HULDECONCERT 500 JAAR SINT-MARTINUS CONTROVERSIEEL Kunst en Vermaak viert zeventigjarig bestaan Trongon: «Dankbaar publiek voor matige vertoning» -wh t W 1 »1fn k De Voorpost - 21.11.1980 - 15 meningen na het huideconcert van dinsdag 11 er in Sint-Martinuskerk waren erg gevarieerd, zo niet rerdeeld. Ik hoorde uitingen van opperste zaligheid en cherpe kritiek. )e waarheid zal wel in het midden liggen. Er waren ositieve klanken en momenten. Positie! is het feit dat we rerk van eigen bodem kregen. Positie! is het feit dat zovele msen van Aalst zei! bij de uitvoering betrokken waren Feremans' oratorium Het bronzen hart litief is dat uit zo'n hetergeen gezelschap als het orkest in homogeen klankbeeld kwam. Negatie! was de te korte irbereiding. Negatie! ook enkele schaduwzijden in de itvoering. Sint-Martinuskerk was melodie uit zijn hand. Voor iet al te koud. En er was een leek is hij bevattelijker tenselijke warmte doordat dan zijn grote tijdgenoot. toehoorders dicht opeen- Watermuziek en Vuur- ipakt zaten. werkmuziek zijn gelegen- 'ragmenten uit Haendels heidswerken, suites, aange- i Watermuziek zorgden regen dansen, volks soms foor een feestelijke inzet, en erg eenvoudig. De strij- haendels muziek is zonne- kers en vooral de kopers klaar, helder afgelijnd en spelen een hoofdrol en met jangerig. Hij graaft niet zo hen staat of vajt de uit diep als Bach maar tovert voering, probleemloos melodie op De ouverture klonk te gedra gen en de toon van de eerste viool ging ijl de gotische ruimte in. De hoorns en de andere koperblazers bereik ten een gaaf klankbeeld en hadden een mooi timbre. Maar allegro en presto mis ten tempo en kracht en daar door vaart en zwierigheid. Ze kwamen als vanuit een traag voortschrijnende pro cessie, niet vanuit een fees telijke stoet. De contrasten werden terecht niet scherp uitgewerkt. Air en menuet waren speels en lichtvoetig. Maar ik miste wat Sigiwals Kuijken en zijn Petitie bande wel wisten te bereiken: dat ik werd meegesleept door en opge nomen in de muziek. Mozarts vioolconcerten zijn jeugdwerken (hij was amper 19 toen hij de drie mooiste componeerde). Toch zijn ze risdagavond vond in de Sint-Martinuskerk een huldeconert plaats. (Per) meer dan alleen maar onbe vangen en stukjes van een rococodecor. Mozart is net als Gezelle in de poëzie een onuitputtelijke bron van mu ziek. Maar beide zijn even broos en breekbaar. Mozart vertolken is geen sinecuur. De man verdraagt geen zoe terigheid, geen vlakheid, geen buitenissigheid. Het vioolconcert nr. 3 (K.V. 216) is een en al muziek. musi- que pure In het allegro laat Herman Van Santen het orkest jachtig huppelen. Strijkers en houtblazers we ven een verfijnd doek. Mar- jetica Delcourt Korosec (laureate van de koningin Elisabethwedstrijd) zet vi riel en energiek in. Ze heeft een mooie boogstreek maar haar toon gaat wat verloren tussen de gewelven. De ca dens is muzikaal (niet in de eerste plaats gericht op vir tuositeit- en zangerig maar niet altijd zuiver in de dub belgrepen. Het adagio is een dromerig stukje, haar fijn, gedept ook. De soliste speelt het gevoelig, bijna ro mantisch, en gelukkig dich ter in de buurt van de wol kenloze Mendelssohn dan van de geweldenaar Beetho ven. Het slotrondo begint met een verrukkelijk thema waarin de loopjes niet altijd feilloos uit de snaren ko men. Maar het andante heeft een warm-weemoedi- ge ondertoon en het alle gretto een speels karakter. Viool en orkest vinden me kaar in een gesprek dat uit loopt op een open vraag als stuurde Mozart de vioolklank naar de berg der Muzen. Vaak gebeurt het dat een componist beroemd wordt door één bepaald werk, ech- 3 19; 7\ De 12; 3 10; A 8; Kra- 'and- h muziekmaatschappij van 't Groen Kruis Kunst en fermaak bestaat zeventig jaar en liet dit jubileum niet ngemerkt voorbijgaan. >ndervoorzitter Bert Bequé heeft de archieven