- jSBrawa FLASH ïttii Haesaert: Kwalifikatie belangrijkst -X m i ~w i J KOUD, IJSKOUD S.C. Lokeren - Dundee United 0-0 De gunstige uitgangspositie, veertien dagen geleden in Tannadice-park bewerkt, is uiteindelijk van door slaggevende aard gebleken in verband met de Loker- se kwalificatie voor de Uefa-cup. In ijzig koude omstandigheden werd op Daknam de 0-0 op het bord gehouden, goed genoeg voor een plaatsje in de derde ronde. Tweemaal nul, een juiste weergave van wat er gedurende de eerste vijfenveertig minuten aan goed voetbal kon worden genoteerd. Na de rust zou men dan toch wat ontdooien en dat leidde tot enkele betere akties. Reële kansen voor onder meer Gudjohnsen, Mommens en Larsen, maar ook voor de Schotten. Niemand slaagde er evenwel in de bal goed en wel voorbij één van de doelman nen te krijgen. De motivatie die zaterdag prevelen toen Bannon de tegen Mechelen duidelijk kleine maar klasrijke Pay- ontbrak was nu wel aan- ne bediende en die naar wezig. In overtreffende de linkerbenedenhoek trap zelfs en dan slaagt mikte. Een allerbeste die noodzakelijke faktor Hoogenboom, en dat ie om in zenuwachtigheid hij de laatste tijd al vakei met heel wat gekrassel geweest, graaide de bai en onzekerheid tot ge- uit zijn doelvlak. Ook de volg. Lokeren kreeg vrij- steeds weer mee opruk- wel nooit tijdens de eer- kende Hegarty kon ge ste periode greep op de vaarlijk uithalen na een wedstrijd. Hun aanvallen- kopduel met Somers te de ingesteldheid, met Lu- hebben gewonnen. Hij banski in plaats van Snel- schoot voorlangs. Loke- ders, leverde geen gave ren kon slechts eenmaal scoringskansen af. gevaarlijk zijn gedurende Die waren er wel voor de die lange en bange eerste Schotten. De rokkenlo- 45 minuten. Een hoge pers van wie verwacht voorzet van Verbruggen werd dat zij zich minder werd door Lubanski in de zouden thuisvoelen op ijle lucht gekeild, de vriesvaste grasmat, De sfeer in de Lokerse pastten zich blijkbaar be- kleedkamer moet tijdens J.ier aan dan het technisch de rust zowat rond het sterkere Lokeren. Reeds vriespunt gelegen heb- in de zevende minuut ben. Men was niet tot mochten de Waaslanders vloeiende akties kunnen een schiedgebedeken komen en men kon al evenmin zijn stempel op het gebeuren drukken. De tweede helft kroop men dan'toch in een an dere rol. De Schotten die aan een scoreloos gelijk spel geen boodschap hadden gingen achteraan meer risico's nemen en de mazen in hun buiten- spelval werden alsmaar groter. Een draaiende bal van Bannon bezorgde Hoo genboom tot tweemaal toe vuistenwerk. Een vrij schop kort genomen door Somers naar Mom mens en een doorbraak poging van Verheyen brachten eindelijk animo en sfeer in de wedstrijd. Het publiek liet zich ein delijk horen en dat werk te blijkbaar stimulerend op hun idolen. In de laat ste twintig minuten werd meer getoond dan in de ganse voorbije periode. Verbruggen zond een verre bal naar voren die magistraal werd doorge tikt door de grootmeester in dat soort voetbal Lu banski. Mommens kwam hierdoor oog in oog met Mc. Alpine die het schot van de Lebbekenaar evenwel een halt toeriep. De eerste levensgrote kans, maar niet de laat ste. Aan de overkant kwam de ingevallen Pet- tigrew bewijzen niet al leen een bankzitter te zijn. Zijn schot sloeg op de dwarsligger te pletter. In amper drie minuten tijd omspeelde Larsen tweemaal de buitenspel- val en verscheen even veel keren alleen voor Mc. Alpine. Eerst lanceer de Lato de Deen op rechts. Zijn naar binnen wijken gekoppeld aan zijn snelheid liet bewaker Stark voor schut staan. De Schotse doelman bleef evenwel overeind, ook bij de tweede poging van Preben met een on geveer gelijkaardig