Zuur xoet Tachtig» i/ilfried Wesemael 4 avontuur Paul De Brauwer voelt zich bekocht DAF Trucks k lejeune J "jvelatie William Tackaert Dirk Heirweg: de eeuwige tweede Geweldenaar Johny De Nul L. Van Impe: bescheiden rol in «Tour» Albert Van Vlierberghe sportbestuurder Benny Vermeulen won Schaal Seis Jenny De Smet de beste Vlfried tch Ian iderlandse CÖRM1 fliam Tackaert: de revelatie van 1980. it 3po)liam Tackaert ontpop- lzich tot de revelatie wa| het wegseizoen 1980. >eg$ds in Parijs-Roubaix rust andere klassiekers n. 1 de prof uit Zele zich 5 isoortd. /erk!979 had hij even ge- /ooiefstoomd in de Tour 'te d France, en als piep- dejg debutantje deed hij affitoen verstandig aan auat tot op de bodem van iani krachten te gaan: hij >t. pte tijdig de boeken ht. 1 jaar later fietste Wil- toch de Tour rond. sls.fn de cols in zicht kwa- unfr, speelde hij geen au^fdrol. Dat was de op- Icht van de berggeiten, m. liam Tackaert ontpop- Izich echter tot een Ba óëi spurter van formaat. Steeds was hij vooraan te vinden en het kan jam mer genoemd dat hij vooral de Ierse hazewind Sean Kelly op zijn weg vond. Vanwaar kwam die plot se gedaanteverwisse ling? «Meer zelfvertrou wen en ook de noodzake lijke durf.» Tackaert begint zijn der de seizoen als beroeps- renner. Opnieuw met de Daf-ploeg van Fred De Bruyne. Fred die in Wil liam de man ziet die een even grote carrigre kan opbouwen als hijzelf des tijds. Geen simpele opga ve. Maar De Bruyne is een deskundige in het vak. Dus... Gedaan met wielrennen. Toch verdwijnt Albert Van Vlierberghe niet in het anonimaat: de Belselenaar, die jaren in dienst van de groten reed en zijn afscheidskriterium won, is nu sportbestuurder bij Masta. rt: tfried Wesemael heeft en goede herinnerin- n aan het voorbije detgseizoen: hij geraakte de zomer een beetje L.OO de sukkel. Sinusitis. Vajten Tour de France... t zag er nochtans be- ___Jevol uit. Reeds in de ereerste klassieker van I jaar gooide hij hoge José Boeve, een 8 uHner zonder naam, in "tg er op zijn eentje ^'bdoor en niemand an<%i daar aanstoot aan. ruliilien «ging» Kim An- een 22-jarige jed die in Luxemburg 2twilont. Wilfried ging in 1 spoor mee. Het duo 'am bij Boeve wiens Js defekt geraakte en ar de achtergrond ver- Ide. Wesemael en An- rsen bleven «boren», derweg «pakte» Wil- 't J id het leeuwedeel van de premies, won de berg prijs en hield het vol tot op dertig kilometer van de finish. Uitgerekend bij het beklimmen van de Volkegemberg kwam de grote terug. Het avon tuur was voorbij. «In Brussel - Kuurne - Brussel had ik aanvanke lijk dikke benen», vertel de Wesemael nadien. «Daarna liep het weer lekker». Zo goed dat hij zijn vriend en kopman Jan Raas een steuntje kon geven. Raas ging er in de finale alleen vandoor en bleef overeind. Dat Wilfried Wesemael en de andere geelrode «Postsoldaten» niet meespurtten voor de ere plaatsen, was logisch. Al leen de zege was belang rijk. Paul De Brauwer is de jongste maanden flink aan zijn trekken geko men: hij won zowel in het binnenland als ver buiten de grenzen een aantal cyclocrossen. Het kan niet altijd winnen zijn. Dat ondervond hij bievoorbeeld in Gram- mene waar hij de weer opgedoken Jan Teugels moest laten voorgaan. Zijn eerste wedstrijd van het nieuwe jaar werd het een vijfde prijs. In het spoor van Liboton, Zwei fel en nog een paar gro ten. Te Grammene was ik te verkleumd om de demarrage van Teugels te beantwoorden. Een graatmager ventje als ik wordt snel door de kou de «gepakt». Kerels met een laagje vet zijn beter bestand tegen de ijzige wind, zegde De Brauwer. In Rillaar bleef Paul ver