Welkom in de onderwereld van Paul Snoek Arrondissement Aalst verliest veerkracht CHRIS OF STEFAAN? WIE WORDT KARNAVALPRINS AALST? Krijgt Aalst 7 ere-burgemeesters en 14 ere-schepenen? V.V.A.K.-nieuwtjes Juwelier Bikkems andermaal laureaat! en omdat niets meer mooi is is zelfs dat niet lelijk» 4 - 30.1.1981 - De Voorpost Vervolg van pag. 1 kig, want mevrouw De Ba cker biedt hen een mooie ruimte aan, waar ze Belgisch bier kunnen drinken en naar hartelust experimentele en alternatieve kunst kunnen beoefenen, open, bloot en rood happenings inrich ten»... Aan het slot van zijn hoog gestemd artikel spreekt hij de vrees uit, dat de «losge slagen» Amsterdammers in het komend voorjaar de wer ken van Octaaf Landuyt in de Brakke Grond zullen komen beschilderen met slagzinnen als «voor abortus» en «te gen de NAVO»! Je houdt het niet voor mo gelijk, dit walgelijk gewau wel, dat niet van aard is om de kulturele integratie tus sen Noord en Zuid-Neder land in de hand te werken. Dit soort proza ligt nog steeds volkomen in de lijn van de belgisistiese stijl van wijlen Stijns en de zijnen. De Vlaamse Belgen hebben hun portemonnee openge daan, de krenterige Hollan ders hielden hem nog maar eens dicht, om in de termen te blijven van de smalle ge- dachtengang alhier. Terwijl het kulturele leven in Vlaanderen zelf reutelend te gen de dood vecht, denkt men de patiënt opnieuw tot leven te kunnen wekken door hem in Nederland een duur buitenverblijf aan te bieden, in de eerste plaats een vetbetaalde job voor een partijkreatuur... De Nederlanders weten wel beter en houden de beurs dicht voor een ekwivalent projekt in Brussel. Om even opnieuw naar Aalst over te schakelen: in deze stad is men sedert meer dan twintig jaar bezig een kuituurcentrum uit de moerrassige bodem van de Molenstraat te stampen. Sinds enige tijd staan er nu ook al ruiten in; het lijkt wel een warenhuis uit de protse rige Expo-tijd van Expo '58, nu bijna een kwarteeuw geleden. Als het gebouw ooit voltooid zal zijn, zal daar aan kuituur worden gedaan, zoals dat of ficieel heet... Aan kuituur doet men inder daad in Vlaanderen bij voor keur in glazen paleizen en achter fraai gerestaureerde gevels... Daar hoort immers de ge ïnstitutionaliseerde kuituur thuis, officieel erkend en ge klasseerd in het rijtje, dat de overheid met een welgeval lig oog bekijkt. Het stoffelijk overschot, met passend eerbetoon bijgezet in het kille graf van de bloemlezingen, die het leven van generaties studenten zuur hebben gemaakt en waarvan de stank hun neus gaten heeft verpest! Paul Snoeck in gesprek met minister Marc Galle. (Per) laureaat ontvangt de Dirk Martensprijs uit de handen van schepen H Roels. (Per) En schop in de kont van het protokol Dergelijke kwalijke geurtjes moet Edmond Schietekat, die onder het pseudoniem Paul Snoek Vlaanderen on tegensprekelijk met waar achtige poëzie heeft verrijkt, in de neusgaten hebben ge registreerd. toen hij uit han den van kuituurschepen Herman Roels de check ont ving van een «deficitaire stad», zoals de schepen het zelf uitdrukte. Ons hele kapitalistiese be stel is deficitair en gewoon faljiet. Er blijven ons enkel nog herinneringen aan die tijd van toen. de tijd dat het protokol een ferme schop in de kont kreeg en de regen ten beefden voor het woord van de «angry young men». Zaterdag klonk ook