1 OPSCHORTING COO-ZAAK «VALSHEID IN GESCHRIFTE» T SP geeft haar visie over struktuurplan Groot-Aalst UITREIKING «GRANTS» DOOR WELLCOME FOUNDATION ir.^.n£r:si lmeei t WEER VLAGGEN GESTOLEN 38 kinderen bij Amapoiia-sint VLAAMS VERBOND VOOR GEPENSIONEERDEN VERKOOS NIEUW BESTUUR 6 -14.11.1980 - De Voorpost Vervolg van pag. 1 Naast de gewone zorgen van een doorsnee-rusthuis dienen de verpleegsters er soms dagelijksspeciale verzorgingen toe, waarvoor de kostgangers zelf niet meer kunnen instaan. Om dit toedienen van «toilet» draait de hele zaak. Dagelijks worden de zieken verzorgd, gewassen, verschoond. Dit heet «toilet». Er is echter verschil tussen «groot toi let» en «gewoon toilet». Ver gelijk het bij een gezonde mens maar met de dagelijk se wasbeurt en het wekelijks grondig schrobben in het bad. De rol van de mutualiteiten De verschillende mutualitei ten betalen de geboden diensten terug, naargelang ze hen worden aangerekend. Voor een grondig toilet werd uiteraard meer terugbetaald dan voor een gewoon. Het aantal verzorgingen liep, mede door het groot aantal zieke bejaarden, behoorlijk op. Voor elke verzorging diende bovendien een af zonderlijk formuliertje inge vuld. Uiteindelijk werd de administratie die met het toedienen van een «toilet» gepaard ging, al te uitge breid, al te omvangrijk. De verpleegsters holden maar achter dokters aan om de papieren getekend te krij gen, of ze tekenden ze, als gegradueerde verpleeg sters, zelf. Op een beoaald moment werd het tussen de COO en de grote mutualitei ten op een akkoordje ge gooid: het systeem van de vele kleine papiertjes (één per toegediend toilet) werd achterwege gelaten, en ver vangen door één groot (we kelijks bijvoorbeeld) docu ment. De klacht Zo ging het maar door... tot deze gang van zaken aan de oren kwam van één der klei nere mutualiteiten. Het was precies deze mutualiteit, de «Verenigde werklieden», die klacht indiende: de gevolg de procedure zou niet wette lijk zijn! De grote mutualitei ten zouden zich dan be dreigd hebben gevoeld en zouden teruggekrabbeld zijn, echter niet zonder dèt kleine beetje extra-aandacht dat aan het licht bracht dat de COO hen toch wel teveel had aangerekend... De ver pleegsters in Sint-Lieven zouden praktisch dagelijks «groot toilet» hebben toege diend (zo bleek toch uit de ingediende formulieren), en dat was niet alleen erg on waarschijnlijk, maar boven dien ook erg duur voor de terugbetalende mutualitei ten. Er werd dus geproce deerd! Het parket erbij Er werd vergaderd, er werd gepallaberd... en de COO weigerde aan de mutualitei ten de zowat één miljoen bedragende geëiste schade vergoeding terug te betalen. De voorgestelde minnelijke schikking werd niet aange nomen, en uiteindelijk werd zelfs het parket ingescha keld. De COO-verpleegsters werden aan de tand ge voeld, en namen warem pel alles op zich! Inderdaad, er zou toch valsheid in ge schrifte zijn gepleegd, of concreter: er zouden dien sten zijn aangerekend die helemaal niet verstrekt wer den... Ook de heer Bosteels, als direkteur van Sint-Lieven en de heer Rousseau, als voorzitter en als dusdanig ook verantwoordelijk voor de werking van de COO, werden in beschuldiging ge steld. De BOB had zowat an- derhald jaar tot drie jaar no dig om het onderzoek terza ke te beëindigen. Uiteinde lijk kwam de zaak dan toch voor, onlangs, voor de Zes de Kamer van Dendermon- de. De verdediging pleitte onschuldig, en hanteerde vooral het argument dat de verpleegsters, en zo ook de andere beschuldigden, nooit enig