INTERSTOOM MERKWAARDIGE VERWEZENLIJKING! WAAR VIND IK NOG EEN GOED BOEK Bijna zeker kandidaat volgende gemeenteraadsverkiezingen WIM VERLEYSEN VERLIET NATIONALE POLITIEK VINKENMAATSCHAPPIJ DE JONGE VINKENIER AAN DE DIS Boeken- en Infobeurs in Volkshuis 6 - 5.12.1980 - De Voorpost Vervolg van pag. [j werd ook een speciale pro vinciale school voor karak tergestoorden opgericht en werd gestart met de plaat sing van verlaten kinderen in gezinsverband. Wat de inspraak betreft wees de ex-senator nog op het belang ervan. Veel in spraakorganen mislukken volgens hem omdat de be leidsmensen de leden niet - altijd au serieux nemen. Om dat hij niet in hetzelfde vaar water wenste te verzeilen, zorgde hij ervoor dat hij voorzitter was van al zijn in spraakorganen, zodat hij met des te meer kennis van zaken de uitgebrachte advie zen kon verdedigen in de bestendige deputatie. Voor elk advies voelde hij zich verantwoordelijk, mede we gens het feit dat men hem na de uiteindelijke beslissing ook ter verantwoording kon roepen. Een realisatie waar de heer Verleysen ook fier óp is, is het feit dat onder zijn beleid de drinkwatervoorziening in het arrondissement Aalst een ongekende uitbreiding meemaakte. Toen hij begon waren er zes gemeenten waar men drinkwaterleidin gen had. Toen hij wegging waren er slechts zes meer waar er nog gëen beston den. Dit was mogelijk ge weest doordat de provincie in de aanleg van het drinkwaternet tussenbeide kwam, zodat de gemeenten slechts 25% meer dienden te lenen om de kosten ervan te dekken. In dit verband yveze tenslotte nog vermeld dat de heer Verleysen er ook voor zorgde dat Oost-Vlaanderen zijn eigen spaarbekken bezat namelijk dit te Kluisbergen. Senaat In 1971 begon dan zijn natio nale politieke karrière in de senaat. Daar was hij vooral aktief achter de schermen in het kommissiewerk. Te oor delen naar zijn uiteenzetting kende de problemen die be sproken werden in de kom missie van Binnenlandse Za ken nog weinig geheimen voor hem. In de senaat speelde hij het ook klaar om via amenderingen op rege ringsontwerpen een 20-tal persoonlijke standpunten door te drukken, zoals in ver band met de kieswet, de mi litiewetgeving, de subsidië ring van de oprichting van homes voor gehandicapten en bejaarden, enz. Het spreekt voor zichzelf dat de senator ook heel wat eigen wetgevende initiatieven uit werkte. Hierover zullen wij in een apart artikel uitgebrei der handelen, evenals over een aantal andere punten die in het gesprek behandeld werden zoals de sociale wo ningbouw, de samenstelling van het schepenkollege, de fusies van gemeenten, enz. Aalst Het spreekt voor zichzelf dat tijdens het ondèrhoud met de persmedewerkers regel matig de uitspraak van Wim Verleysen over zijn eventue le terugkeer in de plaatselij ke politiek opnieuw ter spra ke kwam. Aldus wenstte Wim Verleysen nog kwijt dat hij beseft dat de job van Burgemeester zwaar is. Nochtans bleef hij erbij dat wanneer «de leden» hem zouden vragen om terug in de boot te stappen hij dit ook zou doen voor zover hij het werk natuurlijk aankan. «Als katholieke geloof ik in de zonde en voor mij telt ook de zonde van verzuim» aldus Wim Verleysen. Met deze zonde van verzuim bedoelde hij de weigering om dienst te doen voor het volk. Dat hij niet direkt naar de hoogtste functie mikt moge ander zijds blijken uit zijn uitspraak dat hij ook een goeie helper is. Zelfs als gewoon ge meenteraadslid dacht hij nog een taak te kunnen ver vullen. Op de vraag of hij in de toekomst het meest in het Groen Kruis of in het Land Van Riem zal te zien zijn antwoordde de ere-senator onomwonden: «Het Groen Kruis». «Mijn plaats is daar» zo voegde hij er nog aan toe, preciserend dat hij steeds voor