FINANCIËLE SITUATIE STAD AALST: WAT DENKT U DAARVAN? Kerkhofblommen... SUN VALLEY IN STEENBERG WORDT VAN DE KAART GEVEEGD! VOETBALKLUB D'HONDT IS WEESKIND VAN DE STAD AALST Friac-gebouw omgetoverd tot moderne werkhuizen JÏÊÊ&' ixi :hi 4 - 7.11.1980 - De Voorpost vervolg van p. 1 kapotte omheining het veld in bezit nemen. Er mag daar over echter niet al te zeer D'Hont reeds zeer in hun leen maar deze twee zaken kunnen bekomen dan zou den de spelers van VK worden gezeurd, anders zou het niet uitgesloten zijn dat de landbouwer zijn mening omtrent het ter beschikking stellen van electriciteit wel eens zou kunnen herzien. Al hetgeen de beesten achter laten moet natuurlijk telkens worden opgeruimd. Van daar een tweede dringend verzoek: het aanleggen van electriciteit. Mocht men al- nopies zijn. Bij dat alles heeft men nog niet eens gewag willen ma ken van de «WC», van de kachel in het supporters «lo kaal» die meer verstikkend rookt dan dat hij verwarmt, enz... Verschillende stappen wer den bij de bevoegde instan ties ondernomen, maar meer dan mondelinge belof tes heeft men nog niet kun nen loskrijgen. Nochtans, zo wordt er te Gijzegem ge zegd, de voetbalvelden in Aalst zelf zijn zeer degelijk uitgerust waarom wij in Gij zegem dan niet? Zijn wij weeskinderen? De stad, al dus nog steeds de be stuursleden, huurt het veld nog tot in 1992 zodat er nog meer dan tijd genoeg is om iets in de aangegeven rich ting te ondernemen. Ten an dere, zo stelt men zich de vraag, waarom onteigent men niet gewoonweg? Een ruwe schatting van de clubleiding stelt een bedrag van een half miljoen voorop. Deze som zou moeten kun nen volstaan om aan de twee hogergenoemde mini male eisen tegemoet te ko men. In Gijzegem, zo werd ten slotte nog voor ons be toogd, worden honderdui zenden besteed aan (niet na der gesitueerde) sportinfra- struktuur die weinig of niet zou gebruikt worden, en dat alles terwijl de VK D'Hondt in de kou moet blijven staan. A.D.B. vrijde* d in di lats. D« naar hi ze tot c vervolg van p. 1 Een belangrijk deel hier van (vb. schilderwerken) werden met eigen personeel en eigen materialen uitge voerd. Anderzijds konden wij dank zij enig opzoekings- werk en met behulp van schepen van Openbare Wer ken Jan De Neve een lijst opmaken van de grootste vernieuwingswerken. Zo gebeurde op 9 mei 1978 de voorlopige goed keuring van de vernieu wingswerken aan de dakbe- een dekking. Het bedrag van de rond eindafrekening was 631.641 fr. Op 7.6.1979 werd dan stad Aalst anderzijds ook metalen omheining de terreinen wil plaatsen. Het is trouwens niet de bedoeling van zich tot de levering en de plaatsing van huidige terreinen en gebou- de elektrische uitrusting in wen te beperken. De stad de Friac-gebouwen goedge- Aalst beschikt immers over keurd, dit voor een totale een bij K.B. goedgekeurd som van 744.552 fr. Ook de onteigeningsplan dat haar verwarming werd onder toelaat de aanpalende ei- handen genomen want op gendommen (richting 28.11.1979 had de voorlopi- spoorweg) te verwerven. Na ge keuring plaats van het verwerving zouden hierop leveren en plaatsen van de dan nieuwe hallen gebouwd nieuwe verwarming. Hier worden, waarin o.m. de tal- was een bedrag mee ge- rijke wagens zouden kunnen moeid van 1.738.572 fr. Eén gestald worden. Naar alle maand later op 13.12.1979 waarschijnlijkheid zullen de- werd op haar beurt de in- ze plannen echter niet meer stadsbe- worden. Vervolg van pag. 1 Verhoging van de opcentie men op de onroerende voor heffing (voorstel Minister Galle verhogen van 