AALSTERSE BIBLIOTEEK IN NIEUW KLEEDJE HUURPROBLEMEN VOOR ZELFSTANDIGEN PAO-doelstelling: AALSTERSE SPORT IN BUITENLAND Stad wil wagenpark maximaal gebruiken Vernieuwing van Keizershallen nog niet voor morgen Lokerse Wijngilde start met nieuwe programmatie PENSIOENGERECHTIGDEN, LET OP UW ZAAK! 6 - 28.11 1980 - De Voorpost De bedoeling van onze reportage was aanvankelijk om het nieuwe, lovenswaardige initiatief van de Aalsterse bibliot heek te belichten. Een overvloed aan feitenmateriaal, ge spuid door de sympatieke hoofdbibliotekaris Etienne Buy- le, bracht ons van het oorspronkelijke plan om enkel maar deze moderniteit te bekommentariëren. Vandaar dit nogal uitgelopen, maar zeer interessante verslag. Naast de biblio- en disco- is er nu ook een diatheek. Wat houdt dit eigenlijk allemaal in? De diateek, is tot op dit mo- Er wordt ook voor de nodige ment, gevuld met een dui- mechaniek gezorgd. Bij het zendtal diareeksen. Sommi- ontlenen van de dia-appara- ge daarvan zijn zelfs gesono- tuur wordt een som van dui- riseerd door middel van een zend (1000) frank als borg kassette. Dit biedt de gele- gestort. Deze duizend frank genheid om niet alleen een worden echter automatisch visueel beeld te krijgen van terugbetaald wanneer het een bepaald onderwerp, desbetreffende materiaal maar ook het audiologisch volledig ongeschonden vermogen kan worden aan- wordt weergegeven aan de gesproken. Tal van onder- ontleende dienst. De termijn werpen zijn verenigd zodat tijdens dewelke men de dia's reeds een ruime keuze mo- voor zich kan houden be- gelijk is. Zo heeft men dia's draagt juist geteld één week. over wijsbegeerte, gods- Een verlenging van die da- dienst, sociale wetenschap- turn is echter steeds moge pen, ekonomie, recht, ge- lijk. De aanvragen tot het neeskunde, lichaamsoefe- ontlenen van de audio-vi- ning en sport enz. Nu kan suele middelen dienen mon- natuurlijk de vraag gesteld deling, schriftelijk of telefo- worden: «Allemaal goed en nisch gericht te worden aan wel, maar wat doe ik als ik de Stedelijke Openbare Bi- geen apparaat bezit 5m der- bliotheek. Dit moet tenmin- gelijke projekties af te draai- ste tien dagen en ten hoog- en?» Geen nood. ste zes maanden voor het plaatsvinden van de aktivi- teit gebeuren. Iedere mon delinge of telefonische af spraak moet bovendien schriftelijk worden beves tigd. Bij het behandelen van de aanvragen zal prioriteit worden verleend aan socio- kulturele organisaties, vol gens de datum waarop de aanvraag is ingediend. Dus ook partikuliere personen kunnen een aanvraag tot ontlening insturen. Om meer informatie te bekomen moet men zich wenden tot de hoofdbibliotheek in de Kattestraat te Aalst. Een komplete brochure, samen met het huishoudelijk regle ment staan er ter beschik king van het publiek. De heer Buyle verklapte ons ook een deel van zijn plan nen die hij tijdens de verga dering van de Hoge Raad voor het Bibliotheekwezen ter tafel zal leggen. Zo wil hij overgaan tot de oprichting van een videotheek! Velen zullen wel al ver trouwd zijn met het woord «video» (op band opgeno men televisieprogramma's) maar weinigen hebben der gelijk technisch snufje reeds in realiteit aan het werk gezien. «De grote moeilijkheid is na tuurlijk dat niet iedereen over video-apparatuur be schikt. Wij zouden die echter opnieuw ter beschikking stellen, zodat er ruim ge bruik kan van gemaakt wor den. Een ander probleem ligt geborgen in het feit dat er mensen zijn die wel der gelijk instrument bezitten, doch dat het niet overeen stemt met de band. Er zijn namelijk verschillende soor ten banden. Zo heeft men. VJC, Philips, Sony enz. Dit kan evenwel opgelost wor den. In Brussel heeft men namelijk een centrum