UITAGENDA Kunstschilder Pros Putteman in Belfortkelder Maurice De Clercq in stilte begraven LOS SEVILLANOS IN «CENTRO HOGAR CERVANTES» Dan Pawson Artesan Hall Stompers verzuipen hun talent! 16 - 5.12.1980 - De Voorpost 'uchateau, kon-F het kunstpatri-j de Senaat, zalg 'an Pros Putte-f Eh La Bas!, met de bekende creoolvocal door Dan Paw- son. Er word ook nog even gedacht aan een herstellen de vriend Henri met Oh, How I Miss You Tonight. Professor Longhair's «Go To The Mardi Gras» krijgt een grandioze gitaarsolo van Clinton gebruik makend van het wa-wa pedaal. Jan Van Acoleyen wordt uit genodigd aan de drums en Dave Senior zit mee aan met zijn trombone voor de grote klassieker Hindustan. Even gaan we de poptoer op met een mooie versie van When I'm Sixty Four. The Bourdbon Street Para de, Careless Love en Jamba- laya blijven nog zeer goede jazz; daarna is het finaal uit. Tussen de tweede en de der de set in blijven de Stom pers, geholpen door Mauri- ce-en-vrienden mateloos drinken; Maurice vindt het bovendien nodig «en pas- kers; in zulke mate aai ae inrichters moesten tussen komen om hier paal en perk aan te stellen! In de derde set krijgen we dan ook het droevige schouwspel te zien en te ho ren van een totale afgang zowel muzikaal als op men selijk vlak. Muzikanten die hun instrumenten, bewegin gen en taal niet meer be heersen. Een klap in het ge zicht van de inrichters, het publiek en alle kollega-jazz- musici. Phil Arijs heeft ge past en kordaat gereageerd met een vroegtijdig einde te stellen aan dit cirkus. Het ontgoochelende einde van wat een goed konsert had moeten worden. Nochtans treft de inrichters zeker geen blaam, niemand kon dit voorzien. The Crazy Bol Jazz Kafé heeft haar publiek al zoveel goede momenten bezorgd dat wij ervan overtuiad ziin Colin Sledgeley, overtuigend banjospeler. (Per) sant» het publiek zwaar te dat de herinnering daaraan beledigen. The Stompers uiteindelijk de bovenhand gedragen zich als Engelse zal halen! voetbalsupporters en dito Hou vol. Crazy Bol. WltZt-bierfeesten bezoe- Willy Schuyten Te Oordegem-Lede is op 21 november de kunstenaar Maurice De Clercq overleden. De burgerlijke begrafenis heeft in alle stilte op 26 november plaatsgegrepen. De as werd verstrooid. De buitenwereld werd pas achteraf via vrienden op de hoogte gesteld van dit onverwachte over lijden. Maurice De Clercq is gebo ren te Gent op 2 augustus 1918. Zijn eerste grote per soonlijke tentoonstelling hield hij in het Stedelijk Mu- zeum van Sint-Niklaas in 1943. Van dan af bouwde hij aan een schitterende kun stenaarsloopbaan Tussen die periode en 1957 nam hij deel aan meerdere tentoonstellingen met een internationale weerklank. Werken van hem werden op genomen in de tent; «Propo sition pour un Jardin» van de beruchte Parijse galerie Le Soleil Dans La Tétè. De Clercq maakte in die tijd prachtige assemblages en reliëfs van auto-onderdelen. Hij maakte ook kortstondig deel uit van de beweging «Nouveau Realisme» rond de criticus Pierre Restany In 1957 werd zijn werk ge toond in de bekende Gentse galerie Parnasse, een jaar later gevolgd door de avant- garde kring Celbeton in Dendermonde en Galerie les Contemporains te Brus sel. Hij expozeerde met een grote regelmaat in galerijen als 't Venster te Rotterdam, Zunini te Parijs, Caryatide te Brussel, New Reform te Aalst, Esschius te Diest en Pro Arte te Genève. Hij nam deel aan een massa groeps tentoonstellingen. Zo onder meer in het Muzeum Boy mans Van Beuningen te Rot terdam, «Veloscopie» in het Casino te Knokke, Pilchri Studio te Den Haag en «Kunstformatief Aalst» in het stedelijk Muzeum Oud- Hospitaal. Maurice De Clercq is lid van de CSC-werkgroep Kunst van De Rank in Aalst. De laatste jaren werkte hij vooral met het hyperrealis- me. Dat is