DIENST ORGANISATIE- INFORMATIE IN BEN0NI RING0IR Als Sint-Maarten met fakkels op jaarmarkt aan 11.11.11 denkt... Blok aan sommige stadhuisbenen? E 30 Karnavalgroepen op jaarmarkt Drie avonden voor psychiatrische patiënten »'n' St.-Maarten bij VU 4 - 14.11.1980 - De Voorpost Vervolg van pag. 11.11.11 een sukses Toen we belden naar het Aalsters 11.11.11-hoofd- j .j kwartier (ingang stadhuis), 't - waar ,e inderdaad alle was dinsdag kwart voor vier, kanten mee opkan- maar kon schepen Eddie Mon. liever terugblikt schilderen sieur reeds meedelen dat we graag wat tafereeltjes. een sukses geworden is in De goede Sint had handen te kort om al het speelgoed aan de kinderen te geven. (Per) Aalst. Precieze cijfers waren nog niet gekend omdat nog 15 kwartieren achter waren. Toch zijn er al aanwijzingen om te stellen dat Aalst de armen niet laten zakken heeft. Zondag 9 november kon al 148.000 fr. aan het N.C.O.S. overgemaakt wor den, wat bijna 100.000 fr. meer is dan wat vorig jaar omgehaald werd. Dinsdag kwart voor vier was dat al 230.000 fr. geworden. Een totaalopbrengst van een kwart miljoen is dus zeer goed mogelijk. Het zou 5 keer meer zijn dan wat vorig jaar uit de 11.11.11-omsla- gen kwam. Nationaal bekeken wordt de zelfde trend bevestigd. Voor al Wallonië en Brussel toon den zich solidair met de der de wereld, dan voorgaande jaren. Voor Vlaanderen en meer bepaald ook Oost- Vlaanderen wordt een sta tus-quo verwacht. Als dat niet zo is, zou dat wel eens dank zij Aalst kunnen zijn. Zoals men weet gaat de op brengst in Aalst naar een projekt in Indonesië, waar twee stadsgenoten werk zaam zijn. Voor de goede resultaten zijn vele mensen verantwoordelijk: de 11.11.11-stuurgroep, die dit jaar talrijker was. schepen Eddie Monsieur die zich uitdrukkelijk beijver de voor de aktie, koördinatri- ce Marcia De Neve, het per soneel van het jeugdservice- centrum dat dagenlang zit ten vouwen en nieten heeft gan omslagen en informatie om die met de post te laten versturen... diverse jeugd- en vol wassenenverenigingen die met de verzegelde waston- netjes en -trommels de stra ten optrokken. Helaas is Her- dersem bij gebrek aan vrij willigers hiervoor, niet bezocht. de Baardegemse scouts die auto's wasten, Jebron dat met postkaarten op markt en jaarmarkt stond, de Ajuinboer die medailles ver kocht... de Aalsterse bevolking, natuurlijk, die milder gaf dan vorige jaren. Personen, die afwezig waren bij bezoek van 11.11.11-om- halers, kunnen hun giften nog kwijt in het Jeugdservi- cecentrum, Kapellestraat 15, Aalst. Wel vlug dan... Met fakkels en tromge roffel... Van de traditionele 11 no- vember-herdenking weet ondergetekende niets af. Ge lukkig was er wel een andere schrijvelaar om te gaan zien of de Brabangonne en de Vlaamse Leeuw keurig vol gens reglement gespeeld werden. Wat de alternatieve editie betreft al voor de derde keer vindt deze plaats op de 11-novembervoora- vond zo'n tweehonderd mensen namen aan die fak keltocht deel. Het is gelet op de massale opkomst voor de betoging vorige maand in Brussel tegen fascisme en racisme niet bijster veel. Naar het heet, zijn organisa torische moeilijkheden hier voor een deel verantwoor delijk voor. Hoedanook, met de fanfare van de Rode Valken op kop, vertrok om halfacht op de Houtmarkt een stoet van mensen, die in 11 november de vredeswil herkennen, veeleer dan patriottische ze gekreten. Langs een radio wagen weerklonk Latijnsa- merikaanse