JJ NIEUWE MISS BETTE 1981 Weelbkd Bender WELKOM IN DE ONDERWERELD VAN PAUL SNOEK KRIJGT AALST 7 ERE-BURGEMEESTERS EN 14 ERE-SCHEPENEN? LEDE HAALTERT KRIJGEN EIGEN NET karnavalprins Edifie Aalst SelieMeitreek Arr. Aalst verliest veerkracht Chris of Stefaan .HHotlit 61.4 VAN LIMBERGEN VAN LIMBERGEN en omdat niets meer mooi is, is zelfs dat niet lelijk» A Volksvertegenwoordiger Willems vraagt verduidelijking aan minister Aansluiting op telefoonnet in versneld tempo xior l ge ?rot( )peri /e er banl wis ziji serd 'jgei Gua igeL van it De Voorpost VRIJDAG 30 JANUAR11981 34' JAARGANG NR. 5 - 20 F een uitgave van X< UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel.: 052/21.40.60 Bankrek, KB 442-8601481-36 Prijs voor los m Jaarab. 6 maand 1.170 F 600 F 310 F Verantwoordelijke uitgever A. DE CUYPER Redaktie - Pontstraat 64 9300 Aalst Tel. 053/70.41.19 OÏI I fiolo BRUIDSLIJSTEN Hoogstraat 28 AALST Tel. 21.23.22 Kattestraat 73 Tel. 21.56.00AALST Er is een tijd geweest dat Paul Snoek regelmatig stenen gooide in de literaire kikkerpoel van het stille dorp Vlaan deren. Zijn poëzie klonk als een vloek in de konservatieve oren van de brave dorpelingen. De anarchist Paul Snoek hoorde thuis in de literaire onderwereld van dit bekrompen land. Vandaag heet Paul Snoek werken... ons allen welkom in zijn on- Wellicht is de prijs eerder derwereld en als beloning simbolisch bedoeld, doch daarvoor kreeg hij van de stad Aalst de Dirk Mattens- prijs, ter waarde van zegge en schrijve twintigduizend heuse Belgische franken. Karnavalisten schreeuwen luidkeels om het verlies van een half miljoen subside, doch één van Vlaanderens het is meteen een sprekend bewijs van de waarde, die in dit alle opzichten kleine land aan waarachtige kui tuur wordt gehecht. Alle ge voel voor verhoudingen is hier sinds jaar en dag zoek. Dat men bijvoorbeeld de subsidie voor karnaval met- meest begaafde dichters tertijd tot drie miljoen heeft opgedreven is onverant woord en mede de oorzaak van het verval van onze vas- zegt beleefd «dank U» een bedragje, waar een slraatkeerder dan weer een kleine maand moet voor tenavondfeesten. Miljoenen voor karnaval, enkele duizendjes voor een literaire onderscheiding... Je zet er terecht vraagtekens achter. De ku van kuituur Toen vorige zaterdag de Dirk Martensprijs werd uit gereikt in de trouwzaal van het stadhuis, voelden we ons beschaamd en veront waardigd tegelijk. Welgeteld vijfentwintig mensen waren aanwezig in de zaal. om getuige te zijn van deze belangrijke literai re manifestatie. Het werd dus een kleur- en sfeerloos gedoe, wat nog in de hand werd gewerkt door de hooghartige houding van sommige Vlaamse literato- Hoe kan het anders dan lachende gezichten. (Per) de enorme hoeveelheden Vervolg op pag. 8 Zaal Lelie, 7 uur op zaterdagavond. Een volledig uitgerust Voorpost-team komt te Lede in zaal Lelie aan Men wordt er onmiddellijk gekonfronteerd met enkele knappe maar erg nerveuze kandidates. Een erg mooie maar zenuwachtig lachende Karina, een beheerste Betty en een uitgelaten Carine, geflankeerd door een zelfzekere Martine. Alles wijst er op dat het een boeiende nek aan nek race wordt. Zelfs uw dienaars waagden zich aan geen enkele pronostiek. Ijverige orde moment zou uiteenbarsten. Niet alleen de kandidates Dit zal ongetwijfeld een sti- hadden voor deze verkiezing mulans voor volgende Miss bergen werk verzet, ook de Bette-verkiezingen beteke- stille werkers achter de nen. Men zou werkelijk zelf schermen, in casu de ordele- dorst krijgen wanneer men den, waren steeds behulp zaam tegenover de meisjes. Dit betekent niet dat een or delid zich inzette voor de inhoud van het optreden zelf. Er werden dus geen liedjes of teksten verschaft, daarvoor waren de kandida tes op zichzelf