1 Nieuwe reeks stadspersoneelsleden naar werkloosheid verwezen $0® PROVINCIE WEIGERT BEGROTINGSWIJZIGINGEN 1980 WIM VERLEYSEN VERLIET NATIONALE POLITIEK Editie Aalst >tad Aalst met rug tegen muur LEES BINNENIN: Manufactuur van Bontmantels REPORTAGES: - De Sint-Martinus- kerk van Aalst - Sportparachutisme: een zelfoverwinning; De Voorpost VRIJDAG 5 DECEMBER 1980 33' JAARGANG NR. 48 - 26 F UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 3330 Dendermonde Tel 052-21 40 60 Bankrek KB 442 8601481 36 Molenstraat 58-60 9300 AALST Bestendige Deputatie van Oost-Vlaanderen heeft vrij- g j.l., 28 november 1980, geweigerd zijn goedkeuring te rlenen aan de drie begrotingswijzigingen van 1980 die et stadsbestuur van Aalst had ingediend. Dat wil meer tpaald zegen dat een aantal meer-uitgaven, boven diege- die al voorzien waren in de oorspronkelijke begroting i, ernstig in het gedrang komen. Bij de bedreigde tgaven horen onder meer werken voor ruim 60 miljoen ink aan het cultureel centrum, voor ongeveer 30 miljoen het zwembad in opbouw aan de Albrechtlaan, voor .j 33 miljoen aan wegen, voor 1 miljoen (boven het hiefeds voorziene miljoen) aan bijkomende stadsauto's, voor miljoen aan een tractor en een graafmachine op de a. II rkhoven, voor ruim 7,2 miljoen aan de kerkfabrieken, i miöor ru'm 1'6 miljoen aan de intercommunale voor het j zj: ematoriumbeheer van Oost-Vlaanderen, enz.. Dit voor Bt betreft de buitengewone dienst, de gewone dienst, die af- de betaling van ziekenhuis je i oot met een tekort van bij- tekorten (18,4 miljoen), naar 372 miljoen, is de toe- de weerslag van de verho- and al niet veel beter na ging van de rentevoet (be lt verzet van het provincie- langrijk gezien de hoge istuur tegen de gevraagde schuldenlast van de stad) leer-uitgaven. Deze uitga- naar het stadsaarideel inge- in, die het bedrag van de volge de bijkomende te- tussen genoten stadsin- werkstelling van werklozen msten uit de Rijksfondsen (20 miljoen), enz... irri 100 miljoen) zouden gebruiken, zouden gaan Al deze meer-uitgaven, zo- ir bijkomende perso- wel de gewone als de bui- lelsuitgaven (waaronder tengewone, mogen nu inge- nieuwe personeelsleden volge het verzet van de pro- zo'é de dienst leefmilieu), naar vincie niet gedaan worden »k dt? i da Drai Normalerwijze zou daarmee dit hoofdstuk afgesloten zijn. Maar, is dat in de gegeven omstandigheden wel realis tisch? Is men tot sommige van deze uitgaven, bijvoor beeld betreffende de lonen van het bijkomend te werk gesteld personeel, dat van vandaag op morgen niet kan doorgestuurd worden? Het schepencollege heeft geoordeeld nog een laatste poging te moeten wagen om de situatie te redden. Het riep daartoe een extra ge meenteraadszitting bijeen op 9 december aanstaande. 'Daar zal gevraagd worden in beroep te gaan tegen het weigeringsbesluit van de Bestendige Deputatie. Als de raadifn achteraf de Koning hierop, zij het ten dele, zou den ingaan, wat een K.B. van goedkeuring voor het einde van 1980 zou moeten ople veren, dan zou aan de ha chelijke toestand voorlopig verholpen zijn. Zoniet loopt het in 1980 reeds uit op een fiasco voor de stad. Zoveel is intussen ook al dui delijk dat, ongeacht de af loop van de begrotingsperi kelen in 1980, de begroting van 1981 door de recente gebeurtenissen achteruit ge gooid tot na de eindejaars feesten zonder pardon re kening zal moeten houden met de strenge begrotings voorschriften van het minis terie en tevens met het feit dat ook de Bestendige Depu tatie geen duimbreed meer zal toegeven. Haar