MET ANTON COGEN LANGS DE ZELFKANT VAN HET TONEELGEBEUREN «Teater: Het publiek staat voor paljas... of de auteur!» W' De Voorpost - 28.11.1980 - 11 Vij weten niet of het er iets mee te maken heeft dat artiesten zich doorgaans op een ander een hoger? ilan bewegen dan wijzelf doodgewone doordeweekse Ko- nediespelers? n elk geval moeten wij heel wat trappen klimmen om bij de voordeur te geraken van de standingvolle, ruime, oliede eengezinswoning burgerhuis lezen wij dan de de lotariële aankondigingen waar Anton Cogen en Hilde Wauters samen een onderdak hebben gevonden. [et is een van die woningen welke door de materieel beter gesitueerde middenklasse werden opgetrokken altans net hun geld om op deze wijze van hun maatschappelijk jeslaagd zijn te getuigen, uiteraard en bij voorkeur tussen soortgenoten. I ilag niet zo heel lang terug lad Anton Cogen ons nog ■ens verteld hoe de brave sic) burgermannetjes zo'n >gen hadden opgezet toen ij, stelletje artistieke onver- aten. zich in dit gedegen en - althans naar buiten uit deftig» en deugdzaam mi- ieu kwamen vestigen. Er is ïiets waar deze burgelijke chijnophouders zo tegen rankijken blijkbaar als te len duidelijk erkenbare pro- essionele komediespe ls dit een uiterste of len ultieme vorm van zachte if langzame geweldpleging >p het surrogaatbestaan an de residerende bour- [eois of «would be» •ourgeois? Of is dit integen- leel een van de eerste de- ens van bourgeoisverkan- tering die zich manifesteert lij de zelfgenoegzaam gear- iverend officiële volksver- laker? inton Cogen laat ons er in! lilde Wauters zit op een of mdere repetitie waarbij An on Cogen zelf niet meteen inmisbaar was. Voor deze keer zijn zij dus niet amen aan de slag bij het in ijn goede vorm krijgen van ten of ander teaterstuk raar zij mee bezig zijn. lis dit ooit kwalijke gevol- jen mocht hebben voor het ■collectief» of voor het «indi- idueel» zijn dan tekent De (oorpost hiervoor verant woordelijk. Er was nu een- naai uitgemaakt dat toneel- at Anton Cogen nu einde- ijk ook eens een gedeelte 'an de beschikbare ruimte tiende in te vullen en dit lijvoorkeur nog vóór «zijn» oneelgroep «P.A.C.T.», 'oor het eerst dit têatersei- oen, met zijn nieuwste «mi- scène» gaat uit lokken. Vij praten wat vormelijk in- eidend op de gang terwijl inze gastheer bereidwillig hij is een volleerd toneel- peler onze overjas weg- langt. Van uit de ruime leef- muziek)... Echt theatrale muziek, in beide beteke nissen! A.C.: Daaromook! Thea traal mag wel voor mij. Al is er een periode geweest waarin theatraal helemaal niet kon. Toen moest er koel en exact worden gespeeld. Onderkoeld als het ware. Engels teater. Angel-Saksi sche «under-acting» waar van o.m. Elia Kazan een van de grote wegbereiders was met «discipelen» als James Dean, Marlon Brando.... Die praatten dan zonder de mond open te doen. Het was letterlijk en figuurlijk bin nenskamers teater. Wat echter volgens mij helemaal niet respresentatief is voor «Het Teater»' met hoofdlet ters D.V.: Wat is dan wél repre sentatief? A.C.: Teater is niet de wer kelijkheid en dient dus al evenmin de werkelijkheid na te streven. Teater is een andere werkelijkheid. Het dient wel een aantal inte ressante elementen van het dagelijkse leven uit te filte ren en dan te transformeren zodat, of opdat, ze theatraal werden. A.C.: Als men zichzelf bloot geeft, toont zoals men wer kelijk is, wordt men al te kwetsbaar. Iedereen meent zich inderdaad steeds een ander personage aan. Denk hierbij maar aan karnaval waar dit op een groteske wijze naar voren komt. Men zet een masker op... en het is iemand anders die het doet! Het is niet dezelfde persoon die in eksessen treedt, vloekt en zuipt, aan andere vrouwen potelt... Het is een alibi voor jezelf! D.V.: Dient teate' te amuse ren of moet het zonodig een boodschap brengen? A.C.: Nooit alleen maar amuseren uiteraard. Trou wens dit kan so