w VRIJE tribune kruislicht JAN CAUDRON JAN CAUDRON: «RIJKE LANDEN MOETEN HUN VERDOMDE PLICHT DOEN» r |l 2 - 5.12.1980 - De Voorpost ot een draak of een slang, geniepig en wreed... Moeder en vader, broertje en zusje, waar zijt Gij? Z3tl Bescherm die bloem in de he voor de gierende wind, t133 voor 't ijs en de sneeuw. Geef al wat gij hebt: aan tederheid, gevoel, rust en de zekerheid aan 't jonge, groeiende kin^f 9' Vang 't harde leven voor hem op, en voor haar, wees water en brood. Vertrouwde gids, sta sterk! Leef schoon en trouw, zodat gij nooit eens blo moet De redaktie is niet verantwoordelijk voor de inhoud en heeft het recht de teksten in te korten. ONDERWIJS We zijn waarschijnlijk in een tijd dat de stedelijke administratie, de partijen en de raadsleden de voordracht van de gemeentebe grotingen 1981 aan het voorbereiden zijn Voor de belastingsbetaler zal het er in de eerste plaats terug op aankomen te weten wat met zijn bijdrage gebeurt en hoe die worden aangewend. Vermits ik in de begroting 1980 aan het bladeren was aan de funktie kleuter- en lager onderwijs, kwam ik ertoe enkele bedenkingen hieraan te wijden. De gewone ontvangsten zouden 54.120.900 fr. belopen (grote artikels hierin zijn bijdragen van de staat: 1voor de bezoldiging van het onderwijzend personeel 45.582.000 fr. en 2) voor de werkingskosten, school behoeften en middagtoezicht 6.922.000 fr.). De gewone uitgaven zouden 82.036.503 fr. belopen (grote artikels hierin: bezoldiging onderwijzend personeel ten laste staat 45.582.000 fr., bezoldiging voor schoonmaak en verwarming klaslokalen 13.745.745 fr.) Als men de ontvangsten van de uitgaven aftrekt, ziet men dat de stad aan het kleuter- en lager onderwas 27.915.603 fr. uitgeeft Nu is het zo dat er per 1.10.79 1 730 leerlingen ingeschreven waren. Eén leerling kost dus 16.136 fr. Per inwoner betekent dit een nettolast van 349 fr. De funktie bekleedt de 8' plaats op 19 in de nettolast per inwoner. Vroeger volgde praktisch ieder kind de lagere school in de eigen gemeente. Meestal was de jongensschool een gemeenteschool en de meisjesschool een vrije instelling, geleid door religieuzen (nu nog in Baardegem, Erembodegem, Gijzegem, Hofstade, Meldert). Hierin is echter heel wat veranderd de laatste jaren (nu gemengd in vroeger Aalst, Herdersem en Moorsel). Er kwamen tevens Rijksbazisscholen bij in Erembodegem, Gijzegem, Moor sel. Sommige plaatselijke scholen lopen leeg en de ouders sturen hun kinderen naar een «grote» school. Leerlingen van de tweede graad worden al naar een voorbereidende afdeling van een of ander kollege of ateneum overgeplaatst. De dorpsschool heeft veelal alleen een eerste en tweede leerjaar overgehouden De achteruitgang van het gemeentelijk lager onderwijs blijkt duide lijk uit statistieken. Blijkbaar is het zó dat de meeste ouders heel wat meer vertrouwen stellen in de onbekende onderwijzer van de grote school dan in de dorpsonderwijzer, ze kennen immers niet alleen zijn gaven maar ook zijn gebreken. Dergelijk onderricht en een goede opvoeding kunnen nochtans in de dorpsschool van vandaag nog aan bod komen op voorwaarde dat een dynamisch bestuur gelooft in eigen opdracht en mogelijkheden. Indien de afstand tussen het ouderlijk huis en de school te groot wordt, is dit ongetwijfeld nadelig voor het kind. Lange verplaatsingen werken lichamelijk en geestelijk vermoeidheid in de hand. Vergeten wij echter niet dat de kwaliteit van ons onderwijs in de eerste plaats afhangt van de pedagogische bekwaamheid van de leerkrachten en de didaktische middelen