jeugdpagina 1 tad zorgt voor «vorming HONKY TONK MET WELGEVULDE JANUARIMAAND ugdmonitor worden (tussen haakjes) KINDERKRANT PRIJSKAMP NR. 1 BIJ VERTREK NAAR... STANZACH (OOSTENRIJK) geknipt ACTUEEL Dekenij Koolstraat heeft nu ook straatverlichting De Voorpost - 16.1.1981 - 13 2 unte ,c'eSnieuw: naast de kadervorming voor jeugdmonitoren, wil aat tielijke jeugddienst van Aalst nu ook voor voortgezette en maar: gespeicaliseerde vorming zorgen. Al wie daar e'einteresse voor heeft kan vergadertechnieken onder de ijgen, leren met poppen werken, zeefdrukken... Diverse '9e')qssessies worden opgezet met het oog op een kwalita- •rbetering van het jeugdwerk. 67pan stadswege begon- d met vakantiespeel- ontdekte men al gauw aan een monitorsvor- iinds vorig jaar kwam i hoofdmonitorenvor- ÉNu worden bovendien or een ruimer publiek ilisatiekursussen inge- aan bod komende aten merken dat men rbtj nu eens richt tot /->aq het gonse jeugdwerk, dan weer tot specifieke jeugdvormen Óp donderdag 12 februari komt Bertil Eemans (medewer ker aan de Vlaamse Federatie voor Jeugdhuizen) spreken over «Het jeugdhuiswerk: gis teren, vandaag en morgen». Na een inleiding is ruime dis- kussiekans voorzen. Centrale vragen op deze info- en debat- ovond: Een overzicht van de evolu tie «20 jaar jeugdhuiswerk» speelt jeugdhuiswerk in op de evolutie van de jeugd in onze samenleving? welke richting gaat het jeugdhuiswerk uit? (in het stedelijk wijkcentrum Aalst-Rechter-Óever, Driesleu- telstraat 49, om 20 u.) Diskussie- en vergader technieken staan op zaterda gen 7 en 13 maart op het programma (van 9 tot 12 en van 14 tot 17 u. telkens), 't Gaat door in samenwerking met de Jeugddienst voor Maat schappelijke Participatie Staf Siebens leidt deze kursus. Y»i Jit jaar richt de stad Aalst (dienst kadervorming) een ^5 in voor wie jeugdmonitor wil worden, 't Gaat in totaal 4 lesuren, gespreid over een aantal weekends vanaf 0g 24 januari.De onmiddellijk aanleiding voor de stede- ugddiensten om zo'n kadervorming te organiseren, is bij kontiespeelpleinen» te vinden. kwalitatief uit te bou- 9-12 u en 13-16 u zondag). Dleek het noodzakelijk Studeerstof: en voldoende groot aan- Het theoretisch gedeelte om vormde jeugdbegeleid- vat: Eerste Hulp bij Ongeval- i) te beschikken In de len, Burgerlijke Verantwoorde- k betekende dit: zelf lijkheid en leidersproblemen, «en opleiding gaan zor- wat is een kinderboerderij, wer- rdij onderwerpen: wat is een groep (m.i.v. groepsdynamische as pecten en leiderschap), prob leemsituaties op de Aalsterse speelpleinen, de verantwoorde lijkheid van een hoofdmonitor, vergaderen evaluatietechnie ken. ledereen mag erop af ko men; enkel zondagnamiddag is het specifiek bedoeld voor wie zich op de speelpleinwerking wil engageren (PD.) Een info- en debatavond rond «Het dekreet op gemeen telijke jeugdraden» is voorzien op donderdag 12 maart om 20 u. Mark Suykens geeft infor matie rond vragen als: Wat is een dekreet? De inhoud van de verschillende ontwerpen en amandementen? Heeft het nog zin?... Deze avond gaat door in sa menwerking met de Stedelijke Raad voor Jeugdvorming en de Jeugddienst voor Maatschap pelijke Participatie. Verder komen er nog spe- cialisatiekursussen rond zeef drukken, poppen maken en er mee spelen en opvoeding in het jeugdwerk (aangepast aan de noden en kenmerken van iedere leeftijdsgroep, met sug gesties naar begeleidingshou ding toe). Deze onderwerpen zijn geko zen door de stedelijke jeugd dienst zelf, rekening houdend met wat men als noden ziet in het Aalsterse jeugdwerk Wel zijn er twee in samenwerking met de stedelijke jeugdraad op de kalender gekomen het de kreet op de gemeentelijke jeugdraden en het zeef drukken. (Al deze kursussen gaan door in het stedelijk wijkcentrum Aalst-Rechter-Óever) (PD.) Toch kan deze vorming |d worden, ook door wie iet wil engageren voor de I tiespeelpleinen. Men is ens niet verplicht om rl ille dagen in te schrijven. H omt men enkel in aan- ig voor een B J V.