ZO IS VOETBAL (10) De ANDERE match Lokeren krijgt het verduiveld moeilijk •- J* De Voorpost - 14.11.1980 - 21 esult reeks m z !and< ende rlore tege d Le onn« p eda'r I ge« t m allic rijn of de avonturen van Vladimir Voetblazer Met het zilvergelakte fluitje in de mond zoekt Vladimir Voetblazer zijn spullen uit de mand met de vuile was. Voor de zoveelste maal vertikte zijn echtgenote het de zwarte uitrusting onder het sop te duwen. Vladimir kan zich daarover woest maken op zijn halve trouwboek. Voortdurend moet hij tussenbeide komen om het kakelende en kibbelende vrouwmens uit de handen van de al even venijnige buurvrouw te houden, maar wassen. De feministe! (Vladimir Voetblazer laat, met een blik waar de afkeer afdruipt, een onwelriekende kous in zijn valies glijden.) Al jaren vliegen de vrouwen elkaar in de haren, maar de tussenkomsten van de onvervaren Vladimir waren en zijn zo overweldigend gevat en autoritair, dat de kruidenier, wiens zoon furore maakt in een team dat in eerste nationale uitkomt, hem aanspoorde een loopbaan van scheidsrechter aan te vangen. Eerst vond Vladimir dat voorstel nogal verwerpelijk, maar in de loop van de daaropvolgende maanden groeide het verlangen in hem om de weide te betreden. Zijn vrouw was er tegen, maar hij wees ze onmiddellijk terecht. Naarmate zijn voornemens vaste vorm aannamen, durfde hij zelfs een gele kaart te trekken om haar bezwaar te bestraffen. In het stadion wordt Vladimir verwelkomd door de klubvoorzitter. Vladimir houdt de openingsceremonie steeds kort en oppervlakkig, hij schuwt de voorzitters en hun kollega's een beetje. Om twee uur loopt niet alles doch veel gesmeerd, maar om kwart voor vijf krijgt hij soms de smaak van rotte eieren en tomaten in de mond wanneer een klubafgevaardigde hem bij het verlaten van het terrein opvangt. In de kabines rond het scheidsrechtershokje laaien de vreugdekreten hoog op. De trainer schudt enkele geintjes uit de mouw en de spelers jutten elkaar op. «We vliegen er eens goed in vandaag» hoort Vladimir iemand roepen. «Als die er maar niet uitvliegt,» knort Vladimir. Terwijl de arbiter een modderspat van zijn broek schuurt stapt een bevriend lijnrechter het smalle vertrek in. Vladimirs hart bonkt enkele slagen minder hard. Hij is verheugd wanneer hij zijn kollega's mag begroeten. «Als een zware overtreding binnen de backlijnen wordt begaan dan beweeg je met je vlaggestok naar voren. Ja, zo, langs je been dat niemand het merkt. Als de overtreding buiten de fatale rechthoek plaatsgrijpt, dan beweeg je je linkerarm. Als we goed afspreken kan ons na de wedstrijd weinig overkomen. Mocht het toch uit de hand lopen dan rennen we full speed naar mijn wagen. Die staat startensklaar.» Onder luid en uitbundig gejouw lopen de spelers en de scheidsrechters de groene mat op. Ergens knalt een voetzoeker. Vladimirs vrouw zit thuis achter de kachel. «Dat hij zich vandaag maar eens door anderen laat uitschelden.» Terwijl de opperhoofden onderling fanions uitwisselen werpt Vladimir zijn laatste stuk van vijf de lucht in. Op het moment dat het geldstuk de grond raakt begint het lichtjes te sneeuwen. «Ik kan dus toch toveren,» glimlacht Vladimir. «Houdt de nummers zeven maar in het oog. De grootste bullebak en schenenschopper in het Belgisch voetbal,» waarschuwt de thuisspelende armbanddrager. «Probeer jij maar op de bal te trappen, dan doe ik de rest wel,» wimpelt de scheidsrechter de opmerking weg. Vladimir stopt het muziekinstrument in de mond en de spelers schieten in beweging. Vladimir kruist het veld van links naar rechts. Tijdens de opwarming bezeerde hij zijn knie, maar het letsel speelt hem weinig parten. Als dertigjarige stoof hij de spelers op zijn ene been voorbij (bij manier van spreken), maar in de loop van de vele