baat zouden hebben gehad, mochten ze dan toch teveel diensten (lees: terug betalingen) hebben aange rekend. De terugbetaalde sommen kwamen immers terecht in de kas van de COO. In de kantlijn Hier en daar wordt dan ook wel eens «tussen de lijnen» vermeld dat de verpleeg sters zouden gehandeld hebben «in opdracht». Daar- rond draaide immers ook de hele rechtzaak: hebben de beschuldigden gehandeld uit eigen initiatief of voerden ze een opdracht uit? Meer terugbetalingen betekenden immers meer inkomsten voor de COO! Waarom na men de verpleegsters met een alles op zich! Wie echter deze zaak in de vroegere COO eventueel zou hebben doorgedrukt werd geenszins duidelijk. Een feit is echter wel dat het huidige OCMW erg verveeld zat met de zaak. Het dossier werd in 1977 door de COO niet aan het (nieuwe) OCMW voorge legd, zodat dit niet wist waaraan het zich te ver wachten had. Geruchten de den de ronde dat het OCMW, als erfgenaam van de COO, de verpleegsters fi nancieel zou zijn bijgespron gen. Heel wat huidige OCMW-leden hoeden er zich voor de vroegere COO aan te vallen en verwijten te ma ken, maar geven toch toe dat er grove fouten werden ge maakt. Er werd gewag ge maakt dat het OCMW, in ge val van een veroordeling, de boete die de beschuldigden zouden oplopen, en ook de gerechtskosten, zou hebben betaald. Nu een opschorting werd uitgesproken valt dit laatste natuurlijk weg. En dat is maar goed ook! Een erg vervelende zaak: het OCMW kan immers niet betalen voor oneerlijke zaken (een veroordeling impliceert dit toch?). Daarenboven kan het OCMW ook op de vingers worden getikt door de stad en de Provincie. Ondertus sen besliste de Raad van het OCMW echter wel, als erfge naam van de COO, de door de mutualiteiten nog steeds geëiste schadevergoedin gen te betalen. De som van één miljoen (vóór 1977) is inmiddels, met alle bijgere- kende interesten, al opgelo pen tot bij de vijf miljoen. Afgehandeld Een opschorting, de zaak is uitgesproken, afgehandeld, tenzij beroep wordt aangete kend. De beschuldigden, die tenslotte nooit enig baat vonden bij deze zaak, leef den twee tot drie jaar in on zekerheid. Voor verpleeg sters betekent een strafdos sier meteen ook de opschor ting van hun erkennings nummer en dus ook het ein de van een carrière. Zover is het gelukkig niet gekomen! Blijft enkel nog de vraag hoe het indertijd zover is kunnen komen, en daarop zullen en kel de echt ingewijden kun nen antwoorden, en dan nog... J8 kinderen van de vriendenkring van café Amapolia ontvingen van de sint een zak snoep. De 108 leden kregen koffie met koeken aangeboden. Deze vereniging die instaat voor sport, vrijetijd en gezinszorg kon dankzij het lidgeld, een tombola en de opbrengst van de kaartingen de kinderen lekker verwennen. (Per) Binnen de Aalsterse Socialistische partij werden enkele tijd geleden een aantal bestendige werkgroepen opgericht, die tot taak hebben het partijbestuur voor te lichten door voorafgaande studie en terzelfdertijd meer inspraak moe ten mogelijk maken voor de partijmilitant. De oudste werkgroep is deze van Ruimtelijke Ordening-Groen, die regelmatig vergadert en een aantal onderwerpen reeds diepgaand onderzocht zoals het parkeerprobleem, het city- ring-verkeer, de ringlaanproblematiek. Pas- en Steenbeek- projekt, enz. Uit een artikel, ondertekend muieren van het groen in de door Emmie Van Malderen, stad en het bos en de land- dat verscheen in het jongste schappen in de deelgemeen- nummer van «Jong-Rood» ten. In dit verband wil men Op woensdag 5 