hof stade, gijiegem dèrs De tste BREUGHELFEEST NA 40 JAAR SCOUTS HOFSTADE Toneelbezoek met Pallieter HEKELEERTJES Gijzegemse Orgelbouwers! Aalst telde eind 1980 opnieuw 480 inwoners minder Ponyverbond kiest Miss De Voorpost - 30.1.1981 - 11 Op zaterdag 24 januari jongsleden vierden de Scouts van Hofstade hun 40-jarig bestaan. Na de H. Mis met offer in de parochiekerk werd om 18.30 een receptie gehouden in de zaal Ons Huis waarna de talrijke scouts en oud-scouts zich naar de zaal Danny begaven, om er deel te nemen aan het Scouts-Breughelbuffet. Vooraf echter verwelkomde de Heer De Pero G. de bleek- gezichten, teervoeten, scouts en oud-scouts. De tal rijke opkomst bewees dat ondanks alles het scouts- vuur nog niet is gedoofd en dat de idealen nog hoog ge houden worden. Terugblik kend op een dergelijk lange periode riep de Heer De Pero enkele herinneringen op. Hoeveel uren sleet men sa men in Den Bos? Hoeveel keer zat men te genieten rond het kampvuur? Velen hebben daarvan jarenlange vriendschapsbanden over gehouden. Maandenlang werd er samen gewerkt om in Den Bos de lokalen op te bouwen waar eindelijk een definitief onderdak werd ge vonden na een jarenlange zwerftocht van het ene lo kaal naar het andere. Omdat het onmogelijk was iedereen die meewerkte met naam te bedanken, het zou te pijnlijk zijn mocht iemand worden vergeten, werd een alge meen woord van dank ge richt tot alle aanwezigen. Toch gingen de gedachten even uit naar de stichters: Clinckaert Jozef, Daelman Paul en De Coninck Frits en later de aktieve leiding en kracht van de proost E.H. Callant, die de beweging een vaste vorm gaf en de V.Z.W. hielp oprichten. Daardoor blijft het mogelijk Den Bos als centrum voor scoutsacti viteiten te behouden. Samen met de huidige leiding wordt Alles van het verken stond op de menu. (Per) Een massa VVKS-ers kwamen terug samen te Hofstade. (Per) er nog steeds gewerkt, her steld en verbeterd. Ook de ouders helpen mee en op die manier blijft de scouts beweging een grote aantrek kingskracht uitoefenen op heel wat jonge mensen. Tot slot werden de pioniers van vroeger speciaal vernoemd en werd er hen een ge schenk aangeboden name lijk een schets van Baden Powell. Deze eer viel te beurt aan Paul Daelman mede stichter en eerste leider van de groep, hij blijft in de her innering leven als de jongen met de korte broek, ook op hogere leeftijd. Ghilaine Daelman, zuster van Paul, kwam 40 jaar geleden op het voorplan als medestichster van de welpen, evenals En- ny Daelman. Wie kende en kent niet Master Vinck, zijn verdienste voor de scouts als groepsleider en district commissaris kan nooit wor den vergeten. Nu is hij ver antwoordelijk voor VOSOG (Verbond Oud-Scouts en Oud-Gidsen). Zijn verdienste is, evenmin als zijn gewicht, te onderschatten. Boswach ter F. Vermoesen heeft een sleutelpositie maar ook een sleutelprobleem. Hij staat in voor de gebouwen en de terreinen doch de leiders be zorgen hem steeds de ver sleutels. Frans Dhaens is beter gekend on der de naam van Den Danny. Breed als hij is van figuur zag hij met lede ogen de kleine plaats die de scouts slechts hadden en stelde daarom zijn zaal en mate riaal ter beschikking voor de feestelijkheden. Het groeide Op Goede Vrijdag 11 april 1941 werd de VVKS Sint Lut- gardis gesticht door Jozef Clinckaert, Paul Daelman en Frits De Coninck. Nadien werden ook Gustaaf Buys, Marcel Baeyens en Maurice Van Neck opgenomen. De