VOETBAL MINI-VOETBAL ZAALVOETBAL OOR MUZIEKAKADEMIE ZINGT URE'S REQUIEM ALS TEKEN VAN HOOP Serene rust straalt uit oeuvre van kunstschilder Fritz Bosteels Orchestra's in Aalst Harry Strutters Hot Rhythm SETOK Vrouwen HOE EEN BALLETJE ROLLEN KAN Witte Leeu Aalst - Stylor Aalst 5-4 JEUGDHUIZEN SPANNING GENOEG OP VIJFDE SPEELDAG De Voorpost - 7.11.1980 - 15 •el wat belangstellenden voor de eucharistieviering in de St.-Martinuskerk. Maar wat de tograaf bijzonder opviel vanop het oksaal was de weinig nette toestand in de kerk Pakken stof de schilderijen; de muren kunnen rustig een verfbeurt verdragen... (Per) Svermurwbare lende engel in h lims wijzen naar lhap van hoop. D« jdies Hofstade, vorig seizoen nog gedoemd om nooit llledig te kunnen aantreden, en steeds weer een grote jderlaag te slikken, ondanks alle moed en zelfopoffering, jelt nu de pannen van het dak, en is leider na 2 teldagen in het SETOK Vrouwenvoetbal. I kampioen Hardy, daar tegen, bewees van groot- I en verval, door twee ienvolgende nederlagen, ich de kampioenenploeg hoogmoedig en had voor de komst van titelkandidaat nummer één D.V.V. Gent eens duchtig opgedirkt. Het resultaat bleef dan ook niet uit. Voor deze topper konden de Waasmunsterse meisjes te rug op hun volledig elftal rekenen. Via Rita Dhaese en diens zuster Anita, die zich bij het maken van haar doelpunt kwetste en het terrein diende te verlaten kon Hardy 2-0 uitlopen. Hardy overwon echter ook deze handicap en kon in de tweede periode via Patricia Van Kerkhove de voor sprong nog opdrijven. Het was tenslotte Christel Cop- pens, die voor het jeugdige D.V.V. de eer kon redden. Ladies Hofstade tegen Le- berg, was de eerste periode een koude en inspiratieloze bedoening, die dan ook normal erwijze werd afge sloten met een blancoscore. Na de herneming zag men een goed kombinerende thuisploeg, die met twee doelpunten van Ingrid Peer- linck op weg scheen naar een duidelijke overwinning. Hofstade, blijkbaar zeker met die dubbele voorsprong moest zich naar het einde toe nog reppen. Doch ver der dan het eerreddend doelpunt van Leberg 2' voor inrukken, kwamen zij niet meer. Het doelpunt viel uit een rechtstreekse vrijschop omgezet door Marina Maer- tens. Volgende week ver volgt de Vrouwenkompeti tie in Gent waar D.V.V. Ladies Hofstade opr bezoek krijgt en waar Keizerinnen Leberg in de ogen moeten kijken. Stand Ladies en D.V.V. 4, Hardy 3, Keizerinnen 2, Leberg 1 A.V.H. Deze zeer hard betwiste derby bracht voor de thuis ploeg op een gelukkige manier de twee broodnodige puntjes op. In het aanvangskwartier nam Stylor reso luut de wedstrijd in handen. Via doelpunten van Frank Duwez en Fons Meert leken de bezoekers af te stevenen op een florissante overwinning. tollleter, die vorige week één der koplopers liet struikelen, Jdeze keer niet in zijn opzet geslaagd. Zij het dan dat die Tpte nederlaag, tegen een klasseteam als Bosveld eigen- Ti wel een overwinning waard is. fdurende gans de wedstrijd den door de Bosveld-aanval- Iden zij gelijke tred met de Iers zonder verpinken afge- Jersformatie, doch een paar straft. Een zeer genietbare kiders in de defensie wer- partij, met attractief en offen sief voetbal. Ook Tuf Tuf heeft tot het uiterste moeten vech ten om een fel aandringend Eureka I van zich weg te hou den. Het eerste vermeldens waardige feit in deze confron tatie sloten de lokalen met een doelpunt af. Een gedroomde uitgangspositie voor een team als Tuf Tuf, dat het gevaarlijkst is, wanneer het het wapen vr.n de tegenaanval mag hanteren. De bezoekers, die één helft sterk presteerden, konden steeds weer hun doel achter stand teniet doen, doch sneu velden in de laatste 5'. Efsee is de enige ploeg, die probleem loos door deze vijfde speeldag kwamen. Er dient wel onmid dellijk aan toegevoegd, dat de Koszenploeg, daarvoor moest spelen zoals in hun beste da gen. Eureka I was niet zwak, doch dit Efsee was opper machtig. Gedurende de eerste periode konden zij zelfs goed meespelen, doch gingen in het laatste kwartier totaal door de knieën. Stand na 5 speeldagen Bosveld 10; Tuf Tuf 