de arbeiders gevochten heeft en in hun beweging gestaan heeft. Anderzijds wees hij erop dat de CVP als partij geen eigen lokaal heeft, terwijl de tegenstel ling tussen de strekking Groen Kruis en Land van Riem niet te vergelijken is met wat in het verleden be stond. Toen waren er veel meer katholieke lokalen zo wel voor de middenstan ders, de boeren als de nijve- raars, enz. De samenbunde ling van de zelfstandigen vond hij persoonlijk dan ook positief. Het kon moeilijk anders of ook de plaatselijke opposi- tiepolitiek van de CVP kwam ter sprake. Wim Verleysen bewonderde zijn partijgeno ten omdat zij het vechten niet opgeven. Oppositie voe ren is volgens hem immers ontmoedigend. Over de houding van de CVP tegenover de pers uitte hij zich minder lovend. Per soonlijk vond hij de pole miek met de pers verkeerd maar volgens hem zingt ie dere vogel nu éénmaal zoals hij gebekt is. Het belangrijk ste was ongetwijfeld dat zijn partij vocht. Dat hierbij ver schillende strekkingen aan bod kwamen, vond hij niet erg want zo stelde hij «onze verscheidenheid is onze rijkdom». Over zijn voorkeur voor de samenstelling van een vol gende koalitie wenste hij niets konkreets kwijt, maar hij benadrukte toch dat hij steeds de beste ervaringen gehad heeft met de socialis ten, met wie hij trouwens in het Aalsters schepenkollege zat en in de bestendige de putatie In dit verband was Wim Ver leysen ook niet fier op wat er in 1970 met de gemeente raadsverkiezingen in Aalst gebeurd was. Hijzelf had im mers zijn handtekening ge zet onder het bestuursak koord met de socialisten. maar een meerderheid van CVP-leden besliste er na dien, ondanks de druk van de nationale leiding waaron der de huidige premier Wil- fried Martens en wijlen Ro bert Van de Kerkhove, an ders over. Door een demok- ratische stemming is er al dus een andere koalitie uit de bus gekomen. De heer Verleysen toonde zich anderzijds ook zeer be zorgd om de huidige finan ciële toestand van de stad Aalst. Om hieraan te verhel pen heeft hij zelf een wets voorstel ingediend dat, in dien het ooit aanvaard wordt, aan Aalst jaarlijks 100 miljoen per jaar meer zou bezorgen. Over dit wets voorstel hebben wij het in een volgend artikel. Ook het kultureel centrum en het zwembad kwamen ter sprake, dit naar aanleiding van de kritiek dat de stad niet voldoende steun krijgt van zijn nationale politieke mandatarissen. Tegen de huidige inplanting van het kultureel centrum heeft Wim Verleysen zich steeds verzet. Als alternatieven had hij geopteerd voor bet Domein De Vits of het stadspark. Om deze redeh werd het oor spronkelijk dossier niet door de bestendige deputatie goedgekeurd, maar nadien verscheen er een KB waar door de beslissing van de bestendige deputatie vernie tigd werd. Over het nieuw zwembad kon hij mededelen dat hij tussengekomen was bij het nationaal beleid om het dos sier los te maken en dit op vraag van SP-schepen Eddy Monsieur. «Ik saboteer trou wens niets omdat ik ertegen ben» aldus de heer Ver leysen. Om dit kort overzicht van plaatselijke toestanden af te ronden weze terloops ver meld dat de heer Verleysen, die in de Hoezestraat woont, ook heel wat hinder onder vindt van de dancing Fats. Het nachtlawaai is er mede de oorzaak van dat een aan tal kinderen die nog stude ren naar een andere studie ruimte moeten uitkijken. Hierbij kan men zich trou wens de vraag stellen hoe een man met een dergelijk druk leven het nog klaar speelde om 11 kinderen op te voeden, waarvan een aan tal ondertussen wel reeds getrouwd zijn. Alles bij elkaar had de pers toch het geluk in een vrij B open gesprek kennis te m| ken met een man die do zijn persoonlijkheid en zi kristendemokratische begi selvastheid gedurende