kosten dodenhuisjes 2 miljoen per stuk GEMEENTERAAD KEURDE HUISHOUDELIJK REGLEMENT VAN WOONWAGENSTANDPLAATS GOED Water regie boekt volgend jaar meer dan 6 miljoen winst aalsterse flitsen kerkhof story: zoveelste aflevering w. |E| Voor wanneer Michel zijn bal was topper De Voorpost - 28.11 1980 - 5 e Aalsterse gemeenteraad diende zich zopas voor de iveelste maal te buigen over een aantal agendapunten, ,e betrekking hadden op de stedelijke begraafplaatsen-. 3 voorziet het stadsbestuur de aankoop van een hydrau- sche hamer en bekistingsmaterieel voor de dienst be- raafplaatsen. Deze goederen zijn dienstig als uitrus- ngsstukken bij de eerder aangekochte kerkhofgraaf- achine. e uitgaven hieraan ver- graafmachine, grasmaaier, inden worden geraamd op vervoer e.d. 17.408 fr. Hier worden de uitgaven ok het ontwerp voor de geraamd op 682.183 fr sluiting met betonplaat Het spreekt voor zichzelf draad van de uitbreiding dat een dergelijk groot aan- cund m het kerkhof te Nieu- tal aankopen voor het nodi- s bij 1 erkerken diende goedge- ge kommentaar zouden !urd te worden. Links en zorgen. «hts van het bestaande Raadslid Uyttersprot (CVP) grkhof worden immers stak het vuur aan de lont ronden aangeworven. De- toen hij stelde dat zijn frak dienen voorzien te wor- tie deze punten niet zou a van een degelijke af- goedkeuren. Volgens hem uiting ten overstaan van werden nog steeds geen in palende en openbare prioriteiten opgesteld. Be- eg De afsluiting voorziet paalde uitgaven vond hij ;n afbakening met beton- zelfs onverantwoord of laat en draad wat een uit- prestigieus Voor de n9 ive met zich brengt van kerkhoven waren er aldus >0.400 fr. Ook voor het plotseling uitgaven voor aken van grafkelders op meer dan 2 miljoen en vol- irschillende kerkhoven gens hem was er terzake enden materialen aange- geen beleid of werden de icht te worden Deze wer- raadsleden niet bij het be- sn gebeuren met eigen leid betrokken. Hij hekelde irsoneel en met de hulp aldus het feit dat de bevoeg- m het herscholingscen- de kommissie van raadsle- if^or um. zoals ondermeer het den nog niet samenkwam irichten van gemeen- Alle punten worden wel be- ihapslokaaltjes en werk- sproken in de kommissie Jaatsen, het maken van van openbare werken maar meis -afkelders en het onder- daar kan enkel over techni- on%ud van de wegenis kosten voor geperforeer- baksteen, cement en za- ci worden geraamd op 1 "skc 75.000 fr., terwijl deze l ':f! lor betonijzer geraamd .orden op 85.000 fr. Tot de k inkoop wordt overgegaan un™gevolge een beperkte aan- ssteding Voor de gemeen- ihapslokaaltjes werd te ns een bestek opgemaakt Dor de aankoop en plaat- }n van ramen en deuren in V.C. en glaswerken. Het ng hier om de lokalen die nstit e kin afdel offer itie, techt' Snps Ghyjet r Gf )OSt ïStUl nter Hoi es Bfoi oc nent P 1 zest!I inopiei jaan ring stleidj"1 a ranki de Di dev< elkoi irna ale S ankrr P op^< i de e ag nleid Gilb ing 1 en one vang ontsl^ei jam dslai i Ie lei opht te 21 an s uitéet ge wo ing ag. DCh op. hebb ïuwe :hrijvi meei sche problemen gediskus- Het oppositielid noemde sieerd worden, niet over de zich ook voorstander van grond van de zaak. Hij éen centraal Golumbarium vroeg dan ook de bijeenroe- en slechts één strooiweide ping van de bevoegde kom- op de begraafplaats van missie Aalst. In dit verband ver- De heer Uyttersprot ver- wees hij naar een wetsvoor- meldde vervolgens dat de stel dat terzake ingediend sanitair en een verplichte leden van de kommissie werd Hij verzette zich ten- douche, dit uit noodzaak na openbare werken hun ogen slotte tegen wat hij een ontgravingen en lijkschou- wijd opentrokken