Geregionaliseerd volkstoneel 1 I.r B. te Toneelkring Hoop in de Toekomst: «Fientje Beulemans» Te weinig belangstelling voor goede Jan De Wilde 't Land van Riem: «Op blote voeten in het park» Blijspel op niveau ■■■■MM nss: 16- 14.11.1980 - De Voorpost Het Baardegemse Hoop in de Toekomst bracht met «Fientje Beulemans» een opvoering die een lachlustig publiek moest bereiken. Dit uitgesproken Brusselse theaterstuk werd in het plaatselijke dialekt op de planken gebracht. Daardoor verliest het reeds een deel van zijn charme, maar dit is geen verwijt. Om zich tegenover het publiek ver staanbaar te maken moest het immers zo. Inhoudelijk heeft «Fientje Beulemans» weinig om het lijf. Een liefdesaffaire met de nodige onvoorziene situaties en probleemstellingen die in een komische vorm gegoten zijn. Dergelijke stukken zijn ook de ideale gelegenheden om de gevestigde waarden een sneer mee te geven. Fientje Beulemans is de leiding van het mislukte hu- dochter van een welgesteld welijk en anderzijds wegens drogist die er steeds maar het ere-presidentschap, op uit is om ere-president wordt weer bijgelegd. Vader van de vereniging «De Moe- Beulemans wordt tenslotte dige Strijders» te worden. In tot ere-president gekozen. Fientje Beulemans en André, haar verloofde (Per) het huis Beulemans werkt echter een gebrekkig Vlaams pratende Brusse laar, Albert Delpierre, die er de stiel van drogist komt leren. Fientje moet. van huis uit gedwongen, in het huwe lijk treden met Isidoor. de zoon van de al even welge stelde brouwersfamilie Meulemeester. Isidoor heeft echter een verhouding met een naaistertje. Uit deze be trekking komt een kind voort dat een hinderpaal blijkt voor een huwelijk tussen Fientje en Isidoor. Deze on verwachte omstandigheid is voor beiden nochtans een gelukkige oplossing daar ze hun eerder platonische lief de ten overstaan van elkaar nu kunnen omzetten in een werkelijke liefde. Fientje voor Albert en Isidoor voor zijn naaistertje. Zo worden twee tevreden huisgezinnen gevormd. Ook de ruzie die was ontstaan tussen de fa milies Beulemans en Meule meester, enerzijds naar aan- zodat een eind -goed- al - goed op zijn plaats is. Wegens de grote pleiade aan akteurs (niet minder dan 21) is het ons onmoge lijk om elke rol tot in de details te bespreken. Een degelijk gestructureerde re censie mag immers geen oe verloze opsomming van na men en feiten worden. Roger De Rop als vader Beu lemans en Luk Schoonjans als Albert Delpierre kaapten de prijs van de beste vertol king weg. Hoewel eerstge noemde geen totale hoofdrol bezette was zijn prestatie ze ker en vast overtuigend te noemen. De licht ontvlam bare maar tevens gauw ge suste vader Beulemans werd door Roger uitstekend gestalte gegeven. Bediende Albert Delpierre werd door het emotionele karakter van Fientjes vader steeds op de stang gejaagd. Vrouw en dochter Beulemans wisten echter beter en konden hem met zeemzoet geflikflooi steeds weer om hun vinger winden. Met krachtige en vaste stem liet hij Albert da veren na diens zoveelste blunder; met een zacht tim bre omgezet in zoetgevooi sde klanken werd zijn tiran nieke houding veranderd in een vriendschappelijker handelswijze wanneer Al- bert hem naar de mond praatte. Deze overschake ling van hard naar zacht vergde geen probleem voor Roger. Op dergelijke wijze moest hij het publiek aan het lachen brengen en daar is hij ten volle in geslaagd. Luk Schoonjans verdient ze ker een proficiat voor de ma nier