een aktuele kunststrekking waarbij een grote nauwkeurigheid op de voorgrond treedt. Roger D'Hondt schreef over zijn werk in De Voorpost van 3 maart 1978 het volgende: «Het groepje Belgische hy perrealistische kunstenaars heeft zich een eigen identi teit gegeven. Het werk van Maurice De Clercq bijv. kan moeilijk met het Amerikaan se effekt vergeleken wor den. Het geeft een eigen strikt persoonlijke vizie weer. De onderwerpen zijn verscheiden.» Jan Emiel Daele schreef in een katalogus: En dit proces van vizualizeren met en door de eigen schilder kunstige elementen is voor Maurice De Clercq, net als voor de bewust genietende kijker, een onophoudelijke bron tot kreatief exploreren van het plastische avon tuur.» In het Kultureel Centrum te Lede werd vorig jaar een kleine retrospektieve aan zijn werk gewijd naar aan leiding van zijn 60ste ver jaardag. JAZZ kafé Vrijdag 5 december om 20.30 u. in de Turnzaal van de Brandweerkazerne, Vrijheidstraat 55, Aalst: Sint-Barbarakunstkonsert, ter gelegenheid van de Sint-Barbaraviering 1980, door de Muziekkapel van de Stedelijke Brandweer Aalst onder leiding van o/lt Mare De Cock, kapelmeester. Op het programma staan werken van R. Rodgers, A. De Baeremaeker, J. Gade. J. Last. P. Leemans. D. Belleflamme, R. Maxwell en W. Schootemeyer. in de bewerking van Mare De Cock. Presentatie: Chris De Naeyer. Vrijdag 5 december gaat het C.M.B.V. Aalst-Centrum naar het Nederlands Toneel Gent (N.T.G.) om er de voorstelling van «Lieve Vrienden» van Reginald Rose bij te wonen. Het is een produktie van K.N.S. Ant werpen. Woensdag 10 december te 19.45 uur in de Borse van Amsterdam, Grote Markt te Aalst: voordracht door mevr. Bep Fortuin met als thema: «Dialogeren van mens tot mens. in tij en ontij». Organisatie: C.M.B.V. Aalst-Centrum. Vrijdag 12 december om 20 uur in de feestzaal van het Hoger Rijksinstituut voor Technisch Onderwijs, Wel vaartstraat 70 te Aalst biedt BRT 1 aan het Humanis tisch Vrijzinnig Vormingswerk volgend programma aan: BRT-showuur met de BRT-Big Band o.l.v. Nico Gomez en met volgende gasten: Rita De Neve. Paul Roelandt. Wim Hogenkamp en Chris Joris. (Percussie); Ivo Pauwels en Magali Uytterhaegen (sketches). Presentator: Paul Codde. Zaterdag 6 december is het zover in het «Centro Hogar Cervantes». Dit is de Spaanse klub uit de Geraardsbergsestraat waar we voor een paar maanden een reportage aan weiden. De Fla menco groep «Los Sevillanos» treedt er vanaf 21 uur op. Niet alleen de Spaanse leden zijn uitgenodigd, maar ook alle Aalstenaars. Het is het ogenblik om eens terug te denken aan die heerlijke Spaanse vakantie. Calamares, sangria, paella, noem maar op heb je er genoten en nu kan men het terug genieten. Van 5 tot en met 18 december exposeert kunstschilder Pros Putteman te Aalst in de Belfortkelder. Wie het werk van Putteman kent, en dan in eerste in stantie zijn landschappen waarin hij de eeuwige kringloop der seizoenen heeft uigebeeld. weet dat de meeste doeken getuigen van een fel en vurig palet. Het beeld is er inderdaad gehuld in een kleurenge- waad zo stralend als men het slechts in glasramen zou kunnen verwachten. Om dit effekt te bereiken gebruikt Putteman nieuwe kleuren. Voor wie ietwat huiverig zou staan tegenover de aanwen ding van nieuwe materie willen we terloops herinne ren aan het feit dat het niet de eerste keer is dat in de schilderkunst vernieuwing wordt gebracht. Het moge hier wellicht volstaan te ver wijzen naar de evolutie vol gend op het gebruik van olieverf door Van Eyck. De tenperaschildering, met haar matte, gesmoorde tin ten die toen in voege was werd vervangen door stra lende en schitterende kleu ren van het nieuwe medium. Bron in onze ogen, van de praal en luister van de tafe relen van onze primitieven. In andere