eerste vergadering had plaats op een voor de scouts waardige plaats, onder een boom in het bos van Burny, het huidige Denderland. Het eerste «lokaal» was in de tuin van het kasteel De Clip- pele (oud-platenkot). Na 1944 begonnen echter de moeilijkheden om een vast onderdak te vinden, Aldus vond men achtereenvolgens een tijdelijk onderkomen in een huis waar thans de zage rij Van Den Nest gevestigd is (1945), in de huidige Estami- net «De Keizer» en nadien in de Zijpstraat bij Henri Blon- deel (1946), verder diende men dan te verhuizen naar de Kamdries, soms in het patronaat, op de koer van de jongensschool, bij Van Der Haegen enz., enz. In het jaar 1944 werd de Welpenhorde gesticht door Ghilaine Dael man, Maria Clinckaert en Henri Daelman. Teneinde de afstand te overbruggen met de wijk Babbelaer werd al daar rond 1946-47 een bij groep gesticht door Michel Baeyens. Aan al de lokaalpe rikelen kwam een einde toen in 1951 de grote stuwende kracht, E.H. Callant Den Bos aankocht en een VZW werd opgericht. Nog het zelfde jaar werden de bouwwerken van het grote lokaal aange vat op eigen kracht en met de hulp van de ouders. Het materiaal daartoe werd gro tendeels ter beschikking ge steld door milde schenkers. In 1970 werd de VZW uitge breid met Luc Van Gijsegem en Gaston De Pero. Op 11 maart 1976 overleed plotse ling de voorzitter en op de badien volgende algemene vergadering werd G. De Pe ro als voorzitter gekozen. Het is duidelijk dat zoals thans de werking en de ver standhouding in de groep is, de Sint Lutgardisgroep nog vele vruchtbare jaren tege moet gaat, zodat het feest voor het vijftigjarig bestaan met nog meer luister zal kunnen gevierd worden. A.D.B. Op 3 februari 1981 verzorgt het jeugdhuis Pallieter een z'i" eigen sfeer afgesloten van elkaar maar ze vinden toneelbezoek naar Kortrijk om er de opvoering bij te wonen van e'k anr.®^ milieu. Ze ge- niet het juiste woord, de juis- van een stuk van Eric Schneider «Tweelicht». Het vertrek is raken moeilijk over de brug, te blik om dat te laten mer- voorzien om 18u30, terugkomst om 24 uur. De totaalprijs n,at aMeen van echtpaar tot ken. Het gedwongen samen bedraagt 120 frank. echtpaar, maar ook de echt- zijn in een vreemde omge- genoten onderling. Bij Bert ving maakt dat er een snelle- en Dora is het lichamelijk re ontlading van persoonlij- «Tweehcht» is het verhaal Het zijn vier mensen van contact altijd enorm gej ke gevoelens plaats vindt, van Bert, Ben, Dora en Su- middelbare leeftijd. Bert en weest, maar daardoor zijn er Uiteindelijk evolueert dit zan. Zij hebben twintig jaar Dora zijn onderaan de mid- veel andere zaken blijven lig- zoeken naar de wortels van beman, geleden samen op school denklasse blijven hangen, gen. Bij Ben en Suzan zou gezeten. Niet alleen nostal- Ben en Suzan hebben op alles uiterlijk nog in orde nip naar Kot worloHort maar v^LnliiL nnu;nri Eeuwfeest De vrije lagere meisjes- en kleuterscholen Hofstade houden hun jubelviering voor het 100-jarig bestaan op zondag 2 februari 1981. Eucharistieviering Om 15 uur in de parochiekerk. Concelebratie met homilie door Z.E.H. Hoofdinspecteur. Koperensemble o.l.v. A. Vel- - naar het verleden, maar zakelijk gebied meer succes kunnen zijn, maar het moet Suzan. Zij zien duidelijk de WpIknmctw/nnrH ook een stuk menselijke gehad. Uit het verlangen om eerst tot een gevecht komen zon weer opgaan. De twee nieuwsgierigheid heeft hen nog