Zamora: «Hoogenboom een klasbak» Maurits De Schrijver: «San Sebastian wordt een avontuur» Scheidsrechter Bucek: geen gezag Raymond Mommens: «Na goal te paniekerig» René Verheyen: «Zoeken naar tweede adem ging ten koste van spelpeil» Jozef Vacenovsky: «Tevreden over maximale inzet» Gregor Lato: «Liever als aanvaller» Urbain Haesaert: «Wlodek is 34 en heeft tijd nodig om zich op te warmen» bekert vroeger - no. i ii sou - ue voorpost anderen, maar zijn kopstoot zal met een unieke refleks door Arconada uit MAROBEl wOOFS _>EP CODEP MAROBEL Lil meubelen Na een schitterende eerste en een iets terugvallen de tweede helft is Lokeren erin geslaagd met 1-0 zijn kansen op een vierde Uefa-ronde gaaf te houden. Het kopbaldoelpunt van Lato, zijn eerste overigens in Europees verband, zou wel eens van goudwaarde kunnen zijn voor de Lokeraars, die in deze konfronta- tie nog eens voluit gingen. Het antwoord van de Basken was technisch hoog staand, maar droeg niet tot in de buurt van Hoogen boom, die over de ganse negentig minuten slechts één gevaarlijke bal diende te pakken. Pogingen van onder meer Mommens en Verheyen werden ander zijds door een sublieme Arconada onschadelijk ge maakt. De kans om het Europees karwei op eigen veld af te maken werd gemist. Dat wil men kennelijk in Spanje doen. Lokeren vertrok dan derde Verheyen met zijn toch met drie spitsen. La- gouden linker de bal op to kwam eindelijk in het het hoofd van Mom centrum terecht, Gud- mens, een goeie kopbal johnsen en Larsen wer- van Raymond, maar daar den zijn vleugeladjudan- was hij dan. ten. Het sterk spelend De tweede beste doel- middenveld met Mom- man van Europa zou hier- mens, Snelders en Ver- op zeker verslagen zijn, heyen dikteerde van in de beste (sorry Pfaff) was het begin de wet. Een wet dit echter niet en die die op het Zuiders tempe- stond, ongelukkiglijk rament van Zamora en voor Lokeren in het Bas- de zijnen stuitte en bene- kische doel. Ook op een vens veldoverwicht niet schot van Snelders, dat voor de nodige doelpun- een denderend tweede ten zorgde tijdens de eer- kwartier van Lokeren in- ste helft. luidde, bleef de Spaanse keeper overeind. De rep- Dat kwam er wel twee 'iek van de Spanjaarden minuten na rust. Lato zet- was ietwat hoe kan het te zijn kale hoofd onder ook anders zuiders ge- de zoveelste vrijschop tint, d.w.z. technisch van Verheyen en doel- hoogstaand, venijnige man Arconada bewees overtredingen, tot verve dat ook hij verslagen kon lens toe verontschuldi- worden. gende gebaren maar In de eerste periode toch ook spelmakend en leek het er nochtans op durvend als het even kon. dat de Spaanse numme- Zo werd in de 16de mi- ro uno zijn elftal voor een nuut bijna een schoon- nederlaag zou behoeden, heidsfoutje, het enige In de 27ste minuut schil- overigens van De Schrij ver, afgestraft. Na onno dig risiko van de Lokerse libero ontfutselde de klei ne Ufarte de bal, maar kon Dalving, ook dit keer weer uitstekend, verder gevaar voorkomen. Het enige wapenfeit aan het Lokerse doel overigens van de Spanjaarden in de eerste periode. Het doelpunt na rust werkte bij Lokeren niet als peppil, maar eerder als slaapmiddel. Men ging geleidelijk aan min der diep. Larsen en Gud- johnsen die de eerste 45 minuten niet in het stuk voorkwamen, konden ook nu hun reputatie geen eer aandoen. Wij vroegen ons dan ook af waar Lubanski bleef. De man met de sublieme baltoets kon in dit aanval lend elftal zeker voor de «finishing touch» zorgen. Hij bleef evenwel waar hij begon, op de bank. Tweemaal geel