Zo is voetbal (15) De ANDERE match Voor vijf of tien minuten naar de bank? Aktueel Wilfried Van Moer: nog maar eens tweede Ko Prins: «De toekomst is aan ons» 22 - 16.1.1981 - De Voorpost of even op de retrotoer Hoe je het ook draait of keert, een derby doet een voetballiefhebber altijd wat. Ik schrijf welbewust: WAT. Niet dat je er slapeloze nachten aan overhoudt, niet dat je gewapend met vlaggestok en toeter naar de wedstrijd stapt, maar ergens in je buik kriebelt het toch. De spanning, weet je wel. Die goeie ouwe knorrige spanning wil na al die jaren maar niet wijken voor de overmacht van het «logisch en konsekwent» denken. Maar genoeg, laat ons ter zake komen en de feiten in een koud daglicht plaatsen. Nu ik met de wagen naar het plein kan verloren snorren, maak ik van de gelegenheid gebruik de vierwieler op de voorziene parkeringsruimte te stallen. Tussen de vele toeschouwers door slalomt de wagen naar de inrijplaats, maar daar blijkt dat de parking bij het slachthuis onlangs bedekt werd met een tapijtje gras. De overige tien plaatsjes worden vrijgehouden voor «bestuur en officiëlen». Want zo zijn ze. Laatst gerangschikt of niet, het bestuur heeft altijd voorrang. Nog steeds in een bovenste beste stemming zoeken we maar een ander plekje moeder aarde op en, huiverend tegen de wind in, stappen we op naar de poorten van de Royal Racing Club Wetteren (maak je niet ongerust, er is zo maar één klub in de plantengemeente). Aan de poorten bekende tronies en hoog in de tribunes nog meer lachende gezichten (nee, geen namen of de proceskosten zouden hoog oplopen). «Wat ga je nu allemaal vertellen,» lacht Carlos (oei, toch een naam?), duidelijk verwijzend naar een Voorpost van een jaar of wat terug. Ha, dan moest je erbij geweest zijn, lezers! In Hamme, in Berlare, in Groot- en klein-Dendermonde, zelfs in Lokeren en Sint-Niklaas (en wie gelooft daar nu nog in?) weet men al een tijdje dat deze stukjes niet de pretentie hebben «serieus» gelezen te worden. Maar op de Racing... Alleen de supporters van de Standaard (die volgend jaar hoogstwaarschijnlijk een derby in eigen gemeente kunnen bekijken) schokschouderden, op de uitzonderingen na die helemaal geen last hebben van lange, gekrulde tenen en andere lichaamsaf wij kingen. Maar wij spelen geen voetbal en trappen dus niet na. Hoog in de tribune is nog een plaatsje vrij. Vóór mij heeft een politicus uit Dendermonde een zitje gevonden, blijkbaar hebben de katolieke mandatarissen respekt voor hun wekelijkse rustdag. «Een wreed ploegske hé, manen» roept een Wette raar. Ik herken en ontmasker die kerel onmiddellijk. Op Sporting Lokeren voert ie ook al het woord, maar dan langs een mikro en heel wat officiëler. Kom je ook eens naar het voetbal kijken,» wordt hem gevraagd. «Vergeet de aanhalings tekens niet te plaatsen,» wordt teruggebruld. De paarsblauwen van Dendermonde voelen zich blijkbaar in hun sas op het plein aan de Schelde (hoe zou het ook anders kunnen, de Dender kan hier zijn onwelriekende invloed niet laten gelden) en spelen de Wet teraars met hun rug tegen het doel. Maar die kerels vergeten één zaak: die van Wetteren spelen niet alleen taktisch en heel improvisatorisch, maar die wenden ook de magische krachten van de psychologie aan! Hier volgt een nadere uitleg van wat bedoeld wordt: de roodgroenen laten de tegenstanders komen.en scoren, en na enkele doelpunten te hebben geïnkasseerd,.blijkt dat de tegenstander zo overtuigd is van zijn eigen kunnen dat hij in slaap valt, voetbalt als een reus op lemen voeten en door de Lilliputter in mootjes wordt gehakt. Het scenario past in het begin wonderwel. Dendermonde krijgt een open doelkans als nieuwjaarsgeschenk en Wetteren kan en mag aftrappen. 