SPORTPARACHUTISME: EEN ZELFOVERWINNING TUSSEN HEMEL EN AARDE! V Een gesprek met Wilfried De Neef SINT-CECILIAFEEST TE WIEZE VALSCHERMSPRINGEN DEZE WEEK OP TELEVISIE? Ge Ho bij 14 - 5.12.1980 - De Voorposl Wilfried De Neef. (-] Het geronk van de motor, de smalle, beperkte ruimte van een sportvliegtuigje... Op bevel van de instructeur ben je zachtjes naar de open deur geschoven. Je gaat zitten in de deuropening en je benen bengelen nu buiten, in de behoor lijk blazende slipstream van het toestel. Op de «go» van de instructeur spring je buiten zoals je het geleerd hebt: lendenslag, perfect stabiel en tellend, «1001, 1002, 1003». Bij «1003» voel je de openingsschok. Nu begint de afdaling, onder een koepel van zowat 83 vierkante meter oppervlak te, net een grote paraplu met een diameter van 10 meter, die je na enkele minuten behouden en licht als een pluim aan de grond zet. Maar eerst zweef j6 tussen hemel en aarde, met een adembenemend gevoel van vrijheid, onaf hankelijkheid en zelfstandigheid. Je schuift op de wind naar beneden, je glijdt doorheen een oase van stilte, los van de aarde, die miniskuul onder je stilaan dichterbij komt. Valschermspringen, sport- parachutisme: een sport die de laatste jaren steeds meer bijval geniet. Er komt een opleiding aan te pas, tech niek, verschillende discipli nes, competitie... Sportpa- streefde gedachte. Sport- springen, zoals het nu in Vlaanderen wordt beoefend, heeft hoegenaamd niets te maken met het militaire val schermspringen. Op de sportieve ladder is het daar- rachutisme is sinds een paar entegen wel al een hele stap jaar ook de weg van de de mocratisering ingeslagen. Een sport voor iedereen dus, hetgeen ook duidelijk werd geïllustreerd door de presta tie van drie visueel gehandi capten die onlangs in Wallo nië, na drie maand fysische- en een langer psychologi sche training, hun eerste sprong waagden, met suc ces overigens. De Voorpost wilde meer we ten over deze op 't eerste gezicht toch wel gevaarlijke sport, en ging aankloppen aan de Sint-Annalaan num mer 43. Daar woont de heer verder gevorderd. Het oog punt waaruit gesprongen wordt is daarenboven ook tweemaal verschillend. Een soldaat para-commando springt wanneer hij er het bevel toe krijgt vlug uit het vliegtuig en wil zo vlug mo gelijk beneden zijn om zo snel mogelijk te kunnen schieten. Bij sportparachu- tisme is juist het omgekeer de belangrijk. De bedoeling hier is het leveren van een sportieve prestatie: liefst zo hoog mogelijk beginnen, en dan tijdens een lange vrije- val-fase een aantal figuren in De Neef. Wilfried De Neef is de lucht beschrijven (alleen of met anderen) om dan na verloop van seconden valtijd het valscherm te openen. Daarmee is de kous echter nog niet af: ook onder de koepel, tijdens de afdaling, worden nog een aantal spor tieve prestaties geleverd. Dat alles is in de optiek van het militaire springen volle dig onbestaand, zo zegt Wil fried De Neef. niet de-eerste-de-beste in de valschermspringerij. Feite lijk is hij germanist, leraar aan het Koninklijk Atheneum te Denderleeuw. Zijn eerste sprong voerde hij uit op 30- jarige leeftijd, en sindsdien werkte hij zich op, langsheen allerhande opleidingen, cur sussen en brevetten, naar de top van het sportparachutis- me, zowel voor wat betreft de structuren als op sportief gebied. Zo is hij momenteel en paar c'Fers ook lid van heel wat techni- De tijd die verstrijkt tussen