-attest kursus voor vorming van erantwoordelijken» (dit }9 igt de vroegere brevet- J-anneer men olie 64 uren - 9: i stage doormaakt. Die kan (maar moet niet) op ;antiespeelpleinen van de Kjlst doorlopen worden, sch jongeren die 16 jaar of zijn kunnen deelnemen eelnemingsgeld kost 250 el or de volledige kursus. 't _n door in de Stedelijke La- ichool. Binnenstraat 157, js op volgende dagen: zat 5al izat 7 feb.. zat 21 feb., 22 feb., zat. 28 maart, 29 maart, zat. 25 apr., telkens tussen 9- en 13-18 u (zaterdag) of king van speelpleinen en jeugd ateliers, evaluatie-technieken. Praktisch: speeltoestellen ma ken, poppen maken en ermee spelen, muzikale expressie, na- tuurexploratie, werken met kosteloos materiaal, grote bui- tenhuisspelen, verwerken in een thema van kreatieve aktivi- teiten en dramatische expres sie, manuele expressie in keu zeateliers, volksdans, werken met groot materiaal, werken met vindmateriaal, bezoek aan kinderboerderij Diggie Inschrijvingsformulieren kunnen bekomen worden in het Stedelijk Jeugdservicecen- trum, Kapellestraat 15, Aalst (tel 053 7.34.23). Hoofdmonitoren Zoals vorig jaar wordt ook dit jaar een opleiding tot hoofd monitor ingerichten wel in het vakantiehome Les Clos Fleuris, Bredene Het duurt wel nog een poosje Pas op 2-3 mei gaat deze kursus door met als DIDO, Erpe Zat 17: 20 u: film «Once upon a time in the West» (western van Sergio Leone) Zon 18: dansavond Zat 24: 20 u: kaarting Zon 25: dansavond JEBRON, Aalst Vrij 16: 19.30 u: gebedsmoment, 20 u: babbelavond met Tony Dohogne en Frieda Adriaensens over hun verblijf als ontwikkelingshelpers in Rwanda. Zat 17: 18.30 u: viering in de Begijnhofkerk Woe 21: 20 u: slotbezinning in de Begijnhofkerk van de Oekumenische bidweek (voor alle parochies en voor de protestantse gelovigen). Vrij 23: 19 30 u: gebedsmoment Zat 24: 18.30: viering in de Begijnhofkerk Zon 25: 19.30 u: Eerste avond rond het Genesis-verhaal. Het gaat om een reeks von vier zondagavonden rond het eerste boek van de bijbel. Gespreks- en doe-avonden voor jongelui vanaf 15-16 jaar met de vraag in het achterhoofd «Hoe ervaar ik de schepping vandaag?» Lanseloet in Stadsschouwburg, Aalst Zat 17 (17 u) en zon 18 (15 u): toneelvertoning «Manoesj, een katse juf». Toegang 50 F (jeugd), volwassenen 70 F. De Gele Limonade, Aalst Vrij 26: vanaf 21 u kookt de feministisch- socialistische vrouwengroep E.V.A. uit Aalst. Deze groep strijdt voor «een socialistische maatschappij, waarin elk mens gelijk waardige kansen krijgt en waarin er een rechtvaardige verdeling plaats vindt van werk, goederen en beslissings recht- geen feminisme zonder socialisme» (en omgekeerd). Ijaco en De Spin in zaal Rubens, Terjoden Zat 24 T.D. inkom leden 30 F; niet-leden 40 F. Discobar The Cult. V.D.C.V. Ulenspiegel In H. Hartkring, Dr Demoorstraat, Aalst: op vrij 23 volksdansinstuif. Aanvang 19.30 u. VDCV-leden betalen 25 F, anderen 5 F meer. Jongerengemeenschap voor evangelisch leven In porochiezaal Baardegem. op woe 21: werken rond eenheid onder alle kristenen, waarna vertrek naar een oekumenische viering met jongeren in Aalst (Begijnhof kerk). Aanvang 19 u. Terlinden, Aalst Vrij 16: 20 u: kaartavond Zat 17: groots kaas- en wijnfestijn Zat 24 20 u. dansavond Zon 25: film «Never give an Inche» met Paul'Newman en Henry Fonda Jeugdwerking Team, Aalst In Wijkschool, Park De Blieck 1: zon 18: winterse namid dag en zon 25: kwisnamiddag «alles of niets» Telkens tussen 14 en 17 u. Alle kinderen zijn welkom. J.A. Klakson, Aalst Zat 17: 14 u: kinderen spelen zelf poppenkast met stukjes die ze zelf in elkaar steken tijdens de namiddag. Zat 