:EESTC0MITE DOEKT DRIEKONINGENFEEST OP: VERANTWOORD OF NIET? het linnen doek «LAUREATEN VAN DE ARBEID» Schitterende diareportage huldigt land van Vergilius INTERNATIONALE TELLING VAN WATERVOGELS ZANDSTËENTJES R0ZE1MENDÖ0RNEN De Voorpost - 21.11.1980 - 9 De zilveren laureaten van de arbeid. (Per) dedipdoma™laureaat va^de arbeid uitgereikt. Hier dekadetten samen i. (Per) it traditionele Driekoningenfeest gaat voortaan niet meer Dat is althans hetgeen het Stedelijke Feestcomité 'Inlangs besliste. Het feest is in feite de officiële start van ^ët Aalsterse carnaval. Het was zo stilaan tot een traditie ïtgegroeid. Vroegere jaren was het Driekoningenfeest een 'cht evenement. Er waren (betere) tijden toen tijdens het triekoningenfeest onder andere de preselectie van de rschillende kandidaten Prins-Carnaval plaatsvond. Het }|aren avonden met spetterende show, muziek, carnavals- r... laatste jaren zat er echter minderd. De echte karnaval- •el wat sleet op deze tradi- sfeer was er zoek geraakt, en •nele carnavalsactiviteit, van de massa enthousiasten Driekoningenfeest van de van weleer bleven er amper Igelopen twee, drie jaar enkele honderden over. In- éren ontegensprekelijk er- derdaad weinig volk, zodat ntfermelijk mislukkingen. Met we ons ook afvragen waar- beslissing van het Feest- om het protest tegen de af- imité, na de afschaffing schaffing ineens zo groot de verkiezing van de is... En dan de hutsepot... [loemenfee, valt opnieuw Voor twee jaar werd een for- :n vaste waarde weg. Ver- faitaire som als toegangs- itwoord of niet? De oor- geld gevraagd, inclusief lak van het supprimeren smullen van heerlijke hutse- in het feest is te vinden in pot. Daartegen rees protest: lege stadskas. Voor de waarom was iedereen zo irnavalviering ontvangt het meteen verplicht hutsepot te lestcomité de laatste jaren eten...? Vorig jaar werd het ;n budget van zowat drie hutsepot-initiatief herno- liljoen. De verre van gezon- men: er daagden weinig be- toestand van de stadsfi- langstellenden op, en nog e lëanciën brengt met zich mee minder proefden van de hut- varjat onder andere ook op de- sepot, die deze keer niet ver- ïke|B post wordt bespaard. «Uit plicht was, en die als publici- t aien zeer geloofwaardige taire stunt zijn doel was locjron», zo verzekerde ons voorbijgeschoten. Het Feest- lestcomité-voorzitter de comité scheurde zijn broek... ser Frans Wauters, «werd De besparingen op het alge- irnomen dat de subsidies meen budget, en ook de toor het comité dit jaar met minder succesvolle aard van ■:o'n 10% zouden worden het Driekoningenfeest, be- erminderd». Minder geld paalden aldus de keuze van us, en dus ook minder mo- het Feestcomité: waarom elijkheden. Op dat moment precies deze en geen andere loeten er beslissingen wor- activiteit werd opgedoekt, en genomen: er moet wor- Deze beslissing is bij sommi- jen gekozen. En dat is dan gen uit carnavalmiddens ^ok hetgeen het Feestcomité blijkbaar in het verkeerde Weeft gedaan. Het succes keelgat geschoten. Geruch- ym het Driekoningenfeest ten doen ook reeds de ronde yas de laatste jaren fel ver- dat het AKV zelf een carna- valsinzet zou organiseren. Er wordt en werd echter veel te impulsief gehandeld en ge reageerd. Het feit dat nu het Driekoningenfeest is opge schort betekent toch niet di rect dat het hele carnaval dreigt te mislukken. Het heeft verder ook geen