eens verhalen van vroe- vooraleer een hernieuwde anderen zijn daar misschien doen besluiten om nog eens ger te horen, uit de poging herkenning optreedt. Pijnlijk iets te laat mee en dat komt een week «samen» door te om over de twintig jaar heen en kwetsend is ook de dode- brengen. Ze doen dat op een weer contact te leggen, komt lijke eenzaamheid van die juiste moment mist. De bei- aixueuze flat in San Remo. spoedig het menselijk tekort vier mensen. Zij hebben er de paren zullen elkaar na net is een neutrale ontmoe- naar voren van het zich niet nooit over gepraat maar tij- deze week wellicht nooit tingsplaats omdat iedereen kunnen bevrijden uit het ei- dens deze bijeenkomst zich daar vrijer voelt en zich gen milieu. Ondanks alle wordt die afgeslotenheid on- niet kan verschuilen achter goede bedoelingen zit elk der dwang gehouden. Allen allerlei vertrouwde dingen, van de personnages vast in houden ze in feite zeer veel hun huidige relatie positief. Feestzitting en receptie in ieder geval voor Bert en 0m 16 uur jn de feestzaal van de schoo| De Heer P. Van Der Heyden, Voorzitter Schoolcomité. Feestrede: «Bestaansreden en bestaansrecht van de katho- ai nr Rort 1' ''eke lagere school» door de Heer Geens G., minister van de vooral door Bert die net het Vlaamse Gemeenschap en Adjunct voor Nationale Opvoe ding. de paren zullen elkaar na Dankhulde: Mevrouw P. Vereecken - Van Peteghem, Voor- Hoïp uuppV u/p irht nnnit 3 zitster Oudercomité. meer terugzien, maar er is Muzikale omlijsting: Kinderkoor «Edelweisjes» o.l.v. Mej. F. wel iets opgelost. Baeyens A.D.B. Gezellig samenzijn Gedurende de feestzitting en receptie is er voor de kinderen in het patronaat opvang en animatie, verzorgd door de heer A. Callaert en de leiding van de plaatselijke Chiro en Scouts. Chiro De dansavond van de Chiro gaat door op zaterdag 31 kerk bevond werd door de jfnu*.ï v81 0m 21 uur in de zaal Welkom met Ludwigs In 1846 begon Frans Vereecken, geboren te Mespelare op ren. „;I(V uevuMU weru uoor ae 11.8.1803 en overleden te Gijzegem op 14.4.1889 in zijn Nog andere orgels werden Vereeckens met een pedaal- dlscotheek vrije tijd een klein orgel te bouwen. Dit was het begin van vervaardigd, o.a. voor Let- spel verrijkt. Dat orgel be- Damesveldloop een orgelbouwerij in samenwerking met zijn drie zonen terhouten en Dendermonde, Felix, Joannes en Petrus. Er werden orgels gemaakt zijn uit degelijk materiaal en brand vernield, voor o.m. Sint-Niklaas (Klein trotseren de eeuwen. allebei SDiitia aenoea door el1 nt"# 'n krYPje °e eerste nationale veldloop van de atletiekvrienden Hof- brand ve mi èfd Gent St'-Baafskatedraal te stade heeft plaats op zondag 1 februari 1980. Terrein F.C. Wilskracht Hofstade. Alle categorieën. Eerste start om 14.30 Het laatste in de maak was Vermelden we hierbij ter- r r n 1 l T u bestemd voor het Kolleoe lonn,- UUr' Gro,e erePnls beenhouwer,, Johny. Seminarie en Normaal- Dat van de Aalsterse St.-Jo- bestemd voor het Kollege loops dat het Gijzegems or- school), Aalst (Mijlbeke en zefkerk is wel dringend aan van Deinze en werd voltooid gel, een Van Peteghemorgel St. Jozef), St.