waarop hij, als niet Brusselaar, dit vreemde dia- lekt naar voor bracht. Lang zaamaan moest hij het Vlaams gaan beheersen, ze ker vanuit zijn standpunt ge zien. Hij wou immers de lief de van Fientje. Hij vertolkte zeer goed de gevoelsmens die achter de fagade van de ongenaakbaar lijkende, uit erst verstandige Albert Del pierre moest schuilgaan. Zijn liefde voor Fientje is echt en omdat te bewijzen vecht hij ervoor tot de laat ste snik. De houdingen en gebaren van zowel Roger De Rop als Luk Schoonjans wa ren niet overdadig maar aangepast aan het moment van aktie. Bij Roger waren de gestes wild en uitgelaten wanneer hij zijn tempera ment botvierde; ze waren ti mide en zacht wanneer hij in volle verstandhouding met echtgenote, dochter of bediende redeneerde. De gedragspatronen van Luk waren koel en afstandelijk in een zakelijke sfeer; ze wa ren beschroomd en preten tieloos in de ontdekking van zijn liefde voor Fientje. Roos Moens in de rol van Fientje Beulemans deed het daarentegen niet zo overtui gend. Het was natuurlijk geen gemakkelijke opdracht om steeds op de planken te vertoeven, maar ze had dui delijk een zekere angst. Tekstvast en zonder de min ste aarzeling in de enkele monologen die gericht wa ren tot het publiek scheen ze niet honderd procent met de gedachten aanwezig. Ze had blijkbaar té goed haar rol ingestudeerd en het was alsof ze slechts een les af rammelde. Misschien was het de premièrekoorts die haar te pakken had of vrees de ze van gekonfronteerd te worden met een black-out. Het losse, frivole en onge- dwongene dat het jonge, verliefde Fientje moest ken merken kwam ook niet hele maal tot uiting. Wat ze wel volledig tot haar recht liet komen was de akt van de om het lot van anderen, maar zelf nog kinderloze, bekommerde kleine moe dertje. Roos mag zeker niet vastgespijkerd worden aan deze ene opvoering, want talent herbergt ze ongetwij feld. Alleen heeft ze het waarschijnlijk niet op de jui ste wijze aangehoord om tot een schitterende vertoning te komen. Freddy Guldolf als Isidoor Meulemeester speelde wel verdienstelijk. Een tussen kaai en schip gedrongen, verliefde bon-vivant langs de ene kant en een zorgza me huisvader langs de an dere kant werd goed verper soonlijkt door Freddy. Zijn mimieken en gestikulaties spraken trouwens boekde len voor zijn handelswijze. Hautain en dandy-achtig tegenover de zogenaamd minderen (Albert Delpierre), maar met een hart van boter die smelt als sneeuw voor de zon wanneer men hem op de juiste manier weet aan te pakken. Dit wordt trouwens bewezen door zijn schijn baar onuitputtelijk maece- naat ten overstaan van zijn kind. Hij is tevens een eerlij ke gentleman die zijn gevoe lens laat prevaleren boven de onrealistische, maar nog steeds heersende ouderge dachte: mijn kind - schoon kind. Betty De Pauw als mevrouw Beulemans en Lisette Putte- man als mevrouw Meule meester vertolkten een kon- tradiktorische moraliteit. Eerstgenoemde was de ech- tegenote die met een lieftal lige glimlach en een kleine minnekozing een echtelijke twist steeds in haar voor deel wist te beslechten. De tweede was de oliedomme, maar zich slim pretenderen de en het hoge woord voe rende. beleidsuitvoerster, van de familie Meulemees ter. Beide dames kweten zich redelijk van hun taak. Paul Van Rossem als de heer Meulemeester was de strenge, punktuele en waar het geldelijke aangelegen heden betrof zeer krenterige vader van Isidoor. Dit personage was uitste kend geknipt voor