r* Dirk Van Buyten, De hartslag van V.W. Hamme Iruno Vehent tnimator van cyclocrosskampioenschap Castarbeiders Duivenkampioen Piet Smet overleden ■\r Zo de vader, zo de zoon Zweifel hindert Paul De Brauwer De Voorpost VRIJDAG 21 NOVEMBER 1980 SPORT Redaktie: Oude Vest 34, 9330 Oendermonde. Tel. 052/21.40.60 De 18-jarige Zeelse junior, klein van stuk maar foot van hart, verbaasde vorige zondag te Munte jdens het Belgisch Cyclocrosskampioenschap iend en tegenstander. Het waren niet de topfavo- eten of de outsiders die de wedstrijd maakten, aar het voor de meesten onbekend kleintje uit ele. Een jongeman, dol van de wielersport en in art en nieren gebeten van de microbe. Bruno is geen winnaarstype en haalde dan ook og nooit de krantenkoppen. Hij zocht a.h.w. onop- emerkt een plaats en tot hiertoe was dit een klein laatsje in de wielerpelotons. Over die gang van aken ligt hij geen nachten wakker. Hij is een rilskrachtige jongen, die weet dat het nog te vroeg om echt over een wielrenner met mogelijkheden kunnen spreken. De jeugdreeksen zijn een stage- eriode. De prestatie die hij te flunte over de velden childerde kunnen de sti mulans zijn, waarop een iportman wacht om echt ïpen te bloeien en een fans te krijgen in de gilde pan de beteren. Bruno was met de lef ■ertrokken van de win- laar. Toen hij voor de aan enkele suppor ts als Marnix Boeykens Oscar Christiaens ver aarde naar Munte te kon niet aanpikken. Ve hent zat zenuwachtig en nerveus om met de favo riet mee te springen, maar het smalle veldwe- geltje maakte het hem onmogelijk. Hij zette ach teraf de achtervolging in en kwam tot op 30 meter terug. Hij zou zeker aan sluiting krijgen, maar daar liet dame fortuna hem voor de zoveelste keer in de steek. Zijn ver snellingsapparaat wei- (firuno Vehent, die speciaal door onderwijzer Marnix yoeykens onder de arm wordt genomen, (gb) jn gekomen om te win- gerde dienst en in plaats en, fronste men even de van mee te dingen naar renkbrauwen. Het koers- een tricolore trui ver- nu nog tot eind decem ber in het veld blijven rijden. Misschien kan hij zijn reputatie van Munte nog wel met enkele suk- sessen verzilveren. Ook tijdens het wegseizoen was het voor Bruno niet allemaal rozengeur en maneschijn. Hij werd ge troffen door de windpok ken en die hielden hem niet alleen één maand uit de pelotons, maar de in spuiting werkte geduren de het ganse seizoen ne fast op zijn lichaamskon- ditie. «Ik heb het dit seizoen hoofdzakelijk moeten doen op mijn karakter en mijn macht. Door een sa menloop van voor mij gunstige omstandighe den liep de forme wel eens langs mijn neus voorbij. Maar ik bracht voldoende wilskracht op om door te zetten. Ik moet het hebben van zwaar werk. Ik mis spurt en dat houdt mij niet al leen van overwinningen maar ook van ereplaat sen. Ik kijk dan ook hoop vol uit naar het volgend wielerseizoen, dat ik als liefhebber begin en waar in ik van het begin af, de zware wedstrijden zal uit kiezen om in de kijker te komen.» Start in bezemwagen De kleine Vehent reed als tienjarige knaap al leen naar de Muur van Geraardsbergen en be klom die zonder moeite. Hij reed het land rond. De fiets had hem in de ban. Echte kompetitie zat er pas op zijn zestiende in. De meest in het oog springende stunt aaide hij op 15-jarige leeftijd uit. Hij wilde de sfeer van de Tour de France mee maken. Als een geboren avonturier reed hij met de fiets naar Rouen. Een wegenkaart en wat Frans geld, meer nam hij niet mee op zijn avontuur. De taal van Voltaire was hij niet meester, maar zijn durf, zijn lef en de heilige overtuiging dat hij de ka ravaan zou binnengera- ken, waren zijn bondge noten. Buur Fred De Bruyne, toen nog radiokommen- tator, zou hem wel hel pen. Hij kreeg sympatie en de belangstelling van de