Roger De Vogel verlaat Vlaamse Atletiekliga Dirk Heirweg «De wielersport is niet gediend met combine» Zelfs het ludieke hoort erbij Roger De Vogel: weggevlogen. VRIJDA6 7 NOVEMBER 1980 SPORT Redaktie: Oude Vest 34, 9330 Oendermonde. Tel. 052/21.40.60 Enkele dagen geleden vernamen we dat Roger De Vogel, aangesloten bij AC Denderland, zijn ontslag zou aangeboden hebben bij voornoemde klub. Dit met de bedoeling hierbij van de ADEPS-beurs (Fran se Liga) te kunnen genieten. Bedenkelijk lijkt ons dat deze «transfer» als het ware probleemloos verlopen is, terwijl omgekeerd, atleten van de Franstalige Liga zoveel moeilijkheden ondervinden om de stap an dersom te proberen (zie het geval Verhoeven). Het meest delikate in deze zaak betreft de manier waar op deze zogenaamde «overgang» bedisseld werd. Naar wij uit zeer be trouwbare bron verno men hebben, werd De Vogel enkele dagen voor het sluiten van de over gangsperiode benaderd door een Vlaams journa list, die zekere voorstel len zou geformuleerd hebben teneinde De Vo gel ertoe aan te zetten tot zijn overgang naar de Franstalige Liga te beslui ten. Hierbij werden uiter aard financiële voorstel len gedaan die door de nieuwe klub (Excelsior) bevestigd werden. Deze voorstellen zijn doorslag gevend geweest om be doelde atleet uiteindelijk te doen toehappen. Be denkelijk is het feit dat bedoeld journalist tevens medeorganisator is van de jaarlijkse atletiekkolos «Memorial Van Damme», waarbij wij ons de vraag stellen of de rezerves bij dergelijke organizaties niet al te «franstalig» aangewend worden. Feit is dat de Franstalige Liga over meer kredieten kan beschikken dan de Vlaamse vleugel, gezien zij nog overschotten heeft om Vlaamse atleten aan te trekken. Of is de verdeelsleutel voor de toegestane kredieten zo onevenredig dat de Vla mingen «het kind van de rekening» zijn. Wat er ook van moge zijn, het blijft een broze hoop dat de VAL dit voor val niet zonder enig ge volg zal klasseren. Het is de hoogste tijd dat Vlaan deren zich sterk maakt om dergelijke praktijken tegen te gaan. Wanneer een Vlaamstalig journa list zijn eigen atleten «verkoopt» aan de Fran se liga, moeten wij be sluiten dat het kwaad diep geworteld zit. Wat de atleet De Vogel betreft, kunnen wij alleen maar betreuren dat hij zijn vrienden en aanhang van het Dendermondse en zijn geboortedorp Moerzeke-Kastel verlaat. Hopen maar dat hij niet tegen de «Franse lamp» vliegt! P.E.E. Heirweg, gemotiveerd om meerdere redenen, liet rechtvaardigheid en sportiviteit primeren. Hij werd beloond met de ze ge in de 50 km. punten- koers. «Het is niet altijd mak kelijk voor de wedstrijd begint je kansen te moe ten opofferen. Ik ben drie jaar prof. Ik meen dat ik aan mezelf verplicht ben ambitieus te zijn. Ik moet trachten mijn eigen kans te gaan als het kan. Ik vind het erg dat men en kele duizenden mensen, die nog bereid zijn om naar de piste te komen, vooraf voor schut zet. Zo maken we vroeg of laat ons eigen beroep kapot. Ik had me voorbereid op dat nummer en meende mijn kans te kunnen en moeten gaan. Ik ben niet de voorloper, die zich steeds tegen de meerder heid durft afzetten. Ik was tevreden dat Walter Schoonjans er dezelfde mening op nahield en die durft het meer naar bui ten brengen.» «Het werd dan ook zoiets van één tegen al len,» vervolgt Dirk Heir weg. «We kregen het hard te verduren. Ik reed goed. Het scheen tussen mij en Colijn te