lil oetbalklub D Hondt ]s weeskind van stad Aalst financiële situatie ^tad Aalst wat denkt U daarvan? SUNVALLEY MN STEENBERG WORDT VAN DE KAART GEVEEGD! i l lil in 500 JAAR SINT- FRIAC-GEBOUWEN OMGETOVERD TOT MODERNE WERKHUIZEN mum Editie Aalst DROOGKUIS SOFORT PRESS SNEL EN VOORDELIG! 1 UUR 1 Varkensmarkt, AALST mn gebruik hadden Lees op p. 10 en 11 een gedetailleerde beschrijving van de kerk De Voorpost VRIJDAG 7 NOVEMBER 1980 33- JAARGANG NR. 44 28 F UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 3330 Dendermonde Tel. 052-21 40 60 Bankrek KB 442 8601481 36 Is tochbeter 33/0229 sneller in de Drapstraat te Gijze- tegen de grensschei- ig met Schoonaarde, ligt tn stuk grond. Dank zij de :e kalklijnen op het gras in men er een voetbalter- in herkennen. Het is het ld waarop de voetbalklub D'Hondt haar wedstrij- in speelt. it beste middel om de toe- ingsweg ernaar te betre- n zou eigenlijk een op vier ielen aangedreven terrein- igen zijn vermits men na in regenachtige dag al heel tot de enkels in de Ider staat. Deze omstan- iheid is echter niet de eni- en evenmin de belang de reden waarom het ituur van de Gijzegemse ""Hondt het gevoel heeft an»or de stad Aalst te wor- )hr*n behandeld als een teeskind. e droevige, zelfs erbarme- Jce toestand van de «sani- Bre installaties», inzovere van installatie kan gespro- worden, is een eerste fnstandigheid waardoor fet gemoed ten zeerste prdt bezwaard. Inderdaad, |at dit betreft is er ter plaat- niets, helemaal niets Porhanden. In primitieve pstandigheden dienen de Op 25 februari van dit jaar 'vuilde en bezweette spe- werd door het genoemd in ks zich na een wedstrijd te stituut een waterstaai voor Éen ite tuui D'H behelpen met een beperkt aantal plastieken kommetjes waarin water wordt gego ten. Vooraf werd dit opge pompt en met behulp van een gasbrander in een grote ketel verwarmd. Hygiëne Waterleiding is er niet en de pas gepompte vloeistof stinkt zodanig dat men het water in de mate van het mogelijke een dag op voor hand klaarzet om de reuk zo veel mogelijk te laten weg trekken. Nochtans, volgens het instituut voor hygiëne en epidemiologie van het min- sterie van volksgezondheid en gezin is het met dat water helemaal niet zo erg gesteld. onderzoek meegenomen en de reuk werd normaal be vonden. Volgens het bestuur van de VK D'Hondt is zulks absoluut niet te verwonde ren vermits de monsters zonder twijfel slechts na ver loop van op zijn minst een paar dagen zullen zijn onder zocht geworden. De kwalijke reuk is alsdan lang verdwe nen, die ervaring heeft men zelf reeds meermaals kun nen opdoen. De verdere uit slag van het onderzoek luidt als volgt: duidelijke doch corrigeerbare afwijkingen, drinkbaar na koken of na scheikundige ontsmetting, verboden voor zuigelingen. Al deze omstandigheden hebben aanleiding gegeven tot een eerste vraag of een eerste verzuchting: het aan- Jidanks de zeer hoge belastingsdruk stijgen de schulden in de stad Aalst aanhoudend in belangrijke mate. De fusie In gemeenten heeft daaraan niets verholpen, integen- eel. Meer zelfs, de financiële situatie van de stad wordt Slaan onhoudbaar. >or elke huishouding (voor de weken een samenvatting n private veel sneller dan van uw brieven. Om u te bor een openbare) is dan helpen geven we hierna een ,0 !t kritieke moment aange- samenvatting van de inkom- 1 OfT! I!jP. WSr..!P3 GGGS G.CP Z?. uG LmyavGn VdTi «G ondig te gaan analyseren, stad. De lektuur van de zeer it betekent dat elke uitga- interessante brochure «Aalst elke begrotingspost ern- 80» is in dit verband ook aan ig onder de loupe dient te bevelen. inomen te worden. Dat zou Inkomsten o')k het geval moeten zijn De inkomsten kunnen onder lor de stad Aalst. 