waar alle programma's opgeno men worden. Zij beschikken dus, over wat men zou kun nen noemen «een moeder band». Indien er nu iemand komt die een VJC-apparaat heeft, dan kan in Brussel van die «moederband», een VJC tape gemaakt worden. Hij ontleent het gevraagde en na die periode kan diezelfde VJC band, die wij terugstu ren naar Brussel, herspoeld worden naar een ander gen re. Wij vertolken hierbij de rol van tussenpersoon om op dergelijke wijze aan ie ders noden te voldoen» al dus de heer Buyle. Dat de hoofdbibliothekaris een vooruitstrevende per soonlijkheid is wordt bewe zen aan de hand van een ander plan dat ergens bij hem sluimert. «Wat ik ook nog graag zou zien is de oprichting van een Aalsters schrijvers- en schil derspatrimonium. Iemand die iets schrijft doet dat om gelezen te worden, iemand die met fijne penseeltrekken zijn gevoelsgeladen innerlij ke op doek brengt wil meest al bewonderd worden. Hoe veel Aalstenaars zouden de pen niet ter hand nemen of de schildersezel uitzetten om iets van henzelf door de gemeenschap te laten aan schouwen. Veel van dergelij ke zaken gaan echter verlo ren. Enerzijds kost het veel geld om een boek te laten uitgeven, anderzijds moet men reeds een gevestigde waarde in het milieu zijn. Daarom zou ik willen verhel pen. Ik geloof zelfs dat deze mensen geld zouden willen geven om maar gelezen of bewonderd te worden. De stichting van een Aalsters kollektief, d.w.z. allen die een pennevrucht of een pen- seelfiguratie kunnen leve ren, in de stedelijke biblio theek zou voor hen een stap voorwaarts betekenen. In de loop der jaren zou er zich dan een ongelooflijke schat, die tevens een representa tieve som zou vertegen woordigen, aan materiaal ophopen. En je zult het wel zien de mensen lezen toch nog altijd liever iets van ei gen bodem». Om deze initiatieven tot. een goed einde te brengen ver dient de heer Buyle dan ook alle steun. Zeker indien men weet wat hij reeds gedaan heeft om de bibliotheek te ^maken. Naast de leeszaal was er vroeger een «kot» letterlijk en figuurlijk, waar de schilfers, vunzige stofnet- ten en andere rotzooi als wandbekleding dienst de den. Nu is er echter een mooi, geordend lokaal voor in de plaats gekomen. Een drietal, van het meest nood zakelijke komfort voorziene, bureau's zijn er in onderge bracht. De sfeer waarin er dient gewerkt te worden is dus veel verbeterd. De bi bliotheek streeft er ook naar om alsmaar meer aan de eisen van het kieskeurige publiek te voldoen. Zo heeft men in de leeszaal een grote diversiteit aan dagbladen, tijdschriften en periodieken. Indien men er nu zijn gading niet vindt zoekt men werke lijk het topje van de ijsberg. Dat de mensen de weg naar het stedelijke boeken, pla ten- en diapaleis weten te vinden wordt aangetoond aan de hand van vergelijken de cijfers. In oktober '79 kwamen er 39.175 leeshongerigen te gen 40.375 in '80 Dit bete kent een aanwas van 1200 personen. De muziekliefheb bers lieten echter van hun pluimen; in '79 kwamen er 7317 een plaat ontlenen te gen 3922 in '80. Dit is een mindering van zomaar even tjes 3395. «Dit heeft waar schijnlijk te maken met de fragiliteit van de zwarte Op maandag 24 november laatstleden ging in de Borze van Amsterdam te Aalst de eerste studieavond door van de C.M.B.V.