waarover zij beschik ken. Als de onderwijzer maar voor één klas moet instaan (Binnenstraat Aalst 265 lln. voor 11 klassen, Erembodegem 173 lln voor 8 klassen, Hofstade 131 lln. voor 6 klassen), is de kans wel groter dat dit degelijker gebeurt dan in een school waar opeenvolgende studiejaren in één klaslokaal zijn ondergebracht (Vrijheidstraat Aalst 72 lln. voor 4 klassen, Edixvelde Nieuwer- kerken 30 lln voor 2 klassen, Baardegem 30 lln. voor 2 klassen, Gijzegem 76 lln. voor 4 klassen, Meldert 72 lln. voor 4 klassen, Koolberg Moorsel 57 lln. voor 3 klassen. Herbergstraat Moorsel 74 lln. voor 4 klassen, Herdersem 75 lln. voor 4 klassen). Dorpstraat Nieuwerkerken werd in 1978 reeds afgeschaft Ik heb voorgaande gegevens willen aanhalen, louter ter inlich ting. Nochtans wil ik nu ten laatste de aandacht vestigen op een probleem betreffende het onderwijs. Velen weten dat op nationaal vlak een rationalizeringsplan is tot stand gekomen inzake het onderwijs Ook ons stedelijk onderwijs zal een keuze moeten maken. Zal dit onderwijs zich richten naar de vrije gesubsidieerde sektor of zal onze stad zich toekomstge richt opstellen en haar onderwijs naar het gemeenschapsonder wijs laten overgaan? Zou, gelet op het grote onderwijsprobleem, het ogenblik niet aangebroken zijn voor de stedelijke onderwijskommissie om de problematiek en mogelijkheden te bestuderen. Freddi Pijck raadslid. Vlaamse Vrienden, U zijt van harte welkom op het BAL VAN VOLKSVERTEGENWOORDIGER EN DE VU-MANDATARISSEN VAN HET ARRONDISSEMENT AALST Orkest: Paul Roelandt Attraktie: Kurt Fleming Vlaamse tenor ZATERDAG 13 DECEMBER 1980 KEIZERSHALLEN, KEIZERLIJK PLEIN, AALST Aanvang 21 uur Parking Beekveldstraat Organisatie: Willy Aloo Toegang: 100 fr. HUILEBALKEN Uit de enquête van De Voorpost «Gemeentepolitiek, wablieft»? blijkt dat inwoners meest belang stellen in ons leefmilieu en dat 88% van de geënquêteerde menen dat het leefmilieu onvoldoen de beschermd wordt De commentaar op die lovenswaardige enquête is niet altijd even duidelijk, in die zin dat de inwoners eruit zouden kunnen afleiden dat de huidige stadspolitiek in dat domein faalt. Maar is dat wel zo? Alleszins moeten wij ons goed herinneren dat het pas bij het begin van deze legislatuur was dat er een dienst leefmilieu werd opgericht, de milieuproblemen bewust werden bekeken en er iets werd aan gedaan. Het is dan ook geen wonder dat de onbezon nen erfenis van de na-oorlogse heropbouw- en, expansiejaren niet in een handomdraai kan worden hersteld, zeker niet in de actuele benarde financiële situatie van de overheid. Ook onze nog resterende bedrijven zouden liefst niet hinderlijk zijn. Ze vragen niet beter dan ongestoord te kunnen werken op industrie- gronden, als er maar mogelijkheden zouden geboden worden liefst niet hinderlijk zijn. Ze vragen niet beter dan ongestoord te kunnen werken op industriegronden, als er maar mogelijkheden zouden geboden worden en als hun winstmarge(?) het enigszins zou toelaten. Bepaalde facetten van het leefmilieubeleid zijn weliswaar ouder dan de fusie. De stedebouw, de ruimtelijke ordening en het verkeer werden al lang voordien bekeken, maar meestal enkel van uit nutsoverwegingen. In het beste geval werd de esthetiek overwogen, maar zelden hadden Welzijnsoverwegingen de bo venhand op Welvaart, onbezonnenheid en egoïsme. Met zo'n erfenis doet men natuurlijk geen wonderen in korte tijd, zeker niet in het huidig psychologisch klimaat waarin een hinderend aardappelbedrijf voor de gemeenteraad geen aanlei ding is om voorzichtig en sereen de economische