muziek. Span doeken «neutronenbom neen», «geen geld naar wa pens», «ontwapenen om te overleven» zegden wat al die fakkels op het Keizerlijk Plein, de Schoolstraat, Dirk Martensstraat, Kattestraat, Grote Markt liepen te doen. Slogans werden (zwakjes) geroepen tegen fascisme, racisme, apartheid, atoom raketten, bommen, bewape ningswedloop en militaire blokken. Eensgezind sprak men zich uit voor ontwape ning, internationale solidari teit, werk i.p.v. bommen, Onder de aanwezigen be merkten we leden van de inrichtende verenigingen (uit humanistische, socialis- Eindelijk is die goeie Sint en die lelijke deugniet van een Piet in Aalst (Per) Ook de beestenmarkt lokte reusachtig veel volk (Per) tische en liberale hoek, voor al maar niet uitsluitend jon gerenorganisaties), K.A.J.- ers, en «personaliteiten»: Mare Galle, Eddie Monsieur, Ray De Smedt, Martin Van der Speeten, Roger D'hondt... Op de Grote Markt werden de fakkels of wat er van overschoot op een hoop gegooid aan de voeten van Dirk Martens. Carole De Jonckheere las van in de ra diowagen een tekst, waarin de strijdpunten van deze fak keltocht samengebald wa ren. Het zou vooral Gustaaf De Meersman zijn, die na dien in de stadhuisfeest zaal het wereldnabije van dit (voor sommigen) wereld vreemde fakkelgedoe illus treerde. Met fragmenten uit «Welkom in zonnig Saigon» en «Rood Gespuis... of moe ten er nog mensen zijn», met veelzeggende poëzie gedra gen door acting en diapro- jektie, kon hij het publiek «raken». In een slagzin roe pen «fascisme neen» is niet zo overtuigend als het voor je zien groeien hoe een ster ke man gevraagd wordt om zwakke bevolkingsgroepen met alle zonden van Israël te beladen. Een Vietnamsol- daat, die inziet hoe hij mis bruikt wordt voor allerlei be langen, die de zijne niet zijn, raakt meer dan welke slogan ook. Nadien werd een lang speelfilm geprojekteerd, een «anti-pamflettaire, genuan ceerde film over weerstand en kollaboratie in Frankrijk tijdens de tweede werel doorlog» (Lacombe, Lucien, van Louis Malle, 1974). Sint-Maarten en Zwarte Piet Zeker in dit jubileumjaar «100 jaar Sint-Maarteninsti tuut» en «500 jaar Sint-Mar- tinuskerk» stond de heilige himself erop Aalst te bezoe ken. Waarnemers meenden, nadat de Sint reeds veilig en wel terug in zijn helikopter op weg was naar de hemel, dat hij er bijzonder goed uit zag voor zijn leeftijd. Niette min was het duidelijk voor wie de Sint op de jaarmarkt zag rondlopen, dat er de voorbije dagen (en na chten!) hard werk geleverd is. Meest blij om de komst van Sint-Maarten (en zijn Zwarte Piet met geschen- kenzakken) waren de kin deren. Dit jaar werd de sint niet afgehaald aan het station. Wel werd hij op zaterdag 8 november op de (ver keersvrije en dus kinder- vriendelijke) Grote Markt ontvangen. Hoewel het kou der was, waren er toch even veel kinderen als vorig jaar komen opdagen, deelde feestkomiteevoorzitter Frans Wauters, ons later mee. Meer dan driehonderd kin deren dus met vaak even enthousiaste ouders, ston den voor en achter een gele genheidsomheining Sint- Maarten welkom te heten. Het Stedelijk Feestkomitee deed dat ook vanop het podium net als prins Kar naval Polle Keipernoagel, Ajuinboer Albert Verbestel en leden van de Prinsencae- mere. Voor kinderen die eraan mochten twijfelen, was het meteen duidelijk waar de sint zoal belang in stelde: of ze braaf zijn, papa en mama graag zien, op tijd naar bed gaan, elke dag