ik ^Stefaan heeft ook een karnavalplaat... WIE VOLGT «RIE» OP? Karnavalplaat Stefaan en de Chevaliers «Als het nu niet lukt, is het gedaan» Europaprins achter de tapkast Stefaan Vinck en Chris De Pelsmaecker kandidaat WACHTEND OP DE KOFFIE Zevende Bierprinsverkiezing De Voorpost - 9.1.1981 - 9 Kandidaat prins karnaval Stefaan Vinck bracht een leuke singel uit. Kandidaat Prins Karnaval Stefaan kijkt niet op inspannin gen noch kosten om uiteindelijk op 31 januari of liever 1 februari gekroond te worden tot Prins Karnaval '81. Naast honderden affiches, kalenders en andere leuke dingen heeft Stefaan nu ook een karnavalplaat uitgebracht. En ze mag er gerust zijn. De A-kant nam Stefaan voor zijn rekening, en op de B-kant prijkt het vlotte meezingertje van Antoine en zijn Chevaliers. Dat deze single wel degelijk inslaat als een meteoor in karnavalminnend Aalst bewijzen ontegensprekelijk de «fantastische» verkoopcijfers. In nau welijks een week tijd gingen zo maar eventjes vierhonderd van die schijven van de hand. Van een sukses gesproken dus- De 45-toerenplaat heeft wel duidelijk twee kanten. Op kant-A zorgt Stefaan met zijn gezellige stem voor ambian ce en karnavalsfeer op bals en TD's, terwijl op kant-B Antoine en De Chevaliers met het kalmere «Weir zin gen e lieken van Oilsjt» eer der de mensen zittend in de zaal zal boeien. Een dubbele troef dus en dat is helemaal niet gek bekeken. Vraag os niet de vergelijking te maken met andere mu ziekgenres, deze plaats is ge woon anders en daarom zo speciaal en wij mogen ze Eerlang wordt Enrico kastelein. De vroegere «Bonaparte-bar» in de Korte Nieuwstraat krijgt de naam «Prinsenhof» en de nieuwbakken Euro paprins en zijn Filippijnse dame zullen het etablisse ment uitbaten in de rumoerige Aalsterse uitgaans buurt... Op zaterdag 17 januari organizeren de eerstejaars- karnavalgroep «De Ware Loeders» een ambiance-thé- dansant. Het spreekt vanzelf dat zaal Van der Eist zal gutsen van ambiance, karnavalsfeer, plezier en ande re leuke dingen. Dus, kamavalisten maar ook disco freaks, hardrockfanaten... allen welkom, je zal het er zeker naar je zin hebben. Prijs voor het leukst verkle de koppel is er natuurlijk ook bij. Zorg dat je er bij bent vanaf 19.30 u., want het zal er weer stuiven... Eventjes voor de jaarwisseling, nl. op zaterdag 27 december, ging het er weer leuk aan toe in de St.- Annazaal, Roklijf-Aalst. De eerstejaarsgroep «Kweit ni wie» hield er voor de eerste maal in haar korte bestaan een thé-dansant, en het was onmiddellijk een schot in de roos. Niet minder dan 400 toegangskaar ten hadden een entoeziast koper gevonden, zodat de St.-Annazaal omstreeks 21 uur goed gevuld was. Hun voorzitter, Eddy De Laender, vertelde me dat de karnavalgroep zo'n vijftien leden telt, die meer dan de handen vol hebben om de wagen gereed te krijgen. Het onderwerp wou hij nog niet verklappen, maar toch wou hij alvast kwijt dat er een boot zou aan te pas komen... Ook gaat de groep «Kweit ni wie» er prat op dat zij de jongste groep zijn die aan de stoet zullen deelnemen. De avond mag zonder meer als een sukses be schouwd worden, zodat ze zich volgend jaar aan een (eerste) bal zullen wagen. Maar eerst komt er nog Karnaval '81, en daar zullen ze beslist hun mannetje staan. Uitkijken dus naar een (zwalpende) boot met een dozijn jonge matrozen in de ondiepe wateren van Aalst tijdens de drie dolle dagen. (jdb) Net als de vorige jaren slechts twee kandidaten voor de verkiezing van Prins Karnaval op 31 januari in de Keizershallen: Stefaan Vinck en Chris