keurig uitge pluisd en bezorgde ons een historiek van deze maatschap lij die in 1910 door enkele durvers werd gesticht en in de Oop der tijden nogal eens van naam veranderde. levon- ruime ter in meer Tijl 9. Tanu, jon 5, ka 12. VV.H. e Van 5 Her- aelen, Stef nel en 1473 ;kman ,n der arman Rik AV.H. ïtesticht onder de titel In rreugd en Deugd kwam wereldoorlog I en liet uiter- iard nogal wat averij in de pngen van de kersverse raatschappij. Onder de iverblijvenden van het Be- hune-Bokkenmuziek ci- eert Bequé de Goffa's, de fan Cauwenberghen, muzi- tanten van Mijlbeek en van Ie turnersgroep van Schaar beek. De maatschappij heet- e nu Willen is Kunnen lie ook aktief optrad bij festi viteiten van de brandweer »n wel eens de Fanfare van ie Pompierswerd Éenoemd. Begonnen in de school van Ie Broeders werd later gere peteerd in de Meuleschette- ttraat en daarna in 't Broen Kruis Deze laatste laam zou ontstaan zijn binst Ie eerste wereldoorlog, iet de opgang van de atholieke Werkliedenpartij de stuwkracht van een antal muzikale families als familie Goffa, Sonck, inck en Barrez groeide de infare stilaan breed uit. oor een aanzienlijk deel ras dit ook het werk van irigent Pol Barrez. ond de dertiger jaren kwa- nen de families Bequé, Kep- ens. Van den Abeele en tal an andere voor versterking jrgen. et ging echter niet altijd aar wens en door de nood- Jak van het verkrijgen van echtspersoonlijkheid nadat iboedel van de fanfare on er Werkmanshulp was ekomen leed de maat- chappij een gevoelige ader- iting. Na wereldoorlog II roeide de fanfare uit tot het rootste muziek van de treek dat tot 37 maal per lar optrad, de wekelijkse erhalingen niet medegere- end. Niet alleen de kwanti- Jit steeg men bereikte pel eens de 120 muzikanten ook de kwaliteit verbeter- le voortdurend en onder lei- ling van Cyriel Muylaert uit leldert, die 26 jaar lang de laatschappij dirigeerde, 'olueerde Kunst en Ver- laak naar de afdeling Uit- luntendheid in het Provin- iiaal Muziektornoöi. Maurits Bonnaerens lingen de poorten van de IRT open en in 1960, viering tan het vijftigjarig bestaan, werden grootse jubileum- pesten gehouden. Muzikan- pn werden gelauwerd, er wam een nieuwe kostume- ing, een trommelkorps en heel wat nieuw materiaal. Momenteel ziet het bestuur er uit als volgt: Voorzitter Remi Van Vaeren- bergh, ondervoorzitter Al- bert Bequé, sekretaris Jozef Van de Sijpe, dirigent Bert Veldeman, proost E.H. Van Der Meeren, ekonoom Jaak Sonck, ouderdomsdeken de nog steeds kranige 94-jarige Frans Bequé en bestuursle den Benny Boeykens, Petrus De Troch, Alfons Janssens, Polydoor Sonck, Paul Schel- linck, Maurits Van den Bos sche, Louis Van Laer, Marcel Crombeen, Floris De Winter, René Van de Voorde, Chris Lievens - Borms (tevens on dervoorzitter) en Henri Van der Veken. In aanwezigheid van senator Wim Verleysen, schepenen Van den Eede, Hooghuys en De Bisschop en raadsleden Chris Lievens - Borms, Eu- geen Van der Biest en Henri Van der Veken mocht voor zitter-raadslid Remi Van Vaerenbergh voor het jubi- leumkoncert een flink aantal belangstellenden en sympa- thiserenden verwelkomen. Dat Kunst niet zonder ar beid mogelijk is, daaraan twijfelen noch dirigent Al- bert Veldeman noch de hele schare muzikanten die zorg den voor een zeer geva rieerd en verzorgd koncert. Een wel enigszins heteroge ne formatie enerzijds door een aantal meespelenden van buiten de maatschappij zelf en anderzijds door het karakter van de formatie zelf. Een fanfare die ook klarinet ten en een dwarsfluit onder haar uitvoerders telt en dus een tussenvorm is tussen fanfare en harmonie. Niettegenstaande dit paar handikaps wist Bert Velde man, gereputeerd trompet ter en dirigent van tal van maatschappijen een zeer verdienstelijk koncert te rea liseren met erin ingrediën ten voor elk wat wils. Begonnen met de Happy Two-mars van