me dan 30 jaar zijn stempii drukte op het wel en van deze streek en die een welverdiende rustperii de toe is. Zoals het er echti naar uitziet zal deze ru maar van korte duur zijn, VEF Zowat anderhalf jaar geleden werd in deze krant het «verwarmingsbedrijf» Interstoom aan het brede publiek voorgesteld. Wegens de toenemende expansie, wat in een periode van ekonomische recessie blijkbaar nog altijd kan, vond de leiding van deze, onder de hoede van Intercom zetelende, maatschappij de tijd rijp om de vroegere verwe zenlijkingen en de toekomstplannen nogmaals in het volle daglicht te stellen. Vorige week berichtten wij reeds over de aankoop van twee reusachtige stoomketels; ditmaal zullen wij het hebben over de perspektieven waarin het algemene beleid van interstoom kadert. De gesprekspartner tijdens meulen, licenciaat in de eko- ons bezoek was de heer Key- nomische wetenschappen. Vooraf geeft hij een kleine schets van wat gebeurt in de elektriciteitscentrale van In tercom te Aalst. Keymeulen: «In reusachtige ketels langs de wanden be kleed met duizenden meters waterpijpen, spuwen ver schillende vuurmonden een enorme hitte. Door verdam ping van het water in de ketels ontstaat stoom op een bepaalde druk en tempera tuur. Door dé kracht van de ze stoom worden turbines in beweging gebracht die een alternator aandrijven waar door elektriciteit opgewekt wordt. In plaats van aan de uitlaat van de turbine de stoom af te koeten in een kondensor en het water er van terug te doen keren naar de ketel, wordt deze stoom in het Aalsterse stoomverde- Vorig weekend ging in het Volkshuis aan de Houtmarkt een waarvan haast niemand de boeken- en infobeurs door, ingericht door de Aalsterse juiste definitie kan geven, afdeling van de «Culturele Centrale van het A.B.V.V.». De echte drek- en smurrie- blaadjes worden echter we kelijks massaal te grabbel gegooid zonder dat daar ie mand aanstoot aan neemt! De Vlaamse pers is sinds boekenbeurs toegankelijk Zelfs Louis Paul Boon mag vele jaren louter een han- lektuurminnend nu door zijn stadsgenoten vrijelijk en ongehinderd worden gelezen. Vrijdagavond was minister gekomen is.. Mare Galle aanwezig om Geen problemen als het om deze beurs te openen. Ook officieel erkende literatuur zaterdag en zondag bleef de gaat. rnbeur het publiek. Het was een aardig initia tief, een buitenkansje voor De indeks schijnt afgeschaft de liefhebber van het pro- en het «nihil obstat» klinkt gressieve boek en voor heel zijn gezin, want er was een uitgebreid aanbod naar ie ders smaak en leeftijd. Kortom, een alternatieve lektuur- en informatiebeurs, voor wie niet de gelegen heid had om tussen 1 en 11 november jl. de «44e Boe kenbeurs voor Vlaanderen» in. Antwerpen te bezoeken. Een miniboekenbeurs met informatie dus: je kreeg met een een duidelijk beeld, waar je in Aalst nog terecht- kan als je een goed boek wilt kopen. Want wie zich in de op één na grootste stad van Oost- Vlaanderen een boek of tijd schrift wil aanschaffen, dat enigszins buiten het «nor male» leespatroon valt, on dervindt inderdaad alle moeite van de wereld om de gewenste uitgave in handen te krijgen. Vorig jaar, toen het satirisch weekblad «Sater» van de behoudende Vlaamse grond poogde te komen, mochten we het persoonlijk ervaren, dat men in een boekhandel van het centrum pertinent weigerde te verkopen. In vele jaren te laat in Vlaan- niet mis te verstane bewoor- derens oren., dingen werden we aange maand ons leesvoer voor- Nochtans ligt het rotzooi we- taan elders in te doen. kelijks hoog opgestapeld in Dergelijke voorbeelden zijn dagbladwinkels en kiosken. del-in-bedrukt-papier. Goedkope sensatie en zoet- houderij. Al het menselijke is haar vreemd geworden, fatsoen