f i f m erkloosheid: Arr. Aalst doet het relatief goed 1.11.11 AALST VOOR TANA T0RAJA GASTHUISZUSTER VIERT VIJFTIGJARIG JUBILEUM 4 Jaargetijde van Heireman s.j. «De Weide» niet schools met AK0! meh pikkels of Met Allerheiligen in zijn hoofd Neerhof V De Voorpost -7.11.1980-3 nationaal vlak bedroeg de werkloosheid op 30 septem- er 1980 bedroeg het aantal uitkeringtrekkende volledig erkiozen 326.657 eenheden, waarvan 122.040 mannen en 14.617 vrouwen. Dit betekent een toename met 10.163 als snheden of procentueel 3,2% meer dan op het einde van ikenligustus 1980. In verhouding tot de aktieve bevolking sdraagt de werkloosheidsgraad 7,9%. Voor de mannen is la< 14,7% en 13,5% voor de vrouwen, eolo hap,Tabel II: Gekontroleerde volledig werklozen: sept. '80 Lede 143 286 429 Impe 13 36 49 Oordegem 32 62 94 Smetlede 19 24 43 Wanzele 10 46 56 LEDE 217 454 671 Erpe 77 99 176 Mere 100 120 220 Aaigem 32 30 62 Bambrugge 18 36 54 Burst 48 93 141 Erondegem 29 57 86 ERPE-MERE 304 435 739 Aalst 696 1.163 1.859 Baardegem 20 37 57 Erembodegem 148 281 429 Gijzegem 29 59 88 Herdersem 31 72 103 Hofstade 55 123 178 Meldert 44 48 92 Moorsel 73 107 180 Nieuwerkerken 124 204 328 AALST 1.220 2.094 3.314 Hoewel de toename van de volledige werkloosheid gro tendeels het gevolg is van de toelating tot de werkloos heidsuitkeringen van afge studeerde jongeren die ten minste 75 dagen als werk zoekenden ingeschreven waren, wordt niettemin in bijna alle nijverheidstakken een verhoging vastgesteld. Dit is voornamelijk het geval in de sektoren horeca 1.804), bouw 847), handel 768) en diensten 658). Onder de 326.657 uitkering- trekkende volledige werklo zen telt men 105.113 jonge ren van minder dan 25 jaar oud, waarvan 35.068 man nen en 70.045 vrouwen. Het aantal volledig werklo zen einde september be- bevolking bedraagt de werk- droeg 287.267 eenheden, loosheidsgraad voor ons ar- Vergeleken met de gege vens van dit jaar telt men een stijging van 39.390 een heden of 13,7%. In het arrondissement Aalst bedroeg het aantal uitke- ringstrekkende volledig werklozen op het einde van de maand september 11.329 eenheden, dat is 94 meer dan op het einde van de maand voordien. Procen tueel uitgedrukt is dit een stijging met 0,84% wat dus relatief een verbetering is. De stijging is enkel waar te nemen bij de mannen 103), want de vrouwen ken den namelijk een afname (- 9). Ten opzichte van de aktieve Tabel I: Volledige werkloosheid september '80: Arr. Aalst Arbeidsgeschiktheid M V T Normaal 2.877 5.563 8.440 Gedeeltelijk 720 848 1.568 Zeer beperkt 628 693 1.321 TOTAAL 4.225 7.104 11.329 Andere verpl. ingeschr. 946 1.045 1.991 ALGEMEEN TOTAAL 5.171 8.149 13.320 Waarvan- 25 jaar 1.835 2.834 4.669 werklozen minder dan 25 over 9.986 in de loop van de jaar is. Bij de mannen is dit vorige maand. Op 30 sep- rondissement 10,60%. 