zin. verliesmakende en boven dien minder geslaagde acti viteiten nog verder kunstma tig in leven te houden. Het kan daarenboven geenszins kwaad eens een paar carna valactiviteiten te schrappen. Aalst is op carnavalgebied immers praktisch oververza digd. Geen feest, bal, brade rie, kermis... gaat voorbij of men verkleedt zich... carna val wordt er steeds weer bij- gesleurd. Het wordt teveel, het wordt overdreven, het is niet meer origineel. Dit doet carnaval als dusdanig geen goed, wel integendeel. Uit eindelijk zal de publieke opinie zich tegen carnaval keren (men wordt het beu), als dit al niet het geval is. Hoeveel mensen immers trekken uit Aalst weg op weekend tijdens de carna- valdagen. Was dit vroeger ook het geval? Het hoogte punt de drie dolle dagen zelf dus, worden door dit alles fel afgezwakt en verliezen erg van hun waarde. Het Stedelijk Feestcomité heeft dus noodgedwongen evenwel de juiste keuze gemaakt. Door het nemen van deze beslissing, tenslot te, verzekert het er de carna valverenigingen van, dat de hen toegekende sommen de bedragen van vorig jaar zul len benaderen. Of moest daarop worden bespaard in plaats van op het Driekonin genfeest? PHR Vanaf deze week wordt het «linnen doek» lichtjes anders. Waar we tot nu toe alleen aandacht besteedden aan de «kommereiële» films, besteden wij vanaf vandaag ook aan dacht aan de «forum-films en de «marginale»-films. Kort komt het hier op neer dat wij vanaf deze week ook de iilmklubs in onze rubriek opnemen KFL- Aalst Op donderdag 27 november om 20 u. gaat in de zaal van het St.-Jozefscollege de 6de KFL-vertoning door Op het pro gramma «Murder by Death». Een film van Robert Moore met in de hoofdrollen Eileen Brennan, Truman Capote, James Cocco, Peter Falk, Alec Guinness, David Niven, Peter Sellers en Elsa Lanchester. «Murder by Death», een 95 minuten durende prent uit 1976, us het filmdebuut van regisseur Robert Moore Hij leerde echter zijn vak als regisseur van toneelstukken. Verder werkte hij als regisseur bij de televisie, o.a, regis seerde hij verschillende afleveringen van het populaire tv- feuilleton «Rhoda» Het verhaal van de film, het scenario, is van de hand van Neil Simon, een toneelschrijver die vooral bekend is om zijn suksessen in het Broadway boulevardtoneel Hij lag o.a. aan de basis van «Barefoot in the park», «The odd couple», «Plaza suite», «The sunshine boys» en «The Goodbye girl», Het gegeven van de film zelf herinnert min of meer aan Agatha Christie's «Tien kleine negertjes». Lionel Twain, een exentriek miljonair bewoont een geheimzinnig, afgelegen Victoriaans slot, By de aanvang van de film komt daar een internationaal gezelschap aan Dit gezelschap bestaat uit de meest beroemde detectives ter wereld. Twain heeft hen uitgenodigd op een feestelijk maaltijd, maar de gastheer stelt de detectives voor een probleem: op klokslag midder nacht zal een der aanwezigen worden vermoord Wie de dader weet te ontmaskeren wordt beloond met één miljoen dollar. «Murder by death» is een amuzante en onderhouden de parodie op de detectivetrillers uit de dertiger jaren. In deze prent worden de beroemdste detectives uit de litera tuur en de detectivefilm uit die periode fameus gehekeld. CINEMA PALACE Benedenzaal In de benedenzaal van cinema Palace wordt deze week «Dr. Jivago» hernomen, Een film die wij zeker en vast niet meer moeten voorstellen. De