lijke joernalisten en schrij vers zijn zeldzaam Nochtans blijft er voldoende lezenswaardigs op de markt. Kritische lektuur, zo wel van kristelijke als van humanistische signatuur. Dat soort lektuur schijnt zeldzaam en kostbaar ge worden. Wie zich echter de moeite getroost om te zoe ken, vindt ze ook. Zelfs in Aalst... Cyriel Temmerman Een uiterst interessante boekenbeurs Hod plaats in het Volkshuis. (Per) legio, doch naar aloude Bel gische geplogenheden, mo gen in de Belgische pers geen namen worden ge noemd, wel mag gebruik worden gemaakt van om schrijvingen. Zo gaat het in Vlaanderen, waar men spreekt over ver draagzaamheid en pluralis me, maar er anno 1980 in de nrnlrtiik noa steeds niet toe Bij tienduizenden gaan ze als bloedhete broodjes over de toonbank: boordevol fo to's van schaarsgeklede da mes waarvan alleen de vor men veelzeggend zijn, vin den ze gretig aftrek bij de liefhebbers van de onafge broken stroom van waarde loze pseudoschandaaltjes. In Vlaanderen heeft men de mond vol over nornoorofie. lingsnet gestuurd. De cen trale Aalst vervult aldus een dubbele funktie: enerzijds stoomproduktie voor het In- terstoomnet en anderzijds elektriciteitsproduktie voor de gedeeltelijke voorziening van het elektrische verbruik van de streek.». V.P.: «Wie zijn nu eigenlijk de grote afnemers van deze stoomproduktie»? Keymeulen: «Het grootste deel ervan gaat naar de in Aalst gevestigde industriële bedrijven Ze gebruiken het bij bepaalde produktiepro- cessen Maar niet alleen die «grootmachten» wenden de stoom aan. Ook kleinere on dernemingen, zoals wasse rijen en stomerijen, laten zich aansluiten op ons net. Dat is gemakkelijk voor die mensen; zo hoeven ze zelf niet meer in te staan voor hun eigen stoomverbruik. Voor de rest voorzien we nog allerlei gebouwen zoals schoten, klinieken, partiku- liere woningen enz». V.P.: «Zijn de partikuiieren erg geïnteresseerd»? Keymeulen: «Inderdaad De mensen worden zich stilaan bewust van de voordelig heid die de stoomverwar- ming biedt. Het is juist om aan deze sterke aangroei tot stoomafname te kunnen vol doen dat we die twee grote ketels aangekocht hebben. In de winter stijgt het ver bruik steeds, dat is normaal. Welnu, door middel van die ketels kunnen we meer dan het dubbele van vroeger als reserve aanhouden». V.P.: «Wanneer komen die ketels in gebruik»? Keymeulen: «Dat zal iets zijn voor 1 februari 1981. V.P.: «Welke zijn nu de fak- toren die een aanvraag tot aansluiting op het stoomnet beïnvloeden»? Keymeulen: «Vooral de stij gende olieprijzen. Je mag om het even op welk tijdstip een dagblad openslaan, voortdurend wordt men ge- konfronteerd met een forse stijging van die olieprijzen. Het is eigenlijk niet langer bij te houden. Een ander punt dat speelt zijn de vete voor delen die wij bieden. Er is geen enkel brandstofbevoorradingspro- bleem, er moet geen jaarlijks nazicht van de ketel zijn, geen onderhoudskosten meer enz. Dat zijn enkel nog maar de voordelen voor een bewoner van een gebouw dat aangesloten is op ons net. Er zijn ook treffende doelmatigheden voor de ei genaar in geval van verhu ring van een aangesloten huis en bij een nieuwbouw». V.P.: «Kan iedereen zo maar van vandaag op morgen een aansluiting vragen'? Keymeulen: «Nee dat is on mogelijk. Het geldt enkel voor gebouwen en huizen die een centrale verwarming hebben. Wat ook op te mer ken valt is het grote verschil met de «oude» centrale ver warming. Toen had men nog te maken met een ver brandingsketel, nu plaatsen In het lokaal 't Parksken, Koolstraat 87, had zaterdagavond de viering plaats van de kampioenen van «De Jonge Vinkeniers». In het bestuur zetelen ere voorzitter Frans Tómbéur, voorzitter Jozef Loos, ondervoorzitters