rassend lang bij de profs wereld kampioen. Wat slip- en glijwerk duwden hem een beetje verder van de kop weg. Toch kon de nationale amateurskampioen op een kanjer van een pres tatie terugblikken. Intussen voelt Paul De Brauwer zich bekocht door de heren van de bond. Ze legden hem verbod op nog langer zijn driekleur aan te trekken in A-crossen. Een gekke maatregel, als je bedenkt dat nie mand destijds Roger De Vlaeminck en andere amateurskampioenen met zo'n diktaat tot ano nieme rennertjes degra deerde. Dat De Brauwer zelden of nooit aan een B-renners voorbehou den wedstrijd deel neemt, is nogal logisch: Dirk Heirweg, de eeuwige tweede: tweede in het nationaal kampioenschap op de weg, achter demy's en in het kampioenschap van Oost-Vlaanderen... Stevig omringd was Joh ny De Nul niet tijdens het afgelopen seizoen. Klas siekers waren er evenmin bij. Een debuterende ploeg als Masta moest het uiteraard vooral van de «binnenlandse» wed strijden hebben. Toch slaagde Johny erin enke le overwinningen op zijn palmares te schrijven. In «zijn» Schoonaarde werd hij zelfs kampioen van Oost-Vlaanderen. Johny was er als de kip pen bij toen reeds heel vroeg een ontsnapping op gang kwam die na dien de «goeie» bleek te zijn. In de allerlaatste ron de demarreerde hij van zijn konkurrenten weg en bleef tot onder het span doek overeind. Johny reisde ook naar Besangon om er deel te nemen aan de wereld kampioenschappen ach tervolging. Het is geen sukses geworden want reeds na de schiftingen wist Johny waar hij stond: hij kon weer naar huis. Evenals de in die specialiteit ervaren Dirk Baert. Johny is een gewelde naar op de fiets, iemand die een hoog tempo kan aanhouden. Maar achter- De VoorDOSt - 9.1.1981 - 25 Zoals het In 1976 was, wordt het voor Lucien Van Impe nooit meer. Lu cien is intussen de dertig reeds voorbij en er kwam een superstar opdagen: Bernard Hinault. In de Tour 1980 wist Van Impe reeds erg vroeg waar de lamp brandde: hij zou vrede moeten ne men met een figuranten rol. Zelfs de «bollekes- trui» zat er voor hem niet in. Een en ander was vooral te wijten aan de beslom meringen die het sei- zoenbegin meebrachten: het duurde een poosje vooraleer hij onder dak zat. Niet bevorderlijk voor de konditie en de gemoedsrust. 1981 kondigt zich hoop voller aan, en al kan Van Impe aan geen tweede zege denken, toch moet hij bekwaam worden geacht in de meest tot de verbeelding sprekende rittenwedstrijd een rol van betekenis te ver tolken. Verscheidene jaren in lande» goed aan zijn van een medesponsor, j A S Italiaanse loondienst en trekken kwam. kon Masta een sterkere luitenant van vedetten, Als renner stapte hij ploeg op de been bren- H intussen goed voor een eruit. Maar hij blijft in gen. Kopman blijft Joh- aantal overwinningen, de buurt van de pelo- ny De Nul in wie Van 'i j m. doch mettertijd ook een tons: als sportbestuur- Vlierberghe veel ver dagje ouder: Albert Van der bij het team waar hij trouwen heeft. Op voor- Paul De Brauwer: de enige die in ons land met kans op sukses de strijd kan Vlierberghe liet zich in in zijn laatste renners- waarde dat de sterke aanbinden met Roland Liboton, wereldkampioen cyclocross. 