toen zij ..geldverspilling» noemde. wingen en een bergruimte, een plan te zien kregen van Zijn partijgenoot Robert De Anderzijds kon volgens de het nieuw kerkhof van Pauw, die tevens voorzitter schepen op dit ogenblik op Nïeuwerkerken waarop is van de kommissie van 6 000 graven vermeld openbare werken, trad hem staan Hiervan wist tot op grotendeels bij. Hij betreur- dat ogenblik niemand iets de op zijn beurt dat de visie af «Ik lig trouwens liever van een beleidsman. die op een kerkhof van 600 niet aanwezig was op de graven dan op één van vergadering niet kon be- 6.000» aldus Uyttersprot. sproken worden. Op de kommissie werd vol gens hem voorgehouden hebben dat de bouw van de gemeen-» schap» bezoekers. Aldus moet de kerkhofbewaker een bu reau bezitten om zijn regis ters bij te houden. Voor het personeel moet er ander zijds een eetplaats zijn, een vestiaire en kleedruimte, 7 van de 9 begraafplaatsen het publiek niet voldoen aan een natuurlijke behoef te. «Waar moet het publiek nu schuilen en waar moet men heen als iemand on passelijk wordt?» zo vroeg hij aan de raadsleden. Hij schapshuisjes zowat een heer De Pauw pleitte niet half miljoen zou kosten, alleen voor een herverde- terwijl men nu verneemt hng van de taken maar ook dat de raming om en nabij voor het oprichten van ■Over de grond van de zaak stelde meteen ook de vraag wij medezeggen- waar de familie zich kan d vervolgde hij. De beschutten tegen regen'en de 2 miljoen zou liggen Hij vroeg zich dan ook af of het wel nodig was op elke be graafplaats een dergelijk gemeenschaps- en doden- huisje op te richten. «Men zou trouwens de totaliteit slechts dienst die bevoegd zou zijn voor alle departementen. wind bij de kondolering Dit gold volgens hem zeker in geval van een burgerlij ke plechtigheid. Volgens technische Schepen Hooghuys was de nieuwe infrastruktuur wet telijk verplicht en was ook een afsluiting op elk kerk hof verplicht. Hij beloofde dat de bouw van de doden- huisjes zoveel mogelijk in Hooghuys Op de hem eigen verdedigde schepen voor de van de kostprijs moeten Burgerlijke Stand Edgard eigen regie zou gebeuren kennen» zo ging de spreker Hooghuys (SP) de voorge- Het plan voor een nieuw legde «kerkhof»dossiers. Volgens hem ging het om verder. Volgens hem waren het trouwens prestigieuse gebouwen met een bureel, douche, toiletzaal, doden- huisje enz kerkhof te Nieuwerkerken met '6.000 graven erop toepassingen van wettelijke noemde hij voorbarig, want verplichtingen, zowel wat 95% van dit plan is aan betreft het personeel als de wijziging toe «en zal veran- a}°hn n ad g igericht werden op de irkhoven van Hofstade en oorsel De uitgaven hier in verbonden worden ge- lamd op 532.092 fr et volgende agendapunt het goedkeuren van ontwerp voor het leve- in van gasradiatoren voor werk- en bergplaats te alst-Centrum en voor het van toestellen voor ojektrische verwarming de begraafplaatsen oorsel en Hofstade. het kerkhof van Aalst- intrum wordt immers een irk- en bergplaats bij ge luwd tussen de woning de kerkhofbewaker en muur van het kerkhof dit nieuwe lokaal te ver armen wordt voorzien in aankoop van 7 gasradia- Ijbren Deze zullen door de 'inische dienst van de geplaatst en aangeslo- :n worden. De kostprijs jervan bedraagt 60.900 fr. de begraafplaatsen van loorsel en Hofstade wordt c iderzijds een gebouw op- RBricht waarin een bureel, eetzaal, kleedkamer, in toiletzaal. een dood- djuisje en een bergplaats li ingebracht zijn. Als ver arming hiervan werd iopteerd voor elektrische irwarming, wegens de af- Dzigheid van een aardgas- !t ter plaatse. m de verwarmingskosten gering mogelijk te ma- en