totaal verzet tegen alle begrotings wijzigingen van 1980 en vooral de meedogenloos heid waarmee zij deze unie ke daad stelde, laten het erg ste vermoeden voor de toe komst. mi hier was stuk, Ipcil n en ver- Maandagavond jl. nam de bekende CVP-senator Wim Verleysen op een eerder on gewone wijze afscheid van de nationale politiek. Hij had namelijk de plaatselijke perskorrespondenten uitge nodigd voor een informeel gesprek over zijn leven en zijn werk. Dat dit niet met een het defintief afscheid betekent van het politieke leven, bleek onmiddellijk uit zijn antwoord op de vraag of hij nog kandidaat was voor een mandaat op het plaatse lijke vlak. «Als de leden mij nodig hebben, ben ik ter be schikking» aldus Wim Ver leysen. Rekening houdend met de grote populariteit die de 60-jarige ex-senator steeds gekend heeft en met het feit dat hij erg geliefd is bij een grote massa arbei ders en in ACV-kringen kan er weinig twijfel bestaan dat Wim Verleysen kandidaat zal zijn bij de volgende ge meenteraadsverkiezingen in 1982. Meteen zou hij een belangrijke tegenpool wor den van SP-minister Mare Galle. Gezondheid Naar de heer Verleysen zelf mededeelde nam hij af scheid van de aktieve natio nale politiek, omdat hij van oordeel was dat zijn gezond heid hem niet langer toeliet zijn job uit te oefenen zoals hij deze zag. Sinds een ope ratie zowat een jaar geleden heeft hij immers geen zitda gen meer gehouden, en is hij nog nauwelijks in de openbaarheid gekomen. Ge zien hij aldus het kontakt met de basis verloor, ver koos Wim Verleysen ermee te stoppen. Senator Verleysen denkt hieraan trouwens reeds ge ruime tijd, maar onder druk van een aantal politieke er gelegenheid van het 25 jarig bestaan van het kinder- oor De Edelweisjes uit Hofstade en ook ter viering van het r (,c it dat F. Baeyens dit koor sinds 20 jaar dirigeert werd op lichj iterdag 29 november 1980 een jubelkooravond gegeven toch de zaal van het patronaat. De avond die werd ingezet 1 en ïor «De Denderkantorij» uit Dendermonde o.l.v. Willy dan aes kenmerkte zich door een aantal zaken die nog nooit I zo Br<*er werden vertoond. Om te beginnen werd er, hetgeen igebruikelijk is, begonnen op het geplande uur. Verder as er een nooit geziene belangstelling. Meerdere koorlief- slag! 8bbers dienden zelfs de weg te vragen naar het patronaat. ™eti De Denderkantorij zitten waar men meer dan eens 'aa| ikelfi muzikaal begaafde een beetje onder of naast de i>ten lapen die blijkbaar reeds toon bleef. Terwijl «Ode aan [leze >ed overweg kunnen met de Vreugde» uit Wichelen, ooi en dwarsfluit. Armand vanuit de zaal de plaats eud'homme draagt de kwam innemen van haar •rkeur weg van de diri- voorgangers die een plaats en van de zangertjes, je moesten gaan zoeken in it werd aangetoond door dezelfde reeds meer dan vol- degelijke uitvoering van Ie zaal speelde T. Van Herre- ms werken. Iets minder weghe een paar gekende melodieën op een piano die zeker een stembeurt zou mo gen krijgen. O.l.v. Karei Gy- sel brachten de Wichelse zangertjes een betrekkelijk kort optreden, gekenmerkt door een grote zuiverheid van de stemmetjes, wat spe ciaal opviel voor het Ko ningslied. Waarom Ode aan de Vreugde er de voorkeur aan gaf om op een derde van het podium op elkaar geduwd te gaan staan blijft een open vraag. Edelweisjes De «ster» van de avond was ongetwijfeld F. Baeyens met haar sterretjes De Edelweis jes. Wat haar voorgangers niet hadden, hadden zij wel, namelijk onberispelijk uni form. Al bij de eerste maten van «Meientijd» bleek het dat .men