was er ook. Nadat de Oostenrij ker Bucek in de eerste periode de kaart vergat te tonen na een aanslag van Diego op Mommens, greep hij wel kordaat in na een reklamerend op treden van dezelfde Die- go. Ook Cortabaria, die Somers met een trap op het scheenbeen trakteer de, keek tegen geel aan. Lokeren nam duidelijk (noodgedwongen?) wat gas terug en liet de Baski- sche tegenstrever meer en meer in de wedstrijd komen. Het enige doelge- vaar werd evenwel door Hoogenboom met een fa meuze save onschadelijk gemaakt, na een kop stoot van Diego. Eén keer was Larsen dan toch gevaarlijk. In de 89ste minuut flitste hij voorbij een aantal verde digers, maar stuitte uit eindelijk ook op burcht Arconada. Met een 1-0 uitslag blij ven de kansen op kwalifi- katie gaaf en liggen de kansen nog steeds 50/50. Op basis van het gepres teerde evenwel kon an ders verwacht worden. R. COREMANS De ploegen: Sporting Lokeren: Hoog enboom, Larsen, Snel ders, Verbruggen, De Schrijver, Dalving, Ver heyen, Somers, Lato, Mommens en Gud- johnsen. San Sebastian: Arcona da, Celajeta, Olaizola, Alonso, Gorriz, Kortaba- ria, Bakero (79' Idigoras), Diego, Satrustigui, Za mora en Lopez Ufarte. Scheidsrechter: Bucek Toeschouwers: 9.000 Gele kaarten: Cortobaria, Diego Doelpunt: 47' Lato 1-0 uoal: deze kopstoot van de hard werkende Gregor Lato is raak. (dm) Het telraam Voor de rust van SC Lo- keren-San Sebastian dwong de thuisploeg drie hoek schoppen af. De bezoekers geen enkele. Na de koffie was de verhouding 1-1. In totaal liepen de spit sen van «Real Sociedad» 19 maal in de buitenspelval, 12 keer voor rust, zeven maal nadien. Lokeren liet zich slechts één keertje strikken. Begingen de Lokeraars vijf fouten voor de pauze en elf erna, dan liepen in het andere kamp meer zon daars: 17 vrijschoppen vóór, en 12 na de citroen tjes werden door de blauw witte bezoekers bedreven. Het is 1-0. Lato rent juichend naar het midden van het terrein. Gudjohnsen, erg bleekjes woensdagavond, feliciteert de kale Pool. (dm) De Spaanse nummer 10, Zamora. was de blikvanger van zijn team: «Die Hoog enboom is een klasbak. Eén keer heeft hij zijn talent moeten tonen, en hij deed het. Hij redde een gemaakte goal. Zamora vond Lato uitste kend: «Een harde werker en steeds gevaarlijk. Mommens en Verheyen zijn volgens de sterspeler van San Sebastian twee voetballers van Europees formaat: «Maar waar bleef Lubanski? Ik vreesde dat die zou worden ingehaald als geheim wapen. Geluk kig bleef de Poolse interna tionaal op de bunk. Maurits De Schrijver liet to was het oppassen gebla- zich slechts op één foutje zen. Ik win liever met 1-0 betrappen. Doch wie zon- dan met 2-1. Veronderstel der zonden is, werpe de dat het 1-1 wordt, dan zit- eerste steen. Voorts was de ten we in een ondankbare blonde kapitein weer reuze, positie. Meer dan dit resul- «Voor mij was het moei- taat tegen deze technisch lijk,» vertelde De Schrijver, zeer goeie ploeg had ik niet «vooral het bruusk draaien verwacht. Wat het in San en keren ging niet altijd Sebastian wordt, is een van- zoals gewenst.» Terzelfder- daag niet te beantwoorden tijd keek hij eens bezorgd vraag: het wordt een avon- naar zijn met ijszakjes om- tuur.» zwachtelde knie: «Nee, De Schrijver vond Zamo- niets ergs, doch gewoon een ra en Satrustigui twee fan- voorzorgsmaatregel. Je tastisch knappe voetballers mag geen risiko's lopen, die moeiljjk aan banden konden gelegd: «Ze kregen Over een drietal dagen hoe dan ook weinig gelegen- móeten we immers opnieuw heid om doelkansen te