sce nario. En dan schoot de vrees erin als de vergelij king met Dynamo Mos- cou werd getrokken; 1-1 buitenshuis, de 0-0 op het bord tot de laatste minuten, twee, drie open kansen gekeerd door de keeper en dan die laatste kwalificatiegoal. Enkel op dit laatste punt klopte de vergelijking dit keer niet, ook al stroomde het bloed nu vlugger door de aderen en vergat men er als het ware de kou bij. Lokeren hield stand en was zelfs nog dicht bij voorsprong. Larsen ver gat voor één keer eens niet Gudjohnsen te be dienen. De «Wittekop» die zich op dergelijk veld thuisvoelde en overigens mocht terugblikken op een voorbeeldige partij, omspeelde twee man en Mc. Alpine. Zijn schot vanuit een scherpe hoek werd echter door Philip gestopt. Een doelpunt dat de kroon op het werk had kunnen zetten, maar dat eigenlijk niet noodza kelijk was voor de kwalifi catie. Een kwalificatie die wel als verdiend over komt als je de twee par tijen bekijkt. Proficiat Lo keren, u wordt weer een stukje meer Europeeër. Robert Coremans De ploegen: S.C. Loke ren: Hoogenboom, Lar sen, Lato, Verbruggen, De Schrijver, Dalving, Verheyen, Somers, Lu banski, Mommens, Gud johnsen. Dundee United: Mc. Alpi ne, Stark, Kopel, Philip, Hegarty, Narey, Bannon, Kirkwood, Payne, Stur- rock. Ward. Vervangingen: 64' Ward door Pettigrew, 76' Payne door Hont, 82' Lubanski door Snelders. Kaarten: geen. Aantal toeschouwers: 9.000 Scheidsrechter: de Oost- Duitser K. Scheurell bij gestaan door de heren Peschel en Hennig. ortnia yuon 3 no derm MW-v t-Liev de Rol riften ar wi ekent end, r ere re stand COM PO i&ï 45 v ',H IVCflRHliS n ops UW BANK G UW BAF an V ipi m Gemiste kansen op een rijtje: Mommens en Larsen krijgen de bal niet voorbij d steengoede Dundeekeeper Mare Alpine. Preben Larsen: «Die lomperik bleef overeind» Preben Larsen, steed stof biedend voor heel wat gesprekken, werd weer maar eens op de korrel genomen om zijn twee gemiste kansen. Feit is evenwel dat Preben één van de enigen is die zich in dergelijke positie kan manuvreren. Steeds op de loer liggen en dan met een lange bliksemsnelle ren op het doel af. Hij scoorde reeds menigmaal op dergelijke manier. Dit keer wilde het niet lukken. Preben hierover in een sappig Nederlands dat hij verbluffend vlug on der de knie kreeg, maar waarvan hij blijkbaar nog niet de gevoelswaarde van alle woorden kent. De «Lomperik» (Mc. Alpine) dient dan ook zeker niet pejoratief over te komen. «Normaal in dergelijke één tegen één situa ties legt de keeper zich neer om de ruimte naast hem kleiner te maken en dan wip ik de bal over zijn lichaam. Deze «Lomperik» bleef evenwel koel overeind staan, zodat ik de bal niet kon lobben en hij telkens mijn doorbraak kon stuiten». R.C. Jozef Vacenovsky Spitstte zijn kommentaar toe op de verworven kwalificatie. Voor hem werd de bijzonderste betrachting tot een goed einde gebracht en was er dus alle reden om gelukkig te zijn. «De beide ploegen kwamen niet echt tot goed voetballen, al speelde Dundee hier beter dan wij verwacht hadden. Zij begonnen slechts met twee man voorin, maar plooiden telkens zeer snel en met veel volk heen en weer. Het is een speltype dat ons weinig ligt. Naar het einde toe moest Dundee risico's ne men en dat mondde dan uit in enkele glashelde re kansen voor ons. Preben bijvoorbeeld mag die twee kansen zeker niet missen. Het missen van kansen maakte iedereen nerveus en er waren dan nog maar weinig ideeën in het spel.» R.C. Bob Dalving Werd door oefenmeester Hasaert afgeschilderd als de beste man in de Waaslandse ploeg, bekeken over de ganse wedstrijdduur. Bob zelf bleef hierbij, zoals trouwens meestal, erg kalm en gelaten bij. «Het