eppe.mere nieuiuerkerkeii OVERROMPELEND SUKSES VOOR INDOOR-JUMPING VAN «DE HOEFSLAG» Wereldrekord kickeren Apoteker De Staebele zegt Nieuwerkerken vaarwel Erondegem zag urenlang de paardjes springen Uitslagen indoor-jumping van manege De Hoefslag Geslaagd LS.W. ledenfeest te Mere 10 - 28.11.1980 - De Voorpost Elf november Dag van de Wapenstilstand, van Sint Maarten, van 11.11.li- Dag dus van vrede, kindervreugde, solidariteit. Een dag die je hoopvol zou moeten stemmen. Elf november 1980. een grauwe dinsdag, maar je hoeft niet te werken en wil dus best wel ergens heen. Keuze genoeg: behalve herdenkingsplechtigheden en va derlandse optochten is er jaarmarkt in Aalst, inzet van de karnavalfeesten in Lede en indoor-jumping in Erondegem. laten verlopen. Maar zo hoort het eigenlijk toch. De toeschouwer betaalt en is tevreden als hij waar krijgt voor zijh geld. Dat heeft hij hier gekregen en een dank baar applaus zwelt dan ook aan als minister Mark Galle bij de prijsuitreiking van de zesde en laatste proef per soonlijk zijn beker aan de winnaar komt overhan digen. Naast de Minister van het Vlaamse Gewest staat Toon. Het is duidelijk, dat er een zware last'van zijn schou ders is gevallen; hij glim lacht dankbaar zijn bekwa me uitvoerende medewer kers van die dag toe. Zij heb ben een werkelijk hecht team gevormd, waarin ner gens hiaten te bespeuren waren. Geen enkel ogenblik is het wedstrijdgebeuren aan hun kontrole ontsnapt en dank zij hen verliep alles op wieltjes. Een bijzonder plezierig mo ment was het ook voor Tom en de zijnen, wanneer Moni que en Christa, de meisjes die aan de kas hadden geze ten, kwamen vertellen hoe het met de kaartenverkoop is verlopen. Een reden te meer om in de bovenbar bij Liliane en Jen ny samen een welverdiend pintje te gaan drinken.... Cyriel Temmerman Verbeelding laten werken Over die jumping hadden we weken geleden reeds ge praat met Toon Depaepe, de dinamische manègehouder van «Afspanning De Hoefslag». Hij wilde de Vriendenjum- ping, die sirids vorig jaar als een voortzetting van een eertijds in de manége ge vierd Paardenfeest door ging, op een nieuwe leest schoeien Daarom liet hij volop zijn fantasie werken bij het bouwen van een pro fessionele piste. En op de jongste Sint Maar- tensdag was het - resultaat van zijn rijke verbeelding te zien tijdens de indoorjum- ping in Erondegem. Vanzelf ging het allemaal niet, want het volstaat niet om over een vruchtbare ver beelding te beschikken, je hebt ook je handen nodig om ze te verwerkelijken. Dus heeft Toon om te beginnen voor elke proef een verschil lende omloop gebouwd en zorgde hij er ook voor, dat er evenveel op rechter- als op iinkergalop op de hindernis sen werd gereden dat de moeilijkheidsgraad werd verhoofd naargelang de klasse waarin gesprongen werd. Ten bewijze daarvan het aantal barrages bij be- ginnenden, licht en midden en dat sommige deelnemers van licht, die ook in midden reden, er niet in slaagden zich ook daar vooraan te klasseren. Bovendien had Toon er zorgvuldig over gewaakt om vooral geen unfaire hinder nissen te bouwen en waren alle afstanden strikt regle mentair gehouden, volledig volgens de bepalingen van de K.B.R.S.F. De hindernissen had hij oor deelkundig verdeeld over de hele oppervlakte de over dekte rijbaan van 20 x 40 meter met gebruik van de juiste afstanden. Voor, achter en een ietsje naast elke hindernis werd gezorgd voor een fleurige groenversiering, geschon ken door M. De Wolf uit Erondegem. Door elk parcours op een dergelijke manier op te bou wen, werd tussen de deelne mers