1351 naar 1650) is misschien wel de gemakkelijkst door te voeren en zeer rendabele belastingverhoging. Is ze echter niet bijna misdadig? Inderdaad 90% van de huis eigenaars bezitten slechts 1 woning die ze dan zelf bewo nen natuurlijk en deze zijn in zeer veel gevallen zeer be scheiden. Daarvoor hebben ze dan gewerkt, BTW of registratierechten betaald, intresten betaald, een hoge onroerende voorheffing be taald, verhaalbelastingen betaald, enz. enz. De belasting op de huisvuil- ophaling steeg verleden jaar vrij fors. Hierdoor moest het mogelijk worden 50% van de kosten van die dienst te dek ken. Mag men dat kosten dekkingspercentage opdrij ven tot 60% of meer? Is een verhoging van belas tingen op werknemers en motoren nog zinnig op een ogenblik dat er zo een tekort is aan werkplaatsen. Zou men bijvoorbeeld niet beter zijn met de afschaffing van de belasting en de uitlening van toelagen bij nieuwe te werkstelling? Verder wijzen we erop dat een hele reeks van de ver noemde belastingen mis schien meer kosten om ze te innen dan ze opbrengen. We denken hier vooral aan de belastingen met een op brengst beneden de 100.000 F per jaar en zo zijn er zeven, namelijk opgraving, lijken- vervoer, huren wachtkel- ders, tabakslijterijen, agent schapsweddenschappen, reklame en huispersoneel. Van het verdelingsfonds moet de volgende jaren slechter als deze van de stad. Hij zal dus zijn uitgaven aan de gemeenten niet ver hogen. In verband met verhogingen van inkomsten van andere overdrachten, schuld en prestaties maken we ons best niet teveel illusies. Op het vlak van de traditio nele inkomsten zit de situa tie klem. De stad en het O.C.M.W. hebben echter vrij veel gronden en gebouwen die voor hun dienstverlening niet belangrijk zijn en slechts voor zeer lage inkomsten zorgen. Zou men die niet best openbaar verkopen om de schuldenlast te drukken? Dat is misschien een middel om minder gehypothekeerd de toekomst tegemoet te zien. Op het vlak van de uitgaven zijn er vier grote posten, na- geen cent meer worden dan in het verleden. De financiële toestand van de staat is immers nog verwacht melijk personeel (701 mil joen), schuld (389 miljoen), werkingskosten (168 mil joen) en overdrachten (106 miljoen). Vele mensen zeg gen dat er personeel teveel is. Is dat teveel aan perso neel te vinden in het werklie den- of bediendenkader? Kan de nuttigheid en het rendement van het perso neel niet merkelijk verhoogd worden door o.a. minder werken uit te geven? Moet natuurlijke afvloeiing (pen sioen - eigen ontslag, enz...) automatisch nieuwe vakatu- res met zich brengen of moeten de werken overge nomen worden door het be staande kader? Wat met de frustrerende sta tuten verbonden aan het BTK-, Spitaels-, te werkge- stelde werklozensysteem. De schuldenlast wordt ver pletterend. Hieraan dient on middellijk gewerkt te wor den. Wie ziet daarvoor een uitkomst? Misschien is het wel een doorgedreven priva- woningen, bouwgronden voor privaatwoningen enz. Dat zou ook kunnen door het stopzetten van nieuwe on rendabele investeringspro gramma's en van te luxueu ze investeringsprogramma's enz. Ook bij de werkingskosten zullen besparingen kunnen verricht worden. Meer disci pline en kontrole kunnen daar wel hulpzaam zijn. Bij de overdrachten is deze aan het O.C.M.W. zeker de belangrijkste. Een rendabe ler werking ervan moet na gestreefd worden. Wie heeft daarvoor waardevolle sug gesties? Ook de andere overdrachten zouden ernstig onder de lou pe moeten genomen worden. Hier eindigen we deze korte