internationale pers. Er werden aan blonde Bru no commentaren gewijd op alle Franse zenders. Die belangstelling heeft hij als aktief wielrenner niet meer gekregen. Bru no mocht van Rouen naar Roubaix volgen in de bezemwagen. Hij leer de de Ronde kennen in de achterban van het ge beuren, voor hem werd dit waarschijnlijk de leer school om zich later aan op te trekken. Hij zal steeds kunnen vertellen dat hij op de manier van de Flandriens de stiel leerde, met veel vallen en opstaan. Hij moest wach ten op een nationaal vel- dritkampioenschap, om enkele regels uit onze schrijfmachine te krijgen. Het kon veel eerder. Voor enkele maanden reed hij in de Ronde van Vlaande ren op 2 km. van de meet met 200 m. voorop. De schrik om te winnen sloeg hem dan in de be nen. Hij werd ingelopen en als dank kwam hij ten val in de spurt. Een eigenaardige loop baan, die amper drie sei zoenen oud is, maar reeds doorspekt met heel wat verhalen. Maar primordiaal is dat Bruno Vehent gelooft in zijn mogelijkheden. Zijn raadsman onderwijzer Marnix Boeykens houdt hem een karrière als klimmer voor. Hij heeft er het karakter en de morfo logie voor en het sterke geloof dat het wielrennen voor hem nog wat in pet to heeft. BENO Dirk Van Buyten: de hartslag van VW Ha mme (c) Laat het maar stortregenen. Praten met Dirk Van Buyten doet de zon in het hart schijnen. De appel is niet ver van de boom gevallen. Vader Etienne, indertijd vijftien jaar lid van het fanionelftal is steeds een figuur naar wie iedereen opkijkt. Als mens met goede omgangsnormen en bescheidenheid niet te evenaren. Zoon Dirk had geen vijf jaar in het fanion elftal nodig om zich als de vriend en de sportman bij uitstek te laten waarderen. Nu is hij tien jaar lid en tevens kapitein van een ambitieus V.W. Hamme dat blijkbaar op weg is om de stoutste verwach tingen te overtreffen. Eenvoud De eenvoud siert Dirk Van Buyten. Op het veld is hij een toonbeeld. Na de wedstrijd is hij de jo viale gesprekspartner. Ik kwam op zeventien jarige leeftijd in het eer ste elftal. Dat was op de vooravond van het ver val, zegt Dirk Van Buyten. Een jaar later volgde de degradatie naar de vierde klasse. En of het nog niet genoeg was, kwam het jaar daarop de duik naar de provinciale afdelin gen. Daar hebben we vier moeilijke seizoenen mee gemaakt. Maar trainer Rudy Schelfout en na dien Willy Meersman zijn beginnen bouwen aan een ploeg die op langere termijn een sterk geheel moest worden. Oudere spelers die geen ambitie hadden werden door Wil ly Meersman op zij ge schoven. De eigen Ham- se jeugd kreeg de kans. Eddy De Malsche, Luc Schuddinck, Dirk Verbus tel, Ronny De Beule, vier Meersmanproducten, zijn vandaag de pionnen in de ploeg. Van wat eens een puinhoop was, heeft Willy Meersman een ster ke burcht gemaakt. Rond om die jeugd werd met aankopen als Guido Joos, en Daniel De Paepe routine geweven. Thans beleven we een weelde die velen ons benijden. Ambitie Dirk Van Buyten is als zevenentwintigjarige va der van twee kinderen in geen geval een hoogvlie ger. Iemand die met bei de voeten op de grond blijft en zich niet laat ver leiden tot grootsprakerig heid. Nu al stellen dat de titel in ons bereik ligt is woordenkramerij, stelt Dirk Van Buyten. Met een gunstige rangschikking dit seizoen ben ik al erg tevreden. Een ploeg volgt beter de weg van de ge leidelijke opgang. Wat een gezond blok blijven dat zijn zelfstandigheid moet bewaren. De menselijke kwaliteiten van een voetballer zijn zo belangrijk als zijn sportie ve eigenschappen. In dat opzicht zijn de pas aange worven spelers Chris Van Dam en Robby Smet toonbeelden. Iets wat ook van Rudy Maes kan gezegd worden. Ook na de wedstrijd maken ze deel uit van een vrien denkring waarin er gere geld pret wordt gemaakt. Aanvalsdrift Dirk