Paul. ze ker waar het de fysieke ge lijkenis gold. Een magere, lange man die nauwlettend en argwanend toekijkt op het geluk van zijn zoon en op de geldbeugel van zichzelf. De vader van Fientje, vlug opvliegend. (Per) Vrijdag 14 en zaterdag 15 november in Ons Huis te Baardegem speelt «Hoop in de Toekomst» - «Fientje Beulemans» van Fonson en Wicheler. Vrijdag 14, zaterdag 15 en zondag 16 november in de zaal Madeion, Grote Markt. Aalst opvoering van «Zes personages zoeken een auteur» van Luigi Pirandello door P.A.C.T. Tentoonstellingen Tot 23 november 1980 in de galerij S 65. Spaarzaam heidstraat 65 Aalst stelt Etienne Van Doorslaer zijn schilderijen tentoon. De galerij is toegankelijk van 14 tot 19 uur, op zon- en feestdagen van 10 tot 19 uur. Maandag en dinsdag gesloten. Vrijdag 14 november 1980 om 20 uur in de Belfortkel der, Grote Markt, Aalst: vernissage tentoonstelling van de werken van kunstschilder Fons Macharis. Op het programma: officiële opening van de Belfort kelder door Schepen Jan De Neve; voorstelling van de dichter-kunstschilder Fons Macharis door Schepen Herman Roels en inleiding door de heer Jozef Van Overstraeten. Openingsuren: elke dag van 9 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur. Tot 30 november. Tot 7 december in galerij Pieter Coucke, Molenstraat 44 te Aalst: Walter Schelfhout ekspozeert schilderijen, objekten. gouaches en tekeningen. Alle dagen van 10 tot 12 uur en van 14.30 tot 18.30 uur open. Zondag gesloten. 4et De volgorde is echter dik wijls omgekeerd. Paul Van Rossem gaf deze persoon goed gestalte, alhoewel zijn stemvolume zekér wat hoger kon. Een aparte vermelding ver dienen Patrick De Roy als de zoon van Beulemans en Geert Callaert als het jonge re broertje van Isidoor Meu lemeester. Twee jeugdige talenten die de nodige plankvastheid reeds in rui me mate bezitten. Patrick was de schalkse en immer op kwajongensstreken beluste broer van Fientje terwijl Geert op een puerile wijze de met spastische nei gingen bevattende rol van Odilon Meulemeester schitterend voor het voet licht bracht. Deze beide jon gens ontberen niet het nodi ge akteervermogen. in tegendeel, ze zijn er in rui me mate mee gezegend. De overige akteurs worden niet geëvalueerd omdat ze het bij een te okkasioneel optreden hielden. Dit waren het bestuur van «De Moedi ge Strijders»: Guy Arijs, Geert De Clerck, Theo De Boeck, Louis De Troy, Willy De Ridder en Ivo Van Lem- bergen. Verder nog Marie- Jeanne De Ridder als het naaistertje waarbij Isidoor Meulemeester een kind had, Gertje Jonckheere, Mare De Bie. Carolien Nissens, Kath leen De Ridder en Geert De Clerck. Een globaal overzicht kan snel gegeven worden: in zijn geheel reikte het stuk zeker niet boven de middelmaat, enkele prettige uitzonderin gen daargelaten Wat het dekor en de kostu mering betreft: hier is een welgemeend proficiat op zijn plaats. Het gebeuren speelde zich af in de vroege twintigste .eeuw (1910) en zo wel de achtergrond als de kleding lieten toe dat de toe schouwers zich onmiddellijk in deze tijdssfeer inleefden. Hiermee werd duidelijk aan getoond dat een amateurve reniging, indien ze een drachtig samenwerkt, tot degelijke resultaten kan komen. Tot slot nog een klein woordje over de vei regiona lisering van het Brusselse Fientje Beulemans. Hiervoor laten wij even de tekstaan- passer Mare De Bie aan het woord. «Het is onzinnig om hier het Brusselse dialekt te gaan praten. Daar om lat« wij de akteurs in hun