een felle strijd uitge lokt, wat vooral tot uiting kwam in de minieme tijds verschillen in de uitslagen. In de barrages werden de meest interessante hinder nissen opgenomen. Kortom, er werd aantrekke lijke sport gebracht, waarbij de springvermogen pri meerde op de snelheid. Dit was de positieve totaalin druk, die de talrijk opgeko men kijkers hebben gekre gen van deze in alle opzich ten geslaagde indoor-jum- ping. Minutieuze voorbereiding Eigenlijk is er bij zo'n indoor- concours nooit één enkel rustig moment voor de orga- nizator, vertelde Toon De paepe ons. Het begint al, een paar maanden op voorhand met de eerste faze, die bestaat in het vastleggen van het pro gramma. Er wordt een voor programma rondgestuurd naar regionale ruitervereni- gingen en individuele ruiters in de provincie. De inschrijvingen komen binnen en een week vóór de wedstrijd wordt dan nageke ken welke inschrijvingen er binnen zijn en hoe het zit met het aantal deelnemers van de eigen ruitersklub De Hoefslag. Maar ook stelt men zich de vraag welke schenkers van bekers en na- turaprijzen hebben toege zegd en of de «afhaaldienst» het nodige heeft gedaan om alles hierheen te halen. En heb ik eraan gedacht ieder een te bedanken die zo wel willend is geweest iets te schenken? En de jury dan. Heb ik de juiste juryleden aangetrokken, die weten, dat ze zich strikt aan de regle menten moeten houden en daarbij toch op alle mogelij ke manieren moeten trach ten de ruiters te helpen? Want je mag vooral niet uit het oog verliezen, dat de deelnemers vlak vóór de wedstrijd nogal eens geprik keld kunnen zijn.... Eens de inschrijvingsdatum verstreken, neemt het werk nog toe. Iedere inschrijving wordt im mers geregistreerd op twee kaarten. Eén ervan wordt op- geboren bij de proef waar het paard in uitkomt, de an dere komt bij de algemene index om de startvolgorde vast te stellen. Als alle inschrijvingen bin nen zijn moet ook het defini tieve programma worden uitgewerkt en het tijdsche ma vastgesteld. Je weet nooit met zekerheid hoeveel paarden er zullen uitkomen, want vaak wor den ze voor twee of drie nummers ingeschreven, ter wijl ze uiteindelijk maar één keer optreden. Daarbij komt nog, dat bij een klein con cours ook de dag zelf nog mag worden ingeschreven. Dan worden de aantekenin gen gemaakt: moet er één barrage op tijd zijn? Hoeveel nulfouten willen daarvoor hebben? Zodra dit allemaal is vast gesteld, worden de par- coursschetsen opgemaakt; van iedere schets worden fo tokopieën gemaakt: één van de juryleden, één voor de oefenring en één is voor de ingang van de piste, zodat een ruiter die nog twijfels mocht hebben er op het al lerlaatste ogenblik nog even kan naar kijken, alvorens van start te gaan De minutieuze voorberei ding nog voor het eerste startsignaal weerklinkt.... Proef 1, Beg. paarden e De Bock Brigitte Maes Chel Doek Jouri Daelman Bibi Strafpunten (3) Tijd barrage (4) niet gelic. ruiters, Bar. A, mixte barr, op tijd King Fury 0 27.5/10 Agendoren 0 29.6 Royal Clef 0 32.1 Brakar ontving de beker, geschonken door mevr. Rika De Backer-Van Ocken, staatssekretaris. (4) 26.1 26.4 27.4 De Proef 2, Reeks Licht, Barema A mixte. Barrage op tijd (1) (2) Keuleers Werner Halla Van Bunder Dirk Loteusi 0 Defranck Philip Meteo 0 Hier werde beker geschonken door Bakkerij «Ponnet Jan» Proef 3, Reeks Midden, Barema A mixte. Barrage op tijd (1) (2) (3) (4) Ceynos Yolande Muchacho 0 28.1 Verschelden Peter Dandy 0 29 3 Van Bunder Patrick Ursula 0 29.4 Beker geschonken door Restaurant «Norbert Oordegem» voor de overwinnaar van de 