WATERZUIVERINGSSTATION HOFSTADE IN 1985 IN GEBR iA.ï Tentoonstelling Tejater '80 Vlaams-Poolse kulturele vereniging te Aalst het linnen doek Gezien Stc $ei I Iterdag pndse st foanderet [verovert ins Ron\ keren, h van Pr Keren 1$ h aan he [misch c n aktief n de Ra n Lokere irkpaard jze verk kdt dat 1 n Loken ook d kkiezing ken. [rten I i handsbe canisatc jg Jeugi I is aktii rware v ping die [organis Istoet i [g Als Lgdprin Irmaal d r de Prii len. Hij lis te m J dat a linen hij L om zi rnen. el te be: Minister Marc Galle, samen met zette de doelstellingen van Tejater 80 uiteen. (Per) Een nieuwe winter, een nieuw geluid voor het Aalsterse teaterw reldje? (Per) i De plannen voor de bouw van het waterzuiveringsstation te Hofstade schieten goed op. Naar aanleiding daarvan mochten we een gesprek hebben met een inwoner van Hofstade de heer Eddy Dierickx, kabinetsmedewerker van de Minister van de Vlaamse Gemeenschap Mare Galle. Een korte schets vooraf van de wordingsgeschiedenis op wet gevend vlak kan wellicht zijn nut hebben. De wet van 26 maart 1971 richtte drie waterbekkenmaatschappijen op, waterzuiveringsmaatschappijen genoemd. Voor het kust- bekken, het bekken van de Schelde en dat van de Maas. De maatschappijen voor de twee laatst genoemde bekkens zijn gestrand op politiek veto en hebben derhalve nooit het licht gezien, terwijl er niets in de weg stond voor de oprichting voor de maatschappij van het kustbekken (volle dig Vlaams gewest) die dan ook in 1975 werd opgericht. Minister Galle, bekommerd om het watervervuilingspro bleem in het gewest, nam het op zich om de Dender tegen 1985 te zuiveren, maar stond voor het probleem dat voor de bouw van zuive ringsstations het initiatief, de eerste stap, moest uit gaan van de gemeente zelf. Deze laatsten hadden echter zorgen van financiële aard. Alhoewel de staat rijkstoela gen verleent tot 105 procent (100% voor de bouw en 5% voor de studiekosten) blij ven de werkingskosten voor eigen rekening en die zou den voor Aalst elf miljoen per jaar bedragen. Daarbij komt nog dat een dergelijk projekt politiek gezien wei nig interessant is, veel min der dan bijvoorbeeld de aan leg van een sportterrein. De Minister van het Vlaamse Gewest drong dan ook schriftelijk aan opdat er ini tiatief zou genomen worden. Decreet Galle Om daarbij de vrees van fi nanciële aard op te vangen werd besloten voor het Vlaamse Gewest één zuive ringsmaatschappij op te richten. Op 1 oktober 1980 (datum van het in voege tre den van de communautaire regeling) werd het ontwerp van decreet nummer 1 (ge noemd het decreet Galle) bij de Vlaamse Raad neerge legd. Op die manier kon er planmatig gewerkt worden vermits het geen zin heeft om één enkel gedeelte van een waterloop te zuiveren terwijl de rest ongemoeid wordt gelaten. Het vooront werp werd begin oktober door de gemeenteraad van Aalst goedgekeurd en op 10 oktober 1980 werd het on dertekend nadat het door de provincie en door het minis terie van Volksgezondheid was nagekeken. Een rekord voor de administratieve mo len! Het voorontwerp werd door de dienst waterzuive ring van de stad Aalst opge maakt in samenwerking met de waterzuiveringsmaat schappij van het kustbekken. De raming bedraagt 343 miljoen. Fasen De zuivering van het afval water voor de streek van Algemeen overzicht van een zuiveringsstation. (-) Je kan nu wel een fervente aanhanger zijn van de postbode, maar teveel is teveel. (Per) Tijdens de voorbije zomer op 3 juni om