eige streektaal spelen, wat h< voor het publiek eveneen j aangenamer maakt moeten geen moeite doe om alles te verstaan. Ik we< natuurlijk ook wel dat ee deel van de charme van h< stuk verloren gaat door opteren voor deze speelwi ze. Maar het is of publie i< trekken en ze ontspannin bieden, of de realiteit bene deren en de toeschouwer de zin van een volgen avondje uit naar het theatt te ontnemen». Als konklusie kan gelder een dankbaar publiek da spontaan reageerde op kq, mische scènes. De midde maat werd echter nooit on stegen wat enerzijds bijn onmogelijk- en anderzijd niet nodig was. Wij at ei aan. [e ame: And en d an e ^egge ast e ij op laat t et bi Op zaterdag 8 november 1980 vond in de feestzaal van het St. Jozefskollege te Aalst een kleinkunstavond plaats. Jan De Wilde, een naam die normaal borg staat voor volle zalen had ditmaal geen weerklank gevonden. De oorzaak hiervan lag in het feit dat een veertiental dagen voordien, in hetzelfde gebouw maar dan voor een overweldigende belangstelling, een andere kunstmanifestatie had plaats gegrepen. Ook mede door het aanbod van diverse sportie ve- en kulturele aangelegenheden, was er niet het ver hoopte toeschouwersaantal. Aanvankelijk stond het stu dentenensemble «Kanasj» op het voorprogramma, maar wegens ziekte van één der muzikanten ging dit niet door. Dirk Lissens. Bart Cal- lebaut en Jan Gabriëls na men dus maar de gelegen heid te baat om zich aan het publiek voor te stellen. Met 't Land van Riem is er met de produktie. «Op blote voeten in het park», in geslaagd het publiek te bereiken. Het toneelstuk zelf was de pennevrucht van één der beste auteurs in zijn genre: Neil Seimon. Het lag dus in de handen van d<? akteurs om er iets degelijk van te maken. hun Neil Young-achtig gen re haalden ze heel wat ap plaus binnen. Alleen, ze moeten steeds samen blij ven spelen want van zodra één van hen op de solotoer ging bleef er niet zoveel meer over. Wat normaal het hoogte punt van de avond had moe ten worden ging nu verloren in een sfeer van onvoltooid heid. Jan De Wilde deed zijn best om een beetje animosi teit in de zaal te krijgen doch hij slaagde er niet vol ledig in. Zijn liedjes waren vera zeker van goede makelij, maar zijn grappen haalden niet het gewenste effekt. Hij gaf sneren mee aan politie ke figuren, trok de katholici teit van sommige personen die in het «Groot Kollege» een belanghebbende funk- tie bekleden in twijfel en haalde jeugdherinneringen uit zijn schoolse periode op (Jan komt uit het «Klein Kol lege»). Hij wisselde oude suksessen. zo als «Leuven Centraal» en «Leve de len te» met nieuwe komposities af. Het was slechts op het einde van zijn optreden dat Jan De Wilde, met enkele meestam- pers, een beetje gezellig heid in het geheel kon brengen. Jammer dat dergelijke ras- artiest niet kon steunen op een betere achtergrond. an De Wl,de le Urbanus van Anus over zijn kollege. (Per) Het gegeven was eenvou dig. wat kenmerkend is voor bijna elk blijspel. Paul en Corrie Brother zijn een pas gehuwd, jong koppel dat in een armtierige flat op de vijfde etage van de groot stad New York City woont. Hij is een ambitieus jurist die zich na de eerste liefdes ontdekkingen op zijn werk stort zoals een uitgehonger de leeuw op zijn prooi. Zij heeft nog geen oog voor de materiëele omstandighe den, maar ze wil hun pril ontluikend, amoureus hu welijksleven laten open- bloeien. tot een harmonieus geheel van wederzijdse minneweelde. Ethel Banks. Corrie's