1 PENBARE VERLICHTING WORDT SYSTEMATISCH VERNIEUWD Belastingsontduiking door voetbalploegen IMS- EN STEENREEKDOSSIER ER SPRAKE X PROVINCIERAAD ALFABETISERING TE AALST Editie Aalst DROOGKUIS SNEL EN VOORDELIG! 1 UUR Sinds 1977 voor 20.914.479 fr. nieuwe pa Varkensmarkt, AALST Is tochbeter sneller voordeliger en en armaturen WAAROM MOET GENTSE KOMMUNIST INTERPELLEREN? ===z=z===z==i==i=r=: De Voorpost Mlf? IHi VRIJDAG 28 NOVEMBER 1980 33' JAARGANG NR. 47 - 28 F UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 3330 Dendermonde Tel 052-21 40 60 Bankrek KB 442 8601481 36 Het departement van Openbare Werken, onder leiding van schepen Jan De Neve, is de jongste jaren veelvuldig aangevallen geworden door de CVP-oppositie. Vooral de zware uitgaven, die aan dit departement verbonden wor den, zijn menigmaal een bron van kritjek. Waar echter weinig of geen kommentaar op geleverd wordt zijn de leningen die dienen aangegaan te worden voor het ver- vejnieuwen van de openbare verlichting. Misschien beseft ook Ie oppositie dat er op dit vlak in Aalst nog een hele weg eksi dient afgelegd te worden. 3 ^Wie trouwens in deze donke- om een stralre herfst- en winteravonden 1.622.844 fr. loor het stadscentrum wan- doo^delt, wordt nog steeds ge- igerjkonfronteerd met de ontel- bedrag van In de maand juni 1977 wer den met 5 dagen interval twee nieuwe realisaties are straten waarin zich nog goedgekeurd. Het ging ener- jvooroorlogse zogenaamde zijds om de plaatsing van de «teljoren» bevinden waarin nieuwe verlichting in de een nauwelijks verlichtende Kleistraat, Achterweg en de vernieuwing van de openbare verlichting van 20 straten. Planning De werken die op dit vlak uitgevoerd werden in 1978 komen volledig overeen met deze die opgenomen wer den in de eenheidsbegroting en die aldusdanig vermeld staan in bovenvermelde ste delijke brochure. Zo werd vooreerst overge gaan tot de vernieuwing van de openbare verlichting in de Posthoornstraat, Markt- weg, Ploegstraat, Regel- bruggestraat, Molendreef en Merestraat te Aalst. Hier be- Doornveld te Aalst voor een lamp ingeschroefd werd. :ouiAnderzijds is het ook een feit totale som van 714.711 tr Schédat de huidige schepen van en anderzijds om de plaat- yJOpenbare Werken bij de sing van de nieuwe verlich- Jaanpak van de openbare ting in de Lange en Korte ^"jverlichting een vijfjarenplan Zoutstraat, Maanstraat, ®K*!iitwerkt dat in 1977 opge- Windmolenstraat en Hoog- iteld werd. Dit vijfjarenplan straat, ditmaal voor een be- perlvoorzag een totale uitgave drag van 1.369.391 fr. In een 3uclwan 10 miljoen voor dergelij- stadsbrochure «Planning irgeN werken. In hoeverre deze Openbare Werken 1977» ge- Qu[jplanning overeenstemt met naamd, werden deze werken Ide wêrkelijkheid trachten wij vermeld onder de rubriek jin het volgende artikel na te «Technische laan. liep de uiteindelijke uitgave 1.470.010 fr. wat 120.000 fr. meer is dan eerst gepland. Op 29.51980 gebeurdê dan de voorlopige keuring van de nieuwe verlichting die aangebracht werd in de Schendelbeekhofstraat en de Langestraat te Aalst. Hier voorzag het departement van openbare werken eerst een uitgave van 1.300.000 fr. maar uiteindelijk bedroeg de kostprijs slechts 979.738 fr. Tenslotte werden medio au gustus de nieuwe lichten goedgekeurd in de Beek- Dries en Koeistraat te Aalst voor een som van 1.178.137 fr. wat nauwelijks hoger is dan de oorspronkelijk voor ziene uitgave van 1.050.000 fr. Voor een totaal van 11 stra ten bereikte men aldus in 1978 een totaal bedrag van 3.627.885 fr. Rekordjaar 1978 werd voorlopig het re kordjaar wat het aantal