<HET VERHOOR DOOR THEATER MALPERTUIS «25 JAAR ANDRE DUF0UR» INIJBLOEMTELERS „NI STADHUIS Jonge en Grote Gezinnen samen ÏX HOLE EN ATEC KREJA meh pikkels of 150 JAAR BELGIE i funktie van volkstelling in 1981 gorden huisnummers aangepast Is spuiters liever blazen ht 1 Wachtend op de koffie... De Voorpost - 5.12.1980 - 3 vraaj ontsr] ;t feit! maar lid, op iten. V diger b hem als wij; illeen v de pr< ist en en (hop Daarn ionaleï lijkbaafe] oorsprja left gefc; ikbondh oiichen.. 'eijaarten T'HALVEN es 't er 'n ronnoe. En door maoken d' èrtisten heer pèrrewetten in. Door rond zitj 't volk. te zing, te lachen of op 'n ander manier onnoeizel te doeng. En wa ziede dor tèn allemool? Awei, azoei van die mans en schoei vraavolk da geer vanboeven in trapeizen en on koeiren liggen te zwieren en te tooimelen dagge der kiekevlies zotj va kroygen. Mor ge 'n moetj ni benaad zèn, zelfs as ze vallen, komme ze toch nog attoyd op heer poeiten terecht, want ze zèn da gewoein. Ajja, ze 'n zollen anders ni in de sirk gerokt zen, want naa wedje toch aal da 'k hier oever 'n sirk beizeg ben hein! En wa dagge dor oeik nog kentj zing dad es ienen meh veil streipen op zen maven, die van alle soerten biesten dresseirt. Meh 'n klasj en ne vingerknip en die sikkeleers doeng aal wa dat den dienen heer doet doeng en genienen die reklameirt. Want den dienen meh die streipen op zen maven heig'het ver 't zeggen. Want anders vliege ze 't kot in... En schammeteirs de die ziede dor oeik veil. De die toeiveren a van alles veiren a oeigen, ge zotj gè peizen da z' a dor 'k weit-ni-wa kennen in a hannen daven, mor as 't op 'n doeng komt hejje gè zjust rittebézze. Nie, ge moetj nog goed opletten want die knols holen anne klaa ooit a zakken woor dagge boy stotj en zonder dagge der iet va piert. Die kennen a vanalles woysmaoken van, wajjer zeilen a didde en wajjer zeilen a 't gein geiven. Mor as 't op 'n doeng komt zedde 't kindj van de fiskole rei,kenink Ge moeje 't mor kennen ooitleggen hein. En wa dagge ten nog 't mieste ziet dan zen dedie die der moeten tissekommen in afwachtink dat er iet anders goo gebeiren, ver 't volk beizeg t' haven en af te lien. Da zen de klaos! En ver klaospeilen da moeje oeik goe kennen zee.want anders 'n komde oeik ni in de sirk! Mor as ge der ne kier goed op peist zitten de eirgste klaos t<5ch booiten denne ronnoe zee. Want de die loten meh heer 't zjilleken haven.en ze moeten der tèn nog ver betolen oeik.En most 'n der azoei gin zen, 't er zol allensj gin sirk zen. Al pertank da ze naa reigelier de sirk ooitzennen op den teivei Mor ja, door moeje ge oeik ver betolen hein.En op 't enje van 't spel, tèn komt den drékteir allemaan bedanken. Omda ze zu goed nor de sirk gezing en gelooisterd hemmen. En 't er zen drék- teirs die lank drékteir kenne zen. Want ge wetj hoe dat de mensjen zen hein, z' hemmen geren lank dezelsten want on nen anderen moete ze ten nog gewoein werren en die drékteirs hemmen der 'n hanjeken va weg van on de mensjen woys te maoken da ze zeer belangrèk zen! En astablieft, 'n peis na ni da 'k hier oever iet anders beizeg ben as oever 'n echte sirk hein, gelèk as ek er de zondag nog op den teivei gezing hem.Want dad 'n leit in mennen oord ni! En doboy, de mensjen willen bedroege zen. Gelèk as aal dedie die heer ver veil veil geldj 'n'schiljeroy loten in heer fiem daven hemmen van zugezeid den ienen of den anderen bekendje schiljer. En worvan da 't naa ooitkomt da z' heer schrikkelèk ba heer pitjen g'had hemmen. Want der zollen dor zeikes van die schiljeroyn boy geweist zen woraf dat de verf nog nat was. Allei zeg, woor moeje der af hè? Mor oygentlèk win ekik dat da mor ne kier wel bestedj es zee. Want wie kupt er hem azoei van die kostelèkke stikken? 