lentes die hij (verrassend snel) de rug toewendde verloor hij heel wat van zijn renvermogen. Ook het buikje dat van links naar rechts, van onder naar boven rolde, bracht hem soms in verlegenheid tegenover de andere lopers. Maar deze terugge schroefde vaardigheid rekupereerde Vladimir door zich millimeters dikke brillenzen aan te schaffen. Zelfs een speld zou hij zien vallen aan de overkant van het terrein. Nummer negen draaft langs hem heen, met de hardleren bal aan de voet, schudt een niet onaardige pass uit de slof en de inspuitende elf wordt met een brede tackle de grond ingeboord. Fwieeetü Vladimir blaast zo hard dat het fluitje net niet uit zijn mond tuimelt. In zijn broekzak tast hij naar zijn notaboekje. Het zit er niet!! Misschien in de kous? Inderdaad, Vladimir is gered. In zijn linkersok steekt het notaboekje met de weinig begeerde kartonnetjes, in de andere vindt hij een potlood met stompe punt. Even duwt hij de schrijfstok in de mond en met sierlijke krulletters schrijft hij nr. 5 in het boekje (pagina 7). Is die bal buiten of niet? Wordt er getrokken of geduwd? Vladimir moet het allemaal zien of het loopt mis (kslwvc) Het publiek joelt en schuifelt: «Dwaze koekoeksuil! Sleutelhanger! Zwarte Duivel! Gestapo! Veeëmoo!» brullen de supporters van het ene team. De andere fans zijn ook niet mals met hun kritiek: «Rood! Rood!» krijsen ze. De scheidsrechter voelt dat de spanning hem bij de keel grijpt. «Op en rond het terrein kan niemand mij uitstaan. Maar wie begaat de fout? Ik of de nummer 5? Ik zie tenminste klaar uit de ogen met mijn bril,» moedigt hij zichzelf aan. Vijf sekonden later schiet een blauwwitte de bal vanuit een onmogelijke hoek in de gapende doelmond. De lijnrechter staat echter met zijn vlag boven het hoofd als een oudstrijder op elf november, maar dan met veel minder dekoraties. Vladimir Voetblazer mompelt een niet publiceerbaar woord en fluit de goal de droomwereld in. Een reus van een stopper stormt als een stier op hem af. In zijn dolle vaart sleurt hij enkele klubgenoten mee. Heethoofden achter het doel trachten zelfs de afsluiting te ontwrichten. Vladimir kijkt vluchtig naar de elektrische klok en bemerkt dat de wedstrijd reeds vijfenveertig minuten aan de gang is. Net voor de bokser-stopper met een dodelijke mep kan uitpakken, fluit de belaagde enkeling driemaal en voor de elf aanvallers uit stormt hij het terrein af. Stierevechters als El Cordobes hebben het niet veel moeilijker als ik, hijgt Vladimir in het kleedhokje. Een vrouw, die met een bestuurslid van de thuisspelende ploeg het huwelijksbootje instapte, laat koffie en sandwiches aanrukken. «Na de match wordt U uitgenodigd op een koud buffetje,» weet ze nog te vertellen. «Tegen die tijd zal ik al met huid en haar opgepeuzeld zijn door de inboorlingen,» voorspelt een slurpende Vladimir. Ook de lijnrechters zien er allesbehalve stralend uit. De ene tast naar een pijnlijke buil (iemand wierp een appel in plaats van een zachte handschoen) en de andere bet een dik blauw oog met koud water. Nauwelijks is de waterachtige oploskoffie opgedronken of deel twee van het bewogen schouwspel kan beginnen. Tot zijn grote opluchting blijken de gemoederen voorlopig bedaard. Voorlopig echter. Een roodgele thuis- speler geeft een ontzettend harde mep op de bal. ledereen is ervan overtuigd dat die bal in het doel zou beland zijn ware het niet dat Vladimirs hoofd in de weg stond. Met een zuchtend fluittoontje dat ergens uit de keel moet komen, zakt de getroffen scheidsrechter op het gras. Overal wordt het zwart om de ogen, het lijkt alsof niks anders dan scheidsrech ters op het terrein rondlopen. Tot overmaat van ramp worden nu zelfs tomaten, voetzoekers en allerlei rommel naar de scheidsrechter gegooid. «Flierefluiter! Hardgekookte