melodie «Laura's thema is trouwens overbekend, evenals het verhaal van de film '0 Studio -0. In de studio loopt een nieuwe prent ■•Force One», een film lis van Paul Aaron met Jennifer O'Neill en Chuck Norris in de Tg hoofdrollen -pi Het verhaal draait rond geheime agenten, eliteleden van de anti-drugbrigade, die bij him werk een voor een op geheim- zinnige, wreedaardige, wijze worden gedood. Om het raad sel op te lossen doet men beroep op een zekere Logan, een ,H karatekampioen die zich voorbereidt op de kamp met een zekere Jerry Sparks, Na nog ettelijke moorden begint de puzzel in mekaar te passen Op het ogenblik dat Logan in de ring treedt om Sparks te bekampen is het zijn medewerk ster, Amanda Rust, duidelijk: Sparks is de doder! Club In de club gaat een andere klassieker «The exorcist» zijn tweede week verlenging in. En zeggen dat ook deze film een i herneming is. vet CINEMA FEESTPALEIS Ook in cinema Feestpaleis wijzigt er weinig. In zaal 1 blijft 1 vafsPinneman' en voor de tweede week. neerstrijken. In v0(1 zaal 3 doet de Romeinse keizer «Caligula» het nog beter iZijn erotische, bloederige avonturen houden het reeds zes I weken uit. >i) O IT Zaal 2 I In zaal 2 een nieuwe produktie ••Het eiland van de 1000 __igeneugten». Een seksie film waarin de titel reeds genoeg I vermoedens oproept aaf drij Op zondag 16 november had de internationale telling der watervogels plaats. Tweemaal per jaar wordt over de hele wereld het watergevolgte genoteerd om aan de hand van die cijfers een statistiek op te maken. Zo kan nagegaan worden welke soorten met uitroeiing bedreigd zijn. In de Dendervallei en het industrieterrein te Ninove kwam men tot het volgende resultaat: voor de Den dervallei: 72 wilde eenden, 8 wintertalingen, 4 reigers, 10 waterhoentjes. Voor het industrieterrein: 124 gewone wilde eenden, 22 wintertalingen, 8 slobeenden. Ook in het stadspark en in de Osbroek deed men aan deze telling mee. Hier kreeg men de volgende resulta ten: 205 wilde eenden, 3 knobbelzwanen, 45 water hoentjes, 1 meerkoet, 1 blauwe reiger. Renaat Gits Op zaterdag 15 november werden op het stadhuis te Aalst de laureaten van de arbeid gehuldigd. Schepen Anny De Maght, die het welkomstwoord verrichtte, noemde deze viering in vroegere tijden een heugelijke gebeurtenis. Hiermee zinspeelde zij op het feit dat een tien tot vijftien jaar geleden iedereen voldoende werkgelegenheid had. Vandaag de dag steken dergelijke festiviteiten vooral de jonge werklozen de ogen uit. «Niet minder dan 10,6% van geborgen in een grondige de aktieve Aalsterse bevol- mentaliteitsverandering op king is werkloos. Deze cijfers alle vlakken van ons bestel, mogen niet veronachtzaamd Dan gaan we weer een worden. Er zijn natuurlijk al- hoopvolle toekomst tege- tekens nam de heer Van Dor- pe, direkteur van de Midden stand te Aalst, het woord. Hij bracht een passende hulde aan de echtgenotes en/of moeders van de vereremerk- ten voor de toewijding waar mee ze hun man en/of kind in moeilijke tijden hadden bijgestaan. Gouden ereteken: Raymond Debuysscher - De bronzen laureaten van de arbeid. (Per) lërlei oorzaken die de werk- m0et», aldus schepen De loosheid in de hand werken; Maght. zo moeten bijvb. de werkge- zij vervolgde haar betoog vers veel meer investeren met de verdiensten van de dan vroeger het geval was. gelauwerden te onderstre- Ook de arbeidsnormen