5 hoofdingen onderverdeeld nnenkort zal er in de ge- worden, namelijk de over- i eenteraad gediskuteerd drachten: belastingen (4 en orden over de stadsbegro- 2 miljoen), het verdelings- igen, verhogingen van be- fonds (380 miljoen), de an- stingen, enz. De Voorpost dere overdrachten (196 mil- enst deze maal bij wijze joen), de schuld (88 miljoen) in experiment een belang- en de prestaties (43 miljoen), ke bijdrage tot deze dis- De belangrijkste belastings- ssie te leveren, door haar inkomsten zijn het deel van ters aan het woord te la- de stad op de personenbe- Inderdaad, we verwach- lasting, de onroerende voor- n van U vele brieven waar- heffing op het kadastraal in- U uw mening uitdrukt, komen, het huisvuil, de be- fst zo precies mogelijk, lasting op drijfkracht en per- larin kunt u suggesties soneel en de verhaalbelas- len over mogelijke bespa- tingen. Verder bestaan er igen, belastingen, het uit- nog belastingen op afgifte eiden of inkrimpen van het administratieve bescheiden, enstenpakket, wraakroe- rioolnet, begraving, opgra- inde situaties, enz., enz... ving, lijkenvervoer, huren ij maken de daaropvolgen- wachtkelders, barmeiden, drankslijterijen, tabakslijte rijen, leurhandel, agentschap weddenschappen, taxidien sten, reclameborden, rec- laam, verstoringen en ver makelijkheden, markt- rechten, kermiswagens, ka- ravanrechten, terrassen, parkeren. frituurkramen, benzinepompen, schutsels, niet-bebouwde gronden, tweede verblijven, huisper soneel, luxepaarden, motor rijtuigen, rijwielen, motorrij wielen en honden. Ik hoop dat ik niets vergeten ben. Bij een hele reeks van die belastingsinkomsten kun nen bedenkingen gemaakt worden. We geven er hierna enkele: De personenbelasting in Bel gië heeft alle grenzen over schreden. Op die post zijn weinig meerontvangsten te voorzien voor de stad. Zelfs meer, daar de stad Aalst meer en meer verlaten wordt en gezien de krisissi- tuatie met een daling van de gemiddelde inkomsten als gevolg zullen de inkomsten op termijn gaan stagneren of dalen. Vervolg p. 4 sluiten van de waterleiding. Het water dat men na een wedstrijd te kort komt in de kleedkamer (of in de be krompen hokjes van beton platen die er dienst voor doen en die door Gijzegem voor de fusies werden gezet) heeft men op het terrein zelf te veel. Het is namelijk zo slecht gedraineerd dat men in een van de doelen een gracht heeft moeten graven om het water op die manier te laten afvloeien. Terwijl de doelwachter de bal in het oog houdt moet hij ook uit kijken waar hij zijn voeten zet, anders loopt hij het ge vaar dat hij met een gebro ken enkel het veld wordt af meer. De toestand was daar ter plaatse vorig jaar zo slecht dat men de «thuis wedstrijden» op de Osbroek heeft moeten laten door gaan. Electriciteit De kwestie van de electrici teit en van de verlichting ligt eveneens nogal zwaar op de maag. Er is licht en ook stro om, maar deze laatste wordt afgetapt dank zij de welwil lendheid van een boer uit de omgeving. Als wederdient moet de VK D'Hondt met Een visvijver met op de achtergrond de kamping, ook dot wordt verleden tijd (Per) lede ogen toezien dat na een wedstrijd de benen van de spelers worden ingenomen door de poten van de koeien die gebruik makend van de gedragen. De modderpoel achter het doelnet is dan maar een bijkomstigheid Vervolg p. 4 «Sunvailey», een camping, een zwembad, een rekrea- tieoord, ingekapseld in een oude zandgroeve. Onlangs kregen de eigenaars van de zowat 150 caravans een brief waarin hen gevraagd werd Sunvailey voor 31 oktober te ontruimen. Het verschillende hectaren grote domein zal worden onteigend en in de plaats komt het multifunctio neel gemeentelijk centrum van Erpe-Mere. «Sunvailey» is verder ook een paradijs voor vissers, er is een speeltuin, er is een degelijke infrastructuur voor de campingbewoners, asfaltwegeltjes, en er is ook nog het gebouw met de danszaal, het lokaal van de schuttersgilde, 7 gemeubi leerde kamers, alle 7 ver huurd, en ook nog de zwemkom waar onder ande re de scholen uit de buurt van maakten. We een gesprex met de eigenaar van het complex de heer Podewijn. Het gesprek was kort! De heer Podevijn was immers volop bezig, ca ravans verslepen, huisraad