sche- en andere commis sies. Onder andere in ver band met de veiligheid in zijn sport. Hij leidt daarbij ook nog leerling-valscherm- de exit uit het vliegtuig en de landing de duur van de sprong dus varieert na tuurlijk naargelang de hoog- van waarop wordt ge- springers op. Dat hij zelf ook sprongen. Bij een sprong nog jaarlijks een respektabel met vr'je va' wordt begon- aantal sprongen uitvoert be hoeft geen verdere com mentaar. Niet militair Wanneer je over parachutis- me praat, zo zegt de heer De Neef, wordt al onmiddellijk gedacht aan militair, opera tioneel springen, en daarbij ook, dat je het alleen maar kunt beoefenen in militaire opleidingscentra. Zoals bij voorbeeld Schaffen. nen op zowat 8500 voet of zo'n 2700 meter hoog (1 voet is ongeveer 30 centimeter). De vrije-val-fase duurt dan 40 seconden. Bij een sprong vanop 10.000 voet (3250 me ter) komen daar nog eens 10 seconden bij. Openings hoogte is steeds 2500 voet (800 meter). Op die hoogte (laagte?) is de valscherm springer verplicht zijn para chute te openen. Wie later opent staat voor een maand Dat is een oude, voorbijge- aan de grond zegt het regie- In maart van dit jaar werd, op voorstel van de BRT, gestart met de opnamen van negen pro gramma's over respektievelijk negen minder bekende sporten. Sportparachutisme werd door de BRT als «onbekend genoeg» beschouwd om in aanmerking te komen. De programma's zou den worden uitgezonden in de herfst van 1980. Het was onder andere Wilfried De Neef die werd gekontakteerd om rr m te werken bij het samen stellen van het seen ->or de uitzending over parachutisme. Uiteinu bleek wel dat de BRT het vooropgestelde scri niet 100% heeft ge volgd. Zo werd onder ai ;ere minder aandacht besteed aan de opleidino. en werden de ver schillende stadia ':e c< leerling-valscherm springer doorloor grondig uitgefilmd als was gepland. minuten durden film illustreert echter alle andere aspekten van ontage van de film op tijd it het sportparachutisme bare tijd. •en echter heropgeno- de spor^. Indien d wordt afgewerkt, op de buis binnen Een paar sprong men worden. ment. Na het openen volgt dan nog zo'n twee en een halve minuut durende afda ling. Het valscherm zelfs is perfekt bestuurbaar en heeft een ingebouwde snelheid van 6 tot 9 meter per secon de voorwaarts, en 4, 5 tot 8 meter per seconde neer waarts. De landing is dan te vergelijken met de sprong vanop een meter hoge tafel. De nieuwe, rechthoekige valschermen matrassen noemt men ze zijn sneller: 12 tot 15 meter per seconde voorwaarts (zowat 50 km per uur) maar zetten de springer zacht als een pluim aan de grond. Theorie en praktijk Wie kiest voor sportparachu tisme is uiteraard eerst aan een opleiding toe. Die wordt gegeven in één van de acht opleidingscentra, onder an dere in Koksijde, Turnhout, Leopoldsburg, Zoersel enz... De negentien uur durende basisopleiding bevat onder andere elementaire val- schermteorie, springtech- niek, het valscherm zelf, waarom is dat ding veilig, hoe opent het, op welke principes vliegt het? Staat ook op het ieerprogramma: beginselen van de aërodina- mica, simulatie-oefeningen voor het besturen, landen (rolling), en vooral ook de noodprocedure bij alle mo gelijke malfunkties, of an ders gezegd, wat kan er fout gaan in de lucht en hoe eraan te verhelpen. Daar zit ten we meteen bij één van de zwakke punten van de sport. Velen deizen terug voor het gevaar dat het springen