die pen en ze uitte haar bewon- destijds een uitgemaakte dering voor de moed en de zaak waren gelden nu niet kracht die deze mensen ten langer meer. Al te dikwijls toon spreiden in een tijd van worden plichtsbesef en ver- recessie, antwoordelijkheidsgevoel jot slot wenste ze de laurea- verwerpelijke termen en in ten nog veel geluk en tevens plaats daarvan komen ei- sprak ze de hoop uit dat alle genbelang en ekonomische aanwezigen nog ettelijke ja- doeleinden. Aan dergelijke ren hun arbeidsplichten zou- houding gaat de wereld ka- den mogen vervullen, pot. De oplossing ligt echter n3 het uitreiken van de ere- Franciscus Moyersoon - Adolf Rubbrecht - Jozef Sonck. Zilveren ereteken: William De Bruyn - Petrus De Koek - Paul De Neve - Herman De Petter - Alfons De Rick - Jozef Dierickx - Robert Dierickx - Camiel De Rycke - Jozef De Waele - Herman Goevaerts - Jean Haezaert - Emiel Hoffman - Gustaaf Luyckx - Arthur Meuleman - Petrus Roelant Zaterdagavond v met de gouden laureaten. - Paul Seghers - Willem Stook - Robert Tas - Jozef Van Bruyssel - Achiel Van Den Steen - Firmin Van Den Steen - Willem Van Der Borght - Julien Van Der Jeught - Pierre Van Der Vurst - Polydoor Van Geert - Louis Vercauteren - Alfons Vinck. Bronzen ereteken: Herman Buyle - Gustaaf De Groot - Franpois De Man - Johannes De Man - Alfons De Vriendt - Philemon De Wolf - Roger De Wolf - Petrus D'Haese - Emiel Jacobs - Madeleine Lauwe- rys - Jozef Meert - Willy Peerlinck - Jeanne Peeters Arthur Perdaens - Honoré Perreman - Freddy Philips - Albert Van Den Bremt - Camiel Van Den Broeck - Andreas Van Der Vurst - Lucien Van Dorpe - Jeanne Van Espen - Willy Van Hoefs - Antoine Van Nuffel - Henri Van Thienen - Joris Van Tichelen - Franpois Verdoodt - Robert Vergau- wen - Roger Wellekens - Louis Willems. Kadet van de arbeid: Christiane De Wolf - Ronny Janssens - Francine Lievens - Robert Peirlinck - Lucia Perdaens - Rita Perdaens - Lea Van Driessche - Gilbert Van Geert - Frans Van Goethem - Lily Verbeke. Eredekens: Camille Buys - René De Ridder - Paul De Waen - Frans Nuel - Gaston Uytter- sprot - Leon Van Den Broeck - Franciscus Van Langenhove - Jozef Wau ters. Renaat Gits KVLV Op vrijdag 21 november film, georganiseerd door de plaatselijke KVLV-afdeling, «Kind, het grootste wonder». Begin te 20 u. Sacro-musical De Jongerengemeenschap Baardegem brengt op zondag 6 december e.k. te 20u in zaal «Ons Huis», Hoogstraat, een familieprogramma met tien jonge mensen uit Baardegem en Meldert. Inkom: 80 fr. Realisatie «De Graankorrel». Als voorbereiding gaat op zaterdag 29 november in de parochiekerk een themajeugdmis door speciaal voor de aspi's van de Chiromeisjes. Na de mis zijn eventueel nog kaarten voor «De Kleine Profeet» te bekomen. Paul Jacobs lektor! Op zondag 30 november zal Monseigneur Van Peteghem, Bisschop van Gent; te 15u in de St.-Baafskatedraal Paul Jacobs aanstellen tot lektor. Plechtige Kommunie Oudervergadering voor ouders van plechtige kommunikan- ten in de parochiale zaal op dinsdag 25 november te 20u. Hoe ons kind helpen bij kommunie en vormsel? Inlichtingen en praktische schikkingen. Huren van kommunieklederen. Mogelijke aanpassing van de viering 1981. Parochieraad Voor de eerstvolgende parochieraad op 2 december te 20u is ieder belangstellende van nu af uitgenodigd. Graaf van Luxemburg Op vrijdag 21 november met VTB per