en meestal op een talrijke vriendenkliek aangewezen. Verder vindt u over de Miss Bette-kandida- tenverkiezing voldoende te rug in bijhorende artikels. Er was uiteraard naar ge streefd om de zaal een zo karnavalesk mogelijk uitzicht te geven, of beter gezegd, de deelnemers hadden allen wel een of andere, al dan niet grappig uitgedoste sup- portersgroep met zich mee getroond. De opkomst zelf was zo talrijk dat het wel leek of de zaal op een bepaald Martine De Bosscher Karina Everaert Carine Veldemon Betty Eeckhout ren. Sjonge, sjonge, wat hebben die mensen kuituur aan hun ku hangen! Tot overmaat van ramp kwamen wij door een mis verstand midden de alge mene vergadering van de P.E.N.-klub terecht en wa ren ongewild getuige van de bestuursverkiezing: Willem M. Roggeman en Hugo Bousset, allebei uittredend en herkiesbaar, werden her kozen. Herman J. Claeys, die zich nog maar eens kan didaat stelde, kwam er niet in. Geen welkom dus voor Her man, in deze literaire onder wereld, misschien wel om dat hij een kort pleidooi had gehouden voor schrijvers in moeilijkheden. Het bleef dus een uiterst kil le bedoening, akademische drukdoenerij die niet van aard is om er warm voor te lopen. Geen propaganda voor de kwijnende Vlaamse literatuur, die sinds het heengaan van Boon op ster ven na dood is, ook en voor al wat het uiterlijk aspekt betreft. Geen zier zin voor gezonde publiciteit... Boontjes goeie vrienden Marcel Wauters en Ben Ca- mi zullen zich wel wat on wennig bewegen tussen al die stijve harken.. Hoop op verbeelding? Willem M. Roggeman be spreekt de bundel «Welkom in mijn onderwereld» en bestempelt deze als de bes te die hier de jongste drie jaar is verschenen. «De eerste Vlaamse neo-ro- mantieker heeft een moeilij ke periode achter de rug». Zegt Roggeman. Wie heeft dat niet? «In het werk van Paul Snoek heeft de esteet de sarkast verjaagd...» Verwonderlijk? Is er in dit Vlaanderen nog plaats voor sarkasme? Zijn de Vlaamse tenen niet al te lang geworden voor dat soort van gevoelsuiting? «Een tijdlang hebben we ge hoopt dat de verbeelding in Vlaanderen uiteindelijk aan de macht zou komen». Het is nooit gebeurd en de kahs is uiterst klein dat het nog ooit zal gebeuren! Brakke Grond Zo werden liefst tweehon derd miljoen frank gespen deerd voor de aankoop van het kultureel centrum De Brakke Grond in Amster- t dam. Een smak geld, waar van men zich terecht af- vraagt of het niet beter be steed had kunnen worden, in deze tijd van schrijnend tekort op ieder vlak... Doch wat Piet Van Brabant daarover in «Het Laatste Nieuws» als kommentaar le vert is typerend voor de kleinzielige Vlaamse menta liteit. nder de titel «Dure cadeau aan A'dam» schrijft dit kop stuk van de Vlaamse joerna- listiek het volgende: «Burgemeester Polak is blij met deze Vlaamse bijdrage tot de Amsterdamse stads vernieuwing en de Amster dammers zijn nu ook geluk- Vervolg op pag. 4 Dank zij een wet van 10.3.1980 kan men nu ere-burgemees- ter of ere-schepen worden. Voorheen was dit niet mogelijk. In deze wet waren echter nog een aantal onduidelijkheden, die dank zij een parlementaire vraag van CVP-volksverte- genwoordiger Ghis Willems echter grotendeels werden weggewerkt. Ten eerste sloeg de wet en- één enkele uitzondering kei op de toekomst, behalve voor de mandatarissen die Geregeld horen we allen klachten van kandidaat-abonnees op een telefoon die al te lang op aansluiting moeten wachten. Een probleem dat te maken heeft met de voortdurende modernisering en de behoefte aan stijgend komfort van quasi iedereen. Waar vroeger huizen met een telefoon eerder zeldzaam waren zou men nu bijna van het tegenovergestelde feno meen kunnen gewagen. We staken over de toestand in het Aalsterse op dit stuk ons licht op bij Minister van