Amnestie is nog steeds omstreden onderwerp 3 Jan Caudron te gast in Mikisklub SHOWUURTJE TE AALST SELEKTIEPROEVEN VOOR BATI-B0UW TE AALST Wachtend op de koffie... 4 6 -19.12.1980 - De Voorpost Paul Roelandt, de dorpszanger is geliefd bij het Aalsterse publiek en kende dan ook heel wat sukses bij de BRT show. (Per) Op de maandelijkse vormingsavonden van het Instituut voor Marxistische Vorming (Imavo) in de Mikisklub komen de meest diverse onderwerpen aan bod. Nadat verleden maand CVP-fraktieleider Ghis Willems zijn standpunt uit eenzette over de Aalsterse gemeentefinanciên was het ditmaal de beurt aan de Volksunie-fraktieleider van de Aalsterse gemeenteraad om te handelen over een onder werp dat nog steeds gevoelsgeladen is, met name am nestie. Verrassend was wel dat uit de diskussie achteraf bleek dat de standpunten van de Volksunie en de Kommunistische partij in feite niet zo heel ver uit mekaar liggen. Vergeven Amnestie is afkomstig van het griekse woord amnestia wat «vergeten» betekent. Volksvertegenwoordiger Jan Caudron preciseerde onmiddellijk dat zijn partij niet wenste dat men zou ver geten maar wel vergeven. Hiervoor is natuurlijk het no dige begrip en de nodige moed vereist. Hij deelde ook mee dat de Vlaams-nationa listen niet voor gelijk welke daad amnestie vragen. Al dus worden diegenen die zich tijdens de oorlog bezon digden aan gruweldaden, moorden, deportaties en verklikkingen volgens de VU-voorstellen van amnes tie uitgesloten. Wel vraagt de partij bepaalde vormen van kollaboratie te vergeten. In zijn inleiding wees Jan Caudron erop dat Vlaande ren, in tegenstelling met Brussel en Wallonië in feite reeds lang amnestie ver leend had. Men had echter nog niet de mogelijkheid ge had om amnestie in wettek sten om te zetten. De spreker trachtte de kolla boratie met de bezetters in de tweede wereldoorlog te verklaren door wat er ge beurd was tijdens de eerste gel, Theo Brauns, Irma La- plasse, Leo Borms en Dom Modest Van Assche die doodgemarteld werd in de gevangenis. Jan Caudron belichtte hier op nader de persoon van Leo Vindevogel, oorlogsbur gemeester van Ronse, die een Vlaamsgezinde, een so ciaal werker en een diepge lovig mens genoemd werd. Tijdens de oorlog ontsnapte hijzelf twee maal aan een aanslag op zijn leven. Tij dens zijn proces na de oor log zou de voorzitter van de Krijgsraad geslapen hebben terwijl de debatten aan de gang waren. Een ander voorbeeld dat de spreker aanhaalde was dit van Leo Borms, die in 1914- 1918 aktivist geweest was en hierdoor in de gevangenis belandde, waar hij 10 jaar lang verbleef. In 1928 werd hij bij tussentijdse verkiezin gen in Antwerpen met 83.000 voorkeurstemmen als parlementair verkozen. Ook de persoon van Irma Laplasse, een volksvrouw uit de kuststreek, werd nader belicht. Zij was na de oorlog beticht geworden van ver klikking en terechtgesteld. Zoals later bleek uit een stu- ekonomische kollabora- teurs, die het o.m. klaar speelden om zich tijdens de oorlog op ongeoorloofde wijze te verrijken. Deze per sonen werden volgens Jan Caudron bijna niet vervolgd enerzijds omdat zij ofwel zich na de oorlog konden vrijkopen door aan bepaalde verenigingen of partijen geld te geven hetzij omdat het noodzakelijk was dat de ekonomie na de oorlog op nieuw diende te herleven. op een interview met de hoofdredakteur van het Bel gisch-Israëlitisch Weekblad Louis Davids die zich ook achter de amnestieëist schaarde. Debat Na een korte pauze werd Jan Caudron, zoals verwacht be stookt met al dan niet verve lende vragen en opmer kingen. Zo was een toehoorder van mening dat in tegenstelling V' Voorzitter Jos De Geyter leidde kamerlid Jan Caudron in. (Per) wereldoorlog. Toen werden de «naieve» Vlamingen door Koning Albert aangespoord om in het ijzerfront te strij den voor het vaderland met de woorden «Gedenk de slag der Gulden Sporen» Naar achteraf bleek warer het vooral de Vlamingen die in de vuurlinies gestuurd werden. 