22,79% en bij de vrouwen tember 1980 bedroeg het De toename met 94 eenhe- 27,36%. aantal lopende werkaanbie- den is voornamelijk aan vol- Het aantal arbeidsdagen dat dingen 5.093 eenheden, dit gende beroepsgroepen toe verloren gegaan is ten ge- is een vermindering van 415 te schrijven: timmerlieden volge van gedeeltelijke eenheden ten opzichte van 49), mekaniciens 29), kleer werkloosheid bedroeg op einde augustus 1980. Wat makers 18), electriciens het einde van de maand sep- betreft het aantal plaatsin- 10), inpakkers 10). tember 28.237 dagen. gen, werden in de loop van De uikeringsgerechtigde vol- Tijdens dezelfde maand sep- september 13.769 plaatsin- ledige jeugdwerkloosheid tember worden door de gen verwezenlijkt, dit is een bedroeg einde september plaatsingsdiensten van de verhoging van 4.911 een- 2.907 eenheden. Dit bete- R.V.A. 15.321 werkaanbie- heden, kent dat één vierde van de dingen opgetekend, tegen- G.D.B. Vorige week woensdag, op 29 oktober om precies te zijn, onvergetelijk ogenblik in het vierde men in het Stedelijk hospitaal te Aalst het vijftigjarig leven van Zuster Paula jubileum van Zuster Paula. Dag op dag was het immers een halve eeuw geleden dat ze Een kleine speech, met de het klooster introk. Ze heeft er nog geen seconde spijt van onvermijdelijke steekjes on- gehad, integendeel, ze roept meer meisjes op om de taak der water, schiep nog meer van gasthuiszuster op de schouders te nemen. animositeit in het afgeladen De Alle Aalsterse huizen hebben deze week wat 11.11..11- Bfr. en dit voor de ganse nformatie en een omslag gekregen. Deze laatste dient projektduur van vijf jaar. Het -uoe raad je het? om de al dan niet milde bijdrage in te NCOS wil dit jaar 500.000 fr. Z'foppen die men voor die ontwikkelingsaktie wil geven, verzamelen. 'ussen 8 en 11 november komen vrijwilligers met verzegel- Naast deze omslagenslag Ie 11.11.11-bussen erom. En al zou dat door een eventueel zullen er ook postkaarten stfekort aan hulpkrachten niet gebeuren, dan kan je'r zelf aangeboden worden: 50 fr. nee naar het stadhuis of het dienstcentrum van je deelge- voor 3 kleurige kaarten. Op enneente hollen, uiterlijk dan wel tot 12 november de zaterdagmarkt en de jaar- mid markt zorgt Jebron daar- 'ooM1.11 's een gewaardeer- afhankelijk van anderen, zelf voor. In Meldert richten de n aktie voor ontwikkelings- aan bevrijding werken...) skouts een hongermaal en eerjnienwerking met de derde voorrang voor de platte- een autowas in. 't Voor- ens^reld. In tegenstelling tot landsekonomie (want daar naamste wordt echter die ,.,a. ycuauu- euiV Broederlijk Delen dat liggen de voornaamste no- geldomslag, die ook bij jou ten af naar de vroegere tij- Epn kristelijke aktie is gaat den en de vlucht van het zal afgehaald worden. Indien den: «Hoewel het harder ht om een pluralistisch op- platteland naar de steden je niet thuis mocht zijn, kan werken was, toch hadden Alle levensbeschouwe- moet erdoor^afgeremd wor- je hem misschien bij een we meer plezier. Het waren Op deze glorieuze dag hoef de ze zelf niet achter de prut telende potjes en pannetjes te gaan staan. Want dit is haar bijdrage om het leed van de hulpbehoevende zie ken enigszins te verlichten: hun kulinaire wensen trach ten te vervullen. Reeds meer dan vijfendertig jaar heeft ze daarmee menige zieke een klein plezier gedaan. In een enkele minuten durend ge sprek dat we met haar voer den dwaalden haar gedach- ;e en politieke overtuigin- den) en een Nieuwe Interna- n maken deel uit van het tionale Ekonomische Orde. C 0;S; (Nationaal Centrum jana Toraja is het projekt ntwikkelings-Samenwer- dat Aalst gaat steunen 't Is ig) dat inrichter is. Financi- een gebied van 3 miljoen cijfers worden open en inwoners in Indonesië. Een iot getoond, er blijft geen