grooMede 2- Taksreglement zet Leedse meerderheid onder zware druk Koninklijke Harmonie St.-Cecilia Oordegem 140 jaar jong Karnaval - startbal van de Sleuren Tennis Wanzele blikt terug op suksesvol seizoen HOVAARDIGE BOEREN Karnaval haperend ingeschoten IN 3-21.11.1980 - De Voorpost Het taksreglement in Lede is en blijft een twistappel, gewichten werkt. De hier- Vooral de manier van toepassing ervan, is een oud euvel, mee nauw verband houden- waarvoor men nog steeds geen bevredigende oplossing de beslissing van het minis- heeft gevonden. Nochtans gaat het om een zeer belangrijk terie van Openbare Werken iets. De voorziene belasting die men op bepaalde stukken om de rooilijn van zes op grond kan heffen, beloopt in verschillende gevallen reeds tien meter te brengen, is be- enkele tienduizenden fr. Men kan zich dus maar al te goed langrijk voor de verkeerstoe- de hevige tegenkanting inbeelden, waarop dit voorstel name en de hieruit volgende stuitte, bij de Leedse bevolking, vooral bij de bewoners van wegenwerken. Een strikte de kleinere deelgemeenten. Het taksreglement mag dus toepassing in Lede van dit reglement, zou in sommige gevallen buitensporige af- gerust als onpopulair bestempeld worden, en dit geduren de reeds vele jaren. Deze tegenkanting was slechts moge lijk in zoverre dat de bevolking op de hoogte was. Een braakwerken meebrengen, aanvullend negatief aspekt waar wij verder meer uitvoerig Bijvoorbeeld de Hoogstraat op ingaan. in Lede zou katastrofale ont- weg. Zelfs in geval dat men eigeningen meemaken, de straat merkelijk ver- ,Er ''9* trouwens al een pe- u..c.9eyc.a.«;M.a.HucH»- breedt, hoeft men nog niet titie op het Leedse gernee- sing. Artikel drie van het te spreken over stijgende ntehuis ondertekend door taksreglement, dat om de grondprijzen. Er bestaan im- v®" mers nog andere faktoren de Molenstraat te Impe. De Taksregiement Deze verhaalbelasting is in diverse gevallen van toepas- vier of vijf jaar automatisch weer opnieuw van wordt, omvat onder de ru briek «Verwerven van straat- IdlOtll ...w.w ..wjj .%.n.w.«.. kracht (aard van de wijk, situering buurt 'S daar de mening natuurrijkdom) die een maatstaf vormen bij open beddingen», wat wettelijk bare grondverkoop. Een re- dat het realiseren van een speelstraat, of enkel toegankelijk-maken voor onder dit veelbesproken reg lement thuishoort. Het arti kel wijst erop dat de taks van tot zijn recht te komen. sidentiële wijk heeft geen plaatselijk verkeer, enkele brede boulevard nodig om toepassing is wanneer de gemeente overgaat tot de volgens artikel 23 groen-, verzoenbare en voor de hand liggende oplossingen In deze kontekst worden z'l"- In geval van verbreding. opening of doortrekking van landbouw- een nieuwe straat of open- parkzones baar plein, hetzij tot de ver breding of rechttr^kking van een bestaande weg of open- rekreatie vrijgesteld van deze taksvorm, bij gebrek aan meerwaarde door we genwerken. Een ander as- baar plein. Hier merkt de pekt van de zaak is dat men aandachtige lezer reeds de vrijstelling kan bekomen eerste moeilijkheden. Wat is door de grond, nodig voor de vernieuwingswerken, kosteloos af te staan aan het een verbreding van een weg? Cijfers om het woord verbreding met recht in de gemeentebestuur, mond te nemen, bestaan er Door de huidige niet. Maar het lijkt me onver antwoord bewoners finan cieel te laten opdraaien, wanneer men over een kas seiweg een laagje asfalt aan legt, en het aan de randen wat bijvult en uitstrijkt, zodat men een «verbreding» heeft. hoge grondprijs is deze formule niet altijd voordelig. Wan neer men weet dat een gangbare grondprijs in Lede 150.000 fr. per are bedraagt, rijzen er