spijt uit de mond van Paul Snoek, vroeger onvoorbereid en on vervaard om het even welk spreekgestoelte beklim mend, om geen rel verlegen! Paul Snoek was destijds si- noniem voor herrie, geen gemakkelijke jongen, ie mand die zonder verpinken met het hele klootjesvolk de vloer aanveegde... «Nu zijn mijn middelen ver schraald, verschrompeld...» zegt Snoek en die woorden snoeren ons de keel dicht. Wij behoren tot dezelfde ge neratie. jongens die heus niet bang waren om er op gezette tijden eens flink de beuk in te zetten en bikkel hard tegen gevoelige sche nen te schoppen, of om sar- kastisch de hele boel op los se schroeven te zetten. Nu zwijgen wij als bange wezels en wachten af tot de generaties na ons de moed zullen opbrengen om hun verontwaardiging luidkeels uit te schreeuwen. Voorlopig heerst alom niets dan stilte en om gedichten maakt geen mens zich nog druk. Ook Paul Snoek weet dat: «Ja, ik weet het nu al jaren en nog langer, dat gedichten nutteloze din- Vervolg van pag. 1 Anderzijds nam het bedrijf Pioneer gevestigd in de in dustriezone te Erpe-Mere en gespecialiseerd in elektro nisch materiaal een sterke uitbreiding. Van 100 perso neelsleden in januari 1980 evolueerde de tewerkstel ling in dit bedrijf naar 280 mensen sinds december 1980. In Honda Motor, eind 1962 gevestigd te Aalst, met iets meer dan 400 werkne mers werd een investering van 41 miljoen aangekon digd. Deze investering zal naar de personeelsuitbrei ding toe geen enkel effekt hebben. Grote verschuivingen maar weinig konkrete gegevens Het is uitermate moeilijk een konkreet overzicht te ge ven van wat zich op gebied van tewerkstelling in een jaar tijd en ieder van de 4.280 bedrijven heeft voor gedaan. In de 181 onderne mingen en instellingen van het arrondissement die meer dan 50 werknemers te werk stellen, zijn de ver schuivingen miniem, met uitzondering van Pioneer. Op het vlak van de bedrijfs- sektoren zijn echter reeds enige jaren diepgaande wij zigingen aan de gang die van aard zijn een heel ander zicht te gooien op de tewerk stelling in het arrondisse ment Aalst. Het aantal arbeiders en ar beidsters is de laatste zes jaar gedaald van 33.000 tot 29.400, terwijl het aantal be dienden daarentegen geste gen is van 18.800 naar 22.000. Van 1974 tot 1980 is de globale tewerkstelling in het arrondissement Aalst omzeggens onveranderd ge bleven. In 1974 waren 51.990 personen tewerkgesteld in het arrondissement. In 1980 waren het er 51.569. In de sekundaire sektor (verwer kende nijverheid) daalde de tewerkstelling echter met 5.339 over deze periode. In de textiel gingen 2.321 ar beidsplaatsen verloren en in de konfektie 2.437 zodat de tewerkstelling in deze twee sektoren daalde van 13.607 tot 8.849. De meubelsektor liep terug met 610 arbeids plaatsen. Er werken thans nog 1800 personen. De bouwnijverheid in het arron dissement bleef vrij stabiel. In 1974 werkten hier 5.313 arbeiders, begin 1980 waren het er 5.400. De sterkste aangroei deed zich voor in de dienstensek- tor. In de handelsonderne mingen kwamen 1.481 ar beidsplaatsen bij. Deze sek tor stelt thans reeds 5.100 mensen tewerk in het arron dissement. De overheid (ge meente staat onder wijs) breidde haar personeel uit met meer dan 1000 per sonen over de laatste zes jaar. Grote nood aan meer ar beidsplaatsen Het feit dat de globale te werkstelling nagenoeg on veranderd is gebleven op 51.500 personen gedurende de laatste zes jaar en de krisis dus ogenschijnlijk niet nefast is geweest voor de tewerkstelling in het arron- Vervolg van pag. 1 Hier volgt trouwens de lijst van alle prinsen, die Karna val in Aalst totnogtoe heeft gekend: 1953: Robert Renoncourt, °Rijsel 1895, -(-Etterbeek 1961. 