85% van de gesneu velden in de IJzervlakte wa ren immers Vlamingen. Daartegenover stond dat de legerleiding bijna ééntalig Frans was. Als reaktie hierop groeide de Frontbeweging die in feite de aanloop was voor latere bewegingen als VNV en Verdinaso. Repressie De spreker wees vervolgens op de gevolgen van de rep ressie na WO II. Naar zijn mening was de volkswoede die toen ontstond een slech te raadgever. Aan de hand van heel wat cijfers trachtte hij de exces sen van de Belgische repres sie te bewijzen. Zo behan delden de krijgsgerechten tussen 1944 en 1949 405.000 epuratiedossiers. Hiervan werden 58.000 dossiers van vrijwilligers, die in Duitsland gingen werken gerechtelijk niet vervolgd. 346.000 dos siers kregen wel één of an dere vervolging, maar wel dra bleek dat men zich ook hier vergaloppeerd had ver mits 230.000 dossiers zon der gevolg geklasseerd werden. In feite bleven er in totaal nog 57.000 dossiers over van personen die een proces kenden en die op één of andere manier veroordeeld werden. In totaal werden trouwens na de oorlog 1.202 doodstraffen uitgesproken en werden 1700 personen bij verstek ter dood veroor deeld. Daar waar in België 242 doodvonnissen uitge voerd werden lagen de cij fers in Nederland heel wat lager, met name 123 dood vonnissen, waarvan slechts 38 werkelijk uitgevoerd werden. Tot diegenen die in België geëxecuteerd werden be- ■""i'Hon na I «n Vindevo- die van Prof. Van Isacker was zij in feite onschuldig aan de haar toegeschreven feiten. Deze voorbeelden werden aangehaald om te bewijzen dat de repressie op overdre ven wijze was tewerk ge gaan. Volksvertegenwoordi ger Caudron verwees hierbij naar de talrijke oorlogsbur gemeesters die soms in moeilijke omstandigheden er voor gezorgd hadden dat het administratieve leven verder ging. «Zij deden ge woon hun plicht» aldus de spreker, die benadrukte dat velen zijn achting wegdroe gen. Oostfront Meteen werd stilgestaan bij een andere kategorie van «kollaborateurs» met name de Oost-frontstrijders die met zowat 85.000 waren om tegen het kommunïsme te gaan vechten. Jan Caudron herinnerde eraan dat velen nog zeer jong waren toen zij naar het Oostfront trokken. Hiertoe werden zij opgehitst door de toenmalige anti- kommunistische propagan da en door een deel van de klerus. De spreker had het hierbij over de «weinig fraaie rol die de kerk toen speelde». Aan de hand van teksten van een zekere pater Morlion wees hij erop dat in die tijd ganse retorica's naar het Oosten vertrokken. In dit verband herinnerde hij er ook aan dat de toenmali ge kommunistische volks vertegenwoordiger Bert Van Hoorick reeds op 26.6.1949 een wetsvoorstel indiende om amnestie te verlenen aan alle minderjarige deli- kwenten. Vervolgens behandelde het VU-kamerlid de verschillen de vormen van kollaboratie. Zo was er vooreerst de vrij willige arbeidsdienst in Duitsland waar volgens hem een oplossing aan gegeven werd Om elektorale rede nen werden deze mensen immers met rust gelaten. Ten tweede was er de wa pendracht, waarbij o.a. kan verwezen worden naar de Oostfronters. De volaende reeks ziin de De volgende reeks kollgbo- tot de frontbeweging de kol- rateurs zijn de politieke. De- laboratiebeweging in de ze heulden dikwijls met de tweede wereldoorlog niet vijand omdat zij aldus dach- meer zo eerlijk was. Hij ver ten hun politieke idealen zette zich aldus tegen een te vlugger te zien verwezenlij- idealistiscch beeld van be ken, vb. eigen Vlaamse paalde kollaborateurs zoals staat. Naar de