nog meer vraagte kens. Wanneer de betrokken eigenaar, in alle rust en be schikkend over de nodige in- De verhaalbelasting is niet formatie zijn beslissing kan nemen, is alles in orde. van toepassing voor herstel lingswerken aan reeds be staande wegen, indien ze tenminste een verhard weg dek bezitten (zandwegen worden uitgesloten van vrijstelling bij het leggen van een verhard wegdek). Men gaat bij de taksheffing uit van het principe dat de grond door het feit dat hij te liggen komt langsheen een betere weg, ook in waarde zal stijgen. Dit was, althans vroeger, een heel gezond principe. Sinds er een zekere stagnatie van de grondprijs voelbaar is, valt dit basis principe, en meteen ook een groot deel van de ideologie van het belastingsstelsel In Lede heeft men vroeger al praatvaardige goochelaars gekend, die onder bedrei ging van het bewuste taks reglement, de eigenaars ver plichtten hun grond aan de gemeente te «schenken». Deze duistere, bijna middel eeuwse praktijken behoren gelukkig tot het verleden. Verdeelde gemeentetaad, eensgezinde bevolking Het hoeft geen betoog dat de Leedse bevolking het reg lement kategoriek afwijst. Het is immers een biezonder ondemokratische regeling, die met twee maten en twee en rekening houdend met de geringe verkeerswaarde van de straat, zou onder andere een stal moeten sneuvelen. De bewoners, die blijkbaar gevoel hebben voor monu mentenzorg, verzetten zich fel tegen elke verandering. Men kan hun redenering ei genlijk best volgen wanneer men weet dat het hier een erg rustige buurt betreft, met zelfs een geklasseerde watermolen, omringd door een groenzone. Daarnaast is er ook nog de problematiek rond de Esse- straat te Impe. De verbete ringen, die hard nodig wa ren, wil men nu de straatbe woners aanrekenen. De be lastingsom is afhankelijk van de geschatte grondwaarde, en wordt betaald per lopen de meter uitgevoerde wer ken. Deze rekenwijze wordt voor sommigen een harde dobber. Het gaat in gewone gevallen over tienduizenden franken, over bedragen die wel eens de kaap van 75.000 fr. zouden kunnen over schrijden. Deze hoge kost prijs is een medeargurrent van de oppositie tot afschaf fing van deze verhaalbelas ting. Raadslid Galle, wiens beroep landmeter is en die bijgevolg erg thuis is in deze aangelegenheden, werpt op dat de weg reeds verhard was, wat de toepassing van het reglement in lastig vaar water terecht brengt. De heer Ruyssinck, advokaat, en hierin dus een betrouw baar kriterium, situeert de oorsprong van het regle ment in 1955, en wijst op de tot nu toe schaarse toepas sing in Lede. Hij verwijt de meerderheid een demagogi sche politiek te voeren, door het verzwijgen van het regle ment bij onteigeningsproce dure?. Hij uitte dit protest in een woelige gemeenteraad, waarin hij maar nauwelijks aan het woord raakte, wat hij burgemeester Grepdon heel kwalijk nam. Het kwam zelfs tot buitensporige scheldpar tijen in de gemeenteraad. Ook de verbredingswer- ken aan de Zuster Lamberti- nusstraat kwamen ter spra ke. Het gemeentelijk eigend om bedraagt daar slechts 3,50 meter. De bewoners verklaarden zich in het verle den akkoord met de verhar ding van hun eigendom. Ik vraag me af in hoeverre het gemeentebestuur.de men sen op de hoogte heeft ge steld van de mogelijke toe passing van het reglement. Volgens burgemeester Gre pdon gebeurde dit steeds nauwkeurig. Zo ondervindt men dat niet alleen het reglement principieel een zorgenkind is, maar dat ook de toepas sing ervan niet van een leien dakje loopt. Besluit Het wordt stilaan tijd dat bepaalde mensen uit de Leedse meerderheid zich eens gaan bezinnen over hun driftvlagen naar veran- deringswerken. Er zijn