Europese Kerstnachtmis in Kapucijnenkerk out-standing Stadsbestuur werd op rooster gelegd BEWEGINGSLEER TE AALST CATCH IN MINEUR STADSTOELAGE AAN OCMW VERMINDERT MET 5 MILJOEN De Voorpost - 9.1.1981 - 5 t s i le Ie s le e ie P te ie te ar ïi fr n M 81 ai is le d ie le ei !U ra ei :H ai fu ie ei :z< Hf Roger Van de Wiele, een knappe dirigent. (Per) Zowel qua inhoud en afwerking als wat betreft opkomst staat de Kapucijnenkerk in heel het Aalsterse centraal bij het vieren van het kerstgebeuren in een middernachtelijke mis op hoog niveau. Waar jaren terug zelfs inkomkaarten dienden te worden aangeschaft om het gebeuren te kunnen meemaken gebruik dat gelukkig maar werd afgeschaft loopt de kerk nog telkenjare bomvol en komen laattijdigen niet meer aan een zitplaats. Ook dit jaar was de belang- Het koor maakte er stelling overgroot, wellicht een zeer goede beurt en de- wegens het optreden van zelfde mis, de Preis-Messe het Koninklijk St.-Jobkoor in «Salve Regina» van Stehle de St-Martinuskerk in het zou er worden uitgevoerd in kader van de 500-jarige vie- samenwerking met het or- ring. een paar weken terug. kest. Omlijst dan door een trits kerstliederen uit West- Europa en voorafgegaan door een kerstevokatie op tekst van F. Compthout en gebracht door H. Van Geert. Onder de toehoorders be merkten we voorzitter van de kerkfabriek Frederik Boel met leden Theo Van Gijse- ghem. De Schepper en De Lathouwer en raadslid Etienne Bogaert. Als voor ganger fungeerde pastoor Laurent Bruggeman in kon celebratie met medepastoor Joris D'Hondt en Pater Yven- lein. Tijdens de kerstpoëzie bij een moderne kerststal zorg den koor en orkest onder leiding van Roger Van de Wiele die ter gelegenheid van zijn twintig jaar diri gentschap van het koor met Allerheiligen een gans spe ciale uitvoering wil verzor gen voor het oude kerstlied «Nu syt wellecome» in een aangrijpende bewerking waarbij vloeiende strijkers een lust waren voor het oor en hobo, klarinet en trompet samen met de fluit zorgden voor een waarlijk pastoraal karakter. Ook «Maria door een doomwoud» paste vol ledig in het poëtisch ge beuren. Tijdens de vertolking van «Stille Nacht», universeel bekend en wellicht het meest gezongen kerstlied ter wereld, trad de paro chiegeestelijkheid plechtig van uit de achtergrond ko mend. naar het altaar. Gustav Eduard Stehle. Duits komponist, overleden te Sankt-Gallen tijdens werel doorlog I. was een befaamd organist en koordirigent en doctor honoris causa van de universiteit van Freiburg, Zwitserland. Tal van koor werken schreef hij. motet ten, een oratorio, kantates maar met zijn mis «Salve Regina» behaalde hij de Ro me-prijs zodat de mis te recht «Preismesse» mag worden betiteld. Een inderdaad indrukwek kende kompositie met een romantisch getint Kyrie met bij 't einde een klein slip pertje bij 't orkest, een gloria con fuoco ingezet met zoete intermezzi, indrukwekkende unisong en door trompetge schal ondersteunde triomf zang. Mooi in zijn diversi teit, weergave van de vele ideeën erin vervat, klonk het Credo als een overtuigende geloofsbelijdenis waarbij het koor, eens te meer, zijn beste beentje voorzette. Na dan een stijlvol «Sanctus» werd de mis afgerond met een zeer melodieus «Agnus Dei» met schrijnend mise rere. Naast de eigenlijke misge zangen, in het Latijn, bracht het Koninklijk St.