moeder, komt af en toe eens aanlopen bij doch terlief. Paul. die met deze situatie wat verveeld lijkt, wil liefst zo snel mogelijk een eigen bestaansonafhan- kelijkheid opbouwen. De eerste dag dat ze hun woonst betrekken maken ze ook al kennis met Vittorio Velasco, een op leeftijd ge stelde «blauwbaard». Cor rie, wiens moeder een we duwe is, bedenkt een plan netje om beiden aan elkaar te koppelen. Zo wordt een uitgangsavondje op touw gezet dat echter uit de hand loopt. Paul en Corrie heb ben een klinkende ruzie en ze vinden er niets beter op dan maar onmiddellijk te scheiden. Paul. die zich eerst eens flink bezat, ver laat het huis en Corrie. die de wanhoop nabij is, ont dekt ook nog dat haar moe der de nacht bij Vittorio heeft doorgebracht. Alles komt echter nog in kannen en kruiken, maar niet eerder dan dat Ethel haar dochter een grote levenswijsheid heeft bijgebracht: toegeef lijkheid en onderlinge ver standhouding vormen de ■7b7mi| n mvmmm a'j wmmy ■SSSomII mSSSSSi 1 inMira MMMKMr SSSk'; MUM» mamutin- ihmmmmH ■nrai mmw!| ■vaMewnJliM. *mm:. T«TJfa,T»*a De echtgenote en echtgenoot, zes dagen getrouwd (Per) basis van elk goed huwelijk. Met een kleine rolbezetting (slechts 6 akteurs) heeft re gisseur Willy Verbeke zijn doel toch bereikt. De toe schouwers werden voortdu rend in de ban gehouden door het wervelende optre den (letterlijk en figuurlijk) van Paul en Corrie Braehter en van Vittorio Velasco. De enige wanklank die wij kun nen aanstippen was het té traag op gang komen van het geheel. Dit lag aan het feit dat Corrie Bratter te lang alleen op toneel stond. Zelfs de kortstondige dia loog met de P.T.T. monteur kon daarin geen verande ring brengen. Myriam De Vleeschauwer als Corrie en Paul Coppens in de rol van Paul Bratter, lieten zich van hun beste zijde zien. Hoewel eerstge noemde een moeizaam be gin kende, de reden waarom is hierboven al aangehaald, is haar vertolking in totali teit gezien zeker een positie ve kritiek waard. Ze vertolk te met de nodige zwier een dubbele persoonlijkheid. Aanvankelijk was ze een pittig, van levenslust borre lend en nog niet tot volledi ge maturiteit gekomen huis vrouwtje dat haar echtge noot op alle gebieden wou behangen. Alle geplogenhe den om een stoffelijke wel stand te verkrijgen gingen aan haar voorbij. Zij voelde niet de bijtende noorder- wind die door een gat in het dak naar binnensuisde, zij zag niet de onbehaaglijk heid van een kale, koele leefruimte, zij minimaliseer de de engheid die van de slaapkamer als het ware een kleine cel maakte. Ze leefde nog werkelijk van de liefde. De eerste ruzie ont nuchterde haar echter. In een impulsieve opwelling wilde ze alle. amper gekon- strueerde, bruggen achter zich opblazen. Maar dan ziet ze haar fouten en vergissin gen in. Een verhelderend gesprek met haar moeder maakt haar bezadigder in denken en optreden. Zo her wint ze de liefde van haar man. Deze overgang van uitgelaten viviteit naar ge modereerd en koelzinnig re deneren vloeide knap ineen. De vlotte manier waarmee ze zich over de scène be woog getuigt van een stevi ge plankvastheid. Tekstvast en ongedwongen in houding en gebaren boog ze op een eenvoudige wijze de evolu tie van idealistisch roman tisme om naar realistisch sensitivisme. Paul Coppens was de ideale figuur voor het personage van Bratter. Zijn gebaren spel, zijn mimiek, zijn ka- rakteriële omvorming; kort om de hele prosopografie die in een akteur moet vere nigd zijn vormden de