spreker ach- o.a. Borms, Verschaeve, teraf stelde hebben zij zich Wies Moens, Ward Her- hierbij wel enigszins vergist mans, Elias, enz. die dikwijls want in een groot-germaans tot verraad aangespoord rijk zou er ook geen plaats hadden. Hij vroeg zich ook af geweest zijn voor een eigen of iedereen het in de Volksu- Vlaamse staat. nie eens was met wat Jan De laatste reeks zijn de ver- Caudron in zijn uiteenzetting klikkers. Dezen lagen dik- aan bod gebracht had. Deze wijls aan de basis van de persoon uitte dan ook zijn deportaties en de dood van twijfels over de goede be- heel wat mensen. Volgens doelingen van de amnestie- VU-fraktieleider Caudron voorstellen van de VU. werden velen vals van ver- Jan Caudron replikeerde da- klikking beschuldigd. Het delijk dat dat zijn partij geen aantal dossiers na de oorlog amnestie wenstte voor ver bedroeg immers 32.845. raders en verklikkers, die Soms werden de beschuldi- aan de basis lagen van fol- gingen geuit wegens af- teringen en moorden. Vol- gunst of om familiale gens hem waren sommige redenen. van de geciteerden wel eer- Alleszins bleef de spreker er- lijke idealisten geweest zoals bij dat de repressie in België Servaes, Borms en Moens niet steeds in verhouding die soms 36 jaar na de oor- was met de gepleegde fei- log nog steeds lijden onder ten. Hierbij haalde hij o.m. de repressie. Meteen verdui- een uitspraak aan van de delijkte hij dat België nog het toenmalige eerste-minister enige land was in de wereld Folien die ooit sprak over waar nog geen amnestie verleend was geworden. KP-voorzitter Ray De Smet wees er van zijn kant op dat de kollaboratie volgens hem anders geweest was in Vlaanderen dan in Wallonië en Brussel. Volgens hem waren het allemaal geen schooljongens geweest die aan de leiding stonden van de kollaboratiebeweging. Velen dachten enkel aan de voordelen voor Vlaanderen binnen een fascistisch kader. De heer De Smet was ook van mening dat de ekonomi- sche kollaboratie, die vóór de oorlog reeds voorbereid werd, de ergste geweest was. Desondanks is zij onge straft gebleven. De amnes tieëist van de Volksunie klopte volgens hem niet steeds omdat men nooit af stand genomen had van de verschillende vormen van kollaboratie. Met de slecht ste vorm van kolleboratie werd het volk volgens hem niet geholpen. Aldus ver weet de heer De Smet be paalde eisers van amnestie dat men niet steeds afstand nam van het nazisme en het fascisme. In de jaren '50 werden zelfs opnieuw de kommunisten aangevallen. «Is men daarvan genezen? Ik geloof het niet» aldus Ray De Smet die hierbij verwees naar een artikel dat ver scheen in De Voorpost van 26.9.1980 over een huldiging van ex-kollaborateurs op het kerkhof van Lede. Volgens hem verdiende iemand, die nu nog steeds de lof toe zwaait aan de Zwarte Briga de geen amnestie. Sommi gen zitten blijkbaar opnieuw te wachten op een diktato- riaal regime. Hierbij citeerde hij voorbeelden uit de ganse wereld en verwees hij on dermeer naar de huidige po litieke toestand in België. Verder was hij van mening dat bepaalde mensen hun weerwraakgevoelens niet in hun zak steken. Aldus wil men alle linksen het zwijgen opleggen. Ray De Smet meende dat de politieke kol laborateurs eerst moesten erkennen dat zij zich tijdens de oorlog vergisten. Aldus zouden de progressieven «zich op hun gemak voelen» wanneer amnestie zou ver leend worden. Amnestie mocht geen spons zijn over het verleden, en niet leiden tot een terugval van wat 30 jaar geleden gebeurde. Hij vroeg de heer Caudron in die zin te pleiten in zijn mid den. De spreker zag wel ver schillen in de Volksunie zelf. In dit verband verwees hij naar bedreigingen die hij ge kregen had van de VMÓ en naar bepaalde parlementai ren