DVERZICHT VAN HET ONOVERZICHTELIJKE! Jit de partijpolitieke krabbemand van 1980 De Voorpost - 9.1.1981 - 11 aieder van ons krijgt het woord «politiek» zowat dagelijks te .kenEn als tussendoor en even koerant het woord «partijpoli- t» aan de orde is, denkt niemand hierbij nog dot het om'iets zenlijks anders gaat. Het substantiële verschil tussen «poli- c» en «partijpolitiek» schijnt nauwelijks nog te worden ervaren. i pot nat denkt Jan Modaal bij zichzelf! En het ziet er lerdaad naar uit! Wie van ons ziet het verschil nog tussen wat s dagelijks als «politiek» wordt geserveerd en wat ons al even kwent als «partijpolitiek» wordt voorgeschoteld? Het wordt S vanuit dezelfde gaarkeukens opgediend, het wordt ons met tzelfde bestek opgelepeld! >k al erkend ons aller Belgi- he grondwet als dusdanig t bestaan der politieke par- »n niet, toch hebben deze e facto» bestaansrecht ver- irven binnen het politieke en ititutionele bestel, bij de gra- van de onderscheiden indi- luele politici bovendien! Dat t overgrote deel van het poli- ke voetvolk met handen en eten vastzitten aan deze rtijorganisaties of hun ne- nzuilen, heeft deze feitelijke jchtspositie der politieke rtijen, buiten elke redelijke aanvaardbare proportie en uitsteigen. Denk hierbij jar even terug aan het zoge ten Egmontpakt, waar een jnta» van partijvoorzitters, ïds van te voren had uitge- aakt wat hun parlementaire derhorigen wettelijk en par- nentoir dienden te bekrachti- n. En als dit nu, vandaag de g, niet meer met eenzelfde ftigheid wordt aangeklaagd or de al even partijafhanke- .e media, dan is dit niet om it sindsdien de partijen van i macht zouden hebben in boet dan wel doordat alleen g deze partijen meespelen t inderdaad straks wellicht ize gehele georganiseerde menleving naar hun hand uden weten te zetten, ïegere politici zijn nauwelijks g met een vergrootglas te kennen Zijn eer aan de par- opofferen is inderdaad zo'n ibaatzuchtige daad dat zelfs edelmoedigste staatslieden ►t geaarzeld hebben dit te en. »er nog dan de POLITIEK is PARTIJPOLITIEK de kunst :h van (de) mensen te bedie- ■n, niet zozeer nog door hen doen geloven dat men hen ïnt dan wel door hen reeds ikele kruimels te laten mee- iiken in afwachting en in it vooruitzicht dat deze uimels aangroeien tot het ht stuk(je) machtskoek dat m deelachtig zol worden, Itzij binnengehaald hetzij egestopt! ilitiek, zo heet het dan, is de gemene benaming voor het iheel van beginselen en re- Hs volgens dewelke een leorganiseerde gemeen- hap» moet worden bestuurd. ?t woord politiek staat óók tor de handelingen die met t alles te maken hebben en I alles mogelijk dient te ma- n. Deze bijzondere vorm van tnselijke aktiviteit omvat oral de strijd die wordt ge- lerd om de macht te verove rt of te behouden binnen en ■er deze gemeenschap. Een gemeen bekend en erkend rschijnsel hierbij is het be- aan van een tamelijk kleine asse van mensen een poli- tke «kaste» die de werkelij- macht eksklusief in handen left. Instrument bij uitstek om t te realiseren en te bestendi- is het hedendaags, ge- ruktureerd politiek-partijwe- in. En wat deze vorm van Organiseerde machtsstreve- heeft veroorzaakt in het ver pen jaar 1980, trachten wij er in vogelvlucht even aan te jlen of op te rakelen, dit dan teraard beperkt tot het plaat- rfijke partijpolitieke binnen oor zover bekend geraakt) en jitengebeuren (zoals dit het euws heeft gehaald), ot er plaatselijk eerder :haars partijpolitiek nieuws te ezen» viel zal niet zozeer ïbben gelegen aan het feit at er zich binnen de partijpoli- ïke geledingen niets zou heb- ïn voorgedaan dan wel aan ït besloten verloop en beloop Jn wat binnen deze organisa- ïs gepland wordt, aan bod ïmt, opgeld maakt, in bewe- ng raakt of op een dood ïoor terecht komt. m kleurrijke plaatselijke poli- ike figuur liet zich ooit op ïzette tijden nog ontvallen ït politici géén andere vijan- !n te vrezen hebben dan pre es hun eigen partijpolitieke ienden en medestanders, (ij houden deze gevleugelde tspraak voor wat ze waard is lijkt zij zeker niet ontbloot te In van enige grond, leszins van uit het eigen er- jirings- en