24: 14 u: maken van voddepoppen volgens een speciale werkwijze. P.A.C.T. in Turnzaal Kon. Atheneum, Denderleeuw Vrij 16: 20 u: opvoering van «De bende van Jan De Lichte», een oeuvre van L.P. Boon, bewerkt door Pieter De Prins. Het verband wordt gelegd tussen de dievenbende van 1750 en hedendaagse figuren als Baader en Meinhof PACT haalde daar een goeie pers mee, deze na-vertoning is een kans voor wie 't nog niet met eigen ogen kunnen zien heeft. De Leeuwerik, Lede Zon 18: 20 u: filmvertoning «The Last Waltz» (filmverslag van het legendarische afscheidsconcert van de country- rock-formatie The Band in november 1970) S.C.J.V. Jonge PVV-Mutualisten Lede Vrij 16: 20 u: optreden van Wim De Craene in zaal «De Lelie», Kasteeldreef 26, Lede. Leden 80 F, niet-leden 100 F (in voorverkoop), aan de inkom 120 F. Ypsilon, Aalst Zat 17: 17 tot 19 u: aanvang danskursus. Wekelijks, op zaterdag, 10 lessen, 300 F deelnemingsgeld en iedereen is welkom. Zat 24: T.D. van A.K.V. Boival vanaf 20 u PD Voor de eerste maal dit jaar geven wij onze eerste stripboeken weg. Ga als volgt te werk: los volgende raadsels op, zet de eerste letters op een rijtje en U bekomt een woord. Dit woord is tevens de oplossing van de Kinderkrant prijskamp nr. 1. Aalst, maandagmorgen 6.30 u. - Een reporter heeft toch een echt hondenleven. Het Kerstverlof is pas achter do rug en de eerste schooldag begint over een paar uren. En uw dienaar stond reeds om zes uur dertig - ja beste Kinderkrant U leest goed, om 6.30 u. in de vries ochtend in de Pontstraat aan het Sint Jozefcollege om U een ooggetuige verslag te kunnen brengen van het vertrek van een honderdtal kinderen voor wie het kerstverlof nog een bijlage heeft van 10 dagen extra-verlof. De leerlingen van de zesde gage werd dan maar netjes vertraging de donkere och tend in. Het besneeuwde Stanzach verwachtte hen rond 8 uur's avonds. J.T. Vraag 1wie kan wel een hou ten balk dragen, maar geen stopnaald? Vraag 2: wie praat zonder morid? Vraag 3: het is een huis vol eten maar de deur is men ver geten. Wat is dat? Vraag 4. wat heeft acht voeten en zingt? Vraag 5: ik heb geen rechts en ik heb geen links, geen boven en geen onder. Ik heb geen achter en geen voor, maar toch ben ik geen wonder. Wat is dat? Vraag 6: Mijn eerste is een jong schaap, mijn tweede is een schaakstuk en mijn geheel is een papieren lantaarn Wat is dat? Vraag 7: wat Adam steeds vooruit liet gaan, dat kwam bij Eva achteraan Wat is het? Vraag 8. wat is het goedkoop ste licht? Hiermede heb je alle woorden. Plaats de eerste letter van deze woorden naast elkaar en je hebt de oplossing. Vlug opschrijven, briefkaart of brief en opzenden naar. De Voorpost, De Kinderkrant, t.a.v. Jurgen Tack, Pontstraat 64, 9300 Aalst. J.T voorbereidende vertrokken namelijk op «sneeuwklas sen» naar Stanzach in Oostenrijk. Voor deze elf- en tegen de muur geparkeerd, naast de parkeermeters die deze maal geen muntstukje kregen. Spoedig werd het Ot muzikale flodders [Op zaterdag 31 januari worden alle hard-rock-fans in do (Erpe) verwacht. Op de spijskaart staat het motto 'erk m eigen streek», daor zorgen de Onion Dolls voor. J Diezelfde laatste januaridag komt Stampen en Dagen de F,F R.-zaal in Aalst (19.30 u.) jlsopoda is in Concert mee te maken op zaterdag 21 Netwerk (De Ridderstraat 28). Teatergroep fiseloet organiseert. Kaarten (in voorverkoop 100 fr.) te komen bij A. Triest, J Meganckstraat 26, RISA, H irtloan 30 of het Jeugdservicecentrum, Kapellestraat 15, fchaoms- en dansexpressie iaf 20 januari richt Jebron een nieuwe cyclus Lichaams- #Dansexpressie in Het gaot om tien lessen, telkens op igavond (van 20 tot 21.30 u.) in zaal «Alkuone», jnenstraat 271, Aalst. Je kan inschrijven ter plaatse, of "IfJanien Barremans (Groenstraat 20, Erembodegem, tel. B-78.80.53 