en de milieuproblemen af te wegen, maar wel om «herrie» te schoppen en elkaar te kwetsen... Een klein bedrijf en het leefmilieu zijn blijkbaar niet meer van tel! In Aalst zijn er trouwens niet alleen milieuproblemen. Ook het psychologisch milieu staat er ver onder nul. Van enig politieke hoffelijkheid is er al lang geen sprake meer Men grijpt naar onheuglijke daden en zowat iedereen «klimt in zijn pen», niet om orde op zaken te stelen, maar om het laatste beetje vertrouwen aan diggelen te gooien. Er worden kloven geslagen tussen politieke partijen, die veel dieper gaan dan de al zo diepe ideologische geschillen. Er worden kloven geslagen tussen de politiek en de pers. Er worden kloven geslagen tussen mandatarissen en stadsaangestelden Waar gaat zoiets eindigen? Ik duld geen gif in mijn pen, maar het moet me echter wel van het hart dat in deze moeilijke tijden niets zo schadelijk en beangsti gend is, als die psychologische rotzooi. De inwoners vragen zich terecht af wanneer de Aalsterse huilebalken hun energie gaan besteden aan eensgezinde inspanningen OM AALST DOOR HEEN DE CRISIS TE LOODSEN Vandaag denkt men alles te mogen doen wat niet uitdrukkelijk verboden is. Principes en déontologie bestaan blijkbaar niet meer. Mandatarissen klagen ambtenaren en diensten aan. Sommige ambtenaren doen er niet voor onder, waarschijnlijk bij gebrek aan goed voorbeeld, omdat er in de gemeentekieswet nu eenmaal een onverenigbaarheid te weinig is opgenomen. Onlangs las ik in de Vrije Tribune een oproep tot begrip en samenwerking Dat was een zeldzaam bewonderswaardig licht punt van een bekeerde steller Waar is de tijd immers dat hij eeh Aalsterse rondetafelconferentie over onze tewerkstellingsproble men een overbodige luxe vond. Waar is de tijd dat hij, noch zijn collega's, oor hadden voor een oproep tot Aalsterse economi sche samenwerking? Spoedig wordt de stadsbegroting gestemd Ik hoop dan ook dat alle fracties in de raod uiteindelijk eens alle kloven zullen dichten, hun «boerenbedrog» en andere dooddoeners zullen begraven en eens ernstig willen praten over stadsbelangen, om in het aanschijn van de pers (en de inwoners dus!) een beetje eerlijkheid aan de dag te leggen Want de werking van de Aalsterse raad lijkt me niet veel beter dan het wansmakelijk nationaal gebakke lei over de nochtans ernstige problemen uit onze geschiedenis. Vandaag staat alles op de helling zozeer dat, als het zo doorgaat, we over enkele jaren de ontwikkelingslanden kunnen vragen voor België een 11.11.11 -actie te organiseren Gelukkiglijk houdt het schepencollege in dat verward psycholo gisch milieu het hoofd koel. Bij monde van Schepen Van den Eede werd gezegd dat de Aalsterse financiële toestand wordt gesaneerd waar mogelijk. «De resultaten zullen zichtbaar zijn in het begrotingsontwerp», waarvoor onder meer begrip zal moeten opgebracht worden door de inwoners. Eén ding is zeker: de inwoners HEBBEN meer begrip dan de Aalsterse huilebalken en zijn zich bewust van de crisis die natuurlijk ook de stad aangrijpt. Laten we hopen dat de hemel in de nabije toekomst zal opklaren en dat we weer eens middelen en energie kunnen vrijmaken om te werken aan ons leefmilieu, aan een stod waar het goed is om te wonen, te winkelen, te werken en te leven, zoals dat in de grootste overmoed in 1976 gedrukt stond in menige partijpropa- ganda Het is hoog tijd om dat ernstig te nemen en om daarvoor alle krachten te bundelen In het artikel van Jos De Geyter (Vrije Tribune van 21.11.1980) is, voor iedereen die niet weet hoe zoiets moet een