reali saties en wat de kostprijs betreft van de nieuwe ver lichting. In totaal werden im mers zeven projekten verwe zenlijkt voor een totaal be drag van 7.565.852 fr. In de maand mei 1979 wer den drie projekten verwe zenlijkt. De eerste was de nieuwe openbare verlichting in de Bredestraat, Drie Sleu telstraat, Verbrandhofstraat, Weverij en Brouwerijstraat, Herstshage, Nieuwbrug-, Jasmijn- en Tulpstraat. De kostprijs hiervan bedroeg 1.564.738 fr. Opvallend is dat wij hierover niets terugvon den in het bewuste vijfjaren plan. Vervolgens kwamen de Dr. De Moorstraat, Violette- straat. Hoveniersstraat, Jan De Windstraat, Bolleweg, Korte Binnenstraat, Jan Bijl straat, Bevrijdingsstraat en Polydoor De Paepestraat aan de beurt. Het bedrag van de eindafrekening beliep hier 948.209 fr. Ook deze nieuwe verlichting schijnt oorspronkelijk niet voorzien geweest te zijn. Op 28.5.1979 had dan de voorlopige goedkeuring plaats van de nieuwe open bare verlichting aan de Oude Dendermondsesteenweg, dit voor een som van 1.117.974 fr. Deze straat werd wel teruggevonden in de eenheidsbegroting maar was gekoppeld aan de Oude Abdijstraat dit voor een glo baal bedrag van 2 miljoen. De volgende straten die nieuwe verlichtingsarmatu ren kregen waren de Appel straat, Bergemeersenstraat, Doolhofstraat, Pastoor Lau- wereysstraat en de Parking aan de Bloemenveiling. Hier was een uitgave mee ge moeid van 1.158.778 fr. wat beduidend minder is dan de geplande 2 miljoen frank. In september kwam de Hop markt aan de beurt, wat de stadkas 701.776 fr. armer maakte. Ook deze markt vonden wij niet bij de oor spronkelijk projekten terug al dient hier eerlijkheidshal ve vermeld dat een bedrag voorzien was van 5 miljoen Vervolg op pag. 4 Uitrusting» voor een bedrag dat ge raamd werd op 1.100.000 fr. Ook de nieuwe openbare gangsjaar. Amper 10 dagen verlichting in de F.rembode- i de installatie van de nieu- gemstraat, Vilanderstraat, D. gemeenteraad reeds overgegaan werd De Wolfstraat, E. Bosteel- de straat. Van der Nootstraat en [voorlopige keuring van de de Zeebergkaai werd hierbij jnieuwe openbare verlichting vermeld ditmaal voor een in de Geraardsbergsestraat, er ÖKan Colinetplein en Kerk- jhoflaan te Aalst. Dit kostte lijke keuring op 16.9.1977 Goijaan de stad Aalst een som bleek het bedrag van de van 1.339.734 fr. Twee maanden later was het ^de beurt aan de goedkeuring uitgave mee gemoeid was nieuwe openbare van 1.273.544 fr. [verlichting langsheen de In 1977 komt men alleszins (kaaien aan de rechteroever aldus tot een totale uitgave Ivan de Dender. Hier ging het van 6.320.222fr. en dit voor uitgave die geschat werd op 1.400.000 fr. Bij de uiteinde eindafrekening niet zo hoog op te lopen vermits er een Schepen van Financiën, Gaston Van Den Eede, heeft na een kort bezoek van onzentwege de belastingont- I duiking van sommige voetbalploegen toegegeven. Hij voegde hier wel onmiddellijk aan toe dat dergelijke ploegen streng gestraft zullen worden. Wat is eigenlijk de oorzaak van zoveel trammelant en heibel in het Aalsterse voetbalwereldje? Normaal gezien dient elke voetbalploeg, die bij de Belgische Voetbalbond is aangesloten, 6,5% belasting j. af te dragen aan de stad Aalst. Deze belasting wordt geheven op het aantal verkochte tickets van een thuiswedstrijd. Iedere sekretaris van iedere ploeg heeft een boek gekregen Daarin worden de ontvang sten van die namiddag genoteerd. Van die ontvang sten wordt dan de 6,5 belasting verrekend. Het is dus een soort van vermakelijkheidsbelasting waar U I en ik voor bijleggen. Hier komt echter de kat op de Lkoord! Tal