ploeg vrijwilligers stelt er ociP'd aan de vingers kleven, zich tot doel om in nauwe iwtpn ook dat is niet onbelang- )k. ings informatie en be- n/ustmaking, politieke aktie buur afleggen, of recht streeks naar stadhuis of dienstcentrum brengen, 't Maakt er de «vlotte gang van zaken» wat vlotter op... Verdere informatie kan steeds verkegen worden in het Jeugdservicecentrum samenwerking met de plaat- (Kapellestraat 15, Aalst) en selijke bevolking een ontwik- in Jebron (Begijnhof 1, Aalst). keling op gang te brengen die moet leiden tot een Wie wil helpen bij de geld immers allemaal zusters on der elkaar. Versta me niet verkeerd, vandaag de dag is het ook nog goed maar het ongedwongene is er een beetje af. Vroeger moesten we om 4.10 u. uit de veren. Daarna gingen we bidden en om 5.30 u. begon voor ons de dagtaak. Dit was tot 's avonds laat. Nu is het alle maal veel veranderd. Om 8 beginnen en om 12 oiP geldinzameling wil rechtvaardiger en welvaren- omhaling is zeer welkom en 1.11.11 wat «doen» aan het der samenleving. Vier Euro- hoeft zich alleen maar aan te gedaan. Dan 's middags van te|handaal van Rijk en Arm in peers (waaronder 2 Erembo- bieden ten stadhuize (tussen 15 u. tot 18.30 u. Je ziet het Beleidslijnen degemnaars) zijn er te- 8 en 11 n ovember) alwaar hé, de modernisatie is voor wereld. lan terug op drie sleutels werkgesteld naast twaalf In- het gelegenheidssekreta- >or ontwikkeling: selfre- donesiërs. De globale kosten riaat zal gevestigd zijn. enpnce (zo weinig mogelijk zjjn voorzien op 15 miljoen (Peter) ons ook van nut geweest. Vooraleer ik in de keuken ben terecht gekomen stond ik respektievelijk op de zalen drie-vier vijf en zes. Op dat moment maak je de pijn die de zieken lijden werkelijk mee. Het snijdt je door het angrijkste, na-oorlogse hart. Daarna ben ik de maal- kunstmanifestatie van onze tijden gaan verzorgen. Ook f, dat is geëvolueerd. Vroeger Vele Aalstenaars weten dat moesten wijzelf de kolen ha maar o {e goed. Zij weten |eri( het vuur opmaken en Nu 4 Zuster Beatrix, vierde vorige week hoar 50 jarig jubileum. (Per) een troon met achter zich de zaaltje. Het gelach was niet i een een herdenkingsjaar als 1980 500 jaar Sint Hat het aan ziin ennrme u Hartinuskerk, 175 jaar Academie voor Schone Kunsten, 15C werklust en zijn wetenschaD h -e?i rondbren9en far België, 120 jaar Muziekacademie, 100 jaar Sint-Maar- SeLnpTvaJ dS zaken k l'T 6en we'V,n- Lnsinstituut en Sint-Vincentiusschool, 50 jaar Sint-Augus- tnon «r,™ oor, „rnnt ??.hreY®n taak te vervullen. Vlaamse Leeuw werden haar tal van geschenken aangeboden. Zowel het ver plegend personeel, waaron der dokter Van Der Beken, uit de lucht. Op het middag uur werden de benen onder tafel gestrekt om allerlei kaassoorten met een grote smaak te verorberen. Het socio-cultureel ««instituut (verpleegschool), enz... - "zullen veleü al danken™' glweesÏÏa^Aal'st Mlsschien is he' wel beter 20 0 ■■(wijls hebben teruggedacht aan Pater Kamiel Heireman Ij. die 4 jaar geleden op 10.11.1976 onverwachts overleed Pep nauwelijks 57-jarige leeftijd. Want, was hij nu nog in ons jiidden geweest, hij zou beslist voor vele van deze herden Ingen zijn aangesproken geworden om voor het weten- :happelijk draagvlak ervan te zorgen in te brengen. heeft iedereen een welom- als de zieken