-kerngroep Zakenvrouwen K.M.O. van het gewest Aalst. De causerie had ditmaal als thema «De huurwetgeving voor handelszaken en bedrijfsgebouwen» De kwaliteit van het aangebodene werd verzekerd door de aanwezigheid van de heer Otten, doktor in de rechten en juridisch adviseur van het NCMV, die dagelijks met huurproblemen gekonfronteerd wordt. De gastspreker was zeer in- goed, waarbij echter niet en- genomen met de keuze van kei bebouwde onroerende het onderwerp door de vrou- goederen in aanmerking ko- welijke zelfstandigen, aan- men maar eveneens de on gezien hun mannelijke kolle- bebouwde onroerende goe- ga's het tot nog toe niet aan- deren zoals terreinen. Een gedurfd hebben dit zeer andere dwingende voor moeilijk probleem en techni- waarde is eveneens dat het sche materie aan te pakken, doel betreffend onroerend Voor wat betreft de handels- goed gebruikt wordt voor huur bestaat in het Belgi- kleinhandel of het uitoefe- sche recht een speciale wet- nen van een ambacht waar- geving die dateert van 1951 bij rechtstreeks kontakt no en speciaal opgesteld is ter dig is met de verbruiker. Dit bescherming van de huur- betekent dat de verhuring der. Deze bijzondere wet op van een gebouw voor fabri- de handelshuur is slechts kage-doeleinden of voor een van toepassing indien aan groothandel uitgesloten is. vijf voorwaarden voldaan Verder dienen de kontrakte- wordt. rende partijen het gebouw te Vooreerst moet het gaan om bestemmen voor kleinhan- huur in de echte zin van het del. Deze bestemming moet woord. De overeenkomst wel duidelijk blijken, hetzij dient echter betrekking te stilzwijgend, hetzij uitdruk- hebben op een onroerend kelijk. schijf. Hoelang gaat ze stand houden? Er zijn zelfi platen op de markt gebra die men gewoonweg kan zen» al dus de heer Buy De diatheek verloor ook v maar dit is nauwelijks vernoemen waard; van naar 92. Het algemeen totl geeft wel een negatief bee In oktober 79 had men som van 46.587 tegen in «maar» 44.389. Dit wil gen; een verlies van 21 mensen. Het supertotaal, gespri over de maanden januari oktober '79 en '80 laat da entegen die kleine, bov< vermelde schaduwvlek het niets verdwijnen. Vorig jaar waren er 389 ontleners tegen 405.621 Dat is dus een aanwii van 16.579 mensen. Van e supertotaal gesproken!! Het is dus duidelijk dat, dien de hoofdbibliotheka3 met zijn manschappen 'an dergelijk stramien voortb ?w°c duurt, een nog grotere t< !,n loop niet te stuiten valt. kan het kulturele peil van Aalstenaar enkel ten goe komen. Renaat G ee. velvet enieti weed versgi lit he itraat (Een of')d P ^Ibert Vloors 915 'an d liet rr fleyst oepin lienstj Als uitzondering op boven staande voorwaarden -zijn volgende gevallen uitdruk kelijk uitgesloten van de toe passing Van de handels huur: de normale verhuring van minder dan 1 jaar ver huring waarbij er vrijstelling van onroerende voorheffing is de verhuring toege staan door een voorlopig be windvoerder - de verhuring van onteigende goederen. Na het toepassingsgebied van deze wet op zeer duide lijke wijze uiteengezet te hebben gaf de heer Otten een overzicht van de inhoud van de wet. Hierbij wees hij op een zes-tal punten die kenmerkend zijn voor de handelshuur, meer bepaald de huurtijd, de huurprijs, eventuele verbouwingswer ken aan het onroerend goed, het einde van de overeen komst en de huurhernieu- wing. Dat het geheel een geslaag de avond kon genoemd wor den bleek zeer duidelijk uit de levendige diskussie on der de (vrouwelijke) deelne mers alsook uit het aantal uiterst interessante vragen die gesteld werden. Het dient trouwens gezegd te worden dat alle organisaties van de C.M.BV.