m AALST 1980: OVER MUZIEK EN ANDERE MANIFESTATIES! DIE DAAR VOOR DOORGAAN el Bachs Weihnachtsoratorium: stukje hemel op aarde 14 - 9.1.1981 - De Voorpost Aan de praattafel: enerzijds Hedwig Meert, wonende te Aalst, maar pas terug uit de opera van Wenen, Salzburg. Gent. Milaan, Brussel. Amsterdam. Keulen (niets schrap pen, alles past), André Willems, melomaan en voorvechter van al wat met noten te maken heeft, en anderzijds WDB en FC. bekend langs hun initialen en aan dit weekblad verbonden om woorden bij klanken te zetten. Onderwerp: de muziek tijdens het voorbije jaar in deze stad en even tueel daarbuiten, muziek gebracht door groten en kleinen in een reeks van ruim veertig koncerten. De andere 326 dagen was er voetbal.. VP: Met de deur in huis. welk koncert heeft bij jullie een euforie veroorzaakt? Willems: Daar moet ik op twee manieren op ant woorden. Van de Festival- koncerten heb ik weinig ge noten omdat ik bij de orga nisatie betrokken was. Een hoogtepunt was wel het koncert georganiseerd door de Dienst Kuituur, omdat het de eerste keer gebeurde, en bewees dat een samen werking tussen verschillen de verenigingen en het stadsbestuur mogelijk was. Eigenlijk kan je stellen dat ik de beste koncerten buiten de stad gehoord heb. VP: Dingen die teleurgesteld hebben, onder de verwach tingen? Willems: Kijk, in de mis- senreeks zaten heel goeie dingen, maar ook zaken die alleen als folklore te erva ren zijn. Laat ik eerst maar zeggen dat ik ze niet alle maal gehoord heb. Goed waren Laat Blijde Weergal men, en Canticorum. «Het Bronzen Hart» heb ik ook niet gehoord, en de reakties daarop zijn natuurlijk altijd zeer persoonlijk, wel kom je daar weer terecht bij de mi seriepositie van de Belgi sche muzikanten die in 15 orkesten spelen. VP: Is dat geen gevolg van het Belgisch systeem, veel spelen of kreperen Willems: Maar ze hebben minstens allemaal een kon- servatoriumdiploma, ze ge ven dus les, hebben de wed de van pakweg een licen tiaat, een maximum van 24 uur dienst. Maar ze kumule- ren wel tegen de sterren op en hebben dus eigenlijk nooit tijd voor iets. Meert: Is zo iets niet te herleiden tot stielliefde? Als je de mentaliteit van de gro te orkesten ziet! Als je dat vergelijkt met het buiten land. Het peil is dikwijls on der alles, ondanks het feit dat het goeie muzikanten zijn, maar het is waar, ze spelen nu hier, en straks daar, enz... Willems: En dan de herha lingen! Drie, hooguit vier re petities voor een opera, in tussen zijn ze er nog met een bezig en er zogezegd een aan het instuderen Meert: Kijk eens naar Gent. Vroeger waren er vier voorstellingen, en je had wekelijks een nieuwe pre mière. Nu zijn er minder opera's, maar de «hoogte» blijft. Willems: Er zijn wel min der opera's, maar ook min der uren repetitie, dat is een financiële kwestie. Een or kest bestaat uit 70 mensen en het zijn altijd dezelfden. In het buitenland (De Berli ner) heeft men een beurtrol, met een hoop reserves, die meegaan op reis.. Meert: Niet zoveel, een paar maar... VP: Ik denk dat het essen tieel om beroepsfierheid en inzet gaat. Als Abbado komt zit die voor de uitvoering uren aan een detail, een fro ze te werken. Bij ons moet om 8 uur gespeeld worden, men vertrekt thuis om half- acht en komt binnen om twee voor acht. Dat is hier de normaalste zaak van de wereld. Wie repetitie nodig heeft, doet het niet, en wie het niet nodig heeft, doet het wel. is dat niet paradok saal? Willems: dat is paradok saal. Dat is de hele inge steldheid. Het onderwijs is hier afgestemd op lezen. De Belgen