inder daad straten waaraan drin gend wat moet verholpen worden, in het belang van de bewoners en bovendien noodzakelijk voor een vlot verkeer mogelijk te maken. Maar is het werkelijk nodig, in een krisissituatie die toch op iedereen sporen achter laat, een deel van de bevol king voor dergelijke geldelij ke inspanningen te plaat Dor! I Op zondag 23 november 1980 zal er een sensationel ltanq paardenkross doorgaan op het terrein «Solegem», Sp< ckaerts te Lede. Meer dan 150 gekende kombinaties neme »aeq, deel aan dit gebeuren, dat dank zij de medewerking va e> L.R.V.-Lede en van de firma G. De Ras. jriekoi Op vrijdag 21 november is er een reuze-belotting i,rschi gasthof «Uilenspiegel». Aanvang is stipt om 20 uur voo arpn zien. De Bond van gepensioneerden biedt aan zijn leden o er' maandag 24 november vanaf 14 uur een ontspanningsfee e aan, in zaal Volkskring te Lede, en op 8 december organ Bel datarissen nu plotseling met gen moeten vinden. Kon de seert de be|aardenraad dok een feest, dat eveneens in za Jnele een algemeen, razend druk Devoiking in deze moeilijke Volkskrinq doorqaat n~ verkeer? tijden, zelf de beslissing ne- Voor men toe is aan een men, dan zou men op snelle Jager opgelet! Op 25 november om 19 uur worden in <t£ren verantwoorde toepassing, demokratische wijze ofwel vergaderzaal van het OCMW, Kasteeldreef 46 een aant Jrme als men die tenminste nog het hele taksreglement af- jachtgronden verpacht. Verdere inlichtingen te bekome^ bes wil, zal men toch eerst een schaffen, ofwel op heel be- van 9 tot 12 uur op het sekretariaat van het OCMVf antwoord op dergelijke vra- perkte schaal toepassen. Kasteeldreef 46, Lede. Alhoewel 140 jaar nu niet een klassiek getal is om te jubileren kon de Oordegemse Koninklijke Harmonie, ge sticht op 1 juli 1840, 1980 niet onopgemerkt laten voorbij gaan. De maatschappij zag im mers het levenslicht onder de naam «Musikale maat- zelfde, is zonneklaar. In het verslag van de wer king 1980 kon verslaggever en last but not least «A Nightfall in Camp» waar de trompetters een extra-beurt maakten. Meester Richard De Gendt, zorgde voor een plechtig schallend «Te Vel de» bij de konsekratie. omite d loem in va itwoi lak sn he e lec jrnav eesto en bi liljoei ële kant van de verschillendje toe festiviteiten, de getrouwe l^ancië den uit Massemen, Edwarjat on en Karei, ouderdomsdeken pos Juul De Groote die niet aien leen flink kan blazen docron», ook geld inzamelt via dteestc schappy ofte harmonie van Meester Jozef De Brauwer, Ste. Cecilia te Oordegem, dan ook gewagen van ruim onder toezigt en leertugt van veertig herhalingen en 20 d'heer ende meester Joseph uitstappen gekruid door al- Eugene Van Ruymbeke, mu- lerlei festiviteiten als het da- siekmeester te Wetteren». mesfeest en de jeugd T-dan- Onder het motto «Eendragt, sants. musiek en soet geschal, ver- Aan 1980 behoudt de Har- heugden mensch op 't aerd- monie enkel goeie herinne- sche dal» wil ze enerzijds de ringen, jeugd gelegenheid geven Ter gelegenheid van het zich muzikaal te bekwamen 140-jarig bestaan was er im- en via muziekbeoefening mers het vlaggefeest waar vreugde en blijdschap ver- bij een trouwe kopij van vo- schaffen aan de gemee- rige vlaggen, de derde in de nschap. Volgens een oude «Zegen reeks, plechtig werd gewijd gevolgd van receptie en ge- wensch en Opwek-gedigt» zellig samenzijn, vlag waar zouden in die periode in de van voorzitter Robert Van regio alleen nog maar mu- der Stuyft de hoop uit- ziekmaatschappijen hebben spreekt dat ze steeds een bestaan in Herdersem, Haa- tem, Woubrechtegem en As- pelare. Volgens een oud regle ment, gevonden bij de kin deren Schelstraete en date rend van 