kre- voetballen.» éren, en dat was zeer be- «Na dat doelpunt van La- langrijk.» De Oostenrijkse scheidsrechter Bucek heeft het niet moeilijk gehad. Hij bestrafte verscheidene fou ten, was technisch uitstekend, doch zijn gezag was beneden alles. Reeds in de eerste helft had hij minstens twee keer geel moeten trekken, maar vertik te hel. Toen Kortakabaria het na de rust dan toch te bont maakte, diepte hij (na lang aarzelen en eerder op aandringen van zijn grensrechterhet kartonnetje uit zijn zak op. Twee minuten voor affluiten was er ook voor Diego geel. De nummer 8 werd voor protest bestraft. Bucek vestigde er voor de pauze voortdurend de aandacht van de Spaanse spelers op dat hij rekening zou houden met hun tijdroven. Toen puntje bij paaltje kwam, floot hij na uitgerekend 45 minuten af. Bucek? Een leeuw zonder tanden. Oud-internationaal Fred Delcourt: «Het is mijn taak niet de arbitrage van Bucek te beoordelen, doch hoe meer buitenlanders ik aan het werk zie, hoe meer ik ervan overtuigd geraak dat we in België over een degelijk scheidsrechterskorps beschikken. Snelders (3) ging mee in de muur staan bij een Lokerse vrijschop: «Is het zo in orde?» vraagt hij gekscherend aan doelman Arconada. (dm) e Bes g j.l., rlene >t sta paalc die in 198 tgave ink a< «Ik geloof vast dat de 1-0 voorsprong ook d kwalifikatie voor de vierde ronde zal betekenen. Ik Spanjaarden moeten ginder het spel maken en da "Vj acht ik ons niet kansloos bij de tegenaanvallen. Doo jm 3; hun korte mandekking hebben zij het ons hie eds vandaag erg moeilijk gemaakt. milj Wie het ook erg moeilijk maakte is Arconada. Ifcrkho begrijp nog altijd niet hoe hij die kopbal van mi»or ru pakte, maar ja klasse spreekt. Na ons doelpunt zijr*mat( we veel te paniekerig beginnen te doen. Te veel hog Bt bet en lange ballen zodat verder doelgevaar uitbleef, fc de zat zeker meer in, al ben ik met die 1-0 ook d[00t tevreden.» J 372 and Bt ver BStUUl ieer-u ïn, di tusse imste uim «Onze terugval in de tweede helft was waarschijn lijk het gevolg van het zoeken naar onze tweedy, adem. De inspanningen van de eerste helft werdeifeelsu, enigszins bekocht. Het laatste kwartier zijn we niett mei meer op zoek gegaan naar een tweede goal. Op ogenblikken begint men te rekenen en het leek belangrijker geen tegendoelpunt binnen te krijgen Real Sociedad is overigens een erg goeie ploeg en he zal in Spanje erg lastig worden. Zij hebben echtei geen keuze en moeten minstens twee keren scoren. Wij mogen dan nog niet tegenscoren, en dat zit er zeker toch wel in.» «De 1-0 is misschien niet veel, maar ik ben er toch tevreden mee. De sensationele redding van Arconada heeft een hogere score verhinderd, al verwacht ik dat wc genoeg zullen hebben aan onze goal voorsprong. Door de konsekwente mandekking geraakten Larsen en Gudjohnsen niet uit de greep van hun tegenstan ders. Tijdens de rust werd er hen op gewezen dat var hen meer inzet verwacht werd. Larsen heeft hier echter weinig rekening mee gehouden. Gelukkig was de inzet van de overige spelers stuk voor stuk, voorbeeldig. Wij hadden verwacht dat het spelpeil van Gudjohnsen en Larsen na de rust zou beteren en hebben gewacht om Lubanski uit te spelen, tever geefs echter.» «De akklimatisatie schijnt nu eindelijk achter rug. Als middenvelder meen ik mijn werkende plicl vervuld te hebben, maar uiteindelijk verkies ik toe vooraan uitgespeeld te worden zoals vandaag. Te slotte heb ik 12 jaren vooraan gespeeld en verloopt een aanpassing in het middenveld niet z vlot. De Lokerse trainer Urbain