zijn wereldberoemd voor het «op zicht lezen». We hebben hier geen repetitie nodig, hier gaat alles vanzelf. Meert: Maar hoe dikwijls ga je naar een koncert van amateurs, dat je beter be valt dan van een beroepsen semble? VP: Als we ze meer betalen, gaan ze dan meer liefde hebben? Willems: Als je ze genoeg betaalt blijven ze wellicht in één orkest. Ik heb er tiental len gekend die niets anders deden dan over en weer lo pen, over repetitie wordt nooit gepraat. VP: Ik herinner mij een her haling van «Het Lam Gods van Herberighs. Als het halfaf was legden de violis ten midden in de maat de strijkstok neer. want de tijd was voorbij. Je vindt de grootste beroepsfierheid niet zelden bij amateurs. Willems: maar ook de or kesten hangen af van de staat, en die werkt met syn- dikaten. En de afgevaardig de heeft geen instrument meer maar een zakpartituur om te kontroleren of de cou pures wel onderhouden wor den, die heeft een thermo meter om te zien of het wel warm genoeg is Meert: Ik herinner me een liederenavond van Janowitz in Gent. In de Opera kon er geen herhaling gebeuren, men ging dus naar het Kon- servatorium, en daar zei de bediende dat zijn tijd om was, en de dame kon gaan. Willems: het is overal, kijk naar Brussel. Daar had men onmogelijke uren voor de Breugheltentoonstelling en men zette de mensen ge woon politioneel buiten. VP: Spreek eens over hoog tepunten. Meert: Ik heb natuurlijk niet alles gehoord, maar wat me zeer verrast heeft was «Het Bronzen Hart», on danks de moeilijkheden die men gekend heeft bij het samenstellen van het or kest. Een zeer goed initiatief was bovendien de missen- cyclus, die door het publiek biezonder goed gevolgd werd. VP: Kan je zoiets op kleinere schaal bewaren. Ik denk aan de Sint-Michielstraditie in Brussel. Meert: natuurlijk, als ik naar het buitenland ga. neem Salzburg, dan kan je daar altijd naar een hoog mis die muzikaal omlijst is. Zoiets is hier mits af spraak tussen de koren zeker te doen. VP: En het is dan ook nor maal dat daar minder goeie prestaties tussen zitten? Willems: als je het wil la ten uitstralen, kan je minder missen nemen, maar goeie. VP: Het lijkt me zeer moeilijk om te zeggen, jij mag wel. en hij mag niet komen. Meert: Het was de eerste keer dat zoiets georgani seerd werd. Je leert eraan, de inrichters hebben zich ook moeten beperken tot een aantal zondagen, er is ook duidelijk gesproken over de te volgen richting. VP: En het feit van een even tuele mindere prestatie doet niets af aan het principe. Willems: Maar je kan met amateurs zeer goeie dingen bereiken, kijk naar de kom- mentaren over de koorpres taties van «Het Bronzen Hart», die waren zeer lovend. VP: Even over iets anders: als ik naar een koncert ga. zie ik een bepaald publiek, ga je naar een ander kon cert. dan is er weer een an der publiek. Kan me van de indruk niet ontdoen dat er een vorm van snobisme is. Er is ook drempelvrees, kon certen stralen zelden verder uit dan de vriendenkring en de morele verplichtingen. Ik verplaats het naar Gent. Ik geef daar veel geld voor een paar koncerten. moet drin gen om binnen te geraken. en dan komt er een of ande re «genodigde» die hele maal niets voor muziek voelt en die gaat op de eerste rij zitten. Kan men niets doen voor demokratizering? Meert: Als je een koncert inricht ben je bijna genood zaakt om naar het mecenaat te gaan. Die mensen krijgen dus voor hun geld een aan tal kaarten. Dat is zo in Aalst, en dat lijkt me maar normaal, wie eerst betaalt mag eerst komen. We zoe ken ook naar een mecenaat omdat