werken, vooral dan in de figuren, geschil derd op papier dat nadien op een stevige drager wordt gekleefd, keert Putteman de kracht van dit stralend kolo riet naar binnen. Het maakt dan de indruk van in as smeulend vuur, Het doet denken aan mysterieuse glanzen van oude ikonen gekleed in een gewaad van getaande. gepatineerde kleuren. Het verleent aan de voorstelling een ondertoon van melancholie en bezin ning. Naast een zin voor vervorm de vereenvoudiging en sty- lering heeft Pros Putteman duidelijk zijn grote liefde voor kleur, felle, geweldige, soms wreedaardige kleur, getoond. Hierin, meer nog dan in zijn tematiek, blijkt zijn typisch Vlaams, aards- gebonden en toch mystiek. Los Sevillanos De groep Los Sevillanos is samengesteld door twee guitaristen, twee danseressen, een zanger en één danser. Deze Flamenco groep wordt geleid door guitarist-dichter Juanito Martin. Momenteel vertoeven deze Spanjaarden in Brussel maar traden reeds in de meeste Europe se landen op evenals voor de televisie. Voor onze Spaanse vrienden: «El grupo «Los Sevillanos» esta compuesto de Dos Guiterrstas Dos Bailaoros, Un Cantante y un Vailao este grupo lo dirije el profesor de guitarra, poeta Juanito Martin, este grupo flamenco es Interna- cional y actua en todos los paises de Europa como en pogramas televisivos». Naast de heerlijke show dat wordt aangeboden zullen we aan zeer ekonomische prijzen terug kunnen genieten van typische Spaanse dranken en gerechten. Echte sangria, Spaanse wijnen, Fino Cherry en champagne worden er aangebo den. Als gerechten zijn er voorzien: calamares, Boquerones fritos e vinagre, Albondigas salsa. Tortilla patatas, Bocadillos, gambas cocida, al- mendras en acitunas. Je zult je gewoon in Spanje wanen. O ja, de ingang is gratis. Zorg dat je er vroeg bij bent want er zal heel wat volk aanwezig zijn in de Geraardsbergsestraat 45 te Aalst! Vrijdag 12 december om 20 uur in de Feestzaal van het stadhuis: Ceciliakonsert door de Aalsterse Post- harmonie o.l.v. Edgard Branckaert, in samenwerking met het koor Singhet Vro uit Hofstade, dat onder leiding staat van Herman Timmerman. Op het programma werken van Strauss, Stolz, Kallo, Brahms en Preud'bomme. Op vrijdag 19 december te 20 uur in Jeugdhuis Terlinden, Raffelgemstraat 8 te Aalst zal prof. W. Luyten in een tweedelige kursus de historiek van de Vlaamse Beweging schetsen vanaf 1830, met nadien gelegenheid tot het stellen van allerhande vragen. De kursus kost 20 frank, de toegang is gratis. Zaterdag 6 december 1980 om 20 uur stipt, «Wacht tot het donker is» van Frederic Knott in de regie van Vic Moeremans in zaal De Kring, H. Hart, Dr. De Moorstraat 104 te Aalst. Organisatie: «Nieuw Leven». Vrijdag 5, zaterdag 6 en zondag 7 december in de Patronaatszaal te Hofstade, voert «Vast als Eik» van Marc Gilbert Savrajon «De kinderen van Edward» op. Zaterdag 6, zondag 7 en maandag 8 december in de Stadsschouwburg, Vredeplein. Aalst: «Een bruid komt op bezoek» van Stewart Olivier en M.G. Middle- ton, in een vertolking van «Voor Taal en Vrijheid». Zaterdag 13 december om 20 uur in de Aalsterse Stadsschouwburg, Vredeplein; debuteert «Tejater 80» met «Zwijg kleine», een tragi-komedie van Fitzgerald Kusz, gebracht in Aalsters dialekt en die handelt over familiale spanningen tijdens een plechtige kommu- niefeest. Andere opvoeringen op zaterdag 13 en zondag 14 december, telkens te 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Van maandag 1 tot en met vrijdag 12 december 1980 in de Kredietbank, Grote Markt 2. Aalst: Tentoonstelling: «150 jaar geldomloop in België». Toegang gratis. Open: alle dagen 9 tot 12.30 u en van 14 tot 16.30 u. Vrijdag van 14 tot 19 u. Organisatie: Kredietbank. Tot 7 december in galerij Pieter Coucke, Molenstraat 44, Aalst, Walter