STEDELIJKE BELASTINGEN ZULLEN N 1981 NOGMAALS STIJGEN Aalsters Sociaal Overleg pakt probleem psychiatrie aan aalsterse flitsen ésvermogen wordt probleem nummer één E GOEDE SINT EN ZIJN STERREMAN OK IN F.F.R. 16 PAROCHIES KRIJGEN VOLGEND JAAR 16.351.555 FR. STADSTOELAGEN Hondenklub Sint Rochus opgesplitst Katholieke Werklieden Bond: «Omdat mensen belangrijk zijn» De Voorpost - 14.11.1980 - 5 het meest recente nummer van «Blauw-Jonk» het woord eerder vaag. Als op- de sanering «maar dat ze volgens hem een reële be- den Eede. Houti ïn, de vijls ze krel ramel eemaandelijks tijdschrift van het Aalsters Liberaal lossingen ziet de schepen Jawf igdwerk verscheen zopas een uitgebreid intervieuw met het verruimen van de fiskale ip, de schepen van Financiën en Regies Gaston Van den Eede. grondslagen van de voorzien in de kasbehoef- orkes,rin 9®eft de schepen vrijmoedig zijn mening weer over gemeenten, dit in de optiek ten». Hij preciseert echter ans»-taanta' (financiële) knelpunten, waarmee de stad Aalst dat de verhouding van het algroe dit ogenblik gekonfronteerd wordt. Hierbij dient wel aandeel van staat en stad dat wanneer men het aan deel van de stad in de ge- i-wit-gnadrukt dat het om zijn persoonlijke mening ging, en dient aangepast te worden zinsbelasting berekent, narkt. om het officieel standpunt van het kollege van Burge- die s «ster en Schepenen. rke™ jroting Volgens de schepen is een *er de begroting 1981 ver- degelijk financieel beleid bij- e) imt de lezer aldus dat de- na onmogelijk omdat men verlizoa,s de vor'9e iaren een bijna 80 verplichte uitga- ort zal vertonen, waarvan ven heeft, zoals personeels- iint m vciiuucM, waai van ven neen, *uais ^cisuiiceia- zouaen moeten herwerkt hij nogmaals in het inter- de Aj ''.rag op dit ogenblik uitgaven, pensioenen, enz. worden. «De verwachtingen view dat er belastingsverho- niet gekend is. «De schuldenlast van de zijn echter pessimistisch ge- e punten worden daarbij stad legt eveneens een hy- zjen de eveneens slechte >ropgesteld: 1. een ver- potheek op het kasvermo- stadsfinanciën», aldus de erpt voogdij toezicht op gen en dit in stijgende mate! schepen, stedelijke uitgaven, 2. de- In 1981 zal dit nog gevoeli- Het Gemeentefonds blijkt overheid dringt ook aan ger zijn ten gevolge van de trouwens niet toereikend te een verhoging van de stijging van de rentevoet op zijn, terwijl de dotaties op omsten en de versobe- leningen. Het kasvermogen een éénzijdige manier door eq 2^ van de u'*9aven, 3. ten- zal het probleem nummer het Rijk verminderd worden. a' ^tte worden ook de inves- één worden in 1981», aldus ngsuitgaven streng be- de heer Van den Eede. Belastingen kt in 1981 (wat nieuw is). Op de vraag welke de Wat de belastingsverhogin- ikreet betekent dit dat de- konkrete oplossingen zijn gen betreft, vermeldt Van beperkt zullen worden tot om de stadsfinanciën ge- den Eede dat deze eigenlijk «dikke» 100 miljoen. zond te maken, is het ant- geen oplossing bieden voor at maar tegen iten. innen lande n gec d er ichtig ollen it. Er over et Fe ens ten voordele van de stad. Ten tweede is hij van me ning dat de dotaties van het Gemeentefonds zouden die nen aangepast te worden tot de vaststelling komt dat «dit een belachelijk klein aandeel betekent, rekening houdend met de uitgebreide dienstverlening en verplich- aan de huidige noden, ter- te diensten van het gemeen- wijl de verdelingskriteria zouden moeten herwerkt tebestuur». In feite betekent hij nogmaals in het inter- et nf gou feb je «hem» de laatste dagen ook ontmoet in je eigen fanr