bij de Edelweisjes, meer dan bij de andere kin derkoren, aandacht had be steed aan de articulatie, die dan ook verzorgd over kwam F. Baeyens, 20 jaar dirigente en duidelijk geluk kig op haar avond, hield haar koor goed in de hand. Nergens had men de nei ging om te gaan versnellen. i dat het geval voor bij- iorbeeld «Wakker worden» Stan Van Vaerenbergh, zn uitgave van Een huldekonsert aan de Edelweisjes, een massa volk kwam opdagen zodat het voor de fotografen onbegonnen werk was om een deftig fotootje te schieten. (Per) vrienden werd zijn ontslag steeds uitgesteld. Hijzelf wenstte ook zekerheid om trent zijn opvolging. Zoals reeds bekend wordt de heer Verleysen in de senaat opge volgd door Mevr. Paula D'Hondt-Van Opdenbosch uit Kerksken, die reeds ver trouwd is met het milieu, gezien zij als provinciaal se nator al geruime tijd deel uitmaakt van de hoge verga dering. Anderzijds wordt de ze laatste op haar beurt op gevolgd door Hubert Van Wambeke, de huidige arron- dissementele CVP-voorzit- ter. Loopbaan Dat Wim Verleysen een wel gevulde loopbaan achter de rug heeft, bleek overduide lijk uit het overzicht dat hij gaf van de politieke manda ten die hij gedurende 33 jaar vervulde. In 1974 werd hij gemeenteraadslid van Erembodegem, waarna hij in 1952 overstapte naar de Aalsterse gemeenteraad. Ze ven jaar later bezette hij reeds, weliswaar voor een korte periode een schepen stoel, deze van Sociale Voor zorg, Burgerlijke Stand, Jeugd, Sport, enz. Op amper negen maanden tijd speelde de heer Verleysen het klaar om een gans programma af te werken. Zo zorgde hij on dermeer voor de afbraak van de gekende «barakken» op de wijk Mijlbeek, realiseerde hij de modernisering van de dienst bevolking, bezorgde hij het Aalsters stadsperso- neel een syndicaal statuut (wat een primeur was voor het land), voerde hij de hu welijks- en geboortepremie in, en werden de plannen uitgewerkt voor de bouw van een bloemenveiling aan de Albrechtlaan en een nieu we sociale woonwijk op Ten Berg. Wordt dit de toekomstige burgemeester van Groot Aalst? (archief) De sociale woningbouw is trouwens steeds een troetel kind geweest van de sena tor. Als beheerder van socia le bouwmaatschappijen zoals Veilig Wonen en Ons Zonnig Huis lag hij mede aan de basis van de bouw van 2000 nieuwe woningen in ons arrondissement. In deze verenigingen wil hij trouwens verder even aktief blijven zoals voorheen. «Ik voel mij niet afgeschreven» aldus Wim Verleysen letter lijk. Aan het mandaat van sche pen kwam zeer vlug een ein de doordat hij reeds in 1959 de mogelijkheid kreeg om bestendig afgevaardigde van de provincie Oost- Vlaanderen te worden. In de provincieraad zetelde hij trouwens reeds sinds 1953. Als député bleef hij 12 jaar op post tijdens dewelke hij 53 persoonlijke initiatieven kon realiseren. Zowat de ganse sociaal-kulturele sek- tor (zoals sociale voorzorg, volkshuisvesting, enz.) be hoorde tot zijn bevoegdheid. Tijdens zijn uiteenzetting kon men duidelijk voelen dat senator Verleysen met een zekere fierheid terugblikt op zijn gepresteerde arbeid in de Provincie. Niet alleen zorgde hij er voor de invoer ing van ganse reeks premies zoals saneringspremie, pre mie voor het aanpassen van woningen voor gehandicap ten, subsidiering van initia tieven inzake grondbeleid, enz. maar tevens orgde hij voor een permanente in spraak langs de oprichting van allerlei raden zoals de jeugdraad, de raad voor mindervaliden, de gezins raad, enz. Wim Verleysen zal ook de geschiedenis ingaan als die man die als eerste in