die lid zijn van Protea, een vereniging die sympa thie betoont met het huidige regime in Zuid-Afrika. «Wil men splitsing tussen Vlaam se en progressieve bewe ging in eer houden?» vroeg Ray De Smet zich af. In een repliek gaf Jan Cau dron toe dat de kollaboratie beweging soms nogal naïef geredeneerd had. Ook in Pan-germaans rijk zou de Vlaamse beweging opge slokt geweest zijn. Ander zijds meende hij dat de mili tante bewegingen de am- nestieëis niet in diskrediet mochten brengen. Hij bleef er echter bij dat de Volksunie in se een demo- kratische beweging was, die tegen elk autoritair regime gekant was. Wel bekende hij dat er heel wat randver schijnselen aanwezig waren. «Ik ben tegenstander van Protea» zo vervolgde de Vu- volksvertegenwoordiger, die erbij bleef dat de VU een demokratische partij was waarbij niet-demokraten niet aanvaard werden. Bij monde van Ray De Smet werd toen nog begrip ge vraagd voor de Oostfront strijders, die volgens hem een moediger houding aan namen dan veel ekonomi- sche kollaborateurs. 'Zij en gageerden zich nog voor een ideaal' aldus Ray De Smet, want volgens hem niet het geval was met leden van de zwarte brigade die zich dikwijls te buiten gingen aan excessen tegenover het volk. Vervolgens was iedereen in de zaal er het niet over eens dat de mensen in België wis ten wat er in Duitsland in de koncentratiekampen ge beurde. De enen meenden van wel, de anderen van niet. Ook werd nog gedisku- tieerd over het feit of de Volksunie al dan niet de am- nestieëis in trapkes verdeel de (goede en slechte vor men van kollaboratie). Jan Caudron was ook van mening dat het onmenselijk was dat bepaalde kinderen van kollaborateurs op dit ogenblik nog dienden te boeten voor daden die onge veer 40 jaar geleden gebeur den. Aldus worden nog steeds erfenissen aangesla- >ndac aar e jwer\ dan in op ;haas itten iorrer o zag 3g oc genti p die Dor d ns m 5n v< elovic et klc renm Jngew Heel wat belangstellenden voor de Imavo debatavond omtrent Amnestie. (Per) repressie. Zijn vader heeft ■>°rV£ immers 6 maand in Lokeren Bt Kt gezeten, en werd nadien ge- )aar broodroofd. «Ik vraag en geef amnestie» aldus Jan ]er e' Caudron die stelde dat de ,aa*sl oedzc gen om de boeten te betalen die tijdens de repressie uit gesproken werden. De kommunisten waren er hiermee grotendeels eens, maar zij bleven erbij dat de amnestie per persoon moest gebeuren en niet in het alge meen. Geval per geval kon aldus onderzocht worden. Voorstellen terzake worden dan weer door de nationale partijen verworpen, aldus Jan Caudron. Handbewegingen Op de vraag van één van de toehoorden benadrukte het Vu-raadslid dat zijn partij zich distancieerde van vere nigingen als VMO. «VMO'ers ziin wandluizen die aan uw lijf blijven plak ken» aldus Jan Caudron. TAK was volgens hem wel iets anders. Deze beweging trachtte met bepaalde ludieke akties de aandacht op sommige wan toestanden te vestigen. Ook met deze uitspraak was niet iedereen het eens. Een wan deling in de Voerstreek vond men aldus geen «speelse» aktie. Van bepaalde uitspra ken van TAK-leden die ver klaarden te willen starten met een VMO afdeling wenstte Jan Caudron zich eveneens te distancieren. Tot slot van de interessante vormingavond herinnerde de gastspreker eraan dat hij zelf een kind was van de eindvraag niet was of men tijdens de oorlog zwart ofn e€ wit geweest was, maar wel DBk de manier waarop het ge-Btf'° beurde. !a de Zoals gebruikelijk was het de e vo gespreksleider Jos De Gey-Pn ter die op gepaste wijze hetBn Tr slotwoord uitsprak en die 'arJ9e nogmaals wees op de open e? wijze waarop iedereen deok mogelijk kreeg om op de0n Imavo avonden zijn mening Bur te verkondigen. VEHE n zor pt er inde r ven In de