Van Buyten heeft over trainer Meersman niets dan lovende tweeduizend toeschou wers krijgt hoeft dan ook niemand te verbazen. Er wordt hier altijd voetbal gespeeld, of tenminste doen we er een poging voor. Dirk Van Buyten is tevre den over de huidige gang van zaken bij V.W. Hamme. Bestuur, trainer en spelers vormen een een drachtig blok. Dat zijn factoren die belangrijk zijn om resultaten te ha len. Over geld wordt er nooit gesproken. De pre mie wordt voor het se zoen vastgesteld. Ee wij de laatste jaren be reikt hebben is te danken aan eigen Hamse voet ballers. Het aantrekken van vreemde en dure spelers om vlugger een doel te bereiken heeft meermaals een ongunsti ge weerslag. Het verle den heeft dat trouwens bewezen. Toen we uit de derde klasse tuimelden maakte er nog één Ham- menaar deel uit van het fanionelftal. Een goede geest in de ploeg heeft men maar alleen wan neer een meerderheid van eigen spelers er lid van is. Wie toch als nieu we speler wordt aange trokken, omdat dat soms wel noodzakelijk is, moet voldoen aan de princi pes. Wij willen namelijk woorden. Iemand die ons uitste kend kan oppeppen en dat is een enorme troef. Voor een punt spelen is iets wat onze trainer niet kent. Het gaat er bij hem altijd om van te winnen. Daarom moeten wij voet bal spelen in de ware zin van het woord. Nooit, zelfs tegen te duchten tegenstanders hebben we opdracht gekregen om een afbraak te doen. De aanval is in zijn ogen altijd het beste wapen. Wat hebben de toeschou wers aan een ploeg die zich telkens defensief aanstelt? Dat Hamme gemiddeld knipoogje van voorzitter Peersman na afloop van een uitstekende prestatie voorspelt wel dat er een extraatje op komst is. Dirk Van Buyten is in geen geval de man bij wie het om de poen gaat. Daarvoor heeft hij te sterk zijn hart aan de voetbal en aan V.W. Hamme verpand. Wan neer je met hem een gr sprek aangaat hoor je r hartslag van de viert klasse. Een club waa: het prettig is om te v- toeven maar waarin D Van Buyten in al zijn I scheidenheid een am tieus voetballer blijft. ET erloop stelde hem in het elijk. Hij maakte de wed- trijd levendig. Hij achtte drie ronden de kop- roep van acht te groot n reed zo lang en zo ard op kop tot hij alleen 'eg geraakte en achter em het deelnemersveld )taal verbrokkelde. De nigen die Bruno nog onden bedreigen waren ric Van der Aerden en auwels. Toen het drietal samen wam bleef Bruno de riftige aanvaller. Hij 'oekerde met zijn krach- in. Hij liet zich geenszins itimideren, door de aan wezigheid van zegeko- ing en zilveren wereld- hedaille Eric Vanderaer- len. Maar Pauwels speel- le in de kaart van de avoriet en deed het waarste achtervolgings- werk om Vehent te coun- eren. Bruno, de geboren lechvogel, werd ook in Ie beslissende faze van Ie titelren door de situa- e verraden. Vanderaer- len sprong weg en Pau- 'els in tweede stellinq speelde hij door het me chanisch defekt een zeke re tweede plaats. Bruno Vehent, de reve latie uit de titelrace, kreeg van de neutrale kenner de hoogste kwotering. Hij stond niet aangestipt bij de kanshebbers, maar nu kent elkeen hem. Karaktermens In de ouderlijke woning café Voetbal, tegenover het voetbalterrein van Eendracht Zele in de Eist- straat, zijn alle muren ze ker nog niet gegarnierd met de palmen van zoon lief. Op de weg, als laat stejaars junior, moest hij zich tevreden stellen met twee overwinningen en als veldrijder zwaaide hij nog maar één keer met de bloemen en dan nog uitgerekend in de bloe- mengemeente Lochristi. Een beetje meeval en het aantal was zeker ver viervoudigd. Tweemaal kon hij niet meer verlie zen en toch kreeg hij met pech af te rekenen, die sterker bleek dan zijn tegenstanders. Bruno wil Aktueel Er lopen talloze gastarbeiders rond in de modder en op hel gras