belevingsveld ont boten, van derzelve hoger feciteerde politieke «all- jund»-man, mag volgende htboezeming zeerzeker enige (ond van waarheid worden tegekend, daar waar op een iet mis te verstane wi|ze, het prtijpolitieke kleurenpalet, in 6n trek, in één haal, wordt jtgeveegd. Wij citeren. «Er zijn een politieke partijen meer! Er lijft alleen nog één grote asso- jatie van politieke mandaatja- ers over» Einde citaat. |f dit alles U, lieve lezers, kan Jpen tot het verkrijgen van enig inzicht in datgene wat onder de hoofding «partijpoli tiek» in het nieuws werd ge jaagd of naar het nieuws door sijpelde in het voorbije jaar 1980, lijkt ons op het eerste gezicht niet zó voor de hand liggend. Laat deze voorafgaandelijke en inleidende overigens vrijblijvende beschouwingen, op het achterplan van het poli tieke gebeuren, ergens mede de stoffering en het dekor hel pen uitmaken. Wellicht zal hierdoor ooit eens datgene wat zich op het partijpolitieke voor plan afspeelt in casu heeft afgespeeld ergens, in het licht daarvan toch nog kunnen gesitueerd en wie weet zelfs begrepen dan toch verklaard worden. En als dit alles enige verwondering heeft opgewekt, in het beste geval, of enige wrevel, als het in minder ont vankelijke grond terecht is ge komen, dan vinden jullie wel licht een verklaring in wat ooit ene zekere Frank H. Simonds heeft verteld of neergepend, n.L «Journalisten kunnen maar op één manier naar een politicus kijken, en dat is er op neer!» Wij hadden dat ergens onthouden en hebben het voor de gelegenheid nog eens nage lezen. Maar die mijnheer Si monds zal zelf ook wel een journalist zijn geweest!? Jaarinzet met politico-kulturele implikaties Binnen de terug op adem ko mende Aalsterse afdeling van het blauwe Willemsfonds werd begin januari 1980 dc «vete» Van Renterghem-Waltniel bij gelegd. Voor de oningewijden willen wij hier eerst even ver duidelijken. Want eigenlijk gaat het hier om twee politici die zich op hetzelfde moment op eenzelfde lijst verkiesbaar stel den Op zijn minst heten dat soort mensen in dat soort si tuatie dan toch voor dezelfde idealenof belangen in het verkiezingsstrijdperk te treden. Dan nog gewagen van een vete ruikt veel naar vuige ver- dachtmakerij van laaghartige politieke oponenten. Zegt het spreekwoord niet dat het stil is waar het nooit waait. Wij stel den dan ook met enige ver wondering vast dat het Wil lemsfonds op zijn perskonfe- rentie gewag maakte van een vete al of niet bestaand die zou zijn bijgelegd in de schoot van derzelve organisa tie. Dit sluit dan meteen het bestaan van deze vete wel de gelijk in... Je ziet maar. Van je familie moet je het hebben! Wat evenmin netjes was van het perskongerende Willems fonds was het eigen «débócle» in de schoenen te willen schui ven van deze vermeende broe dertwist. Wij nemen aan dat, nu beider handtekeningen on der een Willemsfondsaanslui- tingsoproep staan het snel bergopwaarts zal gaan met de plaatselijke afdeling van de so- ciaal-kulturele erfgenamen van Jan-Frans Willems. Eveneens begin januari werd oud-gediende Ludovic Moeyer- soen nog eens op het Voor post-voorplan en voorpagi na gehaald. Hij is lang de enige Aalsterse partijpolitikus geweest die het ministerschap wist binnen te halen, na W O. II dan. Vanaf dat moment werd hij van gewoon politikus, zoals er wel meer te vinden zijn, meteen tot staatsman opge trokken. Hij werd als konserva- tief katholiek bestempeld en aan zijn politieke loopbaan kwam een einde door de on stuitbare stuwing van de als maar groeiende volkse en de- mokratische jonge krachten binnen de «christen» demokra- tische standenpartij. Sindsdien werd paal en perk gesteld aan elk on-christelijk, on-volks en on- demokratisch intrigewerk in de anti-chambres van de gevestigde machthebbers. Sommigen echter beweren dat er nauwelijks iets is veranderd! En tot wat partijpolitiek zoal leiden kan illustreerde ons, rond dezelfde tijd, het vooraf voorzorgsmatig afgetreden Aalsterse PVV-raadslid Andre Meert uit Nieuwerkerken. Deze achtbare dorpspoliticus werd onder aanhoudingsmandaat geplaatst. Een kwestie van on vermogen het onderscheid tus