erpe.mere erembodegem 'arochie Erembodegem - Terjoden reldra 75 jaar! l/ogeltentoonstelling te Mere: pluim voor Blauwboszanger ■Mere: 11.11.11 en Guatemala nhuldiging met expo Piëteitsvolle herdenking BLOEIENDE HOPPERANKEN EREMBODEGEMSE WIELERTOERISTENKLUB «JONG EN OUD» LOOPT GESMEERD TE PAS EN TE ONPAS: Kuituur te Erpe-Mere Alternatieve fakkeltocht De Voorpost - 14.11.1980 - 11 ioewel reeds bij de laatste eeuwwisseling heel wat odenaren de wens uitdrukten van op «hun» wijk joden over een eigen kerk en pastoor te beschikken en maart 1905, onderpastoor De Paep, samen met andere oegde instanties een aanvraag deden tot wettelijke richting van een parochie, duurde het toch tot 28 mei vooraleer Z.H. Exc. de Bisschop van Gent, Monseig- Stillemans, een waardevol dokument ondertekende larmee Z.E.H. Petrus Jan De Paep, aangesteld werd tot rste pastoor van de parochie Erembodegem - Terjoden e geplaatst werd onder de bescherming van de Heilige izef. de|et ministerieel besluit dat de gemeente Welle gehucht Terjoden als on- het midden van de ge- iankelijke parochie van noemde steenweg van Aalst imbodegem bestempel- op Ninove vanaf de grens dateert van 8 december van de stad Aalst tot aan de 15. En de benoeming van grens van de gemeente De Paep tot pastoor Welle, n Terjoden door Mgr. Stil- Een kleine dertig jaar later nans is gedagtekend van werd de parochiekerk plech- december 1905. tig ingewijd. De bloei van de opgerichte parochie parochie ging steeds in stij- erd toen begrensd, vanaf gende lijn. steenweg van Aalst op Om dit alles is er jiu onge- jnove, door: twijfeld wel reden om jui- Si de stad Aalst chen: de Sint-Jozefsparoc- de gemeente Nieuwer- hie te Terjoden viert volgend ■V rken jaar haar 75 jarig bestaanl de gemeente Haaltert «De Voorpost» ziet nu reeds de gemeente Dender- de viering van dit 75 jaar >utem zelfstandig bestaan van Ter joden met veel belangstel ling tegemoet. Reeds op zaterdag 7 novem ber te 20 uur, zijn in de paro chiezaal van Terjoden afge vaardigden van de kerkraad, plaatselijke scholen en vere nigingen, waaronder KBG, KAV, KWB, VVKS en WKM, samengekomen om van ge dachten te wisselen over de komende viering. Een vijftal suggesties werden, samen met Z.E.H. pastoor De Clercq, flink onder mekaar besproken. Wat waren de suggesties? 1. In mei of juni: iets in de aard van «Dag van het Kind Terjoden» met scholen en verenigingen. 2. Processiezondag 21.6, te vens kermis Terjoden: Processie met of zonder openluchtmis op de Dries. 3. Expo: Terjoden voorheen en nu Uitgave dito folder Nummer van Kerk en Leven (in alle huizen) 4. Godsdienstig - Kulturele manifestatie Tine Ruischaert: Marcuse- vangelie of Jezus People 2000 (groep van Glory Alle luia) 5. Feestmaal voor inschrij- venden, receptie, toespraak. Deze eerste vergadering leidde feitelijk nog niet tot definitieve afspraken onder de verenigingen, maar toch werd reeds vooropgesteld de processie op 21 juni 1981 te zien in het kader van 75 jaar Terjoden, en de hoofd- brok van de viering te pro grammeren op de tweede zondag van september 1981 (Tweede kermis Terjoden). De gemotiveerde afgevaar digden van de verschillende verenigingen maakten ten slotte afspraak voor een tweede vergadering die nog* vóór het jaareinde in de Pa rochiezaal zal doorgaan. In één van onze volgende edities van «De Voorpost» beloven we onze trouwe le zers alvast een uitgebreid overzicht van 75 jaar paro chieleven op Erembo- degem-Terjoden. E.D.B. DF-Erembodegem: lezing, bespreking Op vrijdag 14 otober geeft André De Wolf, professor aan de KUL en het seminarie van Gent een lezing met als titel; «Op zoek naar een christelijke vizie op mens en maatschappij». Na de lezing worden de aanwezigen uitgenodigd tot een bespreking. Allen welkom om 20 u. in de parochiezaal. St.