drie boterhammen opeten, de «tatjes eten» (aardappelen), «het melkske uitdrinken en het bizjeke (vlees) niet on aangeraakt op het bord laten liggen», «of ze al naar school gaan en flink hun best doen in de klas», «of ze hun brief naar Sintemaarten al ge schreven en afgegeven heb ben...». Telkens gingen er vele (of weinige) vingers de hoogte in. Als beloning zouden ze daar na een zestal appels en een kleurboek krijgen. Geen snoep of speelgoed dus. Het" eerste is slecht voor de tan den, meenden zowel Frans Wauters als Sint-Maarten, en het tweede zou nog wel komen. Het nam allemaal niet weg dat zwarte Piet toch kwistig snoepgoed te grab bel gooide. De kinderen (en hun ouders) werden aange maand «eens te denken aan de arme kinderen in de verre landen». Speciaal ter ere van de sint wiens feestdag trouwens de aanleiding is tot zijn jaar lijkse komst op aarde kwamen kinderen liedjes zingen en gaf een zekere Gil Ricardo een Antwer penaar, zo te horen wat goocheltrucs ten beste. Een konijn werd uit wat doeken getoverd, een geknipt touw werd aan mekaar gehokus- pokust, een biljet van 20 fr. werd verbrand en weer te voorschijn getoverd, een das werd in strookjes van- eengeknipt en toch weer he iegans stropklaar gemaakt... Kinderen mochter. geregeld komen assisteren, en ook Sint-Maarten toonde zich geïnteresseerd. Jaarmarkt Er was een vrij massale be langstelling voor de Sint- Maartensjaarmarkt en ook het weer wilde mee. Onder getekende mocht het mee maken in het gevolg van de sint. Daar waren ook leden van het Feestkomitee en de Aalsterse marktkooplieden- bond bij. Terwijl de Sint aan dacht had voor elk kind (waaronder ook een aantal grote kinderen) dat hij op zijn weg ontmoette, was het eens te meer duidelijk hoe zeer die jaarmarkt «leeft», :m HnW een eigen sfeer uitadei koeien die op de Houti verhandeld worden, de grote hoop (dikwijls f aangeprezen) marktwaai hotdogs en friet ertuss De Brikaljons met hun tensmijtstand ze krei van de Sint een karamel t®erT sen de tanden Jaw; "9d jong met Ajuinsoep, de s.ch ntlemen met heus orkes ir'n een «Waag uw kans»-t bola... Die karnavalgroe zorgen voor (rood-wit-( nad kleur op zo'n jaarmarkt. x ol volk dat zich tussen die sf®st den wriemelt en herkenni handendrukt al evenzeer®^ kinderen (al dan niet een stuk nieuw speelg' bij) lopen er wat ver!< tussen. Enkel de sint m[ ze op, zijn Piet en de boer die hen wat geeft. «Van Sintemaar zegt hij telkens tegen glunderende gezichten... We hebben niet kunnen vragen of elke hande even gouden zaken gec heeft, maar het had er de schijn van weg. schilderijen lagen met briefje «verkocht» te kijk.'.9- Voor Sint-Maarten was' de laatste etappe ambtsbezigheden in A Op een podium aan de tertoren sprak hij een la< maal de kinderen toe. het druk geweest is, en o kinderen tevreden zijn wat hij hen gebracht hi dat er nog wat gespaa voor dit laatste ogenbi Terwijl Zwarte Piet rrj snoep uitdeelt als gouneb ajuinen, schuift de famfaat van Sint-Maarten aan. Erieeu springtouwen, oorlogsjnd i gentjes, ringen, Het w«rs? door de Sint uitgedeeld (war als kriterium de vraag «zj| aar gij een jongen of een m»schi je?». Misschien kan hij iri hemel paragraaf 5.yan «P®" antwoord je speelgoed» |uwl «Jong Rood» van cp1 'n maand) eens aandachtig^8! zen. Het geëikte rcilleri»9d€ roon, weetjewei. Sint. Er|der overige tekstdelen, over jarle penspeelgoed, en onkre. speelgoed en zo, kan de sterse Marktkooplieden! eens