-kerngroep zakenvrouwen telkens zeer verzorgd zijn en zeker tel kens de moeite waard zijn bij te wonen. Het is dus zeer aanbevelenswaardig aanwe zig te zijn op de volgende causerie met als onderwerp. Investeren in de huidige kri- sistijd» die zal doorgaan tij dens de maand januari vol gend jaar. G.D.B. Er dient gezegd te worden dat de stad Aalst inspannin gen doet de K.M.O. uit de streek door deze moeilijke tijden te helpen. Zoals men vorige week kon lezen is men meer bepaald de werkgroep «Promotie Aal sterse Ondernemingen» reeds tot het initiatief geko men met een gezamelijke sport-stand deel te nemen aan het eerste nationaal Sportsalon te Brussel. Een nog merkwaardiger rea lisatie is de kontaktdag die zal plaatshebben in «Ter Mael» op 7 mei 1981. De Belgische Dienst voor de Buitenlandse Handel (BDBH) nodigt af en toe buitenland se kopers uit in het World Trade Center te Brussel, waar bepaalde bedrijfssek- toren hun produkten aan de man kunnen brengen. De BDBH die PAO zijn mede werking verzekerde tijdens de opening van de sportvak- beurs «Aalst 1980» werd dit maal bereid gevonden om samen met de PAO een der gelijke kontaktdag te organi seren.in Aalst. Niet minder dan 43 buiten landse kopers worden uitge nodigd (20 Duitsers, 18 Fran sen, en 5 Italianen) die wor den geselelfteerd op basis van het assortiment van de Aalsterse bedrijven die mee doen aan de gemeenschap pelijke stand in het 1ste Sportsalon. Het kommer- cieel sukses van zo een dag is dus voor de Aalsterse deelnemers alvast verze kerd. De volgende stap is waar schijnlijk een gezamenlijke deelname aan een grote bui tenlandse beurs, misschien in 1982. Daarmee is de voor opgezette strategie afgerond en wordt voor alle andere sektoren een voorbeeld ge steld van samenwerking, dat realistisch, lonend en nood zakelijk is. Inmiddels worden door het stadsbestuur andere sel ren verkend. Een voorbe daarvan was de stand in jongste jaarbeurs met vi ding in Aalst gemaakt He nu aan hen om het vo beeld van de sportsektor te volgen. Het stadsbesti wil alleen ideeën aanbrr gen en impulsen geven: bedrijven moeten het waarmaken. Daarmee wo één van de belangrijk punten gerealiseerd uit Aalsterse ekonomische leidsnota die in 1978 stand kwam, na overleg n bedrijfsleiders en na tw nspraakvergaderingen. G. Lan (inner olgde .jlaatst vaar h ierghr vens ijn fa egen< leer c alth let te wee i ens, c ialisat Door het K.B. van 8.8.80 werd het gewaarborgd inkomen voor bejaarden opgetrokken en dit met terugwerkende kracht vanaf 1 januari 1980. Volgende bedragen worden aldus bereikt: alleenstaande De stad Aalst zal overgaan tot een offerte-aanvraag voor levering en plaatsen van een kipbak op een bestaand vrachtwagenchassis. Deze wagen was vroeger uitgerust als reinigingswagen. De bovenbouw was echter versleten. Deze wagen wordt aldus speciaal uitgerust voor het ophalen van papier. De uitgaven hieraan verbonden wor den geraamd op 324.OOO fr Anderzijds wordt ook over- de stad. De uitgaven hier- gegaan tot een offerte-aan- aan verbonden worden ge vraag voor levering van een raamd op 330.600 fr aanhangwagen met Toen deze twee punten ter tandemaa en driekantkip- sprake kwamen in de ge- per Deze wagen zal dienen meenteraad vroeg raadslid voor het transport op slecht Bogaert (CVP) of er terzake terrein. Het trekkend voer- een rentabiliteitsstudie be tuig is nu reeds in dienst in stond Schepen van Open- Jaroch bare Werken Jan de Neve (VU) herinnerde eraan dat in het verleden een degelijk plan opgesteld was gewor den in verband met het rol lend materiaal. Dit inves teringsplan was overge maakt geworden aan alle fraktievoorzitters Anderzijds verduidelijkte de schepen dat het ombou wen van een oude reini gingswagen een besparing betekende van meer dan l miljoen frank. Volgens hem werd op dit ogenblik trouwens met de vakbon den onderhandeld om te on derzoeken in welke mate het duur rollend materiaal meermaals per dag zou kunnen gebruikt worden Dit lokte bij raadslid Van de Sijpe (CVP) de vraag uit of dergelijk gesprek reeds met de vakbonden plaats had. Dit bleek, te oordelen naar het antwoord van Schepen voor personeel Blommaert (VU) inderdaad het geval. Volgens hem on derzocht men op