-Jobkoor, degelijk ondersteund door het orkest, een selektie van kerstliederen uit West-Euro pa. Kerstliederen, lofliederen ter ere van de geboorte van Jezus, dateren reeds van in de vroege Middeleeuwen. Een van de oudste kerkzan gen is alvast het «Prose de l'ane» waarbij een jong meisje met het Kind op de arm op een rijkelijk opge tuigde ezel de stad doortrok naar de kathedraal van Beauvais. Oude kerstliede ren ging men dan in de 16e en 17e eeuw polydoon be werken. In Italië ontstonden prachtige kerstliederen in motetvorm en in Frankrijk kwamen de «Noëls». Sopraan M. Daelman- Trof- faes bracht met welluiden de, enigszins vibrerende stem in de hogere regionen, het Weihnachtslied uit de Een knappe middernachtmis in St. Job. (Per) 17e eeuw «O Jesulein zart» gevolgd door, in mineur, «Daar reed een maagde- lijn», een oud Vlaams kerst lied met zangerige melodie en polyfoon antwoord. In «Jerusalem, heilige stad», schitterde de volumineuze machtige stem van H. Van Geert prachtig alternerend met het meerstemmig koor geschraagd door het deli- kaat begeleidende orkest formatie. Het internationaal karakter van deze Europese kunst kerstmis werd dan, als toe gift na de eigenlijke eucha ristieviering beklemtoond door het Vlaamse «Stil is de Nacht» uit de 17e eeuw waarbij mevrouw Daelman eens te meer blijk gaf van haar vokaal talent, het fran se «Allons Bergers» in ver halende vorm met speelse Elders in dit weekblad zult U een verslag lezen van de perskonferentie die op maandag 22 december jl. gegeven werd door het aktiekomitee van de Driehoekstraat te Erembodegem-Terjoden. Dit komitee werd opgericht inge volge het feit dat op de aanpalende derde industriezone een nieuwe fabriek werd opgericht zonder enige vergun ning en niet konform met de geldende voorschriften. Vooral de haast waarmee de nieuwe fabriekshal werd rechtgezet had heel wat arg waan opgewekt bij de om wonenden. Toen men dan nog ontdekte dat het betrok ken bedrijf op verschillende vlakken milieuhinderend was en niet mocht heropge richt worden op de oor spronkelijke vestigings plaats te St. Katarina Lom beek was de verbazing nog groter. Hierna ontdekte men dat de nieuwe werkhal met een lengte van 36 meter am per 4,75 meter verwijderd was van een aanpalend per ceel, daar waar uit een brief van de goevemeur van 1977 bleek dat iedere industrie minimum 8 meter diende verwijderd te zijn van de per ceelgrenzen. Het tussenlig gend gebied moet trouwens als groene bufferzone aan gelegd worden. Het feit dat nadien bleek dat het ganse gebouw opgericht was geworden zonder bouwvergunning was echter de druppel die de klassieke beker deed overlopen. Een petitie getekend door 57 in woners. uit de Driehoekstraat werd verstuurd zowel naar de Provinciale Dienst voor Stedebouw als naar het stadsbestuur. Het was ten slotte de goeverneur van Oost-Vlaanderen die met de hulp van de stad Aalst de illegale bouwwerken deed stopzetten enkele dagen voor het bouwbedrijf met kerstvakantie ging. Bouwvergunning Wat er ondertussen gebeur de grenst aan het ongeloof lijke. Zo ontdekte de aktie- groep dat op 18.12.1980, toen de nieuwe fabriekshal er grotendeels stond, de be trokken firma een bouwaan- vraag indiende. De plannen waren getekend door een architekt uit Overijse, en frappant is wel dat op deze plannen de verplichte 8 me- tergrens gerespekteerd werd. Enkele dagen later, op 23.12.1980 vertrok er dan een mysterieuse brief van Staatssekretaris Akkermans naar de stad Aalst. Deze laat ste had ondertussen een bouwadvies gegeven dat per ijlbode aan de provincia le diensten van stedebouw overgemaakt was gewor den. Op 24.12.1980 werd het advies van stedebouw, dat Op de laatste gemeenteraadszitting van 1980 dienden de