PTT Willockx waarvan we U wat volgt kunnen mede delen. In de telefoonzone Aalst, de tone 053, met haar drie net ten, Aalst zelf, Denderleeuw en Burst, zijn er momenteel ?36 liefhebbers die op aan sluiting wachten. Onder hen 189 die reeds meer dan drie maand op de wachtlijst staan ingeschreven. Het gemiddeld tempo van aansluitingen per maand be draagt ongeveer 350 waaruit op het kabinet van Minister Willockx dan ook wordt af geleid dat, vergeleken met de rest van het land, Aalst geen specifiek probleemge west is maar er eerder be hoorlijk voorkomt. Dit tempo zal echter dit jaar en ook volgend jaar nog een flink stuk kunnen worden opgevoerd wegens twee be langrijke maatregelen. Ener zijds werd de personeels stop opgeheven en ander zijds zijn de investeringsmo gelijkheden verhoogd door het vrijkomen van bijkomen de kredieten einde 1980 en begin 1981. Gehoopt wordt, en dit is dan het streefdoel voor telefoon zone 053, tegen 1982 te ko men tot een wachttijd van uiterlijk zes weken. Wat nu meer speciaal net Aalst be treft, net dat momenteel een 30.000 abonnees telt en waarvan men de groei voor ziet in de komende jaren tot 50 a 60.000, zijnde quasi het dubbele aantal, drong een splitsing zich zowel organi satorisch als technisch op. Om geen al te zware kabels te moeten aanleggen en overbelasting zoveel moge lijk te voorkomen zal het net Aalst worden gesplitst in drie delen: Aalst zelf en daarbij dan net Lede en net Haaltert. Deze splitsing is echter uiter aard nog niet voor morgen. Oprichten van een nieuw net gaat o.m. gepaard met ver werven van gronden, op richten van gebouwen, be stellen en realiseren van centrales, dit dan alles ge- konditioneerd door de finan ciële mogelijkheden. De op richting van de netten Lede en Haaltert, welk van de twee eerst aan bod zou ko men kon onze zegsman ons niet mededelen, is dan ook voorzien een voor 1986 en een voor 1989. Is dit wel aangename doch toch verre toekomstmuziek, de versnelling van het tem po van aansluiting van nieu we abonnoees wordt eer lang een realiteit. LH ingevolge de fusie waren af getreden. Voorbeelden hier van zijn Frans Boel van Erembodegem, Albert De Vos van Meldert, Jozef Lejuste van Gijzegem, Theo Meulemanen Raymond Uyt- tersprot, beiden uit Moorsel. Dit was echter niet het geval voor figuren als Frans Blanckaert of Gaston Cau- dron, ex-schepenen als Gus- taaf De Stobbeleir, Gilbert Claus, Bert Van Hoorick, Cy- riel Van Hauwermeiren, enz. De tweede onduidelijkheid was dat burgemeesters of schepenen in funktie hun ambt niet mochten voeren, maar er was niet bij vermeld of die ere-titel ondertussen al mocht verleend worden aan hen die aan de voor waarden van 10 jaar anciën niteit voldeden. De minister van Binnenland se Zaken antwoordde op 7 en 28.10.1980 aan de Aal sterse volksvertegenwoordi ger dat de wet ook sloeg op het verleden. Anderzijds meende de minister dat bur gemeesters of schepenen in funktie de ere-titel van hun ambt niet mocht verleend worden, noch dat deze hem mochten voeren. Voor die genen die het ambt niet meer bekleden maar nog steeds gemeenteraadslid zijn, mag de ere-titel wel ver leend worden. Tot zolang zij aktief blijven in de politiek mogen zij deze titel echter niet voeren. Deze ministriële antwoorden houden in dat zeven burge meesters nu ere-burge- meester kunnen worden. Het zijn Frans Blanckaert (Aalst), Frans Boel (Erembo degem), Albert De Vos (Mel dert), Jozef Lejuste (Gijze gem), Gaston Caudron (Moorsel). Theo Meuleman (Nieuwerkerken) en Ray mond Uyttersprot (Moorsel). Deze laatste behoort wel tot de uitzonderingen omdat hij nog steeds aktief is in de politiek. Anderzijds kunnen veertien schepenen de ere-titel krij gen. Het gaat om Gustaaf De Stobbeleir, Gilbert Claus en Bert Van Hoorick