worden akkumulatie- ichels aangekocht. Gedu- de nacht wordt de ckumulatiekern door iddel van weerstanden r( igeladen en dit in funktie de buitentemperatuur de nog aanwezige warm- in de kern. Overdag aalt de kern dan langza- Thand de opgeslagen armte uit. Dit betekent ns dat enkel 's nachts elek- iciteit verbruikt wordt, aarvoor dus een goedko- ir tarief geldt, het bureel en de eetzaal- ^eed kamer wordt bijko- end di rekte verwarming ■zien die ingeschakeld ordt wanneer het on voor in koud wordt (tussensei- ii enen) of wanneer het zeer >ud is. In het dodenhuisje in de douche zelf wordt ikel direkte verwarming orzien De kostprijs voor verwarming wordt ge- hat op 162 632 fr. it laatste punt dat tenslot- betrekking had op de irkhoven was de aankoop m verschillende materia- n voor het opl ichten van werkplaats op de centra begraafplaats De berg- l .werkplaats wil men op- hten met het herscho- igscentrum en met eigen Irsoneel en wat betreft het ijn- en tinjmerwerk een privaat aannemer, oprichting heeft tot doel it voorzien van een een- de plaats voor de kerkho- van Aalst en deelge- ■Jeenten voor onderhoud herstelling van allerlei leriaal dienstig voor de -iferkhoven alsmede voor :n rging of stalling van het- Ifde materiaal, alsmede Aan de Churchillsteenweg te Erembodegem heeft het huidig stadsbestuur reeds een aanvang genomen met het inrichten van een woonwagenstandplaats. Het betreft hier gronden die toebehoren aan het OCMW welke als standplaats voor «vaste verblijvers» werd voorbestemd. De princiepsbeslissing hiertoe werd reeds genomen in raadszitting van 30 augustus 1978. Het huishoudelijk regie- politie een bijzonder regis- ment voor deze standplaats, ter zal bijhouden van alle dat zopas door de gemeen- personen die op de stand- teraad goedgekeurd werd. plaats verblijven, terwijl voorziet dat het terrein zal anderzijds het stadsbestuur verdeeld worden in een aan- ten allen tijde de gebouwen tal onderscheiden stand- en installaties mag ïnspek- plaatsen. die elk een num- teren mer zullen krijgen. Om er te verblijven zullen de ge- Artikel 8 regelt de schade bruikers een standgeld die zou kunnen moeten betalen dat in een bracht worden aan gebou- taksreglement zal bepaald wen Qf installaties, terwijl worden In ruil neemt de vervolgens gemeld wordt stad het gewone verbruik dat de stad geen enkele ver van water en de huur van antwoordelijkheid draagt de watermeters ten hare beschadigingen die laste. Het verbruik van Qp bet terrein door derden elektriciteit en van de me- eigendommen van de ters is echter ten laste van bewoners zouden toege bracht worden. de bewoners. ,,111 Bij het innemen van een bepaalde standplaats moet bij de stadsontvanger een borgsom betaald worden, die gelijk is aan tweemaal het maandhuurgeld. Deze borgsom wordt terugbe taald bij het verlaten van de standplaats. De standnemer is wel ver plicht zijn standplaats rein te houden. Afval moet aldus in een daartoe voorziene container geworpen worden. Artikel 6 voorziet dat de Het laatste artikel stelt voor dat alle problemen in ver band met het terrein aan de stadsafgevaardigde kun nen voorgelegd worden. Toen dit punt ter sprake kwam wenstte oppositielid Mevr. Chris Lievens-Borms (CVP) te vernemen hoever het zat met de realisatie van het bewuste terrein. Blijk baar wenstte Burgemeester D'Haeseleer daar liever niet over te spreken want hij wilde onmiddellijk over gaan tot de stemming. Dank zij enig aandringen van CVP-fraktieleider Ghis Willems, verduidelijkte schepen voor leefmilieu en grondbeleid Mevr De Maght (PVV) dat er in het gewestplan geen enkele specifieke plaats voorzien is voor