1954: Frans De Boitselier - Mister Darcy, "Aalst 1906, Aalst 1962. 1955: Frans De Boitselier - Don Juan. 1956: Frans De Boitselier - Graaf van Aalst, tot Keizer Karnaval uitgeroepen. 1957: Marcel Henninck - Don Marco, "Aalst 1930. 1958: Robert Waterschoot - Senor Alostino, "Dender- monde 1931. 1959: Robert Waterschoot: Signor Carnavalosta. 1960: Louis Van Pottelbergh - Sir Orlandi, "Erembode- gem 1920. 1961: Karei De Naeyer - Ka- rel I, "Aalst 1938. 1962: Karei De Naeyer - Ka- rel I. 1963: Kamiel Sergant - Don Camille, "Aalst 1935. 1964 "Henri Arijs - Hendrik I, "Aalst 1941 1965: Simon D'hondt - Si mon I, "Aalst 1935. 1966: Kamiel Sergant - Ka miel I. 1967: Jean-Paul De Boitse lier - Jean Paul I, "Aalst 1937 1968: Kamiel Sergant - Ka miel I, in 1970 tot Keizer Kamiel uitgeroepen. 1969: Lucien Peirlincl - Luc I, "Aalst 1934. 1970: Jean-Paul De Boitse lier - Jean-Paul I 1971: "Wichel Cleemput - Michel I, "Aalst 1949 1972: Jacques D'herde - Jac- Chris De Pelsmaeker (Per) ky I, Aalst 1944. 1973: Michel Cleemput - Michel I. 1974: Antoine Van der Hey- den - Antoine I, 'Aalst 1949. 1975: Robert Van den Berghe - Bob I, Gentbrug- ge 1921. 1976: Johnny Cooman - Johnny I, "Aalst 1943. 1977: Edy De Neve - Edy I, "Aalst. 1978: Michel Cleemput - Michel I. 1979: Etienne Leclair - Enri co I, "Erembodegem 1939. 1980: Paul De Wever - Paul I, "Aalst 1939. 1981Stefaan Vinck of Chris De Pelsmaeker? dissement, mag niet leiden tot voorbarige besluiten. Er zijn drie ongunstige faktoren volgens het A.C.V. Vooreerst is de aangroei van het overheidspersoneel met 1000 personen voor een stuk een verdoken werkloos heid. Nagenoeg 800 werkne mers maken deel uit van de speciale kaders als te werkgestelde werkloze of als BTK'er. Het gaat dus om tij delijke opvangmaatregelen. Ten tweede is er de aangroei van de aktieve bevolking die, samen met een hoge werk loosheid, de werkgelegen- heidsbehoefte steeds maar groter maakt. Ten derde is er de zware pendel. Wanneer men in eigen streek geen werk vindt, zoekt men el ders. Brussel is steeds een enorme aantrekkingspool geweest voor het Aalsterse. Van de 40.000 pendelaars werken er 32.000 in de Brus selse agglomeratie. Het wegvallen van industriële bedrijven in Brussel heeft echter ook een negatieve in vloed op Aalst. Een goede illustratie hiervan is de re cente sluiting van Citroën. Van de 905 tewerkgestelden aldaar zijn er 300 afkomstig uit het arrondissement Aalst. De zwaarste werkloosheid In januari 1980 waren er 10.934 volledig werklozen in het arrondissement. Eind december 1980 waren het er reeds 12.982. De vermeer dering met 2.048 heeft zich vooral voorgedaan na de va kantieperiode. De 2000 schoolverlaters hebben om zeggens geen werk gevon den of hebben tijdelijk ten dele een arbeidsplaats ge vonden waarvoor anderen werden ontslagen. Van de bijna 13.000 werklozen zijn er ongevfeer 8.000 vrouwen en 5.000 mannen. Daarvan zijn er 4.300 jonger dan 25 jaar waarvan velen reeds ja ren werkloos