je dan naar een gro tere zaal kan. Een koncert als van I Musici bijvoor beeld is bijna uitsluitend doorgegaan voor mensen die een kaart gekocht heb ben. Wat de drempelvrees betreft, houdt dat nauw ver band met de politiek van de opvoeding en de scholen. In welke school spreekt men nog van muziekopvoeding, van esthetica, van muziek- beluisteren? Als ik in het buitenland met de mensen op de trein over de Walkure spreek, heb je een respons, je moet er hier maar eens aan proberen. Maar dat is niet de fout van de mensen, maar van het opvoedings systeem. VP: De voorbehouden plaat sen en het steeds wisselend publiekdat lijken me toch twee aparte dingen. Laat het ons eens hebben over de oververzadiging. Eind sep tember is dat opvallend. Het Festival is nauwelijks voor bij, en de Pro Arte koncerten rukken aan. Meert: We hebben het ge val Milanova gekend. Men had meer dan een volle zaal verwacht voor zo'n grote naam. Ondanks een zeer trouw publiek was er verre van een overrompeling. Je zou gaan vermoeden dat een mecenaat gewoon no dig is. Andrée Colson komt in het kader van het Festi val, we hebben een volle kerk. Andrée Colson komt voor de Akademie, gratis, en de feestzaal zit halfvol. VP: Glorieux heeft onlangs gal gespuwd omdat hij hier nier erkend wordt. Eugène Lievens van het Vlaams Mo biel Kamerensemble ver trekt verbitterd naar Oosten rijk. Hij is hier nochtans met sukses Hindemith en Schon- berg en Strauss komen spelen. Meert: Maar we zitten weer bij het uitgangspunt. Wie wil er hier naar een Belgisch orkest gaan luiste ren. Een andere vraag is ook, zijn die ensembles wel op de hoogte? Willems: Natuurlijk zijn ze op de hoogte. We hebben hier in de stad met de dienst kuituur getracht jonge men sen een kans te geven, en we helpen hen daarbij met de keuze van een program ma. anders loop je wel eens het risiko dat ze uitsluitend met ultramoderne dingen aankomen. VP: Je kan toch niet ontken nen dat iemand als Peire en de Kuykens niet op niveau zijn. Willems: Ik ken tientallen musici die zeer knap zijn. maar die geen enkele kans krijgen. Denk maar eens aan Lievens, die was kon- certmeester bij Suisse-Ro- mande. Hij komt terug naar België, het vervolg kan je al raden... VP: kan men de kosten van een uitvoering niet drukken door mensen uit onze omge ving. een Dombrecht en een Boeykens bijv. te vragen? Meert: Maar ik heb hele maal niets tegen Belgische muzikanten. Ik heb wel een paar bittere ervaringen van veel grandeur en weinig kunnen. Ik hoop zelfs voor de volgende jaren langs het Festival om meer mensen van bij ons te krijgen. Willems: Je mag ook niet vergeten dat het mecenaat voor Belgische musici niet staat te springen. Die men sen kan je op eigen risico vragen, wordt wel eens ge zegd. En dat kan je ook, neem het koncert met Dirk Vermeulen. Het was in evenwicht. Een ernstiger malaise is de grote versnip pering het absolute ge brek aan koordinatie. en sommige manifestaties die ronduit alleen op winstbe jag draaien. VP: Is er geen enkele moge lijkheid om tussen een hoop buitenlandse vedetten, er eentje van bij ons in te schuiven? Er is toch een vast festivalpubliek? Meert: We zijn er weer. Mecenaten komen maar over de brug als ze horen dat er sukses aan verbon den is, die winnen ook wel informatie ih. Een festival is dus niet noodzakelijk een gelegenheid om iets anders te horen. Ik denk wel verder. Hier bij ons, in de stad zelf zijn een paar mensen die eventueel ingeschakeld zou den kunnen worden. VP: En het probleem koordi natie. De stortvloed van ba rokmuziek. Maanden