november 1980 vond in de Universitaire Stichting, Marsveldstraat te Brussel de officiële uitreiking van de vier «Grants» door de Wellcome Foundation plaats. Vier geneesheren, twee voor humane- en twee voor de diergeneeskunde kregen een som van om en bij de 250.000 fr. overhandigd. Dit naar aanleiding van het onderzoekings werk dat zij reeds gedaan hebben, en nog zullen doen, elk in hun onderscheiden domein. In onze editie van vorige week gaven wij reeds een samenvatting van de bekroonde werken. Het lijkt ons dan ook niet nodig, daar nog verder op in te gaan, maar integendeel een klein woordje te zeggen van deze plechtige gebeurtenis. Professor Hoste, voorzitter rijk. Het unieke van de die van het Nationaal Fonds rengeneeskunde ligt ver voor Wetenschappelijk On- scholen in de gerichtheid op derzoek (N.F.W.O.), zat de meerdere soorten die in ken- ceremonie voor. In een klei- merken van elkaar verschil- ne inleiding verontschuldig- len enorm tussen mens en de hij eerst en vooral vice- dier. Op dat gebied is er premier en Minister van Eko- geen equivalent mogelijk, nomisc.ie Zaken Willy Claes Zo kan men bijvoorbeeld wegens ziekte. Verder dank- geen medikament voor bra- te hij de firma Wellcome ken toedienen aan paarden, voor dit prestigieuze gebaar koeien, konijnen e.d. om- de en sprak hij de hoop uit dat eenvoudige reden dat deze dergelijke projekten in de dieren niet kunnen braken» toekomst nog grotere De heer Coosemans, direk- DOPPERSWERKING IN AALST aldus professor Peeters. Hij besloot zijn interessante re devoering met z'n hartelijk ste gelukwensen aan de vier winnaars. De heer Trevor Jones: direk teur van de Wellcome Ont wikkelingen voor de hele wereld, sprak over de ver binding die tot stand was gekomen tussen de Wellco me Trust en de Wellcome Foundation. Momenteel is de Wellcome Trust de groot ste onderneming in de hele wereld die de geneeskunde steunt. De Foundation heeft, naast onderzoekingen op gebied van de farmakologie, ook de biologische en che mische prospekties onder zijn hoede. De heer Jones gaf verder nog gedetailleerd de uitleg over het verband van sommige menselijke ziekten met de daarvoor aan te wenden farmacie. Hij be sloot op zijn beurt met z'n welgemeende gelukwensen aan de laureaten. In abstentie van Minister Claes nam diens kabinets chef, de heer De Langhe, de taak op zich om de «Grants» aan de vier winnaars te over handigen. Uit zijn redevoe ring dienen we vooral te ont houden dat in een tijd van krisis, zoals wij die nu ken nen, het vorserswerk op de gelijke wijze dient onder steund te worden, Wellcome kan hierbij als voorbeeld ge nomen worden. Na deze toespraken konden de professoren Michel De- backere en Charles Gerday voor diergeneeskunde en de professoren Mare Bogaerl en Carol Deby voor humane geneeskunde hun prijs ir ontvangst nemen. blijkt dat dezs werkgroep niet ten volle door het partij bestuur au sérieux genomen wordt. Zo werd er nog geen enkel advies gevraagd aan de werkgroep Ruimtelijke Ordening, terwijl stellingna men in de Voor Allen ver schijnen (o.a. over het ver keer op de kleine ring) zon der dat de werkgroep erover geraadpleegd werd. De opsteller is er echter van overtuigd dat er in de toe komst wel iets in de goede zin zal wijzigen, zodat ge meenteraadsleden hun in formatie aan de groepen zul len doorspelen, en de partij leiding beroep doet op de werkgroep, telkens een pro bleem van ruimtelijke orde ning of groen opduikt. Wat de groep ondertussen wel sukses boekte was bij het opstellen van de