doornemen. Het Fi komitee gaf trouwens goede voorbeeld... Met die ongewilde morale's rende slottoon en nog flist bruine herfstbladeren er d venop, kan enkel nog |>rd® schreven worden dat hetF1')1, vast op één plaats rustflj' a' is. Aan de ingang van a stadhuis staat voortPn a geen hemelbus meer. wl SP den geen 11.11.11 -gel^9e> meer geteld, verzamelt gfrd'- Sint-Maartengevolg meei^O® is het draagbord «ni#PPe meer oorlog» naar elq 'n_ verhuisd. In sommige grt warenhuizen wordt intusf9d' al aan Sinterklaas gedacl (P< dit er d Ai be e p irof erp ste< ove nkr« bep Vervolg van pag. 1 inspraak en informatie via de 77.77.77waar men tele fonisch zijn problemen kwijt kon, en een reeks inspraak vergaderingen, waar men dat rechtstreeks bij de leden van het Kollege van Burge meester en Schepenen kon doen. Ter gelegenheid van die negen inspraakvergaderin gen kreeg het publiek een interessante informatiemap aangeboden De titel was oorspronkelijk>«lnspraak en informatie»: een dialoog met en voor ui; later zou dat «Het bestuur dichterbij» en tenslotte «Impuls» worden. Intussen werden, in sa menwerking met het ITT, kursus^en voor export-be vordering en -samenwer king ingericht en in 1978 ver scheen voor het eerst de in formatiebrochure «Het be stuur dichterbij», die gratis over de hele stad werd ver spreid In deze brochure kwam het hele stadsbestuur aan bod en kreeg de bevolking inzicht in het b_ëJeid en de werking van de stadsdiens ten. Het bestuur werd daad werkelijk dichter bij de be volking gebracht en dit jaar mocht «Aalst '80», de opvol ger van «Het bestuur dich terbij», gerust een onmis baar vademecum worden genoemd voor de burger, die beroep moet doen op de dienstverlening van de stad en er helemaal niets van afweet Niet alleen inhoudelijk,' doch ook wat betreft presen tatie behoort «Aalst '80» zo wat tot het beste van wat op dat gebied in Vlaanderen verschijnt. Promotie Ten behoeve van begin nende handelaars werd de brochure «Ik vestig mij voor eigen rekening, steunt Aalst mijn persoonlijk initiatief?» waarvan ook de tweede druk bijna «uitverkocht» is Tijdens het eerste «Lente- kontakt» in 1979 startte men met een promotiekampagne ten behoeve van de Aalster se bloemensektor. Een jaar lang werd in de Stadsberich- ten iedere week promotie gevoerd voor de bloemen uit Aalst. In de gemeente raad werd een motie ge stemd waarmee men naar minister Galle trok. Een jaar later kwam de sportsektor aan de beurt. Al le bedrijven die sportartike len fabriceren én de toeleve ringsbedrijven, werden aan gezocht om deel te nemen aan een gezamenlijke stand op de Jaarbeurs 1979. Het werd een sukses. Uit dit ini tiatief groeide immers P.A.O. Promotie Aalsterse Ondernemingen en werd in het kader van de Topdag '80 een Sportvakbeurs inge richt. De werkgroep P.A.O. stel de zich vooral tot doel de onderlinge samenwerking tussen de Aalsterse bedrij ven te bevorderen en met gezamenlijke initiatieven naar buiten te treden. Dit zal o.a. in het voorjaar 1981 in Brussel het geval zijn, waar een aantal Aalster se bedrijven hun produkten samen zullen exposeren tij dens een internationale Sportbeurs. Beleidsvoorlichting, inspraak Begin van dit jaar werd in de gebouwen van Friac aan de Aelbrechtlaan het «Ont moetingscentrum» geïnstal leerd, een informatie- en do- kumentatiecentrum gericht op verkoopsbevordering in binnen- en buitenland. Op 22 april 1980 werd een «Studiedag over