wie so niet op zichzelf staan. Zelfs Leo Martin bvb. heeft een onder weg nodig om zijn grollen en grapppen op te bouwen. Dit impliceert als zodanig reeds een zekere vorm van sociale kritiek. Dit betekent dat teater eigenlijk niet op te delen is als het zichzelf blijft. Het is pas de burgerij, de bourgeoisie, die verant woordelijk is voor de opde ling in zgn. teatergenres. Dit had voor gevolg dat men op een bepaald moment het to- taalteater, de «Komedie», alleen nog maar in zijn na drukkelijk amuserende vorm wou zien. Vandaar de pejoratieve betekenis van komedie. D.V.: Wat versta je dan bij «burgerij»? A.C.: Bij zijn ontstaan is de burgerij die sociale klasse welke zich situeert tussen enerzijds de adel en ander- D.V.: Hier zou men de bal ook terug kunnen kaatsen en de steen gooien naar die genen welke tepas en te on pas met bloot uitpakken! Vooral dan als men van te voren geredelijk mag aan nemen dat dit het enige is waarover zal worden nage kaart. A.C.: Natuurlijk kent men het rage-verschijnsel in al les en nog wat. Ook in het toneel-bloot! Enigszins speelt ook mee het doorbre ken van de heersende sek suele taboe's. Zo iets van: kijk es wat allemaal toch maar kan!.... De rage lijkt mij nu zo langzaam aan uit gewoed. Naakt heeft zich in middels organisch in het teater ingebouwd. Er zijn trouwens ook nog andere ta boe's doorbroken. Zo konden vroeger ook geen vrouwen op de planken. Nu is dit eveneens een vanzelfspre kendheid geworden. Mo menteel is naakt toch even vanzelfsprekend geworden, althans bij het beroepstea- ter. en op voorwaarde dat het gebeurt door mensen die nog steeds op een of andere wijze buiten de maatschap pij staan, de beroepsakteurs dus! D.V.: Dus helpt teater mee om heersende taboe's te doorbreken. Betekent dit dan dat teater niet uitslui tend «transformeert» wat er reeds is, maar tevens het bestaande «konfronteert» met water (nog) niet is. Dient teater uit te dagen? A.C.: Het teater kan ergens lerend, verduidelijkend zijn! Het kan aanzetten tot verzet. Het kan mistoestanden aan vraag aangezien, je reeds heb gezegd dat je slechts belangstelling hebt voor teater. Maar misschien is er toch iets A.C.: Ja, maar het maakt voor mij ook deel uit van het teater: dekor, enscenering, muziek Op de achtergrond van dit gesprek klinkt intussen ononderbroken muziek. An ton Cogen bevoorraadt als maar opnieuw de draaita fel. Achtereenvolgens pikte hij er Leoncavallo, Ligeti. Mahler, Beethoven uit. Mu ziek zal dus wel een bijzon der onderdeel zijn van het teater! Gustav Mahler neemt letterlijk en figuurlijk een bijzondere en opvallen de plaats in. Een sprekend grote portrettekening van deze komponist hangt op een ereplaats. Toevallig be ginnen de namen van zijn beide andere grote muzikale liefdes eveneens met een even muzikale M; Montever di. Mozart.... .muziek in teater. Ik ge bruik het gaarne en over vloedig. Niet als sfeerschep- pend element achter het stuk maar als een soort van akteur mede in het stuk. Ik hou van muziek; wens muziek op een kunstzinnige wijze in te voeren in het teater. Niet als ondersteu ning van een bepaald ge beuren maar als een ander en ingrijpend vaak zelfs kontra diktorisch-ele- ment. Muziek werkt als ak teur, niet als sfeerschepper! D.V.: Hoe kan je als Gente naar in dit Aalsterse boere- gat terecht? A.C.: A.C.: Aalst moet echt niet onderdoen voor om 't achttien deed ik reeds mijn eerste regie. Het gebeurt dan dat je hier en daar eens gevraagd wordt en als dit niet al te erg tegenvalt wordt dit vrij vlug een ket- tingreaktie. D.V.: K.L.V. had duidelijk een socialistische inslag. Dat hun regisseurkeuze op jou viel, had dit met uw eigen politieke instelling te maken? A.C.: Ik dacht van niet. Het is puur toevallig dat ik ben aangezocht toen. En deze opdrachten stonden zonder meer op zichzelf. Nochthans ging mijn persoonlijke poli tieke interesse naar het so cialisme