een woonwagenkamp. Hierdoor rijzen enige pro blemen bij het aanvragen van een bouwvergunning. Anderzijds deelde zij mede dat op het terrein te Erem bodegem reeds verhardin gen werden aangebracht en dat het water reeds aange sloten werd Voor het op richten van de noodzakelij ke gebouwen waarin o.a. hel sanitair zal onderge bracht worden wacht de stad op de toestemming van stedebouw. Over het huis houdelijk reglement wenst te zij nog kwijt dat dit opge steld werd in samenspraak met de woonwagenbewo ners. «Ik hoop alleszins zo vlug mogelijk tot de defini tieve afwerking van het ter rein te komen» aldus Mevr. De Maght. Chris Borms was het met dit antwoord niet helemaal eens, want enigszins opgewonden ver weet zij de schepen van de magogie. «Hoe komt het dat er op het terrein nog dergelijke verharding aan wezig is?» zo vroeg zij zich af. Schepen De Maght reageer de even kwaad en stelde on dermeer: «Indien U weet wat ik wist», maar meer kwam men ook niet te weten. Op de perskonferentie. de dag na de gemeenteraad, verduidelijkte de schepen dat het stadsbestuur reeds maanden met het probleem begaan was. Het terrein aan de Churchillsteenweg is bestemd voor «langblij- vers». Het betreft hier woonwagenbewoners die reeds ingeburgerd zijn in Aalst Vele kinderen lopen trouwens school in de stad. Voetpaden Eén van de volgende agen dapunten had betrekking op meerwerken van. 198.651 fr. bij de aanleg van voetpaden in de Raven- akkerstraat te Moorsel. PVV-raadslid Oscar Redant vroeg het schepenkollege in het vervolg meer reke ning te houden met priori teiten. Zijn dorpsgenoot Raymond Uyttersprot (CVP) vond het anderzijds spijtig dat zijn kollega «er zo weinig over zei». Blijk baar wisten beide raadsle den meer over de grond van de zaak, maar niemand gaf enige precisering. Enkel CVP-lid Bogaert wenstte in dit verband dat het stadsbe^ stuur meer aandacht zou besteden aan een beter on derhoud van de bestaande voetpaden. deren». Hij wees het hou den van kommissieverga deringen af omdat volgens hem in de gemeenteraad graag vragen afgevuurd worden over de kerkhoven. De kommissiezittingen zouden dan ook niet anders zijn dan generale repetities. Wat de columbaria en strooiweiden betreft merkte hij op dat dit in tegen spraak was met wat Uytter sprot steeds verkondigde, namelijk het behoud van de begraafplaatsen in iedere deelgemeente. Er was vol gens de schepen geen ver schil tussen een urne en een kist. Raadsüd Uyttersprot noem de in een repliek de doden- huisjes niet overbodig, maar wel te prestigieus, en niet overal even noodzake lijk. Hij wehste ook dege lijk voorgelicht te worden. «In de kommissie moet wat u gezegd hebt aan bod ko men» aldus Uyttersprot. Hierna citeerde deze een ar tikel uit «De Gemeente» waarmee hij het klein aan tal verassingen in ons land op dit ogenblik wenste te bewijzen. Schepen De Neve noemde op zijn beurt het plan van het nieuw kerkhof te Nieu werkerken slechts een voorontwerp dat enkel ge toond werd aan de kommis sie van openbare werken om de begrenzing aan te tonen. Vragen Toen men enkele andere punten i.v.m. openbare werken reeds besproken had, kwamen de kerkhoven opnieuw ter sprake. Uit de vragen bleek duidelijk dat het inderdaad noodzakelijk is dat schepen Hooghuys zijn bevoegde kommissie eens samenroept, werd nu iedereen in de zaal ge plaagd met allerlei detail vragen zoaljf deze van Paul Stockman over het begra ven van urnen, van Robert De Pauw over het gebruik van de hydraulische ha mer, en Lambert Van de Sijpe over het herbruik van oude zerken. In dit verband deelde schepen Hooghuys mede dat vele reeds ge bruikt werden voor de bouw