aat of omgeving: die goede heilige man, met zijn i Erjeeuwwitte baard, zijn vlasblond haar, een mijter in zijn rlogsjnd en zijn prachtige rode mantel over zijn brede schou let wqrs? Dan zal je ook wel oog gehad hebben voor zijn warte Piet», zijn trouwe helper die hem steeds vergezelt aan alle «brave kinderen» een zakje met snoepgoed en mfschenkjes uitdeelt, hij ii )eze goede Sint met zijn goede man die alles weet en uwe helper was ook te alles ziet en oordeelt over cjst in de Feestzaal F.F.R. op wie koek krijgt en wie niet. idag 9 november. Dit jaar Enkele brave kinderen zagen gde het bestuur van FFR, deze man liever niet: ze hiel- der voorzitterschap van den niet van z'n houding, z'n larles Accou, voor een Ga- roodwit uiterlijk, heel zijn nkre< lamiddag. Om de komst manier van doen. Meer nog, 1 de 1 de Sint voor te bereiden voor sommige peuters was denb dden ze beroep gedaan de spanning zelfs niet meer de meester-showman Al- houdbaar, en barstten uit ii in (gekend om zijn suk- een huilbui aan moeders srijke strandspelen aan de rok. En deze moeders die gische kust). En dit was voordien zo kwistig dit fijne slist geen slechte keuze, sprookje hadden aange- it deze presentator pres- wend om bij de ondeugende _o irde, grenst aan het onge- jochies de nodige morele re it het 'flijke. Hij slaagde er zon- gels in te prenten, waren rusti|r a' te grote moeite in de maar al te blij dat de Sint I aktief te laten deelne- hen kon troosten en vragen n aan het twee uur duren- stellenmaar als we de ant- honderd kmderen zaten ongeduld,g te wachten op d»_S,nt. wel noodzakelijk zijn voor sparingsmaatregel kunnen Het ziet er dus naar uit dat er het stijgend tekort en het zijn, terwijl ook het invoeren volgend jaar opnieuw een van de informatica in de ad- aantal tewerkgestelde werk- ministratie heel wat kan be- lozen hun ontslagbrief in sparen, maar hieruit volgt hun bus zullen vinden, ook de reorganisatie van de Wat de kerkfabrieken en het diensten. Of de konkrete OCMW betreft meent de vraag of dit bvb. voor de schepen dat deze instellin- brandweerdienst mogelijk gen eveneens dienen te ver zou zijn betwijfelt hij, omdat soberen. De tekorten van de hiervoor zeker geen wettelij- ziekenhuizen gaan aldus ook ke toelating zou kunnen ver- steeds in stijgende lijn. kregen worden. Fusie Personeel Op de vraag of de fusieope- Het spreekt voor zichzelf dat ratie fianciële voor- of nade- ook de personeelsproblema- len meebracht, antwoordt tiek niet onbesproken kon de schepen dat er zeker geen blijven. 60 van de uitga- financiële voordelen aan ven gaat immers naar de verbonden waren. De ver- lonen van het personeel. In plichte uitbreiding van de dit verband meent de sche- dienstverlening over een pen van Financiën dat er in groter grondgebied en de de toekomst over gewaakt overname van de schulden- wordt dat een personeelsbe- last van diverse deelge- leid wordt gevoerd volgens meenten hebben volgens de budgettaire mogelijk- hem het budget zeker ver heden. zwaard en het deficiet ver- «Men moet opteren voor het scherpt. De meer-inkomsten vervolledigen van het vast zijn aldus niet in verhouding kader en de afvloeiingen van tot de meer-uitgaven. «Bud- niet-benoemd personeel. De getair betekent dit dus een post van tewerkgestelde slechte zaak voor Aalst», werklozen bedraagt 60 mil- Tenslotte vermeldt hij nog joen. Deze post moet even-, dat hij van mening is dat een redig dalen bij het opvullen reorganisatie van de onder gingen op komst zijn door te verklaren dat «de belastings verhoging houdt een ver