troeten!». Vladimir beseft dat hij het zowat bij iedereen heeft verkorven (er zijn nu eenmaal van die dagen dat de zondebok ruw naar het slachtaltaar wordt gesleept). De linker-extreem is zijn zenuwen ook al niet meer de baas: «Waar heb jij je vak geleerd? Zou je beter niet je vrouw scheiden van de buurvrouw dan op een voetbalveld de onnozele hals te komen uithan gen?». Deze persoonlijke aantijging schiet Vladimir hoog in de keel (meteen komt het fluitje vrij). Zijn hand daalt tot in zijn sok en met de rechterarm toont hij als een rechter het kartonnetje aan speler en publiek! «Hier zie! En wees nu maar braaf en stillekens. Maar de woede van de speler groeit nog aan. «Wablief, rood?! Voor enkele onschuldige woorden! Ik keel je, schoft! Jij moet van het plein af!». Vladimir kijkt even verbaasd naar de kaart. «Verdorie, de verkeerde kleur!». Enkele agenten trachten vurige supporters achter de omheining te houden, kollega's van hen slepen de linkervleugelspeler naar de douches. Vladimir begrijpt dat hij nu wel in erg nauwe schoentjes staat, maar toch laat hij het spel hernemen. De spelers der beide kampen vloeken en tieren wanneer ze hem voorbijlo pen en het publiek blijft maar in kooktoestand gisten. «Er zijn rustiger zondagen als deze,» droomt Vladimir. «Dat ze volgende week iemand anders zoeken. Ik kap ermee...» bromt Vladimir, hoewel hij heel goed beseft dat hij zal blijven arbitreren. Zolang hij niet wordt verdronken uiteraard. Opgelucht en met een hongerig gevoel in de maag stapt Vladimir van het veld. Tot dusver schoot hij er het leven niet bij in. Maar net voor de deur van zijn hokje wordt Vladimir getrakteerd op een linkse hoek van de dokter-erevoorzitter, en voorzitter van het beschermingskomitee voor gekwetste voetballers. Aan alle kanten vallen nu klappen. Vladimir stormt in scheidsrechterstenue en met het zondagse kostuum onder de arm naar zijn wagen. Daar blijkt echter een aantal fans de wicht te hebben opgetrokken. Wanneer ze Vladimir bemerken gaat indianengeschreeuw in hun rangen op. Net op het cruciale moment wordt Vladimir echter opgevist door een persman die vroeger ook al arbitreerde. «Dat was geen minuut te vroeg,» lacht die. Een uurtje later wordt de weinig fortuinlijke scheidsrechter voor zijn deur afgeleverd. Paul DE MOOR rmel in df Thie arig< eer He at hi oir we ever i orr zoni roo< Tiaa be een D.M. Je vraagt je soms af of een scheidsrechter «zo maar» wat ronddraaft op een terrein. Of hem ge leerd wordt waar hij zich moet opstellen, hoe hij zich het best verplaatst. Er zijn inderdaad voor schriften. Hij weet uitge rekend waar zijn plaats is bij een hoekschop, een inworp, een penalty en noem maar op. Of hij al dan niet die onderrichtin gen in de praktijk omzet, wordt door de fan niet eens opgemerkt. Waar om zou hij daar trouwensaandacht aan besteden? Voor hem is er slechts één «must»: dat de arbiter «goed» fluit en vooral de fouten van de «andere» ploeg bestraft. In princiep volgt de ref een «diagonaal». Het be tekent dat hij zich dia gonaal over het terrein beweegt van de ene lin- kerhoekvlag naar de an dere. Hij moet dat van zelfsprekend met de «no dige» soepelheid doen, want ten slotte moet hij dicht genoeg bij de spel- fazen zijn om de fouten te kunnen zien en ze des noods te bestraffen. Wie te ver van het spelver- toon is, ziet niet wat er gebeurt, wie niet ziet kan niet bestraffen, wie niet bestraft kan niet arbi treren... en gaat liever in burgerplunje een match- ke bekijken. Mag de scheidsrechter ALLE fouten bestraffen? Neen, zegt het «gele boekje»; hij zal het vertik ken te fluiten indien hij meent de overtredende ploeg te bevoordelen. Ken je een frappant voor beeld? Inderdaad: de bal wordt naar doel geschoten, de keeper is geklopt en een andere verdediger