-Maarten op toernee Wie graag eens een bezoekje van de goede Sint en zwarte piet, met allerlei snoepgoed en geschenkjes, ontvangt belt voor afspraak 053-77.46.60. KWB-kaarting Op zaterdag 15 november richt K.W.B.-afdeling Erembode gem een belotavond in om 19.30 u. Allen op post in de crypte! K.A.V.-K.W.B.-gespreksavond Op dinsdag 18 november richten K.A.V.-K.W.B. afdelingen Erembodegem een gespreksavond in met als onderwerp: «Energie besparen, komfort bewaren», ledereen welkom vanaf 20 u. in de crypte. Informatie-avond over Haïti Op zondag 16 november geeft Juliana Staels een boeiende en interessante informatie-avond over Haïti. Allen hartelijk welkom in de parochiezaal om 19 u. Jaarlijks Sinte Ceciliakoncert Op zaterdag 15 november nodigt de Koninklijke fanfare St.- Cecilia ons allemaal uit op haar jaarlijkse Sinte Ceciliakon cert in de zaal Sinte Cecilia, Brusselbaan 155. Aanvang 20 u K.W.B. Terjoden Op zaterdag 15 november heeft in de parochiezaal van Terjoden te 19.30 u. een grote belotting plaats (2000 fr. te vermeerderen met de inleg beker aan de overwinnaar). Voor de echtgenotes en de niet-kaarters is er een gezellig samenzijn in een gezellige familiesfeer. K.W.B.-Terjoden De uitgestelde kursus over de grondbeginselen van elektri citeit gaat nu door vanaf 20 november en de vier daaropvol gende donderdagen. De lessen hebben plaats in de parochiezaal telkens vanaf 19.30 u. en worden ingeleid door een leraar van het VTI. Inschrijvingen bij de wijkmeesters; 100 fr. voor de leden, 200 fr. voor de niet-leden. Mis deze kans niet, want in deze duistere tijd moet toch iedereen de basisbegrippen en principes van de elektriciteit kennen. J.D.B. Vorig weekend vierde de Wielertoeristenklub «Jong en Oud», die 11 jaar geleden het levenslicht zag, naar jaarlijkse gewoonte feest in hun gezellig lokaal café «De Klub», Ressebeke 37, Erembodegem. In een gezellige en vrolijke Berlanger L. (1492 km.). Te- sfeer werd niet alleen heer- v®ns werden de twee kam- lijk getafeld (kwestie van op- pioenen Pierre Plas en Jozef nieuw op rust en krachten te ^an Cauter extra bedacht komen na het zware, maar met een ^raa' bloemstuk, geslaagde seizoen 1980), wa?1 wekelijks van begin maar ook werd de uitslag aRr'' *ot e'nd september ge- van het voorbije seizoen be- mjddeld 80 km. afhaspelen kendgemaakt en dit ging na- maakt in totaal 1999 km.) tuurlijk gepaard met de pret- ,s toch wel een opmerkelijke tige uitreiking van de trofees prestatie. Ook werd voorzit- aan de laureaten Steyle- ter cVriel Van Geit <nu °P mans P. (1927 km.). Van pension met zijn zestigjarige Nieuwenborgh A. (1859 leeftijd) in de bloemetjes ge- km.), Lepaigne O. (1755 zet om Z|jn 10 jaar voortref- km.), Coene C. (1651 km.), fehjk werk ais voorzitter. Coppens P. (1639 km.). De Als we even het goed gevul- Cocker J. (1527 km.) en de de jaarprogramma overlo pen, valt vooral de deelna me aan de Ronde van Vlaan deren op (volgens traditie hét klapstuk van het voorbije seizoen), waarvoor dit jaar (slechts) 11 leden hun fiets van de haak namen. Naast bovengenoemde kampioe nen en laureaten, zwoegden ook Thoen F., De Greve J. en Pauwels A. op o.a. De Muur en de Kwaremont tijdens de ze lastige en onvervalste 'Vlaanderens grootste klas sieker'. Verder beweerden deze 'coureurs' dat de rit door de Vlaamse Ardennen (135 km.) met Muur, Kluis- berg, Kwaremont, Kruisberg enz. ook niet te onderschat ten viel... Tijdens de laatste rit zorgde het dynamische bestuur voor iets origineels: een ver- rassingsrit over een behoor lijk lastig parcours van 50 km. waarin de deelnemers per groepje van 4 het vooraf gekozen gemiddelde zó dicht mogelijk probeerden te benaderen. Deze Wielertoeristenklub «Jong en Oud», die 47 leden telt (35 aktieve), heeft als oudste lid Jozef De Vos (67 j.) en als jongste Bart Cop pens (16 j.). Na de huldiging werd het glas geheven op een nóg suksesrijker seizoen en zo werd de machine nog maar eens gesmeerd... (jdb) ;t. IWorig