't Miest van alles de die die meh veil zwert geldj zitten en peizen van meh heer schiljeroyn 'n goei beleggink kennen te doeng Ver der noding allicht nog eh goe stiksken on te verdienen. En de die moeten vanoyges weirken hemmen woor da ne klinkenden naom op stoot. Want ver heer es 't ni 't schilderoy da teltj zee, mor den naom die der onder stoot. En ten mag da nog zu vals zen as da 't mor 'n kaan, of iveranst deir eh kindj geklasjt as 't mor dier es. In de plosj van, as zen ten toch willen 'n schiljeroy koeipen, heer iet te koeipen da ze schoein vinnen, allien mor ver 't plezier van der alle daogen kennen nor te zing en der echt dieg van t' hemmen. Mor 'k peis dat er dor tisse zitten die nog allensj 't verschil nie 'n zolle zing tissen 'n echte schiljeroy en eh steikbeljeken... En hier zing meh weir ne kier gelèk as in de sirk.... de mensjen willen toch ba den bok gezetj werren newoor! En as 't er ien van deis daogen nen deirweerder komt on a deir kloppen, gardavoe hein. Want in 't begin van de weik zen der azoei twie hooishaves oordeg ooitgespeldjNie, ni hier in Olsjt, 't was op 'n ander, 't Es ver der 'n attaksken van op te doeng. En tèn komt dat ooit dat den deirweerder geweist es. Wat 'n affront zeg. As die mensjen ten noding hoeiren dat den deirweerder hem mispakt heit van adres, 'n zelle ze der toch ghielzeikes nog ni kenne meh lachen hemmen, peis ek. Tc Zol 't oeik ni kennen! DOLF De Veteranen van Koning na optocht en bloemenhulde Leopold III met voorzitter A. aan beide monumenten. De Moor en het Verbond van |n de Keizershallen is er dan Vaderlandse Verenigingen te 10.30 u. een eucharistie- van G. De Meest nodigen U viering gevolgd door een uit tot de viering van 150 jaar akademische zitting waarna onafhankelijkheid van feestmaal en gezellig sa- België. menzijn. Om het herden- Deze viering heeft plaats op kingsfeest mee te vieren zondag 7 december. hoeft U niet noodzakelijk aan Te 9 u. wordt verzameld in het feestmaal deel te nemen, het stadhuis van Aalst waar- LH Onder het motto «25 jaar André Dufour» zal, volgens een beslissing van de raad van beheer van net middenstandsverbond NCMV, arrondissement Aalst, de middenstandsdag plaatshebben op zondag 7 de cember. Dokter A. Dufour, sinds meer dan een kwart eeuw arrondissementeel NCMC-voorzitter, diende in derdaad zijn ontslag in en een gepaste hulde is hier dan ook zeker op haar plaats. Het programma ziet eruit als volgt: te 10 u. in de St.-Martinuskerk plechtige dankmis opgeluisterd door het St.-Jobskoor onder leiding van Roger Van de Wiele. 11 u. samenkomst in de feestzaal van het stadhuis voor de feestzitting. Gewezen staatssekretaris voor de middenstand, Antoon Steverlynck, zal er het woord voeren. hulde wordt gebracht aan de aftredende voorzitter Dufour en de nieuwe voorzitter, A. Schollaert uit Aalst, op 20 november verkozen, zal worden voorgesteld. Nog andere verdienstelijke leden zullen worden vere- remerkt. te 13 u. is er een receptie in de trouwzaal van het stadhuis en te 14 u. zitten de ingeschrevenen aan voor het middagmaal. LH ertje zaterdag 29 november laatstleden had in de trouwzaal het Aalsterse stadhuis de zoveelste receptie plaats, al werd deze receptie aangeboden aan de «Studie- Snijbloemteeltschool Aalst», ter gelegenheid van ir vijftienjarig bestaan. De ontvangst gebeurde door jgemeester D'Haeseleer en de ietwat laat aangekomen ste schepen Eddy Monsieur, dit in een prachtige, maar je kin^t geen enkele