slaat met hand of vuist op de bal die niettegenstaande deze «wanhoopstussen- komst» toch tegen het net belandt. De ref-zal in dit geval NIET voor straf schop fluiten, doch het doelpunt toekennen. Nogal wiedes. Er zijn twee verschillen de vrije schoppen. De rechtstreekse en de on rechtstreekse. Hoe kan je weten of het om een «di- rekte» of «indirekte» vrij schop gaat? Bij een rechtstreekse vrij schop mag een speler de bal rechtstreeks in het doel van de tegenstander trappen en er met een geldig goaltje voor be loond worden. De referee zal één keer fluiten voor de spelherneming. Uit onrechtstreekse vrij schop kan slechts een «echt» doelpunt ontstaan op voorwaarde dat de bal door een tweede «ak- teur» wordt geraakt of gespeeld. De scheids rechter zal één maal flui ten voor de spelherne ming en terzelfdertijd een arm in de hoogte steken en die ook naar omhoog houden tot de trap geno men is en de bal zijn om trek heeft afgelegd. Wat met een hoekschop? Een hoekschop, of als je de Engelse benaming verkiest, een corner, mag rechtstreeks worden bin nengeschoten. Het is dus een «direkte vrije trap». En een inworp? Een inworp wordt gelijk gesteld met een onrecht streekse vrijschop. De bal moet een tweede speler hebben geraakt. Als dat niet het geval is en de aanvaller gooit de bal in het «vijandelijk doel», dan mag de verdedigen de ploeg gewoon herne men met doelschop. Veronderstel dat een ver dediger de bal teruggooit in de richting van zijn eigen keeper die zich daar echter niet aan ver wacht heeft en tot zijn grote konsternatie het ronde ding in zijn eigen kooi ziet verdwijnen... Als die doelman de bal inderdaad niet heeft aan geraakt, mag de tegen partij een corner trappen. Dat is ook zo wanneer het ledèr naast de goal over de doellijn zou zijn ge vlogen. Een verdediger krijgt, op een dertigtal meter van zijn eigen doel, een fikse por in de rug. De «du- wer» wordt bestraft met een rechtstreekse vrij schop. Het «slachtoffer» neemt zelf de vrijschop, stuurt de bal met een viriele trap in de richting van zijn eigen goal, maar zijn keeper heeft dat al lerminst verwacht en ziet het balletje binnenvlie gen. Doelpunt of geen? Geen doelpunt, wél een hoekschop voor de «an deren». Raar? Maar waar. Stel dat de keeper de bal toch had geraakt, dan was de ref verplicht een goaltje in zijn boekje te noteren. Soms begrijp je er niets van. De «man in het zwart» fluit en inplaats van een vrijschop aan een of andere ploeg toe te kennen, het spel ge woon te hernemen met «scheidsrechterbal». Waarom is dat eigenlijk? Stel dat een speler ge wond op het terrein blijft liggen zonder dat op hem een fout werd begaan. De ref oordeelt dat de speler zorgen nodig heeft, maar hij kan de «soigneur» of de dokter niet het terrein laten betreden terwijl het spel aan de gang is. Dus wordt gefloten. Achteraf moet opnieuw aan voet ballen gedacht. Er wordt dus herbegonnen met scheidsrechterbal op de plaats waar de bal zich bevond. Het betekent dat de referee de bal laat val len. Pas als die bal de grond geraakt heeft, mag die worden «gespeeld». Er zijn nog meer aanlei dingen voor een «scheidsrechtersbal»? Meerdere zelfs. Wat ve len niet weten is, dat na een gelijktijdige en even zware (of lichte) fout van twee tegenstrevers, de ref zijn toevlucht kan ne men tot die fameuze scheidsrechtersbal. Een voorbeeld? Twee akteurs steken de voet tegelijker tijd te hoog. Beiden be zondigen zich aan ge vaarlijk spel. Aan wie moet het voordeel van een vrijschop toegekend? Aan geen van beiden. Dus: een alternatieve op lossing en... inderdaad, scheidsrechtersbal op de plaats waar de fouten werden begaan. (wordt voortgezet) Marcel VAN HAUWER- MEIREN Vraag het maar Zijn er vragen over de spelregels? Stuur die naar De Voorpost, Sport- redaktie, Oude