uit. Al werd deze vrij vlug de stop ingedrukt door mijn ervaringen. Dit uitte zich dan in meer ek- streem linkse belangstel ling. Om daarin dan ook weer, en tamelijk vlug, ont goochelt te raken omdat die gene waarom en waarover het gaat, de arbeider met name. steeds wordt verra den door diegenen welke er de mond vol over hebben. Dit hindert mij in zeer sterke mate. D.V.: Noem je jezelf socia list? A.C.: Neen!.,., Veeleer een anarchist dan. Ik wens voortdurend op mijn hoede te zijn voor alle mogelijke soorten verstarring. Zo heb ik bvb. een regelrechte haat opgevat tegenover de kerk ook al weet ik dat de religio siteit deel uitmaakt van het menselijke wezen. Omdat de kerk deze religiositeit eksploiteert en misbruikt. Zo iets wat de Grieken Ka- tarsis noemen: een loute ring. Het is een behoefte die hierdoor wordt vervult die genoegen en genoegdoe ning schenkt. Een tweede voldoening steek ik daaren boven nog op door het me dedelen van dit interne gressief, ais maar voort gang boeken. En dit is er ook de betekenis van bij PACT. Tenminste, dat is de eerste betekenis van pro gressief bij PACT. Het als maar beter doen, dus. Progressief staat er dan in tweede instantie tevens Anton Coogen in Bremer Freiheit. (-) D.V.: Hoe staat dit teater dan tot de realiteit? A.C.: Het is er de superposi tie van. Ik zal dit met een konkreet voorbeeld trachten duidelijk te maken. Als men over de honger in de derde wereld iets wenst te vertel len aan kinderen dan zal dit voor hen pas goed begrijp baar overkomen als men dit doet bij middel van symbo len ook al zijn zij dan over trokken, Het is gewoon het toepassen van de «teater- kode» die zou oud is als de mensheid zelf. Men dient datgene wat men wil over brengen sterker af te lijnen. /ens [WsA epetitiefoto van Anton. (-) ,r-r zijds de hoogste top van de laagste sociale klasse de kleine handelaar en am bachtsman. Op dit ogenblik zou je de burgerij kunnen omschrij ven als al diegenen welke geen enkele afwijking gedo gen noch naar de geest, noch naar de vormen, noch naar de gedragingen. De burgerij wenst niet af te wij ken van het opgelegd pa troon. wenst evenmin in dit patroon, ook maar enige evolutie te zien gebeuren. D.V.: En precies dat soort mensen vult de teaterzalen! A.C.: Inderdaad, zowat voor zeventig procent. De reste rende dertig procent zijn stu denten, intellektuelen en andere kunstenaars. Deze laatsten komen dan ook al- klagen. kortom het kan la ten nadenken. Zo zeggen de film flashes van Laurel en Hardy veel meer over mora liteit van de amerikaanse samenleving van die jaren dan twintig bakdelen histo rische beschouwingen hier- D.V.: Waarom doe jij aan teater? Ik doe niet aan teater, ik zit er in!! Er bestaat geen enke le andere kunstvorm waarin zo'n verscheidenheid aan sociale elementen, aan al les wat menseigen is, aan wezig is, er wezenlijk deel van uit maakt, dan precies deze kunstvorm. D.V.: Je beroepsteater be kwaamheid werd ergens of ficieel bevestigd nemen wij viun uu» UI- leen maar als er iets nieuws 2.°? word. gebracht. Bij de eerste Heb W 'e,| als een ak- teurs diploma? A.C.: ...en de eerste prijs met grote onderscheiding aan het Koninklijk Muziek Konservatorium te Gent! zeventig procent zitten zo'n tien procent snobisten die zich manifesteren zon der echt geïnteresseert te zijn en die zich op een of andere wijze willen diffe- renciëren van de burger mannetjes waar zij eigenlijk D.V Verdien je de kost als toe horen. Zij ervaren de beroepsakteur? ja.. even welk ander vlaams boeregat. Gent inbegrepen. Wij zitten in dit land so wie so overal bijna op dezelfde platte golflengte. D.V.: Maar het werd dan toch Aalst.... A.C.: Ik was er voordien ge vraagd als regisseur daar en bij K.L.V. destijds, voor een drietal stukken. Toen woonde ik niet meer in Gent maar te Eksaarde. Mijn Aal sterse kontakten van toen brachten mij dan meer per soonlijk nog in kontakt