0-1. Volksvertegenwoordiger Lenssens gnuift (geen namen!), we zitten op Wetter- se rozen hoor ik hem fluisteren. Maar hij vergeet dat de Wetteraars psycholo gie studeerden. De vertoning zakt tot een hopeloos dieptepunt. De bal wordt van een paarsblauwe naar een groenrode en van een gr oenrode naar een paarsblauwe getrapt. Blijkbaar azen de spelers uit beide ploegen op een transfer. «-Volgende keer nemen we een trainer met twee of drie Heizeldiploma's» roept een ontgoochelde Kopvleesfretter. «Neem de onze,» repliceert een al even verbolgen haringfretter. Het publiek schatert. Zo wil het de échte voetbalfanaat: doelpunten. Hij vindt het maar smalletjes wanneer de keeper van de «vijand» zich op de bal werpt en de aanvallers van «zijn» team de pas afsnijdt, (per) Pal voor de rust trapt De Jaegher, klein maar dapper, de bal hard voorfcnCLr de van Wetteren naar Dendermonde getransfereerde Van Poucke krijgt d- nogal ongelukkig op de sloffen en het leder verdwijnt in de netten! «Merci] Poucke, Merci...» zingt een uitgelaten spionkop. «Zie je nu waarom we dief laten vertrekken hebben,» schertst een fan, «dat was vroeger onze topst Ik zou niet graag in die jongen zijn schoenen lopen, want tegen derj stomme pech kan niemand op. Na vijfenveertig minuten heen en weer getrap heeft zelfs de arbiter er' buikje van vol en hij grijpt terecht naar de noodrem door voor de i fluiten. Wie moet rusten is echter niet heel duidelijk: de spelers toeschouwers die drie kwartier hebben rechtgestaan. In het kleine kantientje achter de tribunes schuiven de zittende fans ni tapkast toe, de gas vuurtjes doen hun werk grondig. Hier en daar woi over de manier van spelen gediskussieerd. Hoewel diskussie is een groot woord. Zelfs die van de stad zijn er zich bewust van een lauw showtj te wonen. En dan hadden ze eerder leider Lovendegem in eigen huis ten gedragen.» l ha Terug in de tribunes vraagt iemand Lenssens of ie politiek asiel h£oek vragen. Net als de verzorger van de Racingers, want die heeft vooi gelegenheid zijn paarse trui aangetrokken. De politieker grijnst. Maai «soigneur» doet zijn werk behoorlijk. De Jaegher, een jongen die behoor kan voetballen, werd door een bloeddorstige vijand (het slachthuis Wetteren ronselt regelmatig nieuwe arbeidskrachten) ondersteboven gel en wordt vakkundig opgelapt in de buurt van een bord waarop reklame voor Carrosserieherstellingen Na een paar minuten is het voor iedereen duidelijk dat de psycholoj geladenheid van Wetteren de Dendermondenaren lam als een lan maakt. Wonder boven wonder, maar Wetteren begint op bepaalde ogenbli. toch aardige krulletjes en beweginkjes op de modderige grasmat te tov< De stedelingen kijken hun ogen uit hun kassen. Is dit de rode lantaarn? |cg moest gebeuren gebeurde. Wetteren slaagde erin een tweede doelpi scoren. De supporters van Wetteren, minder massaal opgekomen dan die tfuir Dendermonde die eventjes aan championitis leden, dansen alsof ze in een jte Beiaardstoet lopen. De flikkerende rode lantaarn wordt gedoofd en het si stijgt naar de hoofden. «Hup Wetteren, hup». De verbittering zwelt als papieren proppen in de kelen van de Dendei Uitgerekend bij de hekkensluiter gaan verliezen! In een gemeente dan nog vlaggen en sjaals worden haastig onder de dikke mantels geschoven, sappige dialekt is in geen uren meer te horen. Ene Ivan wrijft en klapt ii