dit ogen- gezin 1.01.80 1.03.80 1.07.80 1.11.80 106.895 109.032 111.214 113.438 148.469 151.438 154.467 157.556 Deze aanpassing heeft tot gevolg dat nu voor het eerst het gezinsbedrag inzake gewaarborgd inkomen hoger komt te liggen dan het gezinspensioen der zelfstandigen dat 135.851 bedraagt. blik of ploegwerk mogelf® Par was. Thiezaa Tenslotte weze nog verm£®"corT dat de gemeenteraad besPesPre' te om voor de stedeliie^ouc werkhuizen allerlei gere& f. schap en machines aan f kopen. Het gaat o.m. <rP wo een foormaatcirkelzaaesPrel machine, een reeks kleifauze 6 elektrische gereedscliirc'eree pen en enkele diverse bank K. gereedschappen, De ko( ei prijs hiervan wordt geze Si raamd op 486.736 fr penser VEHraan'<( peceml >K Baa Prijzen jinde n Dit zelfde resultaat wordt niet bereikt door al leenstaanden maar gezien deze kategorie van gerech tigden op gewaarborgd in komen kan genieten van een vrijstelling (3247 fr op 1.1.80) inzake pensioen is het uitein delijk zo dat het hiernavol gende ook ae alleenstaan den (en weduwen vanaf 60- jarige leeftijd) kan aanbe langen. De genoemde aanpassing zal namelijk van ambtswege worden toegepast voor al deze die reeds het gewaar borgd inkomen genieten. Wie evenwel op volgende data een pensioenvoordeel genoot, hetzij als zelfstandi ge hetzij een onvolledig pen sioen als werknemer dat de overeenkomstige bedragen niet bereikt, kan eventueel in aanmerking komen voor een gedeelte van het gewaar borgd inkomen. Genoten pensioen lager dan als alleenstaande als gezin 1.01.80 110.142 148.469 1.03.80 112.348 151.443 1.07.80 114.594 154.470 1.11.80 116.886 157.560 Schepen van Feestelijkheden Marcel De Bisschop zorgde onlangs voor enige ophef door zijn plannen en suggesties bekend te maken betreffende de vernieuwing van de stedelijke Keizershallen. Op de jongste perskonferen- het voorliggend herenhuis tie van het Schepenkollege aan het Keizerlijk Plein, kwam dit dossier opnieuw Anderzijds was het de be ter sprake. Schepen De Neve doeling onder de Keizershal- deelde mede dat de Keizers- len zelf een parking aan te hallen ook volgens hem niet leggen. Met dit doel zouden zijn wat ze zouden moeten de bestaande gebouwen zijn. Volgens hem bestaat er dan wel moeten gesloopt een planning voor de op- worden. Indien van deze schik ervan. De eerste fase plannen echter afgezien van de planning omvatte worden kan volgens hem trouwens de restauratie van aan restauratie gedacht wor den. Volgens schepen De Neve zal er echter de eerst volgende jaren niet veel meer in huis komen. Vol gend jaar wordt wel de her- aanleg van de parking voor zien en om deze reden werd een bedrag van 7 miljoen ingeschreven in de begro ting van volgend jaar dit op een totaal investeringsbud get van 108 miljoen. Wat volgens hem alleszins mo gelijk is, is het behoud en de restauratie van de eigenlijke ingang van de Keizershallen. Hieronder kan toch geen ga rage aangelegd worden. De schepen van Openbare Wer ken meende zelfs dat deze restauratie kon gebeuren in eigen regie maar dan nog zal de kostprijs schommelen rond de 10 miljoen. Als men dus aan de gebou wen iets wenst te doen met vaste materialen moet men vooraf zeker zijn dat de Kei zershallen er minimum nog 20 25 jaar in hun huidige toestand zullen blijven staan. De pers vernam anderzij ook nog dat er op dit ogi blik nog niet aangedai wordt om de stad zelf laten instaan voor de bek ding van de Keizershalf Op dit ogenblik gebeurt versiering nog door de ore nisatoren van de feestel heden zelf en hiervoor woi beroep gedaan op een pri firma. De kostprijs hiervi schommelt rond de 30.! fr. VEI >neel S.A. H j' ïcernb J\rme f et de I ojneelsp g Del var neelw' :|titspan rn alles Ernstige