NIEUWE MUZIEK IS NOG NIET DOORGEDRONGEN... Crescent City Dreamers geven start aan Aalsters jazzjaar 1981 Was tachtig prachtig kwa popmuziek in Aalst? AALST MUSICERENDE STAD Organisten-klub met Paul Rutger Sportraad Erpe-Mere duidt laureaten aan Toekomst is niet rooskleurig 20 - 9.1.1981 - De Voorpost Schrijven over popmuziek... Niets is moeilijker. Echt waar! Maar vergeet in ieder geval niet dat de scherpste kritiek een levend bewijs is van belangstelling of als je, als musicus, liever kritiek vermijdt, je beter niet optreedt... En wat bracht dan 1980 voor Italiaanse spagetti, krachtig de muziekliefhebber? In ie- gekruid, enkele pintjes en der geval tientallen optre- hoe raadt u het toch? op dens. Natuurlijk waren er de achtergrond muziek uit uitschieters. Sommige groe- tachtig met John Lennon, die pen klommen torenhoog op er niet meer is. The Kids, die de muzikale ladder, ande- (eindelijk) de goede trein te ren echter kregen een se- pakken hebben maar ook rieuze dreun. Alle popoptre- met Abba die hoe spijtig dens nog eens kritisch be- het ook moge klinken spreken is onbegonnen moeiteloos de top van de werk. Het leek me beter eens een gesprek te voeren met ie mand die er nauw bij be trokken is geweest. Rene De Witte, zelf nog muzikant (ge weest), organiseerde enkele popavonden (waar hij nu meer dan de buik vol van heeft) en runt ook een mu- ziek-platenwinkel die betere muziek aan de jeugd voorschotelt. Dus afspraak in een gezellig kafé, en maar babbelen over 80, al dan niet prachtig (het bood mij in ieder geval toch enke hitparade haalden en dat maar voortdurend overdoen. Wij hadden het echter over Aalst... en zijn popmuziek. Waren er uitschieters in het afgelopen jaar? Voor mij persoonlijk leken de optredens van Raymond van het Groenewoud (voor een bomvolle zaal), lolbroek nr. 1 uit Vlaanderen, show beest Urbanus van Anus en van onze Isopoda wel de leukste, vooral op het ge bied van de publieke be langstelling. Joystick echter le leuke uurtjes) tussen een blijft voor mij de beste Aal- sterse groep, omdat ze nieu we dingen brengen op het podium en progressief zijn kwa muziek, en daar draait het toch om. Heeft tachtig je ook wel eens ontgoocheld? Ja, en eigenlijk voortdurend want de opkomst was nooit denderend. Uitzonderingen zijn Isopoda. RvhG en Urba nus die elk een volle zaal lokte. Maar voor de rest is het toch maar droevig gesteld. Weet je waar de oorzaken liggen, of beter hoe er kan aan verholpen worden? In ieder geval ligt het niet aan de namen... bijvoor beeld: in maart was Motor- head. tussen haakjes de hardste rockband ter wereld en oerpopulair in Enge land spelen ze vele dagen na elkaar voor bomvolle za len, ze zouden er dikwijls de boel afbreken om een toe- gangsticketje (alles behalve goedkoop) te bemachtigen, te gast in Aalst voor een enig konsert. En dit slechts voor een halfvolle zaal. Een ander duidelijk voorbeeld: In november was de Waalse formatie Machiavel (de best verkopende Belgische for matie ze verkopen meer LP's dan bijvoorbeeld AC/ DC in België) aan het werk te zien voor slechts 200 man... Dus we mogen zeker een groot vraagteken plaat sen bij de interesse van de Aalsterse jeugd voor derge lijke popkonserten. Ik denk dat de nieuwe muziek nog niet doorgedrongen is in Aalst; Aalst is nog achterlijk op muzikaal gebied. Verge lijk even met het Pajotten- land; bomvolle zalen voor onbenullige groepen. Tja, de reden? Waarschijnlijk moeten we dit gaan zoeken in het feit dat Brussel. Gent maar ook Deinze op nauwe lijks een half uurtje van onze Keizerlijke stad verwijderd liggen; Vorst ligt in het