sen «mijn» en «dijn» te kunnen maken. Vanwaar wellicht het doorheen halen van wat in de politiek wél en in het gewone doen niet kan. In de politiek is het niet ongewoon al eens te «goochelen» met het «goed» van de anderen. Maar als dit in het gewone leven gebeurt, wordt dit meestal fataal op de duur. Zouden onze politici niet onderbetaald worden wel licht...? Doorwinteren, loslaten en weer aanpikken Op 1 april weet men zoal wat men mag verwachten als rechtgeaarde niets vermoeden de en vooral naieve burger. Vooral in dag- en weekblad slooft men zich uit om op een niets ontziende wijze de goege meente bij de neus te nemen. En dit lukt vrijwel steeds omdat het «echte» nieuws veelal on geloofwaardiger overkomt dan het best verzonnen of uit de lucht gegrepen verhaal. Van daar de verrassende verwar ring als op de «De Voorpost»- voorpagina van 1 februari 1980 werd gemeld dat Willy Van Mossevelde teruggaat naar zijn «oude ploeg». Je ziet maar hoe hard en wis selvallig het politieke leven wel is en hoe het zelfs de besten onder de onbaatzuchtigen heen en weer schudt, van hier naar daar en van daar naar hier... Gelukkig maar dat politici, net als de katten, verschillende le vens hebben en ook weer zoals deze diertjes telkens weer op hun vier poten terecht komen. En wat zullen wij nog hebben in deze tijd van het jaar waar alles om ter schaarst en om ter schaarst heet te zijn: het nieuws, de groenten., en het fruit... Geen nood echter. De plaatselijke perskoelies delen sinaasappel- en citroenprijs uit. Het begeleidend motiveren van deze toekenning; het enerzijds waarderend prijzen en het an derzijds afwijzend betreuren van de wijze waarop, op een opvallende wijze, twee plaatse lijke gezagsdragers zich in de kijker wisten te werken, zal ze ker binnenskamers voor de bij horende partij-politieke impli katies hebben gezorgd. Goed lachs brave dikkerd Eddy Mon sieur plukte de zoete vrucht. Grimmig-norse stouterd An- toon Blommaert werd citroen zuur aangemaakt. De staart van maart en kwak kels... die zich steevast en bij voor keur in het vroege voorjaar roeren. Dit keer was het de beurt aan ene Lambert Van de Sijpe die in de plaatselijke ge meenteraad reeds werd opge volgd door ex-partijgenoot Hendrik Strijpens, die echter intussen reeds een onderko men heeft gevonden in het ro- ze-rode partijpolitieke kamp. Hierbij werd verkeerdelijk uit gegaan van de deontologische onverenigbaarheid van een po litiek mandaat met een journa listieke funktie bij een zogehe ten neutraal medium als ons nationaal radio- en televisiein stituut. Er werd hier echter geen rekening gehouden met het subtiele onderscheid dat dient gemaakt tussen enerzijds werk als journalist en ander zijds journalistiek werk. 't Is maar dat men het weet! En Lambert, hij blijft... Voor Strij pens zal naar een andere «gra- tifikatie» dienen uitgekeken. Misschien biedt het Kultureel Centrum straks een uitkomst? De plaatselijke BSP-afdeling (de B wordt nu weggelaten, geloven wij) rouwde bij het overlijden van OCMW-sekreta- ris Roger Ponnet. In het lokale partijpolitieke aftel-verdeel- spelletje, dat aan elke koalitie- vorming vast pleegt te zitten, was deze meer dan gewoon begaafde man, al vrij vlug op geklommen in de ambtenarij. Zijn heengaan kwam onver wacht en menselijk gezien al te vroeg. Zijn opvolging terwille van het partijpolitieke evenwicht wordt niet zozeer gebaseerd op noch bepaald door een mogelijke zelfde deskundigheid dan wel op eenzelfde onvoor waardelijke kleurbekentenis. Aan het vroeger vooropgezet te en geëiste universitaire ni veau voor deze «job», wordt nu, «pour les besoins de la cause», niet meer vastgehou den. De grillen van opril... Op één april, of in de buurt ervan, werd onze Aalsterse «Zwarte man» tot verre voor- vader-«kozzen» van onze na tionale premier gekonsakreerd. Dirk Martens stond er «be drukt» bij. Onbetwistbaar door het verklarend bordje dat hem ter hand werd gesteld door onbekende onverlaten, waarop de echt-Belgische tekst: «Wij leven innig mee met uw kozzen Wil-friet Al staat de Aalsterse Martens heel wat steviger op zijn voet stuk, zo te zien, zijn