Freddy Van Laer, gedirigeerd door de komponist zelf die later op de avond zou zorgen voor een sublieme demonstratie, bespeelde de maatschappij zowfat alle genres, waarbij Benny Boeykens keurig de bindteksten verzorgde. Met In een Chinese Tem peltuin werd dadelijk een oriëntale sfeer geschapen waarbij welluidénde ooster se melodieën afwisselden met de doordringende gongslagen van de opper« eunuk van dienst. Van Franz Lehar, de operet te-koning die onsterfelijke roem wist te verwerven mot o.m. De Lustige Wedu we «De Graaf van Luxemburg «de Tsare- vitch en niet in het minst met Het Land van de Glim lach speelde de maat schappij de wereldberoem de koncertwals Goud en Zilver een belevenis op zichzelf. In het Wiener-genre blij vend volgde dan de niet minder bekende Séréna- de van de romantikus bij uitstek, vooral bekend om zijn Unvollendete Franz Schubert waarin trompetter Wilfried Van Den Bossche zeer sonoor, beheerst en zangerig de solopartij ver tolkte. af en toe wel eens even overstemd door een te luide begeleiding of een minder geslaagd samen spel. een euvel dat trou wens in quasi elke maat schappij schering en inslag is. Met Robert Stolz' sukses- sen de man die de Wiener- operette populair maakte in de States na zijn vlucht voor de Duitse diktator. en ver antwoordelijk is voor heel wat filmmuziek en even eens. in samenwerking dan met Ralph Benatzky voor de voltreffer lm weissen Róssl kwamen dan meer up to date en gegeerde schlagers en evergreens aan bod die bij de toeschou wers en luisteraars veel sukses oogstten en waarbij de formatie op een flinke ovatie werd bedacht. Met Show-Boat van Jero me Kern zijn we dan volle dig in de muziek van de Nieuwe Wereld beland met een prachtige selektie van boeiende en meeslepende songs waarbij Old Man Ri ver uiteraard de kroon spande. Met een moeilijke en soms van aarzelingen ge tuigende Huldigings mars van Edvard Grieg, stuk waarbij inderdaad veel hooi op de vork werd geno men, werd het jubileumkon- cert althans wat de fanfare betreft, afgerond waarbij de dirigent op een flinke pres tatie mag terugblikken en ervoor trouwens, zijn echt- genoie althans, in de bloe men werd gezet. Welk hemelsbreed verschil er dan blijkt uit de konfron- tatie van goede amateurs prestaties met professionele arbeid werd met het optre den van klarinettist Freddy Van Laer, onderkapelmees ter, bij het muziekkorps van de Gidsen en direkteur van de Muziekakademie te Jette iedereen duidelijk. Laureaat met hoger en vir- tuositeitsdiploma klarinet, zelf gegroeid uit en steeds trouw aan het Groene Kruis toonde deze jonge virtuoos een volledige be heersing van zijn instru ment. Meer zelfs. Naar onze mening en ervaring werd hij met zijn instrument totaal één. daarbij degelijk bege leid aan de vleugel door een Oosterse schone uit Taiwan. Zowel in het Concertino van Carl Maria von Weber als in Introduktie, thema en va riaties van Rossini toonde Freddy Van Laer aan over welke fantastische moge lijkheden een klarinet kan laten beschikken en dit met een merkwaardige sonori teit in alle registers, een verbluffende techniek en een waarlijk artistieke inter pretatie waarbij beide num mers uitgroeien tot pareltjes op hoog niveau. Na het koncert volgde in de trouwzaal een receptie waarbij schepen Van den Eede. zelf lange tijd voorzit ter van een muziekmaat schappij en tevens gewezen schepen van kuituur, op de waarde van muziek en to neel als grondpijlers van ak- tieve kunsbeoefening. Hij roemde de moed van de stichters, 70 jaar terug, die in een toch moeilijke perio de als de vooroorlogse jaren van rond 1910 een nieuwe maatschappij wisten op te richten. Een periode even wel waarbij op de stoepen van de Grote Markt de luis teraars bij openbare mu- ziekkoncerten zich verdron gen feit dat nu nauwelijks meer geloofwaardig klinkt. Als blijk van waardering werd het ereplaket