opties die zij nam betreffende het struktuurplan Groot-Aalst. Dit struktuurplan wil de be leidslijnen aangeven voor, de ruimte-indeling in de wij ken en deelgemeenten. Groen en milieu het openstellen van parken en domeinen in de stad en bossen in de deelge meenten. De overheid zou, aldus de SP, een viertal grote rekrea- tiedomeinen aan de rand der stad moeten realiseren. Dit zou dienen gekombineerd te worden met kleinere centra in elke wijk, groene plekjes in elke buurt samen met buurt speel en ravoterrei- nen. Naast de daadwerkelij ke bestrijding van milieuver vuiling en -hinder wenst de SP een rioleringsnet volledig gescheiden van de waterlo pen, die trouwens niet zou den mogen gedempt of ge kanaliseerd worden. Wonen en bebouwing Belangrijk is de optie dat de woonuitbreidingsgebieden niet zouden mogen aange boord worden zolang de hui dige woonkernen niet verza digd zijn. (wooninbreiding). Aldus moet de vernieuw bouw gestimuleerd worden en de verkrotting bestreden, zonder echter de oorspron kelijke bewoners te ver- Wat het groen en milieu be- jagen, treft wordt o.a. geopteerd In de woonkernen moeten voor het beschermen en sti- alle sociale groepen geinte- greerd zijn alsook de ver schillende sociale funkties (vb. wijkwinkels). De openbare grondregie moet anderzijds de grond prijzen helpen drukken en de grondspekulatie afremmen. Per woonblok wordt in dit verband geopteerd voor een harmonische architektuur en een aangepaste schaal per entiteit. Infrastruktuur op het niveau van de stadswijk en deelge meente De SP opteert voor het de centraliseren van ean poly valente openbare infrastruk tuur naar de wijken en deel gemeenten toe. Men denkt hierbij aan bibliotheek, lage re school, vergaderruimte, toneelzaal, sportterrein, enz. Voor de diensten die niet gedecentraliseert kunnen worden, moet er een mobie le dienst zijn die ten huize komt. Verkeer en parkeren Hier wenst de partij dat er een harmonie geschapen wordt tussen de verschillen de soorten weggebruikers dit door het bevoordelen van gediskrimineerden zoals voetgangers, fietsers en openbaar vervoer. Het auto verkeer zou moeten afge remd worden, vooral in de woonwijken en het stads centrum, o.a. door geen bij komende autowegen meer aan te leggen door eenvou dige woonerven in overleg met de bewoners, door de centralisatie van de industrie langs de spoorwegen en wa terlopen om het vrachtwa- genvervoer te ontmoedigen, door meer aandacht voor het parkeerprobleem van de bewoners, door gecentral seerde ondergrondse stallil gen met groen erboven bik nen de huizenblokken, evej eens in participatie met d bewoners. jw f Tenslotte wenst men eé v I verplichte ondergrondj stallingen voor nieuwe schj len, kantoren, enz, malee T liefst decentralisatie van dr?®1' ze mastodonten. r. Het openbaar vervoer zd° r°r trouwens moeten gestimiwi' leerd worden, terwijl rnaj?® het privé-autovervoer wenr f af te remmen. t is t ruir Beleid U vo, De SP is van oordeel dat al voornoemde opties in funle on tie staan van de plaatseliji «de samenlevingsopbouw. Dejr al opties moeten aldus hihind kontakt tussen de bewonefin hc bevorderen, zodat de wijk-èi, u buurt - of deelgemeentebfe bl< volking meebestuurt, vUi-ui langs pluralistische wijkrjring den in pluralistische wijl naa centra. inwit Het gemeentelijk bestui moet aldus voorlichting inspraak geven bij (bouÉNen Jprojekten in het beginsthnee dium der plannen, en volllkret dige en objektieve voorlieg vo ting geven over alle mogelh d ke alternatieven. rd g Men wenst anderzijds