zorgden voor toetje-na was een heerlijke een aparte sfeer in de schit- ijskreem. In de namiddag terend ruimte. verzorgde bezoek- werden de festiviteiten ver- De muren getooid der gezet. Om 16 u. echter met slingers, de tafels be- viel het doek over deze hul- «aldus deze goedlachse en gebied immer vriendelijke zuster, nauwelijks 57-jarige leeftijd. Want. was hij nu nog in ons waalne" zoals ouSburge- Dat men haar respekteert en dekt met" allerlei versnape- dedag en werden de norma- meester De Bisschop het l.~ - ------ eens formuleerde. Hij was Chappelijk draagvlak ervan te zorgen en warme bezieling het die «Aalst, de schone an te brengen. slaapster, uit haar jarenlan gst zoals hij dit gedaan die nog altijd model staat, en 9® droom wakker kuste». En eeft voor de grote Dirk Mar- die hij op de hem eigen wijze de stad werd zich bewust Visherdenking van 1973, deed uitgroeien tot de be- een prinses geweest te zijn». Het is daarom zo troostend dat de stad sindsdien niet opnieuw ging indommelen, wat onder meer moge blij ken uit de voortreffelijk uit gewerkte herdenkingsmani festaties van 1980, die zijn medewerkers van toen en intussen ook andere op het het hart draagt ringen en de verpleegsters werd bewezen aan de hand verkleed als nonnen; alles van de viering. Gezeten op en iedereen zorgde voor een Ie werkzaamheden hervat. Het leven gaat immers ook verder... ([sp 10 novemSel 1980 om 18.30 uui xnl in dc G^int-CZ4Caltinuó^el^ van G^ralit een vieïde jaalgelijde molden op- ge diagen aan Pater Kamiel HEIREMAN S.J. dat hij zich door zijn dienst betoon te ver liet meeslepen en de beperktheid van zijn eigen mogelijkheden uit het oog dreigde te verliezen. Misschien lag hier mede de oorzaak van zijn onverwach te dood. Het is toch wel merkwaardig dat iemand, die zo weinig ondernam om zijn eigen pu- AJOOIN! Wie kaan der den ajooin ni? Sertoe as 'n van Oljst es! Al joren en joren es den ajooin ni allien iet dagge in den hoesjepot of op de mosselen moetj doeng. mor da werd oeik gezeid over den Olsjteneer zelf. Mor lodj ons na ne kier ierlèk zen: wa weite wajjer eigentlèk oever die plant zelf die ajooin genoemd werd? Ni veil hein. Allien dat er gezeid werd dat hier ba ons gekwikt werd. 't Gein dad oeik attoyd ni woor 'n es, want voor zojje hier in Olsjt boeren vinnen die ajooin kwieken? 'k Peis dagge der mier zodj vinnen lanst de kanten va Goyzegem en Aagem as alhier. En toch werd Olsjt op ien loyn gezetj meh ajooin. Mor ja. 't es na iene kier azoei en dad 'n es mooin faat ni zee Ajooin es familje van de loeik. En dad in mier as ien oeigpoentj, mor 't 'n es na pesies doroever ni da 'k wil klappen. Ajooin es ver de mieste mensjen iet dagge goed gesmokt as 't er ni in 'n es, in 't eiten wil ek zeggen hein. Mor van woor komt den ajooin? Awei, of dagge meh na geloeift of ni, mor den ajooin komt oygentlèk van Iran. Ge wetj wel hein, door woor da ze petrol kwieken, en ajjatolas en ameire- konsche goyzeleers. En woor da ze vechten teigen heer gebieren ooit Irak. En vantoyd moen ek al ne kier goe peizen wat dad Iran en Irak es, want vroeger as meh wajjer in 't schoei zoaten hoedjen dad allemol anders... En ver ajjer doeng te zing dat er al gralèk lank spraok es van onzen ajooin, wil ek er nog boy zeggen dat 'n in den toyd van de pirramiedes in Egipten oeik