enkele aankopen die de werking van de school ten goede komen. Voor een totaal bedrag van 25.000 frank werden aangeschaft: vasttapijt voor de turnzaal, t-shirts voor de nieuwe leerlingen en een verster kingsinstallatie. i zegden het vorige week reeds dat het jeugdhuis lieter gekozen heeft voor de betere film. Op vrijdag 31 :ober 1980 wordt in het huis aan de Zijpstraat «La ntellière» vertoond, een film van Claude Goretta. Itrice en Marylène wer- i samen in een kappers ik. Beatrice is een schuch- ty'pe in tegenstelling tot Irylène. Marylène neemt ^trice mee naar zee nadat igen pr verhouding met een its Oflere man is afgespron- erugk». Beatrice ontmoet er j kwaingois, een taalvaardig Erembldent. De twee kunnen het rtelijkl door best met elkaar vinden en e. ontstaat een liefdesrelatie. Na de vakantie keren ze sa men naar Parijs terug en gaan samenwonen. Het vlot echter niet zo best 'en het komt tot een breuk. Beatrice kan het niet aan en wordt opgenomen in een psychia trische instelling. Thematiek La Dentellière gaat over een persoon die niet over de ca paciteiten beschikt om voor zichzelf te spreken. Dit niet kunnen uitdrukken is de bron van eenzaamheid en van wanhoop. De breuk tus sen Beatrice en Frangois heeft ook te maken met het verschil in stand en cultuur tussen de beide partners. Cultuur heeft hier een zeer ruime betekenis: afkomst, milieu, temperament, stu dies, taal, woordenschat. taalvaardigheid, macht en onmacht. De film is in feite een relaas van veelzeggende stilten en woorden die on toereikend blijven. Goretta zelf over de thema tiek: mensen hebben een verantwoordelijkheid ten opzichte van elkaar en moe ten vanuit die verantwoor delijkheid openstaan voor meer en andere signalen dan die in een woordelijke taal ingebed liggen». Goretta over het falen van relaties op basis van een standenverschil: «Het klas- severschil geeft natuurlijk een bepaalde richting aan de film maar is zeker niet essen tieel. Bij een jongen en meis je uit de zelfde klasse zouden de zelfde moeilijkheden kun nen ontstaan. Het belangrijk ste probleem is de commu nicatie en dat is in dit geval zowel cultuurbepaald als persoonbepaald. A.D.B. Deze laatste moet toelaten bij feestelijkheden en andere gelegenheden de klank op een professionele manier te verzorgen zodat men uitein delijk verlost is van het vroe gere gammele materiaal waarmee telkens geïmprovi seerd diende te worden. Er wordt in de kas nog een aanzienlijke som in reserve gehouden als een appeltje tegen de dorst die men in magere jaren zou kunnen hebben of om onverwachte uitgaven te kunnen dekken. Het Sint Maartenfeest dat op 8 november zal plaats heb ben wordt volop voorbereid. De koffietafel wordt voorzien om 14 uur, de poppenkast om 15.30 u. en het bezoek van Sint Maarten en Zwarte Piet wordt verwacht rond 16.30 uur. Kinderen die vreemd zijn aan de school en hun ouders betalen 60 frank, drie koeken, koffie en geschenk voor de kinderen inbegrepen. Samen met de inhuldiging van de nieuwe turn- en feestzaal zal een tentoonstel ling gehouden worden door de Heer Teugels G., Kunst schilder en door de heer Vinck E., antiek. Vernissage om 20 uur op 14 november 1980 en open van 15 tot 23 november. De schoolkalenders zullen begin november verkrijg baar zijn bij de leerkrachten en bij de leden van de ouder vereniging tegen de prijs van honderd frank. Het is meer dan zo maar een jaar kalender. Hij zal afwisselend verlucht worden door foto's van nu en uit «de tijd van toen», derwijze dat men er na het verstrijken van het jaar nog een herinnering aan heeft. Een pentekening van de kerk van Hofstade, van de hand van een plaatselijk ta lent, zal de omslag op smukken. ïditie Voor| ntere^ view I «Heri ngen4 den lOordegemse jiu-jitsu klub Ghoshindo-Gakko is niet en een sportvereniging, doch zorgt ook voor een nten antwoorde jeugdwerking. Zo vindt er op vrijdagavond 7 >r ontember 1980 een feestavond plaats met als grote gast spperlMaarten. Om 18 u. steekt men van wal met het zingen en mil liedjes of: het voordragen van gedichtjes ter ere van ing :e gullige kindervriend. Elke kleine dreumes wordt dan ontstf bedacht met een gratis geschenk. Om 19 u. wordt het ppenteelstuk «De rattenvanger van Hameien» op de planken fwijkiifracht. Voor de vertolking staat het jeugdtoneel «Nele» SpoWetteren in. icillini kan'regie is in handen van de Van Der Gucht. De toegang n rdegemmenaar Gaston tot dit spektakelstuk