ministerië le naamgenoot raakt dan toch maar telkens weer op zijn ver- hgogje. En van één april naar Karnaval is te Aalst maar een stapje, vooral dan als het over het gemeentelijk personeelsbeleid gaat. Volgens de, nog steeds in haar oppositierol gefrus treerde plaatselijke CVP is het huidige personeelsbeleid één grote troep, noch min noch meer! «Het stadhuis groeide uit tot een nooit gezien familie bedrijf», aldus de CVP in hun Karnavalbrochure over het personeelsbeleid van VU-sche- pen Blommaert, die een ge droomde medespeler wordt ge noemd van de «sektaire en wreedaardige» burgemeester L. D'Haeseleer. Als niet-Karnavalist reageerde de betrokken schepen meteen, op deze konfetti-kanonade van scheldwoorden en aantijgin gen, droogweg langs zijn neus en bestempelde de CVP-kritiek als «veel geblaat en weinig wol». Welke al of niet blatende schaapjes op het droge of uit de regen geraken, zien wij nog wel! Doorheen dit nieuwe voorjaar steekt ook Intergem zijn kop op als ons aller «Gewest»- minis ter de dapperste onder de Galle's de interkommunale katten de bel aanbindt, met zijn nieuw voorstel voor derzel ve Interkommunale herstruktu- rering. Als dit bekend raakt krijgt men meteen het bekende steen- en kikkerpoel effekt Of moeten wij hier niet spreken van grijs-grauwe muizen in de Interkommunales-kaas die door de roze-rode kater bij hun schrokkig geknabbel worden opgeschrikt. Interregies, «d'as 't manneke», aldus Galle, die hierbij de naam «zuivere interkommunale» ge bruikt. De andere, huidige in- terkommunale-formule is dan automatisch de «niet-zuive- re»... Alles hangt hier af van "wat met zuiver wordt bedoeld uiteraard. Hesten, eitjes en vogels... In mei worden niet alleen de klassieke eitjes gelegd door het kwetterende vogelvolkje, maar wordt er ook hier en daar een partij-politiek ei uitgebroed. Daarvoor stappen wij even over naar Erpe-Mere waar uit het VU-nest een vers schepen- ei in het lokale bestuurshoen- derhok werd ondergebracht. Merkwaardig hoe onze partij politieke fauna steeds staan te dringen om zich voor de ge meenschap in te zetten en af te sloven, omgord met het kleuri ge ambtslint van de gezags drager. Het had er eerst even naar uitgezien dat schepen Louis Van Durme, nog even wou aanblijven om aldus zijn van te voren afgesproken opvol ger Hein Mallefroy, de zware last nog even van de schou ders te houden. Maar eind goed, al goed... Gedeelde eier koek smaakt best lekker! Zomerzon in het water... Juni, en daar is de vakantie al in zicht. En ook de tijd van de op rust stellingen, voorlopige voor een schoolvakantie- duur of definitieve voor de rest van het mensenleven dat pensioengerechtigd heet te zijn. Rito-direktrice Minner al leszins zette een eindpunt ach ter haar edukatieve karrière en laat de plaats vrij voor de ge gadigden. Hulde haar hierbij gebracht van uit dezelfde par tijpolitieke hoek door Mare Galle en Bert Van Hoorick. Diegenen welke denken dat de R van Rito staat voor Rijk heb ben het goed. Dezelfde R van Rood staat voor iets anders. Wat dacht je wel!? Wat rijkson derwijs, direktrice Minner, Gal le en Van Hoorick met partij politiek te maken heeft? Ja, wij vragen het ons, zo te zien, nu ook af... Einde juni, wij hadden er toen al een stuk vroegrijpe zomer op zitten met steevast heel wat zon die in het water schijnt, kon men in de Sovjetrode Mi- kisklub zijn oor te luisteren leg gen naar wat roze-rode Nor- bert De Batselier kabinets chef van onze eigen Aalsterse minister zoal te vertellen had over de verschillende gangbare Interkommunale-for- mules bij o.m. de Elektriciteits voorziening en distributie. Waar het hierbij steeds weer op neer komt is, dat de politieke verantwoordelijken, in ruil voor een stevige greep zitpennin- gen, steeds weer dezelfde be langengroepen een «de facto» monopoliepositie toespelen in de verschillende vitale sektoren van onze samenleving; zoals daar o.m. zijn, de energievoor ziening, elektriciteit, gas, e.d.m. Merkwaardig genoeg was uit het roze-rode partijpolitieke kamp geen enkele belangstel lende komen opdagen naar de Dendermondse SP-fraktieleider te komen