De Pelsmaecker. De volgende weken beslist méér daarover! a' Dominee James Macrow uit Lexingston kon zijn ogen niet geloven toen hij de offerblok opende en daarin ruim 200.000 dollar vond. Onderaan lag de sleutel van het 13 raadsel in de vorm van een briefje met de woorden: met wroeging, getekend een valsspeler. James Macrow voerde dus op slag een oude droom uit: hij kocht een nieuw orgel en liet het hele meubilair vervangen, la En bij de afrekening haalde de dominee de biljetten boven, en inderdaad, ze waren vals. wel. Af en toe spelen ze nog wel eens een valse noot, maar deze jongens hebben de grootste lol en dat werkt aanstekelijk. Kortom, deze plaats zal er ongetwijfeld in slagen het hart te winnen van het publiek, dat zich ook niet zal laten pramen om een dansje mee te doen en dat is toch wel het allerbelangrijk ste van een karnavalplaat... Met zijn eerste plaat hebben Stefaan en de Chevaliers voor muziek gezorgd die de enge kontoeren van Aalst zal overstijgen. Dus gewoon zuivere karnavalmuziek met een eigen gezicht en identi teit met Stefaan als trek pleister en daarachter een groep die «vakkundig» on dersteunt. Nu de koptelefoon, maar straks de prinsenpluimen? (Per) Ik was er immers rotsvast van overtuigd dat ik het ging halen, totdat Michel zijn kan didatuur binnenleverde... Nochtans voelde ik me als de morele winnaar van de avond. Maar als ik er nu tegenaan kijk, zeg ik; «veel ervaringen opgedaan, zowel positieve als negatieve». Ook heb ik kennis gemaakt met de vele «kleine intriges» die in het karnavalwereldje verweven zitten. Tevens besef ik dat het sukses afhangt van veel faktoren, die je niet altijd in de hand hebt. Wat maakt een liedje tot een karnavaltopper? Een stevig en plezant ritme komt natuurlijk op de eerste plaats. De tekst is eerder bij zaak, maar moet je wel ge makkelijk kunnen meezin gen. Het spreekt vanzelf dat ik geen boodschap in mijn liedje steek. Daar komt wel een bom geld bijkijken? Als je zo'n schijf in eigen beheer wil opnemen kost je dat vanzelfsprekend stukken van mensen. Gelukkig kan ik rekenen op een trouwe scha re handelaars die me niet alleen moreel steunen, maar me ook financieel goed hel pen. En zij doen dat voor mij omdat ze geloven in mij; ik ben niet zomaar «nen kandi daat». Het valt me op dat je tekst leuk is, maar daar blijft het ook bij. Je spot bijvoorbeeld niet met de politiekers? Daar moeten ze wel eerst aanleiding toe geven. Nie mand heeft iets «bijzonders» gepresteerd dit jaar. Politie kers zijn kleurrijke figuren, daar gaat het niet om, maar het mag ook niet té goed koop overkomen. En daarbij moet je ook nog aktueell blijven. Stefaan en de ganse kliek «Hand in hand deir karnaval» (Per w 4 Een hecht en vlot ritme, overgoten met een ferme scheut humor, cynisme en originaliteit zorgt voor een goed in het oor(r) (g) liggend produkt. Dus (eindelijk) weer een pareltje aan het hals snoer van de Aalsterse kar navalmuziek. Redenen in overvloed om met kandidaat prins Karna val een babbeltje te slaan. Maar deze man strikken voor een interview is geen ge makkelijk klusje. Drie tot vier avonden per week trekt er hij immers op uit... en in het weekend deelt hij zijn spirit en energie samen met zijn vrouwtje Eleona op allerlei festiviteiten. Na enkele te- vergeefse pogingen begon ik al te wanhopen, maar de vijfde keer of was het al de zesde trof ik hem dan toch aan in zijn knusse wo ning, Hageveld 39, Erembo- degem. In zijn woonkamer klonk mu ziek, ja karnavalmuziek, niet van himself, maar wel van Keizer Kamiel Sergant met