uit Aalst, Louis De Clippel, Maurice De Luyck en Firmin De Cremer uit Erembodegem, Cyriel Van Hauwermeiren uit Hof- stade, F. Pr. De Sutter uit Nieuwerkerken, J. B. Moens uit Moorsel, Frans Neulant uit Meldert, Maurice Van Humbeeck uit Gijzegem, Hector De Meersman uit Herdersem, Lucien Van den Nest en Marcel Lorie uit Hof- stade. Deze laatste verkeert wel in dezelfde toestand als de hierboven geciteerde Raymond Uyttersprot, ver mits hij nog steeds deel uit maakt van de Aalsterse ge meenteraad. Vier leden van het huidig schepenkollege van Groot Aalst komen ook in aanmer king voor een ere-titel. (10 jaar anciënniteit). Het gaat om Louis D'Haeseleer, Jan De Neve, Gaston Van den Eede en Edgard Hooghuys. Vervolg op pag. 4 Bij het opmaken van de sociale balans over het jaar 1980 komt het Algemeen Christelijk Vakverbond tot de vaststel ling dat de achteruitgang op het gebied van de werkgele genheid zich in het arrondissement Aalst verder doorzet. De veerkracht gaat verloren door de stijgende werkloos heid die sedert jaren de hoogste pieken te zien geeft in de tien gemeenten van het arrondissement. ftdjr 25 sluitingen, 1000 arbeid- bedrijfssluitingen splaatsen gingen toen verlo- In de loop van het jaar- ren. In 1978 waren er 19 1980 hebben 8 ondernemin- gen hun deuren gesloten in' het arrondissement. Hier door hebben 255 werkne mers hun werk en broodwin ning verloren. Deze bedrij ven zijn de volgende: Ber- main te Elene in de konfek- tiesektor waar 54 plaatsen verloren gingen; Daf Ophas- selt, in de metaalsektor met 42 arbeidsplaatsen; Van Laethem te Aalst, gordijnen met 35 arbeidsplaatsen; Sty le te Geraardsbergen in de meubelsektor met 30 verlo ren arbeidsplaatsen; Bae- tens te Aalst in de konfektie- sektor, eveneens met 30 ar beidsplaatsen; Eeman te Haaltert in de konfektiesek- tor met 29 arbeidsplaatsen; Whitbread te Onkerzele, brouwerij met 21 arbeids plaatsen en ten slotte A- driaens te Denderhoutem in de konfektiesektor waar 14 arbeidsplaatsen verloren gingen. Ten overstaan van de voorgaande jaren is het aan tal sluitingen verminderd en ook de verloren arbeids plaatsen. In 1977 waren er sluitingen met een verlies van 800 arbeidsplaatsen. In 1977 gingen 17 bedrijven dicht, 500 werknemers ver loren toen hun betrekking. Een nieuw bedrijf en belang rijke uitbreiding in een ander. In de loop van 1980 kwam het meubelbedrijf De Gendt zich vestigen in de industrie zone van Erembodegem. Door brand vernield in Lom beek is het een overplaat sing met heel wat perikelen omtrent milieubewaking. Het gaat om ongeveer 80 arbeidsplaatsen. Vervolg op pag4 Dit jaar wordt voor de 29e maal de Aalsterse karnavalprins verkozen; Stefaan Vinck of Chris De Pelsmaeker wordt de twintigste prins. Frans De Boitselier, Kamiel Sergant en Michel Cleemput werden immers drie keer verkozen, Ro bert Waterschoot en Jean-Paul De Boitselier elk tweemaal. Frans De Boitselier en Kamiel Sergant kregen de titel van Keizer Karnaval, Michel Cleemput (voorlopig) nog niet. Michel was in 1971 de jong ste prins die ooit de titel kreeg, hij was toen amper 22; de eerste karnavalprins van Aalst was 58, toen hij in 1953 de reeks opende. Zeventien van de negentien vroegere prinsen zijn nog in leven, de eerste twee, Ro bert Renoncourt en Frans De Boitselier, zijn ons reeds ont vallen. Op drie na zijn alle prinsen geboren Aalste- naars: Robert Renoncourt (Rijsel), Robert Waterschoot (Dendermonde) en Robert Van den Berghe (Gentbrug- ge) werden buiten de gren zen van Groot-Aalst gebo ren, doch mochten gerust alle drie als echte Aalste- naars worden beschouwd. In 1961 was Karei De Naeyer de eerste, die onder zijn ei gen naam regeerde, voor dien werd steeds een schuil naam gebruikt. Vervolg op pag. 4

De Voorpost | 1981 | | pagina 1