ei meerjaren-planning voor uitvoering van de beleidsoèd; ties die al dan niet vastliloori gen in de Bijzondere plafe.) v nen van aanleg. Struktuurplannen zijn een leidraad voor eventuei te wijzigen gewestplanm en B.P.A.'s en niet omj keerd. VE I slu lietti ba flste bestaan van de firma en het feit dat alle winsten terug worden omgezet in herin vesteringen. Dit was name lijk de laatste wilsbeschik king van de stichter, sir Hen- de R.V.A. Daartoe kunnen ze formulieren bekomen in H.A.K. (Houtmarkt 5, Aalst). Het is aan te raden, teur-generaal van Wellcome Belgium, nam als eerste Maandag 10 november hebben de Aalsterse stempelaars spreker het woord. Hij had aan hun «doplokaal» de eerste editie van een voortaan het^over het^honderdjarige wekelijkse «dopperskrant» gekregen. Dit gestencild blad ot kondigt vooral de aktiviteiten aan die in het kader van een «dopperswerking» vanuit H.A.K. opgezet worden. Het gaat hierbij om een ruim en gevarieerd aanbod van leerrijke - maar al evenzeer ontspannende - namiddagakti- viteiten. Gesteld doel daarbij is aan werklozen de kans te ry Wellcome. «Het enige bieden wat uit te richten met hun (zee aan) vrije tijd, die doel van Wellcome is re- benutten, search. Wij zijn niet opge- K jaagd door naar winst snak- Het gaat om een «proef» van stempelkontrole wen kende aandeelhouders of waarbij een maandlang op sen te bekomen voor één of door mensen die enkel geld dinsdag- en donderdagna- meerdere van onderstaande willen binnenschrapen. middag aktiviteiten inge- aktiviteiten, moeten dit Nee,KÏIlL]Iw^I!i «wr richt worden. Indien daar schriftelijk aanvragen aan een bepaald doel en de daar- uit voortspruitende geldelij- voldoende belangstelling ke voordelen stoppen we voor is, wordt er volgend weer ergens anders in» al- jaar mee doorgegaan - dus de heer Coosemans. rekening houdend met op- Niet alleen de humane ge- merkinqen en suggesties dit zo spoedig mogelijk te neeskunde krijgt aandacht in nPintprpsseprde doen de Wellcome Foundation van, de geïnteresseerde ooen maar ook de diergeneeskun- werklozen. Richtinggevend de. Sir Henry Wellcome wou bij het programma is de niet enkel het leed van de opvatting dat van de nood mens verzachten, hij wou ggp deugd kan gemaakt ook de pijn van het dier leni- worden 0ok al is het Wellcome niet stiefmoeder- 10 van de beroepsbevol- lijk behandeld maar eisen king is het in het arrondis- hun deel van de koek op. De sement Aalst; daarvan is 1/4 heer Coosemans sprak ten jonger dan 25 jaar!) een slotte de hoop uit dat de vier toestan(J die maar llefst zo aureaten met de hen toebe- deelde som voor een deel kor< m99eli|k ™ar geholpen zouden zijn in hun niettemin velen langdurig opzoekingswerk. treft; toch kan met die vrije Professor Bacq, voorzitter tijd wat uitgericht worden, van de «Académie Royale de Verveling en overdadig ca- Médicine» dankte op zijn f^bezoek is vaak onvermijd- beurt de firma Wellcome voor dit lovenswaardig ini- baar m het leven van wie tiatief. lange tijd «aan den dop» is. Professor Peeters, voorzitter Dat hoeft niet noodzakelijk van de Koninklijke Akademie Zo te zijn, meent H.A K. voor Geneeskunde, had het (Hulp-, advies-, kontakt- en vooral over de dierenge- ,nformatieoentrum) maar de neeskunde. ««Het voornaam- ste bij de diergeneeskunde realiteit is dan toch dat er is de gezondheid van het overdag niet bijster veel dier na te streven. Dit voor- ontspannende en vormende namelijk in funktie van hun aktiviteiten plaats vinden, rol in de ekonomie Zij leve- Daarom wordt