zijn gloednieuwe langspe- ler: En weir doeng voesj». Stefaan vond het een leuke LP, alhoewel hij op merkte dat er al iet of wat sleet op Kamiels fluwelen stem te horen was. En in feite best te begrijpen, Ka miel draait al zo'n dertien jaar mee in de dolle Karna- valmuziekmolen... Ik haalde mijn notaboekje boven en vuurde meedo genloos mijn lijstje vragen af, en Stefaan antwoordde zoals het een kandidaat Prins paste, zwierig, vlot en niet verlegen om een grapje, pikante anekdoten en glaas jes geestrijk vocht... Niemand twijfelt aan de lan ge weg om tot zo'n karna valplaat te komen Kan je daar wat meer over kwijt? Na mijn mislukking in '78, heb ik het een tijdje kalmpjes aan gedaan. Maar langzaam groeide weer het verlangen om nog eens op de planken te staan voor het Aalsters publiek. Daarom leverde ik ook mijn kandidatuur bin nen... Hierbij wou ik echter voor iets nieuws zorgen, ook voor mijzelf. En dat zou dan deze karnavalplaat worden. Bij Antoine en de Chevaliers vond ik de nodige medewer king en eventjes later kwam ook Mark De Cock ons gezel lig groepje vervoegen. Na veel schaafen wrijfwerk (zo'n drie maanden) bekwa men we dit produkt, waar we echt fier op zijn. Niet wij alleen vinden ze prima, ook de kritische Aalsterse luister aars, want 500 platen (ons streefaantal) vonden al 'n enthoesiaste koper. Nu staan we zelfs voor een di lemma: «bijmaken of niet?» Je sprak daarnet over *78, hoe kijk je daar nu tegenaan? Tja, '78 was een formidabel jaar op karnavalgebied. Toen leverden wij (Ignace, Enrico en ikzelf) een knal prestatie, maar Michel was supergoed. Na drie num mers van zijn show had ik het al door: «Stefaan jon gen, je mag het vergeten» en na de uitslag heb ik ge weend zoals een klein kind. Stefaan en zijn vrouwtje klinken op zijn nieuwe plaat. (Per) Ik kan niet de vuile was aan de draad hangen Aalst vindt dat wel leuk want buiten Aalst begrijpt men nauwelijks iets van de ganse story. Waarom kopen de mensen jouw plaatje? Tja, dat heb ik me eigenlijk nog niet afgevraagd; ik heb er ook maar weinig tijd voor. Toch denk ik dat het over grote deel dit doet om mij te steunen, uit sympathie. En ten tweede mag je de verza melaars ook niet onder schatten. Anderen willen d'er gewoon bij zijn... Hoelang vertoef je nu al in Kamavalmiddens? Ik was er eigenlijk al heel vroeg bij. Maar ja, dat zat eigenlijk ook wel in de fami lie. Als tiener liep ik allerlei bals af, zoals het Spartabal... Twintig jaar geleden haalde ik bijvoorbeeld de eerste prijs als best verklede... Kar naval zit me dus wel in het bloed. Gelukkig heeft mijn vrouw ook «karnavalkrie- bels» in het lijf: ze is vlugger gereed dan ik om er op uit te trekken. Zondagavond is onze enige rustige avond... men eist im mers steeds meer en meer van een kandidaat prins. Het lijkt me wel het «hoogste amateurisme». Waarom neem je eigenlijk deel aan die verkiezingen? In de eerste plaats betekent dit voor mij een persoonlijk bevestiging na de ontgoo cheling in '78. En natuurlijk, wil ik de mensen ook lol en leute bezorgen. Op dat ge bied ben ik dan ook sociaal bewogen; ik bezoek rusthui zen... en als ik prins zal wor den, zal ik nog meer plezier uitstralen. Wat zou je nog graag reali seren of veranderen op kar navalgebied? We zijn de eerste karnaval- stad van België, maar dat moeten wij ook voortdurend bewijzen, dus wij moeten Karnaval uitdragen, maar ook mensen uitnodigen. Je kan bijvoorbeeld Di/itsers vertellen over de Aalsterse Karnaval in een heleboel su perlatieven, maar als deze mensen het zelf niet meema ken, Karnaval