Henri Goethals en Frangois Robbrecht, secretaresse Emilienne Clopterop, hulpsekretoris Albert De Cooman en kommissarissen José De Valck en Maria Bauwens. Kampioen werd Jozef Loos en tweede José De Valck. Kampioen promotie werd Henri Goethals en als tweede Lucia Smekens. Als koning kwam Jozef Loos uit de bus gevolgd door Victor Smekens. Het werd een heel gezellige boel in 't Parksken Een lekker etentje gevolgd door de nodige pintjes bier en de onvermijdelijke danspasjes. (Per) wij een warmtewisselaar waardoor de warmte van de stoom" wordt overgedragen op de wateromloop van de radiators. Een ander punt van onder zoek geldt de ekonomische verantwoordeing tot uitbrei ding van ons net. Het over grote deel van de pijpen zijn dan ook aangelegd in de stadskern waar de bebouw ing het dichtst en de behoef te aan warmte het nooddruf- tigst is». V.P.: «Wordt het stoomnet nog uitgebreid»? Keymeulen: «Zeker. Dit kan gebeuren om tweeëerlei re denen. Langs de ene kant voorwat betreft het techni sche gedeelte, om een bete re stoomtoevoer naar be paalde stadsdelen te waar borgen, langs de andere kant wanneer er voldoende interesse betoond wordt zo dat een uitbreiding van het bestaande net verrechtvaar- digd is. Zo hebben we dit jaar in de Zonnestraat en de Leo de Béthunelaan samen meer dan zeshonderd meter leidingen aangebracht. Ik wil het normaals duidelijk stel ten: een aansluiting op het Interstoomnet is de beste beslissing op lange termijn. Eens aangesloten is men al tijd voorzien van warmte. Dat bewijzen wij reeds vijf entwintig jaar». V.P.: «Is het wel degelijk zo dat de stoomlevering altijd verzekerd is? Kunnen er zich bijvb. geen ongelukken voordoen tijdens de winter? Buizen die springen, leidin gen die totaal stuk vriezen enz». Keymeulen: «Barsten in de leidingen zijn altijd mogelijk. Maar dan is er onmiddellijk een onderhoudsploeg klaar om dit euvel te verhelpen. Zelfs 's nachts. Het beste voorbeeld dat ik kan geven is dat van de Bosteelstraat. Hoewel er nog geen enkele scheur was vastgesteld heb ben we daar toch de leidin gen vernieuwd. Men was immers bezig om het weg dek open te leggen en van die gelegenheid hebben wij dan ook maar gebruik ge maakt. De aanleg van die buizen is gebeurd tijdens de nacht zodat de mensen er geen hinder van ondervon den hebben 's Morgens was alles geklaard. Weet U wat positief is? Elke maand is er een koórdinatie- vergadering op het stadhuis en daar zijn alle vertegen woordigers van een «nuts voorziening» (water, eletri- citeit enz) aanwezig. De be doeling van dergelijke bij eenkomsten betreffen het samen aanpakken van de problemen. Wanneer bijvb. de elektriciteitsdienst een van onze leidingen zou stuk maken dan herstellen ze dat zelf. Indien er grote kosten zijn dan wordt een onderlin ge afspraak gemaakt. Maar tot op heden is dat nog niet voorgevallen». V.P.: «U somde daar zoéven de voordelen van een stoomverwarming op Wat me daarbij opviel was dat er geen jaarlijks nazicht van de ketel meer nodig is. Als er nu iets defekt is laat U de men sen toch zomaar niet in de kou staan»? Keymeulen: «Nee, nee, ze ker en vast niet. Kijk, het zit zo. Er is een Koninklijk Be sluit dat zegt dat de installa ties die gevoed worden met vloeibare brandstof ieder jaar aan een onderhouds beurt moeten onderworpen worden. Dat omvat onder andere andere het vegen van de schoorsteen, het na zien en afstellen van de brander, een kontroleproef omtrent de goede werking van de installatie enz. Dit nazicht moet gebeuren door een gebreveteerd persoon en tussen de twee onder houdsbeurten door mag slechts een periode van vijf tien maanden gelegen zijn. Veel mensen weten dat niet. Bij ons is het gemakkelijk: de «brandstof» voor de verwar