met dit nieu- ren immers de boter, kaas, We projekt gestart melk en eieren. Daarom is Vriistellinq ook een veearts zo belang- Werklozen, die vriistellina Programma - dinsdag 18 november: toneelvoorstelling door het Limburgs Toneel (Neder land) over «kernenergie» Het gaat om een stuk, dat op 7 november II. in Den Haag in première ging. Voor België is deze opvoering de eerste vertoning. Aanvang om 14 u. in Kreja, Driesleu- telstraat 51 (Er werd bij gebrek aan eigen akkomodatie, en te vens om zich niet te binden aan één organisatie, ge zocht naar diverse zalen. De inrichters danken in het bijzonder Kreja en de Zon- nestraat) - donderdag 20 november: om 14 u., in Kreja, filmvoor stelling «the Kid» van Charly Chaplin, - dinsdag 25 november: 14 u., in Kreja, gesprek met afgevaardigden van de jon gerenorganisaties van de drie erkende vakbonden over «werklozen en vakbe- weaina». - donderdagen 27 november en 4 december: om 14 u. (tot 15.30 u.) initiatie in autotechniek (nuttiae prak tische zaken i.v.m. depan- nage, herstellingen, en «wegwijs worden in de donkere kamer» (15 u. tot 16.30 u.) (in Kreja) - dinsdag 2 december: 14 u.: leren brood bakken en om 15 u.: praktische uitleg door een tuinier over het onder houden van een tuin in de winter (jeugdcentrum Zon- nestraat). - dinsdag 9 december: 14 u.: film in de Zonnestraat (wordt gekozen door wie er op 20 november was) - donderdag 11 december: slot met speler van het informatief spel «doppers doolhof» (wegwijs worden in de wereld van het werk loos-zijn en wat daar alle maal komt bij kijken) en evaluatie, (in H.A.K. zelf) De aktiviteiten duren maximaal tot 17 u. Verder wordt langs de Dop perskrant meegedeeld waar vrijwilligershanden moge lijks wat nuttigs kunnen uitrichten (in het eerste nr. werd opgeroepen voor 11.11.11-solidariteit in de mate van het mogelijke) Organisaties en verenigin gen kunnen dit steeds mee delen. Indien werklozen zelf met ideeën rondlopen (bv een voetbalwedstrijd Aalst - Rechter - Oever tegen Lin- ker-Oever of wat ook) kan dit uiteraard ook langs de Dopperskrant bekendge maakt worden. Werkloze werkgrage han den zijn uiteraard overwel- kom: H.A.K., Houtmarkt 5, Aalst. (Peter) ider Het Vlaams Verbond voor Gepensioneerden, VWG (ver- werd volgend bestuur ver- en Van de Velde Justine, eniging zonder winstoogmerk), (niet verwarren met kozen: Het Vlaams Verbond vo de VUVG) is reeds enkele jaren verspreid over gans Vlaande- Voorzitter: D'Hondt Luk; Gepensioneerden is een I, d ren en telt nu reeds een tachtigtal afdelingen. Naast het plaatsvervanger: De Leeuw politiek Verbond, zond |k e verdedigen van de materiële belangen van onze gepensio- Maria; sekretaresse: Van de binding met gelijk welke pa dee neerden, beleeft het VWG de eerbied voor de eigen Velde Justine; bestuurslid: tij of kleur. De leden ziwaa levensaard en motivering voor de inzet in de Vlaamse Thijbaert Jan en plaatsver- Vlaamse mensen van de Ider strijdgedachte, in de Vlaamse beweging. vanger: Van den Steen leeftijd bij wie Vlamingi ond Theo. welkom zijn. n, Op 23 oktober 1980 werd Albert; plaatsvervanger £n het Federatiebestuur Wie graag de rangen van h een nieuw bestuur verkozen, Ruyssinck Fr. Clemens; se- heeft nu als voorzitter: VWG wenst te vervoegen j voor de afdelingen Aalst I en kretaris: Boelens Ben.; be- D'Hondt Luk; mede-voorzit- inlichtingen nodig heeft, k: 3 Aalst II, en van hieruit een stuursleden: Van der Spie- ter: Vandenbosch J. Albert; hiervoor terecht op het seng Federatiebestuur. gel Kamiel en De