niet aan de lijve ondervinden dan weten zij niet wat Karnaval Aalst betekent. Daarom zou ik wil len mensen uitnodigen en hen werkelijk 's maandags eens onderdompelen in Aalst. Maar ja, deze moeten dan op het Stadhuis ontvan gen worden, en een plaats op de tribune hebben en daar Isfiijpt het schoentje- en over politiekers zing ik (nog) niet want een kei het vel afstroppen gaat ook niet. Wat verwacht je verder van Karnaval '81? Vermindering van kwaliteit, nu Karnaval een half miljoen minder krijgt? Karnaval moet je beleven voor de lol, niet voor het geld. ledereen heeft in de voorbije jaren boven zijn stand geleefd, en daarom moet nu iedereen bezuini gen, dus ook Karnaval. En verder hoop ik voor '81 op jong bloed, en daar vrees ik eigenlijk wel een tikkeltje voor. Er komen wel enkele groepen bij, maar dit is meer een versplintering van ande re. Het aantal kamavalisten zou moeten stijgen, maar dat gebeurt spijtig genoeg \piet. Als ik win, zal ik niet meer thuis zijn. Dit wil niet zeggen dat ik zal «leven op karna val», nee dat komt slechts op de derde plaats, na mijn ge zin en mijn job. Toch moet ik er bij vertellen, dat ik zonder karnaval niet zou kunnen le ven. Je leert er immers vele mensen bij kennen... En een mens die uitgaat, verliest zijn harde zakelijk heid en wordt «los» en eerlij ker, en dan leer je hem pas écht kennen. Met dit interview wordt het duidelijk dat Aalst een waar dige kandidaat Prins Karna val heeft, die met geheel zijn hart en ziel achter de Karna- valwereld staat. Stefaan is een levensgenieter, een Pal lieter in Aalst, die houdt van lekker eten en een goed glaasje wijn en hijzelf be weert een olifantenhuid te hebben, want dat heb je werkelijk broodnodig... Ho ge bomen vangen immers veel wind. Toch hoopt hij dat de beste zal winnen (het bes te is alleen goed genoeg voor Aalst), met de beden king; «Ik doe er enorm veel voor en ik zie ook wat de anderen doen. Als ik het nu niet haal, zien ze mij niet meer terug. En dat is géén dronkemanseed...» (jdb) Stefaan en zijn «Sjiepeerekes» op het droge... (Archief) Op zaterdag 14 februari zal in de feestzaal van R.H.I.T.O. (Welvaartstraat 70, Aalst) voor de zevende keer de ver kiezing van de Bierprins georganiseerd worden. Voor de sfeer zorgen op nieuw het swingende orkest F.S. Band onder leiding van Mark De Cock en de vlotte konferencier Karei, die weet hoe hij de vlam in de zaal krijgt... Wie verleden jaar aanwezig was, zal er ongetwijfeld dit jaar ook willen bijzijn. Deze verkiezing gaat immers steeds gepaard met een uit bundige sfeer, ambiance en plezier, kortom een waar dige voorsmaak van wat Karnaval '81 kan en zal worden. De kandidaten (minstens achttien jaar oud) moeten behoren tot een karnaval groep, studenten-, jeugd- of sportclub. Opgelet voor de bloeiende en dynamische bewegingen, want de kandi daturen zijn beperkt tot één kandidaat per vereniging. (Maar misschien kan men eerst een «concours» orga niseren binnen de vereni ging, en dan de beste laten meedingen naar de fel be geerde Bierprinstitel!. Kandidaten dienen zich op de bewuste avond eerst voor te stellen, zichzelf «ver kopen», vragen beantwoor den en ook een praktische proef af te leggen. De vragen zijn onder andere: 1. Algemene ontwikkeling 2. Bierproeven (verschillen de biersoorten van elkaar onderscheiden) 3. Tappen (volgens de re gels van de kunst) 4. Eén (1) liter bier uitdrin ken tegen het uurwerk. Verleden hoefden de kandi daten slechts 3/4 liter naar binnen te kappen, maar dit ging zo vlot dat men er nu maar een pintje boven