9; Terlin den en Tanu 6; Twentiers, Tijl en Spokuon 5; Zenith, Efsee, Pallieter en Ypsilon 4; Eureka I 2; Jome en Eureka II 0. Na deze twee prachtige goals viel het aanvalsspel echter stil en kon Witte Leeu geleidelijk aan in de wedstrijd komen. Vooral Philip Volkaert, die de grote bewerkstellige'r was van de plaatselijke zege, had een enorm aandeel in deze ommekeer. Hij schotelde Dirk Van Limbergen de aansluitings treffer voor en nam zelf het gelijkstellende doelpunt voor zijn rekening (2-2). Vanaf dat moment ging de partij gelijk op en kon noch Witte Leeu, noch Stylor een overwicht aan de dag leg gen. Via opnieuw Dirk Van Limbergen nam de thuis ploeg een 3-2 voorsprong die door Vincente Pedro- gossa algauw tot 3-3 werd omgebogen. Herman Ver- eecken gaf de plaatselijken nog meer impulsen door de stand op 4-3 te brengen. Stylor dat manmoedig te rugvocht en zeer nadrukke lijk in de aanval ging kende nog één maal succes via Frank Duwez. De grote uitblinker van het hele ge beuren, Philip Volkaert, bracht op een tegenaanval de definitieve 5-4 cijfers op het bord. De tijd die nog restte was te kort om Stylor nog enig uitzicht op een gelijk spel te bieden. Vermelden we nog dat Dirk Van Limbergen na vier weken onbeschikbaarheid zijn plaats in het basisviertal zeer verdienstelijk verdedig de. Ploegen doelpunten: Witte Leeu: Van De Meersche, De Blander. Van Limbergen (2), Volkaert (2), Vereecken (1), Van Hauwe, Matthijs Stylor: Duwez (2), Meert (1), Pedrogossa (1), Alloo, Van Bruyssel, Van Mieghem Y., Manuel. dood is een feit en een raadsel. God is een strenge. rechter of een milde vergevingsgezinde De kapitelen in Autun en Vézelay zitten vol duivelse kwaadaardige diersoorten, vervloekte hellevaar- Le beau Dieu' in Amiens en de geheimzinnig.glimla- in het voorportaal van de katedraal van gelukzaligheid en brengen een bood- De ikonen spreken bijna stereotiep n een hermetisch gesloten Godsbeeld dat veroordeelt, n Eyck daarentegen en andere Vlaamse primitieven lenen God sereen en humaan. Hetzelfde gedachtengoed in de wereld van de muziek. geen genadeloze God, maai meegeven kan: te hebben een barmhartige vaderfi- gezongen in een geest die guur. Bij Fauré geen dantes- de componist zelf heeft ge- ke schildering van de kwel- wenst: met zachte contras- lingen in de hel, maar een ten. vloeiend, introvert. Ner- zang van vertedering en ver- gens sloeg hun interpretatie troosting. Het «dies irae» bv. over in pathos of sentimen- fragment dat zich bij uitstek taliteit in een werk dat leent tot dramatische ontla- smeekt om sereniteit, om ding, komt in zijn werk niet berusting volhoopP, om ge- voor. Hij houdt er alleen het voeligheid geleid door de «pie Jesu, Domine, dona eis rede. Ik heb wel een paar uitzon derlijke momenten opgete kend. Het expressieve «re quiem aeternam» van de tenoren in het introitus. De baritonsolo van Johan Hae- saert in de tussenzang «Li bera me, Domine» om zijn mooi timbre en het indrin gende van zijn smeekbede. De samenspraak van alten en tenoren gevolgd door een canon in de terts tus sen alten en bassen. De be zonkenheid die besloten lag in de kringloop «lux aeter- na» «Lux perpetua» vol gend op het Agnus Dei. De virtuoze figuren van het or gel tegenover het rechtlijni ge zesstemmige koor in het slot van het «Sanctus». De aangrijpende solozang van Rita Piron in het «Pie Jesu», voor mij het hoogtepunt van dit «Requiem», een moment dat door zijn geladenheid de mooiste brokstukken uit Brahms' «Duits Requiem» evenaart. Tenslotte het «In Paradisum» waar de sopra nen unisono worden omwe ven door het kantwerk van het orgel. De andere koor- stemmen accentueren de woorden «Jerusalem» en «Requiem». Het geheel deint uit in een rimpelloze zee, een zang van engelen. bijna lichtvoetig, niet een kreet van wanhoop. Kris Van Ingelgem speelde als intredezang een intimis tische prélude funèbre van G. Ropartz waardoor hij de ideale sfeer van verstilling opriep om Fauré te beluiste ren en eindigde met een vreugdevol preludium van Gabriël Pierné waardoor hij zich aansloot bij de stem ming van geloof en hoop uit het «In Paradisum». Misschien mag ik om af te sluiten hier neerschrijven wat velen denken. Welke stad zou bij een feestelij ke herdenking zoals dat het geval is voor Sint-Martinus- kerk erin slagen week na week manifestaties op touw te zetten (tentoonstellingen, concerten, missen) van of met eigen mensen? En mis schien mag ik ook wel eens wijzen op de verdiensten van Chris Willems, onze stadssecretaris, verant woordelijk o.m. voor de pro grammabrochures, sober gehouden maar degelijk. W.D.B. man Slagmulder leidde voortreffelijk het koor van de stedelijke akademie. (Per) 34-5< 51 5-?