het land zorgde voor een spe ciaal statuur voor de niet- goevernementele ontwikke lingswerkers. Dank zij hem Vervolg op pag. 6 (UITGEVERIJ OE CUYPER e Vest 34 9330 Dendermonde I. 052/21.40.60 Bankrek KB 442-8601481-36 mjs voor ios nummer 26 F rjb. 1.170 F aand 600 F ??nd 310 F ran,woordelijke uitgever "E CUYPER edaktie - Pontstraat 64 K) Aalst d. 05370 41.19 hetgeen vroeger wel eens meer voorviel. Dit koor bracht als eersten meer stemmige nummers. «De Bremermuzikanten» bijvoor beeld, een succes uit de be ginperiode De werken wer den niet alleen zuiver uitge voerd, maar tevens aange voeld. Vastberaden waar het moest, soepel waar het pas te en minzaam als het ver eist was. Alhoewel het niet de gewoonte was om tussen de verschillende liederen te applaudiseren kon het pu bliek zich na het tweede lied niet meer inhouden en gaf tussendoor een applaus dat reeds iets weg had van een kleine ovatie. Chauvinisme van de Hofstadenaren kan het niet geweest zijn, want een groot deel van het pu bliek was vreemd aan het dorp. Vervolg op pag. 4 De krisis laat zich hard gevoelen, zelfs tot in het Aalsterse stadhuis. Amper een tweetal maanden na het ontslag van 27 personeelsleden, besliste het stadsbestuur zopas een nieuwe reeks arbeiders en bedienden af te danken. Naar wij uit wel ingelichte bron vernamen gaat het ditmaal om een pakket van 90 BTK'ers en tewerkgestelde werklozen Deze nieuwe reeks ontsla gen komt niet als een totale verrassing. Reeds op de perskonferentie van het Schepenkollege begin okto ber jl. werd gewezen op de benarde financiële toestand waarin de stadskas zich be vindt. Hierdoor was het niet langer mogelijk een hele reeks tewerkgestelde werk lozen, die aan de stad Aalst jaarlijks zowat 500.000 fr. per persoon kosten, verder in dienst te houden. Naar Schepen van Financiën Gaston Van den Eede toen verklaarde zou men immers, indien de nodige maatrege len niet tijdig getroffen wer den, voor een situatie kun nen komen te staan waarbij vastbenoemde medewer kers niet meer betaald kon den worden terwijl te werkgestelde werklozen wel regelmatig hun loon zouden ontvangen. Dit loon wordt immers door de RVA uitbe taald. Deze schepen is trouwens van mening dat de perso neelslast van de stad Aalst, die ongeveer 60 van de totale begroting bedraagt; diende verminderd te wor den om drie redenen. Aller eerst wenst de hogere over heid dat de gemeenten dras tisch bezuinigen, ook op het vlak van de personeels kosten. Ten tweede beschikt de stad Aalst op dit ogenblik niet meer over de nodige thesau riemiddelen om alle lopende uitgaven te dekken. Deze uit gaven worden trouwens ook steeds omvangrijker om re den dat het gewoon perso neelsbestand ook stijgt. Dit vastbenoemd personeel moet, om te kunnen werken, beschikken over de nodige materialen wat eveneens geld kost. Tenslotte is er het feit dat de stad Aalst tevens een zeer grote leningslast heeft. In 1980 alleen reeds kan deze last geschat worden op 400 miljoen frank. Aanwervingen Het laten afvloeien betekent anderzijds niet dat het stads bestuur niet zou overgaan tot nieuwe aanwervingen. Men gaat er immers van uit dat het nieuw goedgekeurd personeelskader maksimaal dient opgevuld te worden. In dit verband zijn de 18 aanwervingen te situeren, waarvoor iedereen tot 5 de cember jl. zijn/haar kandida tuur kon indienen. Allen hebben betrekking op het werkliedenkader. Vooreerst gaat het om 3 plaatsen van keurvakman (rang 16) zijnde 2 autotechnici en 1 drukker- letterzetter. Vervolg op pag. 4

De Voorpost | 1980 | | pagina 1