ingre diënten die de toeschouwers aan het lachen brachten. Na het wilde liefdesspel der eerste dagen begon voor hem het werkelijke leven, Hij werd een schakel in de machinale produktie-kon- sumptie keten, ook al was het maar een onooglijk on derdeeltje. Als gediplo meerd rechtskenner vat hij zijn eerste zaak ernstig op, ook al is ze dan twee keer niets. Terwijl voor Corrie el ke dag een nieuw begin is, laat Paul zich in deze roes niet meeslepen. Ze praten dan ook gewoonweg naast elkaar, wat de regisseur uit stekend opgevangen heeft. Paul discuteert over zijn praktijk en Corrie vertelt te gelijkertijd over wat ze sa men gaan doen. Wat ook op een sublieme wijze naar voor werd gebracht was de bedronken echtgenoot. Een fikse twist, ettelijke whis ky's en Paul was de bezo pen. niet meer voor reden vatbare man. Ook deze rel tussen beide akteurs kwam goed voor de dag. Corrie barst los, tomeloos en met de inzet van al haar krach ten; Paul blijft rustig en kalm tot opeens één enkel woord een totaal verander de situatie in de hand werkt. Paul vervult dan de rol ver ontwaardigde en benadeel de wederhelft en Corrie van non-belligerente eega. Re gisseur Willy Verbeke heeft beide hoofdrolspelers waar schijnlijk op dergelijke wijze geïnstrueerd dat ze elkaar blindelings aanvoelden. Myriam en Paul zijn tenvolle geslaagd. Marie-Anne Van Der Biest als Ethel Banks en Luc Noel als Vittorio Velasco vulden beide voornoemden behoor lijk aan. Zeker voor wat be treft het deel van Luc Noel. Een Italiaanse charmeur die probeert om elke dame het hof te maken. Zijn leeftijd moffelt hij weg achter een frivool optreden en een ge verfde haartooi. Zijn joviali teit koppelt hij aan een obli- geante, soms zelfs overdadi ge. presentatie. Dit. samen met zijn Italiaanse aksent, stonden borg om het publiek aan het lachen te brengen. Zijn pantomimiek kwam goed overeen met zijn tem perament Brede gebaren met mooie, grote woorden die echter een holle weerklank boden. Luc krijgt dus ook een meer dan vol doende op z'n rekwiest. Dat is jammer genoeg niet van toepassing voor Marie- Anne Van Der Biest. Zij liep als het ware op de tenen te akteren. Van de hebberige bemoeizucht die ze als schoonmoeder moest ten toon spreiden kwam niet veel in huis. Daardoor was ook Paul Coppens waar schijnlijk wat uit zijn lood geslagen, want de pro- testkreten die hij moest la ten horen bij het herhaalde lijk bezoek van zijn schoon- ma klonken niet overtui gend. Ze koncentreerde zich teveel op één onderdeel van haar vertolking, namelijk dat van weduwe die aarzelt om in het zog van een nieu we partner de levenswate ren te bevaren. Ook de ma nier waarop ze de les speld aan haar dochter om ee: beetje meer inschikkend t zijn, was weinig geloo! waardig. Ze maakte er té vlug van af en dat was het weze herhaald, erg jam mer. Indien ook zij een over tuigende prestatie had weg gegeven kon dit stuk, on danks het totaal ander^kt genre, naast «Antigonei hebben plaatsgenomen. Nu moet het vrede nemen me een trapje lager. Benny Vermeulen als P.T.T. monteur nam eer minder goede start. Dit dee viel echter ook in de aan vangsfase van deze kome ei die. De stotterende telefoon technikus was op zijn best ii de ruzie-dialoog tussen Pau en Corrie Bratter. Met gevat te tussenkomsten en domme gelaatsuitdrukkingen lie hij het publiek schateren 3S Be in^chts ;erk( "dat de stodsschouwburg «Bootvoets Het Land van Riem bracht door't pork. (Per)

De Voorpost | 1980 | | pagina 16