< 3-fy Kes rM - st >t Requiem is de eeuwen ;oor bron geweest van mu- kale scheppingen. Naar .(lijn smaak de mooiste, het egoriaans. is een mengsel hoop («in paradisum de- ucant te angeli») en ver- ihrikking («dies irae»), An- componisten hebben :h laten leiden door eigen leen en gevoelens om het IJjrakter van hun Requiem bapelen. Mozart blijft in het aanschijn van de >od klassiek dwz getem- Brd en evenwichtig. Alleen ■dies irae» klint gruw- lam en beangstigend. Het kest heeft een overwe- Bnd donkere en ernstige >on maar nergens breekt de ]athos door. Heel anders is bij Berlioz, zich tot de ig van het grote oordeel nngetrokken voelde om rootse effecten te bereiken. Verdi anderzijds is het equiem evenmin geschikt ■r een kerkelijke uitvaart, et is een emotioneel con- ;t fertstuk met de allure van Italiaanse opera Ik oorde het vorig jaar door e scala van Milaan onder tiding van Abbado. Het is idrukwekkend maar zelden ïtroerend. lerkwaardig nu is dat de niet-katholieke Gabriël Fau ré er het best in slaagt met spaarzame middelen de sfeer van hoop die achter het raadsel van de dood kan zitten te suggeren. Fauré is een Fransman. Dat ver klaart zijn «esprit de clarté». Hij werkt rond de eeuwwis seling. Dat verklaart zijn verstilde lyriek. Bij Fauré geen spoor van pathos en felle kleuren, maar eerder van introverte gevoeligheid en zachte tinten. Bij Fauré requiem aeternam». het eni ge hoopvolle moment van over. Voor Fauré ligt de kern van de denmis in het «quia pius es», «Omdat Gij goed zijt». Dit teken van hoop, die sere niteit. die Stoïcijnse aan vaarding kenmerkten de uit voering door het koor van de stedelijke akademie voor muziek, ballet en toneel on der leiding van Herman Slagmulder. En dat is het beste kompliment dat ik hun Herman Slogmulder, een knape dirigent, leraar, regisseur, akteur (Per) The Crazy Bol Jazz Kafé brengt deze formatie in primeur Nochtans zijn er vanaf nu Platenwinkel Solbemol, naar Aalst, waar zij zondag zondag 14 december 1980 op reeds genummerde toe- Sluierstraat 32. Aalst. 20.30 u. zullen optreden in zaal Madeion, Grote Markt. gangskaarten in voorver- Geschenken Hilkka, Ge- koop verkrijgbaar aan de raardsbergsestr., Aalst. The Andrew Brothers ver- sukses de engelse en euro- sterJc verminderde prijs van Verfgroothandel Van klaarden ons dat het hier pese klubs onveilig maken. joo fr. en dit op de hierna- Brempt Brusselbaan 60, met in de eerste plaats gaat Zij staan dan ook borg voor vermelde adressen: Erembodegem om een jazzkoncert, maar een avondvullende knots- Weekblad De Voorpost. Café Pajotténland, Dreef 60. om een totaal lachspekta- gekke show met een nooit Pontstraat 64, Aalst. Ternat kei, genietbaar voor ieder- aflatende serie visuele én Café Pompierken, Grote Café justiepaleié, Justitie- een jong en oud. ook voor de muzikale gags op de tonen Markt, Aalst. plein. Dendermonde. met-jazzfan. van steengoede «Hot» Jazz. Patisserie Chris, Kasteel- The Crazy Bol Jazz Kafé, Ge- Harry Strutters Hot Rythm Een niet te missen spekta- dreef. Lede. raardsbergsestr. 