zijn. -Van de totale werknemersbevolking in het arrondissement zijn er thans 19 op 100 werkloos. In het begin van 1980 waren het er 13 op 100. Bij vergelij king met Oost-Vlaanderen is dit voor Aalst 3% meer dan in Dendermonde dat op de tweede plaats komt in de provincie. In België kent men een werkloosheid van 14% van de werknemersbe volking. Voor Aalst is dit 5% hoger wat illustreert dat Aalst een echt probleemge bied is met een der zwaarste werkloosheidsgraden in het Vlaamse land. De grootste groepen werk lozen vindt men bij de be dienden (3.000) en bij de stiksters (2.100). Ook de on geschoolde arbeiders en ar beidsters (1.3u00) en de metsers (1.200) zijn zwaar getroffen beroepsgroepen. Naar spreiding over het ar rondissement is de werk loosheid het grootst in Nino- ve (2.000). Dat is 19 procent van de aktieve bevolking, gevolgd door Haaltert (900) met 15 procent van de aktie ve bevolking. In Zottegem (840) is 8% van de aktieve bevolking volledig werkloos. Dit is het laagste cijfer van het arrondissement. Zotte gem kent daarentegen de Wat de gedeeltelijke werk loosheid betreft is de situatie in 1980 gevoelig verslech terd. In 1979 waren er ge middeld 3.700 werklozen per maand. In 1980 is dit opgelo pen tot gemiddeld 6.800 per maand, wat een rekordcijfer is. In de gedeeltelijke werk loosheid zijn er grote schommelingen. In januari 1980 waren er 14.000 ge deeltelijk werklozen, in juni 1980 waren het er 4.000. Met uitzondering van de winter maanden ligt de gedeeltelij ke werkloosheid bij de vrou wen gemiddeld 1.200 eenhe den hoger dan bij de mannen. Knelpunten zijn gebleven Men kan niet elke dag op nieuw samenvatten waar de knelpunten van het arrondis sement Aalst liggen. De kri sis is vandaag zo algemeen geworden dat het de indruk geeft dat iedere streek op voet van gelijkheid staat. De werkloosheid stijgt overal, de tewerkstelling neemt overal af en over het ganse land zijn er sluitingen van grotere en kleinere bedrij ven. Dit mag volgens het. ACV echter niet verdoezelen dat het arrondissement Aalst niet de krisis is inge gaan op dezelfde voet van de andere arrondissemen ten. Aalst is steeds een ach tergebleven streek geweest en is het vandaag nog meer dan anders. Naast de laagste tewerkstellingscoëfficiënt is er de voor de hand liggende hoogste werkloosheid en een der meest pikante pen delbewegingen van het land die voor Lede, Geraardsber- gen, Sint-Lievens-Houtem, Ninove, Zottegem in slechte omstandigheden gebeuren. De elektrifikatie van de lijn 89 Denderleeuw-Zottegem die bezig is zal de voorwaar den binnen een paar jaar verbeteren maar de pendel is daarmee niet weg. Nu de Gentse kanaalzone ontplooi ing kent, is het duidelijk dat de verbindingen naar die kant op zouden moeten aan gepakt worden. Naar te- werksteling geeft de textiel en vooral de kleding een somber vooruitzicht. Met 4.500 werknemers in textiel gespreid over 89 bedrijven en met 34.300 werknemers in konfektie over 210 bedrijf jes is dit een te dominante eenzijdigheid, waar wij zeker van zijn dat de technologie nog 2.000 arbeidsplaatsen zal wegduwen en de onge- kontroleerde invoer ons tel kens werkgelegenheid kost. Er is vervolgens het bouw bedrijf. De traditie in het ar rondissement is groot. Er zijn nog steeds 850 bouwbe drijven met 5.500 werkne mers. Dat is veel in een pe riode waar de