-Kruis-Winkel, herstelling toe. De firma Ste- door de firma Agneessens is, onlangs na een eerder Het jaarlijks familiefeest van de CMBV heeft Dlaats I Rlinplmnnrip RptIatp 7p- Vfins lilt IJuffpl 7al Hp rpctaii- na wprpIHnnrlnn I iiiv I Rupelmonde, Berlare, Ze- veneken en Waasmunster. Al die orgels bestaan nog, vens uit Duffel zal de restau- na wereldoorlog I. ratiewerken, geschat op een Het Van Peteghemorgel dat klasseerd. slordige zes miljoen, uitvoe- zich vroeger te Wieze in de lange procedure, werd ge- LH zaterdag 31 januari 1981 in zaal ring, feestmaal om 20 uur. «Centrale». Na de misvie- en 90 jaar met 339 overlij- zake meer brengen. Kwis en spel De 12de kwis- en spelavond van de B.G.J.G. wordt georga niseerd op zaterdag 7 februari 1980. Zaal meisjesschool om 20 uur. Toegang 50 frank, met gezinskaart 100 fr. Relaxatietechnieken De eerstvolgende groep start op 4 februari 1981 en loopt over zeven achtereenvolgende woensdagavonden. Naast het aspekt van regelmatige ontspannenheid vormen de aangeleerde technieken een doeltreffend verweer tegen klaarhpiH stress"s'tuaties en overspannenheid. Informatie en inschrij vingen in overleg met Staf Keymeulen. Voor afspraak tel. 21.91.89 of 21.73.41. VEHE Het Aalsters bevolkingscijfer blijft maar verder dalen. De grootste oorzaak hiervan is de emigratie. Dat blijkt nog- dens. j maals uit een aantal cijfers die zopas door de Schepen van Tussen 1 en 10 jaar telde j de Burgerlijke. Stand Edgard Hooghuys werden vrijge- men het afgelopen jaar I geven. slechts één overlijden en I tussen 10 en 20 jaar stierven Op 3 december 1980 telde (292) geboren, op een totaal er vier inwoners. Aalst 78.860 inwoners wat van 663 geboorten op ons; Ten overstaan van geboor- I een vermindering betekent grondgebied. Ook een groot: ten en overlijdens noteert I van 480 De vrouwen zijn aantal Aalstenaars, nml. 269j men aldus een negatief ver- Het interprovinciaal Ponyverbond gaat voor de derde ach- boden. nog steeds het hoogst in worden in andere gemeen-: schil van 90. tereenvolgende maal over tot de verkiezing van Miss Pony. De waardevolle prijzen die aant..: namelijk 40.104 vrou- ten (vooral Dendermonde): Zoals reeds vermeld wordt Het gebeuren zal doorgaan op zaterdag 7 februari in de Sint liggen te wachten zijn wel- wen tegenover 38.756 man- geboren. de steeds verdere daling van Annazaal. Voor deze strijd om de titel is de belangstelling licht niet volledig vreemd "en wat dus sen verschil In 1980 overleden er ander- de bevolking vooral in de 9r°ter dan de interesse die de vorige jaren aan de dag werd aan deze interesse ledereen geef' van 1.348 zijds 753 stads inwoners, on-j hand gewerkt door het nega- 9e'®9d. De organisatoren van het interprovinciaal Ponyver- heeft ten minste een kans op 1 zes om een televisietoestel Not ins wort er meer der te verdelen in 371 man-i tief migratiesaldo zijnde het bond gewagen van een zeer grote belangstelling, jongens (371) dan meisjes nen en 381 vrouwen. Het\ verschil tussen de inwijking in de wacht te slepen en dat is nog lang niet alles. Het muzikale gedeelte van de avond wordt deze keer verzorgd door de discobar van Arie. Wie belangstelling heeft voor deze verkiezing waarbij het er ongetwijfeld totaal aantal overlijdens datuimmigratie) en deuitwijking ,nde£daad' niet minder dan Ook deze laatsten zullen im- aan de Burgerlijke Stand /(emigratie). In 1980 verlieten *.es kand'dates zullen elkaar mers zeer sterk voor de dag aangegeven werd bedroeg aldus 2.495 inwoners ons eer betwisten om de komen. De anderen zijn Bon- 1.390. Dit betekent dus dat eF grondgebied, terwijl er kroon te mogen dragen in duelle Peggy, Kleinstraat 35 637 niet inwoners van de slechts 1.925 waren die zich .