luisteren. Zij zullen het allemaal al weten, wellicht? Of zijn die van Aalst dan toch zó kwaad...? (H)oogst merkwaardig? Er is niets meer zoals weieer: De winters niet! De zomers niet! En wat nog meer al niet...? Wat wel bleef zoals vroeger is het van oudsher ge bruikelijke «Brood en Spelen», waarmee grote en kleine po tentaten het klootjesvolk zoet houden. In de oogstmaand elk jaar wordt ook hier in de buurt het landelijke volk naar de van even oudsher dankbaar bespeelde «Eigen Haard» ge voerd, langs een aan partijpoli tieke en dito nevengeledin gen gangmakers hoog zwanger pikkel ingesbatte- ment Schaart u allen rond «den klok kentoren»... ende doet uw ge voeg in alle eer en deugd... En wij wippen dan maar even over naar de andere kant, naar Lede, voor het einde van de burgemeester-«story» Vroegere Wanzeelse burgerva der Grepdon kreeg tenslotte zijn overstapbeloning bij de gratie van de huidige Socialisti sche Binnenlandse Zakenmi- nister. Vorige CVP-er, op het zelfde departement, liet voor heen gewillig zijn oren hangen naar wat zijn partijpolitieke bloedbroeders de Groot- Leedse trouwgeblevenen hem hadden ingefluisterd: «Geen trikolore sjerp voor een overloper». Was het daar niet Bredero reeds die het had over dingen die kunnen «verke ren». En het doel heiligt ten slotte de middelen! De zomerse augustusmaand sluiten wij maar af met de Herdersemse SP-afdeling in het hoogzomersrode zonnetje te zetten voor haar karateklub- kampioenenviering, met gratis «souper»: tomatenroo(d)m- soep, groentenkrans (welke groenten?) met gebraad en kroketten en koffie en gebak. Alles samen dus een mondvol en de mond vol... «Ontwaakt kaarters der aarde!». Er wordt niet vermeld of leden van an dere partijpolitieke kaarters- bonden, welke zich bij herha ling en op gestelde ge denkwaardige feestdata aan de «belotters»-dis zetten, zich eveneens koste(n)loos aan het SP-feestmaal te goed mogen doen. Evenmin is bekend of sommigen alleen met de rode kaarten spelen, anderen weer alleen met de zwarte kaarten, of nog anderen alleen met de «kleurtjes»? Herfst, tijd om... September! Najaar bijna... of alreeds!? Tijd om op de partij politieke retro-toer te gaan als het dito heden wat onwennig gaat aandoen. Tijd dus om «ouwe koeien» uit de gracht te halen «Old Ti mer» Bert Van Hoorick's partij politiek verleden werd, langs en door middel van zijn eigen ooit nog gepleegde pennevruchten om, opnieuw getraceerd. Uiter aard kon over en van den «Bert» niet alles worden ge bracht. Evenmin al datgene wat deze hoogstmerkwaardige politieke gladjanus aan zijn uit eindelijke dienststaat wist toe te voegen. Al bij al, toch een uitzonderlijk iemand, en fel (hel rood?) af stekend tegen het bloed, en kleurloze zootje wat haast on afgebroken het Aalsterse par tijpolitieke toneel heeft geteis terd, nog teisert en nog zal teisteren. Een vurig man ook nog... September (bah!) levert ons ook het begin van de «Vander- beke»-vaudeville. Een span nende roman-fleuve welke we kelijks voor ongemeen verras sende wendingen zal zorgen. De partijpolitieke dwergen op hun best d.i. op hun smalste kant. Een totaal-spektakel zon der weerga! Zonde dat dit niet op een of andere wijze be kroond werd. Maar misschien komt dat nog? Uiteraard bui ten reeks, om de andere ama teurs-komediantenverenigin gen niet te ontmoedigen. Kwakkels ook in het najaar! Maar deze keer dan een der mate afgeleefde kwakkel dat niemand versteld zou staan als hij tenslotte toch nog reëel vorm zou krijgen. Voor de zo veelste keer zou Wim Verley- sen als kandidaat burgemees ter op het plaatselijke politieke strijdtoneel gaan opereren. Dit zou virtueel inhouden dat de ex-senator van ACW-huize, beschermeling en discipel van wat makkelijkheidshalve maar daarom niet duidelijk de Moeyersoen-clan wordt ge noemd, onze toekomstige bur gemeester worden. En het ziet er deze keer inderdaad naar uit dat het deze richting uitgaat. Alvast zette Verleysen een punt achter zijn nationale poli tieke loopbaan. om gezond heidsredenen Wat duidelijk wat anders is dan: «Wegens ziekte». Als men het grote politieke werk niet meer aankan, zó in de