zullen gaan. Ik leidde met de punten. Maar ik moet toegeven dat ik even ver strooid zat toen Vaarten wegsprong en in de slot- faze van de koers een ronde nam en de leiding overnam. Ik had me mis rekend. Toen Colijn op zeven ronden van het einde een sprong waag de, kon ik me losmaken uit de groep, iets wat ook niet altijd makkelijk ging. Ik kwam bij en voorbij Colijn. In een uiterste en gebalde krachtinspan ning heb ik alles gegeven wat nog in mij zat. Ik haalde een winstronde op de valreep. Ik was te vreden over mezelf en Vlaamse Zwemweek start Haal het zwemslipje uit een vergeten lade, stof de «vliezen» af. En ga, rij of loop naar het bad. Van 8 tot 15 november heeft immers de tweede Vlaamse Zwemweek plaats, een organisatie waarachter de Bond voor Zweminrichtingen, Sport en Rekreatiecentra (BZSR) staat. Zowel in Beveren als in Lokeren, in Dendermonde en in Temse, in Sint-Niklaas, zijn programma's uitge dokterd die velen moeten aantrekken. Tot in het ludieke en het karnavaleske ging de inspira tie van degenen die «hun» week attraktief willen maken voor hun stad en het «omme land». ledereen kent de weg naar het zwembad. Al te weinig wordt die weg evenwel ingeslagen door de massa. Toe nou: voor één keertje mag het eens een «natte» week worden. Misschien vind je het zo prettig dat je nadien nog meer in het water gaat plonzen. Eigenlijk is het de bedoeling van werkgroepvoorzitter en direk- teur van Olympos te Dendermonde, meer be langstelling te wekken voor het zwemmen, een sport die ook rekreatief kan worden beoefend MVH De Wase groten en Aalst zitten in de volgende ronde Sint-Niklaas echter niet en dat is toch wel zonde Om en rond het wielrennen zweeft te pas en te onpas het woord «combine». Afspraken heet dat ook wel eens. Combine is zo oud als de wielersport, maar niet elkeen kan er mee omgaan. Soms is het vechten tegen windmolens, en is men niet opgewas sen tegen de koalities en moet men tegen zijn zin in meedraaien. Op Allerheiligen werd op de wielerbaan te Gent de openingsmeeting gereden. Een 50 km. puntenkoers voor jonge beroepsrenners met piste-ambities, on- der het motto «Ster der Beloften», net]] Dirk Heirweg-Walter Schoonjans, een jonge ploeg aniMVol ambities, die vroeg of laat haar plaats wil it sjtopeisen in de pistebedrijvigheid, pikte het njet, dat medde uitslag vooraf op het bord werd gezet. Beiden helfvonden het huwelijksgeschenk aan Luc Colijn wat 'r ^voorbarig. Ze gingen dan ook bij direkteur Dhondt JLhun beklag maken, die maande hen aan: vecht er k k|tegen en toon dat ge ertegen opgewassen zijt. ja Dirk Heirweg: bijna één tegen allen, (c) voor de toeschouwers.» Apoteose De staande ovatie, die Heirweg bij zijn ereronde kreeg, was het beste be wijs, dat de massa zich nog kan optrekken en op warmen aan fysieke krachtinspanningen van jonge belovende profren ners, die nog wat anders kunnen dan rekenen en berekenen. De piste-spe cialisten, de vele anderen die van dichtbij betrok ken zijn met wat er op en rond de winterbedrijvig heid gebeurt, hadden de glimlach. Gent had met een spektakulair nummer het winterseizoen open gezet. Dirk Heirweg en Walter Schoonjans wach ten op navolgers, die be reid zijn om de toeschou wers waar voor hun geld te geven. Boston Dirk Heirweg zegt de Daf-gilde vaarwel. Hij neemt afscheid van Fred De Bruyne als sportbe stuurder. Het samengaan was voor de renner geen gelukkig huwelijk. Hij meent in de