1867, zou de maat schappij zich uitsluitend be zighouden met muziekbeoe fening zonder zich in de min ste mate met politieke aan- bindmiddel zal blijven en dat de leden er trouw zullen blij ven achter opstappen. Tweede uitzonderlijke ak- tiviteit was het doorgaan van het festival der kleine zes waar Oordegem musi ceerde en shows bracht sa men met Bottelare, Masse men, Oosterzele, Schelde- windeke en Velzeke. Niette- gelegenheden te bemoeien genstaande het archi-slechte (I). De leden werden aange zet tot werkzaamheid, eer bied voor elkaar, gehoor- weer en de konkurrentie van de repotage van het wieler- wereldkampioenschap zaamheid aan het gezag, groeide deze dag toch uit tot trouw aan het gegeven een mijlpaal in de historiek woord. Ze zouden zich ver- van de maatschappij. Nega- sen? Waarom volgt men niet der m'jden van haat, nijd, tief alleen hierbij bleek ech- «kommeeren en blameeren, ter wel het feit dat het hoererij en dronkenschap» Na de rondgang op zon- het voorbeeld van Erpe-Me- re, wier wegdek er slechter aan toe is dan het Leedse, dat tot afschaffing van het taksreglement overging? En zijn deze werken wel alle- - - maal nodig? Waarom zitten Aalst en een Paar jaar later vuurpijl werd dan ook de Speurtstraat en het Cen- we volgens bepaalde man- te Zottegem en zulks tot aan aankoop van nieuwe unifor- trum, volgde dan het tradi- wereldoorlog I. Getuige men voor de muzikanten tioneel ceciliamaal dat stil- hiervan de hele resem herin- die, verleden zaterdag bij het aan is geëvolueerd van een neringsmedailles die de muzikaal omlijsten van de vroegere meentebestuur Lede voor Dat van bij de aanvang deze uitzonderlijke aktiviteit flink werd gestart bewijst het niet de minste toelage mee- veelvuldig deelnemen aan nde te kunnen verlenen. festivals zo reeds in 1842 te Blikvanger en klap op de dag langs de Klinckaert, de eer F oor h Oordegemse muziekvlag Cecilia-Eucharistieviering, sieren, In quasi alle festivals op hun paasbest ver in de omtrek, maar ook in schenen. veelvreterij naar een banket met standing. Voorzitter Robert Van der Stuyft maakte er een korte Voor de Leedse karnavalvierder, die reeds ongeduldig de dagen zit af te tellen, was zaterdagavond, 15 november, een lichtpunt. Dan gaven de «Sleuren» immers hun bal, dat voor hen de start van het nieuwe karnavaljaar, betekent. Het dansorkest «The Blue Stars» fleurde het geheel, nog wat op. Het volk stroomde aanvankelijk moeizaam binnen, later op de avond kwam daar snel verbetering in. Het is volgens hem een gro- Sleuren mee dat men wel te flater. De stabilisering van volledig zijn eigen karnava- de subsidies veroorzaakt in leske ideeën uitleeft, maar feite een, zij het meestal ge- dat men ook over heel wei steden als Gent, Antwerpen Werd het voor de kas een historiek van de harmonie en Oostende, was Sint-Ceci- zware financiële aderlating, en zette, onder algemeen ringe, inkrimping van de mogelijkheden, waarover de groepen beschikken. nig invloed in het feestkomi- tee bestaat, dat verschillen de Ordeleden telt. lia Oordegem tegenwoordig al gebeurde de verplaatsing dan dikwijls met zeer ele voor de leden van de maat schappij wordt het een sti mulans te meer om zich ak- De Sleuren is een groep die plaats bevindt zich aan de Hij stelde zich ook vrij scep- De heer verhaegen staat niet zeven jaar geleden het dag- Wichelsesteenweg. Men zal t'sc'1 °P tegenover het aan- negatief tegenover de Orde licht zag, en die elk jaar voor hier samen met «De Kalve- deel van VC Jong Lede in de heel wat feestpret zorgt. Ze tellen een 25-tal leden. Ik slaagde er na lang en moei zaam onderhandelen in om de h. Willy Verhaegen te be reiken, die zich uiteindelijk