zou inhouden. Zich volledig overgeleverd voe len aan je parachute is voor velen blijkbaar een moeilijk te verwerken ervaring. Is het valscherm stuk of gaat er iets fout, zo denkt men, dan stort je duizelingwekkend snel de diepte in... De veilig heid van zo'n valscherm wordt echter volkomen on derschat, zo zegt Wilfried De Neef. Toch wordt tijdens de opleiding veel aandacht be steed aan eventuele moei lijkheden, omdat het ge woon niet verantwoord zou zijn iemand naar boven te sturen zonder dat hij ook dat hoofdstuk onder de knie heeft. Dat deel van de oplei ding is dus louter preventief. De leerling leert ook zelf zijn eigen valscherm plooien. Psychologisch is de voorbe reiding zo doorgedreven dat de jonge valschermspringer uiteindelijk weigert te sprin gen met een valscherm dat hij zelf niet heeft geplooid. De eerste sprong De eerste sprong: het mo ment van je leven, zo noemt Wilfried De Neef het. Zoiets vergeet je nooit ofte nimmer meer! Op het ogenblik dat je benen van onder je weg zwaaien, en je voelt een iets je later de openingsschok, dan heb je werkelijk meer gepresteerd dan alleen maar een stap uit het vliegtuig, in het ijle. Je zette ook een stap over je eerste, primitieve angsten. De zelfoverwinning die je daar haalt, hetgeen je daar voor jezelf karakterieel presteert is iets dat je zelden in de loop van je leven zult overdoen. Daarna, na ver loop van enige tijd en na enkele sprongen vanop 800 meter waarbij het openen van het valscherm automa tisch gebeurt komt er een tijdstip waarop dit alles je niet meer volledig bevredigt, zo vertelt Wilfried De Neef verder. Je wil je grens ver leggen. Je wil meerl Je wil zien wat je verder kan... en er bestaat inderdaad verder. Er bestaat een vrije val! De leerlingen moet eerst nog een paar keer zelf openen met een valse handgreep (feitelijk gaat het scherm nog steeds automatisch open, maar de leerling moet doen-alsof), en als dit drie keer gecontroleerd kan uit gevoerd worden, dan volgt de vrije val, eerste geduren de drie seconden, daarna vijf seconden, dan acht, twaalf enz« Zo wordt de leerling stilaan een volwaardig en er varen valschermspringer. Later leert hij dan ook nog zichzelf te «droppen»: zelf het juiste punt kiezen waar hij het vliegtuig verlaat, om zo ook precies te landen waar hij wil. Daarbij moet wnrden rekenina aehouden met de windsnelheid en - richting, de vliegsnelheid enz... In vrije vlucht naar beneden Je stapt naar buiten en daar ga je, binnen de dertig se conden ben je al 76 meter lager. Je snelheid verhoogt steeds maar, en hoe langer je vrije val duurt hoe sneller het eraan toe gaat... tot na twaalf seconden. Dan ver snel je niet meer! Er is een natuurkundige wet die het hele zaakje verklaart, maar feit is dat je valsnel heid na twaalf seconden niet meer versnelt, omdat op dat moment «krachten optreden die de zwaartekracht van de aarde nivelleren». Zo suis je dan naar beneden, als het ware op een sterk luchtkus sen, een luchtmatras, en bo vendien nog behoorlijk vast en stabiel ook. Je snelheid is dan zowat 180 tot 200 kilo meter per uur. Ademhalen is geen probleem, integendeel zelfs. Door de symmetrie van je lichaam ten opzichte van het luchtkussen waarop je ligt, te veranderen kun je bepaalde maneuvers uitvoe ren. Door armen, benen, handen, zelfs alleen je pol sen een bepaalde stand te geven voert de springer voor- en achterwaartse sal to's uit, hij draait