snijbloem versierde, trouwzaal. studiekring is ontstaan 965 en groeide uit het sterk' s,'e* van ouc^ 'eerlin- van een tweejaarse kur- over het kweken van jloemen, boekhouding ;n |<jjk ledrijfsvoering. Het doel de studiekring, die sinds ontstaan steeds onder voorzitterschap van de r Achiel Annaert heeft taan en nog staat, is het élmatig bijscholen van ileden, gezien de snelle lutie in de ziektebestrij- I, voeding, enz... van de imen weliswaar. Naast B bijscholing wenst men ir deze studiekring het takt te b.ehouden onder (kers zelf, het regelmatig Bniseren van een studie- rhong nog o e, eed. gen, 1 ïlrijk. reis in het buitenland, kort om een volledige voorlich ting geven aan de leden. Om dit te kunnen realiseren en trouwens ook omwille van het feit dat het om een echte studiekring gaat en geen gewone klub, werd de noodzaak aangevoeld regel matig de uitgave te verzor gen van een blad «Kontakt Snijbloemen», handelend over de problemen in de snijbloemteelt. Daarbij dient zeker vermeld te worden dat dit het enige vakblad in Bel gië is speciaal voor snij bloemen. Dat de burgemeester goed op de hoogte is van de pro blemen van de bloemensek- tor zal iedereen wel weten sinds zijn ophefmakende uit spraken betreffende de ille gale invoer van snijbloe men. Wegens zijn kennis van zaken en daarenboven het feit dat de ons omringen de landen ruime steun ge ven aan hun telers voor energiebesparende maatre gelen, kunnen de Aalsterse snijbloemtelers erop reke nen dat de Stad Aalst hun zaak zal steunen in Brussel. Dankzij de voorzitter, de heer Achiel Annaert, bestaat de studiekring 15 jaar, zijn er 450 leden waarvan zeer weinig aanwezig bij de re ceptie is er jaarlijks een groot bloemenbal. Hebben ze jaarlijks een vervolma- kingskursus, studiereizen en q6 voorzjtter van de snijbloemkwekers kreeg een stadsplakket van burgemeester D'haeseleer. dergelijke. Kortom alles wat (Per) absoluut nodig is om als bloemist door deze moeilijke jaren te geraken. Dit alles door de inzet en wilskracht van de voorzitter en dit zonder enige financi ële vergoeding of subsidie vanwege overheidsdien sten. (stad Aalst). G.D.B. dood, >yers< ;mberl ar aanleiding van de tien- hernummering van de hui- werken, rlijkse volkstelling die in zen, indien er toevallig twee Anderzijds houdt de wijzi- 11 plaatsgrijpt gaat het huizen met hetzelfde num- ging van de huisnummer dsbestuur op dit ogenblik mer aanwezig zijn. Slechts wel enkele belangrijke ge- ir tot een herziening van de meest frappante uitschie- volgen in. Zo dienen de in- nummering der huizen en ters worden op dit ogenblik woners wier nummers ver- Iere gebouwen. Naar wij aangepakt. Zo bestaat er in anderen zich aan te bieden Schepen van Sociale Za- Moorsel een straat waar op de dienst van de bevol- i Edgard Hooghuys ver- men voor een bepaald huis- king, Kattestraat 33 te Aalst nen gebeurt deze her- nummers reeds aan de letter of in hun oud gemeentehuis nmering in Aalst op een L zitvb. 2a, 2b, 2c, 2d, 2e, 2f, teneinde het nieuwe huis- r brede basis. Zo wordt 2g, enz. nummer ook op hun identi- systematisch in elke Dergelijke anomaliën wenst teitskaart en op het trouw- overgegaan tot een men op dit ogenblik weg te boekje te laten aanbrengen. mm br 4 s> >e1at ure lernem in de Het bestuur van de Bond voor Grote en Jonge Gezinnen. (Per) met I gelegenheid van de St.-Barbaraviering organiseert de Het programma wordt dan Vorige zaterdag werd in de Parochiezaal van Erembode- gadering werd gebracht n ,e "ziekkapel van de Stedelijke Brandweer Aalst een St.