Cock Henri, sekretaresse: De Leeuw Ma- kretariaat, Ninovesteenwi isvt Het bestuur van de Afdeling en plaatsvervanger is Key- ria; penningmeester: Ruys- 54, 9440 Erembodegem -1 ste der It o Aalst I ziet er nu uit als volgt Voorzitter: Vandenbosch J meuten Jan. sjnck Fr. Clemens en be- 053/21.14.38, of bij de b v_ Voor de Afdeling Aalst II stuursleden: Boelens Ben. stuursleden. (jd de Op een serene wijze de wapenstilstand herdenken schijnt er voorlopig nog steeds niet in te zitten. Nadat met Allerheiligen de Belgische vlag te Moorsel aan het kerkhof spoorloos verdween was het nu de beurt aan leeuwenvlaggen niet alleen te Moorsel aan het gedenkte ken maar tevens, naar men ons belde ook te Nieuwerker- ken, Erembodegem-Centrum en Terjoden. Te Moorsel waar de receptie voor de oudstrijders in het oud-gemeentehuis doorging in een onverwarmd lokaal was er kritiek vanwege de plaatselijke NSB-voorzitter Petrus Wille. De drie vlag gen, de Belgische, de leeu wenvlag en de gemeente- vlag hingen weliswaar onbe roerd aan het gemeentehuis doch voorzitter Wille had geen werderwoord op de toespraak van raadslid Os car Redant wegens het feit dat het niet de vlag van de Vlaamse Kuituurgemeen schap (met rode tong en klauwen was die aan de voorgevel wapperde maar wat hij noemde «een partij- vlag». Wat betreft het spelen van Belgisch Volkslied en Lied van de Vlaamse Kuituurge meenschap is er, althans te Moorsel, geen enkel prob leem. Reeds tientallen jaren speelt de Kon. Harmonie St.- Cecilia bij elke gelegenheid beide liederen en ook in de kerk weerklonken ze. In zijn toespraak had raads lid Redant, in naam van het stadsbestuur en na, zoals de laatste jaren meer het geval, de leden van het Kollege te hebben verontschuldigd, nochtans even om bezinning verzocht over de diepere be tekenis van de herdenking van de wapenstilstand. Dag die ons herinnert aan tal van wreedheid en ellende aller hande doch waarvan de be tekenis blijkbaar de gewone man niet (meer) aanspreekt. In een periode van steeds meer agressiviteit en onrust, niet alleen internationaal of interkommunautair maar zelfs in de eigen leefge meenschap, zou even bezin nen en daarna konsekwent handelen, wellicht tot betere resultaten kunnen leiden. In aanwezigheid van de plaatselijke raadsleden Car- lé, Redant, Saerens, Uytter- sprot en Van Laethem en van een zestigtal oud-strij ders plus een aantal mensen gekomen voor de lokale bid dag met de patroonsheilige St.-Maarten was er de plech tige dienst in de kerk ge volgd door de bloemenhul de aan monument en kerk hof waar voorzitter Wille en raadsleden Saerens en Van Laethem bloemen neerleg den. Aan - beide monumen ten op het kerkhof want Moorsel heeft twee (vroeger drie) soorten oud-strijders. Aan de feesttafel in de zaal Katholieke Kring wees voor zitter Wille op de noodzake lijkheid voor de oudstrijde er c de rangen te vervoegen ettelc te sluiten zodat er van de 2', r potentiële leden te Moorstent toch meer dan nauwelijks zich zouden aansluiten e ord« van de 60 ingeschreven» aan het banket niet ruim et vijfde deel zou laten verst#°u' gaan. Sekretaris Désiré De Mey gaf enkele praktische wei e" ken aan de leden, o.m. vo< or, wat betreft de rente voor d1, gemobiliseerden en ert v voorzitter Frans Troch li<lrt,( met een lang verhaal ovt zijn eigen belevenissen mei 1940 de stemming va de droeve dagen van 194 herleven. Gelukkig werden deze eeire der pessimistische zakee" overstemd door de inde(,r daad gastronomische neugten. he

De Voorpost | 1980 | | pagina 6