links of rechts, hij kan zijn snelheid aanpassen, hij kan zelfs stij gen... Wie de weerstand op het bovenlichaam verkleint gaat meteen op zijn hoofd staan en snort in duikvlucht naar beneden. Hierbij zijn snelheden tot 350 kilometer per uur geen uitzondering! De beweging daar hoog tus sen de wolken zijn erg ver scheiden. De term «vrije val» is dan ook eerder ongelukkig gekozen. Hetgeen de sprin ger doet is immers meer dan «vallen» alleen. Wanneer de hoogtemeter (werkt baro metrisch) dan de 2500 voet aanduidt opent de springer zijn valscherm en begint aan de verdere afdaling. De vier disciplines Sportparachutisme als dus danig kent vier verschillende disciplines, die alle ook in competitieverband beoe fend worden. De oudste di scipline is het precisiesprin- gen. De parachutist «dropt zichzelf», opent naar eigen planning, en stuurt dan naar het einddoel toe: een grote cirkel met in het middelpunt daarvan een klein plaatsje van 10 centimeter doorme ter. Wie 't dichts bij dit plaatsje landt wint! Met de huidige geperfectioneerde matras-valschermen zijn landingen pal bovenop dit minuscule plaatsje geen zeldzaamheid. Een tweede discipline, en al even oud, is het stijlpringen. De springer dient in een vrije val een aantal bewegingen, «series» draaien: draai 360° rechts, draai 360° links, salto ach terwaarts, dit alles tweemaal en zo vlug mogelijk. Wereld tijden voor deze «series» lig gen beneden de 6 seconden! Elke fout of hapering wordt natuurlijk omgezet in straf- seconden. De hele bedoe ning wordt vanaf de grond gevolgd met grote kijkers. Deze discipline,, feitelijk een knokken tegen jezelf en te gen de tijd, verliest behoor lijk veel van haar aantrek kingskracht. Plezieriger is de derde discipline: het relatief- werk. Hier wordt de sensatie van het «vliegen als een vo gel» het tastbaar ervaren. De springers versnellen, vertra gen, zowel horizontaal als vertikaal, ze vliegen naar el kaar toe, en vormen zo in een vrije val een reeks figu ren. Bij voorbaat wordt afge sproken hoe wordt gevlo gen, welke figuur zal ge maakt worden, wie vanuit welke hoek dient in te ko men enz... Na een eerste fi guur wordt van mekaar weg gedraaid om daarna op nieuw naar elkaar toe te vlie gen om een nieuwe figuur te vormen. In competitie komt het erop neer een aantal voorgeschreven figuren uit te voeren. Relatiefwerk be staat voor 4, 6 of 8-man- sploegen. Mastodontprojec ten omvatten figuren van maar liefst 50 springers of zelfs meer, die alleen mee werken aan éénzelfde figuur, die wel te verstaan binnen de 50 60 seconden opge bouwd moet worden. De jongste discipline is het «ca- nopy-relatiefwerk». Hier wordt niet gesprongen met de koepelvormige parachu tes maar enkel met de «ca nopies», de «matrassen», echte opgeblazen vleugels... Bij deze discipline openen de springers zo vlug moge lijk, vliegen direct naar me kaar toe in afgesproken vol gorde, zodanig dat de bo venste springer met zijn voe ten de canopy van van de onder hem naderende man kan grijpen. Hij haakt zijn benen vast en zo vliegt dit duo naar een derde man, en dan een vierde, een vijfde... Zo worden «stacks» stapels, opgebouwd. Een «stack» van 10, 12, 14 springers is niet ongewoon: spectakel genoeg! De stack blijft meestal ook volgehouden tot op de grond, bij de landing. Eerlijkheid primeert Sportparachutisme is uit zichzelf al een sport die met geen enkele andere te verge lijken is. Het verschil zit