handen, zijn pronostiek klopt als een bus. Twee-één, stel je voor! Elk w< dat een weinig Wetters bloed in het lijf heeft, voelt zich uitzonderlijk zijn sas. Maar de storm is nog lang niet over. De Racingers spelen met een bezielij|| die de oudste supporters terug de glorietijd voor ogen laten komen. Wiel||| hartinfarkt heeft gehad, vergeet dat emoties niet de vrije loop mogen geli worden. Die met een kater voelt zich plots fris als een hoentje op zondagochtend en de ergste pessimist is nu zelfs overtuigd van het behouJ «Allez Van Poucke,» roept iemand van Wetteren, «maak nu ook eens mooi doelpunt!Zelfs volksvertegenwoordigers proesten het uit. Net voor de scheidsrechter het feest afsluit, tikt een Racinger de bal voor derde maal tegen de netten. Iedereen jubelt het uit, behalve die heer wi voorspelling naar de haaien is getrapt. «Bandiet». Dat die lafaard nu nog goal moet maken. Ze winnen nooit en als ze al eens winnen gaan ze overdrijven ook. Krapuul! De kommentaren in Dendermonde waren heel gedempt. «Sta daar nietl stom te snoeven,» fluistert iemand van de redaktie in mijn oor: Dendermoi kan niet altijd winnen.» Tegen een Wet teraar moeten ze het maar zeggen. Paul DE Ml We hebben het reeds gezegd, en daarmee stampen we eigenlijk open deuren in, dat het buitenspel de steen des aanstoots is in het voet bal. Urenlange diskus- sies zijn gevoerd over het al dan niet fluiten van een off-side, en naargelang het gaat om aanhangers van de be voordeelde of benadeelde ploeg, zullen de ver sies uiteenlopen. Bij het beoordelen van het bui tenspel moet vertrokken van het princiep dat de posities van de spelers op bet ogenblik dat de voorzet van een mede- maat vertrekt van door slaggevende aard is. Een speler bevindt zich in off-side positie op het ogenblik dat de voor zet getrapt wordt, doch loopt terug naar zijn ei gen speelhelft om er de bal op te vangen. Wat moet de scheidsrechter Hij moet het buiten spel bestraffen en de an dere ploeg een onrecht streekse vrijschop laten nemen op de plaats waar de «zondaar» stond op het ogenblik dat de bal in zijn richting werd ge schopt. Een aanvaller heeft zich helemaal op de lin kerflank van het terrein opgesteld in off-sidepo- sitie. Er vertrekt een pass naar de rechter flank in de richting van een speler die geen bui tenspel staat. Moet de ref affluiten voor off-si de? Helemaal niet, en het zou tegen de geest van het voetbalspel indrui sen, moest hij het wél doen. Buitenspelpositie is op zichzelf niet straf baar, op voorwaarde dat de betrokken speler niet aan het spel tracht deel te nemen of een tegen stander beïnvloedt. Een verdediger springt over de doellijn of de zijlijn om een aan valler buitenspel te zet ten. Hoe reageert de ref? De officiële onderrich tingen aan de scheids rechters zijn duidelijk: licht die speler een voet je of duwt hem. Wat doet de scheidsrechter? Hij zal de verdediger bestraffen en een recht streekse vrijschop of een de scheidsrechter moet deze taktiek als een on eerlijk spelletje beschou wen, de voordeelsregel toepassen en mag het spel absoluut niet onder breken. Een aanvaller staat off-side. Een verdediger penalty toekennen, al naargelang van de plaats waar de «ingreep» plaats had. Een aanvaller staat meters buitenspel. Eén van de verdedigers heeft de bal in zijn bezit, heeft de aanvaller niet opge merkt en speelt het ron de ding rustig terug naar zijn keeper. De aanvaller maakt zich meester van dat terug speelballetje en scoort. Wat nu? De scheidsrechter die zich niet in off-sideposi- tie bevindt, knalt recht