weekend had te Mere een vogeltentoonstelling lats op initiatief van de plaatselijk groep van vogellief- ibers. Eind vorig jaar is voorzitter Achiel Van Isterdael de vereniging gestart nadat velen hem meer dan een 3nd4uidelijk suggestie ertoe gegeven hebben. Nu telt de groep loorteeds meer dan 80 leden uit Erpe-Mere en een vrij verre mimgeving. Voor de jonge vereniging is de tentoonstelling :ijd fan vorige weekend over de hele lijn een groot sukses e p eworden: een knappe organisatie, een overdroten inzet Jie an vele leden en een onverwacht grote belangstelling. e Kedstrijd iet.an de tentoonstelling zijn ov ok prijzen te winnen Niet at men er rijk bij wordt, -,u gpaar 't is voor de vogellief hebbers een stimulans om *iun vogels te eksposeren en ivendien is het een klein zaniken van grote waardering loor hetgeen de amateurs •en voor de vogels. 39 eks- posanten hebben er 700 vo1 gels bijeengebracht ten aan- schouwe van een groot pu bliek. De liefhebbers komen uit de streek van Aalst en zelfs van ver op. Uit Erpe- Mere waren er vogels te zien die door acht verschillende liefhebbers gekweekt zijn. Vijf van de Erpe-Merenaren gingen met kampioentitels lopen: Achiel Van Isterdael sleepte er vier in de wacht en werd bovendien tweede in het algemeen klassement. Dat is blijkbaar niet te ver wonderen, gezien men te Mere de mond vol heeft over de kweekkapaciteiten van voorzitter Van Isterdael. Hem komen vele vogellief hebbers raad vragen. Verder wist Jean-Paul Rottiers eveneens uit Mere zich ook te onderscheiden met een kampioenstitel en twee tro feeën. Andere kampioenen uit Erpe-Mere zijn: Louis Bael uit Erpe, Oscar Cop pens uit Mere en Van Lae- them uit Burst. Onze begeleiders in de ten toonstelling, de heren Mar cel Ost en Marc De Coster, aktieve leden van de klub, wisten ons te verzekeren dat de tentoonstelling als vrij hoogstaand kan gewaar deerd worden: de toegeken de punten liegen er niet om: allemaal schommelend tus sen 87 en 92. Tekenwedstrijd voor kinderen In de marge van de vogel tentoonstelling hebben drie scholen deel genomen aan een tekenwedstrijd die bij die gelegenheid georgani seerd werd: De rijksbasis school van Erpe-Mere, de gemeenteschool te Mere en Sint-Jozefsinstituut te Mere: onnodig te vertellen dat de tekenwedstrijd handelde over vogels. De organisato ren waren vrij gelukkig met het aantal tekeningen en ze ker met een grote kwaliteit van de werkjes. Infobrochure Eveneens ter gelegenheid van de tentoonstelling is een brochure uitgegeven met een geschiedkundig over zicht van de realisaties van de «ornitologische vereni ging, de Blauwboszanger». Het verhaal «hoe het groei de» wijst op verscheidene informatie-avonden die in de loop van het voorbije jaar zijn doorgegaan, eveneens met grote belangstelling. Hierdoor zag men telkens het ledenaantal in de hoogte gaan, zodat men momenteel meer dan 80 leden heeft bereikt. De brochure bevat vanzelf sprekend publiciteit voor de steunende firma's. Hierbij moet zeker vermeld worden dat de verzorging ervan uit muntend is. Bij elke vermel ding is een vogel getekend, die de publiciteit uit zingt. En meteen heeft de lezer een zicht op allerlei soorten vogels. Het ziet er Dus naar uit dat de Blauw- zanger niet zal in slaap val len na deze gelukte tentoon stelling. Het was nog maar een begin, zo wordt verteld, (wh) 'orig weekend heeft de aktie 11.11.11 te Erpe-Mere een in hkonfortabele som van 103.000 frank bijeen gebracht ten roordele van een projekt in het Midden-Amerikaanse Gua- elkëtemala. opvj als gemeld in een vorige jitgave zou Erpe-Mere een jrojekt in Guatemala steu- Guatemala, een land in Jlidden-Amerika, dat mo menteel een zeer grote maar tgatieve belangstelling ge let gezien het groot aantal blitieke mosrden die er dagelijks gepleegd worden zonder dat er enige maatre gel getroffen wordt. In tegendeel, de regering