van de stad dan uitgereikt aan de mannen van het eerste uur, Jaak en Pol Sonck. nog steeds aktief, en aan vader Bequé. in ontvangst geno men door zoon Albert. De maatschappij zelf had bloemen voor schepenen Van den Eede en gewezen voorzitter Marcel De Bis schop en tevens voor feest leider Benny Boeykens. se kretaris Jozef Van de Sijpe, bestuurslid Chris Borms en last but not least voor Deni- se. de dame van de onver moeibare voorzitter, de spil van de zaak, Remi Van Vae renbergh. De Ceciliaviering zelf ging dan door verleden zondag met een Eucharistieviering in de St.-Martinuskerk, een korte optocht door het stads centrum en een feestmaal in 't Groen Kruis waarbij alle muzikanten werden be dacht op een prachtig sou venir, een gelegenheids brandglas. LH ter in die mate dat zijn ande re werken onder de koren maat blijven liggen. Ik denk aan P. Dukas en zijn Leer ling-tovenaar ik denk aan de Moldau van B. Smeta- na. Gaston Feremans wordt wel eens vereenzelvigd met zijn Gebed voor het vader land een smeekbede ('Heer, laat het prinsenvolk') en een duurzame belofte ('tot statig als een eik voor U ons volk herbloeit'). Toch be tekent Feremans meer. Zijn oratorium Het bronzen hart bv. waarin hij volks lied, laat-romantische denkbeelden en eigentijdse ideeën laat versmelten tot een harmonisch geheel, is een markante ode aan Me- chelen en zijn Sint-Rombout- storen. Het werk verdient beter dan een platenopna- me die je niet meer vinden kan (en men zou een waslijst kunnen aanleggen met werk van eigen bodem dat nooit werd opgenomen of uitge voerd) en een zeldzame uit voering. De tekst van het oratorium is soms zwaar op de hand en overbeladen (maar dat kan men ook zeggen van het li bretto van bepaalde opera's en niet de geringste, ik denk aan Mozart) maar de muziek geeft er zeggingskracht aan. Het symfonisch orkest is sa mengesteld uit leden van het symfonisch orkest van de B.R.T., de koninklijke muziekkapellen van de gid sen en de rijkswacht, en leerkrachten van de stedelij ke muziekacademie. De koorbladzijden zijn toever trouwd aan de Schola Can torum Cantate Domino, Laat blijde weergalmen, het ka merkoor van de stedelijke muziekacademie, en het meisjeskoor van Sint-Marti- nus, voorbereid door Mi- chaël Ghijs, Karei Van Dae- le en Herman Slagmulder. Deze laatste zorgt samen met Rita Piron voor de solo partijen. Pierre De Smedt laat de beiaard galmen. Herman Van Santen leidt (als een eerbetoon aan zijn overleden voorganger Fere mans) het geheel. Vlaamse muziek is blijkbaar ondenkbaar zonder koper blazers. Je kan geen Vlaam se manifestatie bijwonen, geen muziek van Benoit. Van Hoof, Meulemans of Poot beluisteren of de ko pers spelen hun hoofdrol. Zo ook in het preludium en de fughetta, de inleiding van Feremans' oratorium, een impressie van de toren en zijn opbouw die door de strijkers en de blazers in een fors crescendo wordt gete kend. In zijn dialoog met koor (en orkest) krijgt Herman Slag mulder een arioso die ligt tussen zingen en reciteren, een beeld dat eerder wordt geëtst in krachtige contou ren dan in een vloeiende lijn. Er wordt wel eens gezegd dat Vlamingen zweven tus sen twee polen: de mystiek van Ruusbroec, de uitgela tenheid bij Breughel. Het laatste facet vinden we in het 'kermislied' een pracht van een parafrase op het bekende Te Kieldrecht Het eerste luik klinkt door in de 'litanie' waarin Rita Piron en het Sint-Martinusmeis- jeskoor alternerend als om het zuiverst en het innigst in een nooit aflatende aanroe ping hun bede laten horen. Tenor en koor zingen dan (met op de achtergrond de markante ritmen van het or kest) een dodendans waarin zonder genade de groten der aarde worden aangepakt. In La Chaise-Dieu, een Franse abdijkerk is rechts van het koor een beroemd fresco te zien waarop koningen en schooiers, bisschoppen en arbeiders, rijk en arm, speelman