brain-storming in verband met de financiële situatie richting van het kollektief sa- door het huidig nitair goedgekeurd. Hiervan stuur uitgevoerd bedroeg de kostprijs 868.592 maar is dit eerder een taak fr. De laatste investerings- werken, die wij ontdekten waren deze van het leveren en plaatsen van een alge meen oproepsysteem in de stedelijke werkhuizen, Al- brechtlaan 72. De voorlopige goedkeuring hiervan ge- De Ge Zo ontdekten wij in de lai nheidst lijst, die ons overgemaal j een kl werd, de levering van app< nstzmn raten voor distributie va^ Hend brandstoffen en smeermi(^ry pir delen. Deze apparaten kosten. di ten in totaal 208.000 fr., eu prille de keuring van de leverin n hij nj gebeurde op 13.11.1979. I ment lc december had dan op haancieel beurt de keuring plaats va sjtie V( de levering en plaatsing van nam, een kompressor, die 369.38 a fr. gekost had. Op 11 februajn toe. ri 1980 werd de levering ei ^cicerc de plaatsing goedgekeunrageme van twee hefbruggen. He^ nog s bedrag van de eindafreke ning beliep 620.600 fr. Qst De laatste levering die ge -stverhi beurde was blijkbaar dezi imikro van een elektrische metoram ^ez nalyser en twee multitester^gjjjjj voor de stadsgarage. Hie voor de volgende be- was de prijs op 1.8.1981 stuursmeerderheid. Naar vastgesteld op 182.882 fr. Rekening houdend me bovenvermelde uitgaven ko men wij aldus tot een gezal menlijke investering schepen De Neve reeds in 1979 mededeelde, zou de kostprijs voor de verwerving van de bijkomende gronden in de Bergemeersen, die zo- 4.189.444 fr., terwijl de oi wat 4 ha. beslaan, een uitga- bekende leveringen een ve vereisen van zowat 4 mil- drag bereikten van 1.380.81 beurde op 28.1.1980 en dit joen, waarbij nog 500.000 fr. fr. Op zowat twee jaar tijrfl voor bedrag van 206.087 fr. Ondertussen werden nog andere belangrijke werken door de gemeenteraad goedgekeurd, die in de loop van volgend jaar zullen uit gevoerd worden. Zo wordt de bouw voorzien van een konciergewoning, terwijl de wederbeleggingskosten die- werd aldus voor de stedelij nen bijgevoegd te worden. ke werkhuizen alleen een u Leveringen Naast de werken aan en in het Friac-gebouw zelf, wer den voor de stedelijke werk huizen ook reeds heel wat leveringen goedgekeurd. gave gedaan van 5.570.31(1 tisatie. Dat kan o.a. door het van Aalst. Volgende week systematisch verkopen van aan U de beurt, landbouwgronden, burger- aangepaste muziek «voor de koffie». De stroom komt het kerkhof opge- van mensen naar het kerk- marcheerd. Vooraan stap- houdt de hele dag aan. O blomme, zoete blomme, kort is 't leven van ons beiden. G'en bloeit nog maar, g'en blinkt nog maar, een uur, en 't is al scheiden. Uit de bundel Kerkhofblommenvan Guido Gezelle. Allerheiligen, allerzielen, in- dacht met bloemen, vooral getogen dagen, waarop met bloemen, maar ook met men, sober, eventjes nog, plechtigheden aan allerhan- alvorens binnenkort de ont- de monumenten, speeches, stuimige en voor velen vlaggegroeten... De ingeto- schandelijk overvloedige genheid en de intimiteit, ei- eindejaarsdagen in te duike- gen aan deze dagen, con- len. Het zijn dagen van medi- trasteert vreselijk met de la- tatie en gebed, en van herin- waaierige, helse volkstoe- nering aan overledenen fa- loop, en alle andere neven- milieleden, kennissen, vrien- verschijnselen die deze heili- den. Het gebeuren concen- ge dagen met zich meebren- treert zich op en rondom het gen. Rondom het kerkhof kerkhof, dat gedurende de heerst een drukte van jewel- aanloopperiode naar Aller- ste: aanschuivende wagens heiligen herschapen wordt vol mensen, bedolven onder een grote werf, drukbe- bloemen bloemstukjes waarin rozen, anjers, lelies verwerkt zitten, wondermooie gedroogde strobloempjes, heideplant- jes op een kussentje van ge bruinde herfstbladeren... De fleuristen doen gouden za- pen schepen Van Den Eede, stadsontvanger Paul Wailly, Ook het columbarium wordt bezocht. Het ziet er netjes raadslid André Dooms, en uit. met voor elke mis, een koperen kokertje voor een bloementuiltje. Het valt op dat het aantal crematies in stijgende lijn gaat. In 1980, met Allerheiligen, is het aan- lid van het Feestcomité Ja- qui D'Herde. Ook de oud strijders en de vaderlands lievende verenigingen stap- iieunsien uoen gouaen za- den mee °P- dragen on- ken Ze noemen deze nerio- der andere een brandende tal crematies nu al 12. Meer fakkel mee. Kapitein Mer- dan vorige jaren. Dat is dus tens, in militair uniform uit- de aankomende trend. Ook eraard, houdt de gelegen- veroudering op het kerkhof: heidstoespraak. Hij brengt achteraan rechts, naast het hulde aan de slachtoffers kapelletje waar «Kapitein van beide oorlogen en heeft tjes» een rustplaats vond, het over de dankbaarheid staan oude, verweerde gra- Vervolg van pag. 1 zwalm. Eigenaars van een kleine caravan kregen 2000 fr., die met grotere woonwa gens 10.000 fr. uitgekeerd... nauwelijks genoeg voor het transport van hun wagen! Alles wijst erop dat «Sunval- ley», ooit een bloeiend en in de omgeving een goed ge kend oord, de strijd verloren p bijna de van het seizoen hun «commercieel hoogtepunt». De massa stapt voort, leder een is gelijk op het kerkhof, want iedereen denkt na, ie dereen beseft... Tussen de duizenden bezoekers ook sober gehouden plechtig- Sakkerende heid' bloemen neergelegd volkt, er wordt geschrobd, chauffeurs met parkeerpro- gelifn en'Frans Yroch° Ook in geveegd, gepoetst, om de blemeaflutonde gest^le- de politiek ber. je niet onster- graven, die soms gedurende rende poltneagenten... ,.thans iet iptterijlk. het hele afgelopen jaar ver- De voortstappende massa Qok k herdenki waarloosd werden, een beladen met meestal wittea schoonmaakbeurt te geven, chrysanten, Alsof we onze overledenen echter een modetrand ge- gedurende de rest van het volgd: de witte chrysanten oor|oass|achtoffprs jaar vergaten... Maar neen, verliezen veld! De graven precies gedurende die twee worden meer en meer ver dagen wordt speciaal aan sierd met gele en paarse hen gedacht, ze worden her- chrysanten, zelfgemaakte een PW-afvaardiging met v°or een nooit te vergeten -• offer». De klaroenblazers van de brandweer blazen «the last post», de tientalle vlaggen neigen, schepen Van Den Eede legt bloemen neer. Daarna stapt de groep burgerlijke- en militaire hoogwaardigheidsbekleders langsheen de netjes onder houden graven van de ge sneuvelden. Ook hier werd door heel wat (verre?) verwanten voor bloemen gezorgd. De stads- onder andere Volksverte genwoordiger Willy Van Renterghem, schepen De Bisschop en schepen De Maght, raadslid De Gols en heel wat LSW-ambtenaren. Er worden tijdens een zeer :i inccaiai vvuic Ook hier wordt z'l" overledenen. Aan het monument en aan de gedenksteen ter ere van de vindt ook een sfeervolle plechtig- diensten deden hun best: naast de Belgische- wappe ren er ook de Franse- en de Engelse vlag, de haagjes zijn netjes geknipt... Het hele tak Ei The last post door de Aalsterse brandweer (Per) Een sobere ceremonie aan de begraafplaats van de gesneuvelden. (Per) heid plaats. De harmonie kerkhof ligt er