kwetsbaar heid zienderogen toeneemt door de verzwakking in die sektor In 1981 kan de werk loosheid er alleen maar aan groeien. Het Aalsterse roept om di- versifikatie De feiten zijn er. Het arron dissement Aalst ontbreekt het aan een solide verwer kende industrie die voldoen de gespreid ligt over de sek toren om weerstand te bie- 1te geven op tewerkstelling. De industrie parken vullen zich niet meer op en de erkenning van Aalst als ontwikkelingszone sinds 1959 verkregen in het raam van de wetten op de ekonomische expansie is problematisch geworden sinds de fameuze technische nota van de EEG die dit ar rondissement dreigt niet meer te erkennen. Daarmee wordt duidelijk dat de over heid geen samenhangend ekonomisch beleid heeft en evenmin voert. In de Vlaam se gemeenschap zal dit niet vanzelf verbeteren. Er zal moeten voor gevochten worden om te bekomen dat men evenwicht in kansen geeft aan die gewesten die achterop liggen. De vraag is open: wie zal Aalst verdedi gen en hoe zal men het doen? De leiders van de gro te banken en van grote be drijven spelen op eigen ter rein en bieden geen kansen tot gekoördineerd optreden. Zij hebben ongelijk niet te zien dat veralgemeende wel vaart ook hen ten dele valt. Algemeen is de Aalsterse werkgeverswereld geen partner gebleken in een kon- struktief samenspel. Voor textiel en konfektie in het tewerkstellingskomitee blijkt dit en enkele uitzonderingen bevestigen dat dit wel zou kunnen. De professionelen praten niet eens samen. Meermaals stelde het ACV voor dat de interkommunale en het eko nomische expansiekomitee tot forum van ontmoeting zou verheven worden waar de prioriteiten worden be sproken, vastgelegd ern ge zamenlijk worden aange pakt. Er komt echter niets van in huis. G.D.B. gen zijn zoals de slierten mist die je rondom je huis ziet drijven voor de ramen» Toch noemde hij het beha len van de Dirk Martensprijs «een aanleiding om na een- nvijftal jaren afwezigheid opnieuw daar te zijn, waar velen mij verwachten; deze prijs is erg belangrijk, een stimulans om opnieuw te beginnen». Snoek had een onderhoud met zijn uitgever en hoopt in de toekomst nog heel wat literaire prijzen in de wacht te slepen. Hoopvolle klanken uit de mond van een man van mid delbare leeftijd, die ooit schreef: «Ik ben bebloed van licht en waarheid, maar op mijn schouders voel ik blank de trouwe handen van mijn schaduw». Uit zijn bekroonde bundel spreekt vooral het bange voorgevoel van de naderen de ouderdom en de daarop volgende overmijdelijke dood: «dat liefde iets met sterven heeft te maken» Het heengaan van dierbare vrienden als Pernath en Daele: «mijn vrienden gingen spoorloos dood». En machteloos in de spiegel kijkend en vaststellen: «al jaren ben ik ouder ge worden» en: «tot ik er oud en lelijk van word»... Maar dan is niets meer erg belangrijk: «Want sterven vind ik erg. maar doodgaan onbelang rijk» en er kan hem niets meer overkomen: «ik rust onkwetsbaar in het gras onder glazen lakens en dekens». Toch nog een lieve attentie uit het hiernamaals: «lieve mensen ik beloof U plechtig een langdurig vuurwerk één uur vóór en één uur na mijn dood». Dichters zijn de zonderlin gen in dit ondermaanse, zij horen er niet bij. deze baar dige, langharige dromers, dwepers, warhoofden zon der boord of das. Paul Snoek hoort bij dat soort poëten, dat met haast