met een welbepaald iemand waaraan ik ben blijven vast zitten. Kortom het werd een vaste relatie. En deze persoonlijke relatie is dan uitgebreid, uitge groeid, binnen dit teater, tot een groep De transformatie van K.L.V. naar P.A.C.T. is gelijklopend te situeren met mijn aanlanden en blijven vastzitten te Aalst. Voordien speelde ik veel «free-lance» her en der. platitude en spelen een A.C.: maatschappelijk spelletje De komst van het burgelijk jjmer klinkt muziek, beken- IC l e muziek, van een gram- 1 lofoon Wij slagen er echter deze, nochthans 'erbekende. operagelui- meteen thuis te rengen >t is de muziek die Anton heeft gekozen om Pi- idello's «Auteur» te on- irsteunen. muzikaal in te auditief te illus- feren .Is hij ons verteld dat het jncavallo's «I Pagliacci» s dan weten wi] het ook Voorpost: Waarom deze uziek? nton Cogen: Omdat het te- n Leoncavallo's «Pal parallellen vertoont et het thema van de «zes (rsonages (die) op zoek aan) naar een auteur». En, ie is in beiden tenslotte de :hte paljas? Het publiek! V Is dit vaker het geval j theater? C.: stilte. Meestal el, ja! ..(luisterend naar de fisiek overtrekken... charge ren. Meteen dient het ook psychisch ontvankelijk ge maakt door het kreëren van o.m. een sfeer die de reali teit afsluit. D.V.: Wat houdt toneel dan voor u persoonlijk in? A.C.: Voor mij is dit een belangrijke bevestiging van mijn eksistentie zelf. Eksis- tentie in al zijn facetten dan. Dit sluit in dat het element transformatie hierbij op het voorplan komt. Het heeft in de eerste plaats te maken met de ingeboren drang van de mens om een ander per sonage te zijn of tenminste voor te stellen voor de bui tenwereld. Dit vloeit voort uit de wens, of de wil om aan de sterfelijkheid, de be perktheid dus. van zichzelf te ontgroeien, te ontsnap pen. Het is het oproepen in zekere zin van een anti-we zen. een andere voortzetting van wat je zelf bent. niet bent. zou willen zijn... noem maar op. D.V.: Geldt dit voor ieder een? I.a.w. speelt iedereen teater? <"J noddsr1 bigovep lew i» om de eentonigheid van hun kleurloze bestaan te door breken. Dit vinden zij in het artistieke. drama heeft de akteur los gemaakt van zijn eigenlijke basishouding, van zijn uit gangspositie, van zijn voe- D.V.: Regisseren!? Toen reeds! Kan dit zo maar als «onervaren», want toch nog vrij jong akteur? A.C.: Ja. ik regisseerde reeds onmiddelijk na mijn afstuderen! Ik liep stage met Frans Roggen, o.a. ook te Aalst bij kern 63. Met mijn D.V.: In wat geloof je? A.C.: Ik heb niet gezegd dat ik niet geloof! Ik aanvaard alleen niet om het even wat soort leer dan ook! Al is een zekere religiositeit mij an derzijds ook niet vreemd. Er is een soort ingebouwde voortdurende, kontradiktie: enerzijds, een haast materi ële verslaving en ander zijds, een drang naar volle dige onthechting. Zo heb ik een zeer grote aandrang voor het Boedisme. Overi gens blijft het bij. die aan drang. Iets soortgelijks doet zich voor daar waar ik met teater te doen heb. Aan de ene kant zou ik alles overdadig Barok, willen aankleden en terzelfdertijd zou ik het al even lief sober, strak en be perkt willen houden. Maar als ik mij ergens verwant voel met iets of iemand, dan is het wel met J.J. Rousseau en dit precies om zijn schijn baar en ik zeg schijnbaar kontradiktorische. Deze schijnbare kontradiktie was veeleer een voortdurend herdenken. Automatisch moet dit herdenken resulte ren in tegenspraak! D.V.: Wat is jou bedoeling met dit teaterwerk? A.C.: Voor mij is teater een soort van zelfintrospektie. loukringsproces. Dit is dan teater spelen. toneel brengen. D.V.: Je zit ook bij het dra matisch gezelschap van de BRT! A.C.: Ik zit er vast! Dit is mijn vast inkomen! Ik wordt er duur betaald bovendien en zelfs als ik bij wijze van spreken mijn vader en moe der zou vermoorden zou men mi] er nog niet kunnen uit gooien. Ik krijg haast gewe- tensvroeging