^81Een van de kendiclaten te Lokeren, De Wilde Chan- stad alhier overleden zijn. 94 hier vestigden. Het verschil is a'k?ms,'9 uit Groot-Aalst, tal, Veldstraat 78 Asper, Aalstenaars stierven op hun tussen beide is dus 570. namelijk Van Eetveld Els uit Heidi Patleen uit~i_oppen „aa,ut, ,lol beurt buiten het Aalsters Wanneer men deze cijfers Stationstraat 95 te Gijze- West-Vlaanderen, Nadine spannend zal aan toe gaan grondgebied. onder ogen krijgt blijkt het 95,m' echter dat zij Aliaert eveneens uit Loppen en wie tegelijkertijd er iets Opvallend is de hoge ou- nogmaals dat dringend a'kon^l,9 'S uit de streek en ten slotte Van Den Bos- voor voelt om het interpro- derdom van de inwoners, dient gezocht te worden waa.r verkiezing zal plaats Sche Pascale uit Steenhuize- vinciaal Ponyverbond te Het hoogste sterftecijfer naar de ware oorzaak van de vmden betelcent helemaal Wijnhuize. steunen, kan terecht in de (510) ligt trouwens tussen 70 aanhoudende daling. Mis- nog met atuz|Leen vo°r" Van zowat overal uit de pro- Sint Annazaal, Roklijfstraat en 80 jaar, gevolgd door de schien zal de onlangs door sP"Jn9 zou nebben op de vincie hebben de kandidaat te Aalst vanaf 20 uur. leeftijdskateaorie tussen 80 de SP gehouden enqute ter- anderen missen zich dus aange- A.D.B. Vervolgverhaal van Sylvain Van der Gucht Wat Treems betreft meende men dat deze aan de grond zat en na een losbandig leven en verliezen zich had gezelfmoord. Slechts enkele mensen uaren trouwens bij zijn begrafenis aanwezig. Hoe ernstig naar Po werd gezocht, van zijn resten vond men niets meer. De ratten knaagden aan zijn lijk en de Dender kabbelde, eens te meer, een dodenlied. Toen, een tijdje later. Jan Clercker van Me lie terug kwam, vernam hij dat zijn huis was afgebrand. Jan dacht dadelijk aan het lot van vader en zuster. Dréas, de champetter, stelde hem toch op dat punt gerust: vader en zuster waren gered en bevonden zich in veiligheid bij dokter Du Bien. Samen met Stier- marck en Voktor trok Jan onder geleide van Dreas naar «Vankeisteen». Daar het twee vrienden van Jan waren moest Dréas niets verzwijgen. Een gendarm, die zoals afgesproken de wacht zou houden bij Jans vader, was door een geweerschot afgeschoten vanuit een venstertje gedood. Vader wilde met zijn karabijn buitengeraken doch alles scheen gesloten. Door Binders? Ondertussen hadden Binders reeds van buitenuit brand gesticht en vader Clercker schreeuwde al wat hij kon. Het paard kwam hinnikend om in de vlam men. Plots hoorde Clercker een stem buiten. Kom eruit, ik zal de koorden aan de voordeur lossnijden riep solferstekmaker Schepers die hier toevallig langs kwam. Ik had wel kunnen denken dat de Binders zich op mij en de mijnen zouden willen wreken, mijmerde Jan Clercker luidop. Bijna aan Valkensteen hoorden ze een bel. Een bel der berechting, zei Dréas. Op Valkensteen was toch nie mand ziek? Vader Clercker werd echter op Valkensteen getroffen door een beroerte. Terwijl de priester bij de zieke was stelde Jan aan Dr. Du Bien zijn twee vrienden voor, Viktor Leemans, een handig schutter en John Stier- marck, een vermaard Engels speurder. Daar de lijder geen half uur meer te leven had mocht zoon Jan, op vaders vraag, aan het stervensbed komen. Vader wees de plaats waar het geld was verstopt en zegende dochter en zoon, wetend dat zijn einde nader de. Ook juffrouw Florida werd door de stervende gezegend. -Gij zijt onschuldig...» zei