vol gende dorp... En ten tweede zijn de jeugdhuizen met hun programma's totaal voorbij gestreefd. Ze gaan achte- loos voorbij aan de noden van het jeugdige publiek. Miel Cools, Walter De Buck... kan wel leuk zijn voor grijzende dertigers, maar wat heeft een jongen van vijftien nu aan een trou badour? Dus de jeugdhuizen zijn helemaal niet meege- ëvolueerd (uitzonderingen zijn Dido en Pingie). En als derde reden; te dik wijls wordt de popmuziek (nog) niet au sérieux geno men door de stadsoverheid. Daarentegen echter wordt er met smakken geld gegooid voor het Festival van Vlaan deren. Zij zien de popmuziek nog te veel in verband met drugs, geweld en andere rotzooi. Dit komt er pas als de jeugd zich dood ver veelt... Gelukkig maken we de laat ste jaren een gunstige om mekeer door. Denken we maar aan de jeugdinfobeurs die eindelijk met wat nieu we ideeën op de proppen kwam. Maar we staan wel nog in onze kinderschoenen. Maar kan Aalst wel grote groepen of bekende namen ontvangen? Neen, zeker niet. Daarvoor hebben we geen zalen; maar vooral de akkommo- datie laat te wensen over. De Keizershallen kunnen toch 1000 muziekliefhebbers aan? En komt er geen verbe tering met het Kultureel Centrum? De Keizershallen zijn wel groot, maar... ik denk hier bij terug aan het optreden van Conny Van den Bosch; deze lieve dame kon zich nauwelijks omkleden... dat is een schande voor een vedette. En het Kultureel Centrum is te klein voor grote optre dens. maar te groot voor kleine optredens. Bijvoor beeld, fenomenen in de ar tiestenwereld. zoals Robert Long en Herman Van Veen, zullen wij nooit kunnen be jubelen in onze ajuinenstad, want wij kunnen te weinig volk ontvangen. En daar door gaat de prijs voor een toegangsticket gauw de hoogte in; wie betaalt nou 400 fr. of meer voor een op treden? Je kan pas een rede lijke prijs afficheren, als je zeker bent van een 1500 kop pig publiek... Laten we het nu eens heb ben over ons Aalsters pop wereldje? Aalst heeft nooit een be langrijke rol gespeeld op muzikaal gebied. Alleen Irish Coffee. Jan De Wilde en Maureen Kelly (disco!) uit Aalst vonden nationale weerklank. We zitten toch wel met enke le behoorlijke nieuwe groepen? Ja. maar daar blijft het ook bij. Zij dromen van een (in- ter)nationale karrière. maar er komt geen professionele aanpak vanuit de groep. Ze hebben nauwelijks inzicht in de keiharde showbiz. Joystick (echte doorgewin terde muzikanten) zijn kwa litatief in orde, maar dat is helemaal geen garantie voor een volledige door braak. Welke thema's komen nogal dikwijls terug in de songs? Groepen vertolken de ge voelens van de jeugd. En deze jeugd wil zich afreage ren, ontsnappen aan de rea liteit. Vroeger stak men een bood schap in zijn liedjes; men zou wel eens de wereld ver anderen. Maar nu gelooft niemand dat nog. Dus de groepen kunnen niet anders dan gevoelens van uitzicht loosheid vertolken. De jeugd is niet passief, maar wel passieloos en moedeloos, zij beseffen immers maar al te goed dat er «Nó Future» is. Wat verwacht je nu van '81? Een verbetering? Nee-, allesbehalve rooskleurig. We zitten immers met een «kater»; veel te weinig volk voor de jeugdinfo. Waar schijnlijk zullen ze dat risiko niet opnieuw willen lopen. En verder zijn ze ook ge schrokken door het optreden van Raymond van het Groe newoud; Raymond gaf zich volledig, maar de schade aangebracht door het pu bliek was aanzienlijk zodat een herhaling twijfelachtig is. V^| het Aalsters Kont zich niet meer wa| grote konserten; hun toevlucht kleinere om de f] put te vullen. Hopelijk zal Palliefl uitpakken met grJ men, zodat