en het leger zijn de grote ver antwoordelijken van deze poordpartijen. De situatie is er nogal te vergelijken met deze in het naburige El Sal vador. Onlangs is ook de Vlaamse scheutist Voordec- kers in Guatemale vermoord omwille van zijn simpatiën voor de kleine man. Onder tussen heeft de basis van de kerk zijn houding ondubbel zinnig bepaald in solidariteit met de mensen van Guate mala. Ook de leperling Gab- riël Hoflack heeft de kant van het gewone volk gekozen, tegen de grootgrondbezit ters in, en rekent hiervoor op de steun van 11.11.11. Erpe-Mere heeft hem die steun toegezegd: tot bouw van een weg, die de India nen dorpen van de streek moet verbinden. Er is reeds een deel van de weg aange legd en daarom is men nu reeds overtuigd van de grote waarde ervan. Het zijn im mers de Indianen aldaar zelf die naar de weg gevraagd hebben. E.H. Hoflack heeft ter financiering enkel de hulp van 11.11.11 inge roepen. Goed resultaat Te Erpe-Mere heeft de huis- aan-huis-aktie van vorige za terdag meer dan 100.000 frank opgebracht. Men be schouwt dit als een goed resultaat. Rekening houdend dat slechts weinig mensen aan de aktie hebben deelge nomen. De overgrote meerderheid bestond uit medewerkers van Wereldwinkel De Tingel bijgestaan door een entoe- siaste groep van Ziektetiet te Burst. Ook het wijkkomitee Meiereskouter te Burst heeft een opmerkelijke bijdrage geleverd. Te Erpe hebben jeugdhuis Dido en KSA mee gewerkt. Vorige vrijdag is bij KSA-Erpe een bijzonder goe de informatieavond doorge gaan, zowel over het projekt als over ontwikkelingssa menwerking in het alge meen, want daarom gaat het precies, (wh) Vrijdag 14 november KVLV-Burst: te 19.30 u. in het Lijsternest te Burst: «tintelen de aperitieven met verfijnde warme hapjes» leer- en proefa- vond. KAV-Erpe: te 19.30 u. in zaal Pax te Erpe: Godsdienstige avond i.l.v. E.H. Goedgebeur. B.G.J.G. Mere: in de kantien van F.C. Mere te 20 u.: prijskaarting. P.V.V.-Dames-Mere: te 20 u. in zaal Albeneli te Mre: Kees Brug show: humor- en zangavond. Zaterdag 15 november Davidsfonds Burst: te 20 u. in zaal Lijsternest: algemene ledenvergadering. K.S.A.-Mere: te 20 u. in zaal Albeneli le Meee: T.-Dansant in groot jolijt met diskobar Dirk en Ignace. Zondag 16 november Ruildag postzegelklub Philatel te Mere: In Rozenhof, te Mere van 10 tot 12 u. Maandag 17 november K.A.V.-Mere: in Patronaat te Mere om 19.30 u.: «Gerechten van bij ons» met o.a. bakdemonstratie van boekweitpanne- koeken -kaastaart en kunbbelvlaai. Allen daarheen vanzelf sprekend. Breng een hapje mee. K.V.L.V.-Aaigem: derde les kantklossen te 13.15 u. in het klooster. Woensdag 19 november K.V.L.V.-Bambrugge te 19 u. in Sint-Annakring: kookies over tintelende... (zie KVLV-Burst op 14 nov.) Donderdag 20 november Opstelling van het verkeerspark van V.O.B.K.W. in R.L.S.- Mere. Vrijdag 21 november VTB-VAB-Erpe verhaalt in jeugdhuis Dido te 20 u. over Ijsland, Familie Demarsin heeft een diamontage ter verhel dering. Willemsfonds Erpe-Mere: «De Sociale zekerheid aan her vorming toe» een eerste les door Lie. Matthijs in het Mereland. Het tweede deel over sociale zekerheid gaat door op vrijdag 28 november, eveneens te 20 u. n n{ e Gemeentelijke Lagere School van Hofstade huldigt haar 'ernieuwde turn- en feestzaal in met een tentoonstelling an de welbekende kunstschilder G. Teugels uit Lebbeke, jan 15 tot en met 23 november 1980. Zijn werken zullen bij ,"n e zelfde gelegenheid omringd worden door antiquiteiten ^ie samengebracht werden door Eddy Vinck, antiquair uit alst. féta jongensschool heeft het door het opfrissen van het derfatste jaar een zeer aanzien- b I- jke gedaanteverwisseling ndergaan. Kort samenge- vroegere schoolhuis wordt 3 na at z»)n de verwezenlijkingen i e volgende pt o'e turnzaal die haar beste VD. van antiek zal voornamelijk bestaan uit kunst- en ge bruiksvoorwerpen