streeks naar doel, buiten het bereik van de doel man die tegen het schot niets vermag. In de buurt van die keeper staat echter een andere aanvaller door wie hij het zicht wordt belem merd of die hem hindert. Doelpunt of geen? De ref zal fluiten voor buitenspel van de dichtstbij het doel staan de aanvaller. Gewoon omdat laatstgenoemde hem niet straffeloos mag hinderen. Bij een hoekschop wordt de buitenspelre gel opgeheven. Een aan valler bemachtigt de bal en geeft een voorzet naar een medemaat die zich wél in off-sideposi- tie bevindt en die scoort. Doelpunt of geen? Geen doelpunt. Wél buitenspel omdat het «effekt» van de hoek schop eindigt bij de spe ler die de bal het eerst had onderschept. Na dien spreekt men over een normale spelevolutie en moet de ref gewoon de spelregels toepassen. Hetzelfde is trouwens waar na een in worp. Een aanvaller staat in buitenspelpositie en hin dert geen tegenstrever en neemt niet deel aan het spel. Een medemaat schiet naar doel en de keeper bokst of slaat de bal opnieuw in het veld. Het leder komt terecht bij de speler die in eerste instantie buitenspel stond. Die speler scoort. Geldig of ongeldig doel punt? Goal, want, zegt de ge le catechismus van de Centrale Scheidsrechters- kommi8sie, de bal werd in laatste instantie door een tegenstrever ge speeld. Een aanvaller bevindt zich in buitenspelstand in de nabijheid van het doel. Een medemaat kanjert tegen de dwars- lat of een paal en de bal komt bij de man in off- sidepositie terecht. Die aanvaller laat er vanzelf sprekend geen gras over groeien en scoort. Hoe zal de ref op dergelijke situatie reageren? Het goaltje dient prompt geannuleerd, omdat in dit geval uitge gaan wordt van de ver onderstelling dat de be trokken aanvaller de bal rechtstreeks krijgt toe gespeeld. Omdat er geen twee tegenstanders op gesteld waren op het ogenblik dat de «voor zet» vertrok, moet de re feree voor buitenspel Een verdediger een vrijschop n< voor een buitenspelM van een aanvaller, gebeurt buiten zijn iUg gen strafschopgebied Hij schopt de bal in richting van zijn do^. man, die zich echt^l daaraan niet heeft ve_ wacht. De bal verdwijr3' in doel. Wat nu, scheid/aai rechter? jen De spelregels zijn klaar als een klont, ,e geen enkele speler k^ats uit een vrijschop (najruc uit een direkte en zek ere niet uit een indirekt8 1 rechtstreeks tegen eig^aai ploeg scoren. In dit val moet de ref een hoekschop toekenn%n aan de andere ploeg, tijd op voorwaarde i de doelman de bal aangeraakt heeft, laatste wél het gevfhe dan is het goaltje geldij xj (wordt voortge: -de dl Van Hauwermeirflenj In Sportleven van 7 januari werd een nogal - revolutionair» standpunt over de spelregels gepubliceerd. Revolutionair omdat er wijzi gingen in zicht zijn Althans wanneer het voorstel van Fernand Sastre, voorzitter van de Franse voetbalbond kan doorgedrukt. Sastre, gesteund door de invloedrijke Have- lange, heeft een projekt aan de scheidsrech- terskommissie van de FIFA voorgelegd dat er moet toe leiden de «tijdelijke uitsluiting» in te voeren. Dergelijke maatregel wordt reeds toe gepast in andere sportdisciplines zoals bie- voorbeeld waterpolo, en her en der zijn bepaal de «dissidente» voetbalverbonden daar al een poosje aan toe Die tijdelijke uitsluiting zou erin bestaan dat een spieler die geel krijgt, voor vijf tot tien minuten naar de strafbank moet. Volgens onze nationale bondsbonzen zijn verscheidene Italiaanse vooraanstaanden pro deze sugges tie: de technische direkteur van het Italiaans voetbal was van plan in een belangrijk