we toe hl zullen beleven in '81 Tenslotte: wat vim het Belgisch popwe het algemeen. Zie daar ook zo somber Ja. spijtig genot Iedereen heeft de van een verbeterii dat geldt slechts vo artiesten. Het overg blijft doorploetere onze markt is veel Ook zijn de groepe origineel; ze ondei veel buitenlandse en hebben nauweli M ideeën. Velen proberen het singel in eigen be is wel sympathiek vlieger gaat zo niet op. Een arti( zich bezig houden ziek. Hij is geen bir En verder heerst e ker wantrouwen biP^" tenmaatschappijen; ven er helemaal nil Lol daar zie ik niet zo g verandering in kom behalve hoopgeven' de harde realiteit...dski (Jo Dreei di idac Lu Deze Dendermondse formatie zet 1981, in met een konsert in The Crazy Bol Jazzkafe. zondag 11 januari aanstaande, 20 u. stipt. De Crescent City Dreamers. Belgische jazzklubs én daar in feite het tweede huisor- buiten, kest van Honky Tonk Uit hun naam valt duidelijk Jazzklub en gegroeid uit de af te leiden welke soort jazz vroegere Occasional Jazz zij wensen te promoveren. Band. heeft zich in luttele de «Crescent City» is im- jaren tijd een goeie reputa- mers sinoniem voor New-Or- tie weten od te bouwen in de leans, zodoende. De huidige bezetting is als volgt: Bruno Van Acoleyen trompet, Frans Vanden- bulcke trombone. Piet Her mans klarinet, Philip Her mans guitaarbanjo (o.m. ex- Jeggpap). Walter Detroch piano, Mare Hermans bas en Walt Windey drums. Vermeldenswaard is nog dat dit orkest net de dag voor hun optreden in Aalst, een eerste langspeelplaat opnemen in een Antwerpse studio. Liefhebbers van goede New- Orleans jazz zullen dus ook dit keer weer aan hun trek ken komen in de Crazy Bol. Willy Schuyten Als vierde deel en sluitstuk van «Het Aalsters Volksleven» verschijnt omstreeks 15 maart 1981 na «Het Markt- en Straatlied», «Liedjes op populaire tema's» en «De geschie denis van de muziekschool» «Een musicerende stad». Een poging tot inventarizatie en geschiedschrijving van alle muzikale vormen die zich van 1860 tot op heden te Aalst hebben gemanifesteerd. Jos Ghysens deelde zijn werk in in 17 hoofdstukken waarbij de wereld van gelui den en klanken op zeer over zichtelijke wijze wordt bena derd: orgels en beiaardiers, kiosken en koncertzalen, fan fares, harmonies, symfonies en trompetterklubs. U vindt er antwoord op tal van vragen als «Wie maakte er deel uit van vooroorlogse dans- en amuzementsen- sembles? Wie van schilder achtige volksorkesten? Hoe heetten de na-oorlogse for maties, de akkordeonisten? Wie speelde volksmuziek? Wie bracht meiserenades of zong Marialiederen? Wie beoefende kamermuziek? Wie zette muziek op stomme films? Welke waren de huis orkesten bij toneelkringen, in fabrieken, in banken? Hoe verliep de muziekopvoeding op school en in jeugdvereni gingen?» Meer dan 60 zangkoren wer den genoteerd en uitgebreid werd ingegaan op het kon- certwezen, de muziekorgani- zaties en het Festival van Vlaanderen. Ook het deel van volkskrin gen, jeugdklubs en klubhui- zen in de lokale muziekbeoe fening werd nagegaan. Adepten van rock- en pop kuituur werden verzameld en enkele centrale figuren en melomanen van na 1950 be handeld. Het boek van ruim 400 bladzijden, gedrukt op formaat 24 bij 16,6 cm., be sluit met een trefwoordenre gister van 360 lokale muzie- ken en verenigingen. «Een musicerende stad» is daarenboven overweldi gend geïllustreerd met fo to's van honderden muzi kanten en stichtingen die in het rijke Aalsterse ontspan ningsleven sukses hebben geboekt. kan intekenen tot 15 fe bruari aan de speciale voor intekenprijs van 810 fr. bij het Genootschap voor Aal sterse