feestzaal van het Rijksinstituut voor Hoger Onderwijs ging op zaterdag 13 december een BRT-show door. Een aantal artiesten hadden hieraan hun medewerking ver leend. Dit optreden werd immers door de BRT-ploeg opgenomen om het tijdens de komende feestdagen als radioprogramma naar voor te brengen. lak t festut Ierse ostgt Echt veel volk kon de noch tans rijkgevulde affiche niet lokken. Het zaaltje was nau welijks half gevuld, wat niet wegneemt dat er wel dege lijk sfeer in zat. Paul Codde, die de presentatie verzorg de, verzocht de mensen in de zaal om de nieuwjaars sfeer na te bootsen, aange zien dit «showuurtje» op za terdag 3 en 10 januari tel kens na het nieuws van 12, wordt uitgezonden. De me dewerking van de radio- ploeg was dan ook te mer ken aan de her en der ver spreide mikrofoons en de in gewikkelde opnameinstal latie. een «gerecht van negers». Amnestie was volgens Jan Caudron zeker geen goed praten van de kollaboratie. Nog nodig? Is amnestie nog nodig 36 jaar na de oorlog? zo vroeg de spreker zich af. Volgens hem wel vermits o.a. 4500 zogenaamde politieke kolla borateurs nog steeds geen kans kregen op eerherstel. Anderzijds hebben ook ve len nooit geen vergoeding gekregen voor schade die zij tijdens de oorlog geleden hebben. Hij wees eveneens op het feit dat de periode waarin men na de oorlog in de ge vangenis verbleef niet mee gerekend wordt voor het pensioen zelfs wanneer men vrijgesproken werd. Ook werden heel wat ambtena ren uit hun ambt ontzet na de oorlog zodat zij nu nog steeds moeilijkheden onder vinden met hun pensioen. Een andere onrechtvaardig heid was volgens hem het feit dat men soms ontzegd wordt van het recht op een frontstreeprente voor de pe riode tijdens welke men in de eerste wereldoorlog aan het IJzerfront verbleef. Jan Caudron weerlegde ook de bewering dat het verle nen van amnestie veel geld zou kosten. Op dit ogenblik zijn er aldus slechts 200 vuurkruisers in leven die ge troffen werden door de re pressie, en die na het verle nen van amnestie nog recht zouden hebben op de voor ziene rente. Dat Volksunie niet alleen achter de amnestieëis staat, werd volgens de volksverte genwoordiger ook bewezen door het citeren van enkele namen zoals de oudstrijders Hubertine Aretz, Alois Ver bist, en Maurits Coppieters. Ook Paul Martens, Aloïs Ger- lo en Rik Boel spraken zich reeds voor amnestie uit. An derzijds wees de spreker ook op een manifest van het kommunistisch Masereel- fonds waarbij men zich voorstander toonde van het opheffen van de sociale ge volgen van de repressie en Chris Joris nam ons tijdens de BRT show mee naar verafgelegen |n ko oorden, waar het tamtamgeroffel het hart vult, (Per) ïl C peur de man nadien overschakel- rent^ de op politieke mopjes en jor(jt bedenkingen, scheen hij uit- eindelijk toch het publiek^ getwijfeld binnen enkele da- naar zich toe te halen. ,[len gen de mensen hun nieuws- Ook de goeie ouwe tijd werdg sta door Paul Roelandt met «Mijn Dorpje» niet vergeten,'Slde maar daarna gooide Wimr 9e Nico Gomez en zijn Big Band ontfermden zich over de mu zikale omlijsting, en hun sfeervolle stukjes zullen on- jaarskater helpen vergeten. Er werd onmiddellijk ingezet met de parachutistenmars. wat vooral bij het rijpere pu- Hogenkamp het over een an- Kii^L incinor, rifirfi hnea. Hii bracht VOOr-f De bouwafdeling van het Aalsters V.T.I., het VrijTechnisch Instituut, heel het Vlaamse land door gekend, beleefde verleden week weer eens hoogdagen van formaat. Dit in het zicht van de nationale metseldemonstratie te Brussel. Demonstratie die men vroeger betitelde met het epiteet «wedstrijd bliek insloeg. Rita De Neve sloeg dezelfde weg op als Nico Gomez met het swingende «Plenty of nothing» en waar ze zelf