uit de 18e en 19e eeuw. De tentoon stelling loopt van 15 tot 23 november 1980. Iedere za terdag open van 15 tot 21 uur, iedere zondag van 10 tot 12.30 u. en van 15 tot 20 uur. Iedere weekdag van 18 tot 20.30 u. A.D.B. hervormd ten dienste van de school. Hierin zullen de bu relen gevestigd worden, jd reeds lang achter de rug evenals een aanpassings- viad ze dateert van 1867 klas, een lokaal zedenleer en ip d 'erd totaal vernieuwd en een documentatiecentrum i hervormd tot een prachtige Deze werken zijn volop in mi lal met podium. Het verou- uitvoering en de officiële erde «sanitair» werd ver- opening daarvan zal plaats- angen door een modern grijpen tegen het einde van (gerust gebouw, voorzien an stromend water. De anse school werd uitgerust °t centrale verwarming, vroegere speelplaats zal het schooljaar, Om op deze inhuldiging en vernieuwing de aandacht te trekken werd een tentoon stelling ingericht met beide amen met de tuin her- hogervermelde exposanten. ormd worden tot een fraai eheel waar de -kinderen linnen beschikken over een olleybalterrein, een zand- ak, een vertelkuil en een rasveld voor mini-voetbal. |VOf oor de leerkrachten en de ier me ezoekers blijft vooraan een arkeerplaats vrij. De schil- Zonder te willen vooruitlo pen op de opening, kan toch reeds -worden vermeld dat het werk van G. Teugels vooral bestaat uit het op doek brengen van «volkse typen» van wie de wisselen de fysionomie met rake trek ken wordt weergegeven. erwerken in de klaslokalen Zijn prachtige landelijke r ijn reeds uitgevoerd en de- kers worden tot in de details zullen gevolgd worden gepenseeld. De omlijsting Ook Minister Marc Galle nam deel aan de optocht. (Per) Alle fakkels worden op een hoop gegooid.(Per) Ter gelegenheid van de vredesdag 11 november heeft heemkundige kring van Erpe-Mere een opmerkelijk initia tief genomen om de slachtoffers van de voorbije oorlogen in fier vroomheid te herdenken. Vorige zondag is te Aaigem een heemkundige tentoonstelling geopend, waar herinne ringen van de slachtoffers te zien waren. Ook zijn er verscheidene stukken die aan de oorlog doen terugdenken in de verzameling opgenomen. Alle verenigingen genheid van 11 november, Eerlijkheidshalve moet ge- de vredesdag bij uitstek. Ook zegd dat omzeggens alle bleek dit een geschikt mo- verenigingen van Aaigem ment om de oorloggebeur- hebben meegewerkt om de tenissen en de tragedies die herdenking werkelijk te doen ermee gepaard gaan in her slagen. De heemkundige innering te brengen. Zelfs nu kring van Erpe-Mere is erbij nog blijkt men de kwalijke geroepen om logistieke hulp gevolgen van die tragedies te verlenen. te ondervinden. Bijvoor- Dat heeft men in de per- beeld staat een slachtoffer soon van Juliert De Vuyst nog steeds als «vermist» bij met graagte en toewijding de bevolkingsdienst opge- ook gedaan. Dat is meteen geven, terwijl het Ministerie de eerste keer dat de heem- van Landsverdediging hem kundige kring openlijk een wel als «gestorven heeft stap buiten Erpe en Mere erkend», zet. Het is voldoende gekend Toch blijft het nalatenschap dat de kring in het hele van deze strijder geblok- Vlaamse land een gedegen keerd. faam kent. Daarom staat hun medewerking borg voor een «root sukses grondige verzameling van Het was gemeenteraadslid dokumenten, die van de Vdyst die >ns m# fierheid vertelde dat de ten- slachtoffers uit de werel doorlogen zijn overge bleven. 18 Aaigemnaars toonstelling een bijzonder grote belangstelling kende. Hij vermeldde dat de samen- werking, waarin de verschei- De vorige oorlogen hebben dene verenigingen van Aai- Aaigem 18 levens gekost, gem elkaar gevonden heb- Het was de bedoeling van ben, bijgedragen heeft tot enkele verenigingen op een «het enorme resultaat», originele manier deze men- zoals de herdeningstento sen te herdenken ter qele- kon bieden, (wh)

De Voorpost | 1980 | | pagina 11