na el kaar geen noot pianomuziek en dan op twee dagen tijd de Kiwaniswedstrijd en de Van der Meirschewedstrijd. Voert men hier dan geen planning door? Meert: Als een vereniging hier iets gaat uitvoeren vra gen ze of de zaal vrij is. Ze vragen niet wie er voor of er na komt. Willems: Wat we hier no dig hebben is een deftige kuituurkalender. die je eventueel gratis of voor een klein bedrag kan hebben. Iemand uit de stad bij wie je terecht kan. en die ook een advizerende opdracht heeft. Iemand die zegt. meneer in de week van jullie koncerta- vond komen er al twee koren zingen, zou je niet naar een andere datum kunnen uit kijken. VP: Dat is één der drama's van deze stad: je moet de kuituur uit de Aankondiger vissen, van tussen de rekla- me voor het vasttapijt en de schoensmeer halen. Meert: Een dienst waar al les maanden op voorhand verzameld wordt dat zouden we kunnen gebruiken. Maar je mag nu ook niet denken dat zoiets overal op poten staat. Ik krijg vrienden uit Duitsland, we gaan naar Brussel voor een koncert. Ze hebben op de toeristische dienst alles ondersteboven gehaald om iets te vinden, zo zie je maar Willems: En dat is zeker te verwezenlijken. Op gebied van muziek draait hier alles rond een 15-tal personen. Haal die één keer bij elkaar, voor ze aan hun planning beginnen, dan zitten ze niet meer in eikaars vaarwater. VP: Een berucht geval is de orgelcyklus en het Festival. Zou het niet wenselijk zijn om tussen Locatelli en Vi valdi een beetje eigentijdse muziek te zetten? We vragen niet naar oorver- schroeiende dingen, maar een Hindemith of Stravinsky of Prokofiev, dat is muziek die boeit, niet noodzakelijk mooi, maar muziek van onze tijd. Meert: Als je een ensem ble vraagt krijg je natuurlijk hun programma. Daar wij ken ze zelden of nooit van af. zo simpel zijn die zaken. Als je een groep twee jaar op voorhand kan vragen, dan zie ik wel een serieuze kans om iets te suggereren. Willems: Ik heb meege speeld bij een orkest dat zo veel mogelijk Belgische mu ziek propageerde. Dat is geëindigd met een financi ële katastrofe. Er waren 17 of 18 optredens. De muzi kanten lieten hun vergoe dingen en reisonkosten dik wijls vallen en er kwam geen kat. VP: Maar even terug naar de vraag. Is er geen mogelijk heid om bij een programma van 5 klassieke nummers, één progressief stukje te plaatsen? Meert: Maar het is ge beurd. Men heeft Wester- linck gespeeld, met de nodi ge kommentaar van het pu bliek natuurlijk. Ik geloof dat je eerst een vast koncert- publiek moet krijgen en dat je pas nadien de weg kan verbreden. Kijk naar de programma's van het Festival van Vlaan deren van voor 20 jaar. Ru- dolf Schock kwam operette zingen, de 9de van Beet hoven. Willems: Je mag ook niet vergeten dat jullie ver trouwd zijn met moderne klanken, je hebt die dingen al gehoord. Voor veel luis teraars is dat echter de al lereerste kennismaking. Dat daar een ander kommentaar uit volgt lijkt me nogal logisch. VP: En de Vlaamse werken. Is het gebrek aan uitvoering geen bewijs van ons Vlaams masochisme? Kan je de bin nenlandse groepen niet ten minste vragenom iets van onze meesters te spelen? Meert: Wil je een voor beeld? Ik maak al jaren deel uit van het Muziekteater. Ter gelegenheid van 150 jaar Belgie plannen we een Liederavond met uitsluitend Belgische Liederen. Vlaam se en Franse. We halen daartoe twee zangers (Vla mingen) die in het buiten land aan de opera zingen. De pers heeft dat koncert volledig afgebroken, ze heb ben het belachelijk gemaakt tot er werkelijk niets meer overbleef. Willems: Het lijkt me wel hoogdringend tijd dat men de mensen van de pers eens opnieuw gaat opvoeden. Meert: In Salzburg komen ze er niet meer in. Met grote namen te noemen en een goed geheugen te hebben red je de zaak niet. Abbado komt naai Gent, en wat lees je in de krant? Zijn haar is lang. Hebben de heren van de pers geen goede plaats, dan is het koncert niet goed. (Hierna worden nog ver schillende andere voorbeel den geciteerd Meert: Over de initiatie ven voor de jeugd kunnen we nog iets zeggen, We heb ben het in Aalst al eens geprobeerd, maar akoes tisch gezien was het Oud lli'.S Hospitaal niet zo'n g^ ge oplossing. We ae eventueel op verschiLevo plaatsen tegelijkertij^j^g kunnen organiseren, a natuurlijk financieel lijk is. In dat kader zL we ook mensen varn kunnen inschakelen|lope denk aan Van der Paahnet Cantate Domino, aan in Inghelgem. aan Hexacjwerk Willems: Het is eejing. dat veel jongeren natén ze koncert komen. Als iin gr hoeveel jonge menseip h Musici bijwoonden, egten, kest dat sedert 52 side t speelt, en dat volgensjten migen oud en versletens n VP: Heb je geen vree- ho met zoiets in het spoonbill Brugge terecht te kome0||<ir Meert: Nee. want gaat het hoofdzakelijk a oude muziek. Mijn drob80 om Aalst een specifiejva||e rakter te geven, deze noc Kamermuziekstad, ei^e m mensen daarbij op tejemt den tot zelfkritiek. ïsch, VP: Zijn er opvallenden breken in de muziekwten van deze stad? i.m. Meert: Opvallend iibeh leemte in de kerkmuziejover Michel Ghijs weer Gj voc riaans op niveau brenaover het Sint-Martinuskoor j in één lichtpunt. Maar zie?ver wat een kans er ons Inmt den wordt met een |we leegstaande abdij vajZan fligem? Jzon VP: Men heeft natu de traditie kapotgemaqr^i kommuniebanken bUI gegooid, de kazuivelsL. sneden en wat er nu 'J ren is. is meestal schraalheid zelve Tijd voor een konklusie(ndei De konklusie is dqimal geen samenwerking iydeli wordt in het wilde we^e pland, er heerst een ti versnippering en eng verspilling. Wie een koPure wil geven moet met eenBnta niet muzikale faktoren i ning houden: eksamen^g ee kanties. de voetbalkalt- en noem maar op. De stad Aalst zou een leidende en koordinerj®^1 taak moeten hebben,, dienst waar je nu kan nrn gen wat er over zes nj den gaat gebeuren, itera dienst die daarna doo^eur Kultureel Centrum overgenomen. p FC De -ran 7, Er is geen samenwerking, er wordt in het wilde weg gepland, er heerst eqemt totale versnippering en energieverspilling. De stad Aalst zou voor caan totale kultuurkalender een vaste, leidende en koórdinerende taak moet^ var hebben, een dienst waar je nu kan navragen wat er over zes maandel{|n( gebeuren gaat. Een dienst die daarna door het Kultureel Centrum wor^gnv overgenomen. l.^ geré tfiini ri W< 1261 üven jn de jen -Jng I Ooit betekende de kersttijd dagen van vrede en stilte ('dien dag dat ze niet schieten', zingt Wannes Van de Velde), van een gezellige thuis, van romantiek rond de nachtmis. Nu is hij vaak ontaard tot geschenkbeurs. gelukkig nog doorbro ken door de warme stem van Herman Van Veen, door onze eigen ietwat naïef getinte kerstliederen (en geen volk heeft zo'n liederenschat als wij), door het Gregoriaanse 'puer natus est', door de kinderstemmen in Haendels 'Messiah', door de glans van Bachs 'Weihnachtsoratorium'. Hoe meer. hoe intenser je denis hebben gemaakt, stad naar Bach luistert, hoe meer ook van durf en lef. Wie zou je Beethoven gelijk geeft die het anders in zijn hoofd ha- van hem zei: «Er sollte nicht len een Titanenwerk als pre- Bach, sondern Meer heis- cies dat «Weihnachtsorato- sen.» (eigenlijk had hij niet rium» van Bach aan te pak- «beek» mogen heten, maar ken met bijna uitsluitend «zee».) Deze uitspraak, wel licht als boutade bedoeld. Aalsterse mensen? Ik heb vrijdagavond na de karakteriseert treffend de uitvoering enkel gelukkige uitzonderlijke gaven van de mensen gezien. De mensen Thomascantor uit Leipzig van de symfonie glunder- die tijdens zijn leven door- den. Voor hen was het een ging voor een groot orga- hoogdag. En ik kan me nist, niet echter voor een daarin inleven. Van de les- groot componist. Wat Bach sen in het college heb ik aanraakte c rntate of mo- alleen de kern overgehou- tet, concerto cf sonate den, het beeld van veel le- het groeide onder zijn vin- raars is vervaagd. Maar de gers van gewoon naar uitvoering met het koor van uniek, van alledaags naar Scarlatti's «Regina coeli» en geniaal. Zo ook zijn «Weih- de opname van Herberigs' nachtsoratorium», eigenlijk «Lam Godsspel» en de mo- geen oratorium in de strikte numentale «Missa Pappae zin van het woord zoals zijn Marcelli» zijn me bijgeble- «Mattheuspassie» of Haen- ven. De mensen van de sym- dels Messiah», maar een fonie zijn vertrouwd met de bundeling van zes cantates lichtvoetige Muze van Le- bestemd voor de periode har, Strauss en Massenet, i Kerstmis tot Driekonin- muziek die populair is en gen. Deze strctuur heeft tot ik geen kwaad wil gevolg dat er geen eenheid vertellen of horen. Bach be- van compositie, wel van vi- tekende voor hen een uit zie is. Men hoort zes aparte daging, een beklimming senheden met een nage- van de Everest die ze na noeg gelijkmatige verdeling maandenlang intens en van koorzangen, aria's en geestdriftig repeteren heb- recitatieven. ben overwonnen. Ik kan me Aalst is altijd een bijzondere voorstellen hoe een man als stad geweest, een stad van Achiel Kieckens zich moet zxtremen, een stad waarin hebben gevoeld en in hem net groteske, het sarcasme zie ik tientallen andere ge- van carnaval kan samen- zichten. Ik kan me voorstel- gaan met de cultuur van het len hoe gelukkig en droef- iestival van Vlaanderen, de geestig Octaaf Boone was: stad van Daens en Boon. gelukkig om de prestatie iguren die door hun vier- van zijn symtome, droet- cantig engagement geschie- geestig om het verloren gaan van een wensdroom: het Weihnachtsoratorium dirigeren. De mensen van de symfonie zullen mij niet kwalijk nemen dat mijn ere prijzen gaan naar trompet tist H. Verstraeten voor wie de moeilijkste passages een sinecuur bleken te zijn, naar de beide hobo's (Bach schijnt een voorliefde voor het instrument te hebben gehad), naar Lieve Weymeis om de tedere glans van de fluit, naar «Cantate Domi no» dat het niveau haalde van Monteverdi's Maria- vespers(maar daarover straks meer), en vooral naar Michaël Ghijs die in toch wel moeilijke omstandighe den de leiding van Octaaf Boone overnam en koor en orkest wist te kneden tot een vertolking die verder reikte dan de juiste weergave van de partituur, en die spankracht koppelde aan temperament en persoonlij ke benadering. Spankracht die werd bewezen door het intens luisteren van een vol le kerk; temperament zoals bleek uit de stralende koor zang «Ehre sei dir, Gott, ge- sungen»; persoonlijke bena dering die sprak uit het in reliëf brengen van hoge en lage stemmen in het con trast hemel-aarde. God mens in de koorzang «Ehre sei Gott». Ik had het daareven over moeilijke omstandigheden. Daar is eerst en vooral de opname van Octaaf Boone in de kliniek. Daar is op het ultieme moment de ziekte van tenor Guy De