f 77.63.89). teugdezaaiers ons land zijn sedert 1977 zowat 1500 buitenlandse porol Indische) kinderen door gezinnen geadopteerd, n van de organisaties die dit mogelijk maken is die van I Vreugdezaaiers Deze vereniging staat tevens in voor 3d zoeken naar ouders, die gedurende vakantieperiodes sjideren uit de Parijse bidonvilles een thuis kunnen geven '^rer dit alles komt pater Delooz bezieler van de reugdezaaiers één en ander vertellen in de Sint- Jinazaal, Roklijf, Aalst op 16 januari (19 u.) 1 is tevens een diamontage over de Vreugdezaaiers en Tp Indische winkel. Belangstellenden kunnen deze avond Otis bijwonen. lasje over springen Is meer dan een jaar staat het wereldrekord haasje- jzetrer-springen op naam van de Erondegemse Chirogroep Belhamels Als alles volgens plan verloopt zullen 'orjlfpsgenoten dit rekord (30,4 km) scherper stellen in lustus e.k. georganiseerd haasje-over-springen werd ontdekt in '75 door de studentenklub Moeder Koedekerke uit de tsthoek Hun afstond van 15,3 km werd echter al in ttember 77 verslagen door de Belhamels die met acht m '9,3 km konden springen. Leerlingen van het Aalster- St -Jozefskollege sprongen daarop in het Osbroekpark km met acht man bij mekaar. De palm verzeilde daarop Izegem waar 29,4 km gehaald werd, doch slechts vier Jn hielden de laatste opdracht vol. Daarop sprong de ielse jeugdklub Juventus 29,513 km Het huidige rekord 30,4 km staat nog steeds op naam van de Belhamels, et tioiningsschema, dat de opgedoken konkurrenten thzelf opleggen is niet von de poes. Op 1 mei dient men cl te nemen aan de 50 km mars ingericht door de F.F.R.- st( 'en<^en'trin9 'n Aolst Nadien volgt de 100 km-doden- U ors van Bornem. Slechts wie daarin sloagt, mag de genlijke trainingen aanvatten, want het komt op doorzet- Igsvermogen aan. Uitgekeken wordt inmiddels naar tgen man (zijnde- 8 plus 1 reserve) die om de acht meter Dar «de bok» staat willen springen om dan zelf ocht leter verder gebukt te staan. Zoals gebruikelijk bij rekord- 0, ^gingen springt men 50 minuten en volgt 10 minuten m. IS' en Brsoneelsbezuinigingen an Pols bekend heeft de stod Aalst bij de eindejaarswisselinq et statuut van een aontal tewerkgestelde werklozen en TK-ers niet meer hernieuwd om bezuinigingsredenen Op stedelijke jeugddienst, die voor het overgrote deel met Jn dergelijke personeelsbestand werkt, is evenwel nie- K>nd afgevloeid twaafjarigen en ook voor drukte van belang. God enkele tienjarigen, onder alleen weet waar ze plotse- wie onze medewerker Wou ter dus tien dagen sneeuw pret. ling allemaal vandaan kwa men. Moeders, vaders, me ters en peters, ze waren er Want kom ons nu niet allemaal. De kinderen had- vertellen dat er ginder in het den het plots zo druk met verre Oostenrijk veel aan elkaar te begroeten - ja wat «klas» gedaan wordt. Wij wil je, het kerstverlof had spreken hier uit ondervin- veertien dagen geduurd en ding. Een paar jaar geleden gans die tijd hadden ze hebben wij het ook meege- elkaar niet gezien - dat maakt. Toen wij ter hoogte zij er hun familie plots bij van genoemd kwamen vergaten. Ondertussen was stonden reeds twee moder- het vijf voor zeven ge ne autobussen met draaien- worden. Valiezen en de motor en schaarse bin- rugzakken vonden een nenverlichting te wachten plaats de kofferruimte en de op de te vervoeren inhoud, meesters hielden appel. Lij- Enkele minuten later stop- sten werden gecontroleerd ten er een paar auto's, en het was opstappen ge- Portieren sloegen open, nog blazen. Nog vlug een kruisje slapende gezichten kwamen en kusjes en de plaats in de te voorschijn. Jongen met bus werd ingenomen, dikke sneeuwschoenen, di- De bedampte busruiten to kledij en skimuts begon- werden doorkijkbaar ge nen met koffers en rugzak- maakt, gewuif en een traan ken te sleuren, niet goed