buurt van de pensioenge rechtigde leeftijd aangeland, lukt het blijkbaar nog best om op gemeentelijk niveau en blijkbaar zonder de minste moeite zijn politieke streng te trekken. Gauw nog even de Aalsterse burgemeestersjerp inpikken... krijgt dus navolging, 't Is zó meegenomen! En het fit precies... als men het serieuze werk niet meer ziet zitten. Hoogstmerkwaardig deze opofferende dienstbaarheid aan de gemeenschap vanwege onze politieke koplopers. Zelfs na hun op pensioenstelling blij ven zij zich afsloven voor ons aller welzijn. Het zou echter ook kunnen zoals sommigen beweren en dat zou trouwens menselijker en dus geloofwaardiger over komen dat het alleen om de bijverdienste zou te doen zijn, wegens de ontoereikendheid van de betreffende pensioen uitkering. Terzelfdertijd wordt ook nog een pad gezet in de korf van enkele ex-boerenbur- gemeesters en aanverwanten die zich reeds als aspirant-ajui- nenstadburgemeester hebben aangediend. Geen hart onder de (Land van) Riem dus... dit bericht, voor deze opperhoof den in spe... vrezen wij! Etenstijd... Ook de Aalsterse CVP-afdelingen roepen op om partijpolitiek te gaan eten. «Aan te zitten aan...» zegt de entertainer Het blijkt dat zo wel de linker als de rechtervleu gel van deze heterogene for matie meedoet... Of is het de linker- en de rechteroever. Wat dan toch weer de linkse en de rechtse kant is! Wat dus zeker niet insluit dat op de rechterover alleen maar linksen zouden zitten en omge keerd. Het is ook niet juist te denken dat er hutsepot op het menu stond. Evenmin werd de kok door «Het Land van Riem» geleverd. En denk ook niet dat wat werd opgediend in het Groen Kruis werd bereid. En van te voren betalen kon, maar hoefde niet... Men kon ook ter plaatse dit is in het «'t Apostelken» afrekenen... Vanderbeke P.P.J.: Hip, Hip, Hip... Hoezee! De eerste oktoberweek brengt ons dan het hoogtepunt van de Vanderbeke-«story». Zowel in de plaatselijke als in de natio nale pers. Er wordt ons «ge snipperde eed» opgediend, zij het dan in de vorm van een eskulaap-attest dat voor de ge legenheid als symbolische «eed-formule»-medikatie fun geerde. Het bijhorende RMZ- tarief werd niet vermeld. Er kan dus geen beroep worden ge daan op wettelijke terugbeta ling door de ziekenfondsen. Zoals steeds wordt de rekening dus eenzijdig en integraal ge presenteerd. De plaatselijke oppositie verliest zichzelf in een «magistrale bereiding» waarbij ze duidelijk verkeerde ingrediënten ging gebruiken. Spoedig bleken zelfs verontrus tende nevenwerkingen. Naast de eed van Hypokrates bleek er noq zo iets te bestaan als «'t vertoon der hypokrieten». En vooraleer wij oktober vaar wel zeggen nog even naar de interne -keukens. O.m. bij de VU, waar men aan een nieuw partijafdelingsbestuur toe was. Het oude is versleten... zingt men in variante met Drieko ningen. Bestuc-sgegadigden zich uit sluitend aan te melden indien reeds ondergebracht in een of andere stadsdienst. Nieuwko mers kunnen zichzelf noch hun magen, noch hun neven be zwaarlijk nog verzekeren via deze afdelingsbestuursfunkties van een «postjen aan 't stad» en dit wegens saturatie. Let wel: van diegenen die door de VU werden ondergebracht kunnen uiteraard alleen dezen die zich bestuurslidkandidaat stellen welke effektief lid zijn van deze partij. Het terzelfder tijd lid zijn van een of meerdere andere partijen kan niet als beletsel worden ingeroepen maar is niet wenselijk. Ver zachtende omstandigheden: men zegt dat men niet anders kan omdat de anderen dit ook doen. Wie zei daar ooit: «An ders dan de anderen»? Er moet ook dringend iets wor den gedaan om de lichtende invallen van onze partijpolitie ke vuurslagers van bij het em- bryonele stadium ervan, te re gistreren. Hun inventief ideëenqoed als het ware op hun oorsprong en bezit be schermen. Een pleidooi voor een partijpolitieke Sabam dus! Dit zou hebben vermeden dat het blauwe raadslid Lorie vroeger nog schepen te Hof- stade noodgedwongen op het fiets-oorlogspad diende te trekken om zijn allereerste ont dekking van een leegstaande spoorwegberm te «claimen» die een «velocide» bestemming diende te