precies te zijn, werd de Vlaams-Poolse Kulturele Vereniging van Aalst opgericht (Flamandzko-Polskie Towarszystwo Kulturalne), en wel als regionale afdeling van diezelfde vereniging te Gent. Voor zitter werd de heer Staf Millet, en secretaris is de heer A. Claessens. Het secretariaat van de vereniging is gevestigd aan de Esplanadestraat nummer 20. Ondertussen werden reeds Kulturele Vereniging be- heel wat contacten gelegd hoort onder andere het ijve- met bevoegde personen en ren voor het nader tot elkaar andere verenigingen om een brengen van Polen en Vla- degelijke werking te waar- mingen en het ontwikkelen borgen. Tot de doelstellin- van de kulturele betrekkin gen van de Vlaams-Poolse gen tussen beide volkeren Met door de eerste winderkoude verstijfde vingers zijn wij nog maar eens achter ons «tikmachien» gekropen om U het laatste filmmeuws te melden. Zoals het weer zijn de films in het Aalsterse als het ware bevroren In cinema Feestpaleis lopen de drie films gewoon door. Voor Zaal 1 is dat «Les sous-doués», de blokbeesten van de laatste rij. Voor zaal 2 «Caligula" en voor zaal 3 «American Gigolo» Ook in cinema Palace blijven er twee van de drie titels op de affiche prijken. Voor de bendenzaal is dat «Dumbo» het leuke Disney-olifantje met de grote oren dat Aalst voor de tweede hernemingsweek overvliegt. In de studio zoekt men nog altijd de «Ontbrekende schakel» die tekenaar Picha in zijn tekenfilm miste. CLUB In de club tenslotte een nieuwe griezel-film «The Amityville Horror», Amityville, het huis van de duivel Een film van Stuart Rosenberg met James Brolin, Margot Kidder en Rod Steiger, Plaa-s van het gebeuren is een prachtig herenhuis in koloniale stijl, omgeven door een groen, welver zorgd gazon dat langzaam naar de baai uitdeint. Overdag rustig wordt het 's nachts het tafereel van een afschuwelijke slachting. Het huis kan zijn vroe gere bewoners en de vroegere gebeurtenissen niet loslaten. Door deze spookgeschiedenis afgeschrikt dagen er voor het huis geen kopers op, op uitzonder ing dan van de familie Lutz. Alhoewel niet bijgelovig komen zij aldra in kontakt met een aantal vreemde verschijnselen die zij niet kunnen verklaren. Als pater Delaney (rol vertolkt door Rod Steiger) bv het huis komt zegenenwordt het vertrek waarin hij dit doet plotseling van een uit het mets opdoemende zwerm vliegen bedekt. Een ijskoude wind. schrikwekkende geluiden en vreemde verschijnselen doen de ronde in de kamers van het huis. Het wordt zo bond dat zelfs de Lutz' het huis verlaten en verweg van Amityville, in een andere Staat, een onderkomen gaan zoeken Waar om ze dit doen kun je best zelf gaan uitpluizen. S.J. op gebied van literatuur, taal, plastische kunsten, mu ziek, volkskunst, wetenschap enz... Dit gebeurt onder an dere door contacten met Po len en België, en ook door uitwisseling van kunste naars, groepen en particulie ren, door het inrichten van tentoonstellingen en het or ganiseren van Culturele ma nifestaties. Publikaties kun nen eveneens gefinancierd worden. Men ik ook van plan een documentatiecentrum over Polen in te richten en het ter beschikking te stellen van belangstellenden. Maar het nodig en mogelijk is zal worden tussengekomen bij de ambassade. Men kan bij de vereniging ook terecht voor problemen in verband met Poolse inwijkelingen. Tenslotte wordt ook nog het toerisme naar Polen bevor derd door het organiseren van groepsreizen, ot nu toe werd ook al het een en ander gerealiseerd: Kunstgroep Alkuone werd reeds in Polen ontvangen en er zijn contac ten om een Poolse groep naar Aalst te laten komen. De Volkskunstgroep Wielko- polska was ook reeds te Aalst tijdens de Poolse week. Wie gewoon lid wil worden betaalt hiervoor 200 frank. Je wordt dan uitgeno digd op alle manifestaties van de vereniging, zowel van Gent als regionaal. Je krijgt dan ook het informa tieblad «Vlaams-Poolse Tij dingen» en een gratis infor matiebrochure over Polen in het Nederlands toege stuurd. Je kan ook bescher mend lid worden, en daar voor betaal je 1000 frank. Naast de voordelen van het gewoon lid-zijn mag je dan ook kiezen uit ofwel een ge nummerde, getekende en bijgekleurde ets van de Gentse kunstenaar Jurgen Schneider (de gevels van het oude machtsleider van de Poolse stad Lomza) ofwel een genummerde, geteken de en bijgekleurde zeefdruk van de Gentse kunstenaar Martin R. Baeyens. Wie lid wil worden wendt zich tot het secretariaat. PHR Aalst omvat twee fasen. De eerste fase omvat de linker oever van de Dender, de tweede de rechteroever. Het ontwerp van het zuiverings station waarvan hierboven i sprake behelst de eerste fa se. Studies hebben aange toond dat de zone Aalst de grootste verontreinigings bron is door de bevolking en door de industrie. Vanaf Aalst wordt de zuiverheids- graad van de Dender om schreven als zijnde slecht tot zeer slecht. De sanering van de zone Aalst is bijgevolg van primordiaal belang voor de gezondmaking van de Dender. Een aantal bedrij ven van de linkeroever heeft zich reeds contractueel ver bonden tot aansluiting op het gemeentelijk waterzuive ringsstation. De Gheest (brouwerij), ververij Dender- land (textielverdeling), F.F.R. (eveneens textielverede- ling), Teinturia (idem), Schotte (lederfabriek). Du Pare (tricots) en De Wolf Co- sijns (mouterij),. Collectoren De collectoren verbinden het rioleringsnet met het zuive ringsstation. De collector I op de linkeroever zal onge veer zeven kilometer lang zijn en de afvoer van afval water verzekeren van Erem- bodegem-linkeroever, Aalst- linkeroever, Nieuwerkerken, en het grootste gedeelte van Hofstade. Collector II komt van Meldert en Baardegem via Moorsel naar Aalst en langs de rechteroever naar Herdersem met sifon onder de Dender naar het zuive ringsstation. Een afzonderlij ke derde collector vanuit Er- pe-Mere, via Lede zal in Hof stade aansluiten op de eer ste collector. In deze eerste fase wordt dus uitsluitend aandacht besteed aan de uit bouw van de riolering en van de collectoren op de lin keroever. Wellicht met uit zondering van de collector uit Erpe-Mere kan gesteld worden dat de ganse uit bouw op de linkeroever na genoeg gelijktijdig met het zuiveringsstation zal vol tooid zijn. De eerste fase van de riool waterzuiveringsinstallatie (RWZI) wordt dusdanig op gevat dat alle uitbreidingen en aanpassingen die voor zien zijn in het totaal riole ringsplan kunnen opgevan gen worden gedurende een periode van tien jaar. Inplanting Volgens het zoneringsplan van de provincie wordt het zuiveringsstation ingeplant op de linkeroever van de Dender, ongeveer ter hoogte van de grensscheiding tus sen de deelgemeenten Hof stade en Gijzegem. Deze zo ne was oorspronkelijk door Hofstade voorzien als uit breidingszone voor het in dustrieterrein dat er naast ligt. In die zin bestaat voor die zone een bij Koninklijk Besluit van 1964 goedge keurd bijzonder plan van aanleg. In overeenstemming met het gewestplan, goed gekeurd