van columbaria of in de diensten van openbare' werken, De CVP bij monde van raadslid Bogaert vroeg ook de mogelijkheid te on derzoeken om materiaal te huren i.p.v. aan te kopen «Bij openbare werken heeft De inrichting van het Aalsters stadhuis gaat onverminderd voort. Op dit ogenblik wordt aldus volop gewerkt aan de nieuwe burelen voor de dienst openbare werken, terwijl zopas ook de vernieuwde zolders boven de bureau's van de Burgemeester en de stadssekretaris in gebruik genomen werden. Volgend jaar wenst men over te gaan tot de vernieuwing van de vroegere brandweerkazerne op de binnenkoer van het stadhuis. De nodige kredieten hiervoor werden alvast op de begroting 1981 ingeschreven. De restauratie van de voorge vel wordt aldus naar een latere datum verscho ven, mede ingevolge de beperkte financiële moge lijkheden. Op de jongste gemeenteraad is er heel wat te doen geweest om een plan voor een nieuw kerkhof te Nieuwerkerken waar zowat 6000 graven opgete kend werden. In feite dateren deze plannen voor de uitbreiding van het kerkhof reeds sinds 1973. Reeds in klein-Aalst werd trouwens uitgekeken naar een nieuwe begraafplaats. Het plan voor 6000 graven was anderzijds geba seerd op de cijfers van het aantal overlijdens per jaar die ongeveer 1600 bedragen. Niet iedereen die in Aalst sterft woont echter in Groot-Aalst zodat men in feite slechts met een 700 a 800 begravingen per jaar moet rekening houden. Daardoor zal het moge lijk worden om het nieuwe kerkhof te Nieuwerker ken nog meer het allure te geven van een park. zoals het trouwens in de bedoeling ligt van Schepen voor de Burgerlijke Stand Edgard Hooghuys. Deze ziet ook heel wat toekomst in het propageren van de krematie. In Aalst telt men er op dit ogenblik slechts een 30-tal per jaar maar fn andere steden als Gent en St -Niklaas stijgt het aantal krematies op spektaku- laire wijze. Een ander voordeel is ook dat wanneer men de urnen met de asse wenst te begraven de grafzerken ook niet zo groot dienen te zijn, namelijk 50 op 50 cm. Om in dezelfde sfeer te blijven. Er wordt ernstig aan gedacht om de begrafenissen in Aalst op zaterdag af te schaffen. De begrafenisonderne mers kunnen immers nog onmogelijk alle aanvra gen voldoen. Van de betoelaging door het Kommissariaat-Gene- raal voor Toerisme streek Oost-Vlaanderen voor fiets- en wandelpaden 15.351.000 fr. op. Spijtig genoeg was er niets bij voor het Faluintjesfietspad. reeds zolang door de minister beloofd. Onze provin cie was de énige die voor fiets- en wandelpaden werd gesubsidieerd. Als volgende jaren andere gouwen aan bod komen zou het voor Aalst nog lang kunnen duren eer haar beurt komt. In de examens voor kandidaat-bibliothekarissen slaagden heel wat Aalstenaars: Pierre Van Den Steeben, Maria Van Impe, Christiane Van Orsho- ven, Kathleen De Beer, Lutgarde De Meerleer, Emelde De Ryst, Christiane Schellekens, Myriam Van Lysebeth en Hans Verhulst. men trouwens ook deze ap paratuur» aldus de heer Bo gaert, waarop Schepen Monsieur zich liet ontval len. «Ik heb geen prettige ervaring hiermee». Ook de afsluiting van het nieuw kerkhof te Nieuwer kerken kwam nog ter spra ke. Hierbij vernam men dat het nog geen definitieve af sluiting is. terwijl er ook nog beplantingen zullen moeten aangebracht wor den die deels van de groen- dienst zullen komen en deels zullen moeten aange kocht worden. Uyttersprot (CVP) wenste ook nog de tails te kennen over de kost prijs van de grafkelders en over de nieuwe centrale werkplaats. Dit zal geen ga rage worden volgens de schepen van Burgerlijke Stand wel een standplaats waar in de winter kan in gewerkt worden. Ook