krijgen. Maar goed dat eens duidelijk naar voren werd gebracht dat niet de.VU- koereurs hier de gele trui moe ten opeisen. Rijden, jongens... trap er maar op los, door trappen... En ga je hierbij toch nog bij wat anders stil staan? Niet waar!? Toch niet, weeral bij het Van- derbeke-kriterium waarbij de deelnemers verder blijven rond toeren? Doortrappen maar. Van Hofstade naar Hofstade is maar een stap, vooral als men over Brussel gaat om de bomen en het bos te zien. Want dit gaat over het bos... en de bomen, waardoor men het bos zelf niet meer kan zien, zoals wordt gezegd. Weet dat men over het bos best kan worden geïnformeerd ende geïnstrueerd op het toepas selijke ministeriële kabinet aan de Brusselse Beliardstraat. Dank zij de plaatselijke Hof- staadse partijpolitieke water dragers kon een heuse derde klas van de plaatselijke gemeenteschool op aanschou welijk onderricht bij de Belgi sche deelboswachter van wat men nu het «Vlaamse Gewest» noemt. Hout komt uit het bos! En van dik hout zaagt men planken... Of men staat gaarne in de wind die de spreekwoordelijke hoge bomen vangt! Maar van gen en vangen is twee! Allerzieligst... In november het ongeëvenaar de en suksesvolle vervolgver haal: «de Vanderbeke-story». Steekt P.P.J. weldra J.R. naar de kroon., of stetson-hoed? Stuurt PS-BZ-minister Mathot de regeringskommissaris die over Schaarbeek naar Komen en de Voer op weg was, we gens hoogdringendheid met een naar de Ajuinenstad? Of wordt Roger Nols zelf als co- burgemeester van Aalst aan gesteld? Of is het de Komen se burgemeester Pieters, PSC- CVP partijgenoot van de heer Martens, die als co-fraktielei- der van de plaatselijke CVP- ad-interim, wegens het zware werk-wordt aangesteld? Was de Ghis Willems indachti ge Sint, van de P.P.J.-fans, een verklede Zwarte die toevallig de naam Piet droeg? Deze en andere prangende vragen houden de Aalsterse gewone man in de ban. Een antwoord hierop!? «Come and see next week...!» Gelukkig werden wij dan tussendoor nog even meegenomen naar meer ernstige aangelegenheden, die «gratuite» door de plaatselijke opapositie-woordvoerder te kijk werden gesteld. Met het noe men van man en paard wordt duidelijk gemaakt dat gans het Aalsterse stadspersoneelsbe- stand één grote verpolitiekte rotzooi is geworden. Stadspaer- soneel manifesteert schaamte loos zijn partijpolitieke voor keur... of kruiwagen. En boven dien worden velen onder hen nog ondergebracht, gepaara- chuteerd, in de verschillende stedelijke paolitieke beleids- en adviesorganen, raden, kom missies en diens meer... dat het een lieve lust is. Vroeger was het allemaal toch anders! Geen ordètoze janboel zoals nu. Geen paartijpaolitieke krabbemand! Het was alle maal zo veel meer ordentelijk en zo veel meer eenvoudig. Toen bestond het niet dat Rooien, Blauwen en. Zwarten (sic) zich op dergelijke onge hoorde wijze in de beleidsorga nen konden nestelen om zich ervan te bedienen voor enge paartijpaolitieke doeleinden. Toen werd alles nog gedaan voor het algemeen belang. Er werd niet gevraagd of men socialist, liberaal of flamingant was. ledereen ging toen nog naar de kerk, iedereen was ka tholiek, en iedereen kon op de CVP rekenen, zonder onder scheid van politieke kleur... Eindejaarsstilte Zoals steeds hier te lande, als met de intredende winter ook het leven in de partijpolitieke brouwerij(en) aan zijn winter slaap toe is. Alles wat in het kielzog van het paartijpaolitiek gebeuren meedobfcaert beweegt nu om en bij koffietafels, kin dernamiddagen, ouderlingena vonden, vrouwenbondfeestjes, paartijbals en wat al meer van dat soort bezigheden zij, welke bevorderlijk heten te zijn voor een oppaervlakkige en vrijblij vende benadering van het om zijn eigen as draaiende sociale gebeuren dat zich binnen de eigen verstarring en bepaerkt- heid blijft afspaelen, zolang de eng-elektorale doelstellingen maar worden bereikt. Men zegt dat het precies dat is wat «de mensen willen». Hier bij stelt men zich de retorische vraag wat er eerst was, de kip of het ei? Einde goed. een nieuwe hoed? En stilaan gaan wij naar de winterzonnewende toe Het nieuwe keerpunt. Straks