tje en een lach en weg wetend waarheen. Alle ba- waren ze. Met een kwartier Vertrek Sneeuwklassen Maandagochtend om 7.15 u. vertrokken de leerlingen van de zesde leerjaren van het Groot college op sneeuwschool. Meer over dit vertrek in een artikel elders in het blad Eerste schoolweek in het nieu we jaar De eerste schoolweek van het nieuwe jaar liep in de meeste gevallen vlot. Daar België ge spaard bleef van overvloedige sneeuwval konden de lessen normaal doorgaan. In de meeste gevallen was de eerste schooldag een dagje extra va kantie daar de leerlingen en de leraars er nogal slaperig uitza gen. Dit was echter niet het geval in alle scholen. Bij som migen begon de eerste dag reeds met enkele zware toet sen. Niet alle leraars waren dus van goede wil. Overvloedige sneeuwval in Europa Er viel de afgelopen tijd wel een pakje sneeuw uit de lucht en dan vooral in landen als Duits land, Zwitserland en Oosten rijk. Meer bepaald de streek van Voralberg en Lech. De gebieden zijn nog niet toegan kelijk voor toeristen. Vele toe risten zitten ingesneeuwd in dit gebied en moeten binnen blij ven voor eventuele lawines die zich zouden kunnen voordoen. De ingesneeuwde toeristen waaronder onze medewerker Wouter worden bevoorraad per helikopter. Bij de ouders thuis is echter de zenuwachtig heid meester tegen over de pret die de ingesneeuwden hebben. Een ooggetuige ver slag uit het Lechdai volgt in het volgend nummer. Perseptie Zoals jullie wellicht weten gaf De Voorpost vorige vrijdag een receptie op een nieuw wer kingsjaar. Ook onze kinder krantmedewerkers waren hier uitgenodigd. Na een reeks sprekers waaronder onze eigen hoofdredakteur werd de tapkraan opengezet. Hopelijk worden alle goede wensen be waarheid Voor medewerkers Al diegenen die ons artikels of nuttige zaken opsturen die te verwerken zijn in onze Kinder krant krijgen een verrassings geschenk. Voor prijswinnaars De prijswinnaars van onze wedstrijden zullen beloond worden met stripalbums die mogen gekozen worden uit on ze voorraad. Ons adres is in deze Kinder krant te vinden J.T. De lichtreklame in de Koolstraat zorgt enerzijds voor aangename winkelen en anderzijds voor de publiciteit, (per) Nog maar pas is dc algemene vergadering van Honky Tonk bijeengekomen, nog maar net is er een daverende eindejaarsfuif geweest en reeds zitten de programma's voor de eerstkomende weken in onze bus. Men zit er echt niet stil in de bunker. Op zaterdag 10 januari WASHBOARD HOT speelt de Poolse GOLD JAZZ COMPANY vanaf 21 uur. De week nadien reeds, op vrijdag 16 januari komt BRT III opnemen voor een koncert dat recht streeks wordt uitgezonden van 23 tot 23.40 u. Die avond zal The Jeggpap al oerformeren vanaf 21 uur. Op zaterdag 24 januari De dekenij Koolstraat en de aanpalende straten beschikken nu ook over een reklameverlich- ting. Vrijdag werd deze officieel geopend. Hartelijk proficiat dekenij Koolstraat voor het initiatief. Sorry dat enkel de fotograaf er kon zijn, we hadden óók een receptie... In elk geval een kiekje van het aktieve bestuur, (per) 1981 verwachten ze daar gen we een afwisselende de huisorkest eindelijk nog Max Collie's Rhythm Aces. avond. Niet alleen Bob eens aan bod komt. Even ligt het dan stil, maar Hall (de beste blanke Voor vrijdag 20 maart is op 14 februari komen de blues- en boogie woogie- dan de tweede kroegen broeders uit Sint-Niklaas, pianist), maar ook The tocht gepland met tien or- In Honky Tonk gaan ze nu al wimpels uitdelen ook. Voor 1980 ging dit begeerde N O Train Jazzband Crescent City Dreamers kesten in tien verschillende kleinood naar The Jeggpap of wat dacht je. Een plaatselijke schone overhandigde het veertien dagen later krii- treden op, zodat het twee- gelegenheden. vaandel aan leider Bert Heuvinck. (vh)

De Voorpost | 1981 | | pagina 13