autocar naar de Opera te Gent voor de opvoering van «De Graaf van Luxemburg» van Franz Lehar. Prijs, vervoer, fooi en parketplaats inbegre pen: 340 fr. Start te 18.30 u. 150 jaar Vlaamse Beweging In het Brouwershuis in samenwerking van VTB met de Vlaamse Klub Wieze diavoorstelling in twee delen door Herman Bosteels met muzikale aanpassing van Fernand van Durme. Deel I: «In Memoriam Vlaanderens Groten» brengt teksten van Anton van Wilderode met de stemmen van Kris Yserbijt, Tine Ruysschaert en Jef Demedts. Deel II: IJzerbedevaartgedichten van Jan Veulemans» met de stem van Gerard Vermeersch, Arlequion, Fro en Alkuone verzor gen de koreografie. Tussen beide delen in toespraak door erevoorzitter Jozef Van Overstraeten. Toegang 60 fr. Leden 40 fr. Bezinning Vandaag vrijdag 21 november, gelovige bezinning over de eucharistie weerspiegeld in het evangelie. Begin te 20u in de zaal van de kloosterschool. De vierde en laatste in de reeks naar aanleiding van «100 jaar kloosterschool» met als begeleider prof. Roger Van den Berge, theoloog. Vrijdagavond, op 14 november, ging in de feestzaal van het VTI een dia-avond door met «Het land van Vergilius» als thema: Een tref plaats bij uitstek dus voor klassici of voor latijn-minnende studenten (er was zelfs een voltallige klas aanwezig). Ondanks 2000 jaar oude teksten, die uiteraard in vertaling naar voor gebracht werden, viel «Het land van Vergilius» op door een zelden geziene frisheid en was vol van rake typeringen, kortom, een lust voor het oog. Klassiek thema Voor wie zich het klassieke fenoneem Vergilius niet meer zo goed in herinnering kan brengen, zal ik een korte historische schets geven. Publius Vergilius, leefde van 70 tot 19 voor Christus, kreeg een schitterende op voeding en behoorde tot de hoogste Romeinse kringen. Vergilius stond in hoog aan zien bij de toenmalige machthebbers, vooral bij keizer Augustus, en men mag hem samen met Hora- tius gerust tot dé litteraire autoriteiten van het Ro meins imperium rekenen. Hij publiceerde de Eclagae, Georgica (boerengezangen) en de Aeneïs (niet volledig afgewerkt). Vooral op het werk van de Georgica ging men uitvoerig in, terwijl ook verschillende gedichten uit de Aeneïs ge kozen werden. De Aeneïs verhaalt de lotgevallen van de Trojaanse prins Aeneas, die na de val van zijn stad en na tal van omzwervingen op bevel van de goden in La- tuim (Italië) een stad zal op- richten, waaruit later Rome zal ontstaan. Het oeuvre be staat uit verschillende boe ken die gerust een weerspie geling of evenaring van Ho merus, lllias mogen ge noemd worden. Dit boeiend epos bevat tal van uitvoerige en nauwkeu rige plaatsbeschrijvingen, die men op zo passend mo gelijk wijze in beeld gebracht heeft. E.H. Herman Bosteels en de heer Roger De Witte, die de fotografie en de montage verzorgden, kunnen terecht fier zijn op hun prachtpresta- tie. Er waren dia's over tal van Etruskische en Romein se plaatsen, die op een of andere manier konden geassocieerd worden met Vergilius poëzie. Het was net of men een rekonstruktie van eeuwenoude gebeurte nissen meemaakte, waaruit de personages gebannen waren, doch met plaatsen die de eeuwen, blijkbaar zonder veranderd te zijn, hebben doorstaan (cfr. Via Appia, Pompeï, etc.) Maar wat zou deze diareeks geworden zijn zonder enkele vruchten, een 25-tal nog niet gepubliceerde gedichten van het titanenwerk