van ploegen betalen deze belasting niet! Er zijn zelfs sekretarissen die zeggen dat ze niet eens derge- lijk boek gezien, of er ook maar iets van gehoord hebben. Dat zulke feiten tweedracht zaaien in de Aalsterse sportmiddens is best te begrijpen. De heer j Van den Eede gaf ons een «plausibele» uitleg van dit 'j «misverstand». «Ik weet dat sommige ploegen niet betalen. Ik kan enkel zeggen dat wij op het spoor van deze «delin quenten» zijn. We stelien een vervolging in en diege nen die niet betalen zullen alles dubbel, op hun boterham krijgen. Vooreerst een boete en dan hun achterstallige schulden inlossen met daarbij de intrest van die achterstallige som. Ze zullen ons niet ontko men. Dat is alles wat ik op dit moment daarvan kan e mag vertellen». Wij houden de zaak verder in het oog en berichten van zodra er enig nieuws is. Renaat Gits i Het nieuw Kultureel Centrum aan de Molenstraat nadert stilaan zijn voltooiing. Tijdens de klassieke perskonferen- tie, de dag na elke gemeenteraad, deelde Schepen van Openbare Werken Jan De Neve mede dat het centrum, alvast het bibliotheekgedeelte opengaat voor eind 1982, zijnde voor de volgende gemeenteverkiezingen. Dan zal het zowat 14 jaar geduurd hebben sinds de eerste steen gelegd werd. Niet alleen de dossiers van de binnen afwerking zoals geluidsinstallatie, liften, scènebelich ting, enz. volgen elkaar vlot op maar weldra zal de gemeenteraad zich ook dienen uit te spreken over het dossier omtrent de aanleg van de direkte omgeving van het centrum. Nu staat reeds vast dat de voetpaden ter hoogte van het Kultureel Centrum zullen verbreed wor den, dat er groen en straatmeubilair zal aangebracht worden en dat de De Koninckstraat tussen de Molenstraat en de Onderwijsstraat verkeersvrij wordt. derei, De aktie tegen het rechttrekken en verbreden van de Pas en Steenbeek, die de voornaamste Faluintjesgemeenten doorkruisen, is zowat het leefmilieuonderwerp van het jaar .f geworden. Vanuit de meest verschillende en soms onver wachte hoeken wordt het probleem op de voet gevolgd. Hoeft het herhaald dat het de Werkgroep Leefmilieu Aalst ji was die de kat de bel aanbond met het voeren van een !o petitie-aktie tegen het K.B. van 1 februari 1980 ondertekend door Minister Galle? Sindsdien hebben zich zowel de SP als de Volksunie zich solidair verklaard met het verzet tegen de geplande werken en zich voor milieuvriendelijker waterbeheersingswerken uitgesproken. In het jongste nummer van wordt nogmaals dieper in- het ledenblad van de Werk- gegaan op het probleem. Zo groep Leefmilieu Aalst verheugt men zich vooreerst over de talrijke sympathie betuigingen die uit het gan se Vlaamse land toestro- •men. Terzelfdertijd verzet men zich nogmaals tegen de miljoenen verslindende me- galomanische projekten die thuis horen in vroegere as falt- en betontijden. WLA herinnert eraan dat het vol staat de beken in hun ganse stroomnet een regelmatige onderhoudsbeurt te geven manueel in boven- en mid denloop. De knelpunten zijn trouwens de te nauwe en verstopte buizen en duikers. In het info-blad wordt ook een lans gebroken voor het behoud van potpolders, die bij wateroverlast het overtol lige water kunnen opvan gen. Zo is er de Tolbeek te Moorsel, de Blekte te Wieze, de vlasroten en de «uitge- vormde» weiden. WLA herinnert eraan dat het rechttrekken van de beken een direkt probleem zal vor men van watersnood in het Denderland. Meteen wordt het zelfreinigend karakter vernietigd. Ook de natuurlij ke holle en bolle oevers zul len aldus verdwijnen, terwijl meteen ook de fauna en flo ra zal vernietigd worden. WLA