Informatie, beleidsvoorlichting en in spraak» georganiseerd, die was voorafgegaan door een enquête bij de Vlaamse ge meentebesturen. De opkomst was meer dan bevredigend en wanneer men daar tot de slotsom kwam, dat het informatiepit je in Vlaanderen eerder laag staat te branden, dan is dat beslist niet aan het Aalsterse stadsbestuur gelegen Nederland staat vaak mo del, doch de Nederlandse gastspreker sprak toen zijn waardering uit over de Aal sterse initiatieven in dat verband. Tijdens het Lentekontakt van dit jaar kwamen dan eens te meer alle stadsdien sten aan bod in een informa tiestand en op de Jaarbeurs werd uitgepakt met een keur van voedingsprodukten «in Aalst gemaakt». Momenteel Joopt, in sa menwerking met CORVO v.z.w. een reeks seminaries en voordrachten, waarvan het laatste, met professor Levy als gastspreker, een voltreffer werd. Klaarovers Vorig jaar werden twee schoolbesturen bereid ge vonden om te starten met verkeersbrigadiertjes, dit jaar werden het er elf. Voor de opleiding stond Frieda Daelman van de Dienst Or ganisatie, grotendeels in. In overleg met de burge meester wordt door de men sen van Org-lnfo eveneens gezorgd voor het opstellen van de teksten voor enkele tientallen verwelkomingen, toespraken en voordrachten, die door de burgemeester jaarlijks ambtshalve moes ten worden uitgesproken. Hetzelfde geldt voor de teksten van het driemaande lijks tijdschrift «Impuls», dat zich in brede kringen van handel en nijverheid over een stijgende bijval mag ver heugen. Toch overbodig? Omdat wij sinds lang de werking van «Organisatie- Informatie» ten stadhuize kennen en waarderen, wa ren we toch aanvankelijk verrast door het gerucht van het mogelijk opdoeken van deze toch wel biezonder nut tige dienst. Eén van de vele overigens. Indien men dan toch wil bezuinigen, zal men daar voor toch zonder moeite an dere posten vinden. Mocht de Dienst Organisatie echter zonder meer als overbodig worden opgedoekt, dan zou den wij dit betreuren en met deze mening staan we zeker niet alleen! Roel Van de Plas Daniël Jacobus ei avantpremière van i Herman Louies, twee knappe zangers van het Corurn brachten én nieuw liedje. Deze maal wordt de pers op de korrel genomen (Per) Zoals ieder jaar ging op 11 november de jaarmarkt door. Een unieke gelegenheid voor vele groepen om wat centjes voor de Kamavalkas te verdienen. Karnavalgroepen heb ben nu eenmaal de hulp van anderen nodig. Al is de subside van Karnaval volgens sommigen groot genoeg toch hebben veel van onze komische groepen last om rond te komen. Want als je voor karnaval iets moois wil maken dan is er geld nodig en veel geld. Sommige groepen organise- den worden. Op het podium ren een T.D., anderen een tombola, nog anderen een bal. De karnavalgroepen d'E- lementen. De Gentlemens, Ja Watte Jong, De Snotte bellen stonden op de jaar markt. Bij de Elementen werden lot jes verkocht. Bij de Snotte bellen werd gevist voor een fles wijn. Wie het eerste een ring over de hals van de fles waar Sint-Maarten zetelde waren nog twee Karnavalis- ten in vol ornaat op te mer ken nl. Prins Paul en Ajuin boer Bert Verbestel. Ja waar gefeest wordt in Aalst daar is de karnavalmic- robe ook niet weg te denken. HJM Het Aalsterse Sociaal Overleg (A.S.O.) organiseert drie informatie-avonden voor psychiatrische patiënten. Deze vorming gaat door in het Hof ten Dale te Mre op maandag 17 november, 1 december en 15 december. Hiervoor zijn