3e reeks Proef 4, Beg. paarden en niet gelic. ruiter, barrage op tijd, prog. parcours (1) (2) (3) (4) Nijs Wim(Hoefslag-ruiter) Savana 21 27.9 Joos Christel Quick 9 28.2 Schelfhout Gerald Uckly 17 31.2 De eerste van deze reeks kreeg een beker geschonken door Dr. Van Oudenhove L, De proeven 5 en 6 werden wegens het gevorderde uur direkt op tijd gereden Proef 5, Reeks Licht, progressief parcours. Barrage op tijd (1) (2) (3) (4) Van Bunder Dirk Loteusi 36 35.5 Defranck Philip Meteo 36 27.1 Van Bunder Gino Larisso 36 38.2 Beker geschonken door Brussels Huis voor de winnaar van reeks 5 Proef 6, Reeks Midden, progressief parcours, Barrage op tijd (1) (2) (3) (4) Verschelden Peter Travera 36 37.3 Defranck Philip Meteo 36 37.4 Van Cauyeren André Con Dios 36 37.6 Minister van het Vlaamse Gewest Mark Galle kwam persoonlijk de door hem geschonken beker aan de winnaar van de 6e reeks overhandigen, in het bijzijn van Sint-Maarten. Technische gegevens De start werd gegeven om kwart voor tien en er werd continu gewerkt tot halfzeven 's avonds, In 't totaal werden 227 parcours gereden. Proeven 5 en 6 werden direkt op tijd gereden Proef Aantal deelnemers Barrages Aantal geklasseerden 26 onmiddellijk op tijd gereden onmiddellijk op tijd gereden Bekers, geschonken aan de best geklasseerde ruiters van de ruiterschool «Afspanning De Hoefslag» De heer H De Croo, ex-minister, schepen van Brakel en schepen van Financiën schonk een beker aan de jongste geklasseerde ruiter van de ruiterschool «Afspanning de Hoefslag» Dat was Philip Rupus, dertiende in proef 1 en achtste in proef 4. Een veelbelovende knaap Dokter Morelle V Schonk een beker aan de best geklasseerde ruiter van de ruiterschool «Afspanning de Hoefslag». En die eer viel te beurt aan de jeugdige Wim Nijs, die winnaar werd van proef 4, Patricia Van Neck ontving een «Sint-Maarten op een stok» voor de best geklasseerde amazone van de ruiterschool «Afspanning De Hoefslag»: zij werd negende in proef 2, achtste in proef 3 en twaalfde in proef 4. De originele prijs werd geschonken door Bakkerij H. Cardon. De finale van de drössuurwedstrijd van manége «Afspanning De Hoefslag» gaat door op zondag 7 december a s van 10 uur 's morgens af Een must voor de liefhebbers van echte paardensport! De vaart erin houden! Gedurende de laatste twee dagen die de wedstrijd voor afgaan, heeft Toon De paepe haast onafgebroken aan dat moment gedacht. Zijn hoofd gonsde van alle schijnbaar onbenullige de tails, waarvan er echter geen enkel uit het oog mocht wor den verloren. «Is er gedacht aan de men sen, die de bekers moeten uitreiken? Werden ze wel uit genodigd'». Dergelijke ge dachten flitsen aanhoudend door zijn hoofd. «'s Morgens om halfzeven loop ik door de stallen en de oefenring, plaats de gemeentelijke parkeerbor- den en de aanduidingsbor den van de manége en kon- troleer nog maar eens de piste, die pijnlijk netjes moet opgeruimd zijn...» Toon's voetstappen klinken hol in de prille novemberbe- rochtend, doch de uurtjes vliegen voorbij en om negen uur dagen de eerste deelne mers reeds op. Ze moeten zich melden bij de heer Ru- pus op het algemeen sekre- tariaat en drie kwartier later is het juiste aantal inschrij vingen gekend en worden naar de jurytoren gebracht. De vijftien medewerkers van Toon Depaepe krijgen van nu af aan de handen meer dan vol. Het is nog maar een begin, doch ze weten ver domd goed dat ze er vaart zullen moeten in houden tot 's avonds. Werken aan een hoog tempo is hier uitermate belangrijk. Als Toon ook maar even ver moedt, dat er vertraging kan