hem echter ook dieper dan op 't eerste gezicht. In geen enke le andere sport is de eerlijk heid zo groot. Er valt hier niets te verstoppen, hier kun je geen «trucs» aanwenden om vals te spelen. Wie op zichzelf boft of wie zichzelf De ei reeks topp* Vorsl den zoda Bruy ning aantr B, st. profit Het v. A. la Guide Merte overschat is niet alleen voor zichzelf maar ook voor de anderen een risicofactor: hij wordt op de vingers getikt of gewoonweg geweerd. Is val schermspringen een dure sport? Wie als leerling-val schermspringer de oplei ding in één van de centra volgt telt daarvoor 8.200 frank neer. Hiervoor krijgt de leerling zijn opleiding, het lidmaatschap voor één jaar, de verzekering, één jaar lo pende vergunning en 8 sprongen. Een leerling dient zijn opleiding wel te beëindi gen in hetzelfde centrun waar hij begon. Wie geïnteresseerd is neem contact op met de heer Wil fried De Neef, Sint-Annalaai nummer 43. De heer De Nee is ook auteur van een klein doch erg bevattelijk geschre ven werkje «Sportparachu tisme» (Uitgegeven bij Pega gus - Dilbeek, 1980, 11( pag.). De lectuur ervan kar doorgaan als de beste eerst* kennismaking. En dan vlie gen maar, zo vrij als eei vogel... Philippe RENDER! De v ogen Gent het a speel mind spras word De tv onver heeft goedi een c ken t matie Naar traditie viert elke muziekvereniging het naam- versnaperingen, poppen- feest van haar patroonheilige, derhalve blies ook de kast, dia-voorstelling Koninklijke Fanfare St. Cecilia van Wieze, die stilaan (door Willy Perdaens) grotere gemeentelijke allures aanneemt, vorige zon- over «Wieze op de muzi- dag algemene jaarverzameling voor haar leden. Het kale toer», presentatie feit dat deze gebeurtenis samenviel met de Kristus- van nieuwjaarswensen Koningdag, gaf het spektakel een dubbel feestelijk aan de bestuursleden in karakter. De muzikale hoogdag zette naar aloud gebruik in met een H. Mis voor de afgestorven medeleden, in het bijzonder voor de in het voorbije jaar ont vallen oud-muzikant Feli ce De Cock en Alfred Van den Brande. De eigen fanfaristen stonden in voor een bij zondere instrumentale omlijsting met de uit voering van orchestrale muziek uit de «Deutsche Messe» die Franz Schu bert in 1826 twee jaar voor zijn dood kompo- neerde. Deze mis valt tel kens weer op door haar spontane sereniteit, en getuigt van een diepe in getogenheid bij de toon dichter. Op tekst van mu het Brouwershuis, optre- het vervaardigen van een nieuwe feestvlag door kunstschilder Frans Van Steen, gepatroneerd door R. Rasson en Fr. Van Damme en met resp. als meter en peter Erna De Wolf en F. Van Steen; chef had nog geschenken mee voor mevr. J. Van Roy, Mevr. Willems N., Mevr. A. Macharis, Mevr. De Beul en Mevr. Pauwels. Deze muzikale hoogdag bij uitstek werd afgerond verza den ii ken Hilde Noch een te dv was wann voett ten L De impozante St.-Ceciliafanfare van Wieze had een lang en gevuld jaarprogramma. (vw> den in de gevangenis van Dendermonde voor 78 gedetineerden; fanfare bal op 15 maart met de Emiz Blaaskapelle uit Ou denaarde in vedette: mu zikale omkadering van de prins Carnavalverkiezing, van de fanfare uit Rou- zikant Pierre Breynaert baix, aangevoerd door gaf Georges Cornelis voorzitter Catter. Tussen passende bindteksten bij vis- en kipschotel in las volgende misonderde- sekretaris Eric Pauwels len, die o.l.v. dirigent To- Qp de hem eigen humo- ny Van den Eede met brio ristische