1980 «uithollen». Hij jaar terecht kwam. Hij bonk uit Schoonaarde werd «wegkapitein» in volgt Tuur Van de Vij- luistert naar de raadge- Cppn HflPklPlir lil A-CTQSSPIl de gloednieuwe Masta- ver op. vingen van een man die formatie. Masta, dat met Omdat er nu een hogere de stiel door en door kopman Johny De Nul financiële inbreng is kent. in de «koersen van te vanwege het aantrekken hij heeft er geen valabele tegenstanders. Stan Tourné is wereldkam pioen puntenrijden. En toch mag hij aan koppel- ritten en zesdaagsen deelnemen, getooid in zijn regenboogshirt. De Zwitser Fritz Saladin is wereldkampioen bij de amateurs: dat die in Ril laar aan een profkoers deelnam en toch zijn veelkleurige trui aan trok, kon blijkbaar nie mand deren. De konklu- sie is duidelijk: de «ba zen» van de Belgische wielerbond hebben blijk baar twee maten en twee gewichten die ze naar willekeur hanteren. Voor Paul De Brauwer is dat «njet» een streep door de rekening. Een financiële streep. Maar daar liggen de BWB- bonzen blijkbaar niet van wakker. volgen is een «stiel apart» die enorm veel on dervinding vereist. Als De Nul die nodige stiel kennis kan verwerven, zit er muziek in: talent heeft hij immers zoals wei nigen. Wesemael: voor hem was 1980 een rotjaar. langs de andere kant luidde het een nieuw in. Niet op sportief gebied, want hij blijft Post, maar hij zegde het 1ven vaarwel en huwde met de Anita Goense, een nichtje van prof Priem. Dirk Heirweg mag niet klagen over het wegsei zoen 1980. En toch: het moet je diep ontgooche len als je op de valreep van een nationale wegti- tel wordt gehouden. Aan het eind van de trikolore race te Koekelare vloog hij als een bolide uit het peloton weg. Regelrecht naar de zege toe? Het kon, maar toen deed zijn eigen ploeg maat Eddy Schepers nog dommer dan dom: die ging achter de reageren de Jos Jacobs aan en bracht die in een zetel naar de streep. Dirk was tweede. Blijft Schepers gedwee in het peloton zitten, dan geraakt Ja cobs nooit meer in het spoor van de Zeienaar. Heirweg nam ook deel- aan het wereldkam pioenschap puntenrij den in Besangon. Hij hielp er Stan Tourné aan de regenboogtrui. Is Dirk gedoemd als eeu wige tweede gedood verfd te worden? Zowel in het kampioenschap van Oost-Vlaanderen als in het nationaal kam pioenschap achter der- ny's eindigde hij op deze «Slechte» plaats. Van onze fietsende vrou wen bleek Jenny De Smet de beste. De natio nale titel pakte ze niet. Zo'n race voor de drie kleur is weleer een tom bola. Het aantal overwin ningen en de manier waarop ze werden ze werden behaald, spreekt evenwel voor zichzelf. Sallanches was Jenny evenwel niet gunstig. Klimmen dalen: een bergkriterium in plaats van een wegrit. Dus geen zilver zoals twaalf maand voordien. Twee keer werd Jenny De Smet tij dens die regenboogren in en rond Sallanches aangereden, doch die tegenslag roept ze niet eens als verontschuldi ging in. 1981 komt ook nog. En vermits het meis jes uit Hamme steeds maar sterker wordt, mag verwacht dat ze ook in de komende maanden hoge toppen scheert. Aam het eind van. de «open» Schaal Seis te Merksem spurtte Benny Vermeulen sneller dan Willem Peeters. Een klassieke zege mag je het niet noemen, alhoe wel die «Schaal Seis» ta melijk hoog wordt aan geslagen: het aantal deelnemers ligt hoog en er moeten 218 kilometer gereden worden. Op negen kilometer van de finish werden de kemphanen William Tackaert en Ronny Claes gegrepen. Daarna kwam de goede ontsnap ping tot stand. Willem Peeters waagde zijn kans, maar in de aller laatste meters flitste Benny hem voorbij. Uitstekend presteerde ook Peter Van Huffel, de amateur uit Hamme: hij eindigde als nummer vijf. Een andere uitblin ker was Eric De Wilde die op een bepaald ogen blik een kleine halve mi nuut voorsprong had bijeengefietst doch later overmacht voor de bezweek. In 1935 won Sylvain Grysolle de Schaal Seis. Er diende tot in 1980 gewacht vooraleer op nieuw een Oostvlaming op het podium klom. Benny Vermeulen

De Voorpost | 1981 | | pagina 25