worden opgelopen, neemt hij onmiddellijk de nodige maatregelen om dat te ver hinderen door de gepaste medewerkers een seintje te geven, ledereen weer pre cies wat van hem wordt ver wacht en is bezield mét de vaste wil om het concours te doen slagen. Haastige sekondenwijzer Dan is eindelijk het langver wachte ogenblik aange broken. Het startsignaal voor proef één weerklinkt. De paddockoverste D Van Schuylenberg zorgt dat er een vooropstelling klaar staat, zodat voortdurend en kele deelnemers startklaar hun beurt afwachten. Hij let er eveneens op, dat de proefhindernissen van de goede kant gesprongen worden. In de jurytoren het hoofd kwartier is de sfeer ge spannen. Naast juryvoorzitter R, Van der Haeghen zit de sekreta- resse van de jury mevrouw Rqpus. Daarnaast zit omroe per K. Tienpont, die het pu bliek van het wedstrijdver loop moet op de hoogte houden. Aan zijn rechterzij de zit Jef Van Tienen, die telefonisch in verbinding staat met de paddockover- Arii w< irtiesti )lan b nedies Je vo< ioliede ïotarie Na ute jesitue net hu ste. Aan de linkerkant zitten de officials mevrouw Van Neck en de heer Van Tienen. Zij houden de tijderi in de gaten. Achter al de mensen staat Toon Depaepe. De spanning is zo van zijn gezicht af te lezen. Hij heeft slechts oog voor de klok. Beneden verloopt alles vlot, er wordt keurig gesprongen, het publiek kijkt met inge houden adem toe en applau disseert tussendoor heel even voor de knappe presta ties van de deelnemers. Want er wordt stilte ge vraagd. En aandacht. Toon heeft enkel aandacht voor de plotseling schijn baar vlugger voorttikkende sekondenwijzer.... «Zal dit nummer uitlopen? Hoelang?» vraagt hij zich koortsachtig af. Als het werkelijk dreigt uit te lopen, dan moet hij in over leg met de jury bliksemsnel beslissen welke maatregel ze gaan toepassen. Tot en met de vierde proef verloopt alles volledig vol gens wens. Voor proef 5 en 6 echter wordt besloten om ze op tijd te laten rijden en zonder barage. En zo komt alles prima op zijn pootjes terecht. De haastige sekondenwijzer heeft hen dus niet kunnen verrassen. Maar er zaten al die tijd nog andere mensen met gespan nen aandacht de gebeurte nissen in de piste gade te slaan: dat waren dierenarts Ignas Van Hecke, evenals een Rode Kruisploeg en hoefsmid Kamiel De Windt, allemaal voorbereid op alle mogelijke eventualiteiten op alle tegenslagen die de moe dige strijders in de arena konden overkomen.... Nog een andere ploeg, voortdurend op zijn qui-vive, is deze onder leiding van piste-overste de heer Car don en zijn vier helpers Ro ger, Danny, Antoine en Guy. Zij moeten in rekordtempo en zonder daarbij de ruiters te hinderen, de afgespron gen bomen terug op de hin dernissen leggen en tijdens de prijsuitreikingen de omlo pen ombouwen... Een hecht team De ruim driehonderd toe schouwers hebben voor dit alles natuurlijk weinig oog: de hele dat door wordt hen immers een sportief hoog staand spektakel geboden, een onafgebroken show, een echte lust voor het oog. Nergens een hapering te be speuren, het lijkt zo vanzelf sprekend. Voor hen waren de uren zo om, ze kunnen zich onmoge lijk voorstellen wat daar alle maal komt bij kijken, hoe veel mensen zich zonder één ogenblik te verpozen heb ben moeten inspannen om de hele manifestatie vlot te Op dinsdagmiddag 18 november, te twaalf uur stipt, begonnen Luk Verbrieghen en Patrick Lepiouf met een aanval op het officieuse wereldrekord kickeren. Beide heren stonden onder kontrole van dokter Cassiman en hun poging gebeurde in aanwezigheid van een deurwaarder. Dit was