raadsleden zich uit te spreken over de derde begrotings wijziging die op één jaar tijd door het OCMW ter goedkeuring werd voorgelegd. Zoals steeds zorgde ook ditmaal schepen van financiën voor een uitvoerig kommentaar. De begroting van het OCMW bedraagt 275 mil joen of ongeveer één vijfde van de stadsbegroting. Het eerste ontwerp dat door het OCMW werd ingediend voorzag in een verhoging van de ontvangsten en uitgaven met 11.478.500 fr. Hierdoor werd er geen wijziging gebracht aan het oorspronkelijk tekort van 72,9 miljoen. Na nauwkeurig onderzoek van de dienst financiën en na een gesprek met het OCMW zelf werd het oorspronkelijk ontwerp ingetrokken en vervangen door een nieuw. De sche pen verheugde zich dan ook over het feit dat het OCMW begrip had opgebracht voor de opmerkingen van het Schepenkollege. Hierdoor was de stadstoelage ver minderd tot 4.710.000 fr. Zo konden de personeels uitgaven verminderd wor den met 2,9 miljoen omdat het verplegend en verzor gend personeel nog geen aanpassing genoot van het statuut van Gent. Ander zijds diende wel een krediet van 1,5 miljoen voorzien las verhoogde uitgave voor an dere dan personeelsuitga ven. Het gaat hier om late vorderingen die nog te betalen zijn aan het RIZIV waaronder 839.935 fr. «dit ingevolge en geschil tussen OCMW en deze instelling. Aldus wordt het totaal krediet verminderd met 1,4 miljoen. Voor het rustoord St. Job is er een vermindering van de uitgaven van 850.000 fr., voor St. Lieven een ver meerdering met 425.000 fr., voor Hopperank een verho ging met 576.250 fr. en voor de dienst Gezins- en Bejaar denhulp een verlaging van 379.750 fr. Bij de bestuurskosten zijn belangrijke verhogingen voorzien voor de bezoldi ging van Tewerkgestelde werklozen (2.580.000 fr. meer) en 1,380 miljoen verhoging in de bezoldiging van het Bijzonder Tijdelijk Kader. Volgens de schepen was deze looninterventie gewettigd door de nood zaak de diensten kontinu te verzekeren en door noodza kelijke vervangingen in het belang van de dienst. De personeelskosten stijgen aldus met 4.943.000 fr. Ook de post maatschappe lijke dienstverlening stijgt ingevolge de aanpassing van het bestaansminimum. Verder zijn er nog 3 miljoen meer aflossingen en inte resten van nieuwe leningen. Het totaal van de verhoogde uitgaven beloopt aldus 7.093.500 fr. Inkomsten Wat de ontvangsten betreft wordt anderzijds 280.000 fr. meer voorzien voor verhuur gelden, vooral van het mor tuarium. Terwijl ook voor de rusthuizen meer inkomsten voorzien worden o.a. 130.000 fr. "voor St. Job, 1.150.000 fr. voor St. Lie ven, 930.000 fr. voor de Hopperank, én tenslotte 900.000 fr. voor de genieters van de dienst gezins- en bejaardenhulp en 1,1 mil joen van de genieters van de warme maaltijden ten huize. Bijna 5,5 miljoen werd voor zien als staatsaandeel in de bezoldiging van de tewerk gestelde werklozen en de BTK'ers en 1,315 miljoen als tussenkomsten van de Staat in het bestaansmini mum. Tenslotte verwacht men 314.000 fr. hogere staatstussenkomsten in de annuïteiten van leningen en 400.000 fr. in het artikel onvoorziene inkomsten. Ondanks de kredietverho ging van ruim 7 miljoen wordt desondanks de stads toelage herleid tot 68.238. 