uitstekend idee te vinden Willy Van Renterghem Volksvertegenwoordiger IN UW HANDEN... Oude man, oude vrouw, gesteund op een stok gestut op een stoel: verleden dat leeft, in 't heden beperkt en toekomst zo kort. Jonge man, jonge vrouw, in d'aarde geplant het hoofd in de zon: verleden zo kort, het heden een daad, voor toekomst gereed. Meisje en jongen, licht en gezwind, zo klaar voor de reis: 't verleden een niets een eeuwig vandaag, om morgen geen zorg. Een kind bij een kind, ogen die vragen een leven dat leeft: zoeken en tasten, beschermend geleid naar eeuwige morgen Zo oud en zo moe... dat stukje weg nog, kort, genadeloos-grauw, alleen moeten gaan. Gij goede vader God, ga weer met hen mee en toen struiken met rozen langs de weg, met vlinders in een zachte zon. Dat ze de winden horen in 't spel met blaren en bomen. Wees ook voor hen, als ze gekwetst zijn, op die laatste weg. barmhartig Samaritaan En help hen dragen 't huis op d'eigen goede vrijdag naar het licht van Pasen. Zij hebben altijd toch op U betrouwd in U geloofd. Hun voeten op de grond, in hun hoofd gonzen motoren hun handen strelen computers. De wetten van 't leven, atomen, de ruimte, zijn hun vertrouwd, gezellen bij doen en bij laten, Hondelen, handelen... iets doen! Harde beton, een keiharde daad, de markt en de beurs, 't bedrijf en de winst, procenten, statistieken, en geen tijd en geen tijd! Gereed zijn voor morgen! En het hart, jonge man? En de stress, jonge vrouw? En 't geluk maar vergeten? Vergeef ons, O Vader, we werden voor 't geld en de macht, van jongsaf geprogrammeerd en gedrild. Geef ons de tijd voor wat rust en geduld, een bezinnend gebed een lach en een traan, medelijden en liefde, een vluchtige kus een kameraad en een boek. En houd tegen, de hand van uw Zoon, zijn zweep uit de tempel van toen Wachten op morgen (hij zal er altijd zijn) Vanaaag is er zon en het licht is zo groot. De jongens, de meisjes, zijn broeders en zusters! Muziek nu, en dans de vrede, de vriendschap, geen oorlog, maar liefde,! Een rugzak en jeans, op stap door het land, (de wereld is klein). Ontmoeten, ontmoeten... en vrij zijn, zo vrij, los van die band die aan 't oude hen bindt. Verdwalen in Rome, honger hebben in India. Op zoek gaan naar 't schone, naar 't heilige, zuivere heldere bronnen ontdekken... Jeruzalem, Jeruzalem... en Jericho, Genezanet die sloep in het meer en die stem... «Komt...» Meegaan, misschien, mirakels beleven langs de weg, Kafarnaum. te Kana en Bethania de vijvers van Siloam waar weer de blinde ziet. En toch gaat ook vandaag, de rijke jongen weg Vader, er is veel goeds in deze jeugd vandaag, trek in hun leven nu de klare, rechte lijn! Twee oogjes om te kijken twee oortjes om te horen twee handjes om te tasten, te strelen, te aaien, Een mondje, brabbelwoordjes, en de wereld zo groot: een qrote slokop ig ir v •gen 96E >loe als 't kind u in de ogen kijk ,®c'1 Vóór dat een kind verhong "e Vader, neem 't even nog o on in d'armen, op de knie, zoals Uw Zoon het deed. r A En zeg 't nog eens \aar zo van die molensteen ?'m' dat allen 't horen mogen, Petj{ en van dat «worden 'ut'e net als zij» en 't hemelrijk. Vl ïme Mensen langs de weg. p bi nu breed en recht ir d dan smal en steil: jlakt rozen en doornen iker; dagen en nachten prtis brandnetels en distels, bloemen en water woestijnen van zand vlakten van ijs, met soms een vergezicht: t' beloofde land. In uw handen. Vader, ligt hun leven en hun dood], F. Moyers< 21 november ■o/C ?r! Bij de bespreking van de Begroting van Ontwikkelingssamenwer king 1980 op 19 november II heeft V U.