is gratis. Al deze aktiviteiten gaan door in de feestzaal «Fiësta» Kouter te Oordegem. Kalender voor 1981 Op de laatste bestuursverga dering werd het jaarpro gramma voor 1981 opge steld en goedgekeurd. Er werd gestreefd naar een grote diversiteit waarbij jong en oud aan zijn trekken komt. In februari staat de viering van het tweejarig bestaan op het voorplan. Een H. Mis, opgedragen in de St. Marti- nuskerk, met naderhand een gezellig samenzijn in het klublokaal vormen op dat moment het feestprog ramma. In de maand maart is er een voordracht over Japan, de bakermat van de jiu-jitsu sport. Als spreker zal hierbij Pierre De Smedt fungeren, de stadsbeiaardier in Aalst en Dendermonde. Aan deze voordracht zal een kleine tentoonstelling over Japan se kledij en een Japanse pro- pagandastand worden ge koppeld. De meimaand wordt zeer druk. Vooreerst is er de tweede grote fietstocht die voor niet leden, mits een kleine tegemoetkoming in de onkosten, eveneens openstaat. Daarnaast is er ook nog de «Blauwe Kanne» kermis die zal uitgebouwd worden tot een soort van Breugheliaanse foor. De Oordegemkermis moet ten slotte de parel op de kroon zijn in het programma van 1981. Aktiviteiten zoals jeugdinstuif, ren-je-rot quiz en een grootse jiu-jitsu de monstratie brengen de klub nog dichter bij het publiek. Een druk programma dus dat vele prettige vooruitzich ten inhoudt. De Leedse Hovaardige Boer. het overkoepelend karnavalkomitee, is reeds druk aan het werk. De karnavalgroepen worden verzocht hun aktiviteiten- kalender zo spoedig mogelijk aan voorzitter Cor- thals te bezorgen. Zo krijgen ze de medewerking van de Orde en gratis publiciteit. :n 9 is ror'9e zoterdag was het feest bij A.C W -A.C.V. Lede. Al wie 25 jaar of langer li i reifwom in aanmerking voor een medaille. (Rik) verd gen igddc oden ielijklopend met de dekoratie liep een tentoonstelling van A.C.W.-K.B.G., D.W., BAC, Wit iele Kruis die zeker een bezoek overwaardig was (Rik) Een prettige bijgedachte: je spaart er ook geld mee uit! Uw komfort zal er niet door verminderen. Energiebesparing en kom fort zijn immers goede maat jes. De aangeboden tips kun nen u ook aanzetten nog kreatiever te zijn en er zelf andere bij te vinden en over uw energiebeleid te gaan nadenken. HET KOKEN Gebruik bij het koken de juis te pannen. Op een gasfor nuis de vlam nooit om de pan laten spelen. Dat kost nodeloos energie en het eten wordt er toch niet gaar door. De extra warmte gaat ongebruikt langs de pan om hoog. Kookt u elektrisch, zorg dan voor pannen met vlakke afgedraaide bodems, op de juiste maat voor de diverse kookplaten. De bo dem van de kookpannen moet vlak zijn, vervaardigd uit een goed warmtegelei- dend materiaal en voldoen de dik om de warmte tijdens het koken te kunnen opne men en vervormingen te voorkomen. Verlaag de temperatuur voor het koken van groenten en aardappelen zodra het water begint te koken. Schakel, bij elektrisch koken, een paar minuten vóór het einde van de kooktijd de stroom uit om geen kalo- rieën te verspillen. Zorg er voor de thermische inertie (de warmte die behouden blijft na de uitschakeling van de stroom) van de platen te benutten. Bijvoorbeeld om het koken van aardappelen of het braden van biefstuk te voltooien of om sauzen te bereiden. Neem tijdens het koken het deksel zo weinig mogelijk van de kookpan. Vergeet niet dat door het verwarmen van een afge dekte kookpan slechts half zoveel energie is vereist als voor een kookpan zonder deksel. Breng op uw keukenfornuis geen water aan de kook: het is voordeliger daarvoor een elektrische koker te ge bruiken. Kook niet meer water per keer dan je nodig hebt. Ketelsteen slorpt energie op. Dus kunt u het best verwij deren. Uw drogist heeft wel een passend produkt. Beperk ook het gebruik van een dampkap. die op een afvoer naar buiten is aange sloten. HET VERWARMEN VAN HET WATER Om een maximaal rende ment te bekomen moet de plaats van het toestel goed bestudeerd worden. Wan neer men inderdaad op een wateraftappunt de kraan opent, dient de warmte van het water eerst voor het op warmen van de buisleiding, terwijl men bij het sluiten van de kraan ook het warme water verliest dat zich nog in de leiding bevindt en dat nutteloos gaat afkoelen. Vandaar de noodzaak het toestel zo dicht mogelijk bij het bedieningspunt te plaatsen. Zo het toestel twee ver ver wijderde punten moet be dienen, zal men er belang bij hebben