plichting in van de hogere overheid, het is geen per soonlijk voorstel van mij, ook niet van de PW-fraktie, maar het is een must». Toch blijft Van den Eede pleiten voor een evenredige besparing of bezuiniging om de belastingsverhoging zo veel mogelijk in te dijken. De formule van een Regie voor sommige diensten zou van het kader. De konklus- sies zullen door de verant woordelijke beleidsmensen moeten getrokken worden» aldus letterlijk de heer Van Het verbond van Heemkundige kringen van Oost- Vlaanderen heeft onlangs enkele geslaagde res tauraties uit de provincie bekroond. Tot de be kroonden die een oorkonde kregen behoren ook enkele groot-Aalsterse initiatieven, zoals de res tauratie van de binnenkoor van de Pupillenschool te Aalst door het Ministerie van Openbare Wer ken, de restauratie van het herenhuis, gelegen Arbeidsstraat 2 en het huis gelegen in de Molen straat 10 te Nieuwerkerken. In een hoofdartikel onder de titel «CVP toont zich een slechte verliezer» geeft de politiek sekretaris van de SP. Roger D'Hondt nogmaals kommentaar op het geval «Vanderbeke», en op de beschuldigingen aan het adres van de pers. Hij besluit zijn artikel met volgende zinnen. «We hebben er voor gewaar schuwd in onze Voor Allen van voor enkele weken dat deze partij door haar interpellatie in de kaart speelde van anderen. In feite heeft ze aan haarzelf een slechte dienst bewezen waarvan ze in de korste keren nog niet genezen zal zijn». Ook in het oktober nummer van «Jong Rood» het maandblad van de Jongsocialisten wordt het poli tiek evenement bij uitstek van de jongste weken besproken, ditmaal door Dirk De Pauw. Deze gaat in zijn besluitvorming nog een stap verder en hij rijft ondermeer: «De gevolgen van deze recht streekse aanval kunnen verstrekkend zijn. Door haar handelswijze heeft de CVP immers nog maals haar vele-gezichteneigenschap en onbe trouwbaarheid ten toon gespreid... Het weze echter voor onze eigen SP nogmaals een les dat het veelkoppig monster dat de CVP is en dat ons reeds in '70 een pad in de korf zette, nog steeds een realiteit is, waarvoor meer dan de normale aandacht moet opgebracht worden. Misschien heeft de CVP door haar onvolwassen oppositie-gedrag aangetoond dat ze nog steeds niet genezen is van haar jarenlange machtuitoe fening en tevens gepleit voor een verlenging van haar oppositiekuur met zes jaar» (einde citaat). houdsdiensten in de deelge meenten op korte termijn noodzakelijk zal blijken en dat ook een mentaliteitsver andering in de fusiegemeen ten zich zal moeten voltrek ken». Waarin de mentaliteit in de deelgemeenten zal moeten veranderen wordt er niet bij vermeld. VEHE voor 1/3 der kosten. Aan de kerkfabriek van de Protestantse kerk moet de De gemeenteraad van 12 november jl. diende haar advies een bedrag van 538.985 fr. te geven over de begrotingen van de Aalsterse kerkfabrie- wat de totale uitgaven ken van 1981. Opvallend hierbij zijn de enorme bedragen brengt op 1.178.657 fr. (zijn- die de belastingsbetaler elk jaar opnieuw dient bij te leggen de 28% van de begroting), stad Aalst 147.527 fr. betalen om de begrotingen en rekeningen sluitend te houden. De belangrijkste buitenge- wat 56% van de totale in Over gans het grondgebied van Groot-Aalst is er slechts wone toelage moet in 1981 één gelukkige uitzondering, met name de St. Walburga- betaald worden aan de parochie te Meldert waarvoor geen stadstoelagen voorzien kerkfabriek van Heilig Hart zijn, gezien de ontvangsten geraamd worden op 209.370 fr. met een som van 7.373.447 489^ U'*®aven ^08.881 fr. wat een