dui delijk pret in had. Voor de feestneuzen die zich de eerste dagen van nieuw jaar niet al te fit meer voelen, had men een cursiefje inge last. Het viel vooral door zijn langdradigheid en nietszeg- gerij op. De mij onbekende kerel, die het waagde voor te dragen, trachtte enerzijds het zielig-berustende stoïcis me van een Carmiggelt, en anderzijds de stem van een Jos Ghijsen na te bootsen, een tweevoudig opzet waar bij slechts de verveling on der het publiek opviel. Toen dere boeg. Hij bracht voor eerst een leuk en pretentie-r9er loos nummertje, waarvan BPer het refrein slechts uit het'kt' woord «dom» bestond. OmP™" het publiek hier konstant aan®nki te herinneren, hield hij hen*na op een bordje de «tekst» dan ook voor. Alhoewel hij zich.. verwonderde waarom erf\ I niet meer medewerking uit~l de zaal kwam. Een belangrijk deel van dit showuurtje werd uiteraard »»1 door Nico Gomez en zijn Big Band gerealiseerd. Dank zij hun vakmanschap en erva-1 ring terzake slaagden ze er in sierlijke stukjes naar voor te L brengen, die in al hunT nonchalance niets aan muzi- r kale waarde verloren.. ir GDN j, andi geteld kon direkteur L. Wou ters, in aanwezigheid van de juryleden, van studieprefekt Coppens en van leraars, overgaan tot de proklamatie. Laureaten van de selektie- proef werden Filip Lowie uit Berlare en Hendrik Maes uit Overmere. Alle deelnemers e Ai nvt kregen vanwege de Centralep||ei Hout en Bouw een passend^ geschenk. In zijn slotwoord hamerdePn. 1 de heer Verzelen nogmaalsj°Je op nauwere samenwerking,et tussen school en nijverheid. °k LHpr'ir P vi: tide 31 leerlingen van de lagere en hogere sekundaire be- roepsschool namen aan de ze selektieproef deel. De ganse dag werkten de studenten in de pas opge richte loods naast het «oriëntatiejaar-kompleks». Het barre weer slaagde er niet in het laaiend enthou siasme van leerlingen en le raars in te tomen. Er werd in dergelijk tempo gewerkt dat zelfs de schafttijd werd over geslagen. Vrijwillig. Pas bij het einde van de dag vonden de konkurrenten ge legenheid hun eigen presta tie met die van hun kollega's te vergelijken. De juryleden kwamen de volgende dag dan ook voor een zware taak te staan. De heren Peynsaert en Van den Eede, aannemers, vertegen woordigers van het bedrijfs leven, en Van der Donckt en Calpin, afgevaardigden van de Kristelijke Centrale Hout en Bouw van het arrondisse ment Aalst vormden de jury. Alvorens hun taak aan te vatten werden ze, na een welkomstwoord door inge nieur J. Lion, technisch di rekteur, en een uiteenzetting door leraar Van Herrewe- ghe, naar de werkstukken geleid om volgens een konkreet schema alles eens duchtig na te kijken. Bij het middagmaal, aange boden door de school, werd van gedachten gewisseld over «pedagogie en bedrijfs leven». Nadat in razend tempo dui zenden punten werden op- Pierre Duparc uit Joinville is de beminnelijke baas van een gezellig restaurantje. Maar Pierre heeft een koekebroden hart, en toen een paar grappenmakers dat door hadden, vertrokken ze keer op keer met een vriendelijke glimlach maar zonder te betalen. Dat duurde zolang tot Pierre het op een keer vreselijk op de heupen kreeg. De politie erbij halen was helemaal zijn stijl niet, in de keuken laten helpen bij de vaat leek hem te riskant want de arbeidsinspektie kon een toevallige «helper» als zwartwer ker aanklagen. De eerste klant die dus na een uitgebreid diner verklaarde niet te kunnen betalen werd door Pierre even vriendelijk naar zijn bureau gevraagd. Daar kreeg de man nog een cognacje bovenop en de mededeling, dat als zijn rekening in orde was, hij de vier banden van zijn auto terug kon krijgen. Irat f b' ives in Bid il c eau jnei 6n pst jeel

De Voorpost | 1980 | | pagina 6