-kamerlid Jan Caudron krasse taal gesproken. Het ging daarbij niet om goedkope oppositieslogans, maar om een gefundeerd pleidooi voor een nieuwe aanpak. Als Aalsters gemeenteraadslid hebben hoe «jaarlijks duizen- was het dezelfde Jan Caudron, den miljarden besteed worden die zich recent beijverde voor aan de waanzinnige bewape- een hernieuwd 11.1111 -en- ningswedloop» en hoe het Par- thousiasme. In zijn toespraak lement zelf «vruchteloos dis- in de Kamer beklemtoonde hij kussieert over het aftoppen trouwens het belang van de van schandalig hoge pensioe- zgn. Niet-Goevemementele or- nen en wat parlementairen zelf ganisaties zoals het NCOS willen afstaan», bewijst hij met (11.11.11), Broederlijk Delen, cijfers dat het budget voor ont- Damiaanaktie, Vredeseilan- wikkelingssamenwerking naar den, Wereldwinkels, de Inter- omlaag gaat. Het A.B.O.S. be- nationale Bouworde, Mensen broeders Mosterd na de maaltijd Vooreerst merkte de volksver tegenwoordiger namens zijr partij op dat de begrotingsbe spreking nogal laat komt, nl. schikte in 1980 over 7% min der. In tegenstelling tot Neder land en de Skandinavische lan den, heeft België het mes gezet in de begroting van Ontwikke lingssamenwerking. Het altaar van het Belgisch uni- AALST IS NIET ALLEEN IN FOUT De grootste struikelsteen voor de autonomie van de gemeenten was steeds de armoede van de gemeenten op financieel vlak In Aalst is het, zoals algemeen bekend, niet enkel armoede maar gewoon platte beurs, met daarbij nog een zeer aanzienlijke gecumuleerde schuld Om het bedrag van de stadsschuld neer te schrijven moet men een cijfer gebruiken met een ongelooflijk aantal nullekes. Al vier jaar heeft de CVP-fraktie als bevoorrechte maar steeds meer verbaasde getuige, gewezen op het fataal gedrag (onkun de? onverantwoordelijkheid3) van de plaatselijke gezagsdragers die de geldmiddelen van de stod met een onverstaanbare nonchalance voortijdig hebben opgebruikt. De stad is niet zuinig genoeg in haar beheer en niemand stelt zich voldoende vragen, zeker met in de vitale sectoren van openbare werken, van de groendienst, van het personeelsbeleid.. Een van de voordelen van de fusie, zo zegde men, zou de gezondmaking van de gemeentelijke financiën geweest zijn Aalst heeft op dat punt volledig de trein gemist Het voordeel van de consolidatielening is geneutraliseerd, de samenwerking met de Centrumssteden brengt blijkbaar geen voordelen meer op, de opbrengst van de verhoogde opcentiemen (het kleine soelaas dat de wet van 1931 aan de gemeenten toestond) wordt vlugger opgebruikt dan ze geïnt wordt, doorlopende likwiditeits- moeilijkheden, enfin, alle uiterlijke tekenen van een failliettoe stand. De plaatselijke overheden zijn echter slechts ten dele verant woordelijk voor dit tekort. De wet van 1964 betreffende het Gemeentefonds had in haar geheel aan de gemeenten voldoening geschonken, ze heeft hen in staat gesteld het hoofd te bieden aan hun verantwoordelijkhe den en hun behoeften. Sedert 1973 hebben de financiële moeili|kheden van de Staat via opeenvolgende programmawetten en budgettaire wijzigingen jammer genoeg geleid tot een volledige ontmantéling van die wet. Dit gebeurt door het aantasten van de basisprincipes van de stijging van de dotatie en door het afschaffen van sommige ermee samenhangende fondsen (Vennóotschapsfonds, Fonds voor bijzondere opdrachten, Fonds van de samenvoegingen, enz. Als gevolg daarvan stapelde het verlies aan inkomsten zich voor de gemeenten in 1980 op tot bijna 70 miljard. Men verbiedt de gemeenten zekere