trouwens vereist wou hun poging erkend worden in het «Guiness Book of Records». Fris en opgewekt waren ze van start gegaan tot Lepiouf plots de melding kreeg om er maar beter mee op te houden. De arts van dienst vond het, vanuit medisch oogpunt be keken, geraadzamer dat Pa trick er een punt achter zette. Luk Verbrieghen stond zo voor de moeilijke taak om deze aanval, alleen, tot een goed einde te brengen. In samenwerking met de leden van de kickerklub «Maria Boys», Alfons De Ridder, Mark De Strooper en Danny Redon, werd hij in de voor hem pijnlijkste ogenblikken gesteund, lelkens na 24 u. werd er even de riem afge legd zodat Luk zich kon ver frissen en de gelegenheid kreeg om op adem te ko men. Hij nuttigde lichte maaltijden (waaronder groente en fruit) en als drank werd hem thee en kraantjes water voorgeschoteld. Op zondagmiddag 23 no vember, opnieuw te twaalf uur stipt, hield Luk het ook voor gezien. Vele supporters waren komen opdagen om hem in zijn laatste uren bij te staan. Dodelijk vermoeid maar zielsgelukkig nam hij na afloop de talrijke bekers en bloemstukken in ont vangst, Het officiële rekord vastgesteld op 111 u. Alvo rens zich de armen van Mor pheus te werpen verklaarde Luk dat er voor volgend jaar een nieuwe poging op het programma staat. Het gaat hier evenwel om het twee jaar oude viermans-kickerre- kord dat op naam staat van een kwartet Deense jongens met 342 u. Luk en zijn vrienden kunnen deze opdracht zeker aan. Renaat Gits dag n: ïad A: jens sic) t >gen l lij, stei aten, - alth .deftig ieu kv ïiets i ichijnc lankijl jen du essior ers... ten uit >f lanc >p hi ran d jeois >ourge leel e :ens :ering >ij de iverer naker' inton lilde inde re on Cc rnmisl k< amen ijn go waar z Us di' jen m icollec iduee foor pc voordi maal i at An ijk oc an di liende Dijvooi oneeli h :oen. i ie er >akkei Vij pn eidem ze c hij i peler langt. Luc, 28 jaar, speelde 111 uurtjes tafelvoetbal. (Per) Midden december verlaat oud-apoteker Honoré De Staebe le met pijn in het hart de sterk familiaal getinte levensge meenschap van Nieuwerkerken. Een kleine afscheidsvie- ring op vrijdag 28 november betekent voor hem het einde van dertig jaar lief en leed delen met deze mensen. Voor ons de gelegenheid om hem even aan het woord te laten over zijn beroeps, zijn hobby's, zijn realtie tot de dorpsge noten en ook over zijn... toekomstplannen. Vandaar onder staande monoloog. In de zaal «De Mote» te Mere vierden ruim 480 bewoners van de entiteit Erpe-Mere hun L.S.W. (Libe raal Sociale Werken) ledenfeest. Deze gebeurtenis werd opgeluisterd door de showgroep «Kees Brug» in aanwezigheid van Volksvertegenwoordiger Willy Van Renthergem, burgemeester Prosper De Lat en tal van andere vooraanstaanden, In zijn gelegenheidstoe spraak nam de heer Van Renthergem vooral de regering Martens 4 op de korrel. Na z'n redevoering overhandigde zijn echtgenote de syndikale eretekens aan verdienstelijke leden: Willy Cannoot, Roger Mel- kebeeck, Huloné Van Der Gucht, Paul Matthijs, Nestor Mory, Simone De Schutter, Madeleine De Vos, Achiel De Vulder, Emiel Vettenburg De gelauwerden moch ten hierbij een geschenk in ontvangst nemen. Tot slot werd nog een flink beprijsde tombola ge trokken. Renaat Gits Het LSW feest te Mere werd zeker een sukses, (Per) «Ik ben in 1940 begonnen als apoteker in Geraardsbergen. Dat is trouwens ook mijn geboorteplaats. Tijdens de periode 40-44 heb ik dan de «Belgische Kultuurdagen» gekend en nadien heb ik nog komplementaire studies aan de Universiteit te Brussel aangevat. Daar ben ik op 1 juni 1950 