- afgerond met het obsede- gem heerlijk feest gevierd door de plaatselijke afdeling van doodde groep «Maria Teil» lit te^)arg|(ljnS{|(or|Cer{ Qp yrijdag 5 december te 20.30 u. in rende «Boleros for ever» en de Bond van Grote en Jonge Gezinnen. 3nstali|urnj,aa| van jje kazerne. Vrijheidstraat 55 te Aalst. een aan al daverende •inig 1 ;t opsier leiding van O/lt. Ka- ekom*ieester Mare De Cock, ngsbeltrouwens zorgde voor de •pes: ingementen van de 1 eigste stukken die worden een sp gehore gebracht, werd en grtrgd voor een afwisse- 3NP <4 programma waarbij erkingst het moderne genre n de 0 solistisch werk wordt geval facht door gerenom- Nadjrde musici, beloofojn er de «Lustige Klan- marsen. ken» te horen met als tuba solo Remi Van Den Abeele Raadslid en brandweerkom- en als trompets-solo G. mandant Remi Van Vaeren- Cooremans. Eveneens solis- bergh uit Erembodegem, die tisch tubaspel wordt ge- voorzitterszetels van regio- bracht door een muzikant nale muziekmaatschappijen Wat deed daar zo'n honderdvijftig jonge en ou dere mensen gezellig sa menkomen? Was het omdat het een goe de traditie is van sekretaris Paul Pereboom bij ieder uit Gent. Van op het goed- belichte podium zorgde or- ken aan geslaagde toneel- ganist Jef D Haese en zange- isiuvtiii uuoi öt'i Iiiuiirain iiaie 1IIUÜCM naoist.1 lauui ci i van het eerste uur, Polydoor kumuleert, en presentator Jaaremde eens terug te blik- r kun rtn Ho t/nArhiip attivitoi- Sonck met «De Waterval». Chris de Nayer verwachten Het moderne genre komt U alvast op dit veelbelovend aan bod met een selektie uit konsert. Oklahoma van Rodgers, Ja- LH lousy van Gade en Ebb Tide van Maxwell. ken op de voorbije aktivitei- ten? Dit was alleszins een voorstellingen die ze in voorbije toneelseizoen sa men bijwoonden in de KVS of aan de knappe wandel tochten en uitstappen waar aan ze deelnamen. De feestelijk versierde koffie tafel met krente- en room- koeken deed alleszins ook agendapunt dat heel wat snel de tongen losmaken en aanwezigen deed terugden- at 1 ekten ie I >'j, zit muziek in Kreja, althans op zaterdag 6 decem- vanaf 20.30 u. In avant-premièro voor het eigen lsterse publiek brengt Ex Hole de debuut-LP «Only the Fun» voor het voetlicht. Luc, Hilde, Chris, en Wim noemen hun muziek een plezante cold emeentave, richting CURE. Hoe dat klinkt, kan men zelf 3kbon<^,or 50 of 70 fr. komen beluisteren. Men krijgt er als hrifter^orgerecht Voks Atec bij. aangekondigd als een of an^oep bruistabletten die op de scène van Kreja zullen >ard rrijbruisen. Om zuivere bronwaters te doen bij glim- sie korfcehen... ar nieiJaarten zijn te verkrijgen in Solbemol (Sluierstraat 1) volledig in jeugdhuis Kreja, Driesleutelstraat 51, Aalst, at voe< (Peter) De Get bracht zo wellicht verschei dene jonge en grote gezin nen van Erembodegem vlug ietwat dichter bij mekaar. Gastspreker was dhr. Scheerlinck. Hij herinnerde res Maria Teil voor een echte feeststemming met verschil lende Heimatliederen. liedjes als «La vie en rose» en «E viva Espagna» werden «meezingertjes» voor de ganse zaal. Het ganse geva rieerd showprogramma van de groep werd handig aan elkaar gepraat met moppen en anekdotes. Tussendoor keek iedereen naar Willy, Georges Louis: drie B.G.J.G. leden van Erembodegem uit het publiek, die op aanvraag van solidariteit dat bestaat in de B.G.J.G.: de gezinsbewe ging in Vlaanderen, waarin duizenden vrijwilligers hun beste beentje voorzetten en waarin tientallen mensen beroepshalve in allerlei diensten dagelijks aktief zijn. Denken we maar aan het studiefonds, het woning fonds, de dienst gezinsze gels, de kinderoppasdienst. Na de voordracht van Staf Scheerlinck werd overge- Lieven