in 1978, werd een nieuw plan opgemaakt waarbij een zone van onge veer 23 hektare is voorzien voor openbaar nut. Na ontei gening van 2,9 hektare waar van 1,1 ha. momenteel ei gendom is van het O.C.M.W. van Aalst, zal de stad over een gesloten globaal terrein van zowat 10 ha. beschikken voor de waterzuiveringsin stallatie. De nodige procedu res die aan de onteigening voorafgaan zijn volop bezig. Zoals gezegd zal in de uit voering van de collectoren en de rioleringswerken de prioriteit gegeven worden aan de linkeroever. Voor de huishoudelijke vuillast wordt de totale bevolking van de linkeroever in reke ning gebracht. Voor het goed begrip van de tabel dient men te weten dat één inwonersequivalent (I.E.) de hoeveelheid biologisch oxydeerbare stoffen ver tegenwoordigt die gemid deld per dag en per inwoner worden geloosd, namelijk hondervijftig liter. Ook voor de industriële vervuiling wordt er enkel rekening ge houden met de grote bedrij ven van de linkeroever die industriëel afvalwater lozen en niet zelf zullen zuiveren. Er wordt aldus een capaciteit van 80.000 inwonersequiva lenten aangenomen. De tweede fase omvat het aansluiten van de collecto ren van de rechteroever. Daar de bevolkingsaangroei zogoed als onbestaande is, worden voor de toekomstige vervuiling de huidige bevol kingscijfers in rekening ge nomen. De aan te sluiten deelgemeenten met hun vuillast zijn weergegeven in de tabel. Met de belangrijk ste bedrijven van de rechter oever zal een contract wor den afgesloten. Effluent Om een «dode» waterloop opnieuw tot leven te bren gen bestaat er maar één op lossing: de hoeveelheid or ganische stoffen die in het water gelosd wordt vermin deren. Dit houdt in dat het water vooraf van een deel van de biologisch afbreekba re stoffen gezuiverd wordt. Daar staat het zuiveringssta tion voor in. In de praktijk beperkt men zich tot een ge deeltelijke en naar gelang van de omstandigheden min of meer grondige zuivering. De afwerking van het proces wordt aan de natuur overge laten. De veelvuldig gebruik te uitdrukking «zuivering van een waterloop» is dan ook niet helemaal juist. Er wordt slechts in die mate gezuiverd dat het effluent geen schade meer toebrengt aan de fauna en de flora van de ontvangende rivier. Men is van mening dat een goed station water moet leveren dat minder dan dertig millig ram zwervende stoffen per liter bevat. De oorspronkelij ke belasting kan gemakkelijk driehonderd milligram be dragen. Het gezuiverde water zal worden geloosd in de Mo lenbeek, onder andare om dat aldus een ingewikkelde lozingsconstructie die nodig zijn voor lozing in de Dender zelf vermeden wordt. Deze oplossing biedt het bijko mende voordeel dat de Mo lenbeek nog voor een bijko mende zuivering zal zorgen. Walrovens en Eddy aterproblematiek (PN) neerd met de stoom. V.l.n.i (adjunct-kabinetchef), ingenieur cel die zich bezig houdt met de w< Er zijn ook potentiële afne mers voor het gezuiverde water. Eveneens zal er spra ke zijn van een hergebruik op de installatie zelf, bijvoor beeld voor het besproeien van de grasperken in de zo mer, het spoelen van de slib- leidingen, het schoonspui ten van de roosters en der gelijke. Naast het gezuiverd water rest er nog het slib, het vaste afval. Verschillende oplos singen werden in dit ver band overwogen. Het om zetten in compost werd van de hand gewezen. Het houdt risico's in omwille van de er in aanwezige zware metalen en de vraag is dan nog of men een afzetmarkt