84. Aalst. Orchestra is een engelse elf kei. een «must» voor ieder- Telcona. Kattestraat 74. Willy Schuyten tot twaalf man sterke jazz- eenl Aalst. band opgericht in 1968 die De toegangsprijs is bepaald Hugo Van Handenhove. N. sindsdien met niet te stuiten op 150 fr. aan de kassa, de Tierrestr 32, Aalst. «Bosteels van Buggenhout» roept voor een aantal mensen de naam op van onze nationale drank. Voor mensen die meer kunst-minded zijn verwijst «Bosteels» echter naar de kunst, naar schilderen. Hoofdonderwijzer Pros Bosteels. naar wie te Buggenhout zelfs een straat werd genoemd en waarvan men zegt dat quasi in elk huis van «den Opstal» een werk van hem te vinden iB, heeft er in zoon Fritz een briljante opvolger. Fritz, na een verplicht ver blijf van een maand in het akademisch ziekenhuis te Gent nu kerngezonde zesti ger, komt pas terug van een tentoonstelling bij onze zuiderburen. In opdracht van het departement van kuituur exposeerde hij er immers in het «Palais de l'Europe» in Le Touquet, Pa- ris-Plage. Via La Couture bij Bethune, in Frans-Vlaande ren. kwamen zijn werken in ons bloedeigen Affligems Kultureel Centrum. Fritz stelde reeds zowat in de hele streek tentoon, o.a. in zijn geboortedorp Bug genhout, te Dendermonde, St.-Gillis. Vlassenbroek, in zijn huidige woonplaats Waasmunster maar ook in tal van plaatsen in Frank rijk, o.m. te Aix-en-Proven ce. Het warme zuiden heeft hem inderdaad steeds aan getrokken en bij zijn werken vinden we dan ook heel wat dat ons herinnert aan zijn vakantiestreek bij uitstek, de Ardèche. Fritz is eerder een late roe ping alhoewel het schilde ren hem van kindsbeen in het bloed zat. Thuis werd hij dagelijks met schilderen ge- konfronteerd en reeds in de lagere school werd zijn ta lent duidelijk merkbaar. Van een professionele karri- ère als kunstschilder wilde vader Pros, die wel beter wist, echter niet horen en zoonlief zou eerst architekt worden. Aan het Hoger In stituut St.-Lukas te Gent volgde hij de volledige leer gang architektuur maar te vens de schilderklassen, schilderen waarin hij zich tevens verder bekwaamde aan de Akademie van St.- Niklaas. Op 't eerste zicht een ietwat vreemde kombi- natie waarbij wiskundige nauwkeurigheid en utilitai re, funktionele normen wer den gekonfronteerd met het tot uiting brengen van de eigen gevoelens via het schilderij. Bij de opening verleden vrijdag te Affligem werd het gebeuren muzikaal omlijst door een muziekau- ditie van een paar jonge kunstenaars. Bert Lams en Lieven De Maesschalck zorgden er immers met een klassiek repertorium ge bracht met klassieke gitaar voor de feestelijke noot. Wat ons dadelijk opvalt bij het bekijken van een aantal doeken van Fritz Bosteels' imposant ceuvre is het ge dempte koloriet, de over heersende pasteltinten die getuigen van een introvert mens die, zonder enigé schreeuwerigheid of effekt- zoekerij, zijn gevoelens aan de medemens weet mede te delen. Soberheid die hem uiteraard siert en de vrucht is van ervaring, rijpheid en bezinning geschraagd door de lange wachttijd die Fritz zich zelf oplegde alvorens in de openbaarheid te treden. Bij Fritz overheerst de een voud die de rasechte kunste naar kenmerkt doch die stoelt op gedegen vakman schap en eigen techniek. Tot een of andere school be hoort Fritz Bosteels niet of tracht hij zich evenmin te bekennen. Zijn ceuvre ge tuigt van eigen stijl, eigen streekgebonden waarin hij het edele Brabant tot zijn recht laat komen samen met pittoreske plaatsjes als bvb. Meldert-Vijver en het Schel- de-oord Vlassenbroek. Naast het beroep van archi tekt dat hij jarenlang uitoe fende werd het schilderen voor Bosteels zijn tweede liefde waaraan hij zich mo menteel ten volle kan wij lend leven van elke dag. Dit week-end 8 en 9 novem ber. gaat in het lokaal de boekenbeurs van VTB-VAB door en komt een naamge noot van Fritz, Willy Bos teels, aan bod. Het erop vol gend week-end, op zaterdag 15 van 14.30 tot 20 u. en op zondag 16 november, van 11 tot 13 en van 14.30 tot 20 u. kan U in het Affligems Kul tureel Centrum weer terecht voor de expo Fritz Bosteels. Een kans die U beter niet laat ontglippen. LH Frits Bosteels stelt momenteel tentoon in het Kultureel Centrum van Affligem. (Per) visie, eigen middelen. Voor landschappen, o.m. ook sneeuwlandschappen, marines en stillevens heeft den en via zijn rust uitstra lende werken de medemens even tot bezinning en peis kan brengen in ons eigen- Bosteels een zwak. Vaak ook tijds zo enerverend voorthol-

De Voorpost | 1980 | | pagina 15