van An ton Van Wilderode, wiens ware naam Cyriel Coupé is. Deze geestelijke mocht on langs in het slot van Munster de Vondelprijs in ontvangst nemen, dit als beloning en erkening voor ondermeer de vertaling, die natuurlijk in rijmvorm geschiedde, van Vergilius, Georgica, een Si- syphusarbeid die 18 jaar duurde. Professioneel De heren Bosteels en De Witte slaagden er dus in het publiek een perfekt harmoni sche samenkoppeling te pre senteren, dankzij een uiterst geslaagde opnametechniek en de unieke teksten van Van Wilderode, die duidelijk de geest van Vergilius uita demen. Deze heren verwier ven ook al enige bekendheid met «Kijken naar Hellas met Anton Van Wilderode», waarbij men aan de hand van honderden dia's het edukatief-toeristische aspekt van Griekenland beklem toonde. Net zoals «Kijken naar Hellas», laat. Het land van Vergilius zich positief opmerken door zijn sober heid, gerealiseerd door zijn sterk primerende tekst. Kris Ijserbijt en NTG-direk- teur Jef Demedts leenden hun stem voor deze teksten, terwijl ook Anton van Wil derode voor het zegging schap zorgde. Hij was het die de avond met het aan grijpende en vaak geciteerde «Afscheid» besloot. In BRT- man Fernand Van Durme vond men, door zijn bekend klinkende maar toch origine le muziek, de ideale man om de muzikale omlijsting te verrichten, terwijl Piet Vel- ghe voor de geluidstechniek instond. Bezienswaardig Zelfs voor diegenen die zich niet onmiddellijk aangetrok ken voelen tot het klassieke Thema, blijft deze meesterlijke montage een must. Door de bekendheid van de voorgestelde beel den en de Nederlandstalige teksten van Anton Van Wil derode voelt zelfs een leek in de rijke Latijnse litteratuur zich hier niet ongemakkelijk. De montageploeg reist reeds sinds juni het hele Vlaamse land door met ver toningen aan scholen en verenigingen, die vrij veel bijval en belangstelling ge nieten. Voor boeking kan men terecht bij Herman Bos teels, Esplanade 6 te Aalst. Parocniecentrum: Ontvangen u dit week-end: Marie-Jeanne en Harry Rabaut. Mild Voor de missieweek schonk Meldert 20.100 fr en voor de aktie 11.11.11 ruim 45.000 fr. Geschenken Voor de expo «Het geschenk uit vreemde landen» kan u terecht in het Affligems Kultureel Centrum tot en met 31 december, elke weekdag van 20 tot 21 u, op zaterdagen van 14.30 tot 20 en op zondagen van 11 tot 13 en van 14.30 tot 20 u. Marokko Dia's en film over Marokko op zaterdag 22 november te 19u in het Affligems Kultureel Centrum. Faluintjeskapel De Faluintjeskapel speelt ten dans op zaterdag 22 november te Erembodegem in de zaal «Gerstenhof» vanaf 22 u. Organisatie: katholieke landbouwersorganisaties. Eetfestijn Op zaterdag 22 november van 19 tot 22 u en op zondag 23 van 11 tot 15 u eetfestijn in de kloosterschool, Klooster straat. Kip met kroketten en sla of perziken, kinderschotel, gebak, koffie. Verloofdenkursus Moorsel neemt deel aan de kursus voor verloofden te Aalst in Jebron Begijnhof 1 op zondag 7 december van 9.30 tot 17 u. Picknick meebrengen. Verwarming Gezien de steeds stijgende prijs van de olieprodukten is er een speciale omhaling voor de verwarming van de paro chiekerk en de stevenkapel en dit op zondag 23 november. Cecilia De Fanfare «De Jonge Garde» viert haar traditioneel Cecilia- feest op zondag 23 november. Ze luistert de hoogmis te 10 u muzikaal op.

De Voorpost | 1980 | | pagina 9