Bonte is een arbeider tegen alles in te beuken en gaan tot de bestuursverkie- de stormen met opgeheven zing van de Erembodegem- hoofd te trotseren. «Het ver- se afdeling: de Heren Mauri- ring kan gedacht worden hoor» was één van de zovele ce Matthijs en Paul Pere- moet er eerst een indrin- bewijzen dat het met strebe- boom werden uiteindelijk gend gesprek zijn met een rijen en zelf verloochening behouden als voorzitter en nog altijd best lukt. sekretaris. Renaat Gits De animatie op de feestver- aan het groot verband van dit ento'esiast publiek allerlei Zevenentwintig toeschouwers. Tot deze bedroevende vast stelling zijn we gekomen tijdens het optreden van theater Malpertuis op zaterdagavond 29 november. «Het verhoor» is een aktueel stuk dat kan opgevoerd worden op gelijk welk tijdstip en in gelijk welk land. Het behandelt de problematiek van het «berufsverbot» in al zijn facetten. die kans maakt op promotie. Vooraleer er aan bevorde- bednjfspsycholoog. probeert op een handige wijze de privé-aangelegen- heden van zijn konversatie- genoot te achterhalen. Ook de leidende figuren van de fabriek sparen tijd noch moeite om uit te vissen wie of wat Lieven Bonte werke lijk is. Na tal van dialogen, gevoed met fotomateriaal en bezwarende bewijsstuk ken, tussen de bedrijfspsy choloog en Bonte komt laatstgenoemde als onge schikt voor promotie uit de strijd. Zelfs zijn loopbaan als «gewoon werkman» komt in gevaar. Aan de hand van deze op voering werd aangetoond dat beroepsverbod, niet al leen in West-Duitsland, we lig tiert. Van zodra men ook maar één subversieve akti- viteit durft te ondernemen die tegen de algemeen gel dende normen indruist; op dat moment wordt men ge- katalogiseerd bij de revolu tionairen. De vraag die de bedrijfspsycholoog richtte tot de arbeider: «Bent U kommunist»? lag voor de hand. In West-Duitsland is er een ware hetze aan de gang tegen de mensen die dergelijke politieke overtui ging aankleven. Een verdo ken jacht weliswaar. In andere landen probeert men diegenen die zich «pro gressief» opstellen der ge lijk etiket op de rug te plak ken. Meestal nog voor feiten en gebeurtenissen die zich buiten het arbeidskader af spelen. Op privé-vlak dus. Hier geldt de strikte overtui ging dat men zich beter ge deisd houdt in plaats van dieren hoefden uit te beel den en als prijs een waarde volle LP naar huis mee kregen. Als slot van het optreden van de groep «Maria Teil» met heel wat zang, lach en amusement op zijn best, zong de ganse zaal in koor. «Als het uur van scheiden komt». Nadien kreeg omzeg gens iedereen, gratis, een fotootje van Maria Teil en greep iedereen naar zijn tombolaticketje. Want de avond werd besloten met een grote tombola naar waardevolle prijzen. Het werd oprecht een goed geslaagde feestviering! J.D.B. Heel wat opkomst voor de algemene vergadering van de BGJG Erembodegem. (Per) Pietro Locabelli uit het Italiaanse Alberobello was klokkeluider van zijn 12e tot zijn 64e. Toen stierf hij, plots en onverwacht. Vermoed wordt dat het zeel zich door een of andere noodlot rond zijn nek slingerde. Hij bengelde dus ruim twintig minuten van aarde naar hemel en omgekeerd, voor de parochianen het uitgebreide klokkeluiden verdacht begonnen te vinden, en hem weliswaar morsdood uit zijn positie bevrijden. De pastoor hield een schitterende lijkrede, verleende hem postuum het kruis van Sint-Gregorius, patroon der klokke luiders, en kordaat de stille geruchten van zelfmoord tegen. Pietro, zei hij, was een lief en vriendelijk mens, maar originaliteit behoorde niet tot zijn domeinl

De Voorpost | 1980 | | pagina 3