kan weer met een schone lei be gonnen worden. De eindejaars- maand heeft inderdaad zo zijn eigen sfeer mee. Wij beroezen ons allen nog maar eens aan de illusie dat wij wel van onze fouten zullen hebben geleerd deze keer en dat het straks allemaal zo veel beter zal gaan. Wensdromen en droom wensen! Maar als het even mocht kunnen dan wensen wij het... Wij wensen., voor Lam bert Van de Sijpe, CVP-(h)aas, raadslid en BRT-joumalist, dat zijn kinder-schildpaaddrempads er mogen komen, want wie in de jeugd investeert, verzekert zich voor de (paolitieke) toe komst. Wij wensen voor Wim Verley sen, bestendige waarde en de- puté van en binnen de geves tigde politieke en beleidsappao- raat, het eerstvolgende ajui nenburgemeesterschap, om dat het tijd wordt dat hier ver jonging intreedt. Wij wensen... voor Willy Van Renterghem, de man van de dochter van mijnheer Louis, dat niet alleen de PVV haar woord houdt maar ook haar voorzitter, als hij toezegt aan wezig te zullen zijn op een blauwe vergadering; want af wezigen hebben steeds onge lijk... en kunnen bovendien ge mist worden als kiespijn. Wij wensen... voor Jan Cau- dron, Belgisch volksvertegen woordiger van de partij waar de «zwarten» mee gestart zijn, algehele amnestie voor de ver oordeelden der na-oorlogse re pressie en een repressief optre den tegen VMO-wandluizen, nostalgieke Protea protagonis ten en andere Voorpost (niet het/ons weekblad! n.v.d.r.) fak- sisten en «tutti quanti»... welke de volks-nationale demokratie in gevaar brengen, en afvoe ring ervan naar de Goelag- archipael. Wij wensen... voor Raymond De Smet, dissident in vrijheid en gangmaker van de dikta- tuur van het proletariaat, de oprichting van een vrije vak bond in dit land onder druk van het massale verzet der werkers tegen de heersen de wantoestanden veroorzaakt door het groot-kapitaal en zijn handlangers. Wij wensen... voor Mare Galle, ex-rode leeuw en ex-toemat en- tel er, voordien BSP-volksverte- genwoordiger en nu SP-volks- vertegenwoordiger, vïermalig minister bovendien... en ge westelijk «Vlaams» boswach ter, een reeks ministeriële be sluiten voor de bescherming en het behoud van alsmaar zeld zaam wordende spaecimen en de uitgave van een «milieu»- kalender verlucht met natuur getrouwe afbeeldingen van de ze zoals daar zijn: een lid van de BWP, een lid van de BSP, een Rode Leeuw, een Gebro ken Geweer, een Socialistische Krant, nog een Socialistische Krant, een Progressieve Krant, een werker, een tewerkgestel de, enzovoort, enzovoort, Wij wensen... voor Ghislai Willems, brave (sic) tweed christelijke volkspaartijvertege woordiger, vroegere int nor tegen het Moeyersoen-bev en (h)e(e)dendaagse stom- in een glas water verwek een kompas om het noo? niet meer te verliezen, een tis abonnement op alle kre die slechts nieuws brenger de CVP lief is en de kom prins-karnavaltitel om het delijk ook eens voor een dagen voor het zegge- hebben Wij wensen Ja! Er zjjn no velen die heel wat wensen nen hebben dezer dagen. A het wordt wat veel op de c Wij houden het te goed v een volgende keer! Waar wij wel nog even sti. gaan staan zijn die vele tien len tewerkgestelde werklo. welke door de afgekondig afslanking van het gemeenu lijk personeelsbestand, op nieuw niet-tewerkgestelde werklozen worden paer één januari. Het potverteren lijkt dan toch niet meer onbepaerkt te zijn. Het paartijpaolitieke dienstbe toon zal er zeker een flink stuk van zijn opaeratieterrein door verliezen. Toch draaide het nog op hoge toeren de laatste tijd, zij het dan niet om de «mannetjes» in te krijgen dan wel om «ze» in te houden. Bij diegenen w ke er toch afvallen zullen heel wat lidmaatschapskc ten onbetaald blijven rond ze tijd. Voor <Jè paartijpolitiek-: «plaats»-voorzieners, die er hun autoriteit en elektorale po pulariteit mede aan optrokken, is dit misschien het moment waarop zij zich opnieuw be wust kunnen worden von hun ware taak als paoliticus. Als dit even kon, dan is alles misschien nog niet voor nikls geweest en wordt het toch nog zij het zeker met gemengde gevoelens een GELUKKIG NIEUWJAAR. E.V.

De Voorpost | 1981 | | pagina 11