Vest 34, 9330 te Dendermonde. Het antwoord volgt prompt. Roger De Vogel derde in CISM kampioenschap In de militaire wereldkampioenschappen te Sao-Paulo heeft Roger De Vogel een derde plaats behaald. Roger kwam er uit op de 10.000 m. die gewonnen werd door Hagelsteens maar op het podium stond Roger De Vogel op het derde trapje. Aktueel Ondanks het feit dat het vorige week in bijna gans Europa winterde konden de Europese cupwedstrijden toch hun verloop krijgen. Heel sportief ging het er blijkbaar niet overal aan toe. In de Bulgaarse hoofdstad Sofia moest de Roe meense topscheidsrechter Rainea zelfs drie ro de kaarten voor de neus van de hoofdrolspelers uit de wedstrijd Sofia-Sparta Praag duwen. Ver rassingen waren er ook. Dat Ajax Amsterdam niet voorbij de Duitse kampioenenploeg uit München zou geraken, werd algemeen ver wacht. Het Nederlandse voetbal zit momenteel in de puree. De Keesjes verloren in de tweede ronde van de Europese wedstrijden niet alleen Ajax maar bij de Uefaploegen ook PSV Eindho ven, Utrecht en Twente. Alleen kompetitieleider AZ'67 kon zich overtuigend plaatsen. Bij de bekerhouders moesten Valencia, Malmö en ons eigen Waterschei afhaken. Waterschei onver diend. Vriend en tegenstander zijn het er over eens dat de Limburgers alleen door onkans en een foute beslissing van de Zwitserse scheids rechter uit de kwartfinales voor bekerhouders werden gehouden. De grootste verrassingen kwamen echter uit de UEFA-cup. Er zijn dus eerst de drie hogergenoemde Nederlandse ver tegenwoordigers die bleven hangen. Maar ook het Italiaanse Juventus kwam niet voorbij Lodz. De verrassing kwam echter uit Spanje. FC Bar celona werd met zware 0-4 cijfers door Keulen in de pan gehakt. De rijkste Europese klub werd voor 70.000 toeschouwers gewoon belachelijk gemaakt. De Duitse elftallen deden het trou wens biezonder goed. Alleen Kaiserslautern be kert niet verder. Standard Luik, inderdaad onze beste cup-ploeg, zorgde daarvoor. En zo komen we opnieuw bij het Belgisch tintje in dit Euro pees voetbalgebeuren. Standard mag dus ver der. Maar ook ons eigen Lokeren. Het spektakel op Daknam was niet denderend maar daar zit de slechte toestand van de gras mat waarschijnlijk ook voor een stuk tussen. Als we dan de knappe prestaties van de Waaslan- ders in Schotland en de gemiste kansen thuis in beschouwing nemen, kunnen we toch stellen dat Lokeren verdiend verder bekert. Inmiddels weten we ook reeds wie de volgende uitverkore ne is. Het Spaanse Real Sociedad uit San Sebas tian. Misschien nog geen bekende naam door Europa, maar in eigen land de nieuwe groot heid. Vorig seizoen werden de Basken op het nippertje door Real Madrid van de titel gehou den. De Koninklijke had daarvoor zelfs de hulp van de scheidsrechter nodig, zo werd achteraf gezegd. Dat Sociedad een moeilijke klant wordt blijkt ook uit het feit dat de Spaanse selektieheer vijf spelers van de klub selekteerde voor de kern van de Spaanse Nationale ploeg. Bekende na men zijn ongetwijfeld Zamora en doelman Arco- nada. Doelpuntenmaker bij de Basken is Jezus Satrustegui. We kunnen de Lokerse verdedigers alleen maar aanraden de Spaanse topschutter goed in het oog te houden. In de huidige kompetitie staat Sociedad op de tweede plaats op vier punten van leider Atletico Madrid. Het wordt dus op 26 november ontegensprekelijk een aangename wedstrijd op Daknam. Real Sociedad is, zo zeggen ons de kenners, een attraktieve tegenstander. De Lokerse verant woordelijken hopen nu alleen dat het weer wat meevalt, dan verwacht men meer dan 15.000 toeschouwers. Indien Lokeren tegen de Basken opnieuw als een homogeen elftal op het veld komt zit de kwalifikatie voor de kwartfinales er zeker in. Maar het wordt verduiveld moeilijk. Hugo AERTS

De Voorpost | 1980 | | pagina 21