398 fr. of een vermindering van 4,7 miljoen. VEHE lakoniek luidde: «Idem als de stad Aalst» opgesteld. Dit advies werd op maandag 29.12.1980 door een wagen van de stad Aalst speciaal afgehaald te Gent, en de dag nadien op 30.12.1980 beslis te een in allerijl samenge roepen Schepenkollege de bouwvergunning te verle nen. Rekening houdend met Kerstdag en het erop vol gend weekend werd aldus in amper èen viertal dagen tijd een bouwvergunning van dergelijke omvang en be lang toegekend. Dat is onge twijfeld een unikum in de Aalsterse geschiedenis. Feiten Toen het aktiekomitee op 31 december jl. dan de moge lijkheid kreeg om als recht streekse aangelande de bouwvergunning in te kij ken, viel men van de ene verbazing in de andere. Niet alleen was er het feit van de spoedvergunning zelf, maar zoals vermeld strookten de tekeningen op het plan niet met wat reeds in werkelijk heid gebouwd was. Tevens ontdekte men dat achteraan het gebouw een verbran dingsoven kwam met een diameter van 5 meter Ook was nergens sprake van een schouw, die de verbran dingsgassen diende weg te leiden. Nog wettelijke ele menten in totaal 22, werden aldus ontdekt die in feite bij de vergunning zelf werden over het hoofd gezien. Op vallend was ook dat de bouwvergunning vooral ge baseerd was op de brief van de Staatssekretaris voor Ste debouw en Ruimtelijke Or dening. Deze brief kon men echter niet inzien. Niet volledig akkoord met deze gang van zaken besliste het aktiekomitee dan maar met een delegatie van een twintigtal mensen afgelopen dinsdag een bezoek te bren gen aan Burgemeester D'Haeseleer. Totaal onver wacht werd met de deur in huis gevallen en werden en kele pertinente maar lastige vragen gesteld. Men kan zich voorstellen dat de aktie- groep slechts op weinig vra gen konkrete antwoorden kreeg. De verrassing was trouwens algemeen en het werd een heen en weer ge loop en overleg met topambtenaren van je welste. Opvallend was ook dat de omwonenden ook nu geen inzage konden krijgen van de bewuste brief van Staats sekretaris Akkermans. Naar medegedeeld werd was de ze brief niet meer in stads- bezit. Het spreekt voor zichzelf dat het aktiekomitee het bij deze «verrassingsinval» in het stadhuis niet zal laten. Zo werd reeds beroep gedaan op een gerechtsdeurwaar der om de huidige toestand van de nieuwe fabrieksge bouwen vast te stellen. Ook zal niet toegelaten worden dat men opnieuw met de bouwwerken start vooraleer de wettelijke voorziene wachttijd van 20 dagen ver streken is. In feite wenst men nog verder te gaan om de ware toedracht van deze ongewone geschiedenis te kennen. Eén zaak staat nu reeds vast. Over de nieuwe fabriek op de derde industriezone en de aktie hiertegen door de inwoners van de Driehoek straat te Erembodegem werd nog niet het laatste woord gezegd. VEHE vokale en slagwerkeffekten en het Oostenrijkse «Weih- nachtsjodler» waarbij we ons in gedachten naar een alpenlandschap verplaatst voelden met echo-effekten van de hobo door de klarinet en van het koor zelf in pia nissimo. fel genuanceerd. Verrassend slot met echo van alten, sopranen, bas. Is de a capella-vorm voor een meerstemmig koor mis schien in wezen moeilijker en vraagt hij meer van de koorzangers, begeleiding door een strijkorkest met en kele blazers geeft het alvast meer toonvastheid en voor de luisteraar uiteraard meer charme, mede door de af wisseling. Besloten werd dan met een schlager die evolueert tot evergreen, de carol «White Christmas» waarbij elk melomaan zijn neiging tot meeneuriën moet bedwingen. In de homilie noemde pastoor Bruggeman kerst mis het feest van de liefde waarbij men zijn leven kan laten uitdeinen tot een smartlap of het laten groei-' en tot een topper. Dankbaar heid past erbij voor elke nieuwe dag, voor elk nieuw levensthema. Bij dank past dan ook samenhorigheid en eensgezindheid nu vooral. We leven