wijze het jaar- uitgevoerd werden, en de verslag anno 1980 voor. vele gelovigen sterk on- Hij vergeleek vooraf de concert bij de heropflak- der de indruk brachten: krijgsrol van de muziek- kering Rita-kermis; optre Intredelied, Gloria, Cre- korpsen van vroeger met den do, en breed en plechtig bet verbroederingsas- uitgebouwd Sanctus, de pekt dat ze hedendaags onroerende communie- siert. Nadien verstrekte zang «Ave Maria» en een prachtige slotzang. Pastoor Houtman, fanfa- reproost, hield een zinni ge homilie op het thema «Kristus-Koning, heerser én 90 ereleden, dit is wel Markt), Liedekerke, Hof- over het heelal». een respektabel aantal stade, Appels, St. Gillis Na de dienst kregen het voor een dorp met amper (bloemenstoet), drie- Oud-Gemeentehuis, het 2500 inwoners; de be- Gildenhuis, en den Doo- langloze inzet-,van bode reman het bezoek van Omer Peeters is aan dit stoeten, kermis dinsdag, een hele pleiade mem- succes zeker niet NSB-plechtigheid op 11 bers en rond 13.30 uur vreemd!; de secretaris november, liep het Sportpaleis vol gaf nadien nog een op- Secretaris Pauwels, voor een lekker feest- somming, al dan niet ge- steeds even wakker als maal. Voorzitter Norbert ïiiustreerd, van de vele uitgeslapen, gaf tenslotte Willems heette allen har- jaaraktiviteiten: een ge- telijk welkom, niet het Slaagd kerstfeest de Antwerpse Zoo; processie Wieze, herfstverkoopsalon in de oktoberhalle, carnaval hij nog enkele keuken- stoet, lllo Sacré, actie bij nieuwtjes uit het fanfa- muziekschool rearchief: «Onze maat- gehandicapten en kermis schappij telt momenteel te Lebbeke, en opluiste- 50 muzikanten, 180 leden ringen te Brussel (Grote fanfarefeesten in bierdorp, W.O.F. nog voor varia: enkele technische aanpassing van de minst de afvaardiging no kinderen, met naast muziekzaalakkomodatie. ook nog het aanschaffen van een 25-tal nieuwe in strumenten, waarmede de bespelers op het po dium een kunstvolle de monstratie gaven. Tijdens het noenmaal was er nog het optreden van een paar gelegen heidszangers, o.m. Loomans Leopold (met Tot volgend jaar mijn broeder) en prins karna val Pros I met «Lang leve Wieze» die beiden een verdiend applaus kregen; we mogen ook de ster muzikanten Herman Cor nelis, Freddy Perdaens en Maurice De Bock niet vergeten, die een groot deel van de muziekshow voor hun rekening namen. Een feestingrediënt was zeker de overhandiging van eremedailles door de fanfarepresident uit Rou- baix aan voorzitter Wil lems, chef Van den Eede, tamboer-majoor R. De Beul en sekretaris Pau wels, de Noord-Franse met veel gezelligheid tij-j dens een lange amuse mentsavond. J.V.L.! De Armand Prcud'homm Stichting heeft Will Ferdy d opdracht gegeven ccn albur samen te stellen over Guid Gezelle. Het werd uiteindelij een luxe-album dat als tit( meekreeg «Als de ziele luis tert» Will Ferdy zingt Gezeik Op deze langspelcr bekend en minder bekende werkje van Gezelle zoals Als de ziel luistert, vogelzang, mocdet ken, het schrijvcrkc. boerk naas. dien avond en die rozejl de winden, o 't ruisen van het ranke riet. ik misse U. vrier denzoen en de averulle en d blomme. De plaat verschijn begin december en zal 355 fr kosten. Ze is enkel verkrijg baar op het sekretariaat van d Armand Preud'honimc stich ting. Paardenmarkt 99. bus te 2000 Antwerpen. (Daarbi komen nog 50 fr. verzendings onkosten). Een ideaal kersl en nieuwjaarsgeschenk.

De Voorpost | 1980 | | pagina 14