Haesaert was duidelijk tevreden over de prestatie van zijn team: «We hebben een uitstekende uitgangspositie na een goeie match. De Spanjaarden moeten twee keer scoren, anders krijgen ze er ons niet uit. Ginds kunnen we op de counter spelen en een goaltje zit er steeds in.» Opgetogen over de arbitrage van de Oostenrijker Bucek was Haesaert allesbehalve: «De man was veel te laks. De Spanjaarden gingen er soms erg ruw tegenaan. Eén van de beenbeschermers van Rony Somers werd gewoon doorboord door de studs van een Spaanse schoenzool.» Waarom Lubanski niet werd ingehaald? «Vergeet niet dat Wlodek 34 is, en op die leeftijd heb je wat tijd nodig om jc warm tc lopen. Toen Mommens een pijnlijke schop inkasseerde. vreesde ik dat Raymond eruit zou moeten. In dat laatste geval zou ik Lubans ki het terrein opgestuurd hebben. Nu hoedde ik me voor enige wijziging: een ploeg die goed draait, laat je het best ongemoeid.» Dat het publiek Lubanski op het terrein eiste? «Ik heb het publiek niet gehoord. Daarenboven: IK ben de trainer en IK neem mijn verantwoordlijkheid op. Ons publiek heeft het trouwens laten afweten: elders schreeuwen de fans hun ploeg naar de zege. hier zit je nooit in de échte sfeer. Onze supporters zouden zich meer moeten laten horen.» «Gudjohnsen bleekjes vanavond? Het slaat je vrij dat te zeggen, te denken en zelfs te schrijven.» was de repliek op de bedenking dat Arnor misschien beter naar de bank zou geroepen zijn en gewisseld voor een invaller. Reportage: Robert Coremans, Luc Van Bel en Marcel Van Hauwermeiren Het antwoord is ja. Waarom? Of die speler al neervallen, worden weg- dan niet gewond is, doet gebracht, komen na een niets af aan het feit dat hij poosje kiplekker weer het een grove overtreding terrein op en spelen heeft begaan. Dus mag voort alsof er geen vuiltje hij zijn straf niet ontlo- aan de lucht is. Trou- pen. Veronderstel dat de wens: de spelregels zeg- zondaar vrijuit gaat, dan gen nergens dat 'een gele zou het voor andere stou- of rode kaart niet mag te (en lepe) jongens ach- getoond worden aan ie- teraf slechts een klein mand die als gevolg van kunstje zijn om aan een een foute ingreep zichzelf sanktie te ontsnappen: ze verwondt. Mommens klimt hoger dan alle laten zich voor dood MVH doelvlak worden geslagen. (SC Lokeren-San Sebastian 1-0) (dm) SC Lokeren-San Sebastian 1-0 Vraag het maar Vragen omtrent de voetbalspelregels kun- nen steeds schriftelijk in- Mommens heeft een gevaarlijke kopbal afgevuurddoch met een onvoorstèl- gezonden worden naar bare parade redt Arconada. (dm) De Voorpost, Sportre- daktie. Oude Vest 34, 9330 Dendermonde. Het E6Il(lr<lCnt AdJSt antwoord volgt prompt. Vraag het maar Mag aan een speler, die een zware overtre ding begaan heeft, en zich daarbij zelf bezeer de, op de grond blijft lig gen of weggedragen wordt een rode kaart ge toond worden, zelfs wanneer d9 speler nog op de grond ligt? (L.D.P. uit Nieuwkerken-Waas) De bekermatch tussen Antwerp en Eendracht Aalst wordt op woens dag 17 december ge speeld en niet op 4 ja nuari 1981 zoals eerder was gepland. Daarmee weten de leerlingen van Georges Heylens nog voor de kerst- en nieuw jaarsfeesten waar ze aan toe zijn. M. Tegen Real Sociedad hebben we een goede bereikt. In Spanje zullen we vooraan allicht mee ruimte krijgen en zit de kans er zeker in dat we daa kunnen van profiteren. De kans om door te sloteniiapen naar de tweede ronde zit er dik in al mogen wc dezeped o Basken zeker niet onderschatten.» fooi er oorkei

De Voorpost | 1980 | | pagina 32