bijkomende voor waarde Om voor een uitkering inza ke gewaarborgd weekloon in aanmerking te komen mo gen de betrokkenen naast hun pensioen over geen of slechts zeer beperkte bijko mende inkomsten beschik ken. Een streng onderzoek naar eigendom, kapitalen e.d. gaat de toekenning in derdaad vooraf. Wie meent in aanmerking te komen wende zich tot het gemeentebestuur van zijn woonplaats teneinde er een aanvraag tot gewaarborgd inkomen te onderschrijven. Zo de aanvraag wordt inge diend na 1.1.1981 zal ze uit werking hebben vanaf de eropvolgende maand. Ge beurt de aanvraag evenwel vóór 1.1.1981 dan kan de beslissing, indien daar aan leiding toe bestaat, uitwer king hebben op 1 januari 1980. LH Andere figuren, andere opties n in ui hi in hi ir Zaterdagnamiddag werd het stodspersoneel vereremerktvdèV^S,130 en 35 j oar dienst (Per) De Lokerse Wijngilde, waarover vorig jaar in dit blad, reeds enige informatie werd gegeven, maar door allerlei omstandigheden «werkloos» is gewor den. start onder impuls van een aantal nieuwe gezichten opnieuw haar activiteiten. Het sukses van toen zal daar wel niet vreemd aan zijn, ook al verwaterde het geheel naarmate het werkingsjaar vorderde. Toch bleef heel wat positiefs over van enkele organisaties: de initiatieven die genomen werden waren goed, wat eveneens kon gezegd wor den van de publieke belangstelling. Wijn drinken is één, proeven twee, leren kennen het belangrijkste. In die optiek start initiatief nemer William Kusé samen met enkele anderen een nieuwe reeks aktiviteiten. Toch nog even opsommen wat de vereniging voorheen presteerde. Een eerste avond werd ver zorgd door gastspreker Ar thur Roos die ambassadeur is van St. Emilion in Bel gië. Prof Bessemans van het COOVI behandelde op een tweede avond de diver se wijnstreken in Frank rijk. gaf een beeld van de procedure van het wijnma ken zodat de wijnliefheb- ber voldoende technisch in zicht kreeg in deze materie. Een derde en vierde avond waren gewijd aan Bor deaux en Bourgogne Het heropnemen (met an dere mensen) van dit initia tief heeft niks kommer- cieels in zich Laten we het duidelijk stellen: wie de volgende wijn-informatie avonden wil meemaken be taalt een lichte deelname in de onkosten maar krijgt onder geen enkel beding een prijslijst of een be- stellingskaart voor de neus geschoteld. De Lokerse Wijngilde wil het spel eer lijk spelen: informatie en niks anders. Programma Op 6 december a.s. krijgen we een St. Emilion-avond met als gastspreker Jan Prinsen. oenoloog COOVI. Op 14 februari 1981 komt wijnboer Paoul Massart zijn Chateau Vilatte voor stellen. Een vijftal wijnen, diverse jaartallen, zullen geproefd kunnen worden. Een maand later. 14 maart, spreekt E. Van Steenberghe over de Beaujolais en een vierde avond wordt besteed aan de minder bekende (bij ons althans) Hongaarse wij nen. Zij worden voorge steld door W. Van de Plas. Voor de belangstellenden staan de VVV-gebouwen aan de Torenstraat te Lo keren (achter de kerk) beschikking. Aanvang v zo m« deze wijnavonden; telkeind ge te 19.30 uur. Deelname de onkosten: 300 fr. avond of 1000 fr. voor vier. te betalen de eers avond. Laatste mogelij ofrni[?( heid geelt tevens recht lerders lidkaart. fef oe C wage De belangstelling voor d ze nieuwe initiatieven en avo d zatei maf 19 it koe ing en aatsbe hiel H rigent een )n Ha irklaan ikend ajorett kand tae te p 'vet, G ibvers oedge' ïrderse eeg ee onzen gering: de Lokerse Wijngilde momenteel groot I komt overigens op zijn t want fraude in wijn is ni uitgesloten. Hoe meer f-Feest ervan weet. hoe kleiner iel bel mogelijkheid dat je «bfeande drogen» wordt door ecfeenwo aantal instanties. re- fed A fr 75-tc

De Voorpost | 1980 | | pagina 6