immers in een tijd van bedrog en geweld, wan kelend van wellust of ver stijfd door vereenzaming. Derde dimensie van de lief de noemt de predikant de trouw waarbij mensen voor mekaar kunnen uitstijgen boven de gevreesde anoni miteit. Met deze zoveelste kunstmis oogstten koor, orkest, solis ten en niet in het minst diri gent en stuwende kracht Ro ger Van de Wiele eens te meer een daverend ap plaus, een eerder ongewoon fenomeen in de kerk dat al leen losbreekt bij échte waardering voor het gepres teerde. Vol verwachting kijken we dan uit naar de prestatie als de dirigent zijn 20e verjaar dag aan de leiding van dit zo toegewijd koor zal vieren. LH Tot eind januari organiseert theatergroep PACT. in samenwerking met het FSTV, een kursus bewegings leer. Deze staat onder leiding van Mevr. Greta Lintz die sinds 1973 aan de Koninklijke Opera te Gent als balletmeesteres verbonden is. Iedere maandag kan men in de «Graaf van Egmont». Grote Markt, en elke donderdag in de «Mikisklub». Nieuwbeekstraat, te recht om de lessen gratis bij te wonen. Aanvang te 19.30 u tot 22 u. Tweede Kerst in Okapizaal Of een «Catch-gala» nu de ideale ontspanning is om een tweede kerstdag te vieren laten wij in het midden. Feit is dat slechts een tweehonderdvijftig «liefhebbers» bereid werden gevonden om 150 of 250 Belgische frankskens neer te tellen. De tijd dat de zaal Rink voor zo een spektakel nokvol liep, schijnt definitief tot het verleden te behoren. Wat wil je, wij zijn toch zó verwend door de beeldbuis. Met het klassieke Aalsterse zaal geslingerd. Na zevenen kwartier vertraging werd om twintig minuten «combat» kwart voor negen de eerste was de winnaar gekend. De gongsiag in de kille en stil- slechte had verloren en de aan verkommerende Okapi- «goede» gewonnen. Het pu bliek was tevreden. De bierkraan kon voor een half uur worden opengedraaid. De tweede wedstrijd werd aangekondigd. De kampioen van Vlaanderen tegen la béte humaine. Nog voor de eigenlijke kamp begon had Vlaanders kampioen reeds de toeschouwers op zijn hand. Deze wilden duidelijk het afgrijselijke gezicht van het beest zien. Maar dat zal voor eeri vo'gende keer zijn. Zijn rood met zwart omran de ogen hoofddeksel blijft het aangezicht verbergen. Na een partij catch die meer op de Okapivloer en in de zetels van de eerste rij werd beslecht kwam «het beest» als overwinnaar uit de strijd. In de sport is alles moge lijk. En met zijn allen terug naar de tapkast in afwach ting van «DE» wedstrijd. Een dameswedstrijd twee te gen twee, over drie ronden van twintig minuten. Het was duidelijk dat de meeste toeschouwers daarvoor wa ren gekomen. Een mens ziet toch niet dagelijks vier dikke matrones elkaar in een catchring te lijf gaan. De ont nuchtering kwam al meteen toen vier frele meisjes van rond de twintig onder de spot plaatsnamen voor de klassieke opwarming. Van boezems als vuurbergen en billen als kerkpilaren geen sprake. Alle vier samen slechts goed voor 200 kilo gram. Maar de show must go on. Wij kregen alle catch- nummertjes op een rijtje ge plaatst. Haartje-trek, vingers bijten, in-uit de ring, een scheidsrechter die zijn broek verloor, en een winnende ploeg. Het was half twaalf toen de jeep van deze Franse kermisgroep de zaal inreed en de ring werd ingeladen. De inrichters beloofden vol gend jaar ppnieuw te organi- zeren. Voor ons hoeft het echt niet T. Ook de domes kwamen aan bod in de catch. Niet erg mooi... (Per) Twee zwaargewichten, vaak uit de ring aan het vechten. (Per)

De Voorpost | 1981 | | pagina 5