het punt dat betrekking had op de uitbreiding van het kerkhof van Moorsel, waar tegen de CVP zich verzette, kwam nog even ter sprake. VEHE De kantien van de Zandberg is werkelijk netjes ingericht. De sportakkomodatie is al even puik. Maar net rond de drankgelegenheid is het echt niet net. Een terrasje zou werkelijk welkom zijn. Het sportkompleks ligt in een rekreatiezone waar heel wat wandelaars voorbij komen. Daarom zou het wel interessant zijn indien men tegen volgende lente voor een terrasje kunnen zorgen. (Per) is Dr Naast de begroting van 1981 voor het stedelijk slacht huis. diende de Aalsterse gemeenteraad zich ook uit te spreken over deze van het stedelijk bedrijf voor Water be deling. Het ontwerp werd opgesteld op basis van de eindcijfers van het dienstjaar 1979 en van de inmiddels gekende resultaten van 1980. De begroting wordt mge- P™js van het water (zijnde diend met een boni van 25 fr. per M3) wordt geen 6.548 667 fr. zijnde een verandering voorzien Vol- overschot van 9.093.303 fr gens de Schepen zorgt de voor de Stedelijke Regie zelf verkooop van het water wat een vermindering is voor 67% der inkomsten van zowat 800 000 fr. terwijl 16% afkomstig is tegenover de begroting van de verhuring van wa- 19RO en een verlies van termeters. 2.544.636 fr voor de ex- In de deelgemeenten wordt ploitatie door de TMVW in anderzijds met een verlies de vroegere deelgemeenten gerekend van 13% op het wat een stijging betekent waterverbruik. Schepen van meer dan 1 miljoen Van den Eede deelde nog t.o.v. de begroting 1980 mede dat de winsten van In zijn uiteenzetting voor waterregie telkenjare ver- de raadsleden wees schepen minderen, dit omdat de per van Financiën Gaston Van soneels- en exploitatiekos- den Eede erop dat men ten steeds stijgen, terwijl 113.540.000 inkomsten de verkoopprijs van het wa- voorziet voor de aankoop ter dezelfde blijft. Volgens van water. In de verkoop- hem diende de gemeente raad hieruit de nodige be sluiten te trekken. CVP-raadslid Etienne Bo gaert herinnerde eraan dat dit jaar 5 miljoen voorzien wordt om getransfereerd te worden van de waterregie naar de stadskas. Volgend jaar wordt dit bedrag ge schat op 4,3 miljoen. An derzijds citeerde hij ook een artikel dat onlangs gepubli ceerd werd m Test-Aan koop en waaruit bleek dat het water te Aalst 62% duurder is dan het gemid delde van het ganse land. Als men meer dan 120 m3 per jaar verbruikt is de kostprijs zelfs 63% duurder dan het landsgemiddelde terwijl wanneer het ge bruik meer dan 240 m3 is, de prijs nog steeds 25% uit stijgt boven het landsge middelde. Het oppositielid was dan ook van oordeel dat deze cijfers dienden on derzocht te worden. Schepen Van den Eede ant woordde hem dat hij kennis gekregen had van de in houd van het geciteerde ar tikel. Hijzelf bekende ver wonderd geweest te zijn over de gepubliceerde re sultaten Volgens de sche pen waren er echter ele menten die niet helemaal met de waarheid stroken, en zou eventueel geant woord worden aan Test- Aankoop Wat het deel van de winst betreft die ge transfereerd werd naar de stadskas was de schepen van oordeel dat er gelukkig nog voldoende reserve was (2 miljoen). «Wij moeten toch niet op alles verliezen» zo besloot hij zijn tussen komst, waarna het agenda punt éénparig, zowel meer derheid als oppositie aange nomen werd. VEHE Prins Michel en de Kornissesloipers organiseerden zaterdagavond in de St.-Annazaal een bal waar heel wat karnavalvedetten op aanwezig waren. Tal van groepen zorgden voor een echte karnavalssfeer. Zelfs uit de Faluintjes kwam men het feest luister bijzetten. (Per)

De Voorpost | 1980 | | pagina 5