al goe gekost was. Want da was op ne zeikere moment gerézzèrveird ver de Farajo en zen klik. En d' eirem mensjen 'n mochten dor allensj ni oonkommen. Bal ven de Joeden die dor oeik woendjegen, teigen heer goeste en de die moch ten der va profeteiren zuveil as ze waan. Want in den Boybei, en dad es toch oeik al aad genoeg zeikes. werd er oeik oever gesproeken. Op ne zeikere mo ment zoyn de Joeden. die tèn on 't dèsteren woren in de woestoyn wajjer rappeleiren ons nog goed de vis die men in Egipte ver de zjaok mochten eiten, de komkommers en de meloenen, de paroy en den ajooin en de loeik... Ge kentj da weirvinnen in den Boybei: Numeri 11:5. As g' ienen hedj, ziet er mor ne kier noor... Mensjen die woter moete loeizen "n kennen ni beiter hemmen as ajooin, ba 'n goei kier kejje azoei mor droy kieren zuveil woter lossen as gewoeinlèk. Voesj van de rest es ajooin nog goed as ge te kért hetj on vitamienen en ver 't lossen va flooimen. 't Er es mor ien dingen, mensjen die heer rap kood maoken bleiven beiter van ajooin af. Teigen vallingen en teigen grip: etj mor genoeg ajooin want 't er zitten dor gralèk veil vitaminnen C in! Gestoevden ajooin es goed ver mensjen die moeilèk nor achter goon. En dagge dor windj moetj van lossen dad heid allemaan zeikes al ondervonnen. Gekoekt in melk, schrikkelèk goed ver de deiremen. Mor imand die rap 't zier heit 'n mag ni te veil raan ajooin in zèn zjip sloon. Mor iet dat er ni veil 'n weiten dad es dagge ajooin oeik kentj beizegen teigen de sooikerzikte. want da pakt 't sooiker weg ooit 't bloed. Kompressen van gepletterden ajooin zen noyg goed teigen blessieren en teigen verbrand. Oeik ni beiter op zweren, bei ten of steiken van gebisj. As meh kinjeren woren hemmen allemool va ze leven geschreiven meh sap van ajooin en as ge tèn die papirkes op de stoef ladj, ten kwamp da ge- schréft dor azoei broom deir. Mor da zelste zap kejje oeik gebrooiken teigen vingeren, oeiren of tienen die vervroezen geweist hemmen. Oeik teigen bèstjes of krabbenen in a vel. Imand die va ze leven de voyt g'had heit, wetj waffer ne zjier dat da kaan doeng Awei, hodje dor zap van ajooin op geleid, 't 'n hooi allensj zu veir ni gekommen! 't Schantj dat ajooin oeik nog goed es teigen ekstroeigen, gewikt in oele, mor doveir es loeik tèn toch nog beiter en stinken doeg het alle twie! Mor worom zolle men nog voejer zoeken. Imand die in de keiken stoot wetj genoeg dammen goe goed eiten zolle kennen maoken as me gienen ajooin 'n zollen hemmen. In hoesjepot. op mosselen, in de soep of 't moe mor in eh goed ajooinsaasken zen! En hoe zojje na goeien opgeleiden herink hemmen as 't er gienen ajooin op 'n es? Mor wa dat er ni veil 'n wei ten: as ge koeper moetj kooisen da noyg ooitge- sleigen es, pakt nen ajooin, plettert hem en doet 'n betjen zaovel boy. Domei invroyven en ne kier frotten. ge zetj ne kier zing hoe dad a koeper blinkt! En ver ons babbelken oever den ajooin af te slooiten. wiste dagge on den ajooin kentj zing of da 't ne kooi wintjer zal werren? As 'n droy pellen heit. kupt a tèn mor ne kallesong mier! DOLF Voor de aanvang van de UEFA-juniores wedstrijd E. Aalst - Boom greep er een klein incident plaats. De uitbater van de F.F.R. kantien, en tevens de terrein verzorger, vond dat men op het voetbalplein ook eens aan