tornooi met zestien ploegen van de hoogste nationale afdeling vier vernieuwingen uit te testen. Eerst en vooral de tijdelijke uitsluiting van vijf of tien minuten voor een gele kaart. Ten tweede, de ingooi vervangen door een vrij schop. Ten derde, het buitenspel bepierken tot twintig meter van het doel zoals nu reeds in Amerika gebeurt, en ten slotte het afschaffen van het buitenspel bij vrijschoppien. Bij positieve resultaten zou Italië de nieuwe regels toepassen in alle matchen van de semi- profliga tijdens hét seizoen 1981-82. Allodi, het «brein» achter deze innovaties, zal echter zijn willetje niet kunnen doorzetten: Dr. Ka- ser, sekretaris-generaal van de FIFA gaf zijn fiat slechts voor de eerste twee suggesties. Over een wijziging aan de off-sideregel, wil hij niet praten: die moet blijven zoals hij steeds is geweest. Het ziet er naar uit dat in België He allerhoog ste bondsinstanties geen bezwaren zullen op- pieren tegen die «tijdelijke uitsluiting» en evenmin zijn ze tegen het «inschoppien». Wat dit laatste betreft, volgen ze de simplistische logika die zegt dat voetbal met de voeten en niet met de handen wordt gespieeld. De kommentator van «Spiortleven» zegt over de tijdelijke uitsluiting dat daardoor in de eerste plaats een zekere onrechtvaardigheid wordt weggewist: wanneer, met de huidige reglementering als uitgangspunt, een spieier naar een gele kaart moet kijken, is dat nooit in het voordeel van de ploeg waartegen op die dag wordt gevoetbald. De schorsing wordt immers pas later van kracht en daar profite ren anderen van. Met de tijdelijke wegzending voor de duur van vijf tot tien minuten (al naargelang van de begane overtreding) krijgt de tegenstrever onmiddellijk een kompen- satie. Op zichzelf is een en ander uitstekend. Maar dan mag de tijdelijke uitsluiting geen alibi worden. Het gevaar bestaat dat scheidsrech ters met een slappe ruggegraat fouten waar voor rood dient getrokken, met een simpele gele kaart zullen «belonen». Het is dus waak zaam wezen vanwege de scheidsrechterskom- mis8ies die hun «zwarte jongens» op hun plichten moeten wijzen, en desnoods op de vingers tikken. Marcel Van Hauwermeiren Wilfried Van Moer blijft in de hitparade. Bij ka Robert Van de Walle, de verkiezing van de die ook vorig jaar met de «Sportman van het eer ging lopen. Ditmaal Jaar» kwam hij opnieuw hield Wilfried Gouden als tweede uit de bus. Schoen Jan Ceulemans Ditmaal achter topjudo- achter zich. De Boomse trainer was na afloop van de partij erg teleurgesteld. Vooral scheidsrechter Delacour had het bij deze Nederlandse voetbal vakman helemaal verkorven. «De Hertog is iemand die voor de eerste maal in het fanionelftal mag aantreden. Dat je dan stijf bent van de zenuwen is best te begrijpien, maar dat de referee daar geen rekening mee houdt, dat gaat mijn piet te boven. Een verma ning had toch ruimschoots voldoende ge weest. Nu moet ik die hevig geëmotioneerde jongen weer opbeuren. Wees er maar van overtuigd dat hij moreel in de put zit.» Op onze vaststelling dat Boom vooral in de eerste helft wel degelijk goed voetbal heeft laten zien, antwoordde Prins: «Zeker, als in acht genomen wordt dat wij vier titularis sen dienden te vervangen. Vandaag stonden drie achttien- en twee negentienjarigen op het veld. Dit is het resultaat van onze goede jeugd werking Wij hebben immers geen geld om dure aankopen te plegen. Op lange termijn zal echter blijken wie het meeste nut uit dergelij ke noodzakelijkheden put. De toekomst is aan Boom!» ROSI

De Voorpost | 1981 | | pagina 22