en zwerver, machtigen en machtelozen berooid van hun macht, hun bezit, hun praal voor de Opperrechter verschij nen, allemaal gelijk voor de wet. Feremans tekent hier muzikaal - hetzelfde beeld, bijtend, sarcastisch, parodiërend zoals de abt in Orffs Carmina Burana Naar het einde toe (stijgt de hoop op 't nieuw leven en »eenmaal zal de mens verrijzen opent zich een nieuwe horizon. De ironie blijft weg. Herman Slagmul der overstijgt in een stra lend slot koor en orkest. Voor mij is de 'kerstwake' het mooiste deel van het oratorium. Pastorale klan ken suggereren de sfeer van vreugde en onschuld. Kin derlijk en onbevangen is de dialoog tussen Rita Piron en het Sint-Martinusmeisjes- koor. En zacht deint het ge sprek uit in het Gloria in excelsis Deo Deze serene stemming wordt doorbroken door het Het Kortrijks Gemengd koor, o.l.v. Rudy Tas, verzorgde zaterdagavond de eucharistieviering. (Per) spel van beiaard en orkest, geen dialoog nu, maar een gevecht bijna waarin de knecht van de beiaard zijn wil oplegt aan het orkest. In de academie komt een mo ment van verwarring maar het duel valt in de plooi en de beiaard laat zijn triomf nagalmen. Uniek is de slot-psalm waar in het koor de lof bezingt van de Schepper. Het orkest begeleidt in een obsederend ritme dat zoals in Ravels Bolero beklemmend werkt. De mineurtoon heeft een oosterse bijsmaak. Men zou zich op een moslimpro cessie naar Mekka kunnen wanen. Monotoon is de slag van de trom en gelovig- triomfantelijk de stem van het koor in de climax Ale- luia-Amen. Een paar indrukken nog? Het Aalsterse koorleven maakt het uitstekend. Voor solisten moeten we zelfs niet buiten de stadsgrenzen. Er was in het orkest een gaaf klankbeeld. Dirigent Herman Van Santen door stond een paar moeilijke momenten, ging op de u t- daging in en overwon. Toch naar een paar randbe- merkingen. De Wiener Sym- phoniker is een van de beste orkesten ter wereld. Geen mens ontkent het. Voor twee jaar vertolkten ze, in het ka der van het festival van Vlaanderen, onder meer de derde symfonie van Brahms. Ik had geluk en was een paar uur te vroeg in de Sint- Baafskatedraal. Claudio Abbado nam enkele passa ges nog eens grondig door, rondde af, deed flitsen of wegebben, kortom corri geerde nog wat toetsen tot het werkstuk 'volledig' af was. Bij ons daarentegen heeft een dirigent het zo moeilijk (en zeker bij gele genheden als deze viering) om orkestleden, koren en so listen (sommigen zijn pro fessioneel, anderen ama teurs) bijeen te krijgen dat hij al tevreden mag zijn één algemene repetitie te kun nen houden. Afwerken, po lijsten, de laatste toets aan brengen is bijgevolg moei lijk, zo niet onmogelijk. Ik werp geen stenen, ik consta teer slechts. Ten tweede. Vlamingen zijn maar gelukkig als ze hun minderwaardigheidscom plex kunnen aanscherpen, als ze niet zonder minach ting kunnen neerkijken op eigen werk. eigen kunste naars, eigen taal. Iedere Vlaming die belangstelling heeft voor muziek laat zich meeslepen door Dvoraks kleurijke Slavische dansen, hij wordt ontroerd bij het luisteren naar Griegs Noor se dansen, ziet bij het horen van de Falla de zuiderse zon in de Spaanse tuinen onder gaan. maar weet niet dat een zekere Jan Blockx ooit pittige Vlaamse dansen heeft geschreven. Iedere Vlaamse muziekliefhebber is onderste boven van be paalde koorbladzijden uit Haendels oratorium The Messiah kan in de Paas tijd niet zonder Bachs Mat- theuspassie maar vindt Fe remans' Bronzen hart een allegaartje van ver dacht allooi. Tot zijn verba zing ziet de Vlaming tiental len mensen troepen rond Van der Goes' Aanbid ding, van de herders in het Uffizi te Firenze en men loopt momenteel storm voor Breughel in Brussel. Conclu sie: we zijn dringend aan een gewetensonderzoek toe. Masochisme is nl. genees lijk. W.D.B. Minister Mare Galle en schepen Marcel De Bisschop