Geschiedenis, A. Lié- nartstraat 23 te Aalst op postrekening 000-0572139- 33 of bij de boekhandel. Na verschijnen kost het 890 fr. De oplage is uiteraard énig en beperkt. LH 1980 zit er (eindelijk) op. Een jaar, 365 dagen, zijn weer voorbij. Een gloednieuwe kalender met nieuwe popkoncer- ten ligt al voor het grijpen. Maar wat bracht 1980, het eerste jaar van een nieuw decennium in de twintigste eeuw, voor de Aalsterse muziek-freak? Veel? Ja, in kwantiteit in ieder geval. Je kon immers wekelijks (en meer dan eens moest je kiezen tussen twee enorm goede optredens) een of andere held uit ons aller popwereldje aanschouwen en beluiste ren. Maar. kwa kwaliteit, loste tachtig wel alle (hoogge spannen) verwachtingen volledig in? Is er werkelijk al wat veranderd, want tot voor enkele jaren haalde onze popmu ziek maar een bedenkelijk peil. Nochtans, nieuwe groepen staan te trappelen van ongeduld om het verleidelijke Belgische popwereldje binnen te duikelen. Shit. First Expe rience. Rubish, Xantippe om er maar enkele te noemen. Velen zijn geroepen, wellicht weinigen uitverkoren. Pessi misten (of zijn het bittere realisten?) beweren wel eens «veel geblaat, maar toch zo weinig wol». Gelukkig kende tachtig toch enkele 24-karaat-optredens. waarvan wij nu nog, zelfs in 1981 van watertanden. (De Voorpost Top 5. cfr. onderaan) Hieronder volgt een lijstje, verre van volledig, maar het geeft toch een behoorlijk beeld van wat er allemaal te beleven viel (van Willy Sommers tot en met Motorhead). Wij hebben er alvast leuke herinneringen aan oordeel zelf maar! Woensdag 17 december ging in het Gerstenhof te Erembo- degem een optreden door van niemand minder dan Paul Rutger. Deze organist werd hierbij bijgestaan door zijn persoonlijke drummer en zanger Eddy Leclair. Voor deze grote orgelme- neer waren beoefenaars van heinde en ver komen opda gen, er kon zelfs een Engelse dame verwelkomd worden. Ongeveer een 100-tal orgel liefhebbers vulden het zaal tje, en BRT-man Paul Rutger stelde hen in hun verwach tingen niet teleur. Gezeten aan zijn Hammond B 3000 (een insider vertelde me dat dit voor organisten zoveel betekent als een Rolls Royce voor autofans) bracht hij be kende of minder bekende nummertjes naar voor, die hij op zijn eigen typische manier vertolkte en interpre teerde. Hij is trouwens wat je een ouwe rat in het vak zou kunnen noemen, en zijn or gelmanie dateert reeds uit de periode dat hij zich aan het Gentse conservatorium door zijn eigen spirit in zijn vertolkingen liet opmerken. Het is evident dat een vak man degelijk materiaal ver dient, en daar was in de vorm van de Hammond B 3000 voor aezorgd. Het is een techniekwonder (3 kla vieren) waar je bij aankoop al snel 25.000 lieve centjes aan spendeert. Het functio neert op het hoogontwikkel de L.S.I.-systeem, vergezeld van Lesley-boxen. Ook Eddy Leclair viel door vlekkeloos ritmisch drum men in de gunstige zin op, zij het dat hem een heel wat lichtere taak dan Paul Rutger was beschoren. De presentatie werd ver zorgd door Daniël De Vle- minck, die duidelijk aan de beterhand was na zijn hospi- talisatie voor een operatie aan de knie. Tijdens de pauze werden ook enkele bestuursleden in de bloemetjes gezet. Voor zitter Jo De Witte werd ge loofd wegens de stipte uit voering van zijn functie, en ook «technisch adviseur» Hervé Van De Velde vergat men niet. Hij baat een orgel winkel uit en kan aldus zijn klubleden steeds van uitste kend materiaal voorzien. Presentator De Vleminck drukte de wens uit dat dit initiatief een stimulans mo ge zijn voor verdere aktivitei- ten, en hij suggreerde