Bostonfor matie van sportbestuur der Robert Lauwers en direkteur De Boe, die Heirwegs eerste bloemen kreeg aangeboden, op meer menselijkheid en morele steun te kunnen rekenen. «Aan de Daf-direktie en de administratie, met de heer Van Doorne aan het hoofd, behoud ik de bes te herinneringen, maar de grootste ontgooche ling voor mij is Fred De Bruyne als sportbestuur der. Hij houdt het teveel bij lieve vriendjes. Ik be hoorde tot degenen die alleen een goed woord kregen na een goede prestatie en dan nog voor de tribune, maar van een echte opvang, waar hij zo mee dweept, heb ik niets ondervonden. Het komt voor een jong beroeps renner wel eens hard aan. Ik had in den begin ne het volste vertrouwen in De Bruyne. Ik geloofde hem, wanneer hij mooie theorieën formuleerde. Na drie jaar moet ik erva ren dat hij bij mij een grote puinhoop heeft na gelaten. Ik zet me mis schien niet zo goed over een tegenslag heen. Ik voel aan dat ik al eens een goed woord kan ge bruiken. In de wedstrijd als aanmoediging, na de koers als morele oppep per. Maar het was ijdele hoop. Een typerend voor beeld was het kampioen schap, dat ik verloor door mijn eigen ploegmaats. Dat is des te erger. Maar voor de koers had ik geen plaats in Fred De Bruynes plannetje. Hij maakte de afspraakjes met de ploeg zonder mij en zorgde er voor dat ik er zeker niets over te weten kwam. Na de koers, als elkeen je aanwijst als de zedelijke winnaar, en er wat publi citeit om je heen is, komt hij als eerste aandraven, met de indruk of er be staat maar één renner, 's Anderendaags is het alle maal vergeten. Ik betreur dit ten zeerste en moet eerlijk zeggen dat ik meer had verwacht als sport bestuurder, in de brede zin van het woord, van Fred De Bruyne.» Verbittering bij een be roepsrenner, die toen hij de overstap naar de profs waagde, zich vastklamp te aan iemand die de op leiding en het wegwijs maken van de jeugd in de profwereld in zijn banier voerde. Teveel vertrou wen misschien van Heir weg, die veel verwachtte van het samengaan met Fred De Bruyne als sport bestuurder en misschien voor zichzelf op sportief vlak iets hoger had willen staan. Ik won drie keer en met tweede plaatsen in het Belgisch, het Ant werps en het Oostvlaams kampioenschap en een reeks andere tweede plaatsen ben ik samen met mijn prestatie in Lon- den-Bradford over het geheel niet ontevreden. Het komt dan ook hard aan als de sportbe stuurder je onder de neus wrijft dat je niet genoeg publiciteit voor de firma maakt. Ik noem dit maar argumenten om het ar gument zoeken. Ik stel mezelf dan de vraag, wie er Daf tijdens het Bel gisch kampioenschap het langst in beeld bracht. Ik reed het wereldkam pioenschap puntenkoers, zonder dat de sportbe stuurder er bij was. Ik was tweehonderd km. in de aanval in Londen- Bradford, een wedstrijd die voor Daf in Engeland wel betekenis had. Met Allerheiligen liet ik Daf opnieuw in de belang stelling komen. Ik wil de diskussie aangaan wie meer en beter deed op het vlak van de publici teit.» Dirk Heirweg weet nu waar hij staat, wat hij kan en wat hij wil. Hij wil een zekere pistebedrijvigheid paren aan de wegwed strijden, die zijn eerste objektief blijven. Positief in de overgang naar Boston ervaart Heirweg dat men daar vooraf de renner zijn woordje wil laten meepraten bij het samenstellen van het programma en de wed strijden die hem het bes te liggen. BENO

De Voorpost | 1980 | | pagina 17