Allerheiligen mocht denken. Daarom had hij op de plaats waar normaal de middenstip thuishoort een kruis getrokken. De scheidsrechter kon deze wijze van dodenherdenking echter niet appreciëren. Hij liet dan ook niet aftrappen vooraleer er een normale middenstip was aangebracht. De uitleg van de kantienhouder: «Ik zat inderdaad met Allerheiligen en Allerzielen in mijn hoofd. getouw hebben gezet. Zij be- bliciteit te verzorgen, toch schikken nu ook klaarblijke- zo'n overrompelende indruk iter Kamiel Heireman S.J. lijk over de zelfzekerheid, de durf, de fierheid en de geest drift, die nodig zijn voor zul ke ondernemingen, en die Pater Heireman wellicht voor het eerst bij hen wist los te maken en onweer staanbaar door te geven vanuit zijn complete mense lijkheid. Wie hem ook als priester goed gekend heeft, be schrijft hem als gewetens vol, met zulke overgave en met een zo voorbeeldige apostolische ijver. Men vereerde hem als het ware en men had hem lief om zijn zelfverloochening en zijn vriendelijkheid. Bij deze hoge priesterlijke gaven voegden zich zijn beschei denheid, zijn eruditie en zijn nooit aflatende bereidheid om te helpen waar hij kon. Hij was inderdaad boven al les een goed mens: vriende lijk en bescheiden, grenze loos dienstvaardig, zo zelfs bij velen naliet. De aanwe zigheid op heden van de massamedia zou nochtans het tegendeel doen veron derstellen. Bij hem gebeurde het echter nog maar eens hoofdzakelijk vanuit zijn rijke persoonlijkheid, die op zich zelf voor de uitstraling zorg de. Hij wilde trouwens niet zijn persoon in het licht stel len, wel de doelstellingen waarvoor hij ijverde. Maar onvermijdelijk werd daar door de charmante figuur van P. Heireman ook zicht baar. Zijn familie, zijn ordebroe ders, de paters Jezuïeten, zijn vrienden op het stadsbe stuur, het Dirk Martenscomi- té en elders herdenken de vreugde en de weldaad van P. Heirman gekend te heb ben tijdens een jaargetijde dat op maandag 10.11.1980 aan hem wordt opgedragen te 18.30 uur in de Sint-Marti- nuskerk van Aalst. Chris Willems Vandaag vrijdag 7 novem ber wil de ervaringsgerichte kleuter- en basisschool van Aalst en Erpe er weer eens iets aan doen. In «De Gele Limonade» in de Ridderstraat 68 te Aalst kun nen alle geïnteresseerden terecht vanaf 20 u. voor ei gentijdse informatie over opvoeding en onderwijs. Deze keer is de Aktiegroep Kritisch Onderwijs, de AKO, erbij met een info-stand over haar aktiviteiten. In de AKO-onderwijswinkels Brussel, Antwerpen of Gent, kan iedereen, maar dan wel in de eerste plaats leraars en studenten, terecht voor in formatie, dokumentatie, boeken, projekten en spel materiaal. Deze winkels zijn geëvo lueerd tot aktieve centra waar vooral wordt gedacht en gewerkt rond vernieuwin gen in het basisonderwijs. Zoals elke eerste vrijdag wordt op die avond ook weer gekookt ten voordele van «De Weide». Ook U wordt er verwacht. LH De jaarlijkse kleinveetentoonstelling ingericht door Het Neerhof van het Land van Aalst ir. samenwerking met het stedelijk komité voor Vrijetijdsbesteding Had plaats op zaterdag 25 en zondag 26 oktober 1980 in de Keizershallen. De huldiging van de 25 kampioenen en de 4 algemene kampioenen ging door in de feestzaal van het stadhuis. Op de foto alle prijswinnaars. (Per)

De Voorpost | 1980 | | pagina 3