eminente sprekers uitgenodigd. Het programma volgt: kreeg was de winnaar. De maandag a.s. 17 novem- L. Herrebosch. Gentlemens gaven een torn- ber: «Psychiatrie-Antipsyc- Deze reeks heeft plaats on bola. Als klowns zorgden ze hiatrie» wordt besproken het Hof ten Dale te Mre en echter voor heel wat anima- door Dr. A. Gabriëls en lie. vangt telkens aan te 20 u. tie door het brengen van Miel Van Campenhout. stipt. Een steuntje van 50 fr. muzikale nummertjes. per avond is welkom. De nieuwe vereniging Ja maandag 1 december: |n de reeks is blijkbaar niets watte jong vergastte menig «Impasse of doorbraak» voorzien over zelfhulp van marktbezoekers op een lek- door Dr. K. Ringoet, in sa- de psychiatrische patiënt, kere gebakken haring of een menwerking met ortopeda- zoals er toch reeds verschei warme tas ajuinsoep. goog, psycholoog en m.a, In lokaal Herleving hadden maandag 15 december: De Destereers handen tekort alternatieve methodes: me- om de dorstigen te laven, todologische en didaktie- Heel origineel waren ook de sche voorbeelden met de hulpverlening wel aan bod klakjes die te koop aangebo- sprekers Prof. De Batselier, komen, (wh) dene initiatieven zelfs Aalst: denk b.v. aan «Men sen onder mensen» bestaan. Later zal dit aspekt van de Vervolg van pag. 1 Wanneer men nu kontakt opneemt met enkele perso nen die Benoni Ringoir van zeer nabij gekend hebben valt het op hoe men het vrij wel unaniem over eens is dat de heer Ringoir een uit stekende Schepen van Fi nanciën was. Vooral zijn kundigheid en zijn dossiers- kennis vielen op. Ook het feit dat hij de openbare finan ciën beheerde als zijn eigen persoonlijk goed, men zou bijna kunnen zeggen «als een goede huisvader», wordt als één van zijn grote prestaties geciteerd. Benoni Ringoir wordt ook algemeen omschreven als een diplo maat, iemand die nooit on stuimig was, en in het Sche penkollege steeds van een grote kollegialiteit getuigde. Zelfs tegenover andersden kenden bleef hij steeds royaal. Als Schepen van Feestelijk heden en toenmalige voor zitter van het Feestkomitee was hij ook één van de grote promotors van de Aalsterse Jaarbeurs, die hij als zijn troetelkind beschouwde. Hij heeft enkel eens politieke moeilijkheden gehad toen beslist was geworden dat de levering van het bier in de feesthalle toegekend werd aan een gekende Leuvense brouwerij i.p.v. aan de Aal sterse aanpalende brou werij. Deze korte samenvatting van de carrière van wijlen i na ilijk< 'En )ak h Een i te brengen aan de pers<| van de heer Ringoir brandweerman. Bij brandweerkorps behaal hij zelfs de titel van ere-luf nant, een eretitel waarl zeer veel van hield en wfl aan hij zeer gehecht was. VE Op dinsdag 11 november 1980 ontving St.-Maarten inl «Het Gulden Vlies» de kinderen van de VU-leden. Metf zowat 150 waren ze komen opdagen om uit de hand] van deze gulhartige heilige tal van geschenken tel ontvangen Vooraf werden ze echter vergast op eenl klein poppenspel, maar het ongeduld won het op de| nieuwsgierigheid. Daarom schakelde men gauw overl naar het hoogtepunt van de namiddag. Allerhande! soorten van speelgoed met daar bovenop nog een frisl zakje fruit konden de kinderen behagen. Wegens hetl grote aantal ingeschrevenen kon de heilige man zichl slechts om 17.30 u. terug op zijn ezeltje zetten en dep tocht naar de hemel aanvatten. Zowel groot en kleinl wuifde hem na met een vriendelijk «tot volgend jaar». IG

De Voorpost | 1980 | | pagina 4