belastingen te heffen maar men belooft in compensatie een tegemoetkoming vanuit het gemeentefonds dat gespijsd wordt met diezelfde belastingen doch die door de Staat geïnd worden Sinds de laatste jaren krijgen de gemeenten slechts een deel van die inkomsten terug terwijl het andere deel voor de Staat behouden blijft Hier wordt de leefbaarheid van de gemeenten aangetast als men eerst de belastingen van de gemeenten afschaft omdat ze vervangen worden door nationale belastingen en als men achteraf de compensatie vermindert of, mettertijd misschien, dreigt af te schaffen. Op initiatief van de Vereniging van Belgische Steden en Gemeen ten wordt binnenkort een wetsvoorstel neergelegd om een oplossing te vinden voor de dringenste en de nijpenste financiële oroblemen van de aemeenten. Voornamelijk hoopt men langs de ogenblik dat het ganse tarisme budget nagenoeg is opgesou- Opvallend vindt Jan Caudron peerd». Hij grijpt dit niet aan dat de multilaterale hulp in ons om te pleiten voor een her- land sterk vermindert (bv. ons waardering van het parlement, aandeel in Sahelhulp is van maar wel om erop te wijzen dat 100 min. tot 30 min, geredu- wat men «hier mag komen ver- ceerd), terwijl een vermeerde tellen, komt als mosterd no de ring van 2,5 mjn, vastgesteld moaltijd, een maaltijd die zich wordt als kabinetsuitgave voor voor de meeste behoeftigen in aankoop van machines, meu- de ontwikkelingslanden be- bilair en materieel, perkt tot een handvol rijst, een Hij betreurt ook dat, in tegen- korst brood of helemaal stelling tot wat in de Rege niets». Het aktualiteitskader, ringsverklaring staat («beide dat hij daarop schetste, gaf gemeenschappen zullen bij het meteen de toonaard aan waar- Ontwikkelingsbeleid betrokken in zijn interpellatie geschreven worden»), de gemeenschap- was, nl. een radikaal «neen» pen enkel hun zeg krijgen over aan de huidige weinig kracht- de opbrengsten van de Natio- dadige en efficiënte aanpak nale Loterij. Over de belangrij- van ontwikkelingssamenwer- ke hefbomen van het Ontwik- king. «Op een ogenblik waarop kelingsbeleid bestaan volgens de nationale arbeidskonferen- Caudron uiteenlopende opvat- tie aan de gang is, tijdens de- tingen tussen de gemeen- welke de meeste Belgische be- schappen en «de nationaal op- langengroepen de hardste be- gedrongen kompromissen lei- sprekingen uit hun loopbaan <jen daarom tot een beleid van voeren over het inleveren van noch mossel noch vis». Het een stukje welvaart in de hoop belang van arme landen wordt diezelfde welvaart te redden, krijgt deze Kamer de gelegen heid zich laattijdig te buigen over het trieste lot van miljoe- alzo «geofferd op het altaar van het Belgisch Unitarisme» Budgettaire misgroei nen medemensen in de derde Maar liefst tussen de 6 en 12 wereld die aan de rand van de miljard Bfr heeft zich zegt hongersnood leven en voor wie -l°n Caudron met de jaren onze binnenlandse diskussie opgestapeld i.p.v. effektief de als een provokatie moet aan gevoeld worden. Na in herinnering gebracht te ontwikkelingsnood te zijn gaan lenigen De ongebruikte saldi blijven maar gestadig toene men en de projektuitvoering loopt steeds grotere vertraging op. Anderzijds blijven hoogst noodzakelijke montregelen, ten gunste van een efficiënt ontwikkelingsbeleid, zogezegd om budgettaire redenen, uit. Onomwonden pleit hij voor het toekennen oan vrijwilligers van het loon dat men in België geniet, daar waar dit nu gemid deld 14 000 fr per maand is (vergelijk: 175 000 fr. voor de coöperant) Hij stelt bitter vast dat men «het onontbeerlijke weigert