lieten zich op zaterdagavond 15 november voor een opvoering van Jeugd en Ballet Trongon verontschuldigen. Dat beide heren andere, en waarschijnlijk meer dringende, afspra ken moesten nakomen is hen als hemels manna in de schoot gevallen. Ze hebben inderdaad niets, maar dan ook niets gemist. let. Een monotoon herhaal- Ongekoördineerde uitvoe ringen, simplistische bewe- de arm- en voetbeweging. gingen, een afschuwelijk onderbroken door twee niet dekor (de eerlijkheid ge- overtuigende solisten vorm- biedt ons echter te vermei- den de ingrediënten voor den dat in de laatste akt een weinig boeiende Bole- gepoogd werd om enigzins roscène. Vooral de heer De een waarheidsgetrouw Rijbel mag voor ons part, beeld voor ogen te schepen), dat vonden wij niet alleen. De enig positieve noot die best ophouden met publieke we kunnen laten weerklin- opvoeringen. Qua fysiono- ken betreft het ten gehore mie heeft hij alles tegen zich brengen van de muziek en om een goed balletdanser te het aanschouwen van kleurrijke kostumering. zijn. Daar kan hij weinig aan veranderen, dat verwij- Voor de rest: huilen met de ten we hem ook niet pet op. Dat er desondanks stellen enkel vast, maar zijn hartstochtelijk geapplaudi- optreden slaat over naar het seerd werd was te wijten potsierlijke. Hij doet een ui- aan het feit dat de zaal (niet terste inspanning om boven volledig uitverkocht voor het de planken te «zweven». overgrote gedeelte gevuld was met ouders en familie genoten van de uitvoerders. doch hij komt nog nauwe lijks van de grond. De lenig heid die een konditio sine In deel één werd het piano- qua non is tot het uitvoeren koncerto nr. IB mineur van Peter Tsjaikovski en de Bole ro van Maurice Ravel voor het voetlicht gebracht. Dit bedrijf was werkelijk in mi neur. Bij het pianokoncerto waren het vooral kinderen (tussen 4 en 12 jaar) die voor het welslagen instonden. Dat dergelijke ukjes nog geen vloeiende en gratievol- van ballet lijkt hem ook ge heel ontzegd zodat zijn figu raties neigen naar een har lekinade. En dat is het tegenovergestelde van bal let. Voor de heer De Rijbel lijkt de tijd van gaan dan ook gekomen. Door een niet op zijn laak berekende De Rijbel komt ook zijn partner nooit tot het le mobiliteit vertonen is best volle rendement. Dit kwam aanneembaar. Al doende leert men immers. De Bolero wekte echter de lachlust van het publiek en dat is toch niet de bedoeling van bal- duidelijk tot uiting bij de «schaatsenrijders», dat op hetzelfde bedroefende ni veau stond van de «Bolero», en in akt 2 uit het «Zwanen- meer». Tijdens eerstge noemde voorstelling was het Linda De Moyer die zich moest inhouden om haar dansgenoot niet te overtroe ven en in het tweede deel was het Mevr. Trongon «her self». Als we eerlijk willen blijven met onszelf moeten we ook zeggen dat Mevr. Trongon niet meer op de planken thuishoort. Zij is waarschijn lijk wel een goede lerares en het okkasioneel «voordoen aan leerlingen» zal nog best meevallen. Doch een echte «performance» lukt haar niet meer. Daarom deze kri tiek die haar misschien hard zal aankomen, maar indien ze er nu mee ophoudt, van een nodeloze afgang zal be sparen. De heer De Rijbel en Mevr. Trongon weten ook wel dat alles nog niet tot in de puntjes verzorgd is en ze wilden blijkbaar, aan de hand van hun optreden, de schijn redden. Het tegen deel was echter waar. Tot slot nog een klein woordje over het dekor waarin alles zich afspeelde. Een onzinnig geklooi met gordijnen (groen en rood!) dat even onderbroken werd bij «Het Zwanenmeer». Hier konden de toeschouwers zich enigszins in het gebeu ren inleven. Als algehele konklusie kan gelden: een publiek dat mild was met het applaus; een vertoning die U de lust tot verdere balletbezoeken 1 ontnemen. Renaat Gits Trongon; een bekende naam in Aalst als balletgroep. (Per)

De Voorpost | 1980 | | pagina 15