bereid toonde om een eksklusief vraaggesprek weg te geven. Hij verklapte zelfs het thema waarrond de groep dit jaar het stoetont- werp zal opbouwen. De Sleuren gaan deze karnaval de kans op overwinning zoe ken in Rio de Janeiro, waar van zij de algemeen bekende draak zullen uitbeelden. Het is dus wel een onderwerp dat zich tot ruime interpreta tie leent. De officieuse staan- ren», een reeds 8-jarige verdeling of het genieten groep, van één werkplaats van de karnavalkoek. Deze men uiteraard hoopt de kos ten zo laag mogelijk houden gebruik maken, waardoor Leedse sportclub kon vol- )S_ gens hem onder zeer gun- te stige omstandigheden het Prinsenbal organiseren, wat Ik zeg wel officieus, want in ^en naar verluidt 90.000 fr principe is hierover in het 9- opleverde. Voorzitter Ver man sterke bestuur nog hnegen was hierover des te geen akkoord getroffen, meer verbitterd omdat het t- maar de voorzitter scheen dansant van vorig jaar, voor tamelijk gerust in de positie- de Sleuren een fiasco bete- ve afloop van de onderhan- kende. delingen. Sleuren zijn niet aange- De heer Verhaegen maakte s'oten bij de Orde van de van de gelegenheid ook nog Hovaardige Boer, het over- 1i karnvalorgaan aantal Leedse van de Hovaardige Boei maar betreurt soms wel eens hun bemoeizucht die ze aan de dag leggen t.o.v. klei nere groepen, die soms niet over de nodige gemeentelij ke bescherming en steun be schikken. applaus, achtereenvolgens in de bloemetjes dirigent' Jos Muylaert voor de zware taak die hem wacht sarpen met alle muzikanten bij het In de mis bracht de maat- provinciaal tornooi '1982, schappij naar het oordeel mevrouw Georgette De Cuy- per, terug in ons midden, de zeer aktieve sekretaris Geor ges Leyman, zowat de dui- vel-doet-al, verslaggever Jo- Dat sedertdien heelwat is ria Rusticana» van Mascag- zef De Brauwer, aktief bij de opleiding van jonge muzi- mentaire vervoermiddelen tief en op alle fronten in te waarbij transport met een zetten, boerenkar waarvan onder weg een wiel brak dat in een smidse ter plaatse moest van onbevooroordeelde worden hersteld tot de he- luisteraars, een prima pres- laas autentieke behoort. ervaring tatie met de vertolking van een «Intermezzo uit Cavale- veranderd, al blijft het hoofddoel het musiceren en opluisteren van allerlei fees ten en plechtigheden het- zangerig en melodieus, met het steeds fascinerende «A Whiter shade of pale», de inslaande «El Condor Pasa» kanten, Florent Jacobs, spil van de maatschappij, Robert De Mulder, voor de materi- gebruik om zijn ongenoegen koepelend te uiten in verband met het voor een Het jaarlijkse tombola. Martini Aga Hoogewijs uit Kalken voo exer de opleiding van de majoret vicu ten en Ingrid Van den Bos inte sche uit Herdersem die ziel mee bezighoudt met de drum band, en Joël Van de Berghe voor zijn spreek woordelijk goed onthaal. dolli Nadat erevoorzitter Roge de p De Cuyper voor zijn morel- deze en financiële steun werf tuui geëerd, kreeg de jeugdig» «moeder van de majoret ten» mevrouw Godeliew Van der Stuyft-De Muidei Ben. een prachtige plant aange In d boden door een van haa Jiva vele «dochters» uit de majo moe rettengroep. Met, als afwisseling, voo stuc de disco-bar nu eens de Lc in d kerense hammondorgel^ van Van de Velde, verliep hef boot avondfeest in optima form» en zulks tot in de klein» zinl. uurtjes. ae, L.H kan zekc puz; ring ster Clut In d tw« hen De aan de ommegangweg gelegen pleinen vinden een De Wanzeelse tennisklub is met recht tevreden over het viteiten, w.o. vooral barbe- subsidiesysteem te Lede, let groepen. Als onafhankelijke seizoen 1980. De in 1977 opgerichte klub is van een gezellig cue en de zogenaamde «ten- wel