kale schedel koel observe rend door het leven stapt het eigen dichterschap zo tipeert: «Dichters leven onder water van de liefde Zij gokken op de zuurstof van de eeuwigheid». Het hele Vlaamse akade- misch gestuntel veegt hij met deze regels van de kaart: «en omdat niets meer mooi is is zelfs dat niet lelijk»... Wij voelen ons fijn in de onderwereld van rebel Paul Snoek en vragen ons hoop vol af wanneer de revolutie eindelijk opnieuw de kop boven de grond zal steken... Cyriel Temmerman De brochure «De St.-Martinuskerk te Aalst» van de hand van Fritz Courteaux kan nog bekomen worden bij de penningmeester Eikstraat 50 te Aalst door storting van 60 fr. op rekening 000-089491-48 van WAK Aalst. Voor verzendingskosten 11 fr. bij te voegen. Na «De St.-Martinuskerk te Aalst, Kunstwerken I» van de hand van lie. Luc Robijns verschijnt eerlang deel III dat de kultusobjekten, het tekstiel en de grafmonumenten behandelt en tevens bibliografie en registers van de banden II en II bevat. Deel I, dat later verschijnt, brengt een grondige studie over het kerkgebouw zelf. Over het «Hof Zomergem» kan U interessante teksten lezen van de hand van stadsarchivaris Karei Baert in de brochure uitgegeven ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de S.V. «Ons Zonnig Huis». Erelid Mare Uyttersprot, Tulpstraat 1 te Hofstade doet een oproep om foto's te bekomen over de verwoestingen in de stad Aalst gedurende de meida gen 1940. Men krijgt ze uiteraard ongeschonden terug. De WAK vraagt tenslotte aan haar leden het jaarlijks lidgeld te willen storten op prk 000-0849291- 48 van WAK Aalst. U kan ook betalen ten huize van de penningmeester zelf. LH Vervolg van pag. 1 Opvallend is dat volgens de wet de heren D'Haeseleer en Hooghuys geen ere-burge- meester kunnen worden omdat zij geen 10 jaar lang deze funktie uitoefenden. Ghis Willems berekende ook dat er eventueel nog een vijfde kandidaat is op een ere-abmt, met name Marcel De Bisschop. Hij legde zijn eed van burgemeester van Klein Aalst af op 9.2.1971, terwijl hij pas op 25.10.1978 de eed aflegde als schepen van Groot Aalst. In 1971 tel de hij dus 1 maand en 9 dagen minder dan kon ver wacht worden en in de hui dige legislatuur 1 jaar, 9 maanden en 25 dagen min der. «Mits nu geen enkele dag meer kwijt te spelen en dus tot de laatste dag van de lopende legislatuur aan te blijven, zal hij nipt 25 dagen overschot hebben om ook nog ere-schepen te worden. Hij lukte al zoveel zaken «in extremis». Waarom ook de ze keer niet?» Aldus letterlijk het slot van een tekst die volksvertegenwoordiger Willems aan alle Aalsterse persmedewerkers over maakte. VEHE Stadsgenoot Jos Bikkems, juwelier - goudsmid,die de laatste jaren aanhoudend in het nieuws kwam met tal van behaalde prijzen in internationale wedstrijden voor juweelkreatie komt andermaal aan bod. Hij behaalde reeds prijzen in België (Diamant '79 De Beers), Japan (Japan Pearl Design Contest) en Joe goslavië (International Jewel Contest). Naar aanleiding van het behalen van een voorlopig laatste onderscheiding georganiseerd door het Natio naal Komitee der Juweliers, Uurwerkmakers, Goud en Zilversmeden wordt hij gevierd in de Salons van het Hiltonhotel in de hoofdstad. We zullen niet nalaten U op de hoogte te houden van het verloop van deze gebeurtenis. |_FI

De Voorpost | 1981 | | pagina 4