cum laudé uitgeko men. Veertien dagen later heb ik me dan als farmaceut hier te Nieuwerkerken ge vestigd. De integratie is snel en vlot verlopen. Getuige daarvan mijn deelname aan de kaatswedstrijden met de plaatselijke klub. Die speel den toen nog in eerste natio nale tot ze gefunsioneerd zijn met Aalst. Ook dat staat mij nog levendig voor de ogen. Van de «Kaiserlycke Soeve reine Caemere der Draeck- nieren» heb ik het voorzitter schap aanvaard na het over lijden van Gust Van Der Stockt. Dat was nog een goeie gabber in die tijd. Maar mijn humor en levens lustige visie heb ik toch op gedaan bij de «Dom- persklub». Dat is dé studen tenvereniging van de Den derstreek. Lachen en plezier maken waren daar dagelijks aan, de orde. Een optimisti sche kijk op het leven kan trouwens toch nooit kwaad hé; er is zoal ellende en rot tigheid genoeg in de wereld. Als voornaamste hobby had ik het beoefenen van sport Vooral dan fietsen, en zwemmen. Om 7 u. 's mor gens was ik al uit bed om mijn baantjes te gaan trek ken. Dat gebeurt nu niet meer. Door een ongeluk hebben ze een pin in mijn rechterdijbeen moeten stop pen. Daardoor kan ik die be wegingen, noodzakelijk om vooruit te geraken, niet meer maken. Tja, wat ik nu nog doe. Tijdens de weekends ga ik vissen op zee. Tjonge, tjonge is me dat een bele venis. Zeer inspannend hoor, maar uitstekend voor de gezonde en frisse lucht. Dan kan men de longen eens volledig openzetten. Ach, hoe ik hier geaksep- teerd ben? Alles is zonder moeite verlopen. Je maakt veel mee. De mensen komen in de apotheek en ze slaan een praatje. De ene vertelt z'n moeilijkheden, de andere z'n vreugdes. Het is allemaal zo relatief. Maar zo leer je iedereen kennen. Wat wel typisch is, en dat heb ik ge merkt gedurende al de jaren dat ik hier gewerkt heb, is dat de mensen zich zo moei lijk kunnen uit drukken. Ze komen binnen en vragen naar een lang, plat doosje. Nou dan kunnen ze even goed naar tien kilo patatten vragen; dat verkoop ik ook niet. Anekdotes maak je ze ker mee, Eén ervan wil ik je niet onthouden. Er was eens een oud vrouwtje, het begint zoals in een sprookje hé, die ik-weet-niet-hoeveel kippen had. Op een gegeven mo ment is er één van die bees- fen die wat in moeilijkheden komt met het leggen van z'n ei. De vrouw helpt moeder natuur een beetje zodat het arme beest van z'n produkt verlost geraakt. Om nu dat achterwerk van die kip te genezen smeert dat mensje er gewoon wat speenzalf aan. Nou, dat zal dat beest zeker wel gevoeld hebben. Je iiet het. Dergelijke zaken zijn in een hechte samenle ving zoals hier een publiek geheim. Zo kunnen we eens lachen, maar serieus zijn ook als het moet,, Midden de- cember trap ik het hier dus af. Baardegem wordt dan mijn nieuwe woonplaats. Het zal terug een heraanpas sing vergen; zowel aan de mensen als aan de omge ving. Ik heb ook al een nieu we hobby: tuinieren. Daar kan ik me volledig in uitle ven. Stilzitten is trouwens niets voor mij. Je ziet daar een beeltenis van Priester Daens in de ruit staan. Wel nu, diens spreuk heb ik tot de mijne gemaakt: «De ar beider mag slaaf noch bede laar zijn, hij moet wel een vrij en welvarend man we zen». Dat is steeds een richt lijn geweest voor mij; en zal het ook altijd blijven trou wens. Apoteker Honoré De Staebe le: een opgeruimd en welge zind man die met weemoed zal terugdenken aan zijn Nieuwerkerken, aan zijn trouwe klanten. Renaat Gits renge et is ogen indel erstei eure: eren. Is hi e Voi uziek nton let ht irson lóan) 'ie is :hte j ,V.: I j thei ,C.: el, ja

De Voorpost | 1980 | | pagina 10