als ik weet wat ik daar krijg voor wat ik er presteer. Al kan ik er soms interessante dingen doen. D.V.: Een politieke krui wagen A.C.: Nee! Haast niet te ge loven niet!? Gewoon mijn kandidatuur gesteld nadat men mij bij ARCA had opge merkt. En merkwaardig ge noeg werd ik er aangeno men. En zonder partijsteun. Wat bijna 'niet te geloven is achteraf bekeken. D.V.: Wat je daar niet kwijt kan reageer je dan bij PACT af. Voor wat staat daar die progressieve P overigens en wat houdt dat in? A.C.: Letterlijk betekent pro- Zo gaan er een hele klad dingsbodem. met name het niet geïnteresseerden o.m. samenleven iri een kommu- naar het Festival van Vlaan deren al hangt de gebrachte nie, buiten de gevestigde or de, levend van dag naar muziek hen in wezen de skot dag. uit. Symptomatisch hiervoor Ik ga zelfs nog verdér. Elke ook weer de rage om kunstwerken in bezit te «ver werven» Hierdoor wordt een goed teater. sociale status bevestigd al ongewaardeerd. Het bezit van een kunstwerk streelt de eigenwaarde. Dit is pas een gevaarlijke klasse. Zij denken dat hierdoor de waarde van het kunstwerk ook op hen afstraalt. Dit spelletje kan men alleen spelen als men tot de maat schappelijk begoede klasse behoort. vorm van vast sociaal kon- takt werkt beperkend voor Het is fiktieve kulturele i D.V.: Kan dit zelfs goed tea ter uitsluiten? A.C.: Het werkt alleszins zeer remmend. Niet zozeer het feit dat je een vast inko men hebt dan wel het so ciaal patroon waar je aan vast zit. De kommune is het uitgangspunt voor goed tea ter. Nu kom je meestal op de scène met iemand of teresse. Het resulteert op tegenover iemand die je een bepaald moment, zoals nauwelijks kent. Als je dag ikzelf het wel eens heb mee gemaakt, in een gezamen lijk aaplopen door een groep «Service-klub»-mensen van het Gentse ARCA-teater. Nadien kunnen zij dan hun teater. «kultuurloze» spitsbroeders vergasten met het sterk ver haal van drie blote wijven D.C.: Waarin stel je, buiten in dag uit met elkaar optrekt sta je in een hoge graad van kontakt tot elkaar. Dit be paalt tenslotte de hoge graad van het gebrachte op de zelfs eentje echt werd.. waarvan er teater, nog verder belang? voor progressief stelling ne men ten aanzien van het gebeuren. Tenslotte betekent progres sief dan nog, als eponent van konservatief, het niet rekening houden met be paalde beperkende normen die zouden kunnen uitgaan van één welbepaalde maat schappijvisie. Progressief sluit dan ook in dat PACT niet partij-gebonden is en dat de groep iedereen, maar dan ook eender wie, aan vaardt. Wij zullen nooit ie mand afwijzen om wat hij is. D.V.: Heeft PACT sukses? A.C.: Het lijkt infantiel te willen denken dat PACT «aux serieux» zou worden genomen. Uiteraard. D.V.: Wat doet U nog buiten PACT en BRT, of omge keerd? A.C.: Ik speel nog bij het Brugse «tejater 19». Het is een gesubsidieerde semi- professionele groep. Op dit ogenblik loopt er een soort «two men show» waarin ik samen met Andre Roeis een aantal uittreksels van Sha kespeare stukken breng. Een Shakespeare kollage onder de hoofding «A Porta ble Shakespeare» in regie van Jo Gevers. Deze «Porta ble...» komt trouwens ook naar Aalst begin volgend jaar. De vertalingen zijn de ze van Burgersdijk en Cout- reux. Het tema is de natuur lijke afgang bij Shakespea re; van het grootste optimis me naar het sprookjesachti ge over cynisme naar het diepste pessimisme. D.V.: Brengt PACT zelf ooit Shakespeare? A.C.: Wellicht volgend sei zoen. als het even kan. Het werd intussen reeds een stuk na middernacht. Er zit nog wat verschaald trappis tenbier in ons «Scotch»- glas. Het was ons ontgaan. Wij drinken het nog op in een slok, krijgen onze over jas terug en staan weer op de diffuus-geel verlichte bourgeois-boulevard. Goeie nacht nog Anton en tot kijk. Dit je wel een overbodige ddëri Een repetitiefoto van Pirandello. (Per)

De Voorpost | 1980 | | pagina 11