aan de meest gemoti veerde en onbaatzuchtige van al onze ontwikkelingshelpers». De N.G.O.'s De Ontwikkelingssamenwer king in ons land steunt op 3 ongelijke peilers. Er is de over heid, die van regering tot rege ring onderhandelt en zowat 23 miljard/jaar besteedt, wat on der de gevraagde 0,70% BNP overheidshulp is. Ten tweede is er de privé-sektor van banken en bedrijven die met een alo- baol pakket van meer dan 70 miljard werkt, «niet vrijblijvend, soms weinig doorzichtig». On geveer 1 miljard projektwerk wordt door de Niet-Goeveme mentele Organisaties verricht. Hoewel deze loatste financieel minder betekenen, «zijn ze toch beter bekend bij de man in de straat» «De veertig miljoen van de jaarlijkse 11.11.11 -aktie heeft meer diskussie opgeroe pen dan de miljarden die door regeringshanden zijn gegaan De aanwezigheid van Wereld winkels in Vlaanderen is een levendiger teken van de we- reld-ekonomische strukturen dan de voorbereiding van de politici op een UNCTAD-kon- ferentie» Een aantal NGO's zijn hij denkt in het bijzonder aan het NCOS en aan Broederlijk Delen geëvolueerd van charitatief ingestelde organisaties tot poli tiek sterk bewuste organisa ties» Een fase binnen de eerst komende jaren, meent hij zal zijn «het gericht zijn op de Belgische Ontwikkelingspoli tiek» Die NGO's dringen gemakkelij ker door tot de armste bevol kingsgroepen, waar regeringen vaak tot kollaboratie «niet-inmenging» genoei overgaan, zoals bv. in Zaïi [lijk! 1 I dsbi jr tc nun jere l Scl i Ec pen bmi Verder vraagt hij nog efficiëi maatregelen voor kontrole de multinationale ondernem gen, konsekwentie van de l I gering inzake de «mensenre^l i ten» (bv. inzake de Zaïrepj tiek en de haast om met j ge| Filpippijnen akkoorden te n^jgj, ken) en haalt hij uit te£ar; (meestal Brussels-Franstali|urr studiebureaus die weinig n deren, maar wel winst opsier ken. Voor een toekomsfiee Vlaams Ontwikkelmgsbekrou ziet hij volgende principes: inge Zolang er van eigste Vlaamse inkomsten geen sp gel ke is, moet een even gr©rgc percentage van het BNP cj ontwikkelingssamenwerking st besteed worden, als in de B so gische begroting het geval racl (momenteel 0.55%) Nad|rde moet minimum de belooijjn 0,70% bereikt worden. De NGO's moeten een delijke inspraak in het bely^ krijgen, «niet alleen wat met^ financiering van projekten ^*4 voorlichting van de bevolk* betreft, maar ook in de uitv%w king van het officieel beleid" Een «werkelijke aanpak w— de eigen maatschappij ditj het geheel von de oorzakelif™ verbanden tussen Noord j Zuid. tussen overontwikkel en onderontwikkeling». Het gekende VU-standpunl zake de taaipariteit bij het J OS wordt daarna herhaf (een federalizering wordt v gesteld) en men schaart achter het «Pact voor Solid® Groei», dat door de voormaR minister van O.S., dhr. M. I kens, werd voorgesteld. «Alleen reeds onze instinktil drang naar zelfbehoud zou I moeten doen inzien dat hetP voor twoalf is Deze begrotl heeft ons niet geleerd dat I reeds zo laat is! «besluit Q volksvertegenwoordiger toespraak betekent een fris f luid, maar precies de aonll vochten ekonomische, finai^ ële en politieke machten i den er wat moeten van terel brengen Of dit zal gebeuil blijft de eeuwige open vraafl (Pel sector van het O.C.M.W. de gemeentetinanciën gedeeltelijk te verbeteren. Als onze stad het dus financieel slecht stelt, moet ook met de vinger gewezen worden naar de schuldige Staat die de gemeen ten naar een fusie lokte onder het voorwendsel van gezonde financiën, daar waar diezelfde Staat van 1973 tot nu (t.t.z de prae- en de