en het Pas- en Steerv beekkomitee zullen zich dan ook met alle wettelijke mid delen blijven verzetten tegen wat zij noemen «deze schan dalige barbaarsheid». De beken en het omgevend landschap geven immers aan het oude landschap op de rechteroever tussen Aalst en Dendermonde zijn eigen rust- en bekoorlijkheid. In dien de beken rechtgetrok ken worden, zal men een stuk Vlaamse woestijn krij gen. «De politici kunnen dan later een Week van de Beek inrichten» aldus WLA. Provincie Sommige politici zijn blijk baar wel met het probleem begaan. Zo kregen wij zopas toevallig kennis van een in terpellatie die het K.P. pro vincieraadslid Albert De Bruyne in de provincieraad Vervolg op pag. 4 een uitgave van ime 'dm UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel 052 21 40 60 Bankrek KB 442-8601481-36 Prijs voor los nummer Jaarab. 1.1 6 maand 6 3 maand 3 Verantwoordelijke uitgever A. DE CUYPER Redaktie - Pontstraat 64 9300 Aalst Tel. 053 70.41.19 Het analfabetisme is, net zoals de hongersnood en het bewonen van krotten en sloppen, in onze welvarende Westerse wereld nog niet uitgeroeid. Het is des te pijnlijker om dergelijk feit te moeter. toegeven daar er op de vaardigheid van lezen en schrijven voortdurend een beroep gedaan wordt. Analfabetisme lijkt voor veel mensen een ijdel begrip te zijn, zeker nu de leerplicht tot veertien jaar geldt. Maar dat het probleem wel degelijk bestaat geven de cijfers van Nederland, 1 tot 4% van de bevolking (omgere kend voor Vlaanderen geeft dit 200.000 mensen) en van Engeland, 5 tot 6% van de bevolking, aan. Daarvan getui gen ook de vijftien alfabetisatieprojekten in Vlaanderen. De oplossing voor dit vraagstuk laat zich niet gemakkelijk zoeken daar de kern ervan verborgen zit in een sfeer van verinnerlijking want noch de analfabeet noch zijn direkte omgeving praten er openlijk over. De oorzaken De oorzaak van het niet of onvoldoende kunnen lezen of schrijven worden meestal bij de analfabeet zelf ge zocht. De degelijkheid van ons onderwijssysteem bijvb. komt niet in vraag Bij het werken aan de uitroeiing van dergelijke toestand kan onmogelijk voorbijgegaan worden aan een reeks maat schappelijke faktoren die het analfabetisme in de" hand werken. Zo zijn er in de eer ste plaats mensen die regel matig school liepen maar zich om verschillende rede nen niet konden handhaven Een gestoorde motoriek, te hoge klasnormen, ongemo tiveerde leerkrachten, enz. maakten de «achterblijvers» in de klas tot een soort van buitennissige groep. Ze moesten dan ook taken ver vullen die voor hen aange past waren: bloemen, water, geven, tuinieren;... Ze moch ten echter elk jaar overgaan en wanneer ze de leeftijd van veertien jaar hadden be reikt bleven ze gewoon thuis en gingen arbeiden. Lezen en schrijven werd op dat moment als een onnodige ballast ervaren. Een tweede groep van men sen zijn diegenen die geen, of nauwelijks onderwijs ge noten hebben. Hiervoor kun nen diverse redenen aange haald worden. Ziekte, kinde ren uit sociaal zwakkere mi lieu's, kinderen die een zwervend leven leiden (zoals foorkramers) of door ande re, bijzondere omstandighe den gedwongen waren om hun schools leven te onder breken of zelfs geheel stop te zetten. Ontstaan en werkwijze Het analfabetisme laat zich het best typeren in kringen van ongeschoolde 'arbei ders, en huismoeders, maar komt het meest tot uiting bij de rekrutering in het leger en in de gevangenis. Het Cen trum voor Begeleiding en Psychotherapie «Sas» te Dendermonde, zag vanuit een herhaalde konfrontatie met de psycho-sociale wer king voor analfabeten te