deze en gaf de geest. Jan zwoer dat hij zich zou wreken op de Binders en zich laten inlijven bij de heer Stiermarck. Dr Du Bien zou ondertussen voor zuster Roosje wel zorgen. Stiermarck wilde naar Aalst om verslag uit te brengen bij de politiekommissaris. Toen hij er echter aankwam regende het. - 't Zal morgen niet meer mogelijk zijn het voetspoor van de Binders te volgen», vreesde hij. Enkele dagen later, thuisgekomen van een verkoping van bomen te Moorsel, zat notaris Vosselaer aan zijn lessenaar te dubben. Advokaat Minsga werd in zijn studie binnengelaten. Een kleine veertiger, vriendelijk eruit ziend en rijke lijk gekleed. In de stad noemde men hem wel «de advokaat des duivels» om zijn sluwheid in het pleiten en zijn kunst om van zwart wit te maken. Minsga, ziende dat notaris Vosselaer niet in goede doen was, vroeg wat er haperde. Gij weet, zei Vosselaer, dat enkele van onze man nen, niettegenstaande het feit dat we ze rijkelijk voor hun diensten betalen, stelen en moorden op eigen handje. Zonder dat wij er iets van weten. Zodoende brengen ze niet alleen zichzelf maar ook de Bende in gevaar. Dat zullen toch maar uitzonderingen zijn, weder voer Minsga. Inderdaad. Maar één ervan overdrijft alleszins op dit stuk. Steelt en moordt zonder dat wij het weten en kan dus de Bende schade berokkenen. H'ie is dan dat gevaarlijk heerschap? Nardus Vleminck uit Melle! De baas uit -de Roskam». De notaris had er met Sprietvlechter over gesproken doch deze had hem aangeraden nog even te wachten. Men zou hem in zijn eigen strikken versmachten. Sprietvlechter had reeds een plan. Bij een oude juf frouw die aan Vosselaer had gevraagd voor een som van 42.000 fr schuldbrieven te willen bewaren zou Spriet optreden. Met boereschoenen aan zou hij tot aan de woning te Meire bedektelijk optrekken, de juffrouw van kant maken en weer met die boereschoenen aan naar de herberg tussen Ottergem en Zonnegem trek ken. er wel voor zorgend de sporen van de schoenen flink in het zand te drukken. Ondertussen zou aan Vleminck bevel worden gegeven in die herberg zijn paard te stallen en zich erbij verdekt op te stellen in afwachting dat iemand hem belangrijke inlichtingen zou komen bezorgen. Moest er niemand komen opda gen, dan moest hij maar naar huis terugkeren. Als de moord dan uitkomt zal elke verdenking op Narden wegen. Sprietvlechter had zich dan met die -karweibelast, had de juffrouw die zich lichtjes verweerde van kant gemaakt, haar kwijtschrift meegenomen en andere kompromitterende papieren verbrand. Aan Vosselaer moest hij, nadat hij het kwijtschrift had overgemaakt, echter bekennen een ductasheid te heb ben verricht. De volgende dag. op een tocht met de diligentie naar Gent, had hij aan een aantal medereizi gers immers zijn neus voorbijgestoken, zich in hun gesprek gemengd en verklaard dat de baas uit de Roskam, Nardus Vleminck, de moord had gepleegd, juist zoals die te Meire waar hij weduwe Verpluyme zou hebben gedood. De drie mannen hielden hem nogal voor de gek. zegden wel te weten dat hij Sprietvlechter heette en wat hij zelf met sommige erfenissen had weten te doen. Toen uiteindelijk bleek wie die drie mannen, die aan de brandende herberg te Oordegem uitstapten, waren werd het ook Vosselaer te veel. Jan Clercker. de Franse sergeant Victor Leefmans en een derde die Sprietvlechter (nog) niet bekend was. Hoeland nog? wordt voortgezet)

De Voorpost | 1981 | | pagina 11