wegbrengen, woonwagens evacueren... Er heerste een activiteit van jewelste vorig weekend in Sunvailey. De zwemkom werd al een tijdje geleden gesloten: de scho len kwamen op de duur niet meer, en uiteindelijk werd hier met verlies gewerkt. Het leek verdacht veel op een soort boycot. Het begon alle maal in 1977. Het was toen dat de gemeenteraad van Er pe-Mere het project princi pieel goedkeurde. De grote stuwende kracht achter de hele zaak was schepen voor Sport en Cultuur Johan De Wolf. Het dossiers werd uit eindelijk doorgestuurd naar het kabinet van het Vlaamse Gewest, waar Minister Mare Galle alle stukken voor «goedgekeurd» onderteken de. Het te verwezenlijken multifunctioneel gemeente lijk centrum gemeente huis, politiesecretariaat, bi bliotheek enz... zou 750 miljoen fr. kosten. De ma quette alleen koste al 300.000 fr. In een tweede fase komt daarbij nog een sportcentrum. Financieel schiet de eigenaar Podevijn er natuurlijk bij in. Vanaf het prille begin toen de hele zaax aan het rollen ging, werd de alarmbel geluid! De eigenaar en de huurders startten een actie die onder andere tot het bittere einde gesteund werd door het Aal- sters CVP-raadslid Etienne Bogaert. Het werd vechten tegen de bierkaai... Nu wor den de bewoners verjaagd. De hals-over-kop-verhuis vorig weekend was het ge volg van paniek. Het gerucht deed immers de ronde dat maandagmorgen 3 november een leger tje bulldozers zou komen aangerukt. Een telefoontje naar de stadssecretaris later op de week, wees echter uit dat dit niet gebeurd is. De 150 caravans zijn intussen wel verhuisd naar andere, veilige oorden als daar zijn de omgeving van Overmere, Geraardsbergen, Munk- Vervolg p. 4 Dankzij het faillissement van de firma Friac-Fadicam heeft het huidig stadsbestuur de beschikking gekregen van de ruime bedrijfsgebouwen gelegen in de omgeving van de Aibrechtlaan. Dankzij enkele belangrijke investeringen werden deze gebouwen in enkele jaren tijd omgetoverd tot moderne werkhuizen voor de stedelijke technische dien sten. Voorgeschiedenis Op de voorpagina van dit weekblad van 18 mei 1979 gaven wij een uitgebreid re laas van het konflikt dat han gende is tussen de curators van de firma Friac en de stad Aalst. Het was immers de stad Aalst die in het begin van de jaren zestig voor de toenmalige firma van diep vriezers Friac de nodige gronden verwierf in de Ber- gemeersen en daarop een fabriekshal bouwde. De kostprijs voor de gronden en het gebouw bedroeg zowat 17,5 miljoen, die door de firma dienden terugbetaald te worden op 20 jaar. Toen bij vonnis van de Rechtbank van Koophandel van 23 april 1976 het konkordaat van de firma uitgesproken werd, was er nog zowat 6 miljoen (intresten inbegrepen) te be talen. Ondanks het feit dat er reeds 15 miljoen afbetaald was, en de firma Friac zelf voor zowat 7 miljoen eigen investeringen in het gebouw verricht had, oordeelde het stadsbestuur echter dat het gebouw in haar bezit was. In een oorspronkelijk kontrakt van 1961 was immers een clausule vermeld die voor zag dat de stad eigenaar bleef van grond en gebouw zolang de totaliteit aan in vesteringskosten niet terug betaald was. Op basis van deze clausule heeft de stad Aalst dan ook de gebouwen in gebruik genomen in mei 1977. Hiermee konden de vereffenaars van de firma Friac-Fadicam zich niet ak koord verklaren en deze heb ben dan ook op 30 novem ber 1978 een groot proces ingespannen bij de Recht bank van Koophandel waar bij zij een schadevergoeding van de stad eisen van 16 miljoen. Dit proces is nog steeds hangende en voor zo ver wij uit welingelichte bron konden vernemen voorziet men een definitief vonnis in januari 1981. Veranderings- werken Sinds de huidige be- stuursmeerderheid de ge bouwen, waarvan de waar de geschat wordt op 21,3 miljoen, in gebruik nam wer den reeds belangrijke inves- teringswerken uitgevoerd. Vervolg p. 4 Friac omgetoverd tot de stedelijke werkhuizen, (archieffoto) Bil

De Voorpost | 1980 | | pagina 1