dat er in de nabije toekomst wel eens enkele grote buiten landse namen zouden kun nen voorgesteld worden. GON 'irwijl Erpe-Mere zich vergenoegt in een nieuw dekor van <:rkeersplaten, hebben de afgevaardigden van de gemeen- - 'ijke sportraad zich even teruggetrokken om hun jaarlijk- karwei af te handelen: de aanduiding van de sportlau- '.ten van het jaar. Uiteindelijk gaven ze een gulle stem volgende opvallende sportbeoefenaars: Hilde Ronsse - .">r haar atletiekprestaties, R.C. Bambrugge werd voetbal- s' ïpioen in 4e provinciale, de gezinssportfederatie van de - te en jonge gezinnen van Aaigem heeft de rekreatie- rt een sterke duw gegeven en de heer Albert Schouvlie- dulde geen konkurrenten want hij was vorig jaar de ie bezieler van het olympisch minimum op onze gemeente. kategorieën wós de eerste keer dat sportheren en -dames sportlaureaten moes- -mochten aanduiden. Im- •rs voor het eerst werd i individu gekozen die opmerkelijk voor de be- >rdö»ng van rekreatiesport -teeft ingezet. In deze reeks ging de titel met handgeklap laar de heer Albert Schou- lieger die vorig jaar de in spirator en organisator van iet olympisch minimum op je gemeente geweest is. Hij had daarvoor ook reeds zijn sporen verdiend als ama teur-sportbeoefenaar bij de Red Lions, waarvan hij op richter was en er 42 vriend schappelijke wedstrijden speelde. Kompetitie De prijs voor de individuele kompetitiesporter gaat uit eindelijk naar de atlete Hilde Ronsse, die zich zowel op hordenlopen als op hoog springen in de kijker speel de. Een lange lijst van hoge prestaties maakte het de sportafgevaardigden enigs zins makkelijker om hun keu ze te maken: nationale en provinciale titels zijn sinds '72 op haar rug geschreven. Als echte konkurrent in de strijd voor het laureaatschap kreeg Hilde de Aaigemse motorkrosser Wim Van den Dooren tegen zich. Wim ge niet in de gemeente en hele streek een zeer grote faam als vaardig krosser en bo vendien kan hij rekenen op een gunstig gesternte, dat de motorkross de jongste ja ren tot één der geliefde sporttakken maakt. Uiteindelijk gaat Hilde dan toch met de punten en de bloemen lopen. Naast laureaat RC Bambrug ge, die in '80 kampioen speelden in de vierde pro vinciale afdeling, stonden nog volgende ploegen op het kandidatenlijstje: volley bal Ajax-Aaiqem, voetbal Sparta Pinti' en de bow- lingklub Tirolerhof (die in 2e nationale afdeling speelt, hier kampioen werd in '80 en dus straks in Ie nationale zal aantreden). Als dat niet het vermelden waard is... Maar voetbal blijft dus ook te Erpe-Mere koning. Want ook volleybalploeg Ajax had een lange prestatielijst voor gelegd en kon bijna de afge vaardigden bekoren. Maar o wee. de uiteindelijke stem ming gaf de voorkeur aan Bambrugge. Toch blijft de bowlinggroep niet onopge merkt uil de strijd... Rekreatiesport Net zoals vorig jaar werd een groep aangeduid die zich beijverd heeft om de sport- voor-allen te propage ren en kansen te scheppen voor de beoefening door Er- pe-Merenaren. De gezins sportfederatie van de BGJG- Aaigem heeft drie discipli nes op zijn papiertje staan: turnen, volksdans en wande len. In de loop van '80 wer den 40 lessen turnen en volksdans ingericht en 12 wandeltochten. Daar heeft men waarschijnlijk niet stil gezeten. foü Motorhead, de hardste rockband ter wereld, zorgde voor een massa decibels tijdens een enig optreden in zaal Okapi. (Archief) Januari Rockavond met THOR in Terlinden Kabaret met Ronald Van Rillaer Februari Volksmuziek met 't Kliekske in de parochiezaal van Erembodegem Rockfuif met de formatie Sigh in Kreja Maart Hardrockformatie