zou we ten te vinden door dit min derwaardige compost. Con tact werd opgenomen met de firma Animalia te Dender leeuw om over te gaan tot meststofverwerking. De fir ma antwoordde dat deze op lossing niet mogelijk was. De kosten voor het transport en voor het drogen van het slib zouden te hoog oplopen tegenover de waarde van de meststof. Daarenboven, ook hier is de aanwezigheid van zware metalen een negatie ve faktor. De oplossing van verbranding was ook niet economisch te verantwoor den voor een zuiveringsin stallatie ter grootte van die van Hofstade. Verbranding zou kunnen verantwoord worden voor een aantal zui veringsstations, gecombi- Storten De aangewezen werd gevonden in controleerd storten te V zele, samen met het vuil, op de stortplaats va intercommunale Land Aalst. Het is het enig eci misch verantwoord alte tief. De stortplaats ligt een rijafstand van onge\ 15,5 kilometer van de zu ringsinstallatie. De on grond daar ter plaatse g een zeer goede afscherrr tegen eventuele verontri ging van het grondwater onderhandelingen met Intercommunale werd voorwaarde gesteld dat slib moet gestabiliseerd en een droge-stof-geh moet hebben van minst dertig percent. Het Land Aalst garandeert een ver tenis voor het storten slib zolang er huisvuil w< getort. Volgens de plannen is inwerkingtreding van dé stallaties voorzien 1985. Rekening houde met een uitvoeringsteri van drie jaar of onge\ vijfhonderd verkdagen de zuiveringsinstallatie uitvoering te gaan bi 1982. Dus zou er tegen 1981 aanbesteed dienei worden en dit volgens procedure van de algerrwlaandi offerteaanvraag. pfficiële is Zere) Exploitatiekosten per jaar Energiekosten Personeelskosten Onderhoudskosten- en materieelkosten Slibafvoer- en stortkosten 3,02 miljoen jaar 27.jet A.V 5,00 miljoen'jaar 45,r°rden 1,42 miljoen/jaar 13,|roep i 1,49 miljoen/jaar 13,§d tot -karei D totaal: 10,93 miljoen jaar (100 Pe hee lend al Raming capaciteit van de waterzuiveringsinstallatie 1° fase (linkeroever) fase (rechteroever) huishoudelijk Aalst Nieuwerkerken Erembodegem Gijzegem Erpe-Mere Lede (deel) Hofstade 24.670 i.e. 5.830 i.e. 4.000 i.e. 2.600 i.e. 10.000 o.e, 2.025 i.e. 5.090 i.e. 54.215 i.e. Schotte Bosteels De Woll Cosijns De Gheest F.F.R. Teinturia Denderland 4.142 i.e. 221 i.e. 8.000 i.e. 3.750 i.e. 897 i.e. 775 i.e. 5.358 i.e. 23.143 i.e. Aalst Erembodegem Herdersem Baardegem Meldert Wieze Moorsel 20.000 i.e. 6.000 i.e. 2.530 i.e. 1.920 i.e. 2.760 i.e. 2.400 i.e. 5.060 i.e. 40.670 i.e. Artislach Seghers Euroslachthuis Le Compte Neproma Vandenameele Van Roy totaal: 77.358 i.e. (afgerond 80.000) totaal. 59.570 i.e. (afgerond 60.000) Totaal 1* 2* fase: 140.000 i.e. Ignace Op vrijdag 31 oktober 1980 vond ik het Krooncenter. gelegen in de Korte Zoutstraat. de vooropening van een tentoonstelling, georganiseerd door Tejater '80. plaats. In een kleine redevoering werd gewezen op de werkzaamheden die de kunstgroep tot stand wil brengen. Een primordiale plaats neemt vooral het toneel in. Andere kunstuitingen komen echter ook aan bod, getuige daarvan deze tentoonstelling. In onze editie van vorige week vertelden wij reeds wat er zoal te bezichtigen valt en wie of wat de mensen achter Tejater '80 zijn. Deze tentoonstelling die nog geopend blijft tot en met dinsdag 11 november, telkens van 14 tot 20 uur, laat een eerste kennismaking met een groep dynamische, jonge artiesten fc ierdag n om het I; 6 - 7.11.1980-De Voorpost

De Voorpost | 1980 | | pagina 6