starten. In september '78 werd een aanvang genomen met het projekt en in januari '79 begon men reeds met de eerste groepjes. Van overal kwamen er mensen om, enerzijds mee te werken aan dit initiatief, anderzijds om geïnitieerd te worden in de kunst van de letteren. Op 1 oktober '80 werd er in Aalst met dit projekt van start ge gaan en momenteel zijn er reeds vijfentwintig mensen (tussen 23 en 36 jaar) Vervolg op pag.4 Beheer Enkele maanden geleden formuleerde de stedelijke kulturele raad een advies waarbij aangedrongen werd om de beheersvorm zo spoedig mogelijk vast te stellen en om niet te talmen met de aanstelling van een direkteur. Aldus kon de fi nale uitbouw van het cen trum gevolgd -worden door diegenen die er de dagelijk se leiding zullen van heb ben, terwijl er anderzijds voldoende tijd zou resten voor kontakten met de Aal sterse kulturele vereni gingen. «Over dit probleem werd reeds gepraat tussen de koalitiepartners» aldus schepen De Neve die nog kwijt wou dat vooral de SP aandrong op een optie om trent de beheersvorm en de aanstelling van een per soon die de leiding op zich zou nemen. Het ligt alles zins in de intentie van de stad om het kultureel cen trum in eigen beheer te houden, en niet onder voog dij te laten van de Kulturele Raad, of als een afzonderlij ke v.z.w. Men vindt het al dus onduldbaar dat de ste delijke bibliotheek, die 60 van de ruimte zou vullen, niet onder stadsbeheer zou vallen Naam Schepen De Neve sprak de geruchten tegen als zou het Kultureel Centrum de naam krijgen van «Vaart kapoen». Dit blijkt enkel de naam geweest te zijn die de ontwerper-architekt op zijn plan vermelde Aan elke ruimte apart werd aldus een naam gegeven. Vaart kapoen blijkt. volgens Schepen De Bisschop, trou wens de naam te zijn die men in het Aalsters aan de vroegere scheepslossers aan de Werf gaf Ook het beruchte monument van 5 miljoen ter nagedachtenis van wijlen L P Boon kwam ter sprake In dit verband hadden reeds twee gesprek ken plaats tussen het stads bestuur en de betrokken v.z.w. Dit monument, dat Jan De Lichte zal voorstel len en dat ontworpen werd door Roel D'Haese, wenst men in de onmiddellijke omgeving van het kultureel centrum in te planten. Vol gens Schepen De Neve wacht men foto's en ma quettes af vooraleer men zal beslissen of het monument binnen of buiten het cen trum zal geplaatst worden. Ook de juiste kostprijs is nog niet gekend, maar al leszins kon men nu al ver tellen dat het «zeer duur» zal zijn. De v.z.w. die naar financiële middelen zoekt om het projekt te bekosti gen za.l hlijkbaar wel aan de stad vragen om de moge lijkheid te onderzoeken tus sen te komen in de kost prijs. Ondervraagd naar de finale kostprijs van het Kultureel Centrum schatte Schepen De Neve de prijs ervan op 350 miljoen daar waar deze in het begin van de jaren zestig geschat werd op 80 miljoen. Dat niet alle projekten een dergelijke lijdensweg moe ten kennen, werd volgens de schepen van openbare werken bewezen door de bouw van het nieuw water zuiveringsstation te Hof- stade waarvoor de werken in een rekordperiode van twee jaar. na de aanvang der plannen, zullen starten. Volgens hem was dit te danken aan de aktieve be moeiingen van een minister uit de eigen stad Zijn kollega Schepen De Bisschop merkte van zijn kant op dat Aalst in het verleden dikwijls onvol doende medewerking kreeg van tal van overheidsinstel lingen. Hij maakte dan ook bedenking dat de parlemen tairen uit de streek zich niet steeds ten volle inge spannen hebben voor een vlottere afwerking van het Kultureel Centrum VEHE

De Voorpost | 1980 | | pagina 1