het zo dicht mogelijk bij de plaats te installeren waar men dikwijls kleine hoeveelheden warm water aftapt (meestal de keuken) en verder van de plaats waar slechts éénmaal per dag warm water wordt afgetapt. Soms is het aangeraden twee waterverwarmers te in stalleren waarvan de kapaci- teit aan de twee ver van elkaar verwijderde aftappun- ten is aangepast. Teneinde kalkneerslag, die het verbruik nutteloos doet toenemen en warmteverlies met zich meebrengt, zoveel mogelijk te beperken, mag de temperatuur van het wa ter niet te hoog worden in gesteld (maximum 50 tot 60° C). Ook is het geraadzaam de stroomtoevoer van de elek trische akkumulatieverwar- mer af te snijden wanneer men voor 24 uren of meer afwezig is. Dit om stroom- verlies voor het behoud van de temperatuur te voorko men. Denk eraan dat een slecht gesloten kraan, hetzij uit onachtzaamheid, hetzij ingevolge de slechte staat van de pakking, een verspil ling van tientallen liters wa ter per dag inhoudt. Neem dan ook de gewoonte aan de kranen na gebruik zorgvul dig te sluiten en ze onver wijld te herstellen als zij be ginnen te druppen. Laat tenslotte het verwar mingselement periodiek ontkalken om te voorkomen dat kalkafzetting de goede warmteoverdracht zou ver storen. Na vier jaar aktiviteit heeft het Planetarium reeds 250.000 be zoekers mogen ontvangen. De komende maanden hebben in het Planetarium nog een aantal voordrachten plaats die het brede publiek kunnen interes seren: op 11 december om 20.00 uur: leven en werken in spacelab; op 29 januari om 20.00 uur: een verzameling van gammabronnen: nieuw feno meen in de sterrenkunde; op 26 februari om 20.00 uur; rönt- genogen; op 5 maart om 20.00 uur: de wisselwerking van ra- dioastronomie en ruimteon derzoek. De toegang bedraagt 60 fr per lezing. Een abonne ment voor 5 lezingen kost 250 Op 11 november om 11 uur vangt in het Kultu- reel Centrum het karnavalseizoen aan. Op 13 december is het reeds de 4de Nacht van de Boer, de Miss Betteverkiezing grijpt plaats op 24 januari. De suksesvolle schilder- en tekenwedstrijd is op woensdag 25 februari voorzien en vier dagen vroeger (21 februari) kent Lede zijn nieuwe prins karnaval. De derde leeftijd beleeft zijn karnaval op 28 februari. De kinderkarnaval is op 7 maart voorzien en de apoteoze wordt de 29ste karnaval- stoet op 8 maart. De «Wandel-Meedag». georganizeerd door de Leedse Sportraad gaat door op 11 november e.k. Werken mee aan dit schitterende ministeriële initia tief: gemeentebestuur Lede, jeugdhuis Leeuwerik, BGJG Lede en de Natuurvrienden «De Gemzen». Er zijn verschillende omlopen voorzien: de eerste is een parkoers van 6 km. op Leeds grondgebied met als start jeugdhuis Leeuwerik tussen 12 en 15 uur. Een tweede route langs Lede, Impe en Wanzele start van 12 tot 14 uur en bedraagt 12 km. De extra sportieven nemen echter de 20 km. weg en gaan tot in Papegem, Oordegem en Smetlede. Scouts De Scouts Sint-Lutgardis organiseren op zaterdag 22 no vember 1980 hun 3e grote papierslag. Papier buiten zetten vanaf 9 uur. De scouts danken bij voorbaat. Bultjesvrienden De wielerklub Bultjesvrienden richten in op zaterdag 11 november 1980 te 21 uur in de zaal «De Uil». Stationsstraat 62 te Gijzegem: Groot Sportbal met orkest «The Swinging Band» met zanger Elvin Star. Inkom 60 frank. Vaderlandse plechtigheden Om 10 uur, op 11 november 1980, H. Mis gevolgd door Te Deum in de O.L.V.-Hemelvaartkerk. Na de dienst, bloemen hulde aan het monument van de oorlogsslachtoffers. Uitrei king van eretekens. Optocht naar de begraafplaats via Kerkstraat en Bergweg. Op de begraafplaats rondgang langs de graven der oorlogsslachtoffers. Tentoonstelling Van 15 november tot 23 november 1980 in de nieuwe feestzaal van de Gemeentelijk lagere school in de Zijpstraat. G. Teugels, kunstschilder en Vinck E., Antiek. Pallieterfilm Volgende voorstelling op vrijdag 31 oktober 1980, 20 uur «La Dentellière». Een film van Claude Goretta. Davidsfonds Voordracht over «Energie» door ingenieur Vaes en de heer De Bie (in samenwerking met de B.G.J.G.). Op vrijdag 28 november 1980 in zaal meisjesschool. Voor de jeugd op 9 november: Sint Maartenfeest met jeugdtheater Nele. Zij voeren op: «Smidje Smee». De Sint deelte speelgoed uit in de zaal. Nachtbal Ingericht door SC Wilskracht in zaal kantien. Steenberg op zaterdag 8 november 1980. Orkest «The Pips». Aanvang 21, toegang 60 frank.

De Voorpost | 1980 | | pagina 9