postfusie periode) de gemeenten nog verder haar financiële basis ontnam. Ghis Willems ALS DE PW-VOS DE PASSIE PREEKT OMTRENT GEMEENTE- FINANCIEN In de Vrije Tribune van het plaatselijk weekblad «De Voorpost» heeft PVV-volksvertegenwoordiger Willy Van Renterghem de stadsfinanciën aan zijn boezem gedrukt. Na wat zoeterig gedoe omtrent «De Voorpost» en de redakteurs ervan, die inderdaad degelijke informatie brengen, waarvoor ze beslist niet op het goedkeurend vleierijtje van W. Van Renterghem hebben ge wacht, komt de PVV-volksvertegenwoordiger tot de enorme vaststelling dat «één en ander i.v.m. de stadskas te maken heeft met de krisis». Tot over (het moet zijn «voor») een paar jaar, zo zegt hij, was er geen vuiltje aan de lucht, waarmee hij dan meteen een geschiedkundige onwaarheid de wereld instuurt vermits het afromen en het beknotten van de gemeentelijke gelden door de staat reeds begon sinds de fameuze wet Vermeylen en die dateert van meer dan 20 jaar geleden. Maar deze historische onwetendheid vergeven we hem nog. Erger wordt het waar hij zonder blikken of blozen stelt dat vandaag NIEMAND de krisis ontgaat Daarmee liegt hij heel bewust want als volksvertegenwoordiger moet hij toch weten dat o.m. de grote petroleummaatschappijen nooit eerder dergelijke winstba lansen konden voorleggen zodat zelfs vooraanstaande politici en zakenmensen uit de Verenigde Staten dit al te gortig vonden,! verzekeringsinstellingen en grote financiële machten met tricf cijfers kunnen uitpakken, en daarmee is de lijst van hen, voor! de krisis beslist geen windeieren legt, zeker niet af; want i'r geheel mogen we de grote belastingsontduikers en zij die kapitalen over de grenzen laten zweven op zoek naar r mumwinst en minimumbelasting beslist niet vergeten. Als! gemeentebesturen niet aan dit proces van verarming ontsJ pen, dan is dat ook heel logisch het gevolg van het feit! «men» het geld niet wil gaan halen waar het zit, maar I verhaalt op de gewone man, op de sociale zekerheid, opl werklozen en op de financies van de steden en gemeenten. V deze werkelijkheid heeft onze PVV-volksvertegenwoordiger b baar geen oog. De liberale blinddoek belemmert hem nochtans duidelijk zicht. En dan vervalt hij maar, zoals wij een paar weken geleden al hadden voorspeld, en niet alleen v hem, in het klassieke vitten over personeelsonkosten, de pr< ge-uitgaven, die natuurlijk niet door de Aalsterse PW maar c anderen op het getouw werden gezet, de leniglast en onvermijdelijke noodzaak om de stedelijke inkomsten (ho belastingen) te verhogen en de uitgaven te beperken. Daarn zit hij dan volledig in de boot van de grote nationale jr Z\ internationale profeten van de krisis waar hij zich blijkbaafer goed gezelschap voelt. Een zure oprisping van liberale oorsprfals krijgt hij daarbij als hij stelt dat hij nog nooit weet heeft gelfer van enig verzet van Houthuys-De Bunne (dus de vakboncfwi tegen de beknottingspolitiek van de Staat t.o.v. de gemeen^aV( We raden hem aan, ondanks zijn allergie tegen de vakbondx>r dan toch maar van tijd tot tijd eens de sindikale geschrifterfcor stellingen te gaan lezen, al was het maar om één of ant^oe bewering op de juistheid te gaan kontroleren. Uiteraard rr^br Van Renterghem met al deze kronkels tot de konklussie kor^ch, dat de berooide gemeenten op zoek moeten gaan naar nieijaai inkomsten en de uitgaven afslanken Daarmee zit hij volledig h lepelen in de liberale soep. Vermits hij zich daarmee laat voe< hadden we eigenlijk van hem ook niets anders verwacht Jos De Get

De Voorpost | 1980 | | pagina 2