trouwens keu van de Stedelijke brandweer r'9 en netjes onderhouden bij. De ceremonie loopt hier op haar einde, maar elders gaat de herdenking van de doden verder, elk voor zich zelf, elk voor zijn eigen ver wanten. De levenden zoeken hun doden op, voor wie vroeger een hart sneller be gon te slaan, en om wie nu nog af en toe een traan wordt weggepinkt. Je staat voor de zerk, mijmerend, verzonken in herinneringen, in alle intimiteit terugden kend aan meestal betere tij den. Even maar, want dit eenzaam dagdromen wordt algauw verstoord door het geroezemoes van de massa, door een paar joelende kin deren kinderen op een kerkhof die dan door een boze vader tot de orde wor den geroepen. Getoeter van wegrijdende wagens, gelach van mensen die mekaar uit gerekend hier opnieuw ont moeten: 't Was lang gele den...» Aalst ontmoet me kaar vandaag, ledereen is netjes verzorgd, keurig ge kleed, 't is hoogdag! Dik in geduffeld, want vandaag is het de eerste echt koude dag van het jaar. Het volk heeft kou. Verwarming wordt on der andere gezocht in de en kele cafeetjes in de buurt van het kerkhof. Ook voor hen een kassucces. Ook de eigenaar van «Frituur Mo derne» profiteert van deze traditie en sleepte zijn kar tot op de hoek van de Kerk hoflaan. De frisse doordrin gende geur van bloemen moet het afleggen tegen de lome walm van het friet- en oliebollenkraam. Ook de banketbakkers kennen een betere dag: heel wat Aalste- naars ontvangen hun fami lieleden van buiten de stad ven. Het zijn echte monu menten, getuigenissen van een tijdperk waarin een graf nog een belangrijk status symbool was, een brok ste nen geschiedenis... Deze monumenten moeten ver dwijnen, plaats ruimen voor nieuwe graven, zo gaat dat nu eenmaal, wordt gezegd - Op zichzelf al een onvergeef lijke fout: wie sprak er van monumentenzorg? We^l En dat was dan ook duidelijk te merken: erg tactloos, zonder enige eerbied en dan nog uitgerekend aan de voor kant, lekker groot, werden deze graven door stads- werklieden met wit krijt ge merkt met een «W»: «Weg!». Er werd over ge sproken... Er werd ook mis prijzend voor de «eeuwige vlam» van het monument op het Vredeplein stukruten, en ook over de vandalen die enkele Belgisch-Vlaamse vlaggen, die broederlijk naast mekaar wapperden aan het kerkhof, je verblijft er een tijdje, in alle eerbied, maar daarna gaat het leven opnieuw door... Zo moet het ook: 't Is immers waar: «G'en bloeit nog maar, g' en blinkt nog maar, een uur, en 't is al scheiden». Het leven „iVSt. gaat door, met al zijn gejoel, ;^'Jj met alzijn komedie, met al •■hr zijn sprongen en buitelin- .1 gen, net zoals van de clown Hier zwommen ooit talrijke kinderen. Er viel wel iets op te merken aan het sanitai uit het circus Wiener, dat op geld kon dit een optimaal zwembad worden. heeft. Het multifunctioneti centrum komt er, de cara vans, het speelplein en dHet g< zwemkom moeten weg' >nstrul< PHjtrocht am dal irteger Kchem jgevaa nten ize ve T"~ «maar N.V. mee reist -jrmtev Heel dit kompleks moet verdwijnen het kader van de besparingen Iheer Allerheiligen zijn tenten op sloeg op de parking van de Keizershallen PHR Maar nu wordt het afgebroken voor een multifunktioneel zwembad. (Per) een uitgave var UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel. 052 21.40 60 Bankrek. KB 442-8601481-36 Pnis voor los nummer Jaarab 5 maand verantwoordelijke uitgever A. DE CUYPER Redaktie - Pontstraat 64 9300 Aalst Tel. 053/70.41.19 F*** ff Een PVV delegatie herdacht Fons Singelijn. (Per)

De Voorpost | 1980 | | pagina 4