karnavalvierend Lede. groep brengt dit voor de vriendenkliekje uitgegroeid tot een volwaardige tennisver- nisnacht» vermeldenswaar- goede bewaker, tevens eige- eniging, die 120 leden telt en beschikt over twee pleinen, dig zijn. naar- d® heer W,I|Y V,lver- een uit grint en een pas aangelegd betonplein, waarop na Daarnaast namen verschil- man- H'l betrekt een woning de winter een mat zal uitgerold worden. lende tennissers deel aan de "aaat. het grintplein en de handige kantine. Jaloerse tegenstanders beweren wel Karnaval Lede werd terug ingeschoten door Keizer Padova. Spijtig haperde zijn schietmo- chien. Maar karnaval Lede wordt beslist goed. (Per) eens dat Willy op het vetcm: slaapt. °°k Geïnteresseerden in één vtf sP'r de weinige plaatsen die vodS®*' volgend seizoen nog b»^£ schikbaar zijn, kunnen bij d heer Vijverman terecht, Oit Za&i megangweg te Wanzele. bi z - &ni Wielerfiguren in de bloemetjes gezt De prijs van het lidmaat schap voor volgend seizoen bedraagt dan ook 2.500 frank. Vorig jaar nam een herenploeg deel aan het in terprovinciaal kampioen schap, dat ingericht wordt door de Landelijke Tennis- bond. Door regelmatig spel slaagde men er in door te stoten tot de finale, waar men afrekende met TC Jab- beke, wat voor voorzitter Baeyens en zijn spelers en komplete verrassing was. Peter Troch kwam net als voorgaande jaren als sterk ste uit het klubtornooi, maar in het tornooi van Lede sneuvelde hij in de finale danks een 5-1 voorsprong in de beslissende set. Dit tornooi vindt elk jaar ge weldige weerklank bij ten nisspelend Lede, en de fina le heeft traditiegetrouw plaats op het grintplein van Tennis Wanzele. Ook buiten het veld bestaat er een hechte band tussen de leden. Het bestuur orga- nizeerde dit jaar tal van akti- Wanzeelse fakkelloop, waar in men een eervolle tweede plaats behaalde. De sportieve prestaties be wijzen dat de Wanzeelse ten nissers dus nog wat anders kunnen dan mattekloppen en in de kantine zitten, zoals kwatongen wel eons bewe ren. In eigen midden heeft men het soms wel eens over de W.W., wat zou staan voor de Wanzeelse Wonderkna- pen. Men heeft dus blijkbaar wel zelfvertrouwen in zich zelf en jn de bal Wielerseizoen 1980 is reeds voorbij, de overwinningen werden behaald en de ne derlagen geleden. Er wor den reeds hoge verwachtin gen voor volgend jaar ge koesterd en wilde plannen ontworpen, maar ook figu ren die zich op een of andere manier op wielergebied po sitief lieten opmerken, wor den nogmaals gelauwerd. Wielerclub «Van Impe vrien den» richtte zaterdagavond op 15 november een avond in waar talrijke jonge krach ten een trofee in ontvangst mochten nemen uit de han den van Lucien Van Impe. Hoewel deze ex-rondewin- naar reeds over de top van zijn sportief kunnen heen is, blijft hij voor vele jonge ren ners een voorbeeld waar mee ze zich graag,willen ver gelijken. Lucien Van Impe, voor wie dit seizoen niet zo erg suksesvol verliep, ge noot zichtbaar van de aat wezigheid van de hem dn) omringende fans. Deze sportieve huldigii ging door in café «De Halt Maan» te Lede, dat uitj baat wordt door één van meest fervente support» van Lucien, de heer Hul Verleysen, die tevens vo< zitter van de wielerclub Hij beweerde met een nui tere blik en met de sigaret de hand dat hij wel tot aktiefste leden kon gerekei worden, wat vreemd geni een algemeen gelach uitli te. De wielerclub zelf bestt reeds 5 jaar en telt een 30- hard werkende (naar mi beweert) leden. De avond zelf werd eef grandioos sukses. Na overhandiging van de tr< feeën werden er herinnerif gen bovengehaald, die ni tuurlijk met het nodige bi( moesten doorgespoel worden...

De Voorpost | 1980 | | pagina 8