ming vertrekt van hieruit en in plaats van een ketel heb ben wij juist een warmtewis selaar. Mocht daaraan iets scheef lopen dan herstellen wij dat onmiddellijk. En bo vendien gratis». V.P.: «Hoeveel kost nu zo een Interstoom aanslui ting»? Keymeulen: «Dat hangt er van af. Voor een partikulier schommelt dat rond de hon derdduizend (100.000) frank. Maar vooraleer er aan aan sluiting kan gedacht worden moeten er eerst een aantal problemen opgelost worden. Indien het iemand is die langs een reeds bestaande leiding ligt dan is de zaak zo voor mekaar We zenden er een deskundige op uit om, met die persoon in kwestie, het technische aspekt te ont leden. Dan wordt een prijs opgave gemaakt die wordt opgestuurd en dan volgt al of niet het akkoord. Voor iemand die niet langs een leiding gelegen is wordt het moeilijker. Onze techni sche dienst bekijkt de moge lijkheden om een aansluiting te bewerkstelligen. Dan gaan een aantal van onze mensen praten met alle be woners van die wijk om te zien of niet iedereen geïnte- seerd is in een aankoppeling aan het Interstoomnet. Is dat zo, dan worden de nodige plannen en berekeningen gemaakt en zal een aanslui ting volgen. Is dat niet zo, d.w.z. zijn er maar twee of drie mensen die niet weiger- t int achtig staan tegenover inter 1g stoom, tja dan moeten w<0. die teleurstellen. U kan da begrijpen nietwaar. Wij ma ken een balans op tussen di iar"hi mogelijke stoomverkoop ei de investering en indien da negatief en ik bedoel zwaampe negatief uitvalt, dan is da voor ons onmogelijk. Het ii echter goed mogelijk di een aantal mensen een pa« jaar nadien wel degelijk in teresse vertonen en dan be kijken we opnieuw die zaaki V.P.: «Is de aanleg vai! stoomleidingen moeilijk? Efvlj*! ligt immers al zoveel onder6* de grond nietwaar?» I Keymeulen: «De leidmgei«emt die gelegd worden zijn zet dun. Bovendien moeten een rechtlijnig verloop kei nen en moeten er langs bei de zijden van de pijpen koi densatoren geplaatst worf den om de uitzetting van d«_e buizen te minimaliseren. Geu^ lukkig is alles met de tij<Lt a mee geëvolueerd zodat ooljuzet onze leidingen gemodernir seerder zijn geworden». ieuvt V.P.: We hadden het daarnei2e over de prijs tot aansluitingbijoi op het Interstoomnet. Maafo er hoeveel kost nu het gebruili Vri van deze stoom»? |ie ir Keymeulen: «de Stoomprijs schommelt, zoals elke enerjV.L. gieprijs, in funktie van dep w< officiële brandstof- en loonfdec parameters. Wij, d.w.z. in dee ap maatschappij, stoken mefnaf aardgas en zware fuel. De tarifikatie is daar echter mefnt'p afhankelijk van. Dus wan|je®j neer deze prijs mocht omj|lwl' hoog gaan wil dat niet zeg-^, gen dat de mensen onmidL m dellijk meer moeten betalenLec^. Het is daarom ook dat diuu meeste elektriciteitsleveran- ciers met koten stoken, orrfckei maar van die superdure oli^ier af te raken. Wij van onz^der kant kunnen moeiteloo|n g overschakelen van aardgaingt op zware fuel. Dat leverintri geen probleem». en V.P.: «Interstoom gaat efcrpl, prat op dat het gebruik var stoom zeer goedkoop is Waarom bestaat er geeifb ji uniformiteit in de toepassing de ervan»? jC.V Keymeulen: «Het enige pr< bleem waar wij nog kampen is de grote kostpriji van de leidingen. Het aai leggen van dergelijk pijpei net op grote schaal zou milfcn 1 jarden kosten. Maar we zoi ken naar een gedegen oploi sing. Zo kan iedereen ziel dan goedkoop warmen en er tenminste nog iets prijsbewust zou zijn». Interstoom biedt dus eei groot pakket aan. Niet alleei brandstofbesparing en verjj^' mindering van milieubelaslgg ting, maar ook meer komfortL^ en veiligheid. Het klinkt bijna te mooi in deze zwarte tijf den, maar toch is het waar. Renaat Gits

De Voorpost | 1980 | | pagina 6