Motor head in zaal Okapi Rockgroep Joystick in zaal Driekoningen, 't Rond Vierkant Earl Okin met Engelse folk in Dido Kleinkunst met Miel Cools en de Vaganten in Her- dersem. April Toost bracht kabaret in Dido Plastic Chocopot in Pallieter Folksinger Per Helleberg uit Zweden in Kreja De wielerklub S.O.N.A. van Bambrugge had evenwel ook zijn aanhangers naar de vergadering meegebracht, maar hun reis naar Lourdes kwam nog eventjes te kort (al was dat reeds 2.400 km gefietst op 14 dagen). Meer dan 200 leden zijn er hier ingeschreven: een bewijs dat fietsen toch zeer aantrek kelijk is, naast het feit dat er vorig jaar een paar klubs op gericht zijn. Lauweren De gevierden zullen hun bloemen in ontvangst kun nen nemen tijdens een groots opgezette sport avond. (wh.) Raymond zorgde voor het beste popoptreden I tijdens het voorbije jaar. (Archief) jgg Showman Urbanus van Symfonische rock Anus in FFR. tippe in Baardegei Troubadour Miel Cools in naat) Leeuwerik Festival met Mastri Plastic Chocopot in Dido Experience. Rubisi nakwaboela Band Mei Tingel te Mere Symfonische rock met Isopo- Roemeense folk met da in Keizershallen Pirvu en Benone Di Johan Verminnen in de Sint- zaal van het Sint-Aui Annazaal sinstituut. Rock met Hustler in Ter- November linden N Folk met Derroll Ai Los Rupay uit Peru in Affli- de Leeuwerik gems Kultureel Centrum Zweedse «conl Uit Dendermonde, The Jegg- folksinger» Per Heli pap N.O. Jazzband in de Tanu. 19£ Stadsfeestzaal Rock met in het Juni ramma Shit en nadij Volksmuziek met Derrol hiavel in het Kapelh Adams in Burst, jeugdgroep Kleinkunst met Jan Zoektiet in de feestzaal van The Onion Dolls uit Aalst in Jozefskollege het voorprogramma en Rick December Tubbax and the Taxi's uit BRT-show in Hrito het Leuvense in zaal FFR Nico Gomez. Paul Rta.o Rockoptreden van The Peb- Wim Hoogenkamp «en bles in zaal Perfa te Burst Joris. |g j Urbanus van Anus in zaal Winterfeesten met FFR New Wave met Lavvi Ebbel en Once More in het Volks huis Juli Moorselse feesten met Vlaamse artiesten Willy Sommers. Paul Roelandt. Juul Kabas en Will Tura. Keizershallen met tal van f"'jrri< artiesten: Rob De Nijs. Paul en Nowe in zaal Maf Roelandt, Spargo, Sandy, Trejens Festival m| Willy Sommers. Raymond Kampher. Thoe LostpM van het Groenewoud, Con- T~' ny Vanden Bosch, Snoopy. Micha Marah, Lou en zijn Hollywood Bananas. Emly Star. September Rock en new wave met The Onion Dolls in zaal Madeion Pall ieterpop met Hustler. The Misters, Molotov, Der Polizei, Bert De Coninck en Sfunks en Jo Lermaire Flouze Show met Hallo met Henk in Sint-Annazaal Rock met Hustler in koncert in Zonnestraat Folk met Gordon Tyrall in Ijaco Oktober Rock met Once More in Eureka. Optreden van Tim Turcksin in den Tingel te Mere Rock met Amber in Dido Volksmuziek met Stampen en Dagen in parochiezaal te Erembodegem «foc Cajun, Steve Ashley Ralph McTell en «U1 Du in Sint-Annazaalr®! Rockformatie Th» ployers in de Sint-Aal New Wave met in 1 programma Voks nadien voorstelling r LP van Ex-Hole in K Rock met The Emptyj Bet en Ex Hole in zflel bens(Ter joden) Var Bert De Coninck in Üyp De Voorpost Top 5 «I optredens van 1 1. Raymond van hi newoud met een def optreden voor een zaal (juli, Keizershall 2. Urbanus van Ar de zaal deed plooii weer eens spetteren zaal FFR) 3. Onze Aalsterse sche rockgroep Isop als enige Aalsterse de Keizershallen (meer dan 1.000 mar 4. Pallieterpop met slaagd festival: tfusi Misters, Molotov, zei, Bert De ConinclI maire Flouze (septj 5. De hardste rockfc wereld bezocht oolj Motorhead (maart) 'el iet ia

De Voorpost | 1981 | | pagina 20