doet goed te horen dat men appre cieert wat men er voor gedaan heeft. Het was zeker geen gemakkelijk bespeelbare ploeg. De Schotten hadden een enorme lef en waren ervan overtuigd hier te zullen winnen. Wij hebben ze bij ons achteraan evenwel geklopt met hun eigen middelen, het kopspel. Zelf heeft Lokeren te weinig gevoetbald, al dient daar aan toegevoegd dat zoiets tegen dergelijke ploeg erg moeilijk is. Vooraan bij ons moet er nog meer bewogen worden om vol doende afspeelpunten te krijgen, anders blijft het spel bij ons vastzitten en haalt het niets uit om offensief voetbal te brengen». R.C. Poolreizigers Arsène Vaillant en Rik De Saedeleer, de twee televisiekommentatoren, zagen eruit als twee poolreizigers. Vaillant had een autentieke bere- muts op. Rik, onder een dik laagje spek, zat achter de monitor met een nauwsluitende bi vakmuts op het hoofd. De Saedeleer na de match: «Lokeren speelde zelden als een homogene ploeg, doch als een stel individualisten. Zo kom je vanzelfsprekend niet tot een glansprestatie!» Zwakke grensrechter De Oostduitse grensrechters waren veel zwakker dan hun fluitende landgenoot Scheu rell, die met een «goed» mag gekwoteerd wor den, al remde hij af en toe het spel door het reglementenboekje tot in de pietluttige details te volgen. Erg zwak, onvoorstelbaar zwak zelfs, was de vlaggeman die voor de hoofdtribune akteerde. De man moet dringend opnieuw naar een kursus over de buitenspelregel. Minstens tweemaal stak hij zijn vlaggetje ten onrechte in de hoogte. Telkens was Larsen er het slachtoffer van. Offside wordt beoordeeld op het ogenblik dat de voorzet vertrekt en niet wanneer de aanvaller de bal in zijn bezit heeft. Dat bleek de Germaan niet te weten. Jongens, ik heb nog plaats voor nieuwe afplakkers daknam Klown Larsen Larsen is een apart kereltje. «Wat heb je eraan steeds braaf te zijn. De wereld staat bol van de knikkers en de brave ventjes. Ook een klown- streek behoort tot de show,» zegt de rumoerige Preben. Larsen was het steeds duidelijk (en terecht) oneens met de grensrechter die hem meerdere keren voor offside afvlagde. Hij manifesteerde zijn ongenoegen op een eerder onschuldige manier. Nadat hij de bal was afgesnoept door een Dundeeverdediger en de vlag nu eens niet bestraffend de hoogte inging, keek Preben (ach ter de rug van de ref) in de richting van de grensrechter en stak uitdagend de arm naar omhoog als wilde hij vragen: «Waarom signa leerde je ditmaal geen offside?» «Het werd me te machtig,» vertelt Preben: «maar ik maakte het gebaar achter de rug van de referee. Die mocht ik niet uitdagen. Ik heb reeds gele kaarten genoeg gekregen, zodat ik liever geen risiko's nam.» Maurits De Schrijver: moeilijk «Veronderstel niet dat het makkelijk spelen was. We stonden voortdurend onder felle druk. Dundee speelt geen akademisch voetbal, doch die kereltjes blijven steeds komen. Ze zwiepen de bal steeds maar in het strafschopgebied en het kleinste slippertje kan fataal worden.» «Dat ik goed gespeeld heb? Kan, ik hoor het door iedereen zeggen. Vergeet niet dat Bob Dalving reuze was. Zeer betrouwbaar. En Hoog enboom dan? Nee, defensief kon het niet beter.» Wat als Dobias komt? «Als die zijn plaats krijgt, moet iemand anders naar de bank. Wie dat wordt, is de zorg van de spelers niet. Wij doen ons best en voor de rest beslist de klublei- ding hoe het moet.» «Nee, een steengoeie wedstrijd was het niet. Vooral de eerste helft is er een om te vergeten. Je had natuurlijk de slechte toestand van het terrein, maar dinsdag lag de grasmat er nog slechter bij. Je mag geen exkuses zoeken waar ze niet zijn. En toch. Dundee is geen makkelijke tegenstander. Kijk