batig saldo geeft van fr. Hierbij komt nog de ge- ..v.,stellen: maar als we de ant- spektakel. Alle kinderen woorden van de kinderen e n een afstraling l-gell^eveer een kleine hon- mochten geloven zijn ze ai- elt gird)- maar ook de groten tijd vroeg in bed, zijn ze altijd bezoek werd besloten met meeiPQen, luisterden, tierden, braaf en gehoorzaam, eten de uitdeling van snoepgoed «n<fPPe'den °P podium ze dagelijks drie dikke boter- en geschenkjes. Natuurlijk in de zaal. Na dit geva- hammen, en gaan zelfs dol- met de nodige vermanin- rde spelprogramma graag naar school, waar ze gen! Pas als het tweetal ver- de poppenkast met enorm goede punten trokken was, viel het be- Voor alle andere parochies vaartparochie van Nieuwer- zijn de begrotingen defici- kerken, met 720.840 fr. Hier- tair. De grootste subsidie bij dient nog een buitenge- dient uitgekeerd te worden wone toelage qevoeqd van *e," va" at aan de St. Antoniusparochie 309.281 fr., wat alles bij el- h» met een toelage van 882.006 kaar toch slechts 30% is van De kerkfabriek van Hard®r- fr. op een totaal wone toelage om het defi cit te dekken met 314.005 fr. waardoor de uitgaven ten laste van de stad 61% berei ken van de totale geraamde fr. op een totaal van de totale inkomsten en uit- va^rt) ko^a^de belastTna" 1.318.950 fr. Op de tweede gaven. *aa kostaande belast ng- VL. 2 hpta prs unhenH iaar n goedheid ook nog vrees inboezemt. plaats volgt de St. Martinus- De reeks wordt vervolgt met parochie met 858.764 fr. ge- de St. Annaparochie waar de volgd door de parochie van stad voor 660.074 fr. zal die- adem te komen hebben we St. Jan-Evangelist met een nen tussen te komen. De nauwelijks. Maar de voldoe- bedrag van 845.810 fr. Ge- O.L.Vrouw Hemelvaart- ning is als een balsem op z'en het totaal van de inkom- kerkfabriek van Erembode- sten en uitgaven van deze gem ontvangt volgend jaar kerkfabriek 1.017.810 fr. be- een toelage van 620.615 fr. draagt wordt aldus 83% van Voor de kerkfabriek van Mijl- de begroting door de stad beek (O.L.Vrouw Bijstand) gedragen. moet het stadsbestuur vol- De volgende in de rij is de St. gend jaar 589.884 fr. subsi- Jozef-parochie met 767.706 dieren. Op de negende fr., en op de vijfde plaats plaats komt de St. Martinus- komt de O.L.Vrouw Hemel- parochie van Gijzegem met betalers volgend jaar komsten en uitgaven is. Dat het ook nog anders kan bewijzen de kerkfabrieken van Hofstade (O.L.Vrouw Hemelvaart) en Meldert (St. Walburga). In Hofstade be draagt de gewone toelage slechts 32.791 fr. Rekening houdend met een globale subsidie van 15% op een globale begroting van 1.712.227 fr. Voor Meldert is de toestand nog gunstiger want daar hoeft de stad Aalst immers geen toelage 233.771 fr. te vermeerderen te verlenen vermits de be- met een buitengewone toe- groting een positief saldo onze vermoeide kuiten Bedoel je de pieken in de Het Aalsters Sociaal Overleg, dat zowat het overkoepelend orgaan van alle welzijnswerkers uit de streek van Aalst is, richt binnekort enkele belangrijke avonden in over psychia trie. Deze avonden, die doorgaan in het Hof Ten Dale te Mere behandelen verschillende facetten van dit zeer ak- tueel probleem. Aldus behandelen Dr. A. Gabriels en M. Van Campenhout, licenciaat kriminologié, op 17 november het thema «Psy- chiatrie-Anti-psychiatrie». B nieuw scenario van non- ll Alladin: De Sterreman, iet zijn vriendjes Jantje laan, Flupke, Champetter natuurlijk het onafschei- flijke duo Sint en Piet. ;En dan, omstreeks vijf uur, iak het grote ogenblik aan JEen man uit een andere r preld