Schelfhout exposeert schilderijen, objekten, gouaches en tekeningen. Alle dagen van 10 tot 12 u. en van 14.30 u. tot 18.30 u. open. Zondag gesloten. Diepmenselijk gevoel in notuurgebonden oeuvre von Pros Putteman (Per) temperament. kus Marcel Duchateau, In aanwezigheid van Minis- servator van te. Mare Galle zal schepen monium von de Herman Roels de lentoon- de werken van pros stelling openen op vrijdag S man bespreken, december te 20 u. Kunstknti- Aanvankelijk veelbelovend gestart, is het jongste konsert, zondagavond 30 november, in The Crazy Bol Jazz Kafé totaal uit de hand gelopen en uitgedraaid op een muzikale flop; te wijten aan een onvoorzienbare en niet te stuiten drankzucht van The Artesan Hall Stompers. Dan Pawson op kop. Nochtans een trompettist van formaat die Dan Paw son, één van de weinige Eu ropeanen wier sound én fra sering zeer dicht de New- Orleans groten benadert, zoniet evenaard. Zijn her haalde studiereizen naar New-Orleans zijn vrucht baar geweest, hij heeft de ziel (soul) van de New-Or- leansjazz in zich en weet ze over te dragen op zijn toe hoorders. Zijn speelwijze is ondermeer zeer sterk be ïnvloed door Kid Thomas. De bezetting van de Artesan Heil Stom pers is sedert 1959 nagenoeg ongewijzigd ge bleven: Stanley Stephens trombone, Clinton Sedgley elektrische gitaar en banjo. Spur Spedding drums. Vroe ger hoorde hierbij nog pia nist Bob Barton, nu verhuisd naar het Trevor Richards Trio. Ook trombonist Dave Senior zou bij hem zijn eer ste noten geblazen hebben. Senior zelf, aanwezig bij dit konsert, verklaarde ons trouwens veel geleerd te hebben van trombonist Stanley Stephens. Zoals eerder gezegd kende dit konsert een veelbeloven de start met een eerste en tweede set van muzikaal hoog niveau. Baby Face was voor ieder een een opwarmertje, volg de I'll String Along With You door Dan opgedragen aan Phil Arijs «The crossbow champion». Het opgetogen publiek kwam, op uitnodi ging van Dan Pawson met een aanzetten met enkele verzoeknummers. Zo onder meer het nu al traditionele Sweet Georgia Brown, Dan Pawson: «we hate this tu ne»; deed het dan toch maar en maakte er iets groots van, met een opmerkelijke elektrische gitaar solo door Clinton Sedgeley. Hierna gingen we de rumba- toer op met een zwoele Ma ma Inez met een gestopte trompet intro door Dan Paw son en een gpsmaakte banjo solo van Clinton. Een blues nummer, om wat op adem te komen en we krijgen een daverende Shake That Thing; waarbij Dan Pawson de daad bij het woord voegt mits gebruik van een bie- zonder attribuut bovenop een «gekruide» vocal. Out In The Cold Again schijnt een geliefde ballade te zijn bij engelse oude-stijl bands. Alle duivels uit de hel wer den opgeroepen voor Up Jumped The «Duvel», sic Dan Pawson; en swing was troef. De afwezigheid van klari net, piano en bass wordt in deze band niet gemist, zij vormen (althans dan nog...) een hecht geheel. Op geen enkel ogenblik zijn er hiaten in de totaal sound, toch een zware opgave met slechts twee frontlijn muzikanten. The Crazy Bol werd onder tussen «vereerd» met het be zoek van een boven zijn teewater verkerende Mauri ce Van Eyck vergezeld van Brusselse vrienden. Mauri ce, jaren lang vaste waarde van de Franse «Les Haricots Rouges», mogelijk België's beste oude-stijl jazz drum mer. Er werd uitgebreid ken nis gemaakt met de Artesan Hall Stompers, begoten met ongelooflijke hoeveelheden Dan Pawson, op dat ogenblik nog tot zingen instaat... (Per) Dan Pawson, going to the mardi gras parade, (Per) bier. Vanaf dat ogenblik gaat al les snel bergaf, sfeer en mu ziek worden geleidelijk let terlijk kapot gemaakt door het mateloos drinken van Maurice, zijn vrienden en de Stompers. We krijgen nog een goede tweede set met nummers als

De Voorpost | 1980 | | pagina 16