maar naar Anderlecht dat er vorig jaar door ditzelfde team de das werd omgedaan. Voor eigen fans dan nog,» zegt trainer Haesaert. Over de gemiste kansen van Larsen: «Preben moet leren rond zich kijken inplaats van er maar op los te knallen. Uit twee, drie kansen moet normaal toch minstens één doelpunt voor tvloeien!» «We zijn gekwalificeerd voor de derde ronde, en dat is eerder nog nooit gebeurd. Een pozitie- ve vaststelling dus. Kankeren over de minder geslaagde show baat niet. Om een degelijk kijkstuk te vertonen moet de tegenstander er ook wat aan doen: die stuurde de ballen steeds hoog en ver in de richting van ons strafschop gebied. Voorts was Dundee vooral defensief ingesteld, hopend op een plotse en onverwach te kans. Dat voetbal ligt ons niet. Wij hebben gepoogd de bal in de voeten van een medemaat te spelen. Tijdens de tweede helft slaagden we daarin.» Haesaert was niet gelukkig met de door Dundee opgezette buitenspelval en het indivi dualisme van Preben Larsen, die op de koop toe dan nog een handvol kansen verkwanselde. «De volgende tegenstander? Hamburg? Doch liever nog Torino. Of hoe dan ook een goeie ploeg.» Overleeft Lokeren al dan niet de derde ronde? «Dat hangt af van een massa faktoren. Wie overeind bleef, behoort tot de betere teams. De tijd brengt raad.» Trainer Haesaert vond dat Bob Hoogenboom Lokeren voor een vroege en misschien fatale achterstand had behoed, toen hij erg vroeg in de match een kanjer van een knal uit de bene denhoek haalde: «Dat kan alleen een keeper met veel talent.» Haesaert vond dat de verdediging reuze was: «Kijk maar naar wat Bob Dalving deed. Die bleef steeds de baas in de kopduels en bleek erg betrouwbaar. Maurits De Schrijver was even eens reuze, vooral in de tweede helft.» In Dundee pakten de weergoden uit met een mistig en grauw weer. Dit keer vergastten zij het Schots- Belgische gezelschap met een Syberisch koud weert je. Een faktor die heel wat supporters ervan weer hield naar Daknam af te zakken, zodat uiteindelijk niet de verwachte 15.000 toeschouwers konden wor den geteld. Ook het feit dat er reeds een vermoeden bestond dat onze brave B.R.T. het spektakel inte graal in de huiskamer zou brengen, waar dan vanuit een luie canapé kon gekeken worden in een goed verwarmde omgeving, al is dat ook al een dure zaak geworden, hield heel wat mensen weg. Wie er wel waren waren de kleurrijke Schotten. Met een 300-tal waren zij vanover de plas gekomen. Niet allemaal volgden echter de wedstrijd. Heel wat onder hen hadden het acoholgehalte in onze nationale pils onderschat en kregen vroegtijdig de gekende klap van de hamer. Zij onder hen die de slag overleefd hadden kleurden rood van de kou. De meesten hadden niet eens een jas meegebracht, hun klubtrui zou hen wel beschermen al leek dit bij dergelijk temperatuurtje duidelijk niet het geval. Wie nog tamelijk bij kas zat, schaft zich dan maar mutsen en sjaals aan met Lokerse kleuren. Htm hart bleef evenwel oranje-zwart getint, wat ze naar buiten brachten door typisch Schots gezang. De meesten onder hen loofden de Vlaamse gastvrij heid en vriendelijkheid, maar keken zich arm op onze prijzen. R.C. ikele r Dzef B. in oud «duren Jlitieke jong: ize mt et het I aar de :us w >or hei 12 158) C «ns de ren (v 176) ei etende aarna Midc jaar iafget laakt leentei enke indré oorick restati vens ladszit oor d< ïeeste larcel erdien enoni eschie an de e vad< roordii ims) v toiiekc iu NC ad in 6n Sf jn ecf agtaal rma C ij imi Gudjohnsen, samen met Hoogenboom, De Schrijver en Dalving, één van de bei ere Lokerse spelers, wordt hier gestopt door Hegarty en Phillip, (dm)

De Voorpost | 1980 | | pagina 32