op doet. Zoals gewoonlijk zullen de kandidaten een schare sup porters kunnen meebren gen, die niet alleen zullen genieten van het spektakel maar ook een stevige in spraak hebben, want de stemmen van het publiek bepalen voor de helft de uit slag. Dus iedereen in de zaal zal kunnen meestemmen bij de verkiezing, a rato van 1 ingangskaart voor 1 stembil jet, waarbij iedere kandidaat het recht heeft ingahgskaar- ten op voorhand te kopen. (Het aantal is bepaald op 100 ingangskaarten). De andere helft van de uitslag neemt de jury voor haar rekening en tegen deze uitslag zal geen verhaal mogelijk zijn. Mogelijke kandidaten heb ben nog even de tijd om de knoop door te hakken en om in 't geniep nog wat ekstra te oefenen, maar toch worden de kandidaturen verwacht voor 2 februari op het sekre- tariaat, Vinck Stefaan, Hage veld 39, 9440 Erembodegem of telefoneer 053-77.43.62. De Bierprins zal meer naar buiten treden dan vorige ja ren en ook zal men trachtten hem een waardige plaats in de stoet te bezorgen. In de loop van het jaar zal de Bier prins tal van invitaties ont vangen, zal hij zich mogen mengen in het karnvaldebat en zal hem, bij afwezigheid van de Prins Karnaval, de nodige eer te beurt vallen in verschillende steden. De kandidaten zullen in ieder geval beloond worden voor hun inspanningen; T.V.-toe- stel, champagne, fruitkor- ven, trofees, heuse bakken geestrijk vocht (om de mo gelijke kater op te vangen?) en andere waardevolle prijzen. Bierprins '80 «RIE» (Henri D'Haeseleer) wacht op een waardige opvolger want hij zelf kan spijtig genoeg niet opnieuw verkozen worden... (jdb) HAND IN HAND DEIR KARNAVAL (tekst: Vinck Stefaan melodie: Chianti lied) Schoeine maskes, majoretten, danseressen, tralala- lala, Op het ritme van trompetten, en klaroenen, tralalalal Met mezieken, en fanfares en getoeter, tralalalal. Stappen w' allemaal de stroot op en we zingen, tralalala, refrein: Dat is toch karnaval; Dat is Oilstj karnaval Weir goen deir giel het land, we loeipen hand in hand, in ons ajoineland. Dat is toch Karnaval Dat is Oilsjt karnaval We goen deir giel het land, we loeipen hand in hand, deir karnaval... Gilles dansen op de kloeten, en ze smoiten, tralalala. En het peird van Deiremonne, lotjons groeten trala lala, Polletiekers op eer sokken, doenj gewoein van trala lala, me 't een lachende visosje, rond het belfort, tralalala, refrein: Vooil jeanetten en verkliedjes en de groepen, tralalala, veil kleinen op de wages en beweging, tralalala, confetiekes, serpentines en guirlandes, tralalala, zaten boeling, kerrekoelen, scherregossen, tralalala. WEIR ZINGEN E LIEKEN VAN OILSJT (tekst: Antoine Van de Heyden, meloke: je chante - Une gamme a Paris) Weir zingen En het komt recht oit ons hert. Weir zingen in deize show zingend zu deir het leven te goon En zu woineg as 't kaan, bé e probleem bleiven stoon, Weir zingen, zu mor wa liekes ver eir, weir zingen in deize show. Zingen, swingen, a la bonheur Paris c'est tout mon cceur Ik voel het alweir Het zit hier van binnen Het stoot veir de deir Het goot weir beginnen De Oilsjterse sfeer komt weir veir de pinnen Het lokt ons boiten Het eeht medecoin Ver mensjen en dingen Het leven is foin Ik wil het bezingen De lach en 't plezier de karnavalkriebels Ze 'n weir in 't land. Oilsjt heit het lakonieke Oilsjt groeit nor den top Oilsjt heit iets van dat chieke Oilsjteneer ze 'n dat is tof Oilsjt de stad van me 'n droeimen Oilsjt stad van plezier Hier wil ik blijven woeinen Oilsjt och ik voel me 'n zo fier.

De Voorpost | 1981 | | pagina 9