Mey. Geen gunstig gestern te dus, en toch een tweede kerstdag om niet te ver geten. De inzet van het «Weih nachtsoratorium» vijf paukenslagen gevolgd door fluitmotieven en koperbla zers en de jubelkreet van het stamt uit een wereldlijke ring te pakken en het wiege- Herman Slagmulder bena- koor «Jauchzet. frohlocket» cantate van Bach «De keuze lied «Schlafe, mein Liebs- dert het dichtst de orato- klinkt zo triomfantelijk van Hercules». Achteraf ter» ontroert door de teder- riumstijl: zijn stem is warm, dat hier al een climax wordt heeft ze de ideale benade- heid en de stembeheersing. zijn vertolking afgestemd op bereikt, dat de spanning schijnbaar al is opgebruikt. «Cantate Domino» schittert door expressiviteit en homo geniteit. De golfbeweging wordt door Michaël Ghijs trefzeker aangegeven. De blazers schallen hun vreug de uit, de strijkers hebben het soms lastig met het tem po. Willy Van Hese het is een ondankbare taak in te vallen volgt in zijn recita tieven bewust de tekst die hij in expressieve taal om zet. Zijn stem klinkt wat na saal en gaat in de aria's soms wat gevaarlijk aanleu nen bij de operastijl, een euvel dat zich ook manifes teert in de eerste aria van Godelieve De Geyseleer. te verklaren nochtans als men weet dat de bewuste aria een vredig landschapen k. hoogtepunten echter w wg die vlekjes uit. Ik denkgn t de globale prestatie vo symfonie en aan de koorr' gen. Die zijn voor Bacl®n het koor betekende iiP var Griekse theater: een fetinc soonlijke opstelling kritische mens die der rker I dri lei Onder de eregenodigden Octaaf Boone. (Per) Een prachtig konsert in de H. Hartkerk. (Per) het overbrengen van een boodschap, wars van effec ten. Dat Nelly De Ro een mezzo-sopraan is. blijkt zon neklaar. Blijft ze binnen die norm, dan vindt ze de inten siteit om soepel te zingen. De dialoog bv. met de bas in het «Immanuel, o süsses Wort» klonk gevoelig. In de hoge registers echter ver dwijnt de warmte uit haar stem. Of we dan een volmaakte uitvoering kregen? Geluk kig niet. Mensen blijven mensen en de perfectie van een Karajan is soms wat on- dergekoeld. Schoonheids- "I vlekken zaten ergens in de toon van de tweede viool, in de pastorale die het tweede deel inleidt, die soms wat rommelde en te snel, te wei nig idyllisch klonk. Ik miste er de herderlijke rust in. de toon van de schalmei over oordeelt, maar ook de. centrische houding ver lc gemiddelde mens di®l'n9( en smeekt. Bachs kot lijken op mekaar en zijn weer altijd anders. hangt veel af van de u van de dirigent die f tempowisselingen, atf verschuivingen of dooran aanbrengen van nuaerd, niet alleen de oren soave maar ook het gemoed rten. Dat Michaël Ghijs di||jn reikt dankt hij aan zijn en aan zichzelf. Hij heef vt opvatting, zijn koor stel1"1'3 voor open. Een paar lig beelden? De glans vcioor opgaande zon in «Bricjend o schónes Morgenlichttgijji hemelbestorming in sei Gott in der Höhe» dP herinnert aan het bef1®0 mende crescendo vaijn gi «Hosanna» uit Brittens I on< Requiem». Het poëtische gereren van een pratn massa in het «Lasset, nun gehen gen BetleH m' Het realisme in de kreefenir ist der neugeborene ld der Juden?», hetzelfdelanc lisme als waarmee Ba(oop zijn Mattheuspassie d&neu nigte tekende die de I van Jezus wilde en eistr fuga vol contrasten en <F broken kleuren in het «)uwe wenn die stolzen F< in h schnauben» Het tot (;ap€ hymne uitgebouwde s|VQr raai. De wereld is aan de duiTe Die zijn in Aalst te viir0^ Laten ze dit initiatief Jbelii zetten. We staan achtenOOO

De Voorpost | 1981 | | pagina 14