van onze voetbalvelden. Onze klubs zijn bedrijven geworden die al dan niet winstgevend zijn. De werknemers moeten producerenpunten verzamelen hoedanook. Kampioen worden. De cup winnen. Knokken voor een plaatsje in de UÊFA- beker, en eenmaal zo verdoorstoten naar een volgende «ronde» en als het enigszins kan ook de finale spelen en... winnen. Prof klubs worden gerund als een fabriek. Met een geoliede en tol in de kleinste details georganizeerde administratie. Met een medische staf, een groep trainers met een eigen opdracht. Duizenden jongetjes horen de lokroep van de stadions. Nog voor ze de tienerleeftijd bereikt hebben, trekken ze shoes aan, stampen ze tegen een balletje. Het kommunikanten- pak wordt vee! later gekocht dan het eerste voetbalu niform. Echt talent wordt opgespoord bij kleine klubkes en er weggehaald. Mettertijd gaat de ballast overboord en alleen de échte beloften blijven. Wat het lot van die beloften wordt, blijft lang onduidelijk. Weinigen krijgen de kans zich echt te integreren in het fanionteam van de klub waar ze «groot» geworden zijn. Ze pendelen tussen de doublures en de bank. Af en toe kunnen en mogen ze de lekken dichten: wanneer een certitude of een vedette de wonden likt. Of geschorst is. Het gebeurt al eens dat een jongere van de bank wordt weggeroe pen en als wisselspeler mag meedoen. De échte doorbraak is er zelden bij: geduld oefenen is de sterkste kwaliteit met van de klubdirigenten. Niet volgend seizoen moet een team van «winners» de show verzorgen, wél vandaag. In de plaats van op het eigen talent doen de «fabrieksdirekteurs» liever een beroep op gevestigde waarden. Over de lands grenzen speuren en «namen» aantrekken, is blijk baar een «must». Percentenjagers romen de buiten landse markt af. Er wordt zwaar geïnvesteerd. Doch meer dan eens loopt het fout. Met de fanfare voorop stappen de nieuwkomers het stadion binnen. Doch in verscheidene gevallen vertrekken de reddingbrengers na enkele weken of maanden met stille trom. De artiesten blijken doodgewone stielmannen te zijn, zoals er bij ons honderden in de schaduw zitten. Meer dan eens ook blijkt die superstar een «has beente zijn. Iemand die in zijn laatste paar seizoenen van een bijna afgebouwde karrière in het land van belofte een extraatje komt meegraaien. Je kan er niet naast kijken: van de dikbetaalde en voor soms hoge sommen aangetrokken gastarbeiders, zijn er verscheidene die nauwelijks het niveau halen van de gemiddelde «inboorling» En toch krijgt laatstge noemde zo goed als geen kans. Het is ontmoedigend en het wordt de hoogste tijd dat de logica stilaan voorrang krijgt op een ziekelijke rage. Misschien kan de bond, die dan toch eigen wetten en reglementen heeft, er wat aan doen en het recht op arbeid van eigen landgenoten veilig stellen. Al gaat dat tegen de financiële belangen van sommige «mensenhande laars» in. Marcel Van Hauwermeiren Woensdag in de vroege morgen is duiver kampioen Piet Smet uit Sint-Niklaas overleder Hij was 67. Piet Smet, tot aan de pensioengi rechtigde leeftijd politieagent, was ook in c atletiekmiddens een bekende figuur. Vooral c piste was hij een kraan en het was te wijten a< de oorlogsomstandigheden dat hij niet a: minstens" één Olympiade deelnam. Ook a veteraan was hij jarenlang aktief. Een paar maanden geleden verloor de Smet zijn echtgenote, wat voor hem een zwa klap betekende. G. In het Zwitserse Volkes- swil finishte Paul De Brauwer als nummer twee. Paul kon gewon nen hebben, maar daar stak ex-wereldkampioen Albert Zweifel een stokje voor: hii hinderde oo een 50-tal meter van de eind streep onze hoogblonde streekgenoot die prompt klacht neerlegde. De «of- ficiëlen» hadden evenwel niets gezien en wimpel den het protest af.

De Voorpost | 1980 | | pagina 17