deed zijn intrede. De behalen.. Ook Zwarte Piet was in zijn sas: tijdens de liedjes «Zie ginds komt de stoomboot», «Wie braaf is krijgt lekkers, wie stout is de roe», zorgde hij voor enkele dansnum- mertjes (hij leek wel op één van de leden van Hot Choco late) op het podium Hun nauwde gevoel van peuters en kleuters af. De bevrijding kwam bij al die pakjes, en dat vonden ze wel fijn. Buiten de feestzaal van dé FFR kan ik het duo even strikken voor een interview. Het zijn zeker wet drukke dagen Tuurlijk, tijd voor even op Wie kon er in de poppenkast beter aan zijn trekken komen dan Sint en Piet?» De wachtende ideren vonden het alleszins leuk (Per) verkoopskalender van groot warenhuizen? Nee, nee, de tevreden ge zichtjes van de brave kinder tjes. Waar is jouw ezel, en waar is Zwarte Piet7 (even wrijvend over zijn lange, witte baard): Tja, ik denk dat hij de auto is gaan halen... Ben je dan niet met de ezel gekomen Wat bedoel je? Zwarte Piet is er toch bij, maar de twee de ezel heb ik in Spanje gela ten. 't Is hier veel te koud, we hebben maar de auto genomen. Maar met een auto kan je toch 's nachts de daken niet op? Nee, maar dat hoeft ook niet. Mijn Zwarte Pieten zijn lenig genoeg. En wat laat je zo allemaal door de schoorsteen glijden? Snoepgoed en lekkers, maar eigenlijk liever enkele appeltjes van oranje. En ver der zoveel mogelijk «goed» speelgoed. Wat bedoel je met «goed» speelgoed? Speelgoed dat de kreativi- teit van de kinderen stimu leert. Toch eigenlijk maar jammer dat er zoveel kitsch op de speelgoedmarkt ver kocht wordt, en dat opvoed kundig, verantwoord speel goed meestal ook zo schan dalig duur is. Maar nu moet ik werkelijk weg, want er wachten nog brave kin deren. Geeft u mij de zegen, Sint? Ja, als je braaf bent, in de naam van de vader, en de zoon en de heilige Sint J.D.B. Genood, ondermeer door gebrek aan tijd en ruimte binnen ministratieve molen om de ad- de vereniging Sint Rochus werd de afdeling «Gezelschaps- ministratieve vergunningen te honden» virtueel gedwongen om, ter ontplooiing van haar bekomen is reeds volop aan aktiviteiten naar andere middelen te zoeken. De voor de het draaien Het nieuwe be- hand liggende oplossing werd gevonden in het oprichten stuur ziet er als volgt uit: Voor- van een zelfstandige vereniging. zitter: mvr. De Prez. onder voorzitter: Gerrit Bombeeck, secretaris: Pierre Van Keer, Penningmeester: mevr. Van Mol, klubhuisverantwoordelij- menstelling van een bestuur, voor de winterperiode zutlen bestaande uit 9 leden. Eerst- voorlopig doorgaan op het ter- Tonv daags zullen de statuten ter rein van D.N. Haaltert. Na de S F?uraaemMster Fred- publicatie aan het Belgisch winter zal uitgekeken worden niün Staatsblad worden doorge- naar een eigen terrein, en dito meestèr Robert Van Weze- stuurd. De naam van de vere- lokaal. De gronden hiervoor manl niging wordt V.Z.W. Hoog ge- zijn reeds gehuurd en de ad- A V H lage van 115.000 fr. zijnde 348.771 fr. in totaal (66%). Voor de St. Margaretha pa rochie te Baardegem be draagt de toelage 238.225 fr., terwijl deze van de St. Jozefparochie te Erembode- gem 199.940 fr. bedraagt. Een troost voor de schepen van Financiën bij al deze uit gaven is wel dat de gemeen te Haaltert in de laatst ver melde toelage tussenkomt vertoont van 489 fr. op een totale begroting van 209.370 fr. Als men de voorziene uitga ven vergelijkt met de uitga ven is het aldus opvallend dat op 16 Aalsterse paro chies er 10 zijn waarvan de stadstoelagen meer dan 50% van de globale inkom sten en uitgaven bereiken. Toch wel een opvallende vaststelling.. VEHE} Op maandag 1 december is het dan de beurt aan Dr. K. Ringoet om samen met een orthopedagoog een psycho loog en een maatschappelijk werker te trachten een ant woord te geven op de vraag of de psychiatrie in een im passe is of eerder aan de doorbraak werkt. De laatste van de reeks van drie behandelt de alternatie ve methodes aan de hand van methodologische en di- daktische voorbeelden. Hier op voorziet het A.S.O. on dermeer Prof. S. De Batselier en L. Herrebosch, Drs. Filo sofie. De aanvang van elke spreek beurt werd vastgesteld op 20 uur en de deelnameprijs werd met een bedrag van 50 fr. per avond zeer demokra- tisch gehouden. Studienamiddag Volledig in de lijn van wat er in het Hof ten Dale plaats grijpt, wordt op woensdag 26 november 1980 in 't Apostelken te Aalst door het ASO een studienamiddag georganiseerd over kinder psychiatrie. Ditmaal kan de Aalsterse welzijnsvereniging rekenen op de medewerking van specialisten terzake als professor Pijck, kinder-en jeugdpsychiater en hoogle raar aan de K.U.L. en zijn kollega kinderpsychiater Dr. K. Van Haute, die o.a. werk zaam is in de dienst voor Geestelijke gezondheidszorg te Aalst. Ook Mevr. B. Van Kersschaever, psychiatrisch maatschappelijk werkster die werkzaam is in het AZ te Leuven zegde haar mede werking toe. Dit team zal op de studiena middag zowat alle mogelijke vragen, die men zich over kinderpsychiatrie kan stel len, trachten te beantwoor den. Hierbij komen proble men aan bod zoals wat om vat kinderpsychiatrie en wel ke zijn de mogelijkheden er van? Ook de meest voorko mende problematieken, hun behandeling en het resultaat ervan worden besproken. Hierbij zullen de moeilijkhe den, tekorten, hiaten, enz. niet uit de weg gegaan wor den, terwijl men tevens de samenwerkingsmogelijkhe den op, dit vlak wenst te bespreken. Ook de ouders en de kinderen zelf die met de kinderpsychiatrie gekon fronteerd worden zullen in het debat niet vergeten worden. Te oordelen naar het pro gramma dat opgemaakt werd, belooft de namiddag alleszins interessant te wor den voor diegenen die met de problematiek in aanra king komen of die er meer wensen over te vernemen. VEHE Op donderdag 23.10.80 wer- noemd. Vanaf vrijdag 7 no den de statuten door de 19 vember 1980 start deze nieu- stichters ondertekend, en we vereniging met haar nieu- werd overgegaan tot de sa- we aktiviteiten. De trainingen Sedert 19 oktober 1980 loopt K.W.B. bied een heel gamma ken van de doelstellingen. In binnen de Katholieke Werk- aan mogelijkheden en te- het plaatselijk arrondisse- lieden Bond (K.W.B.een Ie- vens kan men aktief mee- ment telt de KWV.B 4400 le- denwervingsaktie. De werken aan het verwezenlij- den gespreid over 42 afde lingen. Elk lid betaalt elf maal 25 fr. per maand. Sociaal dienstbetoon, hulp verlening, belangenbeharti ging e.a. staan vooropge steld in het programma. Het ledenblad «RAAK» zal de problemen scherp stellen: rechtuit, vrij en onafhanke lijk. Een wijkmeester zal tijdens een kort bezoek het leden blad overhandigen en te vens alle noden aanhoren. Deze worden dan op een bestuursvergadering naar voor gebracht. Naast de vrijetijdsbesteding biedt de K.W.B. sportfederatie, Falos, ook